De Vlootaccoorden opgezegd 18" JAAR. NUMMER 15. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 10 APRIL 1938. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgjsche postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN Uitgevers-Eigenaar» GEBROEDERS DUPONT Yperatraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN IN EEN MET WAANZIN GESLAGEN WERELD. EEN NIEUWE WEDLOOP IN BEWAPENINGEN Indien het oude Latijnsche spreek woord Quos perdere vult, Jupiter de- mentat (Hen, die hij in het verderf wil storten, maakt Jupiter waanzinnig) waar is, dan moeten we gelooven, dat Jupiter het, op het oogenblik, heel ern stig meent, en dat hij de heele wereld met een waanzin heeft geslagen, die weldra het einde van de wereld zou moeten inluiden. Niet enkel wonen we, in de laatste tijden, de meest onwaarschijnlijke ge beurtenissen op het politiek schaakbord bij, maar dezer dagen konden de toe schouwers, in verschillende bioscopen een korten band zien, waarin de be wapeningsbudgetten der verschillende landen, op merkwaardige en duidelijke wijze waren voorgesteld. De getallen in franks, die daarbij te pas kwamen, tarten als verbeelding Aan de spits van de landen van het Europeesch vasteland zagen we natuur lijk Rusland, met een budget van zoo wat I 50 miljard frank per jaar dan volgde Duitschland met ongeveer de helft. Dan kwam Frankrijk met nauwelijks een goed derde van hetgeen Duitsch land aan zijn bewapening besteedt. Al voelen wij, in ons klein landeken, ook volledig den last der eigen bewa pening, toch zal elkeen aannemen, dat bij vergelijking met deze fantastische getallen, Belgie maar een klein fi guurtje sloeg en op het oogenblik, weet men niet meer, of men er gelukkig om moet zijn of er spijt over gevoelen. En alsof dit alles nog niet genoeg is, vernamen we nog dat de vlootaccoor den van 22 Maart 1936, die een be perking voorzagen van de bewapening ter zee van de verschillende groote mo gendheden, waaronder de Veree- nigde Staten, Engeland, Frankrijk en Japan in feite afgedaan heeft. De Vereenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben inderdaad nota's ge wisseld, waardoor die bepalingen ver vallen verklaard worden, die eigenlijk het voornaamste deel van het accoord uitmaakten, nl. de beperking van de grootte der verschillende categorieën oorlogsschepen en het kalieber der ka nonnen aan boord. De reden van dit opzeggen is een voudig' dat Japan zijn vrijheid heeft teruggenomen en heeft aangekondigd dat het schepen gaat doen bouwen, waarvan de afmetingen en de bewa pening de tot hiertoe aangenomen grens zullen overschrijden. Tot hiertoe inderdaad hadden deze mogendheden aanvaard, geen oorlogs schepen op stapel te stellen van méér dan 35.000 ton en ze niet te bewape nen met geschutstukken van méér dan 356 millimeter. Zulks schijnt den Japanners voor hun veiligheid in het Verre Oosten, of... voor hun ambities, niet meer vol doende en zij hebben aangekondigd, dat er weldra oorlogsschepen zullen ge bouwd worden van niet minder dan 42.000 ton, met geschutstukken van 406 millimeter. Frankrijk heeft wel te kennen gege ven, dat het zich daar niet aan storen wil, en dat, zoolang geen enkele natie van het Europeesche vasteland, zulks nadoet, het, het slechte voorbeeld niet geven wil. Maar zulke houding willen of, laten we maar zeggen, kunnen de Vereenig de Staten en Engeland niet aannemen. Voor hen, is Japan, op hun verschil lende zeewegen heel wat gevaarlijker dan voor Frankrijk en dat is dan de reden, waarom zij hun handen willen vrij houden en waarom zij de kwestie Van het bouwen van grootere schepen reeds ter hand hebben genomen. Nu zegt, voor den doorsnee lezer, dat verh oogen van de maat van de oorlogsschepen met enkele duizend ton niet zoo heel veel, om de eenvoudige reden, dat