Het Reich wil al zijn Koloniën terug Hulde aan onzen onver- getelijken vorst Albert I, aan de liefde der natie ontrukt op 17 Febr. 1 9351 Onze nieuwe Burgemeester. $m/ NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT DE 14e HANDELSFOOR 17e JAAR. NUMMER 7. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 14 FEBRUARI 1937. ABONNEMENTEN Jaar 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. per post Congo Frankrijk Amerika Losse Nummers De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pe- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. DUITSCHE POLITIEK. OF... ZOU DAT MAAR EEN ZET ZIJN De vraag die wij door Engeland en Frankrijk aan Hitier hadden willen zien stellen Welke van uw vroegere kolo niën begeert gij terug heeft hij thans beantwoord zonder dat ze hem ge steld werd. Hij zegt Allemaal Niets eenvoudiger dan dat. Zoo be hoeft hij zich niet eens de moeite te geven om op de wereldkaart de ge bieden te omlijnen, die hij opeischt Hij heeft maar te zeggen Neemt eer atlas van vóór den oorlog. Zoo wil il. Duitschland overzeesch bezit hersteld zien En, zou hij dat eenmaal verkregen hebben, dan kan hij nog altijd voort gaan, en vorderen, dat het Duitsche Rijk ook in Europa zijn grenzen her krijge, zooals ze in de vóóroorlogsche atlassen afgebakend staan. Dat zal er wel van komen ook. Het is voor Hitier reeds alweer eer succes op dezen weg, dat 't principiee verzet tegen teruggave van Duitsche koloniën in Engeland voelbaar afneemt Als von Ribbentrop met dezen eiscf van den Fuhrer te Londen aanko men zal, dan zal hij er de Britsche regeering reeds over te spreken vinder. I en dat is al enorm. Zelfs zijn er al Engelsche bladen, die tot dusver alle idee aan een af stand van welk, onder Britsch gezag staand gebied ook als onzinnig van zich afgestooten hadden, en die thans op lossingen suggereeren, waardoor aan Duitschland voldoening zou kunner worden gegeven, zonder aan het Brit sche prestige al te erg kwaad te doen Een zulke oplossing zou zijn Aan Duitschland het mandaat x over zekere van zijn vroegere koloniër toevertrouwen, zonder het er feitelij 1- in 't bezit van te stellen. Maar, wanneer alle huidige man daat-gebieden vroegere Duitsche ko loniën zijn, en Hitier eischt alle Duit sche koloniën terug, dan zou zulk eer oplossing hierop neerkomen, dat alle landen, die thans mandaten uitoe fenen en in de eerste plaats dan a. Engeland er totaal van af te zier, zouden hebben. Wie zich nu echter inbeelden zouder dat het heele geval dan herleid zou zijn tot een kwestie van woorden, en dat door zulk een oplossing Duitschland eenvoudig terug in 't volle bezit van zijn vroegere koloniën zou zijn her steld, die zouden zich toch vergissen. Om een mandaat over zijn vroegere koloniën te kunnen bekomen, zou Duitschland dan om te beginnen reeds terug tot den Volkenbond toegetreden moeten zijn, en dan zou het zich heb ben te onderwerpen aan de voorwaar de, die aan al de door dezen Bond verleende mandaten is verbonden, na melijk dat de mandaatgebieden voor den handel van alle staten, leden van den Volkenbond, open moeten staan. En indien men al niet goed Duitsch land terug aan de poort van Genève zal kunnen zien gaan kloppen, dan zal men zich nog moeilijker kunnen voor stellen, dat het vrede nemen zou met een schikking, waardoor het op zijn herwonnen gebieden alle vreemde con currentie zou te gedoogen hebben. Des te minder, wanneer het, door de bestendige aanwezigheid van al deze vreemdelingen, erg gehinderd worden zou bij de uitvoering van welk plan ook, om in deze mandaatgebieden mi litaire werken uit te voeren, teneinde ze te maken tot