De geweldigste Epidemie van alle Tijden. De afbeelding van de lepersche Halle te Brussel. Hiiler bekomt meer dan 99 ten honderd der stemmen. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 17 APRIL 1938. Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT ID E EEN E N DOCUMENTEN COMMUNISME HET VERLOF MET DE NOOD VAN DEN LANDBOUW. DRINKT KING STOUT 18* JAAR. NUMMER 16. 1 ABONNEMENTEN jaar. per post Congo Frankrijk Amerika Losse Nummers 0.25 fr. 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamiooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pe- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. HET NAZISME... NA DE VOLKSUITSPRAAK. De wereld heeft al menige epidemie gekend. In de vroege middeleeuwen roeide in sommige landen de pest meer menschen uit, dan er nog overschoten om ze te begraven. Maar een besmet ting, zoo geweldig als het Duitsche na zisme heeft nog nooit gewoed. Als een vijfde ruiter van de Apoca- lypsis is het thans over Oostenrijk ge gaan. Nog niet één op honderd men schen is gespaard gebleven. Is het voor Hitier niet al te schoon om waar te kunnen zijn, dan in alle geval toch om natuurlijk te kunnen wezen. Voor onze begrippen lijkt het een mirakel van massawaanzin. En we zullen verstandig doen, als we maar niet langer meer twijfelen aan de eerlijkheid van deze stemming, Niet meer veronderstellen dat, als het er in de stembureelen ook al volkomen correct is toegegaan, in de depouil- leerende bureelen geknoeid is gewor den. Ware dit laatste het geval geweest dan zouden de stemopnemers wel or der gekregen hebben om toch iets min der dan 99 van den schijn te redden Om met zulke onwaarschijnlijke cij fers voor den dag te durven komen, moeten zij, moet Hitler-zelf ervoor kunnen instaan dat zij echt zijn. Le vrai souvent peut paraitre in- vraisemblable Hier is 't de verst- gaande onwaarschijnlijkheid, die ons aan de waarheid doen gelooven mag. Er mag nog altijd geloofd worden en gehoopt dat voor zulk een mystieke besmetting toch alleen maar het volk van Duitschen bloede vatbaar is, doch, met het voorbeeld van het Italiaansche volk voor oogen, zullen we toch goed doen, maar niet te veel op de weerstandskracht ertegen van het latinisme te rekenen. En alles wat socialist en communist in de nog voor deze epidemie gespaar de landen is, zal daaraan nog beter doen. Want indien de wegsmelting van al hun effectieven in Rijks-Duitschland ook al het werk van drie vier jaren na- tionaal-socialisme is geweest, in het voormalige Oostenrijk is democratie, de arbeidersmacht letterlijk verdampt in enkele dagen In de eenmaal roodste wijk van het eenmaal roode Weenen werden er Zondag 105.594 stemmen uitgebracht en... hoeveel Neen's waren daar nog bij Nog 418 Eigenlijk mogen we ons nog met grooter verbazing afvragen, waar die 418 neen-stemmers, dan waar de 105 duizend 068 ja-stemmers vandaan ge komen zijn 1 Het dichtst zullen we misschien wel de waarheid benaderen, als we die 4 1 8 houden... we zullen nog niet zeggen voor kapitalisten, maar voor diegenen toch in deze arbeidersbuurt, welke het onder het Oostenrijksche regiem het r Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van Ideëen en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. André ROMMEL over Een gebeurtenis te Brussel In een zaal Nr 5, der Wetstraat, is de afbeelding van de lepersche Halle, in gedreven zilver ten toon gespreid. Een paar loupes laten toe de heerlijk heden van dit meesterwerk van dicht bij te beschouwen. Honderden personen van de groote wereld van Brussel, gaan dagelijks dit wonder beschouwen en maken geen eind aan hun vleiende beoordeelingen. In de bioscopen der hoofdstad ver schijnt dit technisch wonder op het doek met zeer gunstige beschrijving. Het neemt er afmetingen aan die ten zeerste zijn harmonische lijn in het licht stellen. 