Ministerieele Krisis in Belgie De Heer Spaak vormt een Nieuwe Regeering. Voor den Volkenbond. Allo Allo ACCORDEON LIEFHEBBERS NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT IDEEEN^ EN DOCUMENTEN HET HANDELSREGISTER LANDBOUWKRONIEK 18- JAAR. NIMMER 21. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 22 MEI 1938. ABONNEMENTEN per post Congo Frankrijk Amerika Losse Nummers 0.25 fr. 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die ras woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2. POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden iD de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pe- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. DE KRISIS OPGELOST IN 48 UREN. EEN MINISTERIE SPAAK MET SLECHTS ELF MINISTERS. Het Ontslag van de Regeering Janson. Vrijdag avond heeft de Heer P.-E. Janson, Eerste Minister, het ontslag zijner Regeering, den Koning aange boden. De Koning heeft dit ontslag aan vaard en vatte aanstonds Zijne raad plegingen aan. Hij ontving eerst M. Max, Voorzit ter der Liberale Kamergroep, die meer dan een Half uur met den Vorst in gesprek bleef. Bij zijn vertrek verklaarde M. Max dat hij hoopte dat deze krisis vlug zal opgelost worden. Daarna werd M. Moyersoen, Voor zitter van de Senaat, door den Koning ontvangen. Na dit onderhoud weiger de hij een enkele verklaring te doen. Dan was het de beurt aan M. Huys- mans, Voorzitter der Kamer, die even eens een half uur met den Vorst in ge sprek bleef. M. Spaak, Kabinetsvormer. Zooals te voorzien werd M. Paul Spaak, seffens door den Koning ontbo den. Deze bleef anderhalf uur met de Vorst onderhandelen en verklaarde bij zijn vertrek, dat de Koning hem ver zocht had de regeering samen te stellen In het Ministerie van Buitenlandsche Zaken teruggekeerd zijnde, legde M. Spaak volgende verklaring af aan de leden der Pers De Koning heeft mij verzocht de regeering samen te stellen. Ik heb aan vaard. Ik heb niet gemeend de Koning te moeten antwoorden met de traditi- onneele en voorzichtige formuul «Ik zal eerst mijn politieke vrienden raad plegen». De huidige toestand vereischt dat wij voor alles besparingen doen op lange besprekingen. Ik ben bereid zwa re verantwoordelijkheden op te nemen. Maar dan moeten de anderen ook het zelfde doen. Ik wil mij niettemin in be trekking stellen met de partijgroepen. Ik ga dus onmiddellijk trachten een re geering samen te stellen uit personali teiten, die al de strekkingen vertegen woordigen van de vroegere meerder heid en die minder ministeries zal tel len dan de vorige kabinetten. Ik heb een programma klaar. Ik ga het voor leggen aan de personaliteiten op wier medewerking ik meen beroep te mogen doen. Ik zal geen enkele exclusieve aanvaarden, om 't even van waar zij komt. Ik moet heel vlug te werk gaan, want indien ik slaag, dan moet de re geering Dinsdag aanstaande voor de Kamer komen Slechts Elf Ministers. Minister Spaak verklaarde dat zijn regeering slechts Elf Ministers zal tel len, en de elf Ministeries zouden zijn 1Eerste Minister en Buitenlandsche Zaken. 2. Verkeerswezen en P.T.T. 3. Binnenland en Volksgezondheid. 4. Justicie. 5. Kolonies. 6. Openbaar Onderwijs. 7. Landsverdediging. 8. Finincies. 9. Ekonomische Zaken en Midden stand. 