Bet na-oorlogsche Duitschland NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT LANDBOUWKRONIEK. EN DE PENSIOENEN. DE POLITIEKE TOESTAND IN BELGIE. IDEEEN EN DOCUMENTEN VOOR HET VRIJ BEROEP. BELANGRIJKE REDE DRINKT KING STOUT 18- JAAR. NUMMER 11. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 13 MAART 1938. T yAN ABONNEMENTEN Jaar. per post Congo Frankrijk Amerika Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. De postabonnenten in Belgia, die Tan woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaar» Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamtooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen ne- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. HET HEEFT DEN OORLOG VERLOREN ZAL HET NU DEN VREDE WINNEN Al wie den afschuwelijken wereld oorlog van 1914 tot 1918 beleefde en hier in Belgie de Duitsche dwingelan dij van nabij aan het werk zag, zal zich nog den geestdrift herinneren waarmede de Duitsche nederlaag en de triomf van Belgie's bondgenooten hier te lande onthaald werden. Oorlog aan den oorlog zoo luid de de algemeene kreet het moet voortaan uit zijn met zulke menschen- slachterij En Duitschland moet, kost wat kost, in de onmogelijkheid gesteld worden om ermede te herbeginnen. Het besluit was dat de vredesvoor waarden zoo moesten opgevat worden dat alle oorlogsgevaar van dien kant voor goed zou weggeweerd blijven. Is het zoo gebeurd De eerste jaren na den oorlog. Na de Duitsche nederlaag en den heerlijken triomf der Bondgenooten, waren de zoogenaamde Pangermanis- ten, die aan het Duitsche ras een we reldheerschappij wilden verzekeren, ten zeerste uit hun lood geslagen. Zij vreesden namelijk dat hun land door het vredestraktaat van Versailles zou in stukken gescheurd worden, en dan ook uiteenvallen, zoodanig dat er geen eenheid en bijgevolg ook geen macht meer voor de toekomst zou te verho pen zijn. Welnu, te Versailles heeft men een geheel anderen weg ingesla gen. In plaats van Duitschland te verdee- len, hebben de overwinnaars Oosten rijk, van welk zij feitelijk weinig of niets te duchten hadden, onbarmhar tig uiteengereten en tot de uiterste verbazing der pangermanisten zelf, hebbe'n zij de eenheid van het Duit sche Rijk onaangeroerd gelaten en zelfs versterkt Wat' er ook van weze, zoodra men in Duitschland dit averechtsch gedoe bemerkte, verstond elkeen er seffens dat men zulken onverwachten en on- verhoopten toestand uitbuiten kon om het verliezen van den oorlog te ver goeden en den Vrede te winnen. De Bondgenooten, die den oorlog hadden gewonnen, schenen inderdaad niet te beseffen dat een bevolking van aaneengesloten blijft en onder een eenig politiek beheer wordt opgeleid, vroeg of laat hare macht opnieuw moet verwerven en zich dan gerust mag los wringen van alle verbintenissen die haar bij het sluiten van den vrede waren opgedrongen geweest. Zoo is echter de werkelijkheid der zaken en nu wordt de begane fout te laat beklaagd. Door de demokratische inrichting van den Staat werd de Duitsche eenheid verstevigd. Er is meer en van wege de Bond genooten was het een tweede misslag zij hebben na hunne militaire zege, het overwonnen Duitschland naar een «de mokratische» inrichting van den Staat gestuurd. Zij meenden alzoo het mach tig Keizerrijk, dat door Bismarck ge sticht werd, te verzwakken en te ont zenuwen en zie, juist het tegenover gestelde gebeurde want alle konink lijke of prinselijke stamhuizen, die in Beieren Wurtemberg, Baden, enz., een bijzonder en zelfstandig bestuur aan een aantal Duitsche streken verzeker den, werden vervallen verklaard, en deze kwamen daarmede onder den ge weldigen invloed van Pruisen, dat er geleidelijk allen particularistischen geest dood wurgde. Onder een republikeinsch bestuur, werd alzoo de eenheid van Duitschland dat vroeger in een aantal zelfstandige vorstendommen verdeeld was, krachti ger dan ooit want van uit Berlijn lie ten weldra de Pruisische gezaghebbers een onverbiddelijk meesterschap voe len 'tot op het laatste uiteinde van het land. Bij de Duitschers heeft hunne mi litaire nederlaag van 1918 voor goed hunne politieke eenheid bezegeld Hitier en zijne Diktatuur. Nadat de Bondgenooten zich door allerhande ijdele beloften hadden laten om den tuin leiden en hunne troepen j uit de Rijnprovincies, die zij bezet hiel den hadden weggetrokken, bleek het weldra voor alle oogen dat het zooge- j zegde berouwhebbende Duitschland I schier van niets anders dan van een onbarmhartige wederwraak aan het droomen was. Hitier begon dan als een stoute avonturier, te roeren en met de nieu we partij der nationaal-socialisten, die hij gesticht had, een geweldige bewe ging op te jagen. De opeenvolgende verkiezingen brachten hem gedurig meer stemmen bij, tot dat hij einde lijk door de steeds aangroeiende mas sa der wraaklustige kiezers, tot het Staatsbestuur verheven werd. Duitschland, zoo verkondigde hij dan op alle tonen, moet het eerste en het machtigste land der wereld wor den met de vredesbepalingen van het traktaat van Versailles moet het uit zijn en het Duitsche volk, van allen vreemden invloed verlost en vrij, moet onder de leiding der nationaal-socia- listische partij, een nieuwen en tot nog toe onbekenden voorspoed te gemoet gaan. De stem van Hitier vond een ont- zettenden weerklank bij de overgroote meerderheid der Duitsche bevolking. In 1933 werd hij onder den naam van Rijkskanselier, een echte diktator, wiens meesterschap onbeperkt was en zich over alles uitstrekte. Na den dood van Hindenburg voorzitter der Duit sche Republiek, verklaarde hij dat hij zelf als algemeen leider of Fuhrer die plaats zou innemen, en een dik tatuur, die voorheen aan geen enkelen keizer of koning was toegekend ge weest, voortaan waarnemen zou. Wat deed Hitier Na vijf jaar diktatuur, mag Hitier, niet zonder reden, pochen over hetgeen hij aan de overwinnende oorlogsbond- genooten, met een ruwen durf heeft af gedwongen. Op alle manieren heeft hij het vredestraktaat in flarden gescheurd Het Duitsche leger, met den algemee- nen dienstplicht erbij, is hersteld de Rijnprovincies werden door hem we derom, op militaire wijze bezet en in gericht. De betaling van 's lands schul den is stopgezet en met den Italiaan- schen diktator Mussolini die hem in Duitschland is komen groeten, heeft hij een verbond gesloten. Italië, Duitsch land en Japan maken een nieuw Drie- verbond uit en hoe Hitier loert op Oostenrijk en naar de eerste de beste gelegenheid uitziet om er zijn klauw op te leggen, weet iedereen. In zijne binnenlandsche politiek heeft hij alles zoodanig geregeld dat hij er overal heer en meester is, en dat elk een voor hem bukken moeten. De Jo den heeft hij als niet van Duitschen bloede weggejaagd. Alle politieke partijen, van gelijk welke kleur, heeft hij ontbonden en brutaal te niet ge daan. Laat ons vlakaf bekennen dat Duitschland onder Hitler's leiding hoe genaamd niet te betrouwen is Men hunkert daar naar wederwraak, en al wie den vrede lief heeft, moet zijne oogen open houden. Het gevaar kan dreigend worden. N. V. D. Seizoenwerken in Maart. Landbouw In de maand Maart, wordt het weder zachter waardoor het mogelijk wordt een groot aantal zaden aan den grond toe te vertrouwen. Aan de herfstgranen zal de noodige hoeveelheid stikstofmesten toedienen volgens den stand van het gewas zullen we per Ha. I 00 a 200 kgr. ammoniak- sulfaat uitstrooien, deze meststof wordt lichtjes onderge-egd. Haver van Februari brengt veel op, zegt men, 't is echter zelden, dat de bodemgesteldheid bij ons toelaat zoo vroeg te zaaien over 't algemeen kan de haver maar gezaaid worden in Maart of April. Om een schoone op brengst te bekomen zullen we voor 't zaaien een mengsel onderwerken van 250 kgr. superfosfaat per ha. ^e zul len enkel veredeld zaaizaad gebruiken. Bij het bereiden van den grond voor de tabakteelt zullen we welverteerden stalmest onderwerken, alsmede een mengsel van 800 kg. metaalslakken en 500 kgT. potaschsulfaat per ha. Een 14-tal dagen voor het planten strooit men 500 kgr. ammoniaksulfaat uit. In Maart legt men den akker klaar voor de teelt van suiker- en voeder- beeten ook voor aardappelen. Een gedeelte der meststoffen werd voor den winter toegediend. Om deze bemesting te volledigen zullen we een mengsel uitstrooien van 400 kg. chloor potasch, 350 a 400 kg. ammoniaksul faat en 700 kg. superfosfaat. De ammoniakale stikstof is voordee- lig, omdat deze stikstof regelmatig aan de planten wordt afgestaan tijdens de gansche groeiperiode. Als de grassen niet goed opkomerj in beemden en weiden, zullen we 1 00 a 150 kgr. ammoniaksulfaat onder eg gen. Hoenderteelt De hennen zijn in vollen leg daarom moeten ze doel matig gevoederd worden het rant soen moet vooral eiwitrijk zijn daar om zullen we per dag en per kop 12 gram vleeschmeel en 15 gram meel- voeder toedienen. Geparkeerde hennen moeten over voldoende groenvoeder beschikken. Men zal zich vooral bekommeren om de vroegste broedsels, om goede leg- sters te hebben, in den winter. Om veel bevruchte eieren te rapen, zal men wat levertraan voegen bij het beslag. Gustaaf Gillekens. KJ EO DE ALLERBESTE BALSEM TEGEN DEN HOEST. Te verkrijgen in de Apotheek LEURIDAN, Bertenplaati, 8, te Poperinge. 'S LANDS BEGROOTING DRIE MILJARD VOOR PENSIOENEN IN 1938. Twintig ten honderd meer dan verleden jaar. Nadat de heeren Philippart in de Kamer, en Declercq in den Senaat, ver slag hebben uitgebracht over de be grooting van Pensioenen voor het jaar 1938, is ook het rapport verschenen van M. Beauduin, namens de Commis sie van Financies van den Senaat, die met het onderzoek derzelfde begroo ting was gelast. Het verslag laat niet na aan te stip pen, dat deze begrooting niet minder dan een vierde van de opbrengst der aelastingen opslorpt, namelijk 2.574 millioen. Dit bedrag is niet enkel 230 millioen hooger dan verleden jaar,doch bovendien zijn in voormeld bedrag niet begrepen de aanvullende lasten der nieuwe ouderdomswet, die op 1 20 mil- ioen worden geraamd en de leening aangegaan door het deltatiefonds, om de uitgaven te dekken van de 2/3 van den kosteloozen ouderdomsrentetoe slag, welke op 78 millioen wordt ge raamd. Zoodat de last der pensioenen praktisch verhoogd is met ongeveer 425 millioen of 18 Het is van belang daarbij aan te stippen, dat de pensioenen berekend zijn op een basis van 105 dit wil zeggen dat de ramingen zullen over eenstemmen met de werkelijke uitkee- ringen indien het index-cijfer voor 1938 gmeiddeld tusschen 718 en 752 blijft staan. Het is echter niet onmogelijk, dat de index gedurende het gansche jaar ononderbroken boven de 752 blijft staan. Inderdaad, het indexcijfer, dat in September 1937, 753 bedroeg,klom geleidelijk op tot 758 voor de drie aatste maanden van 1937, en 766 in Januari 1938. In dit geval zullen de pensioenen een bijkomende verhooging van 100 tot 125 miljoen ondergaan. Wij mogen dus besluiten, voortgaan de op den huidigen stand van den in dex, dat de uitgaven voor pensioenen in 1938 in ronde cijfers 526 tot 550 millioen meer zullen bedragen dan ver leden jaar, hetzij eene verhooging der lasten voor de pensioenen met 20 In feite zal het globaal pensioenen- cijfer, dat als 2.574 millioen in de be grooting voorkomt, moeten verhoogd worden met 120 millioen voor de ou derdomspensioenen, 78 millioen voor den kosteloozen Tentetoeslag en 125 millioen voor de bijkomende schijf van 5 wegens de stijging van den index, hetgeen het globaal pensioenen- cijfer in ronde cijfers op 3 miljard brengt Mooi vooruitzicht, inderdaad G. v. B. ONZE EERSTE MINISTER DE HEER JANSON OVER Zondag hield de Vereeniging der Li berale Journalisten, een algemeene ver gadering te Brussel. Daarna werd de heer Janson, eerste minister, door den voorzitter begroet, tijdens een banket,, en waarop onzen regeeringsleider het woord voerde. Geen ontmoediging, zegt de h. Janson. Ik ben volstrekt niet ontmoedigd, zegde de eerste minister. Ik zal natuur lijk vandaag of morgen, in de minder heid gesteld worden. Intusschen tracht ik mijn plicht zoo goed mogelijk te vervullen voor het welzijn van de Natie. Als ik zal omvergewrpen worden, hoop ik niet dat de regeering zal uit eenvallen, zooals gebeurd is, zonder dat aan het land de richting wordt aan getoond, waarin de oplossing van de crisis moet gezocht worden. De heer Janson legde dan zijn po sitie uit aan het hoofd der regeering. De katholieken vertrouwen mij, zeg de hij, omdat zij weten, dat ik me zal houden aan het accoord, dat wij heb ben aangegaan, en dat ik, alhoewel geen geloovige het toch niet over mijn geweten zou kunnen krijgen, welke drukking ook op iemand anders denk wijze uit te oefenen. De socialisten ver trouwen mij, al ben ik geen Marxist, en al ben ik tegenstander van den klas senstrijd. Men zegt dat deze een feit is. Wel, dan verzet ik mij er tegen. Al ben ik geen katholiek, en ook geen socialist, toch meen ik dat zekere maatregelen moeten getroffen worden tegen diegenen die zich werkelijk mo- nopoliums hebben weten te verschaffen Het liberalisme van den heer Janson. Aan de liberalen zegde de heer Jan son, boezem ik vertrouwen in om redenen die ik thans niet hoef aan te halen maar het liberalisme dat ik toepas, en dat ik geput heb uit mijn beste familietradities, kan mij de al lereerste belangen van de arme lieden niet doen vergeten. Ik ben tegenstander van de nationa lisatie van het crediet, maar ik stel vast, dat de lieden, die deze bedrei ging het felst aanklagen, en die zelfs dreigen naar de oppositie over te gaan, juist diegenen zijn, die door hun soms roekelooze aanvallen tegen de geldmachten den staat er toe gebracht hebben, zekere maatregelen te treffen, onder oogpunt van toezicht en waarborgen, om het algemeen be lang te vrijwaren. Ik geloof dat ik aan een groot aantal liberalen in het land vertrouwen inboe zem, door de begrijpende, verdraag zame politiek die ik tracht door te voeren, en ik denk, dat wij niet onzen toevlucht moesten zoeken tot een su perpartij, maar slechts de onze vrij open zouden moeten stellen, indien ie dereen een dergelijke politiek wilde toepassen. De financieele moeilijkheden. Daarna sprak de heer Janson over de financieele ontwerpen. De Minister van Financien, zegde hij ligt ziek te bed, en wij kennen zijn ont werpen nog niet. Ik moet u doen op merken dat men ongeveer acht maan den geleden, voor 1 300 millioen be lastingsverminderingen heeft toege staan, zonder overigens ons fiscaal stelsel te vereenvoudigen. De moeilijk heden zijn teruggekomen, en wij zul len belastingen moeten vragen, voor een bedrag dat nog niet werd bepaald. Als ik sommige menschen, die zich conservatieven noemen, hoor verkla ren, dat zij de belastingen niet zullen stemmen, beweer ik, dat zij een revo- lutionnaire taal voeren. Want dat komt er op neer, dat wij zullen ophouden met de werkloozen te steunen, met het uitbetalen van de loonen en de pen sioenen volgens het index-getal, dat men er zal van afzien aan de invaliede oudstrijders de wettige voldoeningen te geven, die zij geeischt hebben, en waarvan het princiep werd aanvaard, dat men aan de onderwijzers het recht op herklasseering zal ontkennen. Van te voren, zeggen dat men de belastingen niet zal goedkeuren, betee- kent, dat men aan den Staat de mid delen zal weigeren, om zijn verbinte nissen te houden en de besluiten, door het verantwoordelijke parlement ge- Deze rubriek i* bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillend» bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De (Correspondenten van Ideëen en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. De heer A. De Clercq, werkleider aan de Universiteit te Gent. heeft in den Liberalen Bond een voordracht gehouden over de be- Jangen van degenen, die een vrij beroep uit oefenen. Het vraagstuk verdient onze volle aandacht, nu de heerschende toestanden het noodzakelijk maken, dat men zich meer dan ooit om het lot der werklieden bekommert, maar dat men zich er niet minder aan gele gen laat aan den Middenstand, die zich even zeer tegen de moeilijkheden van den tijd hoeft te weer te stellen, den steun te ver kenen, waarop hij aanspraak mag maken. Wij meenen dat onze lezers met belang stelling van de geopperde denkbeelden zul len kennis nemen. De zienswijzen van den heer De Clercq geven aanleiding tot nader onderzoek en verdere bespreking. Wij spo ren onze lezers aan ons hunne meening te kennen te geven, die wij graag zullen mee deden. Het debat is geopend. De heer De Clercq uitte zich als volgt Sedert de samenleving een maatschappe- lijken vorm aangenomen heeft, zijn er cri sissen geweest.De huidige economische moei lijkheden zijn grootendeels te wijten aan het feit, dat de vorderingen op beschavingsge bied geen gelijken tred gehouden hebben de mechanica, de scheikunde, de economie, de sociologie, de moraal hebben niet in de zelfde mate deel genomen aan den algemee- nen vooruitgang. De ontwikkeling der tech niek is de economische aanpassing ver voor uit geweest de sociale hervormingen ko men niet altijd op tijd. De technische, de economische vorderingen op sociaal en mo reel gebied zijn zeer verschillend geweest in belangrijkheid. Vast te stellen is als een al gemeen feit, dat de sociale hervormingen niet altijd ten gepasten tijde verwezenlijkt worden en de zedelijke waarde van den mensch niet gestegen is. De mechanica heeft in het begin der twintigste eeuw de groot ste omwentelingen gebracht. De scheikunde zoowel op landbouwkundig of nijverheids- gebied heeft gedurende den oorlog en daar na talrijke nieuwe takken in de menschelijke bedrijvigheid in het leven geroepen. De kunstzijde en de kunstwol ontstaan de chemie der cellulose is nauw verwant met de scheikunde der ontploffingsmiddelen de suiker die Bergius sedert enkele jaren uit houtvezels bereidt, is een oorlog-erzatsuit- vinding. De voorbeelden zijn te talrijk om op te sommen. De grondstoffenproductie hield geen gelijken tred met de sterk ontwikkelde mechanisatie. De scheikunde is ze ter hulp gekomen en heeft nieuwe grondstoffenvoor- raden moeten opsporen. Daardoor is er op een bepaald oogenblik een onevenwicht ont staan, waaruit tal van kwalen gesproten zijn. Deze feiten hebben ontreddering gebracht in de wereldeconomie en in de menschelijke behoeften. De economie heeft tot taak den vooruitgang, dien de technische wetenschap pen boeken, in evenwicht te brengen met de maatschappelijke toestanden en de behoeften van het individu. De economie kan alleen nuttig werk leveren, indien de mensch een moreel hoogerstaande waarde krijgt en zich maatschappelijk kan indenken. Door al deze moeilijkheden gedwongen hebben de politie kers, die het staatsbeleid in handen hebben, maatregelen getroffen om het leven van ze kere klassen van menschen te beschermen. De werkende klasse, juist zooals bepaalde grondstoffen en waren, worden beschermd. Al de protectionistische schikkingen zijn uit sluitend ten goede gekomen van de klasse, die den arbeid vertegenwoordigt. Al de ar beiders, vereenigd, kunnen nochtans geen vruchtbaar werk leveren, wanneer de den kende, scheppende mensch ontbreekt, die een nuttigen en doelmatigen arbeid verschaft Die mensch is het, die door zijn innitiatief en zijn geestkracht den welstand van den arbeider verschaft. Hij is de verantwoorde lijke persoon hij zoekt en strijdt om zich zelf en zijn medemenschen het bestaan te verzekeren. Hij is het ook, dien de belas tingsbeambte, den man met het vrij beroep noemt. Laat ons onderzoeken wat de toe stand is van den burger met vrij beroep ten huidigen dage. De burger, die zich een onafhankelijke positie in de maatschappij heeft weten te veroveren of te handhaven, heeft buiten zijn duurbetaalde en fjew.onnen onafhankelijk heid, groote verplichtingen tegenover de wetgeving van den Staat. Hij draagt grootendeels den last van de sociale wetten hij, die de werkgever is, die den bloei van handel en nijverheid mo gelijk maakt, betaalt gedeeltelijk door recht- streeksche tusschenkomst de ouderdomsver- zekering zijner werklieden en