't Is met een gevoel van fierheid dat wij deze belangstelling voor dit handelspaleis mochten gadeslaan. Toen we, in September 11. Weenen bezochten, hebben we wel zeer sterk aangevoeld, dat het volk van deze stad door den nood rijp gemaakt was om iederen «redder» in den schoot te val len. Om alles te aanvaarden, te riskee- ren, liever dan te blijven voortleven in deze verstompende mizerie. Dit volk was rijp voor elk regiem dat maar een uitzicht op zijn toekomst zou openen, maar opdat het in dit re giem gelooven zou, was vóór en bo ven alles noodig een overrompelend- gezagvolle belichaming van dit regiem. ...Waarmee we zeggen willen dat, indien Otto van Habsburg over maar de groote helft van Hitiers energie, en vooral van Hitiers durf hadde beschikt en door even gewiekste en niets-ont- ziende massa-regisseurs bijgestaan ge weest ware, hij wellicht even goed als Hitier, de massa van zijn volk naar zijn hand hadde kunnen zetten. R. verschillende punten zijn te verkrijgen bij het Nationaal kantoor voor Arbei dersvakantie 1 7a, Wetstraat, te Brussel (Medegedeeld) HET GROOT DUITSCHE RIJK HEEFT ZONDAG GESTEMD. BEHOUD VAN LOON. OP TARIEFVERLAGING HET SPOOR. In 1937 heeft de Nat. Maatschappij der Belgische Spoorwegen aan de hou ders van de verlofkaart, nagenoeg 1 85 duizend biljetten met 25 tot 50 t. h. best hadden en die nu alle reden heb- verlagingen uitgereikt. De Buurtspoor- ben om te vreezen, dat de Anschluss wegen verleenden een eenvormige ver voor hen een slechte zaak zal zijn. mindering van 35 t. h. Het staat buiten allen twijfel, dat De minister van Verkeerswezen heeft Hitier dezen schoonsten dag van z'n in overleg met de Nat. Maatschappij leven zooals hij zelf hem noemde, der Belgische Spoorwegen, besloten voor een groot deel te danken heeft dat in 1938 dezelfde tarieven toege- aan de magistrale massa-regie van deze past zullen worden. verkiezingscampagne. Nooit werd met Het is dus verstaan dat de werklie- systematischer verwoedheid de eeuwi- den en kantoorbedienden ook dit jaar ge wuftheid van de massa geexploi- de volgende verminderingen voor hun teerd. De menschen zijn letterlijk, tot vakantiereizen zullen genieten aan de obsessie toe, zotgeraasd gewor den, langs den weg van al hun zintui gen, door al de poriën van hun huid, volgepropt met de Nazistische mystiek, zonder dat er aan iemand toegestaan werd. maar één enkelen anderen galm te doen weerklinken en terwijl iedere poging tot toedienen van een tegenver- gift onder doodsbedreiging verijdeld werd. Maar de massa-suggestie op zoo for- afstand midabele psychologisch wetenschappe- Elke groep van lijke wijze door de Nazis uitgeoefend, is niet het eenige element in de voor bereiding van Hitiers triomf geweest. En dan stellig niet in het voormalige Oostenrijk. Hier hebben we zonder twijfel reke ning te houden met de bijzondere om standigheden, die het Oostenrijksche volk zoo gevoelig voor deze suggestie hebben gemaakt, en onder deze om standigheden telt dan vooral zijn el lende. Op de Spoorwegen 25 t.h. ver mindering voor trajekten van minder dan 100 km. 35 t.h. vermindering voor trajekten van 1 00 tot 300 km. 50 t.h. vermindering voor trajekten van 300 km. en meer (geldigheidsduur van het biljet 10 dagen). 