steunpunten voor een nieuwen greep naar de wereldmacht en bijgevolg tot zooveel rechtstreek- sche bedreigingen in de eerste plaats voor het Britsche Imperium. We mogen er zelfs van denken, dat dit vooruitzicht het laatste bezwaar zal zijn, dat de Engelsche regeering tegen de koloniale eischen van Hitier opwer pen zal. Maar welk een weerzin en welk een verzet zal ze dan al overwonnen moe ten hebben, aleer ze 't tot zoover in haar toegevingen gebracht zal kunnen hebben We moeten er altijd aan denken, dat de regeering te Londen het groot ste deel van de haar toegekende man daten op haar Dominions overge dragen heeft. Dat over verschillende eilandengroepen in den Stillen Oceaan op Australië en Nieuw-Zeeland, dat over de gewezen Duitsche bezittingen in Zuid-Afrika op het gouvernement te Kaapstad, en dat er in deze Do minions reeds zeer gezaghebbende stemmen zijn opgegaan om met een afscheuring van het Britsche Keizerrijk te dreigen, indien Londen deze gebie den terug aan Duitschland mocht wil len afstaan. Door den heer Van Broekhuyzen, gezant voor het Zuid-Afrikaansch Do minion, nochtans een vurig pro- Duitscher tijdens den oorlog hoor den hier-zelf onlangs nog, bij de in wijding van een nieuwe Union Castle boot voor den dienst op Zuid-Afrika, verklaringen afleggen, die aan halssta- righeid in het verzet tegen zulken af stand volstrekt niets te wenschen over lieten. De Zuid-Afrikaners, aldus de heer Van Broekhuyzen, wenschen in het zwarte werelddeel de rechtstreeksche buren van de Belgen te blijven, zon der dat zich opnieuw de Duitschers tusschen hen mogen komen schuiven. En in Australië en Nieuw-Zeeland zal het verzet tegen de teruggave var de steunpunten der vroegere Duitsche wereldmacht in den Pacific zeker we' niet minder vinnig en dreigend zijn. Brokken van Duitschlands bezit in den Stillen Oceaan zijn ook in Japans handen overgegaan dat zich, nota be ne, weinig aan de mandaatsvoorwaar- den heeft gestoord om deze eilander voor zijn eigen militaire doeleinden aar te wenden maar indien Duitschland reeds met Japan een speciaal bond genootschap tot afweer van het Rus sisch bolsjewisme gesloten heeft, dar, mogen we ons wel voorstellen, dat ir dit verdrag ook een accoord betreffen de deze gebieden opgenomen is. Sommigen denken nog, dat de ra dicale eisch tot herstel in heel zijn ko loniaal bezit vanwege Duitschland nog slechts een zet is op het diplo matieke schaakbord, een maneuver om aan Engeland en Frankrijk de verbin tenis af te dwingen, dat zij aan het Reich de vrije hand zullen laten in het Oosten en het Zuid-Oosten van Eu ropa. In dezer verbeelding zou von Rib bentrop tot de Britsche regeerders zoo iets gaan vertellen in dezen aard Als gij niet wilt, dat wij tot het uiterste gaan in de terugvordering van onze koloniën, bemoeit u dan verder niet meer met hetgeen wij tegen Rus land, tegen Tsjecho-Slowakije en te gen nog andere staten ondernemen willen om onze macht en ons aanzien in Europa te herstellen en om recht op te eischen voor onze stam- en taalge- En de «Figaro» te Parijs wil zelfs weten, dat in het verdrag, tijdens het bezoek van graaf Ciano, minister van buitenlandsche zaken van Mussolini, te Berlijn, tusschen dezen laatste en baron von Neurath afgesloten, de verbintenis zou opgenomen zijn, dat Italië de kolo niale eischen van het Reich steunen zou, hetwelk daarvoor zijnerzijds de annexatie van Ethiopië bij Italië zou erkennen. Men kan dat wel een kleine tegen prestatie voor Duitschland heeten eene, waartoe ook Engeland, en zelfs Frankrijk gaarne bereid zouden zijn, als ze daardoor Italië van alle soli dariteit met Duitschland konden doen