De laatste dag van het Kabinet van Zeeland. Waarover iedereen het eens is! WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 31 OCTOBER 1937. ABONNEMÊNTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN REGEERINGSCRISIS IN ONS LAND. EN... NU IS HET WOORD AAN DE JUSTITIE pletterende meerderheid het beheer goedgekeurd EEN WEERGALOOZE REGEERINGSCRISIS. IN DE VREEMDE PERS. Te Londen betreurt men het Regeeringsontslag. De Meening van de Fransche Pers. Een crisis van internationale beteekenis DE ECONOMISCHE ZENDING VAN DEN HEER VAN ZEELAND. Zal zij hem worden ontnomen M. VAN ZEELAND NEEMT OOK ONTSLAG ALS KAMERLID. Echter geen gedeeltelijke verkiezingen. Een twintigtal processen KOLONIALE LOTERIJ Trekking der Tiende Schijf 1937. 181.745 381.745 481.745 581.745 132.417 232.417 332.417 432.417 171.678 271.678 371.678 471.678 201.759 301.759 401.759 501.759 197.135 297.135 397.135 497.135 r 281.745 532.417 101.759 571.678 Het nummer 597.135. IDEEN EN DOCUMENTEN DE EKONOMISCHE ARBEID DER VROUW. APPENDICITIS. 17e JAAR. NUMMER 44. GAZET VAK POPERIKGHE Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pe- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Het kabinet van Zeeland heeft dus Maandag ontslag genomen. Dus... héél het Kabinet. De Indépendance meent, dat, aangezien, zoomin in Belgie-zelf als in 't buitenland, iemand ook maar één oogenblik gelooven zal, dat de heer van Zeeland zich aan eenig strafbaar feit schuldig gemaakt zou kunnen heb ben, niemand erover verwonderd zou hebben gestaan, den eersten minister op zijn post te zien blijven tot op het moment dat het gerecht zijn onderzoek in de Nationale Bank zou hebben ge ëindigd. Maar, zoo gaat het blad verder, de heer van Zeeland is er de man niet naar, om zich aan zijn verantwoorde lijkheid te onttrekken, welke die ook moge zijn. Hij is er niet de man naar om zich te desolidariseeren van zijn oud-collegas in de Nationale Bank, zelfs indien hetgeen ver, zeer ver van bewezen isde een of de andere van deze collegas, tijdens hun beheer, vergissingen of onvoorzichtigheden be gaan zouden hebben En indien de heer van Zeeland dus zijn volle vrijheid terugneemt, zoo zegt de Indépendance nog, dan zal het zijn om, na dertig maanden lang slechts aan het Land te hebben ge dacht, eindelijk eens aan zichzelf te kunnen denken. Aldus voorgesteld, zal het voorbarig ontslag van den eersten minister dan wel beteekenen dat hij geen oogenblik langer door zijn gezag van regeerings- leider het licht van de Justitie op de zaken van de Nationale Bank wil on derscheppen, en verlangt dat zij het kankergezwel uitsnijdt, dat deze af faire op 't publieke leven in Belgie heeft doen rijzen. Zooveel is in alle geval zeker dat de door het Gerecht ingestelde actie op alle manieren tot een bestraffing leiden moet. Is het niet van de beklaagden, dan behoort het van de aanklagers te zijn. Dat, indien een onderzoek tot in de uiterste geledingen der organisatie van de Nationale Bank uitmaken zou, dat den heer van Zeeland volstrekt niets te verwijten valt, het Gerecht zich on middellijk te keeren heeft tegen allen die verdenkingen op hem geworpen hebben en beschuldigingen tegen hem uitgebracht. En wel, zonder dat hijzelf vervol gingen tegen zijn belagers moet inspan nen, met het risico, zooals hem al eens overkomen is, om wel gelijk te krijgen, maar van dit gelijk dan zelf de onkos ten te moeten betalen. Zou het Gerecht zelf moeten uitma ken hebben, dat de betichtingen, tegen den eersten minister uitgebracht, die een zoo enorme schade hebben berok kend aan de Belgische gemeenschap en waardoor het land thans allicht gestort zou kunnen worden in een regeerings- crisis, waarvan het ergste te verwach ten is, volkomen ongegrond, valsch en moedwillig-kwaadaardig zijn,slechts ingegeven door de meest verachtelijke politieke passies,dan zou zijn eer ste plicht zijn de belagers van den heer van Zeeland te beschouwen en te be handelen als staatsvijanden, en