De Overeenkomst tusschen Engeland en Ierland. Prof. N. GUNZBURG en het Gentsche Rectoraat. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 8 MEI 1938. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkan tooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN EEN NIET TE ONDERSCHATTEN ACCOORD. HET EINDE VAN EEN LANGEN STRIJD. DE MOB I LI EN BELASTING DE KWESTIE VAN EUPEN, MALMEDY, EN ST. VITH DRINKT KING STOUT HET BIERVERBRUIK. DE WERKLOOZEN EN DE DUIVENPRIJSKAMPEN. LANDBOUWKRONIEK, OUDERDOMSPENSIOEN. 'l AZET VAN I Jaar, per poat Congo Frankrijk Amerika Loaae Nummera 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. 0.25 fr. De poatabonnenten in Belgia, die ras woonat veranderen, moeten dit aangeven in 't poat- bureel dat ben bedient, en niet aan ona. Bij elk acbrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een poetzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Poatcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikela worden in de acheurmand gegooid. Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notariaaen en Deur- waardera. Voor dikwijle te herhalen pe- klamen, prijzen volgena overeenkomat. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Dezer dagen hebben de heer de Va lera en de afgevaardigden der Brit- sche regeering, te Londen, een accoord onderteekend, waarvan het belang, naar onze meening, niet voldoende werd onderlijnd. Deze gebeurtenis geraakte verloren, onder al de oogenschijnlijke meer ac- tueele vraagstukken, in Midden-Europa in Spanje, in het Verre-Oosten... en in ons Land zelf, vermits we hier allicht aan den vooravond staan van een mi- nisterieele crisis. En nochtans is er geen strijd, die, in zijn tijd, de volken méér gepassion- neerd heeft, dan de strijd der Ieren met Engeland, en van de Ieren van het Zuiden met die van het Noorden, vermits elkeen weet, dat niet alle leren t' accoord zijn over de lotsbestemmin gen van hun Land en die van Ulster trouw blijven aan Engeland en dus met de regeering van Dublin niets te maken willen hebben. In vollen oorlog, woedde deze strijd reeds op zijn hevigst, en geraakte hij op zijn hoogtepunt, wanneer de Brit ten de wet op den verplichten dienst plicht, ook in Ierland, wilden toegepast zien. Na den oorlog, ging hij, ononderbro ken, voort, tot eindelijk, te laat na tuurlijk Lloyd George er, in 1 920- 1921, in toestemde, onderhandelingen aan te knoopen met de Iersche opstan delingen, hetgeen dan, in Januari 1922 leidde tot een accoord, dat evenwel geen vrede beteekende. Dit accoord voorzag inderdaad o.m. de betaling van een aantal annuiteiten voor de vergoeding van den terugkoop der gronden door de Iersche regeering besloten, ten voordeele van de Iersche boeren. Op een gegeven oogenblik, besloot de Iersche radicale regeering de beta ling van die annuiteiten te schorsen, wat voor gevolg had, dat de Britsche regeering, als strafmaatregel, tolbarree- len optrok, die de economische bedrij vigheid van den lerschen Vrijstaat in een zeer ernstige maat belemmerde. Sedertdien bestond er, tusschen En geland en Ierland, een latente staat van vijandschap, die de diplomatische betrekkingen niet onmogelijk maakte, maar die toch elke verstandhouding tusschen beide partijen verhinderde. Te meer, daar deze financieel-eco- nomische vraagstukken niet de eenige waren,die Ierland van Engeland scheid den Er was ook het zoo belangrijke vraagstuk, het werkelijke deelnemen van Ierland aan de verdediging van het Britsche rijk, in tijd van oorlog. En dan ook dit van de eenheid van de Noor delijke