Zal de Spaansche Oorlog uitvonken 1 Verheugende Verschijnsels. I. - konine en Volk. 11. - De leidende klasse in Belgie NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT STAATSRAAD IN BELGIE 17 JAAR. NUMMER 14. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 4 APRIL 1937. GAZET TAK POPERIHGHE ABONNEMENTEN Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummer» 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonit veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan on». Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een poitzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Pottcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikel» worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pe- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. WAT ZAL 'T EINDE ZIJN VOOR 'T OOGENBLIK OP 'T DOODE PUNT Een der meest troebele vraagstuk ken, welke de Spaansche oorlog een burger »-oorlog kunt ge hem niet noemen stelt is wel wat er het einde van zal zijn. Hoe hij zal kunnen eindigen. Hij is niet zooals iedere internatio nale oorlog. Hij kan niet besloten wor den door een vredestractaat, door den ovefwinnaar aan den overwonnene op gelegd. Laat er een overwinnaar zijn, dan is er toch geen overwonnene die de aangerichte schade betalen kan met nieuw geld, dat in het land komt. Veronderstel een oogenblik dat de Marxisten het tenslotte op de aanhan gers van Franco winnen. Dan zal het de zegepraal zijn van de niet-bezitters op de wei-bezitters en dan is 't meer dan waarschijnlijk dat de eersten de laatsten een oorlogschatting zullen op leggen in den vorm van onteigeningen en belastingen op enorme schaal. Maar dat zal toch altijd hierop neer komen, dat, als Spanjaard die Spaan- jaarden verslagen hebben, de gou- vernementeelen zichzelven zullen moe ten smeren met hun eigen vet. ...Voor zooveel er van het Spaan sche vet nog overblijven zal, na het geen er sinds de invoering van het com munisme, waardoor feitelijk deze oor log uitgelokt werd, door de rooHe re geeringen en plaatselijke besturen reeds van opgesmeerd is geworden. Zooals deze oorlog eruitziet, schijnt hij w*4 te leiden naar de klassieke be slechting van 't gevecht tusschen twee honden, waarvan tenslotte alleen nog maar de staarten op 't slagveld ach terbleven. Men durft nauwelijks te denken aan de vraag hoe het leven nog mogelijk zal zijn, in een land dat zichzelve zoo grondig geruineerd zal hebben, als welk volk ook het ooit door een ver loren oorlog werd. Tot wering van 't gevaar dat deze Iberische brand zich meedeelen zou aan heel de rest van Europa, is veel en met veel succes gedaan tot hiertoe en al wordt door de eene en de an dere regeering nog roekeloos met dit vuur gespeeld, toch zien we t er niet van komen, dat de bloedige afrekening tusschen fascisten en bolsjewieken in Spanje zich tot over heel ons wereld deel uitbreiden zal. Toch zijn er in alle landen velen die zulks schijnen te wenschen en de ge vaarlijksten dezer zijn dan zeker wel die regeerders, welke op sluwe manier de maatregelen saboteeren, waartoe ook met hun eigen instemming door het niet - inmenginscomiteit besloten werd om den Spaans-hen brand niet slechts te omschrijven, maar om hem te verstikken door afsnijding van allen toevoer van brandstof en van lucht. Maar de berichten der jongste uren laten ons toe te gelooven dat ook de zen zich tot meer voorzichtigheid zul len laten bewegen. Het Italiaanscoe gouvernement dat er en zeker niet ten onrechte van beschuldigd werd h~t niet-inter- ventie-accoord te ontduiken door rnaar voort te gaan met het zenden van troe pen naar de «nationalen». heeft