2. Op de buurtspoorwegen wordt eren eenvormige vermindering van 35 t.h. verleend voor onverschillig welken 25 personen, die samen reizen en tot dezelfde onderne ming, dezelfde fabriek of dezelfde ver- eeniging behooren, kan een eenvormi ge vermindering van 50 t.h. bekomen, onverschillig welke afstand afgelegd wordt. In dit totaal van 25 personen wor den begrepen de arbeiders voorzien van hun kaart en de leden van hun gezin die op de kaart als genotheb benden vermeld staan. Alle inlichtingen betreffende deze HET VOLLEDIG RESULTAAT. Ziehier den totalen uitslag voor ge heel het Rijk en waaraan enkel nog lichte wijzigingen kunnen gebracht worden Ingeschreven kiezers 49.546.950. Uitgebrachte stemmen 49.326.791 Ja-Stemmers 48.799.269, hetzij meer dan 99 ten honderd. Neen-Stemmers 452.180, hetzij nog niet één per honderd. Ongeldige stemmen 75.342. Voor Duitschland alleen is de uitslag Ingeschrevenen 44.749.227. Stemmers 44.545.586. Ja-stemmers 44.039.567. Neen-stemmers 437.252. Voor Oostenrijk alleen Aantal stemmers 4.284.795. Ja-stemmers 4.273.884, hetzij een verhouding van 99.75 ten honderd. De verhoudingen zijn bijna overal dezelfde steeds rond de 99 We moeten er nog bij zeggen, dat in de geboorteplaats van den Fuhrer, te Braunau er 3.341 ingeschrevenen waren. Daarvan stemden 3.336 menschen, en van hen waren er enkel Vijf die «Neen» zegden tegen den «roemvol- len» zoon van hun stad. Al de overi gen stemden Ja DE VREUGDE IN HET REICH. In het geheel het Rijk heerscht na tuurlijk een uitbundige vreugde over dien prachtigen uitslag. Te Weenen was gouwleider Burckel tot laat na middernacht het voorwerp van geestdriftige betoogingen. Te Berlijn bleef de menigte tot iang na middernacht op den Fuhrer roepen opdat hij in het balkon verschijnen zou om gehuldigd te worden als schepper van het Groot-Duitsche Rijk. De Duitschers uit het Buitenland. In verschillende landen gingen de Duitschers aan boord van Duitsche schepen om hun stem uit te brengen. Uit Belgie togen 2.000 Duitschers en Oostenrijkers naar Aken. om er te stemmen. Een hachelijke Toestand. Het gaat nog steeds slecht in ons landbouwbedrijf, en de onontbeerlij ke winstmarge welke door M. Van Zeeland werd beloqfd, is nog verre van bereikt. Prof. Smeyers heeft aan de land- bouwhoogeschool te Gent een dienst ingericht voor controol van landbouw- boekhouden, en onlangs werden de uitslagen gepubliceerd over de jaren 1935-1936, en 1936-1937. De gekontroleerde bedrijven liggen in de leemachtige zandstreek van Oost en West-Vlaanderen. Uit deze boek houdingen blijkt dat een boerderij van 1 4 Ha. waar man, vrouw en twee kin deren werken, bijlange niet voldoende opbrengt om 'n fatsoenlijk bestaan te verzekeren. Het bedrijfskapitaal van zulke boer derij bedraagt ongeveer 100.000 fr. Vooraf dient opgemerkt dat de te genwaarde van de eetwaren uit de hoeve in de huishouding gebruikt, bij de inkomsten gerekend worden. Welnu, het jaar 1935-1936 geeft als inkomsten 20.000 fr. als tegen waarde voor den zwaren arbeid van vier menschen gedurende een gansche jaar dat maakt 5.000 frank loon per man. En dan is er geen spraak van vergoeding van den intrest voor de ge bruikte kapitalen. De uitslagen van 1936-1937 zijn nog ongunstiger het geeft een over schot van 7.600 fr. Hoe kan men daar mee een huisgezin voeden en kleeden Het jaar 1937-1938 geeft niets be ters te verhopen integendeel Mogen we niet zeggen dat deze uit slagen waarlijk ellendig zijn. De toe stand van den landbouwer staat op dit oogenblik ver beneden den toestanc van den werkman in de