1 0. Arbeid. i 1. Landbouw en Openbare Werken. De verhouding der partijen zou zijn 4 socialisten, 4 katholieken, 2 libe ralen en 1 onafhankelijke. Volgende Ministeries zouden dus af geschaft of versmolten worden Eerste Ministerschap bij Buitenland. Volksgezondheid bij Binnenland. Verkeerswezen bij P.T.T. Landbouw bij Economische Zaken. De Heer Spaak heeft de 43 Regeering van Belgie samengesteld Na gansch den Zaterdag in onder handeling te zijn geweest, heeft de h. Paul Spaak, Zondag morgen zijn re geering kunnen samen stellen. Deze ziet er uit als volgt M. Paul SPAAK. (soc.Eerste Mi nister en Buitenlandsche Zaken. M. Jos. MERLOT, (soc.), Binnen- landsche Zaken en Volksgezondheid. M. Gust. BALTHAZAR, (soc.). Openbare Werken. M. Achille DELATTRE (soc.), Ar beid en Sociale Voorzorg. M. Max-Léo GERARD, (lib.), ex- tra-parlementair, Financiën. M. Octaaf DIERCKX, (lib.). Open baar Onderwijs. M. Hendrik MARCK (christ.-demo- kraat) Verkeerswezen, P.T.T., N.I.R. M. Albert DEVLEESCHHAUWER, (kath.), Koloniën. M.Joseph PHOLIEN, (kath.), de Justicie. M. Paul HEYMANS, (kath.), extra parlementair. Landbouw, Ekonomische Zaken en Middenstand. Luitenant-Generaal DENIS, (onaf hankelijke), extra-parlementair, Lands verdediging. Zondag hebben de nieuwe Ministers nog den eed bij den Koning afgelegd. De Eerste Socialistische Regeering. Dit is dan de eerste socialistische regeering sinds het bestaan van Belgie. Deze regeering, in een minimum van tijd samengesteld, omvat dus 4 socia listen, 4 katholieken, 2 liberalen en een technieker, luitenant-generaal Denis. Er zetelen zes Kamerleden in, en 2 se natoren, en verder drie extra-parlemen tairen. Zij bestaat ten andere uit 4 Wa len, 4 Vlamingen en 3 Brusselaars. Er zetelen zes leden in van de vorige re geering Janson, en de nieuwe minis ters zijn de heeren Pholien, Heymans, Balthazar, De Vleeschauwer en Max- Léo Gérard. Vlamingen zijn de heeren Marck, Heymans, De Vleeschauwer en Baltha zar. De Walen de heeren Merlot, De- lattre, Max-Leo Gérard en luitenant generaal Denis. De drie Brusselaars zijn de heeren Spaak, Dierckx en Pholien. Daarvan is alleen de heer Spaak van Brusselsche afkomst terwijl de heer Dierckx van Vlaamsche en de heer Pholien van Waalsche afkomst zijn. DE NIEUWE MINISTERS. De heer Balthazar. De heer Balthazar werd geboren te Gent op 10 October 1893. Hij is volksvertegenwoordiger voor het ar rondissement Gent sinds 26 Mei 1929. Hij was bestuurder van het socialis tisch Gentsche dagblad «Vooruit» en werd schepen zijner geboortestad in de laatste jaren. In 1914 werd hij onder de wapens geroepen, krijgsgevangene gemaakt en gezonden naar 't kamp van Gottingen. De heer Max-Leo Gérard. Max-Leo Gérard, welke behoort tot de liberale opinie, is geboren te Luik op 24 April 1889. Zijn ambt is inge nieur. Hij was secretaris van Koning Albert van 1919 tot 1924. Het is de tweede maal dat hij deel uitmaakt van de regeering. In 1935, toen de heer Van Zeeland zijn eerste regeering samenstelde, vertrouwde hij hem de portefeuille van financies toe en de heer Gérard bleef dit ambt be houden tot in Juni 1936. De heer Pholien. De heer Pholien, welke afkomstig is uit Luik, was advocaat aan de balie te Brussel. In 1936 werd hij aangesteld als katholiek gecoöpteerd senator. De heer De Vleeschauwer. De heer De Vleeschauwer is leeraar aan de Hoogeschool te Leuven, werd als katholiek volksvertegenwoordiger gekozen op 27 November 1932. Hij verdedigde in het parlement de land bouwbelangen. De heer Heymans. De heer Heymans, bestuurder eener bankinstelling, werd onlangs