Bet Amnestie-Ontwerp goedgekeurd Koningin ASTRID, onze diepbetreurde Vorstin. Een Zomerkleedje NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT IDEEN EN DOCUMENTEN \T JAAR. NUMMER 23. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 6 JUNI 1937. ABONNEMENTEN Jaar. per post 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op «die belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Kouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pe klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. met 95 STEMMEN TEGEN 75 en 16 ONTHOUDINGEN. BIJNA AL DE SOCIALISTEN, TALRIJKE KATHOLIEKEN EN ENKELE LIBERALEN HEBBEN VOOR DE REGEERING GESTEMD. DE FRONTERS EN DE REXISTEN HEBBEN TEGENGESTEMD. DE VLAAMSCHE KATHOLIEKEN HEBBEN ZICH ONTHOUDEN. Donderdag heeft de Kamer gedaan gemaakt met de bespreking van het Politiek Amnestie-Ontwerp. De heer Van Zeeland sprak er eene belangrijke rede uit DE HEER VAN ZEELAND AAN HET WOORD. De houding der activisten zelf, in de laatste weken, heeft de regeering haar houding doen wijzigen. In den grond wordt er niet over de amnestie zelf geredetwist waar het veel meer om gaat, is te weten of on middellijk en onvoorwaardelijk het recht tot verkiesbaarheid zal teruggege ven worden aan eenige personen, die tijdens den oorlog verraad hebben ge pleegd en nu nog herhalen dat, moes ten dezelfde omstandigheden zich weer voordoen, zij niet anders dan vroeger zouden handelen. Of het past in te gaan op de wen- schen van een groot deel onzer Vlaam- sche medeburgers en een gebaar te doen dat vergeten en bevredigen be- teekent dienomtrent bestaat er in de ze Kamer een zeer groote meerderheid om ja te antwoorden. Gansch het vraagstuk, kon dus tot dit eenige herleid worden Dient, na alles wat er zoo pas is gebeurd, aan Borms en aan eenigen van zijn soort het recht teruggegeven, plaats te ne men onder hen die het Belgische volk leiden Op die vraag, Mijne Heeren, heeft de Regeering NEEN geantwoord. Met aldus te handelen, volgt zij de ge dragslijn die zij zich had gesteld toen zij de amnestie-ontwerpen indiende. Daarna herinnert de heer Van Zeeland aan de omstandigheden waarin de am nestie-ontwerpen werden neergelegd. Nieuwe feiten. Doch sedertdien - zegt hij verder- hebben zich nieuwe feiten voorgedaan; hadden wij over die gegevens beschikt op het oogenblik dat wij ons voorstel indienden, dan zouden wij ongetwij feld met dezelfde eensgezindheid van toen reeds het voorbehoud hebben ge maakt, dat wij u thans voorstellen. Omgekeerd trouwens zou dit voor behoud ons thans, zooals op elk an der oogenblijk, ongewenscht voorgeko men zijn, indien de toestand gebleven ware wat hij voor zes maanden was. Meer dan eens heb ik tijdens de jongste weken, toen ik de taal der rede trachtte te doen hooren, den ontmoe- digenden indruk opgedaan in de woes tijn te prediken... Maar het was niet duldbaar dat het Parlement en de Regeering voor der gelijke aangelegenheid in een straatje zonder einde gedrongen zouden wor den. Het onmiddellijk belang van het vraagstuk is te gering zijn onrecht- streeksch belang kan te groot zijn. Daar de werkzaamheden van de Com missie geen oplossing brachten, heeft de Regeering begrepen dat zij een transactie-oplossing volgens de gezon de rede moest aanduiden zij vraagt u nu dringend haar te willen volgen. Wat is amnestie Amnestie is geen ineerherstelling het is zelfs geen vergiffenis het is ver geten het is het gebaar waarbij men het verleden met zijn ellende den rug toekeert om naar de toekomst te blik ken. Amnestie is geen gebaar van zwak heid het is integendeel een gebaar van kracht alleen de landen die zich sterk voelen, kunnen op een gegeven oogenblik tot amnestiemaatregelen overgaan. Is