niemand zich, zoo dadelijk, een juist begrip vormt van wat zulk schip aan bouw en bewapening en ver der aan onderhoud kost. Maar wanneer men weet, dat een pantserschip van 42.000 ton niet min der dan 2 milliard 400 millioen frank kosten zal, dan kan men berekenen, dat, voor het minimum van een escader van 8 schepen, de ereenigde Staten en Engeland, elk zoowat 20 milliard zullen uit te geven hebben. Hier komt dan nog bij, dat de Ver eenigde Staten, tot hiertoe hun vloot, op gemakkelijke wijze, van den Atlan- 1 tischen naar den Stillen Oceaan kunnen overbrengen, langs het Panama-kanaal en dat zulks toelaat, dat de heele vloot dus een eenheid blijft, waarvan de on derdeden elkaar op de moeilijke oo- genblikken, kunnen aanvullen. Maar de Vereenigde Staten hebben stilaan de grens bereikt, van wat door het Panama-kanaal trekken kan. Indien ze schepen bouwen van 42 duizend ton, dan kunnen deze niet ver scheept worden van den eenen naar den anderen oceaan. Met het gevolg dus, dat de Vereenigde Staten dan ver plicht zouden zijn, aan beide Oostelijke en Westelijke watergrenzen, een eska der klaar te hebben. Nu kan het bankstelsel in Amerika, uit de ontzaglijke winsten tijdens den grooten oorlog verwezenlijkt, nog wel voldoende veerkracht hebben overge houden, om nog een tijdje zulke uit gaven te dekken, maar voor Engeland schijnt de last nu al vast te groot. Inderdaad volstaat het niet, zulke eenheden te bouwen, en eens definitief de groote, aangehaalde bedragen be taald te hebben. Maar een pantserschip van 42.000 ton heeft een bemanning van circa 2.000 man, waarvan de soldij en het levsnonderhoud, zoowat 10 millioen per maand kost, zonder te spreken van al de andere onkosten. Men schat dat, buiten de bouwkos ten, elk schip van die afmetingen, zoowat 1 50 millioen per maand aan on derhoud kosten zal, 't zij, weer eens, één en een kwart milliard per jaar. Het ligt inderdaad voor de hand, dat al dat geld niet als verloren kapi taal dient beschouwd. Dat van die reusachtige totalen, heel wat millioenen aangewend worden aan loonen voor arbeiders, die anders aangewezen zou den zijn op werkloozensteun en die nu, normale verdiensten hebben en nor male uitgaven kunnen doen. Dat, dus de economische terugslag van die reus achtige herbewapening niet zoo nood lottig is, als men eerst zou kunnen den ken. Maar dat neemt niet weg, dat die wedloop in bewapening toch onvermij delijk leiden moet tot een algemeene uitbarsting. En al zijn er landen, waar de leiders wel, met een zeker genoegen, spreken over de mogelijkheid van een nieuwen frisch-vroolijken oorlog, toch willen we meenen, dat, in de meeste landen nog, het niet enkel de moeders zijn, die vreezen voor hun zoons, maar dat ook de groote meerderheid van hen, die wat in het beleid der Natie te vertellen hebben, een nieuwen algemeenen oor log, met een groote vrees te gemoet zien. Laten we hopen, dat, in die landen al vast, het gezond verstand zal zege vieren en dat die landen, al te gaar, de handen zullen kunnen bijeenslaan, om nieuwe accoorden te bereiken, die de wereld weer, zooniet heelemaal ge zond, toch weer wat normaler zullen weten te maken. In dien zin dan, dat de gelden in kwestie, in een normaler verhouding, zouden besteed worden, aan eigen vei ligheid, terwijl het overschot zou kun nen besteed worden, aan werken, die de gemeenschap wat meer zouden op brengen dan bewapeningen, die, na een paar jaar, toch weer verouderd blijken. M. DE VERPLICHTE VERZEKERING TEGEN DE WERKLOOSHEID. DE VERLENGDE HUISHUURWET. Bij Koninklijk Besluit werd de on langs in het parlement gestemde ver lenging van de huishuurwet toepasse lijk verklaard in de volgende gemeen ten Provincie West-Vlaanderen Bisse- ghem, Gulleghem, Herseeuw, Heule, Kortrijk, Kuurne, Lauwe, Meenen, Moeskroen. Moorseele, Poperinghe, Rolleghem-Capelle, Vichte, Wevelgem Provincie Oost-Vlaanderen Aalst, Gent, Gentbrugge, Ledeberg, Merelbe- ke. St. Amandsberg, St. Niklaas-Waas Provincie Antwerpen Turnhout. Provincie Brabant Anderlecht, St. Jans-Molenbeek. Het Eerste Doel Werkverschaffing Minister Delattre heeft verleden week bij de Kamer een wetsvoorstel ingediend op de verplichte verzekering tegen de werkloosheid. Die verplichte verzekering zal niet enkel eene hervorming van sociaal so lidariteitsgevoel beteekenen, maar zal tevens een middel zijn om sommige oorzaken van ontwrichting der open bare Schtakist te voorkomen. Aldus beschouwd, zal de verplichte verzekering tegen werkloosheid beant woorden aan een dubbel doel. Zij zal aan den eenen kant, de openbare uit gaven inkrimpen door de loon- en de weddetrekkenden dus alle arbeiders welk risico van werkloosheid voor hen ook moge bestaan de verplichting van geregeld verzekeringsstortingen op te leggen. Zelfde verplichting geldt te vens voor hun werkgevers. Aan den anderen kant zullen 's Lands uitgaven voor werkloozensteun beter verdeeld worden in den tijd, door ze te egaliseeren van jaar tot jaar, zoo dat in de gunstige jaren reserven kun nen gevormd worden, die belastings verzwaringen of leeningen in de slechte jaren zullen overbodig maken. Het toepassingsgebied der wet zal zeer ruim zijn, daar de verzekerings plicht in princiep geldt voor alle loon- trekkenden, ook voor deze afhangende van overheidsdiensten.Enkel de dienst boden, de landarbeiders, de seizoen werkers en enkele reeksen van arbei ders, voor dewelke de werkloosheid niet kan nagegaan worden of waarvan de gevallen praktisch niet voor toepas sing van het wettelijk regiem vatbaar zijn, zullen aan de verplichting ont snappen. Voor sommige beroepen uitgesloten van de verplichting, voorziet het wets voorstel de mogelijkheid van aanne ming van fakultatieve verzekeringskas sen, die toelagen zullen ontvangen. Daarin zijn begrepen de land- en de huisarbeiders. De bijdragen van arbeiders en werk gevers worden afgedragen aan een ge meenschappelijk nationaal fonds, dat ook door de Regeering zal gesteund worden. De arbeidersbij dragen kunnen geïnd worden door tusschenkomst van werk- loozenkassen, vrij opgericht door de verzekerden en officieel aangenomen. Dezen die van die vrijheid geen ge bruik zullen maken, zullen hun bijdra gen zien afhouden op het loon door hun werkgever. De werkgeversbijdra gen worden in het nationaal fonds ge stort. Het bedrag van de arbeiders- en de werkgeversstortingen zullen vastgesteld worden bij koninklijk besluit. Aldus ook zal gehandeld worden wat aangaat het bedrag van de steungelden, die zul len uitgekeerd worden. De nieuwe verzekerden zullen eenen wachttijd moeten doormaken alvorens op steungeld aanspraak te kunnen ma ken, wachttijd die later opnieuw kan opgelegd worden, indien de betrokke nen binnen een bepaalden tijd niet n minimum van werkprestatie leverden. leder regelmatig verzekerde krijgt recht, in geval van werkloosheid en in voorwaarden te bepalen bij K.B., eerst op 60 dagvergoedingen en daarna, zoo de werkloosheid aanhoudt, op een on bepaald aantal vergoedingen. De eer- ste 60 dagen worden verzekeringsver goedingen genoemd de andere so ciale steuntoelagen. Deze laatste zul len alleen toegekend worden indien de werklooze of zijn gezin in staat van behoefte verkeeren. De verzekerden met een bepaalde werkprestatie krijgen aanspraak op n aanvullend krediet van dagvergoedin gen, zoodat voor hen het oogenblik vertraagd wordt waarop zij op de so ciale hulp beroep zullen moeten doen. Aan de eigenlijke steungelden zullen gezinstoelagen worden toegevoegd. De betalingen zullen gedaan worden door de werkloozenkassen aan de lan- gesloten arbeiders. De anderen zullen