Oe Beer van Zeeland behaalde een overgroote Meerderheid. De Gomedie van deniet-inmenging 17 JAAR. NUMMER 37. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 12 SEPTEMBER 1937. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN AANKONDIGINGEN Uitgevers-Eigenaars GEBROEDERS DUPONT DE KAMER OPNIEUW MET VERLOF. ..EN NU OPNIEUW AAN HET WERK DE ZAKEN VAN SPANJE. WIL DE FRANSCHE REGEERING ER GEDAAN MEE MAKEN IDEEN EN DOCUMENTEN ZAL DE NEUTRALE SCHOOL VLAANDEREN OVERROMPELEN door Solidaristen Robert Aernaut en Hilaire Lahaye. (in antwoord op het hun toegezonden brochuurken). WAT ER AAN PENSIOENEN WORDT UITBETAALD. LANDBOUWKRONIEK. Seizoenwerken in September. Landbouw. - Op dit oogenblik wor de akkers gereed gemaakt voor den zomergerst, die gezaaid wordt op het einde van deze maand. Volgens de Annales des Brasseurs 1937, wordt de kwaliteit van brouwerijgerst ver hoogd door het gebruik van potasch een gematigde hoeveelheid stikstof (15 a 20 kgr. per Ha.) vermeerdert de graanopbrengst en is geenszins na- deelig voor de hoedanigheid. Daarom zullen we per Ha. volgend mengsel onderwerken I 000 kgr. sylviniet-kai- niet, 1 00 kgr. ammoniaksulfaat en een fosfoorzuurmest. Hoenders. - Op het einde van Au gustus en in 't begin van September raapt men eieren om te bewaren ze zijn dan weinig bevrucht en bewa- en gemakkelijker. ALLE SCHILDERWERKEN YPERSTRAAT, 42, POPERINGHE. Jaar. per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Per Yperstraat, 2, POPERINGHE. Posfcheck 484 59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr'. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen se klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Zooals voorzien was, heeft de Kamer van Volksvertegenwoordigers, in twee dagen tijds, heel deze kwestie afgehan deld. Van een debat, dat het gevolg was van een misselijke campagne, kon men niet verwachten, dat alles zou staan in een bijzonder vriendelijken en aange- namen toon. En toch mag aangestipt worden, dat de Kamer het debat heeft gehouden in een atmosfeer, die nog altijd als «par lementair» kan bestempeld worden en die geenszins de grenzen te buiten ging, van hetgeen, zoo vóór als na den oorlog, meermaals in één zittijd werd vertoond. Het slot van het debat is geweest, wat we zonder eenigen twijfel, kon den voorspellen de meerderheids- groepen hebben den heer van Zeeland, persoonlijk en ook zijn heele regeering wegens de genomen maatregelen, haar vertrouwen hernieuwd. Bij de liberalen was er slechts één die, na de strijdlustige rede, welke hij uitgesproken had, moeilijk voor een vertrouwensmotie kon stemmen, en de heer Willem Janssens, die zich ont hield. Bij de katholieken stemden enkel de heer Sap die overigens niet meer officieel tot de fractie behoort, en de heer Vindevogel tegen, terwijl zich hier meerderen nochtans onthielden. De socialisten, eenerzijds en de Re- xisten en fronters waren nagenoeg eens gezind in hun houding, de eersten, om de regeering te steunen, de twee laat ste groepen, om haar vertrouwen te weigeren. In zijn verklaring van Dinsdag, on derlijnde de heer De Man bijzonder den slechten indruk, dien de gevoerde campagne in het buitenland verwekte. In het buitenland, zegde de minister van Financies, kan men onmogelijk de details van deze zaak volgen. En daar is de indruk dan enkel dat, in een der voornaamste Belgische ban ken, een groot schandaal is uitgebroken waarin de Belgische ministers en zelfs de eerste Minister betrokken zijn. Het is simplistisch, maar het is zoo Nu hopen we, dat, in diezelfde vreemde landen,waar de berichten aan gaande het