Graafschappen van Ierland met Zuid-Ierland. De wrijvingen tusschen beide landen werden steeds grooter, tpt irj Decem ber van verleden jaar, de nieuwe Grondwet in voege trad, die in Juni gestemd was geworden, en die voor zag, dat de oude Iersche Vrijstaat, voortaan den naam zou dragen van de Eire -republiek en als nationaal ge bied heel het Iersche eiland opeischte, samen met de kleinere eilanden en ook de zeeën, die Ierland omringen Dat was bijzonder erg, wanneer men weet, dat tot dan toe, Engeland de verdediging der kusten van Ierland en ten slotte dus, van Ierland zelf nooit had prijs gegeven en dat zijn eigen Britsche troepen en vlooteenheden steeds, op den lerschen bodem, stanc hielden. In J anuari, nam de Valera dan het initiatief van onderhandelingen, die tot dc oplossing van deze zeer belangrijke vraagstukken moesten leiden. Weldra bleek nochtans, dat beide standpunten, in zooverre van elkaar verschilden, dat, er niet aan te denken viel, een onmiddellijk accoord te be reiken. En dan werd ook maar besloten, ze te schorsen. De jongste gebeurtenissen in Europa ben, met wien het zooniet in openlijke vijandschap, dan toch in onmin leefde, en die wel eens met een vijand zou kunnen samenspannen, deden den heer Chamberlain wat ernstiger nadenken, dan zijn voorgangers het hadden ge daan. En zoo werden dan de laatste on derhandelingen, in een stemming ge opend, die, van het eerste oogenblik, veel gunstiger scheen. De beide partijen geraakten weldra accoord om zekere vraagstukken nog onaangeroerd te laten, zoo dit van de vereeniging van de Noordergraafschap pen met Zuid-Ierland, vermits dit, ten slotte, niet enkel van Engeland afhangt maar veeleer van de inwoners van het 'Jlster zelf. Dit zuiver politiek vraagstuk werd dus terzijde geschoven en de financi- eel-economische vraagstukken vonden dan een gemakkelijker oplossing. In het accoord, dat nu te Londen werd onderteekend, werden de voor waarden vastgesteld van de verder af te lossen annuiteiten, maar, als tegen- vergoeding, maakt de Britsche regee ring aan de Iersche, alles over, wat de verdediging betreft, van Ierland. Nog méér, het accoord bevat een econo misch accoord, dat voorziet, dat gansch erland, dezelfde algemeene voorwaar den geniet, die aan de andere Domi nions van de Britsche Commonwealth werden toegezegd. Wanneer men dan weet,dat de vroe ger vastgestelde annuiteiten vervangen worden door het betalen van een éénig aedrag van 1 0 millioen pond sterling, en dat daarvoor Engeland, buiten de economische gemakkelijkheden, in ei gendom, aan de Iersche regeering, reel de militaire havenuitrustingen en ïeel het materieel afstaat van dat deel der Britsche vloot, dat gewoonlijk ge- ïecht is aan de Iersche havens, dan tan men wel geneigd zijn te besluiten, dat Engeland hier het hoofd in den schoot heeft gelegd, en alles gedaan reeft, om het den Ieren gemakkelijk te maken. En nochtans, wanneer we nader toe- ijken, zal elkeen moeten erkennen, dat de toegevingen van Engeland, niet zoo groot kunnen zijn, of de voordee- len, die het Britsche rijk er uit haalt, zijn toch nog veel grooter. Te Londen is men inderdaad over tuigd, dat de veiligheid van Engeland, vast en zeker, beter gewaarborgd is, door de nauwe en vriendschappelijke betrekkingen, die nu mogelijk zijn met de Eire-republiek, dan door het voort bestaan van een conflict, dat onoplos baar zou gebleven zijn, ter wille van een kwestie van prestige of trots. En dat bewijst, eens te meer, dat dit land van traditie, waarvan zegt, dat het een politiek heeft, die in den loop der eeuwen om zoo te zeg- De argumenten, die de liberale af gevaardigden bij den heer Janson heb ben doen gelden ten opzichte van de mobiele bijbelasting, voorzien in het regeeringsontwerp, dat thans door een liberaal ontwerp, waarin de herinvoe ring van de crisistaks wordt voorzien, zal worden vervangen, zijn de volgen de Ten eerste werd voor deze belasting een klimmende schaal voorzien, wat niet het geval was met de vroegere crisistaks. En vermits het hier het dek ken van uitgaven geldt, veroorzaakt door sociale wetten, achten de libera len dat deze lasten gelijkmatig door de gansche natie moeten worden ge dragen, en niet zwaarder op de eene reeks burgers hoefden te wegen dan op de andere. Het tweede, en dit is wel 't grootste argument geweest, is dat deze belas ting toepasselijk is op de dividenden, uitbetaald door de naamlooze vennoot schappen. Deze dividenden worden, in ons land, reeds belast in een verhou ding van 24.20 hetzij zeer dicht bij het hoogste cijfer dat in Engeland wordt geheven, en dat 25 bedraagt In Duitschland bedraagt deze belasting 10 in Frankrijk 24 op de aan- deelen aan drager en 15 op de no minale aandeelen in Nederland 1 0 in Italië 10 in de Vereenigde Staten 15 in Argentinië en Canada 5 en in Zwitserland 3 tot 4.5 Moest het regeeringsontwerp op de mobiele bijbelasting worden ingevoerd dan zou hier in ons land niet minder dan 28.70 belasting op de winsten van de naamlooze vennootschappen worden geheven. Men zal aanvoeren dat het hier slechts een belasting geldt die de rijken treft, maar dat is in het geheel niet waar. Tot in de nederigste gezinnen treft men inderdaad bezitters aan van aandeelen van naamlooze ven nootschappen. Het belangrijkste in deze zaak is echter de economische overweging belast men de winsten door de kapi talen verwezenlijkt te zwaar, dan zul len deze kapitalen ons land verlaten en in het buitenland worden belegd, waar de omstandigheden gunstiger zijn. Er zal minder economische bedrij vigheid in ons land komen, en vermits Belgie hoofdzakelijk leven moet van het verwerken van buitenlandsche pro ducten, die daarna weer kunnen uitge voerd worden, en dus door gunstige omstandigheden zooveel mogelijk de eigen kapitalen moet beletten, het land te verlaten, en zelfs vreemde kapitalen moet kunnen aanlokken, wil er vol doende arbeid zijn voor onzen wer kenden stand, zou deze belasting al heel slecht gekomen zijn, om mede te werken tot het herstel van onze eco nomische bedrijvigheid. Reeds zijn de beleggingen, in naam looze vennootschappen in de laatste tijden niet bijzonder schitterend ge weest. In het jaar 1931 werden aldus in ons land voor 2 milliard frank be legd. In 1936 werden nog slechts voor 700 millioen belegd, hetgeen, rekening houdend niet de devaluatie, neerkomt op een vermindering van 75 Het komt er dus op aan deze vermindering die in 1937 een beetje heeft opgehou- gen nooit gewijzigd werd, toch vol doende soepelheid bezit, om de meeste den, niet terug met volle kracht te netelige vraagstukken op te lossen in doen hernemen, want dat zou ons land een zin, waarbij de algemeene belan- al heel gauw naar den ondergang lei gen van het Britsche Rijk, in zoo rui me mate mogelijk, worden gevrij waard. M. Naar wij door een studie van een vakman vernemen, bedroeg voor 1936 het bierverbruik in ons land 175 liter per hoofd. In Duitschland 56 liter in Engeland 72 liter in Frankrijk 33 den. Op de vraag van een senator were door den Minister van Arbeid en So ciale Voorzorg geantwoord dat Bij artikel 60, 3e, van 't koninklijk besluit van 31 Mei 1933 wordt be paald dat de werkloozen die de rech ten hebben uitgeput welke zij bezitten als verzekerden, zijn uitgesloten van voordeel der tegemoetkomingen van het N.K.F. (den N.D.A.W.), wanneer liter in Nederland 1 5 liter. Belgie ligt uitsluitend en volop in zij van kennelijk wangedrag zijn of de zoogenaamde bierzone, die de lan- zich overgeven aan drankmisbruik, of den omvat waar de gemiddelde jaar- aan spel of weddingschappen. 10 graden Celsius be- Te midden van de groote wereld gebeurtenissen, welke plaats grepen in de laatste weken, heeft het incident van Eupen wellicht niet op eene ge noegzame manier onze aandacht ge trokken. Koning Leopold moest aan de vroe gere Duitsche stad Eupen een bezoek brengen. Op het laatste oogenblik werd dit bezoek afgelast en vervan gen door een officieel bezoek van den heer minister Dierckx. Aan deze plech tigheid hebben de drie schepenen van Eupen geweigerd deel te nemen. Al leen de burgemeester, M. Zimmerman, was aanwezig. Men mag niet uit het oog verliezen dat geen enkel burger van Eupen het ambt van burgemeester heeft willen aanvaarden, zoodat men een ander burger moest noemen. De provinciale overheid van Luik heeft nu bestuurlijke maatregelen ge troffen tegenover de schepenen van upen. Wij hebben hieromtrent geen oor deel uit te brengen. Wij meenen even wel rondborstig te mogen verklaren, dat dergelijke denkelijk niet van aard zijn om den gemoedstoestand in de vorige Duitsche kreisen te wijzigen. Het tegenovergestelde is te vreezen. Wij achten het nutteloos onze mee ning te moeten laten kennen ten over staan van de aanhechting van de krei sen Eupen, Malmedy en St. Vith na den oorlog. Men heeft gezegd dat men e regeling van deze gewesten moet vergelijken met de teruggave van Elzas tharingen aan Frankrijk. Dergelijke voorstelling is, naar onze meening, on juist. De teruggave van Elzas-Lotharingen werd voorzien in de Veertien punten van Wilson, die als grondslag dienden van den wapenstilstand en van den Vrede. Van Eupen, Malmedy en St. Vith was er geen spraak in de vredes voorwaarden aan de Duitschers aan geboden, en door de Duitschers aan vaard op 1 1 November 1918. Deze kwestie is 'n na-oorlogsprodukt van de Fransche diplomatie, evenals de Gang van Dantzig het oprich ten van de Tsjecho-Slowaaksche repu bliek, de verdeeling van Oostenrijk, iet beruchte artikel 1 6 van het Pakt, de koloniale mandaten, enz., enz. Wij gelooven dat de aanhechting van de Duitsche kreisen niet berust, noch op historische, noch op ethnische noch op politieke, noch op economi sche grondslagen. Wij weten dat er na den oorlog een referendum heeft plaats gehad in deze kreisen. Wij staan door den band zeer sceptisch tegenover allerhande aan hechtingen en wij gelooven dat het re gister referendum door Belgie inge- icht in de ex-Duitsche gewesten, geenszins eene onbeperkte goedkeuring kan wegdragen. Men kan zeggen Wij staan voor een voldongen feit. Dat is mogelijk. Maar boven de regels van het volken recht staan de wetten van het natuur recht en van de moraal. Men zal ook zeggen dat Hitler in zijne boodschap van Oktober 1937 de grenzen van Belgie en de integriteit van ons grondgebied heeft erkend. Dat is ontegensprekelijk en wij beweren ook niet dat Duitschland ooit 't inzicht heeft gehad heel Westelijk-Europa in vuur en in vlam te zetten terwille van een kleine bevolking van omtrent 60.000 inwoners. Daarover gaat het niet. Het gaat over een kwestie van loyauteit en van prestige voor ons land. Om elke verdere betwisting te