hen op Zoo n manier te tuchtigen, dat de lust om ooit nog eens zulk spelletje te herbeginnen, hun voor heel de rest van hun leven ontgaat. Of om het nog duidelijker, met na men te zeggen Als de Justitie niet aan Degrelle zijn zin kan geven, en van Zeeland naar de gevangenis sturen, dan behoort ze Degrelle-zelf achter de tralies te zetten. De publieke opinie kan hier geen middenweg dulden. Op geen andere manier is deze zaak te likwideeren. In dien het Gerecht hier, met een kracht dadigheid zonder voorgaande,het volle gebruik heeft gemaakt van zijn souve- feiniteit om zich tot boven de hoogste 'oppen van het gezag te stellen, dan tioet het ook, in de eene, zooals in de sndere richting, tot het uiterste durven gaan. Een vrijspraak van den heer v« Zeeland moet op den voet door e< "Aanhoudingsbevel tegen Degrelle wor den gevolgd, die immers reeds voor waardelijk tot gevangenzitting veroor deeld werd, en dus toch aan de goede genade van de Justitie is overgeleverd. Laat de Justitie den heer van Zee land vrij uitgaan, dan zal 't al erg ge noeg zijn, dat ze hierdoor bekennen moet, zich té hebben bedrogen, zonder dat ze dan nog diegenen ongemoeid en ongestraft laten zou, door wie ze zich laten bedriegen heeft Natuurlijk kan het door het Gerecht in de Nationale Bank ingesteld onder zoek hierop uitdraaien, dat er wel eeni- ge grond bestaat voor de uitgebrachte beschuldigingen, dat er inderdaad mis bruiken werden gepleegd of althans zulke handelingen, die voor de publie ke opinie altijd misbruiken zullen zijn, maar dat den heer van Zeeland per soonlijk hiervan niets bekend was en dat hij er dus niet aansprakelijk voor kan worden gesteld. Maar dan behoort de Justitie daar om niet minder hardhandig op te tre den tegen diegenen welke hem er wel aansprakelijk voor gesteld hebben, ter wijl ze daardoor in hem veel minder den persoon wilden treffen, dan wel het regeeringshoofd, dan het regiem waarvan hij de belichaming is. En, minder dan ook voor de schade, aan den heer van Zeeland als privaat persoon toegebracht, dan voor het dis- crediet door hen geworpen over een regiem waarvan Belgie voor zulk groot deel zijn economische beterschap te danken heeft en voor de schade die zij aan den Staat hebben toegebracht, moeten alle belagers van den heer van Zeeland, wie zij ook mogen zijn, dan ter verantwoording worden geroepen. Met dat al zitten we weer middenin in een regeeringscrisis dat van alles ter wereld, wat we op 't oogenblik het best kunnen missen. N. G. Maar voor de gevolgen van deze campagne buiten de Nationale Bank, daarvoor zal iedere Belg te betalen hebben. En, naar 't zich laat vreezen geen klein beetje. Laat hen die zich thans zoo vol daan toonen omdat ze gelooven dat de Rex-bezem een Augisstal heeft schoon geveegd, alvast maar hun porte-mon- naie gereed houden Aan de kosten rekening voor deze schoonmaak zullen ze niet ontsnappen en zeker niet de kapitalisten en groot-industrieelen onder hen, die de veldtochten van Rex financieeren. Het ergste is maar, dat thans, nu de potten gebroken zijn en de belagers van den heer van Zeeland voorloopig triomf kunnen kelen, ook de rest, dat wil zeggen de overgroote meerderheid van de Belgische bevolking voor de kosten zal kunnen opdraaien. En, in afwachting van de likwidatie der zaak van Zeeland door het Gerecht, hebben de partijen der Nationale Unie alles te vermijden, wat het plan der oppositie om ook deze ten val te brengen, in de hand zou kunnen werken. Want hierop rekenen de na-apers van fascisme en nationaal-socialisme thans natuurlijk 't eerst dat de twist over de opvolging van den heer van Zeeland nu de heele regeering uitéén zal doen vallen. Om dit plan te verijdelen is voor alles noodig, dat dezelfde beginselen als bij zijn stichting dit gouvernement van nationale unie blijven beheerschen, en wanneer het eerste van deze begin selen was, dat aan 't hoofd dezer re geering een man stond, die nooit te voren eenige rol in de