Belgie Vrij naar alle Bijden. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT DE VERKLARING VAN FRANKRIJK EN ENGELAND HET INDEX-CIJFER. IDEEN EN DOCUMENTEN CANADEESCHE VIJFL1NG. 17 JAAR. NUMMER 18. mm WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 2 MEI 1937. ABONNEMENTEN jóaiper post 16 fr. Congo 25 fr. i Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Lo**p Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische po«tkantooren. Oe postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't poat- bureel dat hen bedient, en niet aan ona. Bij elk achrijven naar inlichtingen wordt inen beleefd verzocht een poatzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Poatcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikela worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fT. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notariaaen en Deur- waardera. Voor dikwijla te herhalen »- klamen, prijzen volgena overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. EEN ZUIVERE TOESTAND GESCHAPEN. WIJ HEBBEN VOORTAAN SLECHTS VOOR ONSZELVEN TE ZORGEN. Van de nota, die de gezanten van Frankrijk en Engeland Zaterdag aan den heer Spaak overhandigd hebben, kan niet gezegd, dat zij als een bom in 't Ministerie van Buitenlandsche Zaken zou gevallen ziin. Zij is de erkenning, door Parijs en door Londen, van de nieuwe politiek van Belgie, welke door zijn Koning- zelf in de maand October voor zijn ministerraad werd ingeluid. En dan moesten we toen niet ge- looven, dat s Konings rede in de F ran- sche en Britsche Kanselarijen een even verbazingvolle sensatie gewekt had als ze l deed onder 't publiek en in de pers van alle landen. Toen de Koning, in zoo klare en af doende bewoordingen, te kennen gaf, dat Belgie voortaan ontheven wilde zijn van alle afspraken en accoorden, waardoor 't verplicht zou kunnen wor den tot welken vorm van tusschen- komst ook in een gewapend conflict, waardoor het zichzelf niet rechtstreeks bedreigd zou zien, zal hij al wel te Parijs en te Londen poolshoogte heb ben doen nemen, en van zijn gezan ten aldaar vernomen hebben, op wel ke manier men er daar op reageeren zou. Maar... dat het initiatief der opzeg ging van het Locarno-pact van de zij de van onze regeering en van onzen Koning gekomen was, daarvan mocht toen iedereen al zeker zijn. We moeten schrijven opzegging van wat er nog van het Locarno-pact was overgebleven nadat Duitsch- land en Italië er zich reeds uit hadden teruggetrokken, en het spreekt vanzeit, dat het van dan af veeleer een gevaar dan wel een bescherming voor ons was. Nu kreeg het toch vanzelf het ka rakter van een bondgenootschap der achtergeblevenen tegen hen die er zich uitgetrokken hadden. Van een Fransch Engelsche Belgische alliantie tegen Duitschland en Italië. En hoezeer wan trouwen ten opzichte van Duitschland ook gewettigd moge blijven, door aan zulke alliantie te blijven deelnemen, zouden wij het Duitsche gevaar maar hebben vergroot. Inderdaad zouden we op die manier aan het Reich, om ons nogmaals te overrompelen, dat voorwendsel en de ze rechtvaardiging bezorgd hebben, waarnaar het, voor de schending van de Belgische onzijdigheid, altijd ver geefs gezocht heeft. Er zijn er die meenen, dat Belgie zichzelf nu weer terug geplaatst heeft in den toestand van vóór den oorlog. Dat is ver van heelemaal juist. Onze vóóroorlogsche onzijdigheid was ons als één der condities van ons onafhankelijk bestaan opgelegd. Door het tractaat van 1839 werd zij ons ge waarborgd door Frankrijk, Engeland, Rusland, Italië en Pruisen. De voor naamste verplichting voor ons, die uit dit tractaat overgenomen werd in de Fransch-Britsche nota, welke ons van onze Locarno-verplichtingen ontheft, luidde, dat wij onszelven uit al onze macht in staat moesten stellen om zelf ons grondgebied te verdedigen tegen welken der onderteekenaren ook van dit tractaat, die zijn woord zou breken en zijn handteekening tot schande ma ken. Maar dit tractaat sloot op géén ma nier wederkeerigheid in, zooals het Lo- carno-accoord wel voor ons deed. Op