langs officieelen weg worden betaald. Dan nog niet enkel wordt gezorgd door de verleening van stoffelijken steun aan de werkloozen, maar in de eerste plaats ook voor het weder aan 't werk zetten der werkloozen. Daartoe zullen de openbare plaatsingsdiensten, werkend onder het gemengd toezicht van arbeiders en werkgevers, uitgebreid worden en zich ook bezig houden met de beroepsorienteering van de jongelui en met de desgevallende wederoplei- ding van werkloozen voor een nieuw vak. Het bestuur voor het heele stelsel zal toevertrouwd worden aan een zelfstan dige organisatie den nationalen dienst voor werkverschaffing en werkloosheid De verdeeling van de vergoedingen en bijslagen zal gedaan worden onder toezicht van de plaatselijke kommissies die eveneens een paritair karakter zul len bezitten. Het ontwerp, waarvan de minister bij de indiening de dringende behan deling heeft gevraagd, voorziet ten slotte de onontbeerlijke straf- en over gangsmaatregelen. DE GRENDELWET OP DE GROOTWARENHUIZEN VERLENGD. In Kamerzitting van verleden week werd de verlenging der Grendelwet op de grootwarenhuizen, mits zekere wij zigingen, goedgekeurd met groote meerderheid van stemmen. De nieuwe aangenomen wet is de volgende Artikel 1. De wet van I 3 Janua ri 1937, verlengd bij deze van 25 Maart en 17 Juni 1937, en gewijzigd bij de artikelen 2 en 3 van deze wet, houdende het verbod zekere inrichtin gen voor detailverkoop te openen of te vergrooten, wordt verlengd tot 31 December 1938. Art. 2. Lid 2 van het eerste ar tikel van de wet van 1 3 Januari 1937, wordt door den volgenden tekst ver vangen Als vergrooting worden aangezien 1De uitbreiding van de gebouwen die voor het publiek toegankelijk zijn 2. De oprichting van nieuwe afdee- lingen 3. De uitoefening van nieuwe han delszaken of ambachten 4. De deelname, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenpersoon in de zaak voering of de onderneming van een warenhuis, een inrichting, een kantoor of een kleinhandelszaak welke door een derden persoon zouden in bedrijf genomen worden a) De levering van koopwaren die de hoofdzaak van den handel van den derde uitmaken b) De vaststelling der verkoopprij zen c) De tusschenkomst bij het bedin gen over de koopwaren of hun wijze van aanbieding bij het publiek De toelating gebruik te maken van het uithangbord van de handelsmerken van prospectussen of van eenig ander middel waarvan de warenhuizen zich normaal bedienen om hun producten bij het publiek te doen kennen. Art. 3. Tusschen lid I en lid 2 van artikel 3, van de wet van 1 3 Ja nuari 1937, wordt de volgende tekst ingelascht De rfechtbank beveelt, daarenboven de sluiting of de vergrooting van de inrichting geopend in overtreding van artikel 2 van deze wet. Art. 4. Deze wet treedt in wer king op I April 1938. IDEEEN EN DOCUMENTEN André ROMMEL over COMMUNISME jaar. per poat16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat ben bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. 8ijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pe- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. SPINAGIE IN GROOTE EN KLEINE TEELT Spinazie is de gezondste van alle groen ten, daarom is ze welkom zoowel op de ta fel van den rijke als op deze van den arme. Men onderscheidt winterspinazie en zo- merspinazie respectievelijk met rond en met stekelig zaad. De zomervarieteit heeft grooter en gekrul de bladeren deze van de wintervarieteit zijn smaller en puntiger. Voor groote culturen is de wintervarieteit aan te bevelen, omdat ze gekweekt wordt als navrucht. De beste varië teiten zijn de monsterachtige van Viroflay (deze vergt een vruchtbaren grond) de Hol- landsche en de Vlaandersche spinazie. Om te kunnen oogsten in den Hersft en in de Lente, zaait men de eerste maal in het begin van de maand Augustus, de tweede maal in 't begin van September. Om te kun nen oogsten in den Winter moeten de plan ten beschermd worden tegen de koude. Men mag zaaien na vroege aardappelen, na mcar- naatklaver of na een graangewas. Om te be schutten gebruikt men twijgen, matten of ramen. Men zaait breedwerpig of op rijen van 20 cm. afstand. Als men het zaad gedurende een 4-tal uren laat weeken zal *t veel rapper uit komen. Bij het uitdunnen laat men 8 a 10 cm. usschen de planten in de rij.Hakken, rijven en aangieten met aal wekt den groei op. Als men over geen vloeimest beschikt, strooit men 5 kg. ammoniaksulfaat uit tusschen de rijen. Men kan 400 kg. bladeren oogsten per are daarom moet de grond goed bemest zijn. Vóór het zaaien zullen we een flinke hoeveelheid stalmest onderwerken daarbij zullen we per are voegen, een mengsel van 6 kgr. ammoniaksulfaat, 5 kgr. chloorpot- asch en 6 kgr. superfosfaat. Deze rubriek i* bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van Idaëen en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. U zult reeds hebben opgemerkt dat alle rechten alleen toegekend worden aan de burgers voor zoover die de versterking van de socialistische orde waarborgen en dat de plichten aldus zijn opgemaakt dat alwie, die de socialistische orde niet in de hand werkt, als vijanden van het vblk kunnen vervolgd en gestraft worden. Ten anderen er wordt bekend dat die vrijheid is beperkt vermits wij lezen in het voorwoord van de grond wet van het socialisme, dat de vrijheid om de terugkeer naar de kapitalistische slaver nij te propageeren of voor te bereiden, in de Sovjet-Unie niet bestaat. Wij zullen het de sovjets niet ten kwade nemen dat ze aan hun kinderen de Inter nationale tol vervelens toe aanleeren, heb ben wij de Brabangonne of de Vlaamsche Leeuw, de h ranschen hun Marseillaise en de Nederlander het Wilhelmus niet geleerd? In onze scholen vinden wij schilderijen en bors beelden van den Koning en de Konin gin, niemand heeft daar iets tegen, het is dus normaal dat ook in U.S.S.R. den Tsar in de scholen door Lénine of Staline werd vervangen. Doch wij komen op tegen het vernielings werk, het ontnemen van allen eigendom en rechten ten voordeele van een persoon, het tot stand komen van een staatskapitalisme. Men zou nog als wettig kunnen aannemen, moesien de ontnomen eigendommen onder alle burgers in gelijke deelen worden ver deeld, maar dat is niet het geval; alles wat eenigzins aan het oude regiem doet denken moet verdwijnen. Wij zijn ertegen dat de kinderen van jongsaf in een gevaarlijke po litieke atmosfeer worden opgevoed. Zal zoo'n revolutionnair patronaat Rusland niet noodlottig worden? Zal dit volpompen niet leiden tot onverschilligheid of zelfs tot re actie tegen het huidig regiem, zien wij bij ons niet dat de grootste goddeloozen een college onderricht hebben genoten? Doch volgen wij liever de verschillige etapes van de vrijheid in Rusland sinds het tot stand komen van het kommunisme. In 1917-18; de bolchevisten hebben de macht in handen genomen. Er bestaat een volledige democratie en vrijheid voor alle werklieden bewegingen. Van I 9 tot 23overheersching van het bolchevisme als gevolg van de burgeroorlog. Alle partijen zijn verdwenen, maar hun strekkingen blijven besproken. Van 24-27: dood van Lénine, met list en onderkruiperij heeft Staline zijn vijanden uit den weg gemaakt, Trotskij gevlucht, Zi- noviev, Bouckharine, Rijkov en anderen vermoord, zoo bleef Staline 'als eindover winnaar over. Van 28 tot op heden hebben wij de volle dige alleenheerschappij en opperste dikta- tuur van Staline. Kan er van godsdienstvrijheid gesproken alswanneer het Eastern Information, bu- ïeau verklaart dat in 1936: 4680 kerken, sijnoden en moskeen werden gesloten of