aangesteld tot gouverneur der Nat. Mij voor Nij- verheidscrediet. Hij bekleedt een zeer vooraanstaande plaats in het Vlaamsch Economisch Verbond. Hij is katholiek. En het Nieuwe Regeeringshoofd. De heer Paul Henri Spaak, geboren in 1 899, is de kleinzoon van den heer Paul-Emile Janson, en de zoon van mevrouw Spaak-Janson, socialistisch lid van den Senaat. Hij was 1 7 jaar oud toen hij over de grens trachtte te trekken om dienst te nemen in het Belgisch leger bij Turnhout aangehouden door de Duit- schers, werd hij tot het einde der krijgsverrichtingen in een kamp van krijgsgevangenen opgesloten. Na den oorlog zette hij zijn univer sitaire studies voort en in 1922 ver- soorten. wierf hij het diploma van doctor in de Zij wordt goedgekeurd met 132 rechten. Hij was adjunct-kabinetsover-j stemmen voor, 38 stemmen tegen en ste van minister Joseph Wauters in 1925 en werd op de socialistische lijst der Kamer te Brussel gekozen. Hij deed een studiereis in Soviet- Rusland en schreef er een boek over. Hij werd minister van Vervoer in het eerste-kabinet Van Zeeland in 1935 en minister van Buitenlandsche Zaken in het tweede kabinet Van Zeeland en in dit van den heer Paul-Emile Janson. De Regeering voor de Kamer. Dinsdag kwam de regeering Spaak voor de Kamer. De heer Spaak sprak er de regeeringsverklaring uit in het Fransch en de h. Marck in 't Vlaamsch. Over het Finantieel Vraagstuk ver klaarde men het volgende De minister dringt aan op het be lang van het finantieel vraagstuk. Het jaar 1938 is reeds ver gevorderd. Men kan dus op dit oogenblik niet de ze kerheid hebben het volmaakste even wicht te kunnen scheppen voor het ein de van het jaar. De regeering neemt echter de ver bintenis aan in het vervolg dit even wicht te handhaven en de heer Spaak noemt dan verschillende maatregelen op die met dat doel zullen toegepast worden. 1. Onmiddellijke stemming van de twee voorstellen, waarover reeds ver slag werd ingediend (krisisbelasting tol- en accijnsrechten) 2. Onderdrukking van fiscaal bedrog 3. Uitbreiding der bezuinigingen 4. Afschaffing der cumuls 5. Stichting van een inspectie van Financies 6. Nederlegging vóór 30 September van 't begrootingsvoorstel voor 1939. 7. Stemming daarvan vóór den 31 December. De eerste minister spreekt dan nog over de samenordening van financies van Staat, Provincie en Gemeenten. De regeering is ook de meening toe gedaan, dat de wet op den alkool moet herzien worden, doch de minister denkt dat men de oplossing van het vraag stuk niet vinden kan met de eenige bezorgdheid nieuw geld te doen bin nenkomen. De Bespreking. Onmiddellijk na de Regeeringsver klaring werd de algemeene bespreking aangevat. Socialisten, Liberalen en Ka tholieken waren het eensgezind om hun vertrouwen in de regeering uit te druk ken, doch verklaarden dat, gezien de regeering samengesteld werd zonder de politieke partijen te hebben geraad pleegd, deze dan ook vrij waren en de regeering aan het werk willen zien. De heer Spaak bespreekt dan zekere punten van zijn verklaring en in het bijzonder over de Vrijheid der Pers drukte hij zich uit als volgt Indien de uitvoerende machten, de wetgevende macht de noodige krachts inspanning willen doen om zichzelf te hervermen, zal het niet noodig zijn de Grondwet te herzien, doch anders zal men tot de herziening moeten over gaan. We willen niet aan de vrijheid der pers tornen. Maar dit regiem heeft schandalige misbruiken toegelaten. Ik vraag verschooning aan Veuillot, aan Paul-Louis Courier en aan Rochefort, maar tusschen onze pamphletisten en hun is er het verschil dat bestaat tus schen een fijne Renaissance-degen en een beenhouwersmes En zich vervolgens tot de rexisten wendend Toont u niet verontrust, ge zoudt doen denken dat gij het zijt die het beenhouwersmes gebruikt De eerste minister heeft allen eerbied voor de magistratuur, doch hij ver klaart dat gedurende den laatsten tijd de beteugeling der delicten niet spoe dig genoeg geweest is. Men moet, zegde hij, harde en spoedig hen straffen welke de pers ge bruiken om de menschen te bevuilen. Laster en beleedigingen zullen niet meer toegelaten worden De Dagorde van Vertrouwen. Twee dagorden worden dan inge diend. de eerste door de heeren Max. Mundeleer (liberalen) Fischer Van- dervelde (socialisten) Carton de Wi- art, Heyman (katholieken) en de tweede door de rexistische groep. Deze laatste dagorde zegt dat de 15 onthoudingen, In den Senaat. Donderdag had de bespreking plaats der regeeringsverklaring in de Senaat. Namens de meerderheidsgroepen is hier ook een dagorde van vertrouwen ingediend. Deze dagorde wordt goed gekeurd met 118 stemmen voor, 22 tegen en 7 onthoudingen. De regeering Spaak heeft dus het vertrouwen bekomen. Hopen we dat ze thans goed werk zal verrichten Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van Ideëen en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. WINSTON CHURCHILL OVER HET BEHOUD van den VOLKENBOND. De Fransch-Britsche solidariteit tot andere naties uitbreiden. Winston Churchill is een veldtocht begonnen ter verdediging van vrijheid en vrede. Hij heeft dezen veldtocht ingeleid met een redevoering te Manchester, waarin hij er krachtig op aandrong, dat Engeland zou terugkeeren tot 't Hand vest van den Volkenbond als grond slag voor zijn politiek. Als de Volkenbond verkeerd gehan teerd en daardoor mislukt is, moeten wij hem opnieuw opbouwen. Als het gezag van het Handvest ge leden heeft moeten wij het versterken. Frankrijk en Engeland zijn openlijk overgegaan tot een defensief verbond. Waarom zou Engeland niet anderen uitnoodigen zich bij deze combinatie aan te sluiten Wapen u en houd vast aan 't Hand vest, daarin alleen ligt de verzekering van veiligheid, de verdediging van de vrijheid en de hoop op vrede Ten aanzien van Tsjechoslowakijen zei Churchill Hoewel wij niet zoo ver zijn gegaan als Frankrijk door Tsjechoslowakije een bepaalde belofte te doen, is Chamberlain toch heel ver gegaan De onvereenigbaarheid Twee dictators hebben elkaar te Ro me omhelsd, maar iedereen kan de na tuurlijke tegenstelling van belangen en misschien zelfs van doel zien, welke hun volken gescheiden houdt. Iedereen kan zien, dat de Italiaansche dictator in ernstigen nood verkeert. In Abessinie is zijn verovering een vloek gebleken, het Italiaansche volk is overspannen en verarmd. De inlijving met geweld van Oosten rijk bij Duitschland stelt Italië bloot aan de rechtstreeksche aanraking met een aanvallende mogendheid, welke veel sterker is dan Italië en welker lei ders reeds spreken over een weg, wel ke geopend is naar de Middellandsche Zee en naar wat zij noemen de rijk dommen van Afrika. Tien gewapende staten van Europa moeten zich samenscharen Nu Frankrijk en Engeland vereenigd zijn, vormen zij een geweldige kracht, welke weinig landen zullen durven uit