Belgie tot Lid van den Volkenbondsraad gekozen Een Regeeringscrisis, die geen Regeeringscrisis was I NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT LANDBOUWKRONIEK. KOLONIALE LOTERIJ IDEEN EN DOCUMENTEN BERICHT. DE POLITIEKE TOESTAND 17- JAAR. NUMMER 40. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 3 OCTOBER 1937. GAZET TAK POPERIHGHE ABONNEMENTEN Jaar. per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Loaae Nummer» 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonat veranderen, moeten dit aangeven in 't poit- bureel dat hen bedient, en niet aan om. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een poitzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikel» worden in de acheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notariaaen en Deur waarder». Voor dikwijl» te herhalen pe- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. EEN GOEDE DAG VOOR ONS LAND. DE HEER VAN ZEELAND BLIJFT AAN. Thans is het uitgemaakt dat, met algemeene stemmen min een vijftal onthoudingen, Belgie een half-besten- digen zetel bekomen heeft, ir> den Vol kenbondsraad. Het was de eerste maal, dat de Vol kenbond bijeenkwam in zijn nieuwe vergaderzaal. Althans officieel, want, een paar dagen geleden, had de schat rijke Aga Khan er een feest gegeven van duizend en één nacht feest, dat bijgewoond werd door meer dan twee duizend personen, waaronder natuur lijk al de officieele afvaardigingen, op twee na, die van China en Spanje, die, voor redenen, die licht te begrijpen zijn in hun respectievelijke hotels waren ge bleven. En de eerste daad, tijdens die eerste zitting, in het nieuw lokaal, was, na enkele woorden van begroeting van den voorzitter, de verkiezing van een plaatsvervanger in den zetel, die tot. hiertoe bekleed was door Spanje. Men weet, dat bij een stemming, die enkele dagen geleden plaats had en waarbij het Republikeinsche Spanje en Turkije zich candidaat hadden gesteld, geen van beiden het vereischte quorum had bekomen. Des te merkwaardiger is dan ook de uitslag door Belgie behaald. Men kan hier spreken van een wer kelijke eensgezindheid, vermits, onder de onthouders, alvast de twee zullen geweest zijn, die zelf den zetel niet konden bekomen en verder nog een paar naties, die misschien door speciale banden met deze landen verbonden hebben. Deze eensgezindheid is des te merk waardiger, daar, in dezen tijd, waarin te veel politiekers geneigd zijn, hun binnenlandsche politieke overtuiging te willen uitdrukken, in hun daden van buitenlandsche politiek, men den Vol kenbond verdeeld hadde kunnen vin den, daar waar het ging een opvolger te kiezen voor het Republikeinsche Spanje en men er zich had kunnen aan verwachten, dat zekere zeer democra tisch gezinde afgevaardigden, het Bel gie kwalijk hadden genomen, zich can didaat te hebben laten stellen. Vonden we, zelfs in Belgie, niet ze kere bladen, die deze opwerping tot de hunne maakten, enkele dagen gele den, toen er, voor het eerst, gesproken werd over het stellen van Belgie'3 can- didatuur En bracht men den terugkeer van den heer Spaak niet in verband met deze oppositie, die, in zekere socialis tische rangen, zou waargenomen zijn Indien enkele socialisten inderdaad een oogenblik hebben gemeend, dat Belgie geen candidaat mocht zijn, daar waar het Republikeinsche Spanje op zij was gezet, dan moet hun oppositie toch niet heel radicaal zijn geweest, vermits men onmiddellijk daarop, ver nam dat Belgie zich nog al gemakkelijk had laten overhalen, door de landen, die het den zetel kwamen aanbieden. Een andere zaak is natuurlijk de op positie, waarvan tevens werd gewag gemaakt, en volgens dewelke het aan vaarden van zulken zetel niet strookte rnet de nieuwe orienteering van de bui tenlandsche politiek van ons Land en die erop gericht is, ons te houden bui ten alle conflicten, waarbij we niet rechtstreeks zijn gemoeid. En deze oppositie heeft inderdaad veel meer grond. Wanneer een conflict uitbreekt, is het inderdaad, in de mees te gevallen, de Raad en slechts, in laat ste instantie, de algemeene vergadering van den Volkenbond, die er zich mede onledig