er iemand onder u om, al ware het maar een enkel oogenblik te den ken dat wie ook onder deze oorlogsac tivisten op dit oogenblik bekwaam zou zijn eenigszins de stevigheid, de sterk te en de macht van Belgie te kunnen schaden of bedreigen? Neen, niet waar. Daar ligt het gevaar niet. Maar dit gevaar zou kunnen ontstaan, als de maatregel, door een zeker aantal on- <ier ons, niet moest begrepen worden zooals het behoort. Een amnestiewet is er noodig cm in te gaan op de wenschen van een groo te meerderheid van 't Vlaamsche volk Daarom vragen wij u de wet goed te keuren. Maar tevens dient vermeden, in een ander gedeelte van onze bevolking ver bittering en onbegrip op te wekken, alsmede den verkeerden indruk dat voor het verleden vergiffenis wordt geschonken. Welnu, de wending die de discussies hadden aangenomen het bedrag van eenigen onder de geamnestieerden, ik zal maar zeggen de onverzoenlijke houding door sommigen onder hen aangenomen, dreigden de meening in gang te doen vinden dat wat men wil de, geen gebaar van vergeten meer was ten overstaan van individueele zwakheden, maar als het ware een goedkeuring of een verontschuldiging van de bedreven fouten zelf. Dat was onmogelijk. Niemand on der ons zou het kunnen aannemen. En ziedaar waarom de Regeering, na het vraagstuk andermaal onder zocht te hebben, gemeend heeft het recht van verkiesbaarheid niet toe te kennen aan de terdoodveroordeelden. Het regeeringsontwerp zal bevrediging schenken. Het voorstel dat aldus geamendeerd is, maakt een geheel uit. Wij vragen u het onverwijld goed te keuren. Er valt niets te winnen bij verder uitstel, de discussies hebben reeds al te lang ge duurd. Dat men niet zegge dat het neer leggen van het amendement een belet sel zal zijn om aan Vlaamsche zijde tot de verhoopte bevrediging te komen Talrijke privatte gesprekken die ik ge had heb met invloedrijke personali teiten uit 'de Vlaamsche kringen brie ven die mij van zeer bevoegde bron gewerden, hebben mij die verzekering gegeven, 't Vlaamsche volk eischt dat een sluier geworpen worde over eeni ge betreurenswaardige zwakheden van zoowat 20 jaar geleden het wil echter niet dat sommigen trachten een ver warring te baat te nemen om een schijn van vergiffenis te geven voor handelin gen die het zelf krachtdadig heeft af gekeurd en veroordeeld, niet alleen met woorden, maar ook met daden. Dit geamendeerd voorstel wekt bij niemand geestdrift. Maar ik hoop dat het meerendeel onder U zullen aanne men dat het een noodzakelijkheid is. Laten wij ons dus haasten om den moeilijken, maar onvermijdbaren stap te doen. Er blijven nog vraagstukken op te lossen die veel belangrijker zijn en meer opbouwend zijn HET EINDE VAN HET DEBAT. Nadat nog verscheidene sprekers 't woord namen, gaf de Voorzitter le zing van het volgend regeeringsamen- dement Aan het eerste artikel wordt een alinea toegevoegd luidend als volgt Evenwel brengt de bij dit artikel voorziene amnestie niet mede dat het recht van verkiesbaarheid, ten gevolge van een ter doodveroordeeling verlo ren, terugverkregen wordt DE STEMMING. Na nog enkele besprekingen gehoord te hebben, wordt er gestemd over het amendement Dit wordt goedgekeurd met 94 stemmen tegen 65 en 26 onthoudingen. Dan wordt gestemd over het geheel van het ontwerp, dus ook met het amendement. Deze uitslag was Het Amnestie-Ontwerp wordt goed gekeurd met 95 stemmen tegen 75 en 16 onthoudingen. Verder in ons blad kunnen de lezers zien hoe de Kamerleden gestemd heb ben. ...een bleek huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMlDA-zonnebruincrême doet Uw huiskleur spoedig wijken. Flacon fr. 15.