afzien, want wie ter wereld zal tegen de annexatie van Ethiopië door Rome nog wat ondernemen willen Indien het dilemna voor Engeland en Frankrijk door Hitier aldus gesteld zou worden Ons onze koloniën te ruggeven of ons de vrije hand laten in het Oosten en het Zuid-Oosten van Eu ropa dan zouden ze, terwille van hun koloniaal bezit, nog Rusland, Polen, Tsjecho-Slowakije en de Balkanstaten aan de genade van Duitschland en van Italië meteenkunnen overlaten. Maar dan zou nog altijd de kans blijven bestaan, dat eenmaal in zijn volle macht in Europa hersteld, het Reich toch opnieuw zijn koloniën op vorderen zou. En zouden Engeland en Frankrijk anders kiezen, en liever aan het Reich zijn koloniën teruggeven, dan hun be schermelingen en bondgenooten in Eu ropa los te laten, wie zegt dat Hitier dan niet binnen kort dezen eisch stel len zou Gij hebt nu reeds op de wereld kaart de grenzen van het Duitsche ge bied hersteld, herstelt ze nu ook maar en wat gauw op de kaart van Europa R. Wij hebben vroeger getoond dat de stichter van ons vorstenhuis afstamde van Margaretha van Maele. gelijksche taak, wat ook waar was. Zijn ernst blijkt nochtans hieruit dat hij op de Militaire School nummer drie Prins Albrecht als een ware d'Or- bekwam bij het uitgangsexamen. leans, van grootmoeders zijde, was schuchter en rooskleurig. Zijn huwelijk met een spruit van Jacoba van Beieren maakte hem verwant met een oude He- negouwsche familie. De zeer ernstige prinses Elisabeth was zeer wetenschappelijk geschoold. Haar vader was een vermaarde oog arts, en was ook zeer op de hoogte van de muziek. Deze twee ernstige wezens moesten een haard vormen waar de edelste menschelijke deugden werden beoe fend. Hij schafte ons onzen tegenwoor- digen vorst aan, wiens mannelijken moed spreekwoordelijk reeds is. In het Hof, eerst in de Wetenschap straat, daarna in het slot der Brabant- sche Hertogen, was alles eenvoud. De Coburgsche bijtende humor en de Brus- selsche zwans wisselden er met de staatszorgen af. De aanstaande oorlog woog er druk kend op de stemming. De Koning was voorbereid op de zware verantwoorde- lijheid. Meermalen was hij verwittigd geworden, zelfs te Berlijn. Leopold II kon op zijn doodsbed de wet op den algemeenen dienstplicht onderteekenen, wat onze verdediging verbeterde. Het overlijden van zijn eigen zoon, de graaf van Henegouw en daarna van den vermoedelijken erfgenaam, den alombeminden prins Boudewijn, Al- brecht's oudsten en innig geliefden broeder, maakte Leopold II tot een af getrokken vorst.Het leven in het Paleis was niet opwekkend voor den gemoe delijken prins. Toch wist hij door zijn ernst de ko ninklijke strengheid te vermilderen. Albert's karakter was een mengel moes van ernst en Uilenspiegelachtigen scherts. Op elfjarigen ouderdom speel de hij zijn leeraar een pert naar zijn hand. Niet zoo gauw had hij het toe zicht verschalkt of hij verdween in een rioolbuis der opengelegde straat, waar uit hij tot vreugd en afschuw van zijn geleider bemorst te voorschijn kwam. In de militaire school wist hij de fou ten van zijn medestudenten op zich te laden en ze te redden. Bij een uitstap per fiets had hij een werkman tot gezel nooten, die onder vreemde heerschap- gekregen aan wien hij liet gelooven dat pij gevallen zijn. hij eveneens op weg was voor de da- Den 26-9-1896 was Prins Albert Kapitein-Kommandant bij de Grena diers. Den 25-6-1 902 ging Hij als Kolonel over naar het Hoofdbestuur van den legerstaf. Den 26-6-07 was hij luite nant-generaal. De Brusselaars van 40 jaar en meer herinneren zich nog de mooie verschij ning van een officier met hooge gestal te, die met mooi