houdt. Het zijn dus, in de eerste plaats, de regeeringen der landen, die vertegen woordigd zijn in den Raad, d'e aan hun afgevaardigden te Geneve duide lijke instructies moeten geven en een houding aannemen, dan wanneer de andere landen nog altijd de kat uit den hoorn kunnen bekijken. En al is deze laatste houding dan liet zoo bijzonder moedig, heel dik wijls is ze er nochtans een, die in bui tenlandsche politiek, de beste vruchten afwerpt, voor hem, die haar toepast. En het lijdt geen twijfel, dat het be betten van den opengekomen zetel in den Volkenbondsraad, Belgie meer last EN DE BELGA WEER STEVIGER. kan bezorgen, dan plezier. Zij, die Belgie een zetel hebben aan geboden, en die zeker goed op de hoogte moeten zijn van onze buiten landsche politiek, moeten geweten heb ben, hoe de zaken zich voordeden en hun voorstel kan dan ook ingegeven zijn geweest, door den wensch, Belgie nauwer te binden aan het organisme van Geneve. Het belang dat, aldus aan Belgie's houding werd gehecht en het feit, dat alle landen t'accoord waren, om van Belgie dit gebaar te vragen, is, in elk geval, een bewijs van het ontegenspre kelijk prestige, dat ons Land in den vreemde geniet. Wanneer we bedenken, dat de cri sis, die, op het binnenlandsch terrein, ons Land, gedurende de twee laatste maanden doormaakte, de stevigheid van den Belga op de vreemde mark ten, ietwat had doen wankelen, voor zoover natuurlijk zulks mogelijk is met een munt, die volledig op een goud-pariteit rust is een dag als deze van Maandag er een van de zeer goede. Het oplossen van de regeeringscrisis door het vermijden ervan had de koersen reeds een betere richting ingestuurd en de laatste berichten over de wisselkoersen van Londen en elders wijzen er op, dat de Belga weer geniet van hetzelfde vertrouwen, als voorheen Het hoort nu den Belgen zelf, het vertrouwen dat in hen gesteld wordt, ten eiken prijze te behouden. Dit kunnen zij, door het behoud van de orde in het land en door het voeren, voor wat de buitenlandsche aangele genheden betreft, van een realistische politiek, waarin zij zich nooit laten lei den, door eenige zuiver-politieke ge dachte. De buitenlandsche politiek van een land mag nooit door zulke gedachten ingegeven worden en, voor haar, gel den alleen de hoogere belangen van het Land. Dat zij, die ons in den Volkenbonds raad zullen vertegenwoordigen, zulks nooit mogen vergeten. M. Seizoenwerken in October. Landbouw. - Tijdens deze maand loopt de oogsttijd ten einde en begint men graangewassen te zaaien. De trek vogels verlaten onze streken en de bla deren beginnen te vallen. Tarwe, rogge spelt worden best gezaaid in 't begin van October gerst zaait men voordee- liger op 't einde van September. Voor tarwe, rogge en spelt zal men bij den stalmest nog een mengsel on derwerken van I 000 kgr. sylviniet-kai- niet en 1000 kgr. metaalslakken en vooraleer te zaaien egt men nog 100 kgr. ammoniaksulfaat onder per hec tare. In Maart volledigt men de stik stofbemesting. In October worden de suiker- en voe derbeeten geoogst. Om minder afval te hebben bij suikerbeeten, laat men ze eerst een dag opdrogen,vervolgens legt men ze op hoopjes en men rijdt er over met de kettingegge. Zoodoende blijft de meeste aanklevende aarde op den akker. Als het te koud wordt in October brengt men het vee terug in den stal de koude is zeer nadeelig voor de melk afscheiding. De voedermais die niet onmiddellijk kan verbruikt worden, zal men inkui len. Het zelfde doet men met beetbla- deren, die men vooral mengelt met pulp. Hoenderkweek. - De hennen die drie jaar oud zijn worden verkocht, vele kweekers houden de leghennen niet langer dan twee jaar. We moeten er voor zorgen dat de poeljen die geboren zijn in Maart ol: April en die beginnen te leggen, krach tig voedsel krijgen. Ze moeten be schermd worden tegen regen en het beloop moet goed droog zijn niets is nadeeliger voor den leg dan natte pooten. Aan konijnen die droog voeder krij gen, zal men drank bijgeven. Gustaaf Gillekens. Verleden week schreven we dat, in politiek, de dingen in één dag veran deren kunnen Dit is dan ook zoo geweest. Het