- Tube fr. 12,- Doos fr. 5 Haar vader, de blauwe prins ge naamd, is de broeder van den Koning van Zweden haar moeder is de zus ter van de Koningin van Denemark. Haar geboorte in 1907 (in 1905 gebeurde de scheiding tusschen Noor wegen en Zweden) was als een tee- ken van bevrediging in de zware poli tieke atmosfeer. De Koning Oscar riep bij haar ge boorte uit Dit kind is een geschenk van den hemel. Men heette haar Astrid gereed haar hart te schen ken. De prinses Astrid was een zeer ge hoorzaam en lachend kind. Haar komi sche zetten, die opvielen, toonen aan dat zij een scherp opmerkingsvermo gen had. Zij studeerde in de klinieken en be oefende zij werd zonder de minste inspanning een voorbeeldige ziekenver pleegster. Haar vader is trouwens de toegewijde voorzitter van het Roode- Kruis. Haar ouders waren waarlijk- zeer teeder voor hun kinderen. En Astrid was van zeer gelijk humeur en slechts goedheid, zachtheid, glimlach, en be koorlijkheid in den vollen zin des woords Zielezang die uit haar oogen, gulden woorden die uit haar heerlijke ge moedsstemming, opwellen Ik zal geen prins huwen. Ik wil alleen een man behooren die ik lief heb, en die mij lief zal hebben. Wanneer de premisses van het groo te wonder zich openbaren, gaat zij tot haar moeder Zal ik wel de hoedanigheden en de noodige kracht hebben om Konin gin te worden En nu begint voor de moeder Inge borg de zware en schoone taak haar dochter te bereiden voor het offer waartoe de gansche persoonlijkheid van de prinses haakt. Heerlijke dagen waarin de ziel be wust wordt van de duisteren roep on zer bestemming. Omstreeks dezen tijd komen een da me en een jonge heer in de intimiteit van het gezin van den blauwen prins. Men noemt ze gravin en graaf van Rethy. Zij spreken een voor haar on bekende taal, maar maken zich ver staanbaar bij middel van het Engelsch. Hij was een schoone jonge man van vijf en twintig jaar, groot, sterk en be schikkend over een bloeiende gezond heid. Hij ook had ouders, die gevormd in de school van plicht, van hun ge zin een tempel van liefde en studie hadden gemaakt. De prins Leopold wilde slechts hu wen de vrouw zijner droomen en zij ner liefde. Bloem geboren uit den glimlach van een zonnedag te midden der blanke vlakte, werd zij het licht zijner oogen. De Prinses, harerzijds, had in hem den prins vol bekoorlijkheden gevon den. Gedurende de maanden der verloo- ving was het bestaan voor beiden vol heerlijkheden. De graaf van Rethy bracht uit zijn land photo's van de kunststeden en van de schoone land schappen. Verschillende omstandigheden ver- eenigde de gelukskinderen. De prins bracht enkele dagen verlof door ten Z. van Stokholm in het prachtig buiten goed der familie. Bij de lange uitstappen konden zij elkaar leeren kennen en waardeeren. Zij verklaarden zich hun gevoelens en besloten te zamen het verder levens verloop aan te gaan. Hunne ouders waren hier mee in hun schik (Al- bert) Heel Belgie deelde deze vreugde en wachtte met ongeduld op de vervul ling dezer belofte onder zulke geluk kige omstandigheden aangegaan. In September 1926 had de verlo ving plaats te Stockholm. Het burgerlijk huwelijk werd vol trokken te Stockholm in de groote zaal van den Riksdag den 4 November 1926 in de aanwezigheid van al de Koningen, Koninginnen, Prinsen en Prinsessen der familie, en de menig vuldige uitgenoodigden. De verloofde droeg een schoone witte kleedij met hofmantel. De godsdienstige plechtigheid ge schiedde uitsluitelijk volgens katholiek ritus in Belgie. Koning Gustaaf V van Zweden sprak de volgende toast uit in het Konink lijk paleis te Stockholm bij het huwe lijk Wij hebben vandaag de huwelijks plechtigheid bijgewoond te Stockholm. Mijn welbeminde nicht Astrid heeft haar levensbaan verbonden met deze van prins Leopold