dagen. Churchill zou willen, dat zij zich tot alle kleine staten wenden, welke be dreigd worden, stuk voor stuk aan de nazi-tirannie ten offer te vallen en hun zouden zeggen «Wij zullen u niet helpen, tenzij gij uzelf helpt. Zijt gij bereid speciale dien sten op u te nemen ter verdediging van het Handvest Als we maar tien goed gewapende staten in Europa bijeen zouden kunnen scharen, om zich te verzetten tegen een daad van agressie op een hunner, zou den wij zoo sterk zijn, dat het recht streeks gevaar zou zijn afgewend en wij den tijd zouden krijgen om op adem te komen en later een breedere vredesor ganisatie te stichten. Churchill zei, overtuigd te zijn. dat een dergelijke aaneensluiting de sympa thie zou hebben van de Ver. Staten. Wat Italië betreft, valt nog niet te zeg gen, aan welken kant het zou staan, als Duitschland een nieuwen oorlog zou uitlokken, maar Italië zou groote dien sten kunnen bewijzen aan een Volken bond, zooals hij zich dien dacht. Dat zou de Engelsch-Italiaansche overeen komst tot een krachtige realiteit maken. STAATSMAN CAILLAUX door Jacques Rommel. M. Caillaux, de Fransche Staatsman, maak te vijf maal deel uit van vijf ministeries, namelijk vier maal als minister van financies, éénmaal als minister van binnenlandsche za ken en voorzitter van den beheerraad die zich vooral bezig hield met de twee ministeries van 1911. Deze ministeries van 1911 waren kenschetsend door de zaak van Agadir," de betrekkingen met den baron von Lanken en met Duitschland eerst in het Kabinet van Monis, vervolgens in zijn eigen kabinet waar noch den voorzitter van den beheerraad noch de minister van buitenlandsche zaken Er lts Va n Wisten. Willen wij M. Caillaux nader kennen, zoo moeten wij twee standpunten van zijn per sonaliteit bestudeeren ten eerste psycho logisch en ten tweede doctrinaal. Eerst en vooral psychologisch beschouwd hij is gekenmerkt door een volstrekt betrou wen in zich zelf. Dit absoluut betrouwen werd genuanceerd met een onoverwillenden hoogmoed, de zekerheid van altijd gelijk te hebben met daarbij een ontemlijken wil. Die zelf genoegzaamheid, die geen hinder palen kende, bracht een gevaar mede in wat betrof het woord en ook de daad. De durf nam teveel de bovenhand op de krijgskunst of de taktiek. Hij wantrouwde zich niet ge noeg voor kleine oorzaken die hij verachtte, noch voor zijn omgeving die zooveel gemeng dan toch gevaarlijk was. Maar hij wilde het zoo, omdat hij zijn omgeving voorstelde als iets die toegewijd of beter verknocht was. Hij had van den armen en laaggevallen mensch Desclaux, zijn kabinetsoverste ge maakt, tijdens zijn voorzitterschap. Verder was Caillaux verzot op den lagen politieker Malvy, die gelijk welke wegen bewandelde als hij maar zijn doel bereikte. Caillaux deed beroep op hem tijdens het ministerie van 1911 om het ambt te bekleeden van onder- s.aatssecretaris in het binnenlandsche, hij bezat ook in zich een sectueele stuwkracht, hij dacht zich almachtig bij de vrouwen. Vervolgens wat het doctrinale betreft, was hij een realist en stelde zich alles voor onder het oogpunt van het materieele progres. Het geluk was voor hem het doel van de werk zaamheid der menschelijke maatschappijen. F ran kr.jk was volgens hem een vaste uit gestrektheid die moet bebouwd worden vol gens de meest practische en meest opbren gende methode. De grond brengt niet ge noeg op, de verbindingslijnen zijn niet be