thans aan de Britsche regeering formeel te kennen gegeven, dat zij geen ehkelen Italiaanschen «vrijwilliger» meer naar Spanje zal laten vertrekken. Als de Italiaansche vertegenwoordi ger in het niet-inmengingscomiteit, de heer Grandi, de wereld een moment in opschudding heeft gebracht, door zijn verklaring dat zijn land weige ren zou. ook maar één Italiaan uit 't Spanje terug te trekken dan zal dat wel een felle reactie van verbolgenheid geweest zijn op de neerlaag van Fran co's troepen bij Guadalajara, die voor al een Italiaansche neerlaag moet ge weest zijn. Maar, indien zulke reactie ook Mus- lini-zelf, bij 't vernemen van deze jobs tijding, midden in zijn apotheose in Li bië zou hebben ondergaan, dan zal het effect door de woorden van Grandhi teweeggebracht, hem zeker wel tot een koelere beschouwing van den toestand gebracht hebben. Vont hij heeft dan zoowel uit Lon den als uit Parijs kunnen vernemen dat, indien Italië er werkelijk aan den ken zou om van den binnenlandschen oorlog in Spanje op die manier een Ita- liaansch-Spaanschen oorlog te maken, dat dan de Fransche regeering en de Britsche niet langer aarzelen zouden om aan hun krijgsvloten in de Middel- landsche Zee het heele toezicht over de naleving van het niet-inmengings- accoord op te dragen. Wat dan niets minder beteekenen zou, dan dat ieder transport van man schappen en vechtmateriaal uit Italië naar Spanje door de Fransche en Brit sche kruisers zou aangehouden worden en dat, ingeval het door Italiaansche oorlogsschepen werd geconvoyeerd, 't dan tot een zeeslag zou moeten komen Tot kalmeering van Mussolini en van Grandi zal ook wel voor geen klein deel de houding van Duitschland heb ben bijgedragen, die in den jongsten tijd aan het niet-inmengingscomiteit geen redenen tot wantrouwen meer schijnt te geven. Men zou te Rome wel kunnen gaan gelooven. dat Hitier er niet veel meer voor voelt, om zijn prestige nog ver der in het Spaansch conflict te wagen, terwijl men aan Russische zijde mis schien al gerust genoeg is in het uitein delijk succes van Valencia, om het stopzetten van den toevoer van hulp middelen aan beide partijen als een voordeel voor de Marxisten te aan schouwen. Intusschen schijnt in Spanje-zelf de strijd op het doode punt gekomen. Bei de partijen stemmen hun mededeelin- gen af op het bekende motief van «lm Westen nichts neues». Heel de Wolf- en Havasliteratuur van den grooten oorlog komt weer voor den dag De verslagenen hebben zich terug getrokken op vooruit-gereedgemaakte stellingen. De overwinnaars zijn hun veroverde stellingen aan 't verstevigen Het slechte weer belet den voortgang der operaties. En van weerszijden ko men berichten over muiterijen... in het tegenovergestelde kamp. Volgens de Marxisten zou de groot ste oneenigheid heerschen tusschen de Spaansche, Noorsche en Italiaansche troepen van Franco, terwijl de Duit- schers vol weerzin voor beide par tijen toekijken zouden. Volgens de Nationalen zouden achter de gouver- nementeele strijdlijn de leden der «In ternationale Brigade aan slag geraakt zijn met de reguliere Spaansche regee- ringstroepen omdat deze laatsten door de intendarcie beter dan zij worden gevoedt En intusschen zijn in alle door de troepen van Franco bezette steden pro cessies uitgegaan om het einde van de zen weergaloozen broedermoord af te smeeken, mits aan Franco den zege te geven. ...Terwijl uit het roode Barcelona voor een verandering alweer eens het bericht komt van een ministerieeie cri sis Wat nooit zoo'n bijzonder goed tee- ken is. Aldus kunnen we stilaan den indruk krijgen, alsof deze burgeroorlog leiden zal tot een zoo