van Belg,e. God gelieve deze vereeniging te zegelen met zijn rijkste zegeningen. Onze warmste wenschen vergezellen de jon ge glorievolle echtgenoote. Zij verlaat het vaderlijk huis om in haar nieuw va derland haar eigen haard te schichten. De plaats die zij geroepen is in te nemen is vol ernstige verantwoorde lijkheden en belangrijke plichten. Ik hoop uit ganscher harte dat zij het vertrouwen en de liefde van haar volk zal veroveren. Den 8 November kwam de Zweed- sche Kruiser Pylgia heel wit bij een prachtige herfstmorgen aanleggen te Antwerpen. Hij bevatte de jong ge huwde, haar ouders en haar gevolg. Men kent het ongehoord onthaal dat aan Astrid te Antwerpen te beurt viel. Den 10 November 1926 celebreer de Mgr. Van Roey, omringd van het Belgisch Episcopaat, de godsdienstige wijding in de Kathedraal te Brussel, j Nooit was deze kerk getuigen van een meer indrukwekkende plech- I tigheid, waar de hoogste elegantie af wisselde met de heerlijkste gemoeds stemming. Onmiddellijk wilde de hertogin van Brabant zich oefenen in het gebruik en de kennis onzer twee landstalen. 't Was vooral te Stuyvenberg dat de jonge prinsen hun ware leven leidden zijstudeerden, lazen en klasseerden er hun verzamelingen. Den I 1 October 192 7 kondigde het kanongeschot aan de verblijde bewo ners der hoofdstad de gelukkige ge boorte aan van prinses Jozefina-Char- lotta. Den 28 December 1928 scheepten onze prinsen in voor een reis naar Hol- landsch-Indie. Zij bezochten Java, de Sondoilanden, de Celles en Borneo. Men bewonderde gedurende deze reis het uithoudingsvermogen onzer prinses en de gelijkheid van haar hu meur te midden van de grootste in spanning en de zwaarste vermoeienis. In Januari 1932 ondernam Prins Leopold nogmaals een groote reis naar het Verre Oosten. Prinses Astrid ver gezelde hem nogmaals. Het doel was het bezoek van Achter-Indie, Siam en Tonkin. Gedurende vijf maanden door stond onze prinses de zwaarste ver moeienis der reis met een bewonde renswaardig geduld. Deze reis is voor den Belgiscaen uit voer van groot belang geweest. De minzaamheid en de ernst onzer prin sen hebben alle harten veroverd. Den 30 December 1932 scheepten onze prinsen in op de Leopoldville te Antwerpen voor een reis naar Kongo. Deze reis was bedoeld als voortzet ting van 's prinsens reis in 1925 en moest als studie dienen voor den ma- terieelen en zedelijken toestand van den landbouwer in de Kolonie. Zij bezochten Kwango, Kwilu, Ki kwit, Baningville, Lukolele, Coquil- hatville, Stanleyville, Lisala, Bambese, Dingila. In elk station schonk de prinses een bijzonderen aandacht aan de missiën, de hospitalen voor zwarten, de moe derhuizen, den melkdroppel, de be handeling door de radium. De Prins verklaarde in zijn merk waardige rede in de Senaat den 26 Juli 1933 Ik haast mij te zeggen dat ik de eersten rangsrol van het privaat-kapi taal in Congo niet minacht het is een middel om de Kolonie te ontwikkelen, maar het succes van de Europeesche ondernemingen moet niet alleen onze aandacht gaande houden 1 Mijnheeren, ik heb vrij en boud mijn meening gezegd (Zie ons ar tikel over Leopold III). Verschillende foto s en schilderijen stellen de hertogin van Brabant vóór als een godin der lichamelijke en ze delijke gezondheid. Terwijl ze als model voor den schil- Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdbeden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. r>- Korrespondenten van IDF.EEN F.N DOKUMENTEN worden vriendelijk verzocht _.n bijdragen in te dienen bij den Höcr Kilaire LAHAYE. ANDRE ROMMEL. Voorzitter ANCUPA, GENT. DE MLNUENBLRQ. OF HET TECHNISCH WONDER L. Z. 129. De Duilschers hadden met den Graff-Zep- pelin hun superioriteit in zake luchtschepen