Yossif de Verschrikkelijke RUZIE BIJ REX Een zomerkleedje NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT IDEEN EN DOCUMENTEN 17 JAAR. NUMMER 25. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 20 JUNI 1937. ABONNEMENTEN I Jaar. per po«t Congo Frankrijk Amerika Losse Nummers 0.25 fr. 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. DE HEL IN RUSLAND. Oe postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat ben bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwbenchten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pe- klamen. prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. TERREUR DE VOORBODE DER INEENSTORTING. Maarschalk Toechatjewsky en zijn staf van Lenin, die de Ille Internatio- mede-veroordeelden zijn al terechtge- nale en het Rusland van arbeiders steld. Het Poolsche blad Wieczor en boeren stichtte, onder den grond Warzawski meent zelfs te weten, dat j gekregen heeft. enkelen hunner het reeds waren... vóór dat hun proces begonnen werd. In alle geval, nog niet één verra dersproces in Rusland is met zooveel Zichzelven uitgezonders en ...Trotz hy. En op Trotzky, die buiten zijn be reik is, doet hij thans alle schuld sa- discretie omringd geweest. Met wat de i mentrekken aan de ontgoochelingen beschuldigingsacte zou kunnen hee ten, komt de Sovietpers slechts voor den dag, nu het vonnis al voltrokken is. Maar.op bijzonderheden over de ze voltrekking is nog steeds het wach ten. In plaats dal de verontwaardiging van het volk tegen levende betichten wordt gaande gemaakt, zien we haar thans in Rusland opwekken tegen reeds doodgeschoten veroordeelden en, als er meetings worden gehouden om aan deze verontwaardiging lucht te geven, dan is 't niet meer om de drukking van een wraaklustig Vox-populi uit te oe fenen op de rechters, maar om dezen over het gevelde vonnis achteraf geluk te wenschen. Zoo mag 't ons weer eens toeschij nen, alsof in Rusland de menschen op hunnen kop wandelen in plaats van op hun voeten. Het officieel nieuwsagentschap Tass meldde dat de dag van Zaterdag gekenmerkt was geworden door een vloed van meetings en vergaderingen, die in alle streken van het land ge houden werden en waar redevoeringen werden uitgesproken en moties aange nomen, vol woede en haat tegen de bende der verraders en der spionnen, die op heeterdaad werden betrapt Millioenen E.rbeiders van de So- vietrepublieken zouden, volgens het zelfde bericht, de ambtenaren van 't volkscommissariaat voor binnenland- sche zaken, bestuurd door kameraad Ejov, toegejuicht hebben, die dit nest van militaire spionnen hebben ontmas kerd en voor het proletarisch gerecht gesleept Indien werkelijk «millioenen» arbei ders uit vrijen wil te hoop geloopen zouden zijn om lucht te geven aan hun woede en hun haat dan doet de regeering te Moscou niet bijzonder verstandig, als ze zich daar op zoo luidruchtig beroemt. Want zulks bewijst dan, dat wat dergelijke manifestaties van verbol genheid onder het volk altijd en over al bewezen hebben, namelijk dat ook haar volk zich teleurgesteld, misnoegd en dus ongelukkig voelt. Opdat de ontevredenheid van een volk zoo snel °n zoo gemakkelijk over de heele uitgestrektheid van een land tot dergelijke uitbarstingen van woe de en haat kunne leiden, moet deze ontevredenheid tot in zijn diepste lagen reeds bestaan. Als de berichten over het zooge naamde militaire verraad uit het Rus sische volk zoo hoog en wild de vlam men doen oplaaien, dan bewijst zulks, dat in dit volk sinds lang reeds een vuur van misnoegen aan 't smeulen was, dat slechts op een pook en een blaasbalg wachtte om weer op te flak keren. En nu beproeft Stalin deze pook en dezen blaasbalg op zoo'n manier te hanteeren, dat de vlammen niet naar zijnen kant uitslaan, maar alles omgrij pen en verslinden, wat hem als hin derlijk en gevaarlijk voor hemzelf toe schijnt. De historie van alle tyrannieen en dictaturen. Als 't nieuwe absolutistische regiem voelt dat het op instorten staat, dan is het verraad van zijn vijanden al tijd de laatste redplank, waaraan het zich vastklampt. Al zijn mislukkingen en fouten, alle teleurstellingen, welke het zijn volk gebracht heeft, worden dan toegeschre ven aan sabotage en aan verraad, en aangezien er geen sabotage en geen verraad kunnen zijn, zonder verraders en zonder saboteurs zoo moeten de zen dus gevonden worden. En dan zijn altijd die mede-uitoefenaren van macht en van gezag in den Staat het eerst als zondebokken aangeduid, van wier onafhankelijkheidszin de alleenheer- scher het meest te vreezen meent te hebben. Zoo is t dan gbeurd, dat de Rus sische dictator van vandaag heel den Rumbeke. I die zijn regiem aan het Russische volk bezorgt. In maarschalk Toechatjewski en de zeven andere veroordeelde le geroversten, heeft hij weer en Trotzky getuchtigd. Zooals Kamenef, Zinowief, Piatakof en consoorten, in het vorig massa-verraders-proces, zagen deze acht veldheeren zich beschouwd als slechts uitvoerders van Trotzky onder richtingen en bevelen, terwijl I rotzky- zelf, in de beschuldigingsacte tegen hen, andermaal werd afgeschilderd als een «verwoed fascist» en als een «ver achtelijk verrader van de arbeiders en de boeren Zoo staat het te lezen in de dagorde die, na de voltrekking van het vonnis, de opperbevelhebber Woricholof tot het Roode Leger heeft gericht. En van het door maarschalk Toechatjewsky en zijn lotgenooten nagestreefde doel zegt Woricholof, dat het was ten allen prijze en door welke middelen ook, het sovietregiem te vernietigen, het gouvernement der arbeiders en boeren omver te werpen en in Rusland het juk der grondeigenaars en der fabrikanten te herstellen En dat zou dan moeten gebeuren hebben met de medehulp van fascisti sche landen waarmee natuurlijk in de eerste plaats Duitschland en Japan werden bedoeld aan wie, op bevel van Trotzky, de veroordeelde verra ders de geheimen der militaire verde diging van de Sovietrepubliek overle verden Het is te begrijpen, dat de heele pers in Duitschland met het diepste misprijzen deze betichting afwijst, en deze logenstraffingen zien er wel bij zonder overtuigend uit, bij 't uitblij ven van ieder bewijsstuk van de zijde der Russische regeering Op het eerste document, waaruit da den van militair verraad klaar en on tegensprekelijk blijven zouden, laat Stalin de wereld nog altijd wachten. Nochtans is dat wel het allereerste, wat hij haar, als rechtvaardiging van zijn onverbiddelijke tuchtigingen verschul digd is. De bijzonderste les, te trekken uit deze daden van terreur, die Rusland terugdrijven naar den tijd van Iwan den Verschrikkelijke, zal wel zijn, dat, na ruim twintig jaar, het communistisch regiem, op de spits gedreven, er nog niet in geslaagd is, in dit land, vasten grond onder de voeten te krijgen. Integendeel laat zich uit de onmen- schelijke methodes die Stalin aanwendt zijn tyrannie te handhaven, ge- om makkelijk afleiden, dat hij zichzelf en zijn regiem des te erger bedreigd acht, naarmate hij meer doet om in de his torie van Rusland den naam van «Yos sif de Verschrikkelijke te verdienen. N. G. PROVINCIALE HANDELSFOOR TE RUMBEKE. MUZIEKFESTIVAL. De 3de Provinciale Handelsfoor voor W est-Vlaanderen, gehouden in Park Rum beke van 11 tot 21 Juli 1937, zal opgeluis- ters worden door allerhande feestelijkheden. Benevens zwemfeesten, tennis en ping pong matchen, dans- en turnfeesten, is een groot festival ingericht voor alle Harmonie s, Fanfaren, Symphonies, Harmonicaisten, de i rompetters- en Zangvereenigingen Vi West-Vlaanderen. Maatschappijen uit alle hoeken der pro vincie zullen aan dit muziektornooi