groote en hopelooze verbrokkeling langs weerszijden van de barrikade, dat het tensiotfe ie:s wor den zal als het bekende gevecht van negers in een donkeren nacht. ...Tot een he.lschen warboel, waar in vrienden en vijanden zich niet meer uit elkaar zullen laten kennen, waarin iedereen zal willen vechten tegen alle man. Tot zulk een chaos van de ontketen de beestachtige driften in de menschen als waaronder zoovele oude bescha vingen ten onder zijn gegaan, en ais waardoor ook onze beschaving al erger en erger bedreigd wordt. De moord- en vernielingsfurie, die thans o* ?r 't rampzalige Spanje woedt verklaart de verwording van Babylo- nie tot een morsdooden steenhoop en deze der hangende tuinen van Semi- ramis tot een woestenij, hel van zand en van dorst. N. G Wij hebben met groote vreugd de verslagen gelezen over het bezoek van den Koning in de Borinage. Buiten het nadeelig gewauwel van overdreven bewonderaars van Frank rijk, bezit de Waalsche bevolking, naast zijn gekende rondborstigheid een zeer levendig loyauteitsgevoel, dat dit der Vlamingen evenaart. Zij, die de Walen opruien tegen de Vlamingen en omgekeerd, zijn misda digers. Wanneer de mijnwerkers uit de Bo rinage onzen Koning op onvergetelijke wijze verwelkomen alhoewel ze zich socialist heeten gehoorzamen ze aan een spontaan gevoel dat, bij elke gelegenheid opwelde. Vlaanderen, dat lang onder 't Fran sche juk boog, en Wallonië, dat meest al bestuurd werd door Duitschland, hebben een specifieke mentaliteit, die gemeenschappelijke affiniteit is gewor den. Maar bovenal leeft de liefde voor den troon in beide volkstammen als in geen ander land. 't Was een heerlijk schouwspel den Koning tusschen het volk de «terril» te zien opklimmen. Oud en jong,vrouw meisje en kind, een opgewekte kudde dauterde het hooge bezoek na, liep over kloof en hoek en kant, kwam met den Vorst boven op den top en ging vriendelijk en vertrouwelijk rond hem staan. Lastiger dan het klimmen was het dalen Het was een schilderachtig gezicht, met den lenigen Vorst vooraan, dat meedalende volk, die trekkende meis jes, die geestige vrouwen de meesten in werkpak Het was eigenaardig de stemmen te Hooren Hoe jong hij is... Nu is hij weer O heelemaal goed geworden... Wat ben ik blij Hem eens van dichtbij te heb ben kunnen zien ...De Koning liep de woningen bin nen, had voor de menschen, die met Hem vertrouwelijk spraken, een goed woord, drukte de handen, streelde de kinderen, had troost voor grijzen van jaren... die even zegden Merci, mon bon mossieur... De huizen waren naief versierd zooals alleen de volksmensch dat kan. Overal laaide de geestdrift, aan 't roe pen kwam geen einde, herhaaldelijk moest de auto stoppen om den Koning toe te laten, bloemen in ontvangst te nemen. Kinderen hingen aan den wagen en de rijkswacht had hard werk. Te Frameries kwam een vrouw den Ko ning kussen. Het hart van het volk heeft luide gesproken. Dat herinnert aan de ontvangst van Koningin Astrid te Antwerpen en aan de blijde intrede onzer Vorsten te Luik. Het volk voelt intuitif het hooger belang van het bestaan aan. Het voelt in zijn onderbewust zijn de grootheid van ons vorstendom en de zedelijke weldaad van het princiep der kroon. Wat vermag tégenover deze liefde die spontaan de dijken der officieele voorbereiding doorbreekt en zijn geest drift oplaaien doet, in een onvergete lijk orkaan, kanselreden of dagbladar tikel. De troon van Belgie berust op het hart van ons volk, wij weten het nu eens te meer. Om kroon en volk lig gen gemeenschappelijke banden, ge snoerd in uren van lijden en bij hart verkwikkende hoop, grootsche herin neringen. zal er