Ontspanning aan de Twee Fronten Een onuitgegeven Tekst Arrest NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT DRINKT KING STOUT FINANCIEELE TOESTAND IN BELGIE. IDEEEN EN DOCUMENTEN LANDBOUWKRONIEK Het Beroepshof te Brussel veroordeelt Degrelle tot één maand gevangenisstraf wegens laster. MEUBELPAPIER EM. DENUT 18- JAAR. NUMMER 23. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 5 JUNI 1938. HGHE ABONNEMENTEN Jaar, per po«t Congo Frankrijk Amerika Losae Nummer* 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. NAAR KALMERE DAGEN De postabonnenten in Belgie, die van woonit veranderen, moeten dit aangeven in 't po«t- bureel dat hen bedient, en niet aan ona. Bij elk achrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een poatzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2. POPERINGHE. Poatcheck 484.59 Telefoon 180 ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikela worden in de acheurmand gegooid AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notariaaen en Deur waarder». Voor dikwijle te herhalen pe- klamen, prijzen volgena overeenkomat. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. EEN GOEDE BESLISSING VAN HET COMITEIT TE LONDEN. Tijdens den oorlog, hadden we werk dat we, aan de twee uithoeken van Europa, de kaart gadesloegen, na elk zegebulletijn, dat de verschillende par tijen beurtelings zoowel van het Oos- ter-, als van het Westerfront, lieten verschijnen. Nu ook weer, zijn er in Europa twee plaatsen, waar de groote diplomatische strijd wordt gestreden, waarvan we blijven hopen, dat hij vreedzaam zal uitgevochten worden. Het eene front ligt, voor ons, ook ten Oosten, in Centraal-Europa, waar Tsjecho-Slowakije in het brandpunt der belangstelling blijft staan. Zondag had daar de tweede ronde plaats van de gemeenteverkiezingen. Een nieuwe reeks gemeenten is aan de beurt gekomen, terwijl een derde en laatste gedeelte nog op zijn beurt wacht. Is deze tweede ronde niet afgeloo- pen, zonder eenige ernstige relletjes met gewonden, dan mogen we toch zeggen, dat, van dit front, de berich ten gunstig zijn. De toon door de Duitsche pers aan geslagen is in de laatste dagen heel wat zachter en men verzekert van verschil lende zijden, dat Duitschland Henlein den raad zou hebben gegeven, althans voorloopig, wat water in zijn wijn te doen, De Duitsche regeering zou, bi] de Praagsche, ook stappen hebben aange wend, om te bekomen, dat de Tsjechi sche regeering de militaire maatregelen Zou herroepen, die het uitvaardigde, zich steunend op het feit, dat er, aan Duitsche zijde, geen militaire maatre gelen aan de grens werden genomen, Iwat wel waar moet zijn vermits in het andere geval de regeering te Praag het best geplaatst zou zijn om daarom trent inlichtingen te bezitten. Van den anderen kant, kan men denken dat, al zijn de onderhandelin gen Hodza-Henlein, niet in een defini tief we mogen zelfs niet zeggen in een gunstig stadium geraakt ze toch de kans laten, dat hier ook, in het Land- zelf en zonder vreemde inmenging, een bevredigende oplossing te vinden Anders was het, in de laatste tijden, |gesteld aan het Westelijk Front. Hier ^as het gedaan met het Uit het Wes- en geen nieuws Het nieuws was er, ongelukkig, el- ken dag, al erger. Men had niet enkel den indruk, maar men kon er de zekerheid van hebben, dat de inmenging in het Sp/aansche conflict, zoowel van de zijde van Italië en Duitschland, als van die van Rus land en misschien ook wel van Frank rijk. méér dan ooit, een bittere werke lijkheid bleef en zelfs, dat ze, in de laatste weken, weer was toegenomen. Pi' Wanneer men dan weet, zooals het nier terzelfder plaatse reeds werd uit- in;gelegd, dat de uitvoering van het En- he^elsch-Italiaansche pact afhangt van de oeterugtrekking der Italiaansche vrijwil ligers wanneer men anderzijds weet, hedat de Fransch-Italiaansche besprekin- mgen stopgezet werden, omdat Italië be weerde, dat Frankrijk de rooden in itiPpanje méér dan ooit, ondersteunde, dan kon men, enkele dagen geleden e#oog. vreezen dat we hier in een suk- aasSelstraatje