kun nen voorkomen ware het volgens onze bescheidene meening wensche lijk eene nieuwe volksstemming te la ten uitschrijven in de drie kreisen, in den zin van het referendum, dat plaats had in het Saargebied. Dergelijk refe rendum, omringd met al de noodige voorzorgen, en staande onder het toe zicht van eene internationale commis sie, zou plaats hebben onder de be volking, die was ingeschreven op de lokale registers vóór 1 1 November 1918. De inwoners van elke kreis zou den beslissen welke oplossing zij wen schen. De uitslag zou definitief een ein de stellen aan elke uiting van onrust bij iedereen alle belang heeft, dat hij langs den vredelievenden weg zou ge regeld worden. Nu eerst komt men tot de bevinding dat er na den oorlog talrijke en zeer grove politieke en diplomatieke fouten werden begaan. Wij hebben er geen belang bij wantoestanden in het leven te willen houden, wanneer deze wer kelijk bestaan. Wij meenen dat de kwestie van Eu pen, Malmedy en St. Vith wel eene aijzondere aandacht verdient in het be- ang zelf van de Belgische binnen- en Duitenlandsche rust. De overgroote meerderheid van de Belgische bevol- cing is er buiten twijfel van overtuigd, dat niemand dient Belg te blijven bui ten en tegen zijn wil. Zoo denken de Walen evengoed als de Vlamingen over deze kwestie. Wij hebben aan de regeering geen raad te geven, maar wij vermoeden, dat er velen in deze kwestie eens te meer eene gevaarlijke en ongelukkige rol willen spelen. Dat moet kost wat tost vermeden worden. G. v. B. De Kwaliteit van de Tabak in Functie van den afstand. Volgens proeven, gedaan door MM. 3imopte en Piesen, mogen we beslui ten, dat tabak, die dicht geplant werd en waarvan de toppen werden uitge- nepen, een hoogere opbrengst levert, doe kleiner afstand, des te beter de cwaliteit van de bladeren dezelfde vaststelling doet men bij perceelen waarvan de toppen werden uitgenepen, vergeleken bij perceelen waar deze be werking werd verwaarloosd de kwa- iteit der bladeren van de eerste per ceelen steeg met 81 Scheikundig gesproken, wordt de kwaliteit van de tabak beter, naarmate de afstand klei ner is en de toppen werden uitgenepen. De betere kwaliteit is toe te schrij ven aan den strijd die er bestaat tus schen de vorming van het zetmeel en deze van de stikstofhoudende stoffen in de werking der bladgroenverrichting Als er voldoende stikstof en minerale stoffen voorhanden zijn, worden de coolstofhydraten mede verwerkt in de stikstofhoudende stoffen. Als er geen stikstof is,worden de koolhydraten om gewerkt tot zetmeel. Als er weinig stikstof voorhanden is (dit is het ge val bij dichtstaande planten) dan wordt een kleine hoeveelheid koolhydraten omgewerkt tot zetmeel, waardoor we tabak bekomen van zeer goede kwali teit. Evenals de afstand, heeft ook de lemesting invloed op de kwaliteit en e opbrengst van de tabak. Potasch verhoogt de opbrengst in gewicht, ver betert de brandbaarheid en den geur heeft daarbij een merkbaren invloed op de kleur, de fijnheid en de soepel heid van het blad. Daarom zullen 5 tot 6 kgr. potaschsulfaat gebruikt wor den per are. Bij planten, die men kweekt voor den geur, de fijnheid en de kwaliteit, mogen geen groote hoeveelheden sterk aanjagende stikstofmesten gebruikt worden. Daarom raden we aan, ammoniak- sulfaat te gebruiken 5 kgr. per are. Bij deze meststof verloopt de nitrifica- tie langzaam en regelmatig zonder de planten te zeer aan te jagen, wat moet vermeden worden. Gustaaf Gillekens. Over 't algemeen weet het publiek niet dat door middel der stortingen bij