geen manier konden we genoodzaakt worden tot tusschenkomst in de ge schillen die onze garanten onder e'kaar konden hebben en ook was t ons ver boden, ons grondgebied te leenen tot doortocht van hun krijgsmacht. En het is in deze situatie, dat we ors thans door Frankrijk en door Engeland hersteld zien. Deze twee groote buren zullen wel voortgaan ons onder hun bescherming te houden ze blijven er zich toe ver binden om hun legers te mobiliseeren tegen ieder die ons aanvallen zou. maar wij, langs onzen kant, zijn tot geen enkele hu'.pverleening aan hen meer verplicht. Aan dezen toestand wordt iedere gedachte aan een Belgisch egoisme ontnomen door het evidente geschied en aardrijkskundige feit, dat Belgie 's onafhankelijk bestaan minstens een even groot Fransch en Britsch belang is als een Belgisch. De toestand, waarin wij thans zijn geplaatst, vertoont eigenlijk het meest overeenkomst met dezen waarin we kwamen door de oorlogsverklaring van Engeland aan Duitschland, onmiddel lijk na de schending van onze neutra liteit in Augustus 1914. De anstichters van den wereldoorlog te Berlijn hebben altijd gezegd, dat zij niet tot de overweldiging van Belgie zouden zijn overgegaan, hadde Enge land hun vantevoren duidelijk verwit tigd, dat het zich daarom langs den kant van Duitschlands vijanden scha ren zou. Hadden ze maar goed gewe ten dat Engeland niet mede het trac taat van 1 839 tot een vodje papier zou willen maken. Omdat hij hun zoo zeggen ze nog altijd tot het laatste kwart-uurs in twijfel hierover gelaten had, hebben de Duitschers en hun toegewijde ge schiedschrijvers van den wereldoorlog, ook altijd Lord Edward Grey, toenma lig Britsch minister van buitenlandsche zaken, als een der groote verantwoor delijken aan dezen oorlog aangeduid. Welnu de toestand, zooals hij nu voor ons geworden is, zal wel deze zijn dat minister Eden in alle geval niet meer hetzelfde verwijt van Duitsch lands kant zal kunnen oploopen. De nota, waardoor Belgie van zijn Locarnoverplichtingen ontslagen wordt zegt thans met volmaakte klaarheid tot Duitschland, dat, indien het nogmaals zijn klauw naar Belgie uitsteken zou dat het dan oogenblikkelijk met Enge land te doen zal krijgen. In dezen zin is de toestand van he den het omgekeerde van dien van Augustus 1914 dat het bondgenoot schap tot verdediging van Belgie tegen Duitschland pas ontstond, nadat Belgie reeds aangevallen was, terwijl thans Frankrijk en Engeland, wat hun beiden betreft, de Entente van den wereldoor log hernieuwen voor 't geval dat ooit Belgie weer eens door Duitschland mocht aangevallen worden. In geen der betrokken landen wekt deze nieuwe schikking onvermengd ge noegen. In Engeland zelf blijkt men de gevoelens van ons, Belgen, het best te verstaan. In Frankrijk daarentegen worden er heel wat bedenkingen tegen geopperd die natuurlijk wel wat min der ingegeven zullen zijn door bezorgd- heis voor onze veiligheid dan door de overweging, dat voortaan op Belgie niet meer als op een verlengstuk van het Fransche verdedigings- en..., aan valssysteem te rekenen valt. En in ons land-zelf gaan er nog stem men genoeg op om bezorgdheid uit te drukken over het feit, dat voortaan aan geen militaire afspraken met Frankrijk meer gedaan kan worden dus niet meer aan gezamenlijke maat regelen tegen een nieuwen overval door Duitschland, dien men in deze kringen nog altijd, meer dan wat ook, te vreezen blijft achten. Als men zich in Frankrijk verdrieten of ergeren wil over deze afvallig heid van Belgie, dan moet men be ginnen met eraan te denken, dat Frank- rijk deze bovenal zichzelf te wijten heeft. Konden wij, Belgen, Frankrijk be schouwen als een schild voor ons, zoo lang het een voorbeeld was van rust, orde en tucht in democratische vrij heid, en zichzelf hoog genoeg stelde om zijn wil aan allen op te leggen, die een gevaar voor den vrede zouden wil len zijn, dan is zulks volstrekt niet meer t geval, sinds de groote Repu bliek, de bakermat der Vrijheid, zoo bedenKelijk naar het bolsjewisme is af gegleden. En zeker niet meer sinds zij zich met