was dus een regeeringscrisis, die er, ten slotte, geen is geworden. De heer van Zeeland, die van oordeel was geweest, heen te gaan, is op aandrin gen van zijn collega's en wellicht ook van den Koning, aangebleven. En onmiddellijk klinkt ons het liedje in het oor, dat aangehaald wordt, tel kens een regeering onder een min of meer gewijzigden vorm, maar met een zelfde programma weer voor den dag komt Cela ne valait pas la peine assuré- ment. De changer de gouvernement. Hier heeft zelfs de constellatie geen verandering ondergaan. En men kan dus vinden, dat het niet eens de moeite loonde heel die herrie te scheppen. Van min of meer officieele zijde, doet men opmerken, dat het toch maar natuurlijk is, dat, vóór de heropening van het Parlement, de leden der regee ring weer eens nauwer contact hebben genomen de' verschillende-vraagstuk- cen weer eens hebben onderzocht el- ceens persoonlijke opinies over de groote problemen hebben getoetst, om an, met nieuwen moed, weer vooruit te trekken. Maar elkeen zal begrijpen, dat zulks maar holle zinnen zijn, die men erbij sleurt, wanneer het gevaar geweken is, en wanneer men, aan al die palabers, een uitleg wil geven, waarbij het er minder opaan komt, de juiste waarheid te zeggen, dan de nieuwgesloten vriend schap niet weer in gevaar te brengen. Dat is zoo waar, dat wanneer onbe scheiden journalisten, den heer van Zeeland, na aflezing van het officieel Dericht over den ministerraad, vroegen, wat er dan eigenlijk allemaal aan de land was geweest, de heer van Zee and, hen als smeekte daarover niet voort aan te dringen Laten we het verleden onverlet laten en slechts denken aan de toe komst. We kunnen wel vinden, dat zulks ook maar het best is. Gedane zaken hebben geen keer. En indien de heer De Man nu weer met den heer van Zee land verzoend is, kan niemand er iets tegen hebben.dat de verschillende frac ties een werk voortzetten, dat nie mand hun gevraagd had te onderbre ken. Wat we niet kunnen vinden, daaren tegen, is, dat zulks een spelletje zou zijn, dat naar believen mag hernieuwd worden. Er zijn confraters, maar dat zijn er dan, die a priori wat tegen de re geering van Zeeland hebben, die mee- nen, dat heel de herrie ontstond, door het feit, dat de socialisten eens wilden polsen hoe het stond, met de mogelijk heid om een zuiver democratische re geering tot stand te brengen, onder de leiding van een socialist. Een Brusselsche correspondent deel de zelfs mede, dat, in breede Brussel sche kringen, men dacht aan een per soonlijke ambitie van den heer De Man. WAAROM DAN AL DIE HERRIE Wat er ook van zij, en of het om een persoonlijke ambitie van één socia listisch minister of om een collectieve ambitie van de socialistische fractie gaat, dan moet het tot hen, die het land in één bepaalde richting sturen willen, toch doorgedrongen zijn, dat ons Land nog zoomin klaar is, om een Volksfront-dictatuur te aanvaarden, als om er een van rechts te dulden. Na de verkiezingen, en toen de so cialistische groep als de sterkste in het Parlement verscheen, heeft de Koning, een oogenblik, beroep gedaan op den heer Vandervelde. Deze heeft toen van de vorming van een kabinet moeten afzien. Zij, die gedacht hadden, dat de mee ningen misschien ondertusschen geëvo lueerd hadden en dat er nu werkelijk een regeering kon gevormd worden, méér naar links, zullen zich, door de reacties, die zich, zoowel in de katho lieke rangen, als in de liberale voorde den, kunnen rekenschap geven hebben dat een regeering, met werkelijk een officiel erkende socialistische over macht, niet leefbaar is. Er zijn bladen, die meenen, dat na de vergadering van den socialistischen partijraad, waarin, bij ontslagnemen van den heer van Zeeland, de vorming der regeering werd opgeeischt, men hen voor het feit hadde moeten stel len en dat men hen zoo hadde moeten dwingen, een toontje lager te zingen. Wij meenen, dat zulks wel niet noo- dig was. Belgie heeft niets te winnen bij lange crisissen, in de uitvoerende macht. Belgie heeft, zooals alle andere lan den, voornamelijk rust noodig. Het hoeft niets te bewerkstelligen, dat de antinomie nog verscherpt, tusschen de twee groote antithesen, die nu Europa verdeelen. Overigens, indien zekere socialisten er werkelijk hebben willen op aanstu ren, om den heer van Zeeland opzij te zetten en een regeering met socialis tische leiding samen te stellen, dan mag men zeker zijn, dat ze ook poolshoogte hebben gneomen bij die collega's der andere partijen en dat zij tot een poin- tage zijn overgegaan. Indien ze zich dus hebben neerge legd bij het aanblijven van den heer van Zeeland, met een absoluut onver anderd programma, met het behoud erin, van al de punten, die voorkomen in de regeeringsverklaring van 1936, dan kan dat alleen zijn,omdat de poin- tage heeft uitgewezen, dat de socialist, die, door den Koning met de vorming van een regeering zou worden gelast, of hij De Man of Spaak heeten mocht, ten slotte er het bijltje zou hebben bij moeten neerleggen. En indien uit de bespreking der laat ste dagen, dat licht, bij de verantwoor delijken van de sterkste groep in het Parlement, is mogen doordringen, dan kunnen we vinden, dat deze besprekin gen niet heelemaal nutteloos zijn ge weest, vermits ze dan zouden bijgedra gen hebben tot een grooter cohesie in de regeeringsploeg en tot meer gema tigdheid in het stellen van eischen, van wege één der drie groepen, tegenover de twee andere. M. De trekking van de 9e snede voor 1937 Onder overgroote belangstelling, heeft in den Schouwburg van Luik, de trekking plaats gehad van de 9e snede voor 1937, der Koloniale Loterij. Ziehier de winnende nummers Winnen 100 frank, al de loten ein digend op het cijfer 1. Winnen 250 frank, al de loten ein digend op 13. Winnen 500 frank, al de loten ein digend op 45. Winnen I 000 frank, al de loten ein digend op 501. Winnen 2500 frank, al de loten ein digend op 108. Winnen 5000 frank, al de loten ein digend op 3033, 3576, 7169, 9695. Winnen 10.000 frank, al de loten eindigend op 2858. Winnen 20.000 frank, al de loten Deze rubriek ia bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van «Ideën en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. NAGELS MET KOPPEN HET FAILLIET VAN HET SOCIALISME WILLY CALEWAERT, Voorzitter Liberaal Solidaristische Jeugd, ANTWERPEN. Velen in Belgie maken het onderscheid niet genoeg tusschen liberaal en socialist, voor namelijk door het feit, dat vroeger slechts twee groepen bestonden de liberalen en de katholieken, en dat de socialistische partij ontstaan is uit de liberale. Wanneer men begon te strijden voor het welzijn van den werkman wiens lot werke lijk onmenschelijk was, .dan vormde zich in de liberale partij een linker vleugel, die de socialistische principes begon aan te kleven. Die tijd is echter reeds verre. De socialisten zijn niet meer zij die ijve ren voor verbetering van het lot van de werklieden, maar zij is de propagandist ge worden van de princiepes van Marx en En gels, princiepes die ten grondslag hebben gelegen aan de Russische Revolutie. Die theorien zijn verplet. Zij zijn gestikt onder de argumenten van onze liberale den kers op theoretisch gebied (Prins, Krabbe, Lavergne, enz.) maar zij hebben zichzelf vermoord, doordat Lenin het communisme praktisch in de Sovjet-Unie heeft willen toe passen. Hierdoor is die Staat, waar men het so cialisme heeft willen verwezenlijken, het sterkst bewijs geworden van de onomstoot bare Grootheid onzer Liberale Princiepes, die men in U.S.S.R. (Unie van Socialistische Sov jet-republieken) heeft trachten uit te drijven. WIJ STELLEN VAST 1. - Op het internationaal kongres op 10 en I I Maart '3 7 te Londen, heeft «patron» Vandervelde de vraag gesteld of de «Inter nationale» nog reden had van bestaan I Zelfs een Vandervelde begint te twijfelen. 2. - De Engelsche Labourpartij (werklie denpartij) dobbert rond en zoekt naar een programma een beeld van het schipperend en zeeziek socialisme I 3. - Afgescheurde groepen t' allenkante bekennen de nietigheid van bestaande «Inter nationales» en verklaren met hooge borst, dat zij alleen de ware doktrine zullen toepassen. Dit is het geval o.a. voor de Trotzkysten, voor de onafhankelijke werklieden partij in Engeland en voor de communisten, die in Belgie de socialisten de les spellen hoewel niemand ons gaat wijs maken, dat Socialisme en Communisme essentieel verschillend zijn, niettegenstaande al het gebazel van socialis tische leiders. 