de Lijfrentekas op de rekening van een mannelijk verzekerde verricht niet en kel, ten bate van vermeld verzekerde een ouderdomslijfrente wordt geves tigd, d och dat vermelde stortingen eveneens worden bestemd tot het ves tigen van een weduwerente die, in ge val van overlijden van den man, aan de overlevende echtgenoote wordt uit gekeerd. Boven deze weduwerente, verleent het Rijk een aanvullende toelage, we- duwerentetoeslag genaamd. Het jaarlijksch bedrag van laatstge noemd voordeel is vastgesteld op 540 frank, wat betreft de belanghebbende, wier man van 1861 tot en met 1872 geboren was 480 frank wat betreft de weduwen wier man van 1873 tot en met 187 7 geboren zijn, enz. Weezentoelagen ten bedrage van 240 frank per jaar, worden voorzien voor ieder kind, van minder dan 16 jaar, dat ten laste van den verzekerde was. Om bedoelde voordeelen te genieten dient er, als volgt gehandeld De aan vraag om weduwenrentebrevet wordt ingediend door middel van een formu lier mod 09 V dat kosteloos in een postkantoor wordt verkregen. Bij dit formulier dient gevoegd een aanvraag om weduwenrentetoeslag dat wordt verkregen bij het gemeentebe stuur. Van dit tweede formulier dient ook gebruik gemaakt om, bij voorko mend geval, de weezentoelagen te vra gen. Aan deze dokumenten dienen toe gevoegd een uittreksel uit de overlij densakte van den man en een uittrek sel uit de huwelijksakte. De verzekerden die in den loop der maand April verjaren, worden er aan herinnerd dat hun stortingskaart voor 26 Mei e. k. aan de Lijfrentekas dient overgemaakt. temperatuur IU graden Celsius be- Een maximum inleg van 20 fr. per draagt. duif aannemen zou in strijd zijn met Terwijl het brandewijnverbruik in voorgaande bepalingen, het koudere Noorden de overhand be- J £)e huidige reglementeering 5 haald, is het wijnverbruik van betee- fr. inleg inzake het duivenspel, r et ge\ aar oor Engeland, dat nu hee- t kenis in het warmer Zuiden. In 19 32 werd op aandringen van verschillende en mistevredenheid in deze gewesten, lemaal niet meer denkbeeldig schijnt, bedroeg het 162 liter per hoofd aldaar, zijden reeds meerdere malen opnieuw ^Vij hebben geenszins de bedoeling wer er ■van eens gewikkeld te zijn in een oor- Jn Belgie bedroeg het wijnverbruik in bestudeerd en telkenmale werd bevon- de kwestie van Eupen-Malmedy tra- Vr,n log. waarbij het dan, nabij zijn onmid- j 1931 ongeveer 4.35 liter en het bran- Jen dat er geen aanleiding toe bestaat gisch te willen opvatten, maar wij sche b< dellijke.Westergrens. een staat zou heb-'dewijnverbruik 0.60 liter per hoofd. het bestaande regiem te wijzigen. staan hier voor eenen toestand, waar- scKe Studentenkring te Brussel en een de - - ijverigste leiders van de studentencongressen en van de Vlaamsche wetenschappelijke con- De «Poperingenaar» heeft het gepast gevon den zich bij de Libre Belgique en de pers n de Hitlerknechten aan te sluiten bij de hatelijke campagne tegen Prof. Gunzburg van de Gentsche Universiteit. Deken van de Rechtsfaculteit waartoe Prof. Fredericq be hoorde, vond deze Faculteit het zeer natuur- ijk Prof. Gunzburg voor te stellen als can- didaat om het rectoraal mandaat te beëindi gen van Prof. Fredericq, nadat deze tot Goe- verneur van Oost-Vlaanderen werd benoemd. Evenals Prof. Fredericq is Prof. Gunzburg een liberale personaliteit die zich niet met politiek bezig houdt. Maar de hitleriaansche clericalen waakten. Hij is van israëlietische afkomst. Dat is ge noeg om hem op de smadelijkste wijze aan te vallen. M. Gunzburg, wordt geschreven, kwam on langs