Soviet-Rusland militair heeft gesolidariseerd en wij, Belgen, dus, krachtens het Locarno-pact, gedwon gen hadden kunnen worden, indien zij na een oorlogsverklaring van Duitsch land aan Rusland, als bondgenoote van de Russen dan. mocht worden aange vallen. Deze mogelijkheid heeft den dood steek gegeven aan alles wat er in het gemoed van al de op zelfstandigheid gestelde Belgen nog aan sympath.e voor een Fransch-Belgisch militair ac- coord overgebleven was. Wenscht Duitschland nu, dat onze toestand geheel en al terug deze van vóór den oorlog worde, en dat het zich dus langs onzen kant altijd gedekt voe len kan, dan heeft het niets meer te doen, dan aan ons gouvernement een zelfde verzekering van geheel belang loos respect voor onze souvereiniteit te geven als Frankrijk en Engeland thans hebben gedaan in een volmaakte overeenstemming, waaraan hun verkla ring wel haar grootste beteekenis ont leent. N. G. ONS INTERNATIONAAL STATUUT KORT EN ONDUBBELZINNIG. ta Ziehier den voliedigen tekst van de Britsch-Fransche verklaring over Bel- gie's internationaal statuut, zooals hij Zaterdag werd overhandigd aan den leer Spaak, minister van Buitenland sche Zaken Volgens de voorschriften verstrekt door hun wederzijdsche regeeringen, rebben de gezant van de Fransche Re publiek en de gezant van Zijne Brit sche Majesteit, de eer aan de Belgi sche regeering de volgende mededee- ing te doen toekomen 1. De regeeringen van de Fransche Republiek en van Groot Brittannie en van Noord-Ierland hebben niet willen nalaten, gedurende den loop der laat ste maanden al hun aandacht te wij den aan het verlangen geuit door de 3elgische regeering om aan de inter nationale rechten en verplichtingen van 3elgie, zekere nadere bepalingen te zien toegebracht, noodig zoowel met iet oog op zijn geografische ligging als wel door het uitstel dat de onderhan delingen nog kunnen veroorzaken voor iet afsluiten van de algemeene ac e. bestemd om het verdrag van Locarno te vervangen. 2. Bekommerd om uiting te geven aan al de sympathie welke zij koeste ren tegenover de Belgische regeering, zijn de regeering der Fransche Repu bliek en de regeering van Groot Brit tannie het eens om de volgende ver klaring af te leggen 3. De twee regeeringen hebben acte genomen der doeleinden betracht door Belgie, zelf zijn oordeel te doen kennen betreffende de Belgische belangen en meer bijzonder nog 1 Aangaande zijn besluit reeds her haaldelijk openlijk bevestigd a) Met alle kracht de grenzen van Belgie te verdedigen tegen iederen aan val of inval en te beletten dat het Belgisch grondgebied zou worden aan gewend met het oog op een aanval tegen een anderen staat, als doorgang of als operatiebasis hetzij te land, t^ water of langs de lucht b) Te dien einde en op doelmatige wijze, de landsverdediging van Belgie in te richten 2) De door Belgie hernieuwde ver zekering van trouw aan het verdrag van den Volkenbond en aan de verplichtin gen welke het zijne leden oplegt. 4. Bijgevolg het besluit en ne ver zekering hierboven aangehaald vast stellend, verklaren de regeeringen der Fransche Republiek en van Grom Brit tannie dat zij Belgie beschouwen als van nu af ontslagen van iedere verplich ting welke voor Belgie ten hunnen op zichte bestond, hetzij krachtens het Verdrag van Locarno, hetzij krachtens de schikkingen te Londen getroffen cp 19 Maart 1936 Zij verklaren dat zij ten opzichte van Belgie behouden al hun verplich tingen tot hulpverleening welke zij krachtens diezelfde verdragen tegen over Belgie op zich hebben genomen 3. De regeering der Fransche Repu bliek en deze van Groot Brittannie zijn overeengekomen dat het ontslaan van Belgie, van zijn verplichtingen, zooals dit voorzien in paragraaf I\' bovenver meld, in niets de verplichtingen raakt welke er bestaan tusschen Frankrijk en Groot Brittannie. BELGIE'S ANTWOORD Volledige instemming Flet antwoord van Belgie op deze nota luidt als volgt Brussel, 24 April 1937. Excellentie, De regeering des Konings heeft met groote voldoening acte genomen van de verklaring welke haar op datum de zer