tot een rauw verleden behooren. Wie eenmaal onze Koning Neder- landsch hoorde spreken, begrijpt ten volle de opvoedingswaarde onzer won dermooie taal denkt aan Gezelle, Teirlinck, en andere Men zegt trouwens dat Leopold III ook de eerste Belgische Koning is die de Coburgsche tongval in het Fransch, heeft laten varen. Is dit mis schien kenschetsend Als Vlaming en Belg verheugen wij ons ten zeerste in den opbloei der Bel gische loyauteit Gij die me leest, denkt er aan welk kwaad men sticht door een onbekookt oordeel. Rauwe oordeelen hebben aan Bel gie onnoemlijk kwaad gedaan. Zoek uw oordeel en uw ethische bezieling bij onze prachtige dichters. Gaat met warme liefde tot het volk. Offert in deemoed en schenkt het hoogste in u, de liefde voor landaard en den mensch die er op woont. De tijden wentelen snel in onze eeuw. Geeft doel aan uw leven. Komt niet te laat en schouwt u zelf. YP. GEWESTELIJKE MAATSCHAPPIJ VOOR DEN KLEINEN LANDEIGENDOM VAN HET ARR. IEPER. GEEFT EINDELIJK BLIJK VAN BEGRIP DER VLAAMSCHE VERZUCHTINGEN. Donderdag avond heeft H. Teirlinck in het Justitiepaleis te Brussel voor de Jonge Balie een lezing gehouden over de Vlaamsche Beweging en de Letter kunde. De gezanten van de meest ver schillende landen die te Brussel ver blijven en het puik der georganiseerde lichamen waren er aanwezig. Vlaming zijn is een manier van zijn onmisbaar voor het land, zei H. Teirlinck. Belg zijn is een manier van Vlaming zijn. Belgie is niet denkbaar zonder het Vlaamsch. De Vlaming is groot geweest en nu tracht hij opnieuw tot die oude grootheid te herleven. De Vlaamsche beweging deed zich gelden vanaf J. Fr. Willems. Conscien ce, met zijn Leeuw van Vlaanderen en Van Peen, met zijn Vlaamsche Leeuw, hebben het volk geëlectriseerd. J. Vuylsteke, Max Roosen, Em. Hiel, Vader Hoste brachten de grievenkom- missie tot stand En het Vlaamsch verscheen op onze muntstukken. Onze Vorsten hebben de sociale waarde van de Vlaamsche Beweging steeds begrepen. Zij hebben hun kin deren de Vlaamsche leeraren geschon ken. Wetten werden gestemd ter ver dediging der V laamsche rechten, doch niet heelemaal toegepast. Het laam sche tooneel groeide, denkt aan Ro- denbacn. C. Huysmans, Fr. van Cau- welaert, L. Franck ijverden voor een Vlaamsche Universiteit Vermeylen met zijn kritiek der Vlaamsche Beweging brak af met de Romantiek in den strijd. De laamsche beweging is meer dan een taalbeweging zij is de kwes tie van de ontwikkeling van ons volk, die een werkelijkheid is geworden en niet meer te stuiten is. Spreker heeft het over het activis me dat met den oorlog zelf stop gezet werd over de politieke ontwikkeling van ons volk over het werk van Ka- rel van de Woestyne, Streuvels, Wal schap, Roelants, Herreman e.z. een rijke letterkunde buiten het flamingan tisme, maar diep Vlaamsch van geest. H. Teirlinck hoopt dat de Vlaam sche beweging eerlang zal kunnen stop gezet worden. De eenige manier hier voor is de Vlaamsche Kwestie op lossen. Deze schitterende rede in een onbe rispelijk Fransch Flaminganten han- teeren minstens twee landstalen met gemak werd geestdriftig toegejuicht Deze verheugende gebeurtenis is een treffend bewijs van den groei onzer Vlaamsche voornaamheid. Men zegde vroeger o.a. een Vlaam sche Universiteit is niet mogelijk. Wij verwijzen met fierheid naar Gent. Se dert de Vervlaamsching van Gent wer den Leuven en Brussel gedeeltelijk vervlaamscht De bestuurlichamen in het gerecht worden onlangs heel en al sierlijk Ne- j derlandsch. Over enkele jaren krijgt Vlaanderen een uitzicht dat zijn praal zal putten uit eigen volkskrachten en eigen schoonheid. Het tijdstip