vernield, terwijl 102 geestelijken werden ter dood veroordeeld en 8000 gevangen ge nomen. Misschien zult U opwerpen dat de kerken van Moscou, Leningrad en andere ileden volloopen (een bewijs te meer dat Je godsdienstgedachte diep is binnenge drongen bij het russische volk) kan U dat verwonderen als er maar 4 kerken meer zjn voor 1.150.000 inwoners; van de 800 kerken te Moscou vóór de revolutie zijn er nu amper 40 open. Dat de kerken, sijno- den en moskeen vrij kunnen openen is on getwijfeld, maar als op die goederen zoo'n aks wordt gelegd dat het onmogelijk is die e betalen, als op de uren van de godsdienst plechtigheden dicht bij de kerk openbare kinemavertooningen, voordrachten of mee tingen worden gehouden, of als elk geeste lijke alls trotzkist kan worden bestempeld en dit voldoende is om hem aan de vervol ging van welk kommunistisch leider ook sloot te stellen, wat dan? Onlangs heeft de Ossoviachin (vereeni- ging voor gassen en luchtoorlog) zich aan gesloten bij de goddeloozenbeweging, zoo dat die groepeering nu 6 millioen leden meer telt, ze geniet de steun van de regeering en haar leden zijn gemachtigd de wapens te gebruiken tegen alwie geestelijk is of daar van verdacht. Overal valt een antigodsdien- s'ige strekking op, bijna alle steden bezitten Tun anti-godsdienstig museum. an godsdienst is officieel geen spraak meer, alleen nog bij private personen die in het duikerken hun geloof belijden of er niets bij te verliezen hebben. Te Leningrad werd in de St. Isaac-kathedraal een anti godsdienstig museum opgericht. Bij Sebas- topol werd een kerk in archeologisch mu seum omvormd, de oude schilderijen die de kerk versierden zijn behouden doch met uitleg als deze onder een Christusbeeld een legendarisch persoon die nooit heeft be staan In een ander stad werd de kerk in een danszaal herschapen, wordt gedanst op de plaats waar vroeger het hoofdaltaar stond. Voor de joden is het niet veel beter, omdat Kaganovitch, Litvinoff, Berman jo den zijn, beteekent dit niet dat het joden dom een gunstiger regiem kent, waren Zino- viev. Kamenev, Radek, Trotzkij en andere ook geen joden en zijn allen niet het slacht offer geworden van Staline. Zoo het bolchevisme overtuigd is dat nu reeds van welken godsdienst ook in de Unie geen spraak mer kan zijn, waarom dan nog al die afschuwelijkheden. Misschien hadden ze in Spanje het recht de Kartuizerinnen te ontgraven en onschuldige nonnekens te ver krachten, daar nog leeft de godsdienstge- gedachte; in U.S.S.R. volgens hen niet meer. Het is overbodig in de grondwet te spre ken van scheiding tusschen kerk en staat, verm.ïs de geloovigen in de partij niet kun nen aanvaard worden, dat het programma berust op een wetenschappelijke en materia- Lst.sche levensopvatting wordt er ten andere niet geleerd dat godsdienst en bourgeoise luxeartikelen zijn die alleen passen bij het kapitalisme, die dus evenals het kapitaal moe.en bestreden en verdwijnen. Het schijnt mij klaar dat in die omstan- dighed en van geen godsdienstvrijheid kan gesproken, maar wel van vrijheid en onder sleuning van een anti-godsdienstige propa ganda. Kan men dan nog spreken over vrijheid van denken wanneer alleen de kommunisti- sche partij recht heeft kandidaten aan te duiden voor de verkiezingen (art. 141) en dat de verkozene zijn mandaat kan ontno men worden (art. 142) zoodra hij in on genade is gevallen bij den baas De ge heime stemming voor de verkiezing van de Sovjets werd voorgesteld, ik meen U ter ge paster tijd voldoende te hebben doen uit schijnen wat wij oyer zoo'n vrijheid en ge heimstemming denken. (Zie Januarinummer van Offensief). De bestuurders van de werk huizen en fabrieken, de bazen en de opzie ners, de magistraten, de officieren, de lei ders van de sijndikaten, allen worden van hoogerhand