door de regeering der Fransche Re publiek (...door de regeering van Zij ne Majesteit, den Koning van Groot Brittannie en Noord-Ierland) werd overgemaakt. Zij dankt hem daarvoor hartelijk. Ik neem deze gelegenheid te baat, Excellentie, om U de verzekering mij ner oprechte hoogachting te hernieu wen. (get.) SPAAK. Aan Zijne Excellentie M. Laroche, gezant der Fransche Republiek Aan Zijne Excellentie den zeer acht baren Sir Ovey, gezant van Zijne Brit sche Majesteit, te Brussel. DE MEENING DER BUITENLANDSCHE PERS Te Londen De afkondiging van de Fransch-Brit sche verklaring betreffend Belgie's in ternationaal statuut, wordt te Londen beschouwd als een Europeesche gebeur tenis van het grootste belang, waarop de groote Zondagbladen met voldoe ning wijzen. Het statuut van Belgie is niet de ge dwongen onzijdigheid van eertijds, zegt de Observer maar een nieuw sta tuut van volledige onafhankelijkheid en vrijheid van handelen, zonder eeni- ge beperking het statuut is thans er- cend door Frankrijk en Engeland. Of- icieus heeft Duitschland beloofd het zelfde te doen, maar officieel is dit nog niet gebeurd. Dit statuut, schrijft de Sunday Ti mes voorziet dus geen strikte onzij digheid. Belgie blijft trouw aan het Volkenbondspact, en kan optreden te gen eiken aanrander, door den Vol- cenbond als dusdanig bestempeld. De "ransche en Engelsche teksten van de ransch-Britsche verklaring zullen te Genève geregistreerd worden. Te Berlijn De indruk te Berlijn is eerder ongun stig. Wel wordt erkend dat Frankrijk en Engeland Belgie van zijn verplich ting van hulpverleening ontslaan, maar men is ontevreden omdat Belgie zich niet bevrijd heeft van de verplichtingen voortspruitende uit artikel 1 6 van het Volkenbondspact. Er gaat in de pers zelfs een toon van protest op, omdat Frankrijk en Enge land zich niet tevreden stelden met de onschendbaarheid van Belgie te erken nen, maar er bijvoegden de onschend baarheid te blijven verdedigen. Te Parijs De Parijsche pers doet uitschijnen dat de stelling van Zeeland zegevierde in de kwestie over legerstaven. De Echo de Paris oordeelt dat de verklaring van 24 April enkel een oo- genblik beteekent in de Internationale evolutie der Westersche mogendheden. De Excelsior merkt op dat Bel gie alleen verantwoordelijk wordt voor de keus, den aard en de hoedanigheid zijner bewapeningen en verdedigings methoden. De Action Frangaise schrijft Het Fransch-Belgisch verbond, ge boren uit vier jaar gemeenschappelijk lijden en dat diep wortels had gescho ten, is vernietigd. Het was het eenige dat onbreekbaar toescheen, daags na de overwinning. Dit is het gevolg van grove fouten. Berlijn kan feest vieren. De meest intieme geallieerden gaan thans elk eigen wegen op. Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. Korrespondenten van IDEF.EN F.N DOKUMENTEN worden vriendelijk verzocht jn bijdragen in te dienen bij den Heer Kilaire LAHAYE. HOOP IN DE TOEKOMST. door Victor de Laveleye, Voorzitter der liberale partij van Belgie. Bij het begin van elk jaar vraagt eenieder zich af wat zullen deze twaalf maanden ons brengen En het antwoord blijft gewoonlijk weg. Welnu, bij het begin van dit jaar 193 7 is, wat de Liberale Partij betreft, de toe komst duidelijk en zeker herleving en voor uitgang zullen er de kenteekens van zijn. Een herleving die ik over heel het land reeds heb kunnen vaststellen, in de laatste weken van verleden jaar. Een vooruitgang, die nu reeds ook begonnen is en die, als wij het ernstig willen, de liberale gedachten en be ginselen, zooals vroeger meer dan eens ge beurde, over heel het land heen zal versprei den, en, tot heil van land en volk, zooals voorlange jaren ook, terug in staat zal stel len, de politieke leiding van ons land in han den te nemen. En waarom deze liberale herleving Waar om deze nieuwe toekomstmogelijkheid voor het Liberalisme Omdat ons land zooals heel Europa op een beslissend keerpunt gekomen is en, zonder meer uitstel, zal moeten kiezen tus schen dictatuur en democratie, tusschen sla vernij en vrijheid, tusschen dood en leven en