maar naar hier en verwierf kort ge leden de Belgische nationaliteit door natu ralisatie. Wat onzin wordt ons gezegd door pro fessoren en studenten bij wie wij om inlich tingen gingen. Zoon van een vader die de Staatsnaturalisatie heeft gehad,is Prof. Gunz burg, die meer dan een halve eeuw in Ant werpen is, Belg door optie. Hij heeft hier zijn militaire verplichtingen vervuld. Alhoe wel hij al lang den militairen leeftijd voorbij was, heeft hij zich bij den aanvang van den oorlog, ter beschikking van het vaderland gesteld. *t Zijn de militaire overheden en niet de Poperingenaar of de Libre Belgique die bepalen waar men dienen moet. Hij draagt de Herinneringsmedalie, die van den Zege, die van Koning Albert, en een Fransche on derscheiding, die hem tijdens den oorlog werd verleend. Prof. Gunzburg, zegt iemand ons, maar dat is een echte Sinjoor Hij werd van kleinsaf te Antwerpen opgevoed en blonk er uit als leerling van de lagere school en van het Athenaeum. Hij studeerde aan de Uni versiteit te Brussel en is sedert I 906 te Ant werpen gevestigd als advokaat. zijn prilste jeugd was hij in de Vlaam beweging.Hij was voorzitter van Vlaam - gressen. Sedert meer dan dertig jaar was hij secretaris of medeopsteller van het Rechts kundig Tijdschrift voor Vlaamsch Belgie, lan ge jaren secretaris van den Bond der Vlaam- sche Rechtsgeleerden, enz. Vóór den oor log lid en na den oorlog algemeen secre taris van de Commissie ter vervlaamsching van de Gentsche Universiteit, heeft hij als weinigen bijgedragen tot de verwezenlijking van dit grootsche werk. Toen Gent vervlaamscht werd, aanvaardde hij, op verzoek van Minister Nolf, een lee- raarsstoel. Sedertdien geeft hij te Gent een reeks belangrijke leergangen en wordt er door de studenten geacht en bemind. De wetenschappelijke productie van Prof., Gunzburg is geweldig. Zij bevat tientallen belangrijke studies. Zijn boek over het Hu welijkscontract en zijn werk over de moderne stroomingen in het Strafrecht zijn classiek. Op uitnoodiging van verscheidene vreemde Universiteiten hield hij lezingen in Nederland Frankrijk. Egypte, enz. Zijn medewerking wordt op prijs gesteld door talrijke Belgische en buitenlandsche tijdschriften.Prof. N. Gunz burg is sedert jaren secretaris van de Union Beige de Droit pénal, medebestuurder van 't Belgisch instituut voor vergelijkend recht, lid van de officieele vertalingscommissie van onze wetgeving, enz. Zijn dat allemaal geen titels die Prof. Gunz burg als een van onze vooraanstaande Bel gische geleerden in Vlaanderen zouden moe ten doen vereeren Wij weten niet of hij na de afschuwelijke rassistische lastercampagne nog bereid zou zijn den zwaren last van het rectoraat te aan vaarden, in voorkomend geval. Het is te be twijfelen. Maar de schandelijke veldtocht te gen Prof. Gunzburg, dat kunnen wij verze keren. wordt ten strengste afgekeurd door zijn collega's en door alle Gentsche studen ten, zonder onderscheid. Het ligt natuurlijk niet in onze bedoeling, bij huidige noodzakelijke terechtwijzing, de candidatuur van Prof. Kluyskens in iets te beknibbelen. Door eenieder geacht en bemind, moet Prof. Kluyskens als een der beste Vlaamsche Juristen beschouwd worden. Aan hem heb ben Wij de eerste en beste Vlaamsche wer ken over het burgerlijk recht te danken. Als katholieke volksvertegenwoordiger uit Gent, komt Prof. Kluyskens voor als de ver draagzame katholiek die het goed meent en. steeds het algemeen belang van zijn volk weet te dienen. (Uit Bnmel).

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1