bewezen, ook werd in 1932 besloten de L. Z. 129, later Hindenburg gedoopt te bou wen. Na drie jaar was het nieuwe luchtschip klaar en met evenveel succes als de Graff- Zeppelin werden na de proefvluchten de Amerika verbindingen aangevat, het lucht schip was een groote aanwinst voor de Duitsche luchtvloot. De honderden succesvolle vluchten zoowci door de L. Z. 127 als door de L. Z. 129 ondernomen, zouden de meesL sceptische weldra vertrouwen inboezemen, ongelukkig echter kwam plotseling de melding van de groote ramp van Lakehust, waardoor het vertrouwen zeker een geweldigen schok heeft ondergaan. Te groot vertrouwen verdienden de lichtere dan de lucht zeker niet, doch spijtig is het dat na een aantal prachtige reizen de L. Z. I 29 ter bestemming moest sneuvelen. Zeker zal het moeilijk zijn de juiste oor zaken van de ramp vast te stellen, moet men gelooven aan sabotage of is het waar dat zonder de biiitengewone weerkennis en stuur- kracht van Dr. Eckener en kapitein Lehman de zeppelin groot gevaar loopt eens het voor een geweldig onweder komt. Zou hel gebruik van helium de ramp hebben voor komen of dient de oorzaak gezocht in be paalde electrische verschijnselen in samen hang met de weersomstandigheden De Duitschers mogen roemen op hun Hin denburg, en wellicht meer nog dan de Fran- schen op hun Normandie of de Engelschen op hun Queen Mary. De duitsche zeppelin- reederij blijft volle vertrouwen stellen in het luchtschip en hopen niettegenstaande alles de massa tot het luchtschip te brengen. Met het opbouwen van de L. Z. I 29 had Dr. Eckener een grooten vooruitgang ge maakt. Met zijn vier motoren van elk 1.000 P.K. bereikte de Hindenburg een maximum dersezel stond, wist haar gemaal haar I met n zachte streeling een nog meer gelukkige uitdrukking op te roepen. Prins Willem van Zweden zegde van haar Prinses Astrid was de oprechtheid zelve, zij kon geen rol spelen. Zij bleef zich zelf steeds gelijk ;in alle omstan digheden, zelfs bij ontgoocheling on derhield zij een optimistisch vertrou wen in het leven een jeugd die tegen slag trotseert door haar dubbel ken merk frischheid en nederigheid. Zij aanvaardde de giften van het leven met de zelfde wijding. 't Is haar hoedanigheid van Moeder die vooral insloeg bij het Belgische volk. Men zag ze als de eenvoudigste burgervrouw, haar kinderrijtuig stoo- ten langs de bolwerklanen der hoofd stad. Zij deed dit zonder aanstellerij. De dagen van troepenschouw ging zij zich tusschen de menigte plaatsen met haar dochtertje Josephine-Chariot om den pronten ruiter te zien voorbij draven. Zij ging in alle middens, beant woordde alle oproepen van vaderland- schen of liefdadigen aard. Wij zien ze de feestelijkheden voor zitten van het te water brengen van schip Prins Boudewyn van de feesten in het kasteel Val-Duchesse de paardenrennen te Boschvoorde bij wonen het Constantin-Meunier siana- beeld het muzeum van Erasmus de electrieke spoorlijn Brussel- I ervuren, de tunnel onder de Schelde het stand beeld der Gesneuvelden te Wasmes in huldigen den doop van het schip Prinses Josephine bijwonen de Gent- sche Floralien in 1933 openen. Hare kinderen woonden de openba re scholen bij, en een klas werd aan het Hof opgericht met andere kinderen om den vlijt van Josephine-Charlotte te vermeerderen. In Februari 1934 kwam als bij don derslag, de tijding van het overlijden van Koning Albert. Het lijden had een uitdrukking var. grootheid geweven over de trekken onzer vorstin. De Koningin woonde de plecht g- heid van de troonbeklimming bij. De Koning hield een merkwaardige, rede en de Koningin nam de plechtige ver bintenis aan, haar leven aan Belgie te wijden. Inhuldigingen en feestelijkheden ge