partij-politiek gespeeld had, dan dient als opvolger van den heer van Zeeland een man te worden gevonden, die zich op hetzelfde beroemen kan en dus aanspraak maken op evenveel vertrouwen bij al de par tijen, die het gouvernement willen steunen. R. openbare financies en de nationale eco nomie Na het ontslag van het Kabinet van Zeeland, doet zich deze regeeringscri sis voor, in omstandigheden die zonder voorgaande zijn, ten onzent niet alleen, maar voorzeker wel overal. De aftredende eerste minister is het voorwerp van geen enkele afkeuring, van geen enkelen blaam van welken ook zijner lastgevers, wien hij reken schap over zijn daden verschuldigd is. Niet van den Koning. Niet van zijn collegas in het ministerie, die hem bij zijn heengaan een brief hebben mee gegeven, waarin zij hem onvoorwaar delijk hun achting hun vriend schap en hun vertrouwen betui gen. En niet van het Parlement, het welk niet ééns over zijn voornemen om af te treden geraadpleegd werd, maar indien zulks wel het geval ware ge weest, hem, zonder eenigen twijfel zijn vertrouwen en zijn solidariteit be tuigd zou hebben met dezelfde indruk wekkende meerderheid, als nog slechts een goede maand geleden, toen de heer van Zeeland zelf zijn mandaat ter be schikking had gesteld. En onder deze volmaakt abnormale omstandigheden mag wel de eerste en grootste vraag van den dag zijn of alles wat er maar gegrond zou kun nen wezen in de woeste betichtingen tegen de Nationale Bank en zelfs in deze tegen den heer van Zeeland, op wegen kan tegen de schade, welke men thans door een niets-ontziende oppo sitie aan het land heeft laten berokke nen. Want dat dient hier vooropgesteld, omdat het tot de groote massa van 't publiek nog niet schijnt te willen door dringen Dat in de Nationale Bank alles kan gebeurd zijn wat wil, maar dat hier door geen cent door den Staat verlo ren werd, noch door wie ook die zijn geld aan de Nationale Bank heeft toe vertrouwd. Van welke der misbruiken ook die met een zoo tot barstens opgebla zen schandalisatie werden aangeklaagd kunnen toch maar alleen de aandeel houders van deze bank-zelf de kosten te betalen hebben. En... deze aandeel houders zeiven, zij hebben met ver 'De gansche Britsche pers betreurt het feit dat de heer van Zeeland ont slag heeft genomen. De radiorede van den Belgischen eersten minister wordt in de meeste bladen zoo goed als vol ledig afgekondigd en men hoopt alge meen dat het aftreden van de regee ring van Zeeland geen nadeelige ge volgen voor het land hebben zal. De Belgische regeeringscrisis wordt in de Fransche pers druk besproken. St. Brice zegt in Le Journal dat deze regeeringcrisis zoowel voor Frank rijk als voor Belgie zelf van delicaten aard is. Reeds de vraag wat er moet gebeuren met de economische zending aan den heer van Zeeland opgedragen, toont aan dat deze crisis het kader van Belgie te buiten gaat. Verder meent deze journalist dat het ongeval zich voordoet in zoodanige omstandigheden dat het gevaar be staat dat de politieke verwarring haar toppunt bereikt, want innerlijke storin gen beteekenen steeds de verzwakking van het land naar buiten Verder wordt herinnerd aan de ver klaringen door Frankrijk en Engeland, en onlangs ook door Duitschland afge legd ten onzichte van de Belgische on schendbaarheid. Deze verklaringen ver zekeren aan Belgie en aan West-Euro pa een belangrijken waarborg, echter op voorwaarde dat Belgie een belang rijke factor van orde blijft. De Petit Journal meent dat wij voor een volledige ineenstorting staan der Belgische regeering en het blad voegt er aan toe dat deze ineenstorting zonder het persoonlijk gezag van den heer van Zeeland reeds lang geleden plaats zou gehad hebben. Dit is van een internationaal, en vooral van een Fransch standpunt ge zien, volgens het blad van uitzonder lijke beteekenis, daar een sterk Belgie thans meer dan ooit onmisbaar is voor het behoud van het evenwicht in West Europa. Pertinax wijst er in de «Echo