deelne men. Onder andere Op Zondag I 1 Juli Harmonie St. Cecilia Rumbeke Jonge Harmoncaisten, Roeselare. Dinsdag 13 Juli De Philharmonie St. Cecilia, Roeselare. Donderdag 15 Juli De Koninklijke Stads- harmonie. Roeselare. Zaterdag 1 7 Juli De Symphonie Onder Ons Wevelgem. Zondag 18 Juli Fanfare Noordergalm. Oudenburg Koninklijke Wielerfanfaren. te Swevegem Fanfare Y'ereenigde Vrienden. Hooglede Fanfare Deugd en Vreugd. Gits Harmonie Door Strijd naar Kunst, Roeseiare Woensdag 21 juli Harmonie St. Cecilia, EEN OPHEFMAKEND ONTSLAG. De Rexistische beweging thans onder worpen aan den invloed van verdachte personaliteiten. Het rexism is in rep en roer gebracht door een opzienbarend geval de heer Hubert d'Ydewalle. een der eerste aan hangers van het rexism. hoofdopoteller van het rexistisch blad Le Pays Ré- el heeft zijn ontslag als lid van den politieken raad van Rex en als hoofd opsteller bij M 1. éon Degrelle mge diend. In een schrijven, gericht aan M. De grelle, zet de l.eer d'Ydewalle uiteen waarom hij de rexbeweging den rug toekeert Alzoo verklaart hij 1De rexistische beweging is thans heelemaal onderworpen aan den in vloed van zekere verdachte personali teiten, die niet de minste waarborgen bieden, zoo op zedelijk als op po litiek gebied, en wier duistere bedrij vigheid in elk geval heel ver verwij derd is van het ideaal, dat aan Rex zooveel geestdriftige en belanglooze toetredingen heeft bezorgd. Ik wil die mannen en diegenen, die hen dulden, de volledige verantwoor delijkheid laten voor de misdadige, maar voor hen in elk geval winstge vende fopperij, waaraan zij zich schul dig maken ten opzichte van de per sonen, die het goed meenen en voort gaan hun vertrouwen te stellen in Rex» Slechte wil, dubbelzinnigheid en uitdaging tegenover het Bisdom. De heer d'Ydewalle verklaart ver der 2. Na de bisschoppelijke tusschen- j comst van 9 April 1937, behoorde on-' dergeteekende tot diegenen, die het vu- j rigst een rechtschapen oplossing wilden en nastreefden van de moeilijkheden met de geestelijke overheid. Maar in den schoot van Rex zelf stuitten onze pogingen op den slechten wil van de eenen, die om moeilijk te bepalen re- denen, de dubbelzinnigheid wenschen te zien voortduren, of op het verzet van de anderen waaronder de meest invloedrijken die besloten radden een uitdagende houding te blij ven aannemen tegen het bisdom Gereed te bewijzen dat de feiten overeenstemmen met de waarheid. Ten slotte verzekert de heer d'Yde walle Het blijkt thans dat onder de lei ders van Rex een meerderheid in hoo- ge mate vijandig staat tegenover elke poging tot een oprechte verzoening met de geestelijke overheid en dus heel weinig waarde hecht aan de ge wetensrust. Van dit oogenblik af, ben ik de mee ning toegedaan, dat mijn plaats niet meer bij Rex is, en ik denk, dat deze meening des te meer waarde hebben zal door het feit, dat ik lang, door weer en wind, trouw gebleven ben aan een beweging, waarvan het oorspron kelijke ideaal een niet te betwisten grootheid had. Ik bevestig, dat al de feiten, waar op hierboven gezinspeeld werd, vol strekt in overeenstemming zijn met de waarheid, en ik ben bereid de bewijzen ervan voor te brengen, in de veronder stelling, dat zij zouden worden be twist ONEENIGHEID TUSSCHEN DE REXISTISCHE GEKOZENEN EN DEGRELLE. Dat het niet alles koek en ei is in de Karthuizerstraat te Brussel, waar De grelle zijn hoofdkwartier heeft opge trokken, is reeds lang geen geheim meer. De oneenigheid tusschen Degrelle en zijn gekozenen schijnt intusschen zoo ver te zijn gegaan, dat toen verleden Zondag Degrelle een banket inrichtte om zijn... eigen verjaardag te vieren, daar alleen een zeker aantal getrou wen aanwezig waren, terwijl geen enkel parlementslid in het verslag van het rexistisch orgaan vermeld