schiedden aan de zijde van den Ko- jnelheid van 130 Km., waar de Graff-Zep pelin met 5 motoren van 500 PK. I I 3 Km. Je gemiddelde snelheid van de L. Z. 129 was I I 2 Km. met een actiestraal van I 1.000 Km. De Hindenburg had een lengte van 24 7 m. een hoogte van 45.3 m. en de grootste doorsnede was 41.2 in. om op te stijgen had dit gedrocht 200.000 cubieke meter gas noodig. In alle opzichten was de L. Z. 129 groo- ter dan de L. Z. 12 7, de inhoud moest in evenredigheid verhoogen. De Hindenburg kon 70 passagiers 10 T. vracht en post ver voeren, voeg daarbij 10.000 Kgr. water en 60.000 Kg. olie. Aan de passagiers werd het meeste con- fort verschaft. Weieens werd het luchtschip het vliegend hotel genoemd, en dit zeker niet zonder reden, we vinden er salons, een fumoir, wandelgangen, 25 hutten van 2.2 m. x 1.9 m. voorzien van twee boven elkaar geplaatste bedden verder nog een groote eetzaal (15 x 7 m.), lees- spreek- en schrijfzalen. Het schip stond dank de radio steeds in contact met de aarde. Het geraamte was vervaardigd uit de lichts mogelijks stof duraluminium. De ruimte verdeeld in 16 deelen waarin de met waterstof of heliumgas gevulde cellen hin gen. In Februari 1936 was het luchtschip L.Z. I 29 voltooid, de proefvluchten waren uiterst bevredigend een eerste reis naar Zuid-Afri- ca verliep evengoed en de Hindenburg zou naast den Graff-Zeppelin een standvastige en geregelde zomerdienst waarnemen tusschen Europa en Zuid of Noord America. De Duitschers zullen zich waarschijnlijk door dit ongeluk niet laten ontmoedigen en het is te hopen dat de L. Z. I 30, die reeds in aanbouw is vroeg van stapel zal loopen om de plaats van den Hindenburg in te ne men met meer geluk. rung Het Albertkanaai Jubileum van het Agronoinisch In stituut te Gembloers Handelsfoor te Brussel Solarium te Schaerbeek Liga tegen den Kanker Tentoonstelling Emiel Wauters Standbeeld van Mgr. Mercier Zij schenkt zich gansch vol liefde en toewijding Nieuw Hospitaal St. Pieter te Brussel Een liefdadigheidsfeest in Schouw burg Molière Het Instituut voor tandheelkunde. De geboorte van Prins Albert op 6 Juni 1934, behield haar met moeite van Haar lievelingsgedachte: hulp aan de werkloozen den 14 Febr. 1935 schreef zij aan den heer Henri Jaspar Voorzitter van het Nationaal Steun- Comité. Wat mij betreft, ik zal in dank baarheid, in het Paleis «de Belle Vues> ontvangen al wat de vrijgevigheid en het goede hart onzer landgenooten hen zullen schenken om te lenigen het lij den waarvoor niemand onverschillig mag blijven. De Koningin aarzelde niet waar het Astrid noodig was een ladder op te klimmen om een ziek kind, dat op een zolder werd verzorgd, te bereiken. De I entoonstelling van Brussel in 1935, dit mirakel ingericht te midden van de algemeene neerslachtigheid, nam onze Koningen in beslag. Meermalen gingen onze vorsten ze incognito bezoeken. De inhuldiging van het Zweedsch Pavillioen was een groote gebeurtenis. Onze Koningin aanhoorde er de uitvoering van een Nationaal Lied met Zweedsche woor den. Was het een vervroegd adieu aan het land waaraan haar zooveel natuur schoon en zoovele herinneringen bond Zullen wij de aandacht vestigen op de bezoeken van de Koningin in het Moeskroensche te Kortrijk en te Ko men, alsook de onvergetelijke blijde intreden van onze vorsten te Antwer pen en te Luik. (7 Juli 1935) In deze laatste stad offerde de Koningin onder den drang van premonitre haar zoont je ter bescherming van de geëlectri- seerde bevolking. Den 29 Augustus 1935 gebeurde het afschuwelijk ongeluk wiens herinnering heden nog alle Belgische harten doet bloeden en aan hetwelke wij geen uit eenzetting meer wijden.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1