4. - Het geschil tusschen de leiding van de socialistische partij en de jonge wachten. De eenen willen van geen samenwerking met de communisten hooren, de anderen eischen integendeel nauwe betrekking tusschen beide 5. - De twist Spaak-De Man eenerzijds en Vandervelde anderzijds bewijst, dat zelfs par tijleiders absoluut niet eensgezind zijn I 6. - Het is onloochenbaar en hierop komen we nog terug dat alle socialisten de bazistheorien van Marx verloochenen De Brouckère zelf hield vol dat hij in Belgie nog de eenige Marxist was I Als wij dit vaststellen, vragen wij wat is er verkeerd, de menschen of de theorie Ofwel staan Marx' princiepes zoover van den mensch verwijderd dat ze onuitvoerbaar zijn ln dit kader willen wij ons wenden naar het socialisme van Sovjet-Rusland's dictator, Staline, en nu kunnen wij ons afvragen of dit land is ingericht Het is duidelijk, dat al hetgeen in Sovjet-Rusland specifiek Socialis tisch was opgevat, op een fiasco is uitgeloo- pen 1 Reeds gedurende 20 jaar is de Sovjet-Unie het monsterachtige tooneel geweest van ge welddaden, dwangregime en roode terreur. Waarop is dit alles thans uitgeloopen 7 I- Het privaat eigendom is niet afge schaft I Staline zelf maakt het onderscheid usschen de collectieve en private arbeids- sector. eindigend op 33949, 81850, 63347, 31412, 26409 Winnen 25.000 frank, al de loten eindigend op 52299, 44726, 68402, 22191 Winnen 50.000 frank, al de loten eindigend op 52236, 90496. Winnen 100.000 frank al de loten eindigend op 93921. Wint één miljoen, nummer 212683. Het Oud Huis MAURICE PRIEM, laat weten aan zijn geachte klienteel alsdat de zoon ALBERT PRIEM, zich komt te stellen als SCHILDER-BEHANGER en hoopt door zijn trouwe bediening de gunst van eenieder te mogen genieten. Besten dank bij voorbaat. ALBERT PRIEM. GASTHUISSTRAAT, 42, POPERINGHE. 2. - De erfenis bestaat I De erfenisrechten bedragen tot 90 doch deze afhouding wordt slechts toegepast, indien de erfenis de 500.000 roebels te boven gaat 1 Of dat een fortuintje is... I 3. - Op I Mei 1935 werd een leening uit geschreven waarbij een deel terug betaalbaar was in... loten I I Dat is bijna zooiets als de koloniale loterij, die in het anti-kapitalistische Rusland aan menschen toelaat van het inkomen van hun kapitaal te leven I 4. - Waar zijn de werken over sexueele opvoeding van Alexandria Kollentaj die moesten leiden tot een ongeordend, chaotisch geslachtsleven Ook daar heeft de mensch getoond meer te zijn dan een eter en drinker, meer te zijn dan een zinloos materialist het familieleven werd grootelijks in eere hersteld de echt scheiding is voor het oogenblik gemakkelijker te verkrijgen in de Vereenigde Saten dan in Rusland en de wet op de vruchtafdrijving werd totaal ingetoomd, zoodat vruchtafdrij ving nog slechts in enkele, zeer beperkte gevallen geschieden mag. 5. - Staline, in zijn berucht geworden in terview met Roy Howard, Amerikaansch journalist, verklaarde uitdrukkelijk zich niet te willen mengen in de binnenlandsche poli tiek van andere staten. Dus is de vorming van volksfronten, de misloopen verstandhouding met Caballero enz niets anders dan het zoeken van voordeelen op internationaal gebied, terwijl de gedachte aan een wereldrevolutie van het proletariaat al lang uit Staline's hoofd verzwonden is. 6. - In Rusland denkt één man Staline. Alle anderen hebben 't groote voorrecht(l) te mogen denken zooals hij geen afwijkende denkwijze is geduld, tenzij men het slacht offer wil worden van de onmenschelijke pro cessen, die ons aan de heksenprocessen van de middeleeuwen doen denken Die processen waarvan wij in de dagbla den lezen «Persagentschap... deelt mede dat eergisteren X-aantal personen, als Trotz kysten in Mo8cou werden gefusiljeerd. O Sovjet-Paradijs Wanneer wij al deze feiten voor oogen ne men en bedenken, dat reeds in de 19" eeuw liberale staatsrechtsgeleerden en ekonomisten het failliet