nijverheid Het hoeft niet gezegd dat vooral de jonge boerengezinnen, waar alleen kleine kinderen zijn, het zwaarst van al onder dezen noodtoestand lijden. Onze openbare besturen zijn geluk kiglijk nog niet zoo stekeblind, dat ze niet beseffen dat de welvaart van het land, de welvaart eischt van zijn bij zonderste nijverheid den landbouw Toch is de landbouw nooit het troe telkind geweest der regeering, en werd hij meer dan eens overtroefd door de sterkere broers der grootnijverheid. Hopen we dat, wanneer ze hunne wenschen nader zullen omschrijven, hun stem weerklank vinden zal in het hart van ieder die het goed meent met de belangen van den Landbouw. Ook de vrijheid van verkeer is verzekerd, het is normaal dat een pas voor het binnen land is vereischt en dat U moet zien dat gij 's avonds terug thuis zijt, anders kunt U onder den blooten hemel logeeren. Voor het buitenland is een ander pas noo dig dat kan aangevraagd worden mits 230 r. en steeds zal geweigerd, tenzij gij een of- ric.eele opdracht te vervullen hebt. W.it gij absoluut het land verlaten, dan zijt gij verplicht te vluchten. Wanneer gij dan gesnapt wordt, dan hebt gij recht op een minimum straf van 10 jaar, die meestal zal verlengd worden tot het maximum de dood straf. Een soldaat die wil vluchten heeft al leen recht op de doodstraf. Die straf geldt niet voor Ij alleen, maar ook voor uw fa milieleden voor hen mogen nochtans ver zachtende omstandi ghed en worden aange nomen wanneer ze kunnen bewijzen niet op de hoogte te zijn geweest van de poging tot ontvluchten of van de ontvluchting zoo die gelukt is. Dat is de vrijheid van verkeer in U.S.S.R. in vredestijd, kan het nog strenger in tijd van oorlog Kunt gij dan nog twijfelen dat ook de vrijheid van pers is gewaarborgd. André Gide verklaart zijn redevoeringen niet te verkennen wanneer die 's anderen- daagsch in de pers verschenen. Een schrij ver van brochures, verontschuldigt zich bij Georges Duhamel wanneer hij den franschen schrijver enkele zijner geschriften overhan digd erbij voegend Verontschuldigd mij voor sommige opstandige uitdrukkingen, kommunistische termen en phrasenbouw, och het moet zoo, het is dwang Walter Citrine, Smith en daaromtrent al en die de vrijheid van pers in de Unie eoordeelen, vragen zich af of die vrijheid wel degelijk bestaat. Ten andere schreef Staline niet Voor de bourgeoisie kan van vrijheid van pers bij ons geen spraak zijn. Vrijheid van pers be staat bij ons niet voor de Mensjewiki noch voor de opstandige socialisten die alleen de belangen van een overwonnen en uit de macht ontzette bourgeoisie vertegenwoordi gen Maar hoe verstaan die Sovjets de vrijheid en het recht op arbeid Voor den arbeider is het zeer moeilijk aan werk te geraken, even moeilijk is het om van werk te veranderen, tenzij natuurlijk er buitengezet te worden en dat gebeurt wel meer dan eens. Alvorens aanvaard te worden moet hij in een aantal bureelen de vereischte pleegvor men vervullen, voorzien zijn van een pas (voor het verkeer in het binnenland), een certificaat en een werkboekje, het livret van zijn militairen dienst en 2 photo s. Veronderstellen wij nu dat hij aangeno men wordt, dan krijgt gij een «laisser-pas- ser» dat maandelijksch moet vernieuwd wor den en bij het binnen of buitengaan van de werkplaats aan de garde van de G.P.U. die aan den ingang de wacht houdt, moet vertoond. Veranderen van werkplaats of de fabriek verlaten mag hij niet zonder toelating van den directeur en den voorzitter van het syn- dikaat van het werkhuis, den secretaris