wij willen leven 1 Andere landen hebben reeds gekozen, of hebben zich den wil en de keus van den eenen of anderen «leider» laten opleggen. En de leiders van deze landen pochen op de stoffelijke verwezenlijkingen van hun regime en op de stoffelijke macht die zij hun land verzekerd hebben. Maar zij zwijgen over den ongehoorden achteruitgang over de vreeselijke vernedering, die zij op hun volk en heel de menschheid op zedelijk ge bied toegebracht hebben. Zij zwijgen over de verknechting van het menschelijk verstand dat zij verwezenlijkt hebben, over de lage spionnage-methodes, die een heele volk on der hun dictatuur zij weze rood, zwart bruin gebukt houden. En, al zwijgen zij daarover ook zooveel mogelijk en beschikken zij over de noodige dwangmiddelen om hun volk ook te doen zwijgen, toch wordt het meer en meer be kend en duidelijk dat zelfs de zoo-gezegde stoffelijke vooruitgang en de macht van de dictatuurlanden ofwel denkbeeldig, ofwel ten minste fel overdreven en in alle geval zonder een standvastige, duurzame basis zijn ledereen weet nu dat de ellende en de sla vernij van het Russisch volk, in het zoo gezegde paradijs van Sovjet-Rusland, even wraakroepend is als onder de Tsaren van voorheen iedereen weet dat de Italiaan3che en Duitsche munt-, wissel- en economische stelsels slechts op kunstmatige wijze en ten koste van veel moeite in onvast even wicht gehouden worden, dat het tekort van de Italiaansche begrooting voor 193 7 meer dan 3 milliard lira beloopt, dat niemand meer weet wat de Reichsmark feitelijk nog vertegenwoordigt en dat het Duitsche volk gebrek aan boter en vleesch moet lijden, opdat zijne leiders over meer kanons. Weinig verandering. Ziehier de index-getallen voor de maand April, vergeleken met die van de maand Maart Maart Voor het Rijk 719 Antwerpen en omgeving 764 Brusel en omgeving 770 Gent en omgeving 7 1 4 Luik en omgeving 7 1 3 Provincie Brabant 722 Prov. Antwerpen 743 Prov. West-Vlaanderen 714 Prov. Oost-Vlaanderen 7 1 5 Prov. Henegouwen 729 Prov. Luik 7 1 4 Prov. Limburg 7 1 5 Prov. Luxemburg 7 1 2 Prov. Namen 705 De stabilisatie-index voor het Rijk is 92.1 tegen 91.9 in Maart. April 719 764 770 716 709 722 744 714 716 729 714 716 712 706 vliegtuigen en tanks zouden kunnen beschik ken. En nu zijn er in ons land ook menschen, zoo-gezegde leiders opgerezen, die ons, vrije Belgen, zouden willen overtuigen, ook den weg van de dictatuur in te slaan Het zal niet lukken. Omdat wij hier, in Belgie, nooit een dwingelandij geduld heb ben of zullen dulden. En omdat zij te laat komen. Ja, te laat. Voor eenige jaren ware een fascistisch of communistisch avontuur in Bel gie misschien niet onmogelijk geweest de toestand was er zoo slecht, de ellende zoo diep, de ontevredenheid zoo algemeen... En in Rusland of in Italië of in Duitsch land ging alles zoo goed, en was er zooveel orde en kreeg iedereen werk, wisten som mige menschen te vertellen. Ons volk had, evenzoo goed als en ander, naar de schoone woorden en holle beloften van den eenen of anderen fascist of bolchevist kunnen luisteren met de hoop, zoodoende uit de cri sis te geraken Maar stilaan is de economische toestand hier, te lande en over *t algemeen, aan de beterhand gekomen. En tegelijk heeft een ieder kunnen vaststellen hoe de toestand wer kelijk was in de zoo-gezegde paradijzen van de dictatuur. Eenieder heeft dan onder vonden dat, hoe slecht hij ook weze, de toe stand te onzent toch altijd en nu meer dan ooit beter is geweest en blijft dan in de landen van dictatuur. Meer nog eenieder stelt nu vast dat de toestand slech ter en slechter wordt, naarmate men zich van de zuiver democratische beginselen en methoden verwijdert door onze Liberale Par tij voorgestaan het is het gebrek van Rus land in 1917, van Italië in 1921 ,van Duitsch land in 1933, van Spanje in 1?36, aan een democratische politieke opleiding, dat deze landen aan de willekeur van een Lenin of Stalin, of Mussolini, of Hitier, weerloos ge leverd heeft, of er burgeroorlog, moord en brand losgeketend hebben. En zelfs in Frank rijk