waren geraakt, of Daarom bracht de beslissing van 't Dndercomiteit van de Conferentie van jerNiet-Inmenging te Londen, zulke op luchting in de internationale diploma tische kringen. Dit comiteit, heeft beslist, de con- fjctrool aan de grenzen weer in te richten, eVien Frankrijk verklaarde zich t'accoord deze controol weer gedurende één ^maand te dulden, zoowel aan zijn Py- erreneen-grens, als aan de Spaansch- Portugeesche-grens. De eenige voorwaarde, die Frankrijk ,erstelde. was. dat deze nieuwe controol zou ingaan, veertien dagen eerst, nadat een internationale commissie naar Spanje, zou gezonden zijn, om in de twee kampen, over te gaan tot een tel ling der vreemde strijders. Deze telling zou voor doel hebben, om, onmiddellijk daarna, tot de terug zending over te gaan. van deze strij ders naar hun vaderland, opdat zoo haast mogelijk ook, het Spaansch con flict weer verder zou uitgevochten wor den tusschen de Spaansche vijandige broeders zelf. Gedurende de maand, die de con trool aan de Fransche grens zou duren, zouden, uit beide kampen dan, vrijwil ligers moeten verwijderd worden en wel ten getale van minstens 10.000 uit het kamp, waar er het minst, zijn, met een proportioneel terugtrekken uit het andere kamp. Deze getallen geven een gedachte van wat er volgens het ondercomi- teit te Londen zelf, aan vreemde vrijwilligers in Spanje moet zijn. In geval redenen van heirkracht zou den beletten, dat het terugtrekken van de vrijwilligers, in zulke hooge per centages tijdig zou zijn gebeurd, zou Frankrijk geneigd zijn, de controol op zijn grondgebied, indien noodig, ook nog langer dulden. Nadat dan de vreemde effectieven uit de beide kampen, in ruime mate, teruggetrokken zouden zijn, zouden aan beide partijen in Spanje, de rech ten van oorlogvoerenden kunnen toe gekend worden. Het is een verheugend feit, dat al de te Londen vertegenwoordigde landen, Duitschland en Italië incluis, zich met iet princiep van deze overeenkomst lebben t'accoord verklaard. Wel heeft Rusland verzet aangetee- cend tegen zekere modaliteiten van uitvoering, maar, met of zonder Rus land, schijnt het wel, dat dit accoord zal kunnen uitgevoerd worden. En het is zelfs wenschelijk, dat met deze uitvoering niet langer wordt ge talmd. Zelfs indien Rusland zich, bij de uitvoering van het plan, afzijdig moest louden, dan nog zouden de andere mogendheden zonder verder dralen, een begin van uitvoering aan de geno men beslissingen moeten geven, met de zekerheid, dat ze, aldus, ruim schoots bijdragen, tot het behoud van den vrede, die enkel gediend kan zijn, door een daadwerkelijke algemeen aan genomen politiek van niet-inmenging in een conflict, dat, steeds een binnen- landsch conflict hadde moeten blijven en nooit een gevaar voor den Europee- schen vrede hadde mogen worden. M. EEN BELANGRIJKE WET IN ITALIË GEEN VRIJGEZELLEN MEER OP HOOGE POSTEN. Den 1 5 Mei 1.1. is in Italië een zeer belangrijke wet van kracht geworden krachtens welke voortaan geen onge huwd man of kinderlooze weduwnaar de functie van burgemeester of plaats vervangend burgemeester meer be- kleeden mag. Na het inwerking treden van deze wet moeten binnen zestig dagen alle ongehuwde ambtenaren van genoemde categorie plaats gemaakt hebben voor personen, die getrouwd zijn of we duwnaar met kinderen. De betreffende wet beteekent een grooten stap voorwaarts naar het door Mussolini sedert jaren nagestreefde doel, de zoogenaamde uitroeiing van de vrijgezellen, dien hij ieder jaar steeds hoogere belastingen oplegt. Nu deze maatregel echter klaarblij kelijk nog niet voldoende uitwerking heeft gehad, gaat de fascistische staat er toe over, alle vrijgezellen en kinder looze weduwnaars van zeer belangrij ke functies geheel uit te sluiten. Men beweert zelfs, dat mettertijd in alle officieele instellingen uitsluitend gehuwde beambten zullen'worden be noemd. en velen vreezen, dat tenslotte nergens meer plaats zal zijn voor man nen zonder gezin. Mussolini, men ziet het, deinst voor geen radicale middelen terug. Maar wat zal Hitier, zijn ongehuw de bondgