Bij Oostenrijks Zelfmoord Katholieken I Zult ge eindelijk inzien wat Diktatuur beteekent Wat te doen om Hitier te behagen NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT DRINKT KING STOUT IDEEEN EN DOCUMENTEN COMMUNISME DRINKT GASTAR BIER 18' JAAR. NUMMER 13. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 27 MAART 1938. ABONNEMENTEN Jaar. per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstrsst, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarden. Voor dikwijls te herhalen pe klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. DE ANSCHLUSS VOLTROKKEN. HET MEEST VERNEDEREND SCHOUWSPEL IN DE HEELE GESCHIEDENIS. Het feit dat een heel volk zijn ver leden verloochent en zich zonder slag of stoot aan een vreemden overweldi ger overgeeft, is zonder voorbeeld in de wereldhistorie. Wat een aartsmizerabele figuur slaat het Oostenrijksche leger, van den op perbevelhebber tot aan den laatsten soldaat, terwijl het aan Hitier den eed van trouw aflegt en onder vreemde vaandels voor hem defileert, vergele ken bij de arme Ethiopiers, die in hun hemd, vaak met slechts boog en pijl als wapen, totterdood hun stroohut te gen den invaller verdedigden en van wie zoovelen tot op dit moment toe den strijd van den steenen pot tegen den ijzeren nog niet opgegeven hebben. Die opperste vernedering, de sma- delijkste welke ooit een leger zich heeft laten welgevallen, heeft de Oostenrijk sche weermacht zich laten opleggen vóór het standbeeld van Maria-There- sia te Weenen Aan den voet van dit grandioze mo nument nam Hitier haar in oogen- schouw. Natuurlijk zal deze plaats wel met inzicht hiervoor door hem gekozen zijn Voor het Oostenrijksche volk was Maria-Theresia nog steeds wat Queen Victoria voor het Engelsche en Napo leon voor het Fransche zijn de sym bolen van hun grootste glorie, gezag en macht in de wereldgeschiedenis. En Hitier zal dan ook gewild hebben, toen hij zich aan den voet van dit gedenk- teeken plaatste, dat boven hem, Maria- i heresia marmeren oogen getuige zou den zijn van dezen doortocht van heel het Oostenrijksche leger onder zijn Caudijnsch juk, waarbij het tot zijn naam van Oostenrijksch toe zou af te werpen hebben. Hiermee heeft Maria-Theresia haar taak geëindigd. Nu kan haar monu ment kunnen in heel Oostenrijk al haar monumenten opgeruimd worden, zooals met deze van Dollfuss op het oogenblik reeds wordt gedaan. Oostenrijk heeft zich niet bij Duitsch- land aangesloten Het heeft zich in Duitschland verdronken. Zijn heerlijk, nooit moê-bezongen Weenen laat het degradeeren tot een Duitsche provincie-hoofdplaats, resi- dencie van een Stadthalter zooals Straatsburg het van 1871 tot 1918 voor het veroverde en geknechte Elzas- Lotharingen was. Zijn heele diplomatie met één pennetrek afschaffen en de vertegenwoordiging van al zijn belan gen over heel de wereld aan de Duit sche gezanten en consuls overdragen. Zijn gansche Staatsbezit aan goud men spreekt van 4 1 0 millioen shillings of ruim twee en een kwart milliard van onze franks naar de Rijksbank te Berlijn overbrengen. En dan luidt een der jongste berichten uit Weenen, dat Zijne Emminencie kardinaal Innitzer, aartsbisschop van Weenen, gehuld in officieel gewaad, een bezoek aan Hit- Ier is gaan brengen men leze hier de heele Roomsch-Katholieke Kerk aan den Fuhrer is gaan over geven En dat dan, terwijl in Duitschland zelf de eenige werkelijke tegenstand dien Hitier nog ondervindt, van de zij de der Kerken, in t bijzonder dan vanwege Roomsche kerkvorsten als kardinaal Faulhaber komt Kardinaal Innitzer moet gemeend hebben, dat aan de zelfvernedering tot het uiterste van het Oostenrijksche volk absoluut niets ontbreken mocht. Zelfs niet de zegen van de Roomsch- katholieke Kerk, waarvan Oostenrijk immer de trouwste belijder en de ijve rigste dienaar is geweest. En, nog eens van die 410 millioen goud-shillings gepraat, welke Hitier voor het Reich ingepalmd heeft het zal ons mogen benieuwen wat En geland, Frankrijk en Nederland i nog terugzien zullen van de milliarden cie ze aan Oostenrijk voorgeschoten hebben om onder de leiding van den Hoilandschen financier en ex-burge meester van Rotterdam, den heer Zim merman. dezes financiën weer op dreef te brengen Want het spreekt toch vanzelf dat iedere wissel op Oostenrijk te trekken, thans een vodje papier zal gewor den zijn. Ja, men kan nu voor dezen machts greep van Hitier alle verontwaardi- gings- en smaadwoordenboeken van de wereld leegschudden, maar nooit heeft één staatsman zoo sterk in zijn verdedi ging gestaan. Hij mag zeggen, dat hij, in den meest letterlijken zin, het princiep van het zelfbeschikkingsrecht der volken heeft gehuldigd. Want hierover make men zich geen illusies De volksstemming, die hij in Oostenrijk uitgeschreven heeft, zal met een verpletterende meerderheid in zijn voordeel en tot zijn glorie uitvallen, zonder dat het daarom zelfs noodig zal geweest zijn, de Joden ervan uit te sluiten. Alle radio-toestellen van de wereld hebben verleden week ruim één uur lang op springen gestaan door 't gebrul het uitzinnig gehuil, waarmee het volk van Weenen de definitieve in storting van zijn vaderland begroet heeft. Wat voor een epidemische kracht moet van de nazi-hysterie uitgaan, om zulke mirakuleuze ommekeeren in de massas te kunnen verwekken De massa is nu altijd en overal wel grillig en wispelturig geweest, maar wat de Oostenrijksche massa thans als wuftheid te aanschouwen geeft, gaat toch verre alle verbeelding te boven. Want dat volk van Weenen, dat volk van Oostenrijk, hetwelk in een soort delirium, Hitier als zijn «redder» begroette het is dan toch hetzelfde Weensche, hetzelfde Oostenrijksche volk dat pas een paar weken ge leden zijn kanselier Schuschnigg met een woud van zwerend-uitgestoken handen omringde, en dat niemand moet daaraan wel minder getwijfeld hebben dan Hitler-zelf hem in het plebisciet een even overtuigende meerderheid zou hebben bezorgd, als de Duitsche Fuhrer er thans eene voor zich verwacht 1 En 't krankzinnige gebrul, dat zoo- velen in onze vrije landen met bene pen hart beluisterden dat was dan toch 't vreugdebetoon van hetzelfde Weenen, dat, zoo kort geleden nog, als een hechte roode brug in Centraal Europa stond Wéér eens zal het door Hitier uit geschreven plebisciet de bevestiging zijn van het niet te verklaren psycho logisch fenomeen, dat onder alle men- schen, juist de felste vijanden van het nazisme en fascisme, de socialisten en de communisten het minst im muun ertegen zijn. En, dat ook in Oostenrijk weer de arbeiders zich de eersten den Prui- sischen paradepas zullen laten leeren. En ...als aartshertog Otto, in zijn reeds uitgevaardigde protest-proclama tie, nog de overtuiging uitdrukt, dat het Oostenrijksche volk dezen machtsgreep niet zal laten voltrekken, dan betoont hij zich wel zeer naief. BELGISCHE LOTENLEENING 5 1933. Trekking van 18 Maart 1938. De reeks 1 70.1 2 1 wint 1 millioen fr De volgende reeksen winnen elk 25.000 frank 185.526 309.106 315.514 207.819 223.946 385.505 353.671 360.369 314.864 151.461 255.297 238.287 341.388 207.411 328.328 367.809 224.623 182.784 396.528 287.676 194.365 375.348 122.856 173.473 104.866 187.274 237.918 119.160 283.812 143.715 224.167 194.420 378.255 302.544 208.904 256.529 153.215 309.436 336.686 164.010 121.187 235.905 398.839 215.568 149.765 227.425 239.237 302.815 190.132 101.740 286.326 325.893 263.856 114.557 389.350 124.852 337.309 164.577 360.988 157.430 307.608 102.439 179.933 270.910 293.980 238.105 217.558 358.761 1 16.215 341.210 door HILAIRE LAHAYE, Voorzitter van de Liberale Partij van Poperinge. Er heerschte kerkvervolging in Duitschland alle Katholieke vereeni- gingen werden er ontbonden, priesters werden van de grofste misdaden be schuldigd, het Concordaat met het Va- tikaan als een vodje papier be schouwd. Oostenrijk was een Katholiek land, stond onder speciale bescherming van den Paus, had zijn sociaal en econo misch leven voor zooveel het mogelijk was, ingericht naar de principes van de Pauzelijke Encyklieken Rerum Mo varum en Quadragesimo anno Het laatste plebisciet zou nogmaals de vraag bevat hebben, of Oostenrijk een christelijk land, blijven moest. Maar Oostenrijk was ook een dik- tatoriale staat. Het Schuschnigg bewind was gebouwd op het bloed van dui zenden sociaal-demokratische arbei ders, het was gebouwd op de verdruk- ting van den menschelijken geest en op het miskennen van de elementairste vrijheden. Dat was zijn zwakheid. Omdat de gezonde en daadwerkelijke wil van het volk zich nooit achter heerschers scha ren kan, kon Schuschnigg geen weer stand bieden, al was zijn regeering Ka tholiek en al was het Oostenrijksche Volk katholiek. En voor den avonturier Hitler had iet geen belang dat het Schuschnigg regiem toch naar zijn eigen politieke aeginselen opgebouwd was. Een ver rechtvaardiging was rap gevonden. Men zou Schuschnigg maar van Com munisme beschuldigen Dat wettigt alles Dat zal ook een Hitleriaansche kerkvervolging in Oostenrijk wettigen. Katholieken Ook Degrelle, ook het V.N.V. willen een christelijke to talitaire Staat. Een christelijke totali taire Staat blijft toch altijd een tota litaire Staat, een Staat die alles aan zijn beginselen onderwerpen wil, ook het godsdienstig leven. Een christelijke totalitaire Staat blijft toch altijd een diktatuur, die alle men- schelijke waardigheid vernietigt. Ook Degrelle, ook het V.N.V. spre ken gedurig van den kruistocht tegen het Communisme, die onze beschaving redden zal. Maar voor Hitier bestond die kruistocht tegen het Communisme erin, den katholieken kanselier Dol- ffuss te laten vermoorden, het katho liek Oostenrijk aan zijn materialistische rastheorieën te onderwerpen. Ook in ons land is die kruistocht van Degrelle en V.N.V. tegen het Commu nisme niets anders dan schijnheiligheid. Voor hen gaat het er enkel om onze liberale Staatsinstellingen uiteen te ruk ken. Katholieken Weest steeds indachtig dat slechts een liberaal regiem, dat aan ieder het recht toekent, zijn overtui ging te verdedigen, zijn geloof te be lijden, zich vrij te ontwikkelen, den katholieken godsdienst dienen kan. Diktatuur is uw vijand H. L. DE BESCHERMING DER DUITSCHERS OVER DE GRENZEN. EEN LASTIG VRAAGSTUK VOOR TSJECHO-SLOWAKIJE I De spanning van de laatste dagen in luropa heeft veel menschen het een met het ander doen vergeten. De oor- og, die dreigde tusschen Polen en Li- tauen die tegen alle logiek in niet, zooals in andere gevallen, voorafge gaan werd door de verbreking der di plomatieke betrekkingen, maar als aan- eiding het heraanknoopen van die be trekkingen moest hebben heeft Hit- er's laatste verovering niet doen ver geten, o neen maar toch even op het achterplan geplaatst. Zoo heeft dan ook min of meer zijn laatsten woorden aanval tegen Tsjecho Slowakije en misschien ook tegen an dere landen, waarin nog Duitsche min derheden omvat zijn, niet die aandacht getrokken, die er wel mocht aan ge hecht worden. Nadat hij toch opnieuw, in den Rijks dag, in verband met den lof over de houding van Mussolini, verklaard had, dat hij de grenzen van Italië zou eer biedigen, evenals die van Frankrijk, en dat achter zijn woord de heele Duit sche natie staat riep hij uit Dat men niet geloove, dat een volk, vol van eer gevoel, lijdzaam zal toezien op de ver drukking van millioenen menschen van zijn bloed. Na zijn verovering van Oostenrijk, door zijn goedheid en mildheid zooals Goering in dezelfde Rijksdags zitting getuigde, krijgen die woorden een beteekenis, die men niet onder schatten mag. Bovendien kwam die verklaring, afgelegd in een parlement dat enkel nog maar een symbolieke afbeelding van het geheele volk is na enkele redevoeringen in Tsjecho-Slowakije, waarbij ze letterlijk scheen aan te slui ten. Vooreerst was daar immers de rede voering van volksvertegenwoordiger Rosche lid van de Sudeten-Duitschers, die tot de Tsjechische overheden, de verwittiging toeriep, dat het lot van de Duitschers in Tsjecho-Slowakije OOK langs wettelijken weg zal geregeld wor den, waarbij dit onderstreepte woordje natuurlijk op de Duitschers van Oos tenrijk sloeg. Als ge trouwens de regeling in Oos- I tenrijk er niet een vindt, die langs wet- telijken weg gegaan is, dan komt dat eenvoudig omdat gij geen Duitsch bloed in de aderen hebt, dat is alles. erder was er dan de oproep van Deze rubriek it bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers-van de «Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van Ideëen en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. André ROMMEL over Konrad Henlein, den leider der Sude ten-Duitschers, die allen met dit Duitsch bloed wel in de aderen, ver zocht thans eerst voor goed den strijd aan te vatten, nu al die groote histo rische gebeurtenissen voor 't Grooter Duitschland hebben plaats gevonden». En terwijl Hitier Vrijdag 11. in den Rijksdag zijn nieuwe groote réde uit sprak met den veelzeggenden zin, dien we hierboven aanhaalden, werd te Praag officieel bekend dat binnenkort een belangrijk decreet zal worden af gekondigd, waarbij aan de Sudeten- Duitschers het recht zal worden toege staan, een groot aantal der staatsamb ten in Tsjecho-Slowakije te bekleeden, overeenstemmende met hun percentage in de bevolking. Dit decreet, wanneer het eenmaal uitgevoerd wordt en het schijnt dat er nog slechts enkele bijzonderheden moeten van uitgewerkt worden zal voor onmiddellijk gevolg hebben, dat om zoo te zeggen alle overheidsplaat sen in de Duitsche districten van Tsje cho-Slowakije door Duitschers zullen ingenomen worden, terwijl ook de lei dende posten in de ministeries voor 22 ten honderd, ongeveer een vierde dus, aan hen zullen toevertrouwd worden. Het onmiddellijk besluit, dat men geneigd is 'daaruit te trekken is nu zullen de aanhangers van Henlein toch zeker wel tevreden zijn, en zullen we 'n einde zien komen aan de wrijvingen. Misschien zijn er menschen in de massa van dit oogenblik, die verheugd zijn over deze vergaande toegeving, maar tusschen die vreugde en het uit eindelijke tevreden zijn, schijnt nog wel een diepe kloof te liggen. Want wat zien we nu reeds begin nen De «Volkischer Beobachter» die kondigt een artikel af, waarin 't begint te stoken tegen den communistischen invloed in Tsjecho-Slowakije, spreekt over aanslagen tegen Duitschgezinden, tegen leiders van de Sudeten-Duitschers Voor wien de Duitsche werkwijzen kent, is dat eigenlijk een veeg teeken... Men zal daartegen opwerpen er zijn toch verzekeringen gegeven aan Tsjecho-Slowakije op het oogenblik van den intocht in Oostenrijk. Maar wat, als er nu over de grenzen van dat land menschen met Duitsch bloed ver drukt worden En de regeering van Tsjecho-Slowa kije heeft dat waarschijnlijk ook be- Volgen we even Andrew Smith op zijn eerste reis in U.S.S.R., een reis volgens de artikels I I 8 a 121 van de wet ziekenbond, een maand betaald verlof, verzekeringen te gen werkloosheid, een pensioen aan 50 jaar, gratis toegangskaarten voor theater, kinema, en allerhande voordeelen, uitgaven bij ge boorte door de staat betaald, vooral de moe derhuizen, kindertuinen en kinderkribben zijn hem opgevallen. Terwijl de vrouw naar haar arbeid ging, werden haar kinderen in bewaring gegeven. Ieder arbeidersgezin kreeg naar evenre digheid zijner behoeften een woning met minstens twee kamers. Overal waar hij kwam een gul en smakelijk onthaal, prachtige en grootwoordsche redevoeringen en tegenrede- voeringen. Prachtige werkhuizen waar wel hier en daar iets haperde doch dit alles werd verstaanbaar uitgelegd. Hij ook is de dupe geweest van de Intou- rist. Wanneer hij enkele jaren later als ar beider met de U.S.S.R. kennis maakte, zag hij dat het Rusland waarvan hij zooveel goeds verwachte een land was vol glans en schitterend zoolang men het van buiten be ziet, maar van binnen hol, stinkend en op- roestend. Nochtans het volk leeft erin, het weet dat het beter kan, dat het beter zou moeten zijn, maar het stelt zich tevreden met zijn lot. Overal is een groot te kort en er is geen geld om in het buitenland het noodige te gaan halen. Zoolang ze het noo- dige niet kunnen krijgen zullen ze zich ook niet bekommeren om overvloedige en luxe artikelen. Dan is het ook niet te verwonde ren dat het russische volk weinig smaak heeft, men heeft te nemen wat voorgelegd wordt en daar de Staat geen concurrentie te vreezen heeft (de Staat immers is eenig fa brikant, kooper en verkooper) zal de hoe danigheid veel te wenschen overlaten. Dat er een te kort is bewijzen het uren-lang wachten aan de grootwarenmagazijnen waar duizenden gereed staan zich het noodige aan te schaffen wanneer misschien slechts waar voor honderd is binnengekomen. Voor zijn eerste maaltijd op sovjetbod»!» werd Smith een vischsoep opgedischt waar de oogen eii de koppen als in vuilwater bo ven zwommen. Onthutst liet hij zijn eten staan, anderen waren daarover verwonderd en vochten onder elkaar voor de nagelaten brokken. Geen champagne meer, geen rede voeringen geen fanfaren noch luidtoejui- chende menigten, dat alles was vervangen door arme landbouwers in voddekleederen schooiend om een almoes en af en toe uit drukkingen als deze daar nog een vreem deling, die tenminste zal niet sterven van honger of die komt ons uitzuigen en we sterven van honger In U.S.S.R. waar het recht op arbeid wordt verzekerd, waar alwie wil werken kan en loon ontvangt volgens zijn arbeid, hoe is het dan mogelijk nog zooveel arme dompelaars en ellendigen te vinden. Men zal U antwoor den dat het onkruid is, menschen die niet Willen werken, en dat voor hen geen plaats is in de Unie, Wie niet werkt krijgt geen eeten zegt het art. 12. Nochtans Vassely, Vassilievitch, Ivan lvanovitch, Chochlov, Alexandra Alexandrovna die allen wilden werken en hadden niettegenstaande een el- endig leven. Newnam, Andry Bodnar, John Le Gras, Hornak waren toch naar de Unie gekomen om te werken. Ook Smith als vol bloed kommunist was naar de Unie. gegaan om het socialisme te helpen vestigen, hoe moeilijk was het niet een plaats te krijgen en hoe werden zijn makkers, die allen tech- niekers en eerste specialisten waren uit de -\merikaansche grootnijverheid, erbarmelijk inzonden naar plaatsen waar onder den tsar alleen de groote misdadigers werden gestuurd of als autovoerders .werden gebruikt aan 150 roebel in de maand. Rusland nochtans is be hoeftig aan techniekers. U kunt U nu reeds een gedacht vormen wanneer ik U zeg dat ze soms 48 uren naeen moesten werken en ze op sommige plaatsen het brood tot 40 .oebel het kilo betaalden. Laten we even het economische leven van len sovjet onderzoeken. Reeds vroeger heb ik gezegd dat het weddebarema kan ver schillen van I a 100, hetgeen veel is vermits dit bij ons alleen van I a 20 is. Zoo kunnen we dan ook dat luxueuse le ven van enkele vooraanstaande personen, bevoorrechten als zijn de leden van de G. dacht en daaruit spruit dan dat decreet oor grootete rechten aan de Sudeten- Duifschers voort. P.U., begrijpen, en werkelijk velen, zelfs on- ler onze zoogezegde kapitalisten houden er jeen leven op na zooals de leiders van de proletariërs in U.S.S.R., en het zijn juist die nuizen, dat leven, de sanatoria, de moeder huizen en kindertuinen voor die personen die aan den vreemdeling worden getoond, zij spe.en de rol van arbeider en naar hen zal d gids van de Intourist U zenden wanneer g.j belang stelt in het lot van den arbeider. :e is juist ten voordeele van die personen dat den russischen arbeider tot het zwaarste en laagste slavendom is gedoemd. Doch ik heb U beloofd over den arbeider zelf te spreken. Een gewone werkvrouw ver dient 75 roebel in de maand, een man van 100 tot 150. Wat moet daar zooal van af genomen worden De sovjet doet regelma tig leeningen, waaraan de werklieden offi cieel vrij kunnen onderschrijven, doch die werkelijk verplichtend zijn voor eenieder wil len ze als goed burger staan aangeschreven en het gevaar niet loopen buiten het werk huis te worden gezet zulke bijdrage beloopt I 0 c/</ van hun werkloon. Evenals alle andere landen kent U.S.S.R. ook de belastingen, zelfs bij de werklieden wordt die belasting geheven en bedraagt 2% verder hebben we nog een taks van 2% voor de nationale opvoeding, hun lid maatschap van het syndikaat bedraagt 1%. leder werkman is verplicht een abonne ment te nemen op twee officieele bladen ter keuze onder een 10-tal voorgeschreven ti tels, zoo n abonnement kost 2.5 roebel per maand. Dan bestaan nog een aantal vereeni- gingen, zooals die van het roode kruis, der vrijdenkers, de M.O.P.R. ter verdediging van internationalen arbeid.de Ossoviachin ter uit breiding van het vliegwezen en gassenoorlog, de Komsomol of kommunistische jeugdgroe- peering, enz., enz. U moet minstens van twee groepeeringen lid zijn. In een huisgezin zijn man en vrouw aan dit regiem onderworpen. Even uitreken voor vrouw Yogorova, haar loon bedraagt 60 roebel in de maand roebel kojek Huishuur 100 Staatsleening 6 Syndikaat 1 50 M. O. P. R. 25 Levenverzekering op 1000 roebel 1 Dagbladen 5 Kooperatieven 21 50 Belasting op het inkomen 1 136 125 Voeg daarbij nog de electriciteit, kleede ren, voedsel en drank. Hier ook willen we enkele cijfers geven, we nemen enkele voor beelden bij Citrine boter 18 a 23 roebels de kilo vleesch van 6 tot 10 roebel brood van I tot 1.5 kostuum van 150 tot 412 regenmantel 125 schoenen 72 enz. Een ander geval, van een hongaarsch-ame- rikaan werkman, zijn loon bedraagt 120 roe bels in de maand, als vreemdeling is zijn toe stand wat beter dan voor de overige werk lieden. Hier volgen zijn uitgaven Huishuur 23 roebels, staatsleening 12, be lasting op het inkomen 3, belasting voor de nationale opvoeding 3, syndikaat 2, hongaar- sche kiub 4, gas en electriciteit I I roebels, dit maakt alles samen 58 roebels. Zoo zou ik U nog veel voorbeelden kun nen aanhalen, doch ik meen dat gij U reeds hebt afgevraagd hoe de menschen leven in de Sovjet-Unie, zoo zal het U ook geenszins verwonderen wanneer Smith verklaart dat om te leven een arbeider tot stelen is ver plicht en dat het kommunisme in Rusland berust op enkele stoutmoedige en behendige gelukzoekers die niets verrichten en alle voordeelen genieten terwijl het overige van het volk door hongersnood moet uitsterven. Is het dan te verwonderen dat vrouwen na den lastigen arbeid op het fabriek tot al lerlei ander werk zijn gedwongen, de straat op en af loopen, de restaurants en nachtgë- legenheden bezoeken waar alleen de groote bazen binnen kunnen officieren, propagan disten, de leden van de G.P.U., mannen die ze misschien haten doch noodig hebben en wie ze Zich een avond zullen Verhuren voor een avondmaal en wat geld. (Wordt voortgezet) bij elke officieele gelegenheid te spre ken over het zelfbeschikkingsrecht van de menschen, om terug te keeren Zal dit echter voldoende zijn, om het naar het moederland zooals dat in stelselmatige voortzetten van de plan- de officieele versie heet. nen van het Groote Duitschland tegen En daarom staat Tsjecho-Slowakije te houden Het decreet neemt de ar gumenten weg, om over «verdrukking» te spreken. Misschien maar als iemand een hond wil slaan, vindt hij wel een stok. en we kunnen het spreekwoord nog voortzetten iederen keer een an deren, als men hem den eersten afpakt. Het decreet biedt bovendien onmid dellijk ene ander gevaar. Dit buigen voor dat nieuwe groote vraagstuk wat kunnen we doen, om onzen nieuwen grooten nabuur content te stellen, en IS er wel iets te doen Het antwoord daarop kan enkel juist die groote nabuur zelf geven, en die zal het doen op den dag en de wijze door hem verkozen. Toegevingen doen, zoo de Sudeten- voor bedreigingen, kan heel goed bij Duitschers in Tsjecho-Slowakije wer- degenen, die er van profiteeren, den kelijk verdrukt werden, is goed maar roes van de overwinning naar 't hoofd dan had men daarmee niet moeten doen stijgen terwijl de veroverde piaat- wachten tot men de bedreigingen hoor- sen hun de gelegenheid geven, stilaan de. W.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1