bedienden en draagt grootendeels bij door zijn persoon lijke belasting en andere tot het recht hou den van de jaarlijksche regeeringsbudgetten, welke tot nut dienen van het algemeen. Ter wijl werklieden, bedienden, ambtenaren een gering procent betalen als belasting op het inkomen, stort de burger, 't zij nijveraar, handelaar of man met vrij beroep, een pro cent op zijn winst, die abnormaal hooger is dan het procent betaald door de hooger ge noemde categorie lastenbetalers. Men heeft eenvoudig, om zich te overtuigen, de keer zijde van het aanslagbiljet te bekijken met de twee aangeduide barema's A en B. Werklieden, bedienden, ambtenaren zijn zeker hunne oude dagen zonder financieele bekommeringen te slijten. De burger met het vrije beroep, betaalt zijne vrijheid zeer duur. Gedurende zijn actieven levensloop zal de staatskas duizenden en soms honderddui zenden frank ontvangen van hen die de eco nomische levensader uitmaken van de Natie. De Staat neemt geen sociale verplichtingen op tegenover deze reeks burgers. Zij zijn en blijven vrije menschen in den strijd voor het leven, maar ook in den ouden, dag dien ze soms moeten doorbrengen in nijpenden nood De werkgever betaalt belasting op het in komen volgens een speciaal barema j hij stort voor zijn werklieden in de compensa tiekas en de kas voor kindertoeslag hij geniet in zijn ouden dag of bij eventueele werkloosheid een negatief inkomen.De werk nemer betaalt alleen een gering procent op het inkomen en komt in de stortingen voor zijn pensioen gedeeltelijk tusschen, maar hij geniet het ouderdomspensioen en is ver zekerd in geval van werkloosheid. ('t vervolgt) troffen, uit te voeren. Ik heb te veel vertrouwen in de wijs heid van de elementen van de meer derheid om te kunnen gelooven, dat zooiets zou gebeuren. En om te besluiten, had de heer Janson het nogmaals over de afglij dingen waarvan men hem beschul digt, en hij besloot met de woorden lederen morgen herhaal ik voor mezelf het gezegde van koning Jan te Poitiers Pas op voor links, pas op voor rechts VAN EEN OOSTENRIJKSCHEN MINISTER. Oostenrijk kan niet anders dan een Duitsch Gebied zijn. Minister Seys-Inquart heeft te Linz een rede uitgesproken, waarin hij den weg heeft aangewezen, dien de Oos- tenrijksche nationaal-socialisten moe ten volgen. Seys-Inquart zette voorop, dat Oos tenrijk een Duitsch gebied is, en niets anders dan een Duitsch gebied kan zijn Dat Oostenrijk onafhankelijk is, be duidt het recht zelf, bij eigen wil en onder eisjen verantwoordelijkheid, over zijn lot en over zijn krachten te beschikken. De onafhankelijkheid van Oosten rijk steunt op den waarborg verstrekt door het Duitsche volk. Ingevolge de overeenkomsten van 1 1 Juli 1936 en 12 Februari 1938, en de verklaringen van Rijkskanselier A. Hitler, is de toestand zeer duidelijk. Oostenrijk kan geen anderen weg vol- gen dan een Duitschen weg. In het politieke leven van Oosten rijk, zal noch het Duitsche rijk, noch de nationaal-socialistische partij tus- i schenbeide komen. Alle Oostenrijkers moeten samen werken om het land weder op te bou wen. Die wederopbouw kan slechts in gevaar worden gebracht, indien som mige krachten poogden Oostenrijk af te leiden van zijn Duitschen weg, en aldus tegenover Duitschland opstel den. De heer Seys-Inquart verklaarde dat de bondskanselier Schuschnigg het eens is met deze uiteenzetting. Zijn rede werd herhaaldelijk door luide toejuichingen onderbroken. FONDS DER MEEST BEGAAFDEN. Er wordt de belanghebbenden die eene studiebeurs op de Fondsen der Meest Begaafden begeeren, bekend ge maakt dat de aanvragen voor 15 Maart aanstaande aan den Heer Gouverneur der Provincie dienen overgemaakt, uit genomen voor wat de ingezetenen van Brugge, Kortrijk, Moeskroen, Oosten de en Roeselare betreft, dewelke hun aanvraag rechtstreeks bij het Bestuur hunner Stad behooren in te dienen. De verzoekschriften na den bepaal den datum ingezonden zullen zonder gevolg blijven.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1