zoogenaamde «schandaal» werden gepubliceerd en gecommen- teerd van heel het Kamerdebat ook maar dit zal onthouden worden, niet dat een eerste minister heel zijn pri vaat leven gedurende de laatste jaren heeft moeten vertellen met opsomming van zijn inkomsten en van zijn uitga ven, om zich van erge beschuldigingen wit te wasschen maar enkel dat de Kamer, na den uitleg van den eersten minister en den minister van Financies gehoord te hebben, haar vertrouwen in de regeering heeft uitgedrukt, met een meerderheid, die, naar we hopen, in den vreemde, toch eenigen indruk kan maken. Zoo zou dan een gedeelte van de schade, die ons Land, door de ingezette campagne geleden heeft, kunnen goed gemaakt worden. En opdat dit herstel zoo volledig mogelijk zou zijn, hopen we, dat die bladen, die zonder tot de rextistische of fronters-groep te behooren, toch ge meend hebben, de feiten, die zich in de Nationale Bank voordeden, aan te dik ken en met heel wat bombast te onder lijnen, nu, zonder daarvoor eenig «mea culpa te moeten slaan, toch begrij pen zullen, dat het nu maar best is, nu elkeen er alles van weet, de zaken haar gang te laten gaan. We kunnen best verstaan, dat heden nog deze bladen, den heer van Zeeland en de dirigenten van de Nationale Bank niet kunnen geluk wenschen met zekere practijken, die er in voege waren dat doen wij ook trouwens niet en dat ze heden nog eens willen onderstrepen, dat heel de argumentatie, die in de Ka mer aangevoerd werd, niet veel aan de zaak verandert. Maar we hopen toch, dat wanneer de commentaar over de Kamerzittingen van Dinsdag en Woensdag, zal besloten zijn, zij, met ons, zullen beseffen, dat er, in Belgie, onzen staatslieden ander werk is weggelegd dan dit, waarmede zich een eerste minister, in de laatste maanden, in ons Land, heeft moeten onledig houden. Men denke maar, en toen was de zaak van de Nationale Bank nog niet uitgevonden of minstens niet uit gebuit, aan de geweldige verkie zingscampagne, die de Rexisten den heer van Zeeland dwongen te voeren. Wat wil men, dat een regeerings- hoofd gedurende al die weken, aan ernstigen arbeid zou hebben gepres teerd. En hetgeen geldt voor den ver kiezingstijd, geldt ook weer nu. Elkeen zal begrijpen dat, terwijl de laster met zulke vaardigheid rondom u wordt verspreid, niemand bij machte zou zijn, om zijn dagelijksche taak in goede voorwaarden, te vervullen. Het is dan ook nu wel geweest. En indien de Rexisten, met hun zooge naamde «bezem-politiek»,willen voort gaan, en steeds maar nieuwe slachtof fers voor hun laster willen zoeken, dat men hen dan late begaan. De verkiezing van April j.l. had den dood van het Rexisme ingeluid. Het zijn leden en bladen van de zoogenaamde traditioneele partijen zelf die door den steun dien ze hem nu hebben verleend, Degrelle weer op een pieterstaal aan 't brengen zijn. Of minstens aan 't brengen waren. Want we zijn overtuigd, dat nu we kunnen wel met een zekere bitterheid zeggen eindelijk de kiezers door het lezen van den volledigen uitleg en zonder wat ook maar te willen goed praten, zullen oordeelen, dat het schande is geweest, de zaken te willen voorstellen, zooals het gedaan werd. En indien er enkelingen kunnen ge weest zijn, die, dezer dagen, zich een I oogenblik hebben afgevraagd, of De grelle toch, ten slotte, geen groote schoonvager zou worden, zij nu reeds de overtuiging hebben opgedaan, dat hij, enkel en alleen, de sombere uit buiter van schandalen is gebleven, die hij, van het eerste oogenblik was en in welk vak hij van eerst af we moe ten het wel bekennen, een meester is geweest. j Maar ons