de Pa ris op dat het zonderling is dat de heer van Zeeland wordt getroffen als bankier en financier, terwijl zijn groot ste verdienste juist ligt in het vervullen van zijn taak van hersteller van de Aan het Quai d'Orsay verklaart men dat het ontslag van den heer van Zee land te Parijs een spijtigen indruk heeft gemaakt, te meer omdat men in Fransche regeeringskringen groot be lang hecht aan de economische zending waarmee Frankrijk en Engeland hem hadden belast. In dezelfde kringen vraagt men zich af of de Britsche regeering het eens is met de Fransche om de vraag te stellen of de heer van Zeeland thans nog be voegd is, vermits hij ieder openbaar mandaat heeft afgelegd, de taak die hem was opgedragen te vervullen, en men stelt verder de vraag of de heer van Zeeland eventueel nog zou bereid gevonden worden deze zending ook in de toekomst op zich te nemen. Het lijdt geen twijfel, voegt men er aan toe, dat eerlang een gedachtenwis- seling zal plaats hebben tusschen het Quai d'Orsay en het Foreign Office. De heer van Zeeland heeft bij den Voorzitter van de Kamer zijn ontslag als volksvertegenwoordiger ingediend. Het ontslag als Kamerlid zou nieuwe verkiezingen voor gevolg moeten heb ben, daar de heer van Zeeland op 1 1 April 11. geen plaatsvervanger op zijn lijst had genomen. Van bevoegde zijde wordt daarte gen aangevoerd dat zulks niet 't geval moet zijn. Immers, men weet dat de Kamer, na het ontslag van den rexist Olivier, een wet heeft gestemd, bepa lende dat er geen gedeeltelijke verkie- zingn zullen uitgeschreven worden, in dien er een opzettelijk ontslag wordt ingediend. Dit is thans het geval. Het ontslag van den heer van Zeeland als Kamerlid zal dus geen nieuwe verkie zingen voor gevolg hebben. De heer van Zeeland zou van plan zijn voortaan krachtdadig op te treden en processen in te spannen tegen al de dagbladen die hem in zijn eer zouden krenken. De heer van Zeeland gelastte zijn advocaten al de persartikelen te verza melen die tegen hem verschenen zijn. Hij schijnt zinnens te zijn een reeks processen in te spannen. Er zouden een twintigtal rechtsge dingen aanhangig gemaakt worden. Zaterdagavond heerschte een groote drukte in het Koninklijke Circus te Brussel, waar de trekking plaats had, van de Tiende Schijf 1937, der Kolo niale Loterij. De belangstelling was zoo groot, dat honderden personen moesten gewei gerd worden, en zich tevreden moesten stellen met een plaatsje in de straat, ten minste als ze zich niet door het stormweder lieten afschrikken. Een goed gestyleerd orkest onder leiding van den heer José Schnijders, zorgde voor een aangename afwisseling Ziehier nu de uitslagen van de trek king Winnen 60 fr. al de loten eindigend op het cijfer 4. Winnen 1 00 fr. al de loten eindigend op de cijfers 41, 84, 19. Winnen 300 fr. al de loten eindigend op de cijfers 54. Winnen 10.000 fr. al de loten eindi gend op de cijfers 834. Winnen 12.500 fr. de volgende lo ten Winnen 20.000 fr. al de loten ein digend op de cijfers 6211. Winnen 40.000 fr. al de loten ein digend op de cijfers 30454. Winnen 50.000 fr. de loten eindi gend op de cijfers Winnen 100.000 fr. de loten eindi gend op de cijfers Wint één millioen frank Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van «Ideën en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. door Mej. Jeanne SERGENT, Antwerpen. HET GEZINSHOOFD. Is de weduwe gezinshoofd Is de vrouw wiens man ziek, gebrekkig is geworden of werkloos is, gezinshoofd Is de vrouw, wiens man door onvoldoende beroepskennis de liefde is niet alleen blind maar zij geeft op den koop toe hoedanighe den aan het geliefde wezen die het niet heeft of door tegenslag men moet ook nog geluk hebben in het leven een onvoldoen de salaris heeft en dus om een weinig wel stand in het huishouden te brengen gaat werken, niet mede gezinshoofd Alhoewel men met statistieken ieder argu ment, zoowel van tegen- of voorstander kan staven, moet gezegd dat ernstige onderzoe