gebaar de toejuichin gen van het publiek in ontvangst nam. Onze voormalige Koning was een groot reiziger. Gedurende zijn laatste dagen zullen de herinneringen aan zijn tocht door Amerika wel zijn grootsten troost zijn geweest. Een belangrijke reis was ook deze naar Kongo. Den 2 April 1 909 scheepte hij in te Oostende om langs de Kaap der Goe de Hoop zijn bestemming te bereiken. Gedurende drie maanden doorkruis te Hij langs karavaanwegen te voet of te paard de Britsche Kolonie om per spoor te Elisabethstad aan te landen. Den 21 Augustus ontscheepten on ze vorsten te Antwerpen en mochten er de geestdriftige hulde van duizen den in ontvangst nemen. De koning ondernam met de Konin gin ook een reis naar Indie. In 1932 bracht een vliegmachine den Koning gevleugelde woorden, die in onze har ten in gulden letters geprent blijven Slechts intellectueele en zedelijke krachten eener natie bevorderen haar welvaart. Van op zijn troon verkondigde de groote Vorst 1 Augustus 1914 «Een volk dat zich verdedigt kan overwon nen worden maar niet vergaan. De slag van den Yzer werd gewon nen door de wilskracht van onzen Ko ning. Den 25 December 1914 zegde de Koning NEEN, bij het aandringen der mogendheden om den Yzer op te geven. Nooit stemde Hij er in toe zijn leger te verbrokkelen om 't in verschillende geallieerde korpsen te laten opnemen. Men kent den zegetocht onzer Vor sten door de Brusselsche straten. Verder zouden Zij langs vrede- en cultuurverspreiding zijn regeering op welstand vestigen. Schilders, musici, schrijvers waren steeds te gast bij Hem. EL Verhaeren, Broeders Ysaie, Courtens en Claus wa ren van den huize. De avonden op het hof waren up to date Een land moet zijn dichters hul digen zij verspreiden in de vreedza me velden van de gedachte den roem van het ras. zegde Hij. De weldoeners der wetenschappen zijn ook de weldoeners der natie. De Koning was democratisch. Men Schoone Regeering van den grooten Vorst kunnen overschouwen zijn onze gevoelens als gelouterd en rotsvast is onze hoop in de toekomst gewor den. Bij het herdenken aan het akelig on geluk worden onze liefdebanden met gansch het Vorstenhuis toegehaald. 't Gemeenschappelijk lijden smeedt gemakkelijk gevoel roept onderbewus te doelstrevingen op. Wij begrijpen nu beter de zedelijke rol der kroon, die in een democratische staat moet berusten op liefde. De democratie gesteld op onmid dellijke verwezenlijkingen moet langs haar het belang leeren kennen van on stoffelijke cultuurgebied. Het Koningschap dat niet alleen de verdediging van den Staat maar ook de meest ingewikkelde structuur van een moderne staat, is als een veilig heidsklep voor den volksaard in zijn evolutie naar hooger doeleinden en een lichtbaken. Voor Belgie is het Koningschap de belichaming der twee volksstammen, die in gemeene herinneringen en ge- meene cultuurschatten te bewaren heb ben, van een rijk dat beantwoordt aan een internationale politieke noodzake lijkheid. Wij dienen de gedachten van den duurbaren dooden Vorst door de ge dachten van broederlijkheid te ver spreiden binnen ons eigen grenzen en door deze van eerbied te verkonden weet hoe hij in de laatste jaren van aan de menschen van goeden wil over zijn leven tot op het hart der wetge- de wereld. vers drukte de spaarcenten der werk lieden te beschermen. En nu wij met meer afstand de Deze dag van snerpende herinnering moet er ook een zijn van edele voor nemens, Koning Albrecht ter eere. Zondag 7 dezer 11. had, om 1 1 J/4 uur voormiddag, op het Stadhuis, de Officieele Ontvangst plaats door onzen nieuwen Burgemeester, h. Julien Van- dooren, van de Geestelijke en Burger lijke