van de kommunistische-cel waar hij ingeschreven Enkele minuten te laat komen, wegens ziekte zonder certificaat van den geneesheer thuis blijven, is voldoende om als déserteur van het socialistisch arbeidersfront te wor den weggezonden. Is in die voorwaarden de vrijheid van de sovjet niet veel slechter dan het oude sla vendom Zij tenminste wisten dat ze sla ven waren, al waren ze niet vrij, ze hadden toch de zekerheid een patroon te hebben voor wie ze moesten werken, die hen wel kon verkoopen, maar dan werkten en aten ze voor een nieuwen meester. In Rusland wordt de werkman eenvoudig buitengezet en gebroodroofd. Als dit den toestand is van de vrije sov jetburgers, wat moet dan gezegd van de on telbare gevangenen en van diegene die tot dwangarbeid zijn veroordeeld Ziedaar wat onder het woordje vrijheid door de sovjets wordt verstaan. Ik meen U voldoende te hebben bewezen dat zoo n vrij heid voor ons absoluut geen vrijheid is is den toestand bij ons niet zooals wij zelf het wenschen, dan zijn wij toch oneindig veel beter dan de arme russen onder het Sta linisme. III. VRIJHEID. »S t§r "3 Vf' *4.' Vï.- iSf Mijn grootste plezier is mijn slacht offer uit te kiezen, mijn wraak voor te bereiden, mijn slag te slaan en dan ge rust te gaan slapen Meer dan de Kerk heeft de kommunisti sche leer aan de wereld den zoo verlangden vrede beloofd, vrede aan alle burgers, vrede aan alle volkeren. Geloovigen van alle gods diensten en ook gij ongeloovigen, gij boeren en middenstanders, gij werklieden, gij allen die menschen zijt, hebt eikanderen lief ook gij landen van de gansche wereld vereenigt U, verzoent U met uw vijanden, geniet van den vrede door U aan te sluiten bij de Unie van de Socialistische Sovjet Republieken. Als U achter de schermen van dit machtig, schoon programma de woorden hoort door Staline uitgesproken aan Kamenev en Dzer- jnnski in 1923 «mijn grootste plezier is mijn slachtoffers uit te kiezen, mijn wraak voor te bereiden, mijn slag te slaan en dan gerust slapen te gaan wat denkt U dan Het ware overbodig van mijnentwege te be- veren dat vrede heerscht in Rusland, wel- icht zi,n welvaart en vrijheid U tegen ge- /allen, en hebt L daaruit reeds opgemaakt Jat al.een verdrukking en haat het huidige russ sche regiem kenschetsen 1 v zal U toegeven dat in de Sovjet-Unie vrede heerscht op voorwaarde nochtans dat aanneemt dat vrede kan gepaard gaan met haat en vrees, Rusland is een land dat tus- schen werkman en bureaucratie, van vrees van allen voor hen die in hun omgeving le ven, want niemand is zeker den morgen te zien, noch door een lid van de G.P.U. te worden meegenomen, met of zonder vonnis in de gevangenissen opgesloten, naar Sibe rië verzonden of eenvoudig dood geschoten te worden het is nu eenmaal de gewoonte geworden in de Uni wil niemand een betere plaats bekleeden dat hij zijn geburen, vrien den, zelfs familielleden en kinders moet ver klikken. Het ligt niet in mijn bedoeling vrede te noemen wanneer de politieke toestanden erg gespannen zijn ik wil evenmin onderscheid maken tusschen oorlog en burgeroorlog, om dat noch de eene noch de andere den vrede dienen, en al wordt de toestand in Rusland meestal niet als burgeroorlog aanzien, dan vraag ik me af of het absoluut noodig is dat twee partijen mekander uitroeien alvo rens van burgeroorlog kan spraak zijn we staan hier voor een feit, één klas van men schen roeit de andere uit 't zij individueel of in massa dat is geen verdrukking meer. Doch laten we samen onderzoeken of er vrede bestaat tusschen de Unielanden