van taalslordigheid in het Vlaamsch (en ook in 't Fransch) Binnen enkele weken zal er voor het Arr. leper een gewestelijke maat schappij voor den Kleinen Landeigen dom tot stand komen, dank zij de me dewerking van Staat, Provincie, de meest vooruitziende Gemeentebestu- sturen, de Commissies van Openbaren Onderstand en andere sociale instellin gen uit het Arrondissement. Deze samenwerkende maatschappij zal voor hoofddoel hebben aan de min vermogende personen, die trachten ge deeltelijk of geheel hun bestaan te vin den bij de uitbating van landbouw grond goedkoop landbouwkrediet te verleenen, ten einde ze te helpen ei genaar worden van een Kleinen Land eigendom of een andere landbouwuit- bating. De rentevoet van dit landbouwkre diet is zoodanig laag (intrest, afkor ting en levensverzekering) dat hij in vele gevallen overeenstemt met de ge wone huurprijs van dergelijke eigen dommen. Alle werklieden die begeeren eige naar te worden van een woonhuis mei minima 8 aren grond erbij, kiekekwee- cers, hoveniers, tuinbouwers, bloemis ten, kleine landbouwers, enz. (maxima 3 ha.) verkeeren in de voorwaarden om van dit goedkoop landbouwkrediet te genieten. Hieronder eenige toepassingsgeval- en ter opheldering EERSTE GEVAL Iemand is eigenaar van 2 I a. land waarop er een zeer klein bouwvallig huisje staat, niet voldoende om genoegzaam woonst te verschaffen aan zijn gezin en niet dienstbaar voor de uitbating van zijn grond. Hij bouwt er een nieuw huis op van 29.000 fr. waarde. Hij kan aan de maat schappij voor den kleinen Landeigendom tot 80 leenen op de waarde van het te bou wen huis en grond. Hier in dit geval 80 op 29.000 en 10.000 39.000 fr. 't zij 31.200 fr. Hij leent echter 26.000 fr. af te lossen op een termijn van 25 jaar. De ontleener is 30 jaar oud. Gedurende 25 jaar zal hij maandelijks moeten betalen 126.50 fr. (intrest, afkorting en levensver zekering inbegrepen). TWEEDE GEVAL Een hovenier dicht bij een stad heeft 40 a. land in eigendom die hij uitbaat voor zijl. bedrijf. In de stad zelf pacht hij een huis Op zijn eigen grond wil hij een woonhu-.s bouwen met de noodige serren om te betex zijn bedrijf te kunnen uitoefenen. Het huis met de serren zal 80.000 fr. kosten. Hoeveel kan deze hovenier ontlee nen 80 c/o op de waarde van het te bou wen huis plus de waarde van zijn grond. Hier in dit geval 80.000 fr. waarde huis en 40.000 fr. waarde grond, totaal 120.000 fr. 't zij 96.000 fr. Hij leent echter 60.000 fr. Hoeveel zal hij maandelijks moeten betalen als hij die 60.000 fr. wil aflossen in 25 jaar en indien hij 32 jaar oud is Antwoord 292.40 fr. (aan intrest, af korting kapitaal en levensverzekering). DERDE GEVAL Een landbouwer met 9 kinders waarvan de oudste 19 jaar is, baat een kleine hoeve uit van 3 Ha. die hij pacht aan 4.000 fr, per jaar. Daar zijn hoeve te klein is voor zijn talrijk kroost is hij verplicht zijn twee oud ste zonen' naar de fabriek te zenden. Hij heeft echter de gelegenheid 2 Ha. grond te koopen aan 35.000 fr. de Ha. bij zijn hoeve gelegen. Hoeveel geld kan deze landbouwer ont- leenen (2 Ha. aan 35.000 fr. is 70.000 fr.) 90 op de koopsom 't zij 63.000 fr De landbouwer is 42 jaar oud, wil dit ka pitaal aflossen in 20 jaar. Hoeveel moet hij jaarlijks betalen aan intrest, afkorting kapi taal en levensverzekering Antwoord 4.464 fr. Nu zal hij een jaarlijkschen pacht moeten betalen van 4.000 fr. voor de 3 Ha. plus 4.464 fr. voor de 2 Ha., maar zal na 20 jaar eigenaar zijn van deze 2 Ha. grond en zal nu ook niet meer verplicht zijn, zijn kin deren naar de fabriek te sturen. Belangrijke^ Aanmerking. - Er dient aan gestipt dat de