is hetzelfde gebrek aan een sterke, le vendige partij van liberale democratie zooals de onze, die het gevaarlijk avontuur van het zoo-gezegde Volksfront met de commu nisten mogelijk heeft gemaakt met de noodlottige sociale voeling, die deze politiek teweeggebracht heeft en die wij, in ons de mocratisch Belgie, toch hebben kunnen ver mijden. Dat zijn FEITEN. En feiten die eenieder stilaan begint waar te nemen en te begrijpen. En feiten die zooveel bewijzen zijn, dat de echte, de eenige weg naar betere tijden in ons land, zonder omwenteling of opstootjes of wanorde, de terugkeer is naar de liberale democratie. Daarom zal alle poging om ons de eene of andere dictatuur van links of rechts, op te solferen, jammerlijk mislukken. Daarom is de tijd gekomen, voor ons, liberale demo craten, de toekomst te gemoet te gaan zij hoort ons toe, als wij willen. En wij willen DE MILLIONNAIRSTOEKOMST VAN DE Deel uitmaken van een vij fling is in financieel opzicht op deze wereld blijkbaar even benijdenswaardig als een rijke erfgenaam zijn. Op verzoek van de oppositie in het parlement van Ontario, heeft de re geering, als toeziend voogdes van de vijfling van Dionne, uittreksels bekend gemaakt van de bankrekening der ge zusters, die binnenkort drie jaar oud zullen worden, en die zich verheugen in een uitstekende gezondheid. De babies stonden tot 26 Juli 1934 onder voogdijschap van anderen, en kwamen pas in Juli 1935 onder voog- commissie van voogden kon slechts 30.500 dollar voor de vijfling bijeén- garen, maar de tegenwoordige voog den, bestaande uit een minister van openbare gezondheid van Ontario, een rechter, een dokter van de kinderen, en hun vader, heeft de fortuin van de vijfling in de afgeloopen jaren flink kunnen verhoogen. In het geheel zijn 24 contracten voor de kinderen gesloten met firma's, die reklaam met hen kunnen maken. Een firma, die kalenders maakt, heeft voor het voorrecht de vijfling van Dionne te mogen noemen, bijna 60.000 dollar betaald, dan volgt een poppenfabriek met 25.000, 'n beschuitfabriek met 10.000 en nog een serie zeep, baby- voedsel, en hoestdrankjesfabrieken met 6.000 dollar en kleiner bedragen. Een contract met de Fox Film heeft 350000 dollar opgeleverd. Aan de debetzijde van de rekening (staan echter ook eenige niet onbelang rijke posten, i Meer dan 50.000 dollar is uitge geven aan den bouw van de kinder kamer voor de vijf zusters, met logeer kamers voor kindermeisjes, pleegzus ters, enz. Aan voedsel en kleeding van de ba- Dies is bijna 40.000 dollar uitgegeven. Dr. Defoe, die een wakend oog op den gezondheidstoestand van de vijf- ing houdt, krijgt daarvoor 200 dollar per maand, en.de ouders krijgen een zakgeld van 1 00 dollar per maand. De kinderen schijnen ook een diep Desef te hebben van hun verplichtingen tegenover de kerk, want in het afge- oopen jaar hebben zij totaal 200 dol- ar gestort in het zakje van de plaat selijke kerk. Intusschen is geen critiek op het fi nancieel beleid der voogden gehoord en verwacht men, dat de geldstroom geleidelijk nog zal aanzwellen, zoodat kinderen, tegen den tijd dat ze meerderjarig zijn geworden, elk voor zich wel millionnaire zullen zijn. PROVINCIALE WEDSTRIJD VOOR ORDE EN NETHEID IN WERKMANSWONINGEN. Deze jaarlijksche wedstrijd zal dit jaar in den loop der maand Augustus gehouden wor den in de Gemeenten der bestuurlijke ar rondissementen leper, Kortrijk en Roeselare. Deze wedstrijd waaraan talrijke en schoo ne prijzen zijn verbonden, is volkomen koste loos en verbindt volstrekt tot niets. Er wor den den inschrijvers alleen maar enkele in lichtingen gevraagd ten einde de inrichters te laten nagaan of de betreffende personen en huizen wel behooren tot de kategorie menschen en woningen bedoeld door het Pro vinciaal Reglement op het stuk. oor nadere inlichtingen wendde men zich tot het Provinciaal Comité voor den Opschik der Werkmanswoningen, Provinciaal Bestuur te Brugge. De inschrijving blijft open tot einde Juni. WIE BRENGT ER ONS EEN NIEUW ABONNENT AAN

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1