en de andere landen van de wereld. Of liever al vorens ons op internationaal terrein te wa gen, zien we eerst of vrede heerscht tus schen de verscheidene republieken die de Unie vormen. Het is zeker gewaagd een oordeel te vel len over toestancfen er^ landen waarover weinig of niets geweten is, U.S.S.R. bestaat thans uit een aantal republieken waaraan zich in feite niemand interesseert, tenzij mis schien enkelen aan Oekranie, zoodat alwat we daaromtrent weten ons gemeld wordt door Moskou. Ten andere wat baat het ons te weten hoe de toestanden zijn in zus of zoo n republiek, wanneer we het gansche sy steem beoordeelen. Uit hetgeen we echter weten, kunnen we gerust opmaken dat de onafhankelijkheid van die republieken heel klein is en dat de voorzitters van die zoogezegde vrije republie ken niets anders zijn dan plaatselijke amb tenaren onderworpen aan het centraal be stuur. Wanneer die voorzitters of hun mi nisters te groote populariteit genieten of een te groote macht bezitten, worden ze eenvoudig verplaatst, afgesteld, doch meest al verbannen of terechtgesteld. Uit de lijst van verbannenen en gefusiljeerden, die ons geregeld langs de dagbladen worden kenbaar gemaakt vinden we meer dan eens plaatse lijke leiders. Zoodat we moeilijk kunnen aan nemen dat de sovjetraad erin gelukt is den vrede in de republieken te handhaven. Doch wat het buitenland betreft Hier nogmaals is het moeilijk te oordeelen, de kommunisten zijn niet overal de meerdere, omdat in Mexico burgeroorlog heerschte, in Spanje woedt, Frankrijk en misschien Belgie bedreigt, omdat China en Japan, twee geele broeders mekaar niet te best verstaan, kun nen we daaruit besluiten dat de kommunis ten daarvan de oorzaak zijn Het is onmogelijk daar een juist antwoord op te geven. Onderzoeken we liever enkele gevallen van naderbij. Het valt onmiddellijk op dat de Sovjet afgevaardigden op alle vergaderingen waar ze deel aan nemen, steeds wanorde zoeken. Was dit weer niet het geval in het niet- inmengingscomitee te Londen,volgt gij de zit tingen van den Volkenbond, en waar ligt de oorzaak van de groote crisis die dit orga nisme thans doormaakt Met een ongehoorde schijnheiligheid, on der voorwendsel den vrede te dienen, be schermt de Unie vereenigingen (bv. de R. U.P.) die op oorlog aandringen, ten einde hun kommunistische ideologie te doen over winnen. Wanneer we spreken van idéologie moeten we goed opletten het is immers niet zoozeer de kommunistische leer die hen ter harte ligt, maar wel Staline en zijn bende. Staline heeft een machtig leger (tenminste in getal), hij hoeft geen aanval te vreezen van Japan, noch van Duitschland,maar moest Japan eenerzijds en Duitschland anderzijds Rusland aanvallen, dan zou Staline terecht mogen vreezen, omdat dan, vast en zeker, zijn eigen onderdrukt volk in opstand zou komen tegen hem. Hij beschikt over mannen genoeg om weerstand te bieden èn aan Japan èn aan Duitschland, doch het russische volk zelf zou hij niet meer kunnen bedwingen, hij zou niet meer kunnen verhinderen dat gansch de arbeidersklasse opkomt tegen de bureau cratie waarvan hij de verpersoonlijking is. Uit die vrees groeit dan het genoegen wan neer zich twee volkeren uitmoorden, wan neer in een land de burgers tegen mekaar opkomen, in beide gevallen is het een ver zwakking van een partij die gevaarlijk is of gevaar zou. kunnen opleveren. Van die troe bele toestanden kan nog gebruik gemaakt om de nieuwe begripsleer te verspreiden. (Wordt voortgezet).

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1