Overheden, de Openbare Ambte naren en Bedienden der Stad. De heer Burgemeester had er aan ge houden deze plechtigheid in allen een voud te laten geschieden. Voor ieder een vond Hij een gepast woord van dank om de Hem door de genoodigden aangeboden gelukwenschen. Deze officieele Ontvangst had plaats daar de heer Burgemeester het inzicht niet heeft alsnu Zijne benoeming door een inhuldigingsfeest te laten vieren. In den loop van den aanstaanden Zomer zullen er nochtans bijzondere feestelijkheden gegeven worden om deze heugelijke gebeurtenis onder de bevolking te laten herdenken. HEER JULIEN VANDOOREN. Wij vernieuwen hier onze beste ge lukwenschen aan den H. Burgemeester. TE YPER. Deze week is er goed nieuws te mel den voor onze Handelsfoor De heer bestuurder Janssens van 't van Brindisis naar Egypte over Athe- Ministerie van Kolonies is deze week, ne over den Soudan kwam hij per vliegtuig te recht bij het Albertpark, een reusachtige inrichting zijn naam ter eer. Belgie volgde met gespannen aan dacht deze gewaagde reis van zijn Vorst. Als bergbeklimmer heeft onze Ko ning een schoone reputatie verworven, 't Is op een dezer klimtochten dat hij te Beieren de prinses Elisabeth ont moette. Zijn belangstelling ging naar Tyrol en de Dolomieten, wier bodem gesteltenis verwant is met de tragische rots van Marche-les-Dames. Er lag in de handelwijze van Koning Albert een misprijzen voor de gevaren. Met een glimlach beantwoordde Hij telkens elke opmerking in dien zin. Doch moest dit misprijzen afschuwe lijke gevolgen hebben. Den 1 7 December 1909 beklom on ze Vorst den Troon. Te dier gelegenheid sprak Hij de speciaal afgevaardigd, naar Yper ge komen om maatregelen te nemen voor het inrichten van een mooie stand waar alles zal te zien wezen wat de kolonie voortbrengt, en alle inlichtingen zullen te bekomen zijn welke de belangheb benden zullen begeeren. Verleden jaar hebben de talrijke toeschouwers de film over Congo kun nen bewonderen, welkt bereidwillig door het Ministerie van Kolonies ons was toevertrouwd. Heden zal het wer kelijke leven van ginder, verre over de onmeetbare Oceaan te zien wezen. De toeschouwers zullen zich een ge dacht kunnen vormen over de geniale onderneming van Onzen beroemden Koning Leopold II, die zijn vaderland met zulke onschatbare Kolonie heeft begiftigd. Zij zullen met een gevoelen van be wondering terugdenken aan de onver- saagden moed der eerste ontdekkings reizigers Stanley en Coquilhat die ter gevare van hun leven deze woeste streek hebben weten te overwinnen ten bate van ons Vaderland Dit zal dus de clou of de groote aantrekkelijkheid wezen onzer Veer tiende Handelsfoor. N. B. De plaatsen worden zeer beperkt. Julien Tahon. DE BELGISCHE UITWIJKING NAAR DE KOLONIE. Het blijkt uit inlichtingen medege deeld door het Ministerie van Koloniën dat gedurende het jaar 1936, er 160 personen met tusschenkomst van het departement uit ons land vertrokken zijn om zich in de kolonie te gaan ves tigen. Het departement heeft hetzij de reiskosten betaald, hetzij vrijstelling verleend van de verplichting tot het neerleggen van een waarborg hetzij toelating verleend in een tusschen klas te reizen, of ten slotte van de vervoer- ondernemingen een vermindering op de reiskosten bekomen. Deze 160 personen vormen ofwel families, met of zonder kinderen, of wel vrouwen die hun echtgenooten gaan vervoegen, of wel ongehuwde of gehuwde mannen, die later hun echt genooten of verloofden zullen laten overkomen. Onder degenen die zijn vetrokken bevinden zich 100 landbouwers, 32 ambachtslieden en 28 handelaars.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1