ken in Amerika, Frankrijk, Duitschland vóór het hitlerisme, hebben uitgemaakt dat 80 tot 90 der gehuwde vrouwen arbeiden om dat het voor hen een levenskwestie is. De mannen zouden zonder wroeging de werkloosheid van het eene gezinshoofd op het andere willen overbrengen. Om de misbruiken in den vrouwenarbeid tegen te gaan zijn er onfeilbare middelen 1). voor gelijk werk gelijk loon waardoor seffens een groot aantal vrouwen die in de beroepen de mannen verdringen, zouden uit geschakeld zijn 2). een minimumloon dat het bestaan van het gezin mogelijk maakt en de vrouw niet verplicht haar huishouden te verlaten. Dat de politieke organismen, syndikaten, vrouwenbonden een actie voeren tot verwe zenlijking dezer twee punten. DE BEROEPEN. Een muur optrekken tusschen mannelijke en vrouwelijke beroepen zou onzinnig en onrechtvaardig zijn. Iedereen moet dien ar beid kunnen verrichten waarnaar hij aange trokken wordt en waarvoor hij bekwaam wordt bevonden beroepsorientatie)Trou wens vindt den man in zoogezegde vrouwe lijke beroepen de mode, het dienstboden wezen, de verkoophuizen. DE REGLEMENTEERING VAN DEN ARBEID DER VROUW. Voor den liberaal een heel kiesch punt. De gelijkheid der beide geslachten is toch door de grondleggers onzer principes vast gesteld geworden. U zijt zoo eerlijk te bekennen dat er ge vallen zijn waarin de gehuwde vrouw moet werken. Wij weten dat deze gevallen zich heel vaak voordoen. U geeft een heel inge wikkeld systeem op om dezen arbeid te re glementeeren. Dat is onmogelijk omdat het te veel onrechtvaardigheid in zich zou sluiten Vooraleer aan de vrouw haren arbeid te ontnemen, zouden de mannen loyaler doen het cumuleeren van plaatsen in administratie handel, enz. op te geven. Trouwens het feit dat het meisje een be roep aanleert om het later uit te oefenen als het noodig is, heeft tot onvermijdelijk gevolg dat velen dit beroep willen blijven uitoefe nen. En het zou immoreel, misdadig en er gerlijk zijn indien men dit zou beletten. U weet dat door de Kamers een commissie is ingesteld geworden, waarin onder andere Georgette Ciselet zetelt, die moet uitmaken welke de niet geschikte vrouwelijke beroe pen zijn. Tot hiertoe heeft deze commissie over geen enkel bestudeerd beroep haar veto kunnen vellen. Het groote middel om de werkloosheid op te lossen is natuurlijk de vermindering van irbeidsduur. Maatregel op internationaal ge bied te nemen wel te verstaan. DE ONAFHANKELIJKSDRANG DER VROUW. De mannen hoeven de zaken niet zoo tra gisch op te nemen. Die onafhankelijkheidsdrang is heel goed le verstaan en is van groote moreele waarde, want indien de burgersdochters zich er thans bewust van zijn dat zij feen beroep moeten kennen, is het omdat de laatste crisis hen bewezen heeft hoe broos de fortuin is die de rijksten van het heerenhuis naar de zol derkamer bracht. Tweedens willen de vrouwen niet meer verplicht zijn een huwelijk aan te gaan, zij willen dat uit vrijen wil doen, onafhanke lijk van alle materieele bekommernissen. Waarom dat pessimisme De mannen zijn zich toch van hun superioriteit bewust niet waar DE KINDERLOOZE GEZINNEN. Ja de arbeidende vrouw heeft minder kin deren dan die welke zich alleen met het huishouden bezighoudt. Eerst en vooral worden die ontegensprekelijk door haren ar beid beperkt, ten tweede heeft zij meer ver antwoordelijkheidsgevoel, beseft zij dat om kinderen op te brengen men er de middelen moet toe hebben. Het is trouwens dit ver antwoordelijkheidsgevoel dat haar naar den betaalden arbeid doet grijpen. De anderen, als er nood is, verkiezen de hand uit te steken. Zie de klienten van de Commissies van Op enbaren Onderstand met hun vele kinderen. Daar gaan de vrouwen niet werken Trouwens er zijn menschen genoeg. De landen met hun kroostrijke gezinnen zijn oorzaken van conflicten. Zie Italië, Japan, Duitschland. Dat heeft onlangs Sir W. Lang don Brown in een studie uiteengezet. Dat de mannen, die toch zooveel genies hebben