volk is een te gezond en in den grond te eerlijk volk, om zich lang door zulke, zelfs met meesterhand aangewende, practijken te laten mis leiden. M. De Londensche bladen hebben van hun correspondenten te Parijs verno men, dat het Fransch gouvernement zijn houding tegenover den oorlog in Spanje zou willen wijzigen. Om te beginnen zou het bij het non- mterventiecomiteit een klacht willen in dienen tegen Italië, omdat de regeering te Rome er thans recht voor uitgeko men is, dat haar troepen in Spanje staan en aan de zijde van Franco vech ten. Dat wist nu iedereen al wel sinds lang, zoo goed als iedereen weet dat Rusland met man en macht aan de zijde van de gouvernementeelen staat, maar 't gaat hier om de beken tenis. Omdat Italië bekend heeft, dat het zich met den Spaanschen oorlog daad werkelijk bemoeit, daarom is de heele situatie veranderd. Zoolang het deed als Rusland en alle inmenging bleef loochenen ook al vielen eiken dag de tegenpartij honderden van hun man schappen, van hun kanonnen, hun pantserwagens en hun vliegtuigen in handen konden de Fransche en de Engelsche regeeringen zich houden, alsof de overeenkomsten betreffende de niet-inmenging door Italië werden geëerbiedigd. Maar nu Rome zelf bekend heeft, dat het oorlog tegen het «wettig» gou vernement van Spanje voert, zou de regeering te Parijs het niet langer meer zonder een krachtig protest bij het non-interventiecomiteit kunnen laten. Een krachtig protest. Goed en wel. Maar... dan Hoeveel kans bestaat er nog, dat van zulk een protest Mussolini zich iets aantrekken zal als hij toch wel niet zoo onbevangen voor zijn inmenging in de zaken van Spanje zal zijn uitgekomen, zonder de quasi-zekerheid, dat deze bekentenis vanwege Frankrijk een der gelijk protest uitlokken zou Wie zegt zelfs dat hij 't er niet om gedaan heeft Hebben de faillieten van den Vol kenbond inzake Abessinie en het vorige Chineesch-Japansche conflict, het Fran sche kabinet dan nog eenige illusie kunnen laten betreffende het succes, dat in dezen tijd nog met «protesten» te verwerven is Als het A zal hebben gezegd, dan moet het ook B zeggen. En... hoe zal deze B dan luiden Om eenige beteekenis te kunnen heb ben, moet een protest toch vergezeld gaan door de bedreiging met een sanc tie. Indien de Fransche regeering bij het comiteit voor niet-inmenging te Londen verzet wil aanteekenen tegen het optreden van Italië in Spanje, dan moet zij ook den eisch stellen, dat met dit optreden gedaan worde gemaakt en te kennen geven, wat zij doen zal, in dien aan dezen eisch geen gevolg zou worden gegeven. En... wat wil de Fransche regeering dan doen Zij zou al niet minder kunnen zeg gen dan dat zij in zulk gveal eveneens de vrijheid nemen zou om het vormen van Fransche vrijwilligerskorpsen,maar dan voor de regeering van Valencia, aan te moedigen om ervoor te zorgen dat zooveel mogelijk Fransche soldaten naar Spanje zouden worden gesluurd om er aan de zijde van de Russi sche tegen de Italianen te gaan vechten. Met andere woorden om een fascistisch-communistischen oorlog te gaan voeren op het Spaansch gebied. ...En niet zonder de verwachting, dat deze oorlog zich tot heel Europa zal uitbreiden. Er zijn in alle landen van Europa niet weinig lieden, die dat wel zouden willen. We zullen niet zeggen, dat het vooruitzicht van een nieuwen oorlog den socialisten toelacht, maar zoo af- keerig stellen ze zich toch niet aan te genover de gedachte aan dat wat zij beschouwen als een mogelijke defini tieve afrekening tusschen het fascis me en de democratie zooals zij deze laatste opvatten. 