Bet Nieuw Accoord van Nyon in Werking. TOMBOLA nieuws- en notarieel aankondigingsblad voor poperinghe en omstreken drinkt castar bier 6de Jaarlijksche Tentoonstelling van Bloemen, Planten, Groenten en Fruit bij de liberale jeugd in de politieke onderwereld ideen en documenten Een Interview met Liberaal Voorzitter HILAIRE LAHAYE, meubelpapier EM. DENUT, landbouwkroniek 17 jAAR. NUMMER 38. GEBROEDERS DUPONT STAD POPERINGHE POPERINQSCHEIN TUINBOUWBOND ZONDAG 19 SEPTEMBER MAANDAG 20 SEPTEMBER IN DE ZAAL VAN ARTHUR OSTYN "In het Hof van Commerce,, Casselstraat. Op Maandag- 20 Sept. om 7 u. KOSTELOOZE I WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 19 SEPTEMBER 1937. GAZET TAN PERJHGHE ABONNEMENTEN Jaar. per poat16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat Ken bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwbencbten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen. prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen TEGEN DE ZEEROOVERIJ. ITALIË SLUIT ZICH VOORLOOPIG OPNIEUW UIT Stellig kunnen we, dezen keer, de vooraanstaande staatslieden van de ne gen mogendheden, die te Nyon bijeen kwamen voor de bespreking van de maatregelen tegen de zeerooverij met duikbooten in de Middellandsche Zee, niet het verwijt toezenden, dat zij ge talmd hebben met hun werk Vrijdagnamiddag had de eerste con- tactname plaats. Zaterdagavond was een accoord bereikt en Dinsdagnanoen waren de bepalingen in definitieven vorm onderteekend. Het is om te gelooven, dat er een weinig waarheid steekt in den aanval van een Britsch labourblad vóór de bijeenkomst van Nyon Het is al een geluk, dat Mussolini en Hitier zich niet doen vertegenwoordigen hebben op de conferentie van Nyon. Anders ware ze, bij voorbaat, tot mislukking gedoemd Dit blad spreekt natuurlijk niet over de maneuvers van Moscou, die het weg blijven van Italië en Duitschland ver oorzaakten. Met dit al, is echter de toestand thans niet zoo eenvoudig en zijn de gelegen heden tot internationale wrijvingen we derom, op ruime wijze, vergroot. Dat Italië niet tevreden is met het accoord, zooals het op voorstel van En geland en Frankrijk, en, naar het schijnt, na tusschenkomst van Litwinof namens Moscou, opgesteld is, kon men eigenlijk reeds aannemen, wanneer men de termen van de overeenkomst en de kaart van de Middellandsche Zee be schouwt. Inderdaad vertrouwt men aan Italië eenvoudig de controol toe in de Tyr- rheensche Zee,gelegen tusschen de wes telijke kust van Italië, de eilanden Corsica, Sardinië en Sicilië. Men ziet dadelijk in, dat zelfs de voorname ver bindingsweg van Italië met zijn kolo nies, langsheen het eiland Malta, dus onder de controol valt, om nog niet over de andere handelswegen van Italië te spreken, die natuurlijk alle tot buiten de Tyrrheensche Zee voortgaan. Maar aan wie heeft Italië eigenlijk de schuld te wijten, zoo het geen ver dere deelname heeft in de controol Het heeft daarbij eenvoudig een op recht mea-culpa op de borst te slaan. Al het mogelijke is gedaan geworden, om Italië naar Nyon te brengen, en de algemeene ontstemming over heel de wereld betreffend de maneuvers van Soviet-Rusland door middel van zijn aanvallende nota's,had aan Rome moe ten bewijzen, dat men, te Nyon, geen rekening zou gehouden hebben met dit optreden. Trouwens bewijst het accoord van Nyon voldoende aan Rome, dat noch Engeland, wat gemakkelijk te be grijpen is, noch Frankrijk, wat men minder goed verstaat, gezien de over eenkomsten tusschen beide landen, So viet-Rusland en zijn vloot niet verder betrouwen dan dat zij deze... ziet. Inderdaad is er ook, waarschijnlijk tot groote spijt van Moscou, niet de minste controol aan dit land toegela ten. Litwinof heeft reeds dadelijk ver klaard, dat er geen internationale over eenkomsten bestaan, die aan de Soviet- L'nie kunnen beletten, haar schepen te Zenden in de Middellandsche Zee, of waar anders ook. Het weigerend antwoord van Italië is dus een feit en wederom werd dit antwoord, genomen in overleg met Ber lijn. Een ander feit is echter de on middellijke van krachtwording van de beschikkingen van Nyon. Vanaf Dinsdagnamiddag dus hebben de Britsche en Fransc.he vlooteenheden in de Middellandsche Zee het recht, de controol uit te oefenen, zooals men die bepaald heeft en die uitsluitelijk gericht is tegen de zeerooverij met duikbooten, en dan nog, in het bijzon der, tegen de duikbooten der mogend heden, die niet deelnemen aan het ac coord van Nyon. Dat heeft dus Italië er al onmiddel lijk mede gewonnen, dat zelfs zijn duik booten, die in de Middellandsche Zee Verschijnen zouden, zonder de minste piratenbedoelingen als vanzelf ver dacht zouden worden. Ovet de vaart van de duikbooten in de Middellandsche Zee zijn bijzondere voorschriften aangenomen Deze der deelnemende mogendheden mogen nog in deze zee komen, maar zij moeten namelijk aan de oppervlakte blijven en vergezeld zijn van een gewoon schip... Zou men hierin niet de hand van Lit winof moeten vermoeden, den verte genwoordiger van het land, dat steeds aan iedere schikking een achterpoortje zoekt De controol in de Middellandsche Zee mag namelijk zoo streng zijn, als men wil, voortdurend kunnen echter toch niet de booten gadegeslagen wor den... Ziedaar dus een zwak punt in het accoord van Nyon. Wat ons nog verwonderen mag is het feit, dat men niet onmiddellijk o- vergegaan is tot het bestrijden van de andere vormen van zeeroverij Er hebben verschillende aanvallen plaats gehad op schepen door vliegtuigen en door schepen varende onder valsche vlag. Men kondigt weliswaar deze accoor- den aan, maar gezien de geestdrift, waarmee de verschillende staatslie aan den arbeid zijn getogen, had die kwes tie, naar onze meening, allicht in eens doorgevoerd kunnen worden. In ieder geval mogen we ons verheu gen over het feit zelf van het accoord Wij hebben ons steeds met heftigheid verzet tegen de gemeene.sluiperige aan vallen, tegen welke schepen ze dan ook gericht werden. Men is thans in het algemeen van meening, dat de zeerrooverij met duik booten in de Middellandsche Zee wel gedaan zal blijken. In die orde van gedachten, is het trouwens niet onmogelijk, dat men met Italië toch nog tot een overeenkomst gerake. Medewerking van Rome is niet te verwachten, wanneer men er geen ruimer deel tot controol aan toever trouwt. Maar waarom zou men dat niet doen Sommige tegenstanders van het po litieke stelsel van Italië voeren dade lijk aan, dat Italië, in zijn gedeelte, niet belangloos de controol zou door voeren... Daarop kan echter dadelijk geantwoord worden, dat toch spoedig genoeg blijken zou, of die controol grondig gebeurt of niet. Wanneer na melijk toch nog duikbooten den moder nen zeeroover zouden spelen en die fei ten zich herhalen zouden in het gedeel te onder Italiaansche controol, zou daar uit onmiddellijk de dubbelhartigheid van Rome blijken. En men kan aanne men, dat men daarvoor in Italie-zelf in de eerste plaats oppassen zou, omdat alsdan de positie van Italië, tengevolge van de feiten, onhoudbaar worden zou. En zoo is het dus niet uitgesloten, dat men Italië toch nog tot het ac coord zal kunnen doen bijtreden, wat in ieder geval, daar dit land op dit oogenblik een der machtigste mogend heden van de Middellandsche Zee is, niet weinig bijdragen zou tot het volkomen doeltreffend maken van een accoord, dat in zijn basis gericht is, te gen allen, die door misdadige aanval len trachten de toestanden nog troebe ler te maken, dan ze reeds zijn, gelijk dan aan wie ze toebehooren, aan een der beide partijen in Spanje of aan een hunner sympathiseerenden. W. v?> -t- VERWOESTE GEWESTEN 1922. Trekking van 10 September. Vrijdag 10 September, had in de Nationale Bank te Brussel, de 184e trekking plaats van de Leening der Ver woeste Gewesten 1922. Reeks 167.203 nr 14 wint 250.000 frank. Reeks 167.203 nr. 12 wint 100.000 frank. Reeks 90.434 nr 18 wint 100.000 frank. De andere obligaties van die reeksen en de 20 titels van de reeks 106.766. zijn uitbetaalbaar met 312.50 fr. of met 300 fr., al naar zij al dan niet om gevormd werden. Wij vernemen dat Maandag aan staande, het huwelijk zal voltrokken worden tusschen Juffrouw DENISE VANHOUTTE, dochter van liberaal Schepen en Mevrouw Arth. Vanhoutte, uit Adinkerke, en den Heer HILAIRE LAHAYE, Solidaristisch Jeugdleider uit het arrondissement Yper, zoon van afgestorven Burgemeester Nestor La- ha ye, en Mevrouw geboren Maria Van den Berghe, uit Poperinghe. Gezien de droevige omstandigheden waarin beide Families zich bevinden, zal het huwelijk in den meesten een voud plaats grijpen. Wij bieden aan de jonge Echtelin gen, aan Mijnheer en Mevrouw Arthur Vanhoutte, aan Mevrouw Nestor La- haye-Vandenberghe en Familie, onze welgemeende gelukwenschen. Door de nauwkeurige vragen van Minister De Man, herhaaldelijk en met aandrang gesteld,werden de rexistische senatoren, tijdens het debat in den Se naat, over de Nationale Bank en de eer lijkheid van den heer Van Zeeland, zoodanig in het nauw gedreven, dat eerst Paul de Mont voor eigen reke ning en daarna graaf de Grunne na mens de heele groep kwamen verklaren dat zij het niet eens waren met al de methoden van de persorganen van hun partij, en dat zij slechts verantwoorde lijk waren, voor wat zij zelf in den Se naat verklaarden. De banbliksem van Degrelle bedreig de natuurlijk onmiddellijk de gansche Senaatsgroep, en, reeds 's anderdaags verscheen in Le Pays Réel een ver klaring van graaf de Grunne, waarin hij zijn woorden in den Senaat uitge sproken een voor een weer inslikte, en eeuwige en onvergankelijke trouw aan Leon Degrelle zwoer. Met Paul De Mont heeft Degrelle het blijkbaar niet zoo gemakkelijk gehad. Deze voelt natuurlijk dat er van de rexistische partij in Vlaanderen niets anders meer overblijft dan het laatste carré verstokte franskiljons en dat hij bij de eerste gelegenheid aan de deur wordt gezet. Het was duidelijk dat zijn verklaring in den Senaat in hoofdzaak voor doel had, poolshoogte nemen, om zoo gauw mogelijk ergens onderdak te vinden, maar Minister De Man heeft hem er zoo leelijk van langs gegeven, dat de heele Senaat er stond van te kijken, omdat men niet gewend was aan zooveel welsprekendheid van den gewoonlijk droog economisch re- deneerenden man van het plan. Ook Paul De Mont heeft thans aan den fuhrer geschreven, maar niet, om zich onvoorwaardelijk te onderwerpen. Hij vraagt om een openbare en groot- scheepsche vergadering in de hoofdstad te beleggen, want Hij heeft iets te zeg ge. dat niet alleen de rexisten, maar ook de regeering aangaat en het gan sche land aangaat Meer niet. Het is potsierlijk, welk belang die menschen aan zichzelf hechten. Als De grelle en Declercq een schandeaccoord afsluiten, dan noemen zij dat het be langrijkste feit sinds 1830, en als De Mont wil verklaren, dat hij minister wil worden in om 't even welke regeering, want daarom gaat het, dan denkt hij, dat het heele land daarvoor in bewon dering op de knieën zal zakken. De rexisten moeten stilaan gaan den ken aan de fabel van den kikker, die zich zoo dik wilde maken als de os De heer De Mont was destijds, zoo als iedereen weet, bij de katholieken, de tegencandidaat voor het mandaat van gecoöpteerd senator van den heer Moyersoen, thans vorzitter van den Senaat. Uit wraak omdat de katholieken de voorkeur hebben gegeven aan zijn te genstrever, heeft de heer De Mont aan sluiting gezocht met de rexisten. Maar daardoor is hij in de politieke onder wereld terecht gekomen en dat moet hij nu bezeuren. Het is misschien hard, doch zeker wel verdiend. Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van «Ideën en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. door LEON CARRON. SPAAR UWE OOGEN Wenken tot het Behoud van dit Kostbaar Bezit. Door op te zien rusten de oogen niet. Men moet altijd voor voldoende licht zorgen, maar overdag verblindend licht vermijden. Het is raadzaam altijd recht te zit ten vooral bij het lezen, wat men noch in gebukte noch in liggende houding moet doen. Bij elke ziekte moet men de oogen ontzien, men moet niet zelf lezen, maar zich laten voorlezen. Het boek dat men leest of het papier waarop men schrijft, moeten minstens I 5 duim van het oog verwijderd zijn. Men moet nooit 't zonlicht op de blad zijden laten vallen terwijl men leest of schrijft. Kragen of dassen moeten nooit te nauw aan den hals sluiten. Warme en altijd droge voeten dra gen ook tot het behoud der gezichtze nuwen bij. Het licht moet altijd van den linker kant op het werk vallen, nooit van de rechterzijde, hoogstens van voren. Men moet volstrekt allen arbeid of lectuur in het schemerlicht vermijden. Men heeft behoefte aan minstens zes uren slaap. YPERSTRAAT, 42, POPERTNGHF Gebruik van de Rogge. Tegenwoordig wordt er nog weinig roggebrood geten men verkiest tar webrood. De vetstoffen van roggemeel zijn minder verteerbaar, minder voed zaam en zijn zwaar voor de maag. Rogge wordt vooral gebruikt om al- cool te vervaardigen en ook als vee voeder. Het roggestroo dient als strooi sel in de stallen het stroo wordt ook gebruikt om banden te maken en is bijzonderlijk van belang in de papier nijverheid. Er zijn vele roggevarieteiten, maar de Pethus wordt meest gevraagd zij is zeer vruchtbaar en winterhard. In middelmatige en zelfs lichte gronden geeft zij schoone opbrengsten in graan en stroo. Rogge is taai en niet veeleischend ze kan geteeld worden achter de mees te gewassen maar om hooge opbreng sten te bekomen moet den grond vol doende opneembare voedingstoffen be vatten. Daarom zullen we buiten den stal mest nog een mengsel onderwerken van 500 kgr. metaalslakken en 600 kgr. sylviniet-kainiet. Voor het zaaien egt men nog 1 50 kgr. ammoniaksulfaat on der. De stikstofbemesting zal men vol- ledigen in de Lente. De rogge moet tijdig geoogst wor den. In goede gronden benadert de opbrengst deze van tarwe (3000 kgr. per Ha. en meer). Rogge heeft het langste stroo dat best geschikt is voor de papierfabrie ken. De stTooopbrengst kan 5000 kgr. bedragen. G. Gillekens. In het vooruitzicht van het huwelijk van onzen Voorzitter, doen geruchten de ronde alsdat hij onze 3treek zou verlaten. Onmiddellijk ben ik hem persoon lijk gaan vinden, ten einde te vernemen wat voor waarheid in die gezegdens mocht schuilen. Ik denk, als secretaris der L. J. W. van Poperinghe, hierin mijn plicht te hebben vervuld, want reeds werd me ten allen kante de vraag gesteld Is het waar dat de voorzitter Poperinghe zal verlaten Daaromtrent kon ik geen antwoord geven, gezien ik zelf deze geruchten slechts door een of ander vriend had vernomen. I hans voel ik mij hoogst gelukkig volgend intervieuw aan onze vrijzinni ge strijders uit Poperinghe te kunnen rnededeelen. Voor wie weet hoe gastvrij iedereen steeds in het Zwynland wordt ont vangen, voelde ik me dan ook seffens thuis en viel ik met de deur in huis. Beste Voorzitter, ge kunt nooit denken waarom ik U ben komen op zoeken. Ik heb vernomen dat U onze streek zoudt verlaten. In hoever zijn deze geruchten gegrond Neen, waarde vriend Léon, ik ook heb deze geruchten vernomen en ik was er het meest over verwonderd, te meer daar het nooit in mijne bedoe ling heeft gelegen mijne strijdmakkers, vooral deze welke vanaf het eerste uur met mij in de bres gesprongen zijn, ie verlaten. Dit zijn dan ook slechts val sche geruchten welke onze tegenstre vers bij het publiek in omloop bren gen. Met hen, ik bedoel daarmede uwe goede makkers der L. J. W., daarbij gevoegd de oude pioniers der Liberale Partij, onder wie de Gebr. Beheyt, de heeren O. Bataille, A. Crousel, D. Van Eecke, en andere, met wie we de Libe rale partij van Poperinghe tot stand brachten, met hen, zal ik steeds de be langen der partij idealistisch, solida ristisch, belangloos en verkleefd blij ven verdedigen. Er werd ons medegedeeld dat U het arrondissement Yper zoudt verla ten, teneinde in het arrondissement Oostende-Veurne uwe vrijzinnge poli tieke werkzaamheden door ie drijven. Mijn beste Léon, daar is vroeger spraak van geweest, men had me voor gesteld de leiding der partij waar ie nemen in het gewest Veurne-Adinker- ke-De Panne, aldus zou ik mijn solida ristische strijdmakker Ad. Van Glab- beke hebben bijgestaan. Maar thans vraag ik U aan mijne vrijzinnige vrien den uit Poperinghe te willen rnededee len dat ik besloten ben, zoodra mijne studies voltooid zijn, mijne politieke bedrijvigheid, niet alleen in het Pope- ringsche, maar in gansch het arrondis sement door te drijven, om aldus mijn broeder Arthur hulp te verleenen in de lastige taak die hij thans vervult. Wat denkt U over de toekomst der Liberale Partij in ons arrondisse ment Om deze vraag te beantwoorden zal ik maar afzien van mijne gewone optimistische zienswijze en mij maar steunen op de woorden van Bara, wel ke destijds verklaarde «De macht der Liberale Partij zal uit Vlaanderen ko men en ja, die macht is reeds ge worden in het Kanton Poperinghe, dank zij de bedrijvigheid van U allen en dank aan de werking van mijn broe der Arthur, hebben we prachtige uit slagen verworven in West-Nieuwker- ke met Burgemeester Titeca en vriend Paret in Rousbrugge onder leiding van makker Delanote in Meesen on der het koen beleid van Dr Lambiin in Waasten met onze politieke vrienden Bogaerts en Dekeirsgieter in Ploeg- steert onder de wilskrachtige .verking van voorman Menet in. Le Bizet on der de stuwkracht van syndikalist L Casier en eindelijk in