benoemd en ieder benoeming kan even goed vernietigd. Er bestaat geen mogelijkheid zich te vereenigen in kringen d.e niet officieel aangenomen of gesticht zijn, en moest het toch gebeuren, dan wor den ze vervolgd wegens verraad of samen zwering tegen den staat en de bestaande orde. Vertelt Smith ons niet hoe hij tot een dier vergaderingen was uitgenoodigd, omdat hij een rechtschapen man was en Zi„n gedacht openlijk durfde uitdrukken, hoe moeilijk het was zelfs op een ver afge- egen plaats samen te komen. Hoe kan er van vrijheid gesproken als ieder burger voor zijn gebuur een spion is, als het de plicht is van ieder sovjet de da den en woorden van zijn vrienden na te gaan en te doen kennen alwat niet strookt met de belangen van de partij, als zelfs de kinderen het als een eer aanzien hun ouders aan de G.P.U. te kunnen verklikken. Is het dan te verwonderen dat geen enkel kommu- nist zich durft uitspreken, zijn leiders of hun politiek durft beoordeelen! U zult terecht opwerpen dat kritiek wordt gevoerd op de meetings, maar onmiddellijk voeg ik eraan toe, dat die kritiek niet geldt de leer noch de regeerders maar wel degene die het ordewoord van den dag streng heb ben nageleefd, degene die verbannen of ver moord zijn als verraders van hun volk. Zoo'n kritiek is ten andere vereischt wil men zich doen opmerken en een beter plaats bekomen. Het is geen kritiek van het re giem maar wel een verklikken van vijanden en lauwere partijgenooten. Smith, van wien ze eerder bang waren om wille zijn Amerikaansche nationaliteit, dierf zich weieens openhartig uitdrukken, werd hem niet eens geantwoord: Gij moet niet denken dat gij hier in de Vereenigde Staten zijt of moest het nog zijn zooals gij het zegt, zelfs dan zoudt gij als kommuiiist het recht niet hebben dit te zeggen Uit vrees buiten de kommunistische partij broodroof) gesloten te worden, zullen ze zich eerst afvragen of hun gedacht over eenstemt met dit van Lénine, wat Staline zou antwoorden moest aan hem die vraag gesteld worden. Erg moeilijk is het echter niet de mee ning van Staline te kennen, vermils eiken dag het hoofdartikel van de Pravda leert hoe gij dien dag moet denken, wat gij dien dag moet bespreken, wat gij weten moet en gelooven. In de andere bladen vinden wij noodzakelijkheid, zoo niet hetzelfde artikel (meestal) dan toch denzelfden toon, stijl, politieke richtingslijnen en ordewoorden. Zoo dat waar is, dan mogen wij gerust zeg- zen dat discuteeren met kommunisten het zelfde is of vragen stellen aan Staline, zijn wijze woorden opnemen en de phonoplaat afdraaien telkens gij lust hebt een objectief antwoord te krijgen op de vraag van den dag. Ik heb U ook gezegd dat de grondwet de vrijheid van bezit waarborgt, niettegen staande beweert Molotov dat in 1925 den privaten eigendom nog 47,7 °/c bedroeg ter wijl in 36 slechts 4,1 Een vooruitgang dus op gebied van algemeene onteigening ten voordeele van den staat. Ieder arbeider van het landbouwbedrijf heeft recht op een stukje grond, maar het kan hem naar goed dunken door den bestuurder van de kolkoze afgenomen w*orden. De vrijheid van woonst is even relatief, vermits ieder inwoner onder toezicht staat van een komiteit, dat almachtig is en U bu.Len kan zetten omdat volgens hen uw woonst of liever uw 4,5 m2 U niet past. Dan moogt U op zoek gaan naar een ander kamer, met veel voorspraak en drink geld kunt L na maandenlang aspirant-loca- tair te zijn geweest, eindelijk huurder wor den. an private woonst is in U.S.S.R. voor de werklieden geen spraak, ze wonen *t zij in kooperatieven onder toezicht van een centraal organisme, 't zij in de gemeen schappelijke woonplaatsen van de werkhui zen. Steeds moet een huurgeld betaald. (Wordt voortgezet).

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1