1 e Londen echter blijkt men niet zoo roekeloos met het vuur te willen spelen Sommige groote Engelsche bladen willen weten, dat het Britsche kabinet reeds door Parijs over het plan van zulk protest tegen Italië gepolst zou zijn, en aan het gouvernement van den heer Chautemps den raad zou gegeven hebben om dat voorloopig nog maar zoo te laten. Daarbij zou de Engelsche regeering de Fransche gewezen hebben op het gevaar, dat zij, zelfs in het non-inter- ventie-comiteit wel eens alléén zou kun nen staan en zichzelve dus ook in de alg'emeene internationale politiek vol komen isoleeren. ...Waaruit dan voor den heer Chau temps en zijn collegas in het tweede Volksfront-kabinet klaar genoeg te ver staan was, dat Frankrijk voor eenig gevaarlijk optreden tegen Italië of voor welke andere roekelooze actie ten bate niet op eenige sympathie van Engeland van de Spaansche Marxisten, alvast moet rekenen. En over de noodzakelijkheid van een protest tegen Italië bij het non-inter ventie-comiteit, moet in het Fransch ministerie volstrekt geen eenstemmig heid meer heerschen. Zooveel lankmoedigheid van Brit sche zijde moet de Fransche regeering des te meer verwonderen als Engeland op t oogenblik toch veel meer redenen heeft dan zij om tegenover het conflict in Spanje zijn kalmte te verliezen. Want, terwijl de Fransche scheep vaart op de Middellandsche Zee door de strijdenden partijen nog niet noe menswaardig gehinderd is geworden. hebben deze zich reeds bij herhaling op de meest ergerlijke wijze aan En gelsche vrachtvaarders vergrepen. En zelfs is een Britsch oorlogsschip, de tor pedojager «Havock» op de Spaansche kust door een duikboot aangerand. Tot dusver schijnt nog niet bekend, tot welke van de strijdende partijen deze duikboot wel be"hooren mag, en zoolang ze daaromtrent geen zekerheid heeft, wil de regeering te Londen, met iedere officieele mededeeling over dit geval wachten. Maar wel is al geweten, dat zij vier andere torpedojagers op jacht naar den aanvaller uitgestuurd heeft, die moet kruisen tusschen de havens van Valencia en van Alicante. Beide deze havens zijn nog in t be- I zit van de Marxisten en, behoort de onderzeesche sluipmoordenaar hun toe, dan zal hij er natuurlijk een toevlucht vinden en dus voor de Engelsche jagers moeilijker te pakken zijn dan wanneer hij bijvoorbeeld tot de Italiaansche vloot zou behooren en dus zoover van zijn operatiegebied zou zijn verwijderd Intusschen moet het voor ieder lo- gisch-denkend en redeneerend mensch een raadsel blijven, wat Italië wel zou bedoelen met een aanval op een Britsch oorlogsschip en welk profijt de zaak van Franco wel bij de vijandschap van Engeland zou kunnen vinden. Terwijl niets zich zoo gemakkelijk laat begrijpen als dat de Marxisten j ieder middel en iedere list te baat ne men, om Engeland tegen de «rebellen» en tegen Italië op te zetten. Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons bet recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De ^Correspondenten van «Ideën en Documenten worden vriendelijk verzocht hun nijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. Cijfers zijn ten slotte nog de eer lijkste getuigen. En het zijn voor het oogenblik ook de cijfers die uitwijzen dat er in ons land voor het oogenblik 2 miljard 346 miljoen wordt besteed aan pensioenen, hetgeen een vierde vertegenwoordigd der totale staats- begrooting. Dit bedrag moet ontleed worden als volgt Mijnwerkerspensioenen 167 mil joen 400.000. Algemeen pensioen 32 7 miljoen 839.345. Burgerlijke oorlogslachtoffers 858 miljoen 700.000. Burgerlijke en militaire ancieniteits- pensioenen 