wordt. Degrelle zelf heeft overigens met bitterheid gesproken, over diegenen die alles aan hem verschuldigd wa ren diegenen aan wie hij niets te danken heeft en die alles aan hem te danken hebben En ten slotte heeft hij er aan toe gevoegd dat zij, die niet tevreden zijn, er van door gaan DE POLITIEKE RAAD VAN REX NEEMT ONTSLAG. Met dat er van door gaan schijnt intusschen reeds een begin gemaakt vermits de politieke raad van Rex, na Maandagmorgen en Maandagnamiddag te hebben vergaderd, de volgende dag orde heeft gestemd, die in de Rex-or- ganen wel wordt afgekondigd, maar niet van commentaar voorzien, zoodat men over de ware beteekenis daarvan geen oordeel vellen kan. Ziehier den tekst van deze dagorde De politieke Raad van Rex na den toestand der beweging onder zocht te hebben schandvlekt den onnoembaren aan val, door den heer Hubert d'Ydewalle tegen Rex gericht stelt vast, dat geen enkel argument kon aangebracht worden, dat de eer en de volstrekte belangloosheid van gelijk wie zijner leden aantast herhaalt zijn vurig verlangen, tot be daring der christene gewetens ie ko men betuigt aan den Leider van Rex zijn onwankelbare trouw en stelt de man daten der leden van den Politieken Raad te zijner beschikking voor iedere eventueele reorganisatie. Deze dagorde werd geteekend Prof. Mertens, Xavier de Grunne, senator Pierre Daye, Jean Denis, Gus- taaf Wyns, Ursmar Legros, Raphael Sindic, kamerleden Alfred Olivier en José Streel. HET ONTSLAG VAN DEN HEER D'YDEWALLE. Het ontslag van den heer d'Ydewal le als hoofdopsteller van Le Pays réel heeft intusschen nog niet tot be paalde onthullingen geleid. Terwijl de heer Degrelle er zich bij bepaald heeft lofbetuigingen aan zijn medewerkers te hebben afgekondigd, heeft de heer d'Ydewalle aan La Libre Belgique geschreven, dat hij de oorzaak van zijn ontslag onder geen omstandigheden zal bekend maken, maar bereid is, tegen over iedeeren de bewijzen van zijn be schuldigingen te leveren. We staan hier blijkbaar voor de her haling van de geschiedenis van den pot, die den ketel verweet, dat hij zwart was. De rexistische overtuiging van den heer d'Ydewalle moet niet zeer diep zijn doorgedrongen, als men weet, dat hij in het rexistisch blad slechts onder een schuilnaam wilde schrijven, en van den anderen kant moet er aan zijn ontslag ook voor De grelle een reukje verbonden zijn, an ders zou deze zonder twijfel de reden van het heengaan van zijn hoofdop steller zelf bekend maken. Het geheel gelijkt een weinig ver kwikkelijke historie, die voornamelijk de kiezers moet tot nadenken stem men, die aan deze menschen hun ver trouwen hebben geschonken. OOK PIERRE DAYE IN VERZET TEGEN DEN LEIDER Hij geeft ontslag als voorzitter van de Rexistische Kamergroep. De ruzie bij de rexisten schijnt nog niet van de baan. Thans komt weer het bericht van het heengaan van den heer Pierre Daye, een van de oudste medewerkers van Degrelle, als voor zitter van de rexistische kamergroep. In het officieele bericht van de rexis tische centrale heet het, dat Pierre Daye, om gevolg te geven aan den wensch van den Leider dezen zijn mandaat als voorzitter van de rexis tische Kamergroep ter beschikking heeft gesteld. De Leider heeft dan, in zijn ein- delooze goedertierenheid,den heer Urs- mard Legros aangeduid als nieuwe voorzitter van de fractie. In al de groepen van het parlement is het sinds 1830 traditie dat de voor zitters worden gekozen door de leden van de groep zelf. In de partij van de supervrijheid en de super-democratie gebeurt de aanstelling door den Le.- der WAT DE POLITIEKE PERS EROVER SCHRIJFT. Zal ook Paul de Mont de Rex-beweging verlaten Vooruit (soc. In tegenstelling met «Le Pays Réel» drukt de Nieuwe Staat den brief van d'Ydewalle integraal over. Dat zal wel gebeurd zijn zonder de vooraf- gaandelijke instemming van DegTeile. Dit verschil in houding tusschen het Fransche en het Vlaamsche rexblad is beter te begrijpen wanneer men weet Deze rubriek is bestemd tot bet opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. Korrespondenten van IDEF.FN F.N DOKUMENTEN worden vriendelijk verzocht -,n bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. HET EERSTE INTERNATIONAAL LUCHTVAARTSALON TE BRUSSEL, door André Rommel uit Oostcamp. Menigeen zal zich waarschijnlijk hebben afgevraagd waarom ook Brussel zoo n salon wilde en alwie eenigszins met de luchtvaart mentaliteit in Belgie bekend is, heeft het gewaagd genoemd, zoo iets op touw te heb ben gezet. Nochtans, dit eerste salon is zeker een prachtig propagandamiddel geweest voor de luchtvaart, onze vliegtuigconstructoren had den er alles mee te winnen, en vermits Bel gie toch gelegen is en mag aanzien worden ls een neutrale zone tusschen Engeland, Duitschland en Frankrijk moest die tentoon stelling eveneens commercieel rendeerend worden. In vergelijking met het viiegtuigensalon van Parijs, moeten we onmiddellijk de in richters geluk wenschen hier niet een ten toonstelling van oorlogsmateriaal te hebben opgericht. Meer en meer moeten we er toe besluiten dat we tot een gestandardiseerde vliegtuigtype gekomen zijn, ééndekkers, aëro dynamisch bestudeerd om aile luchtweerstand zooveel mogelijk te verminderen, het intrek kende landingsstel, totaal metalen construc tie, remmen op de wielen zijn nog steeds van toepassing, alhoewel ze nog geen gewenschte voldoening bieden. Doch laten we samen het salon doorwan delen, U zult zien dat militaire en sportvlieg- tuigen sterk vertegenwoordigd zijn, ook de handelsvliegtuigen. Het is een echte interna tionale markt. Vooraan Duitschland een machtig trans portvliegtuig Junker 86 met 2 Dieselmotoren. Verder een sportvliegtuig Klem 32, een acro batietoestel Bücker Jungman, een school- viiegtuig Arado. Ook het zweefvliegen is hier vertegenwoordigd door de See-Adler. Daarnaast Frankrijk, verder Engeland, Ne derland, Tcheco-Slowakeye en Vereenigde Staten van Amerika met een luxe-toerisme- vliegtuig Beeckman. De sterke deelname kwam natuurlijk van Belgie. Alle vliegtuigconstructeurs zijn er vertegenwoordigd S.A.B.C.A. (Haren) met een tweeplaat- sig clubvliegtuigje, uitgerust met een 40 P.K. Sarolea-motor. Spijtig dat we er geen Sabca Marchetti S 73 te zien krijgen. FAIREY (Gosselies) stelde de nieuwe Fai- rey-Busttle voor, iets eenig als oorlogsma teriaal, drie plaatsen, goed voor verkenning en bombardement. RENARD (Brussel) een jachtvliegtuig met een snelheid van 5 10 km. per uur en een actiestraal van 1 000 km. Bewapening een kanon, 4 mitrailleuzen en 8 bommen. Renard geeft nog enkele bijzonderheden no pens een stratospheer-vliegtuig voor 18 pas sagiers. STAMPE EN VERTONGEN (Antwerpen) TIPSY (Gosselies) vooral wordt opgemerkt. De sportvliegtuigen Tipsy S 2 Torpedo en binnenstuur, ook de Tipsy B 2 plaatsen. De militaire luchtvaart heeft ook haar stand. On2e nationale luchtvaartmaatschappij, vertoont een cockpit van een Savoya-Mar- chetti en tal van propaganda-materiaal. Als eerste luchtsalon mogen we dit ge rust een succes noemen. dat sedert een paar dagen het gerucht gaat dat Paul de Mont op het punt staat zich los te scheuren van Degrelle. Nu laat het geen twijfel meer over dat Paul de Mont zijn artikel in «De Nieu we Staat» heeft geschreven zonder n overleg te plegen met den Rexleider en dat het bestuurskomiteit van Rex- Vlaanderen zelfstandig is opgetreden zonder het centrale rexbestuur te ken nen. De Rex-krisis zal heilzame gevolgen hebben. De Nieuwe Staat (Rex). De oude Ovidius wist het reeds en het is nog altijd waar Quandoque felix eris... Zoolang het u wel gaat, hebt ge vrienden met de vleet. Doch wanneer de dagen van tegenspoed aan breken laat men u alleen staan. Het kon niet anders, of een bewe ging als Rex, die een snellen opgang kende, moest sommige personen aan trekken, welke ofwel op het avontuur belust waren, ofwel zich op de bewe ging ankerden, om gemakkelijk voor uit te komen in de samenleving. De onloochenbare malaise, die Rex op dit oogenblik doormaakt, zal niet nalaten heilzamen invloed uit te oefe nen. Het zijn immers doorgaans de doode takken, die door den stormwind weggerukt worden de levendige twij gen trotseeren storm en noodweaer, om in de lente, die na den winter weerkomt, opnieuw open te botten. Het dubbelzinnig spel der Rexisten in de Kamers. Het Belang van Limburg (kath.) In de Kamer hebben de Rexisten te gen het ontwerp van de regeering ge stemd. Geen rexist heeft echter het woord gevoerd, behalve de heer Du;, s- burgh (Gent), die voor algeheele, vol ledige en onvoorwaardelijke amnestie was. Niemand van de Waalsche rexis ten nam echter t woord en van de stemming pakte «Le pays réel» uit met een titel over de gansche breedte van de eerste bladzijde Al de rexisten stemden tegen amnestie In de oogen van de Waalsche rexis ten en van de Fraternellen en Vuur- kruisen waren de rexisten dus de groo- te patriotten die voor geen amnestie te vinden waren. Bij de Vlaamsche rexisten werd echter door het betoog van den heer Duysburgh de indruk ge wekt dat de rexisten niet voor het amnestieontwerp waren omdat het niet ver genoeg ging In den Senaat hebben de Rex.sten gepoogd dit dubbelzinnig spel vol te houden. Intusschen nam de «Libre Belgique» Zondag drie brieven van rexistische Kamerleden, die verklaren da. ,un i stemming in de Kamer gericht was te gen amnestie in welken vorm ook. Nog een punt, dat klaarheid vergt. Het Handelsblad (kath.) Men kent de formeele beschuldigin gen door den hoofdredakteur van «Pa ys Réel» uitgebracht. M.Degrelle weer legt er niets van. hij die zoo n grooten mond kan openzetten tegenover ieder die naar hem met een vinger durft wij zen. De beschuldiging van zijn ouden medewerker dat de Rexbeweging thans aan den invloed van verdachte personaliteiten is onderworpen is vol gens hem slechts eene onduidelijke en kostelooze verdachtmaking Zou M. Degrelle niet beter gedaan hebben van op den man af bewijzen te vragen En klaarheid Klaarheid Wel, dan zou men ook wel over 't volgend punt Klaarheid kunnen geven Waarom in het Fransche Rexblad, en in de Waalsche rexistische kringen, over de amnestie, bij voorbeeld, het tegendeel werd voorgehouden van wat in het Vlaamsche werd verdedigd Ja, waarom Dubbel spel der Rexisten in de Amnestiekwestie. La Libre Belgique (kath.) Wij hebben Le Pays Réel ge ïnterpelleerd en dit blad beschuldigd van dubbel spel door de lezers in den waan te brengen dat de Vuurkruisen met de rexbeweging akkoord gingen, toen zij tegen de amnestie manifesteer den, die zij te breed toegekend von den, dan wanneer de rexistische volks vertegenwoordigers en senatoren tegen de amnestie hadden gestemd omdat zij niet breed genoeg werd toegemeten. De vraag was duidelijk gesteld. Wij beschuldigden M. Degrelle van dubbelzinnigheid in den echten zin van het woord, namelijk door twee tegen strijdige houdingen aan te nemen om de twee kampen te behagen, die noch tans dingen wilden, welke mekaar uit sluiten. Zooals wij reeds gezegd hebben, schreven ons verschillende rexistische parlementsleden, dat zij tegen de am- nestieverleening hadden gestemd om dat zij er, wat henzelf betreft, tegen standers van waren. een bleeke huiskleur, dat pasi niet bij elkaar. AMILDA-zonnebruincreme doet Uw huiskleur spoedig wijken. Flacon frs. 15.-. Tube fis. 12.-. Doos frs. 5,-. WIE BRENGT ER ONS EEN NIEUW ABONNENT AAN

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1