hadden voorspeld van het socia lisme, failliet dat wij thans beleven, dan moe ten wij eensgezind stelling durven nemen 1 ln Belgie zitten wij in de penarie met onze Staatsschuld, die door het militaristische uit- gehongerden eenerzijds, maar anderzijds ook door het steeds toenemen van bureaukrati- sche inrichting, in geenen deele is op de been te brengen. In Sovjet-Rusland worden onder allerlei voorwendsels heele groepen menschen, wier eenige fout daarin bestaat, te hebben durven denken, laffelijk vermoord I I Wat ons echter het meest kwetst, is het feit, dat men met een dergelijke doktrine, in volle faillissement, niet in staat is den strijd aan te binden tegen het fascisme, hoe men het ons ook wijs maken wil I Wij moeten niet langer eigen rangen ver zwakken, door tegen een chimerischen vijand I te kampen, enkel en alleen het blok van wei denkenden, van menschen die niets kennen boven de menschelijke waardigheid, boven een gezond menschelijk bestaan, alleen een dergelijk blok van Liberalen kan en zal roode en fascistische diktatuur, de eene zoowel als de andere worden verplet. Wij, jonge Liberalen, moeten een blok vormen, een vesting van cement tegen alle dwingelanden, waarvan wij nimmer weten willen 1 Jeugdig blok van Liberaal-Solidaristen, waakt 1 1 Willy Calewaert. De Besluiten van den Liberalen Landsraad. De beslissingen van de liberale partij aan den heer van Zeeland overgemaakt. Met het doel de zoo gewenschte klaarheid te brengen in den politieken toestand en om het programma der regeering van Nationale Unie duidelijk te omschrijven, heeft de Libe rale Landsraad in den loop van Maandagna middag vergaderd. De verschillende punten, waarover door de Liberale Partij algeheele voldoening wordt geeischt, werden in een verslag opgenomen, dat Dinsdagmorgen, om I I uur, tijdens een onderhoud met den heer van Zeeland, aan het kabinetshoofd werd overhandigd. De liberale partijleiders verklaren, dat de heer Van Zeeland hiermede zal dienen re kening te houden, wil hij in kalmte en orde zijn taak vat» Landshervormer tot een goed einde brengen. Wij geven hieronder de voornaamste dee- len uit dit verslag dat een der hoeksteenen zal vormen, waarop de regeering van Natio nale Unie voortaan zal steunen. Hier valt bij op te merken, dat deze pun ten reeds door de drie liberale ministers wer den voorgelegd aan den heer Van Zeeland en dat zij vallen binnen het kader dat de regeering van Zeeland zich voor zijn actie had voorgeschreven. Deze punten zijn oplossing van het vraagstuk der groote warenhuizen, vermits de huidige grendelwet slechts een voorloopige oplossing is verzet tegen het ontwerp Van lsacker over de opening van kleinhandelszaken betreffende de beroepsorganisatie, ver zet tegen ieder corporatisme. Wel kan een oplossing worden aanvaard, die een zekere inwendige orde in de beroepen in het leven roept, maar de verzekering moet blijven be staan, dat de nederigsten zonder moeilijk heden een bedrijf kunnen beginnen ten voordeele van de bedienden wordt dezelfde krachtinspanning gevraagd als te genover de arbeiders werd aan den dag ge legd op sociaal gebied betreffende de alkoolwet, wordt een be paalde oplossing gevraagd, die een einde stelt aan den huidigen toestand, die iedereen on verdraaglijk acht betreffende de feitelijke monopolies vraagt de liberale partij een reglementeering door tusschenkomst bijvoorbeeld van raad plegende commissien voor de prijzen voor de hulp aan den landbouw in den vorm van credieten, moeten deze in de ruim- s.e mate worden verleend, echter buiten po litieke organismen om op taalgebied is de liberale partij het eens over de stichting van een commissie ge last met het onderzoek van de intellectueele betrekking in Belgie. Ten slotte wordt gevraagd de diensten van het toerisme bepaald te hechten aan het mi nisterie van verkeerswezen, en dringen de liberalen aan op het vermijden van een zwen king naar links zoowel als het vermijden van een zwenking naar rechts, en het behoud van het werkelijk evenwicht tusschen het in komen en de uitgaven van den Staat.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1