vredigend, enz., in één woord: Frankrijk had een opbouw noodig. Maar hij wist dat Frank rijk niet alleen stond in de wereld, integen deel zij bezat gevaarlijke naburen. In plaats van kaaien, sluizen en huizen op te bouwen, vervaardigde hij geweren, kanonnen en ka zernen. De jonge lui bracht zijn leeftijd door om den legerdienst te doen. Dit was den zelfden toestand in Duitschland. Hij was de meening toegedaan om de samenwerking tus schen Frankrijk en Duitschland te verwezen lijken. Den 14-jarigen jon gen h. VERSTRAETE BRUNO, Accordeon- nist, wonende te leper Statiestraat, 50, die de le Prijs behaald heeft te Kortrijk met Beker en Medaillie, laat we ten alsdat hij zich zal laten hooren door Ra dio Kortrijk op ZATERDAG 28 MEI 1938, van 16. 30 uur tot 17 uur. INSCHRIJVING IN De Minister van Finantien laat de Handelaars, die tot hiertoe zich niet in het Handelsregister lieten inschrij ven, weten, dat een nieuw uitstel is ge geven, waarvan het einde onwederroe- pelijk op Einde JUNI is vastgesteld. Na dien datum zal de boete van 1 00 fr., voorzien door de wet, geeischt worden. Deze gunst geldt ook voor dezen die veranderingen willen doen aan hun reeds genomen inschrijving. Te Laatkomers, Iaat U inschrijven vóór den vastgestelden datum ter Greffie van de Handelsrechtbank, of "zooniet ter Greffie der Rechtbank van Eersten Aanleg van 't Arrondissement. Een gelijkwaardige groente van de Spinazie. De Spinazie is een uitstekende groen te. maar ze schiet vlug op in zaad, als ken. en vooral begieten 't warm is. Daarom nemen we onze warmte toevlucht tot de tetragon, vierhoek- Churchill zei ten slotte nog. dat er Kamer erop rekent dat de regeering geen reden was. waarom men niet onmiddellijk handelsbetrekkingen zal vriendschappelijk met Duitschland zou moes of ook Nieuw Zeelandsche Spi- aanknoopen met Burgos, samenleven, doch dat bereikt men niet nazie genoemd, die eveneens een uit- De prioriteit wordt verleend aan de door toe te geven aan de Duitsche stekende groente is. Zijn malsche bla- dagorde van de heeren Max en con- ej§chen. j deren schieten zonder opkweeken uit. vooral als 't zeer warm is. Een tiental planten zijn voldoende voor een huis houden van 5 tot 6 personen, vanaf Juni tot October. De tetragon vergt een tamelijk lich ten grond die goed verwarmd is. Zij is op haar plaats aan den voet van een zuidermuur. In Maart of April heeft men gezaaid In Mei worden de potten onder kou de ramen geplaatst door een gepaste verluchting maakt men de planten ge woon aan de buitenlucht. Men plant rond half Mei op 80 cm. tot 1 m. afstand in alle richtingen. Het plantgat moet 25 cm. diep en 25 cm. breed zijn dit wordt gevuld met blad- grond gemengd met den gewonen grond. Daarna nijpt men het uiteinde van den stengel weg om het sap naar de vertakkingen te jagen. Evenals bij meloenen worden deze vertakkingen 1 m. lang. Bladeren en uiteinden van jonge stengels kunnen geoogst worden van half-Juni tot het begint te vriezen. De tetragone begint zich voor goed te ontwikkelen vanaf Juni voor dien tijd mag men tusschenplantingen doen met salade of andijvie. Tijdens den groei zal mén tijdig hak- bij hevige van tijd tot tijd gebruikt men vloeimest ofwel zal men aan den voet der planten per vierkante meter een mengsel onderwerken van 50 gram po- taschsulfaat en 60 gram ammoniaksul- faat. Gustaaf Gillekens,

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1