onze goede stad Poperinghe. onder leiding van L allen, een steeds aangroeiende Liberale Jon ge Wacht die reeds 1200 leden telt, dit alles geeft me de overtuiging dat het Liberalisme in ons gewest zich diep heeft ingeworteld. Voeg daarbij de on vermoeibare werking der Liberalen van Yper, Komen, Wervick, enz... en dan verklaar ik me overtuigd, dat de woor den van Bara, zich weldra affirmatief zullen verwezenlijken. Mag ik U ook vragen welke po litieke tegenstrevers ge als uw grootste tegenstanders beschouwt. Op deze vraag zal mijn antwoord kort wezen ik ken geen tegenstrevers. De klerikale partij, in oneenigheid, ligt te kwijnen. De Rexistische partij heeft nooit be staan, het was slechts een rook zonder vuur. Van Poperingsche zijde gezien, voeg ik daarbij een korps 3oldaten zonder beschaafde leiders. De socialistische partij, bij ons in minderheid, zal steeds onbemerkt blij ven voort leven. Alleen de Nationalisten komen naar mijne zienswijze in aanmerking, en nog, naar mijne rechtzinnige meening, oor- deelende naar hunne prestaties, zal het maar van korten duur wezen. Veel Poperinghenaars zijn be nieuwd te weten wat U denkt over de aanstaande gemeenteverkiezingen in 1938. Zoudt U me daarover uw per soonlijk gedacht kunnen weergeven Om me daarover uit te spreken, zijn we nog wat ver van de gemeente verkiezingen verwijderd, maar ik wil U toch nog het volgende rnededeelen de 1200 Liberale Jonge Wachters van Poperinghe zullen de Gemeentebelan- gers onzer stad flink ter zijde 3taan. Persoonlijk zal ik de Partij der Ge- meentebelangers, welke mijn diepbe- treurde en onvergetelijke vader ge sticht en gedurende 16 jaar ter zege leeft gevoerd, uit het uiterste mijner rraenten weten te verdedigen im mers gemeentepolitiek moet men van staatspolitiek weten te onderscheiden. Vlijn innigste wensch is dat de Ge- meentebelangers de volstrekte meer derheid zouden behouden. En, eindelijk, Voorzitter, alvoor U van mijne lastige vragen te ontslaan, wenschen veel vrienden te weten of Offensief voort zal verschijnen. Wel, vriend Léon, ik ben tevre den dat U me deze vraag stelt. Of fensief gesticht op aanvraag onzer Jonge Wachters en onder initiatief van het vrijzinnig bestuur uit Poperinghe, zal steeds verder blijven bestaan. Het succes welke ons blad behaalt, bewijst genoeg dat het de algemeene goedkeuring van onze goede Vlaam- sche bevolking heeft verworven. De bekommering onzer Redactie zal steeds wezen en blijven haar vrijzinnige par tijgangers op de hoogte te brengen der politieke problema's en stadsgebeur- tenissen. Offensief zal steeds de verdoken en oneerlijke handelwijzen onzer te genstrevers aan den kaak stellen. Eindelijk, «Offensief» zal steeds ten strijde trekken ten voordeele van het Officieel Onderwijs. Offensief zal steeds meer en meer uitbreiding nemen en een grooter propagandamiddel wor den om onze vrijzinnige ideëen ter ze ge te voeren. Zoodus, beste Voorzitter, ik mag de vrienden gerust stellen en hun rne dedeelen dat ge vast en zeker de streek niet zult verlaten. Ja, dat moogt ge gerust doen, en voeg er nog bij dat ik me nog meer zal inspannen om de belangen der Pope ringsche bevolking met hart en ziel te verdedigen. Hiermede was ons onderhoud ten einde. In naam der vrijzinnigen uit Po peringhe. heb ik hem eens te meer on ze politieke verkleefdheid betuigd en hem in het huwelijksbootje de vrijzin nige solidaristische gelukwenschen toe gestuurd.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1