Nationale Maatschappij ten allen tijde de vervroegde terugbetaling toe laat van om het even welk bedrag, ten einde den geldopnemer in de mogelijkheid te stel len, zich spoedig van zijn schuld te kwijten Buiten deze toepassingen op individueele gevallen, kan de Maatschappij eveneens de tuinbouwkringen, plaatselijke afdeelingen van het werk van den Akker, kleinveeteelt- bonden of andere maatschappijen helpen die aan hun leden, een grond in huur wenschen te bezorgen, om de bedrijvigheid, door deze organisaties aangemoedigd uit te breiden. In dit geval, kan de toegelaten maatschap pij aan de plaatselijke maatschappijen de gronden verhuren, die passen bij dit soort verwezenlijking, hetwelk bijzonder bestemd is om de werkloozen, de pensioentrekkenden de kroostrijke gezinnen te helpen. Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden bij den Heer Edm. Vereenooghe, Afgevaardigde der Nat. Mij, iederen Dinsdag namiddag van 4 tot 5.30 uur, ten stadhuize te leper. EEN Het wetsvoorstel dat zijn stichting voorziet, op het bureel der Kamer neergelegd. Wij hebben herhaalde malen reeds gesproken over de besprekingen, die in de parlementaire middens worden ge voerd nopens de stichting van een Staatsraad in Belgie. Zulke instelling, die reeds lang in rankrijk bestaat, wordt meer dan eens geroepen, om conflicten op te lossen, die noch door de rechtbanken, noch door het parlement of een ander li chaam oplosbaar zijn. Het ingediende wetsvoorstel voor ziet, dat de Belgische Staatsraad twee i'uncties zou te vervullen hebben m de eerste plaats medewerken aan de opstelling van nieuwe wetsteksten en algemeene reglementen, zoodat zij, voor een bespreking in de Kamer en Senaat, op technisch en rechtskundig gebied en in verhouding tot vroegere wetten niet de minste gebreken of te genstrijdigheden bevatten. In de tweede plaats, zal een Staats raad aan ieder burger de waarborgen aieden, waarop hij als vrij en onafhan- celijk Belg recht heeft, met betrekking tot al de bestuurlijke lasten en ver plichtingen, die op zijn schouders we gen. Voor hetgeen de wetten betreft, zui- en de voorzitters van de Wetgevende Kamers ieder wetsvoorstel ter goed keuring naar den Staatsraad verzenden. Een minister, die gebruik wil maken van zijn ministerieele prerogatieven, zal voorzichtigheidshalve het oordeel van den Staatsraad inwinnen. Een zeer belangrijk punt in 't wets voorstel voorziet, dat iedereen de be stuurlijke afdeeling van den Staatsraad zal kunnen raadplegen, indien hij het voor de verdediging van zijn belangen noodzakelijk acht. De adviezen van den Staatsraad zul len afgekondigd worden, maar de Raad zelf kan de publicatie verbieden, in dien hij deze als nadeelig voor het al gemeen belang beschouwt. In het wetsvoorstel wordt ook ge zegd, dat de Regeenrg aan den Staats raad al het prestige, de bekwaamheid de moreele en stoffelijke onafhanke lijkheid wil bewaren, die hem moeten toelaten met waardigheid de rol van het voornaamste er meest betrouwbare bestuurlijk lichaam in Belgie te ver vullen. BERICHT. De Provinciale Commissie van de Schoone Kunsten van West-Vlaande ren, laat weten dat, in 1937, premies voor de globale som van 3.250 fr. zul len toegekend worden voor de Schil derkunst. Mogen aan de premies mededingen al de kunstschilders die in West-Vlaan- deren geboren zijn of er sedert vijf jaar verblijven, en ten hoogste 40 jaar oud zijn. De belanghebbenden moeten, op hun kosten, hun werken vóór 1 Juli 1937indienen bij voornoemde Com missie, Provinciaal Hof, Groote Markt Brugge. Reglement te bevragen bij de Com missie.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1