voortgebracht, den oorlog verhin deren, dan zullen meer vrouwen kunnen trou wen en het vraagstuk zal grootelijks opge lost zijn. HET PSYCHE DER VROUW. Het is de noodzakelijkheid schrik voor de gevolgen, goeden naam, schaamtegevoel die bij de normale vrouw hare ingeboren losbandigheid tegenhoudt de psychiater. Jung heeft bewezen dat in haar onderbe wustzijn de vrouw de veelmannerij aankleeft. De vrouw moet voor de mannen een ge- voelswezen zijn. Dat is nu eens onomwon den, in al de naiveteit van het mannelijk egoisme, uitgedrukt De vrouw is een ge- voelswezen en zij is gelukkig als zij aan haar gevoel uiting kan geven. Doch zij wil niet meer uitsluitend de speelpop zijn die men wegwerpt als zij niet meer behaagt. Heeft de dichter niet gezegd nous donner un quart d'heure d'oubli et mourir, voila toute sa mission ici bas (uit de Revue uni versitaire April-Mei 1897). Zij wil gewa pend zijn en nog een ander doel hebben in het leven, om meer bestand te zijn tegen ontgoochelingen. Dat de wijziging van koers in de opvoe ding der vrouw en in hare levenswijze een slag aan hare feminiteit, in den zin zooals die in vorige eeuwen werd verstaan, zal ge ven is vanzelfsprekend met het gevoel al leen doet men niet veel in het leven. Maar vrees niet dat zij haar charme zal opgeven, zij weet welk wapen het in hare hand is dat is nu oneerlijke mededinging I Is er ooit meer gedaan geworden om deze charme te verhoogen lichaamsopvoeding, alzijdige ontwikkeling, enz. Die vrouwen die zich als mannen aanstellen zijn onbeduidende uitzon deringen. het zijn excentrieken die altijd be staan hebben. Een nieuw vrouwelijk geslacht wordt ge boren liefhebbend doch zelfbewust, de wer kelijkheid van het bittere leven kennend en ook de middelen bezittend om er tegen te kampen. Appendicitis of blindedarmontste king behoort tot de ziekten, die den mensch op het onverwachts overvallen. Midden onder 't werk gezond en wel, voelt men zich plotseling ziek en is me dische hulp onverwijld noodig. Het grootste percentage dat blindedarmont steking krijgt, zijn jonge menschen. Als er onmiddellijk ingegrepen wordt, doordat de ziekte dadelijk vastgesteld kan worden, is de operatie en t ver loop meestal van onschuldigen aard. In verband met 't belang dat spoedig ingrijpen met zich brengt is het noodig, dat men de eerste verschijnselen her kent, en weet dat de dokter onmiddel lijk gevraagd moet worden. De ontsteking begint meestal riet pijn in den rechterkant van den on derbuik, en vrijwel zeker is dat de tem peratuur oploopt en men hardlijvig heid of verstopping krijgt, terwijl de pijn gepaard gaat met onpasselijkheid en braken. Al deze bezwaren wijzen op een vermoedelijke blindedarmont steking dat is van het wormachtige aanhangsel (appendice) aan den darm Deze ontsteking kan in weinige uren hoogtepunt bereiken en de zich vor mende etter perforeert het darmvlies en komt in de buikholte, waardoor de veelal met doodelijken afloop gepaard gaande buikvliesontsteking ontstaat. In enkele gevallen wordt blindedarm ontsteking zonder operatie genezen en gebeurt het wegnemen hiervan eerst later. Noodig is echter aan dit laatste gevolg te geven zoodra de dokter dit wenschelijk oordeelt om erger te voor komen. Mochten zich in het gezin dergelijke verschijnselen als bovengenoemd, voor doen, dan onmiddellijk den dokter ge raadpleegd. Over welk onderwerp het ook gaat in een samenspraak, vaak is men verschillend van opvatting. Maar wanneer men over pharmaceutische producten spreekt en meer speciaal over Aspirine, dan zal zonder uitzondering eenieder de groote kwaliteiten roemen van dit vooraan staande product, tegen alle pijnen, hoofdpijn, zenuwpijnen, rheumatiek. enzHare vlugge en afdoende werking, haar absolute onschade lijkheid en haar goede verdraag zaamheid door groot en klein, hebben aan Aspirine een wereld roem geschonken, welke niet de minste tegenspraak ondervindt.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1