633 miljoen 082.888. Weduwen en weezen 1 59 miljoen 850.373 frank. De gronden die moeten bezaaid worden met tarwe of rogge zal men bemesten met 1000 kgr. sylviniet-kai- niet, 1 000 kgr. metaalslakken en vóór het zaaien zal men nog I 50 kgr. am moniaksulfaat ondereggen per Ha. In de Lente zal men de stikstofbemesting volledigen. De hoeveelheid hangt af van den groei van het gewas. Rond half September plant men coolzaad dat gezaaid werd op wacht- bed, einde Juli. VEETEELT. De paarden mogen op droogvoeder gezet worden. De volle dige verandering van rantsoen moet 8 a 10 dagen duren. De hennen die nu ruiven zijn goe de legsters. Overtollige poeljen en 1 aantjes van de lentebroedsels wor den verkocht. Om ziekten te voorkomen moet de grond in de hoenderparken omgespit worden. Harde grond is zeer nadeelig voor de gezondheid van het gevogelte. Het is goed wat ijzersulfaat of metaal slakken uit te strooien. Hennen die niet geruifd hebben in September zal men stikstofrijk voeder toedienen, om het stooten der pluimen te bevorderen, nog vóór de winter begint. Een nieuwe geniepige strijdmachine op gebied van schoolpolitiek is thans door de West-Vlaamsche vrije schoolvossen gelan ceerd geworden. Wij hebben het hier over de onlangs verschenen brochure Zal de neutrale school Vlaanderen overrompelen dewelke door het Mannenverbond van Roe- i« uitgegeven werd. Heel interessant is de brochure in kwestie niet tendenz zou in vier regels in plaats van in vier boekdeelen kunnen uitgelegd worden en deze zou dan neer komen op de ouwe afgesleurde katholieke slogan Wij alleen hebben het bij het juiste eindje de tegenstrevers zijn ketters, slechte menschen en de bekommernis van de ouders moet zijn scholen te hebben volgens hun opinie Cansch het brochuurken in kwestie is doordrongen van dezelfde jeremiades en als er soms een variantje in doorschemert dan gebeurt zulks om op geniepige wijze te in- sinueeren dat in de officieele scholen poli tieke stelsels verdedigd worden, enz., enz. (zonderling als zulke bewering getoetst wordt aan Liberaal zijn, wat, op politiek terrein bekeken, door de opstellers van het bro chuurken als synoniem genoemd wordt van, princieploos. Al dit ouwerwetsch geschermutsel rond een zaak die vóór de publieke opinie reeds lang opgelost is, vindt zijn oorsprong in twee wetsvoorstellen aangaande de herinrichting van het officieel onderwijs, dewelke inge diend werden in December van verleden jaar door de Hl 1. volksvertegenwoordigers Mis- siaen, Mundeleer, Van Acker, De Jaegher, Pièrrard, Van Glabbeke, Marien en Fischer. De noodkreten die door het mannenver bond geslaakt worden, beginnen met De schoolstrijd woedt tegen het godsdienstig Vlaanderen. In deze .huichelachtige weeklacht ligt gansch de katholieke schoolpolitiek besloten. En deze bestaat er in (sinds 1 50 jaren al) de rollen van aanvaller en aangevallene in dezen strijd moedwillig om te draaien. Om zulks te bewijzen willen wij de spons vagen over de voor-oorlogsche katholieke kuiperijen en slechts afdalen tot in 1932 bij de inrichting der toenmalige regeering de welke besloten had dat een parlementaire commissie zich zou gelasten met het op stellen van een statuut dat definitieve school- vrede zou brengen. Het was de Heer Devèze welke den geest bepaalde waarin dit statuut zou opgevat worden. En benevens de bepa lingen dat het neutraal onderwijs door den Staat zou erkend en financieel ondersteund worden zulks mits strenge controol wel ke een volledige neutraliteit zou waarbor gen werd ook nog overeen gekomen dat er een einde zou gesteld worden aan den strijd... Welke de Private School tegen de Officieele School voerde. Om geen ontevre denen te maken werd er bijgevoegd dat de private scholen zouden gesteund worden in evenredigheid waarvan de interpretatie over gelaten werd aan de nationale vertegenwoor diging. De voorstanders van het officieel onderwijs dachten dat de vrede eindelijk gekomen was vermits de katholieken het eens waren met het bewuste statuut. Helaas 1 daar was niets van... eenigen tijd nadien vonden we in den mond van den Heer de Broqueville te Binche de volgende woorden die duidelijk genoeg waren om trent de inzichten van de katholieken Moest de Liberale partij zich neerleggen bij den wil der katholieke huisvaders om ïooit voor hun kinderen het neutraal onder vijs voldoende te achten en moest zij (de Jberale partij) slechts van het Christelijk onderwijs bijgevoegde waarborgen van loya lisme, burgergeest en nationale samenwer king vergen, dan weet ik waarheen ik mij zou dienen te wenden om den Belgischen Staat de verzekering te geven dat hij, zooals de andere Staten de meest mogelijke bevre diging zou krijgen in ruil voor zijn subsidies nan de christelijke school. Dit was het katholieke antwoord op den vredeshanddruk welke door een vrijzinnige regeering aangeboden werd. En deze huichelarij vindt men later terug in den heroplaaienden schoolstrijd waarvan het beruchte brochuurken den laatsten weer klank is. Een weinig nadat de Heer de Broqueville deze ondubbelzinnige woorden uitgesproken had. verklaarde een katholiek dagblad on omwonden Dat de Heer de Broqueville's woorden beteekenden dat de oplossing van het Belgisch vraagstuk het voorwerp moest worden van een concordaat met Rome. En hiermede ondervond de commissie die op zoek toog naar de schoolvrede dat school- vrede een eeuwige utopie zou blijven. En ha^r werking was verlamd. Laat ons even eens onderzoeken wat Rome, door monde van haar spreektrompet de Broqueville aan den Belgischen Staat beloofde in ruil voor subsidies aan de Christelijke scholen... Bijgevoegde waarborgen van Loyalisme, (dit wil zeggen dat de katholieken tot op dien dag slechte Belgen geweest waren ver mits zij maar een deel van hun loyalisme (rechtschapenheid) aan den Staat afgestaan hadden wat hetzelfde geval was met hun Burgergeest en nationale samenwerking. Ziehier beste lezer, de waarheid omtrent den schoolstrijd in Belgie... Ziehier wat men tusschen de regels moet lezen van het brochuurken, dat getiteld is Zal de Neutrale School Vlaanderen over- j rompelen En het bewijs hiervan wel doodeenvou dig het volgende Zie het verschil in den tekst der eedaf legging van trouw aan de Belgische Con stitutie in den mond van het personeel der officieele scholen en in dezen van het per- oneel der katholieke scholen Een lid van het personeel van het officieel r.derwijs zweert Ik zweer trouw aan den iConing, gehoorzaamheid aan de Constitutie en aan de wetten van het Belgisch Volk. En een lid van een katholieke school, zweert Ik zweer trouw aan den Koning en aan de Belgische Constitutie Aan de wetten van het Belgisch Volk... wil de katholiek dus niet gehoorzamen... hij lapt er zijn zolen aan. Tot hier de historiek van den schoolstrijd in Belgie laat ons nu tot ons brochuurken wederkeeren. Op pagina 3 3 vinden wij het volgende De Godsdienstige menschen moeten in ge weten scholen eischen waar hun kinderen zullen leeien leven volgens de godsdienstige levensbeschouwing. De neutrale menschen evenzoo eischen nu scholen waar hun kin deren opgebracht worden volgens de neu trale levensbeschouwing In deze schijnbaar gelijkheid betrachtende woorden vindt men de grove fout terug van het katholiek onderwijs dat om rechten wil strijden. Het is hier dat de geniepigheid van het brochuurken voor den dag komt onder het haapsvel van den eisch om gelijkberech tiging. Eerst en vooral neutraal zijn is geen gods- enslvorm. Neutraal zijn wil zeggen «in een s hooi vrij denkende menschen kweeken tot volledige burgers en niet tot burgers die hun rechtschapenheid tegenover het land zijn /©Ik en zijn instellingen in stukjes kunnen hakken en er het grootste paart van achter houden in ruil voor subsidies. Neutraal zijn wil ook nog zeggen den ken zonder vooroordeelenenkel en alleen in het verband van de logica der tastbaar heden aan menschen een opvoeding geven dewelke hen geschikt maakt voor zelfstan dig denken binnen de perken der maatschap pelijke moraal. Zulks is geen godsdienst, zulks is geen erkenning van dogmas. Neutraal zijn is geen bevooroordeelde le vensopvatting... is geen levensbeschouwing... neutraal zijn op gebied van onderwijs is slechts aanpassing aan het maatschappe lijk leven en aan de wetten, dewelke dit leven beheerschen. Van gelijkstelling inzake subsidies of moreele gelijkstelling, bijvoor beeld inzake van het stichten van godsdien stige afdeelingen in scholen iets wat het officieel onderwijs thans geneigd is toe te staan kan in het Belgisch Staatsverband geen kwestie zijn. Integendeel De rollen zijn al lang genoeg verdraaid geworden... De schoolstrijd dient gevoerd te worden door de aanhangers van het officieel onder wijs tegen de katholieke scholen... hij dient gevoerd te worden met open vizier tegen hen die maar den helft van hun rechtscha penheid in de weegachaal van 's lands beleid teggen. He initiatief van den strijd dient uit te an van de aanklevers van het officieel on- c- .rwijs, die aan den Belgischen Staat me ï- schen afleveren die hem met hun volledige rechtschapenheid zullen dienen I... en geen iiiensc hen die benevens de wetten van het and er nog andere wetten op na houden hen dicteeren of zij al of niet... als Rome iet goed cl slecht vindt, zullen gehoorzamen pan de -vetten van het Belgisch Volk. En als het brochuurken in kwestie de vraag jtelt «Zal de neutrale school Vlaan deren overrompelen dan dient hier op eantwoord te worden Zal de neutrale school di'lden dat Belgie en zijn wetten door Rome overrompeld worden En als het brochuurken op pagina 54 wil bewijzen dal er in sommige Vlaamsche ar rondissementen slechts een minderheid der oevolking om een officieel onderwijs vraagt en de rest der bevolking dus de meerder heid kaii._*hek is en om een katholiek on- ac#rwijs viaagt dan is het oogenblik gekomen om hier te zeggen dat daar in die arrondis sementen de dictatuur van Rome al diep wortel gevat heeft en een gevaar wordt voor den Be'gischen Staat en zijn neutraal onder wijs dat (op pagina 12) een c pest ge noemd wordt. En om te sluiten kunnen wij op de vraag welke als slot in vette letters het biochuur- ken besluit en als volgt gesteld wordt Hoe kunnen aan de Ouders van godsdienstige en neutrale opinie in onze streken op voet van geli ke behandeling scholen bezorgd worden die overeenstemmen met de werkelijke opi nie der ouders het volgende minder geniepige antwoord geven Kan en mag de Belgische Staat subsidies en aparte scholen geven aan menschen die hun opinie over de Belgische Wetten onderge schikt maken aan de opinie van Rome En of de opinie der ouders, aldus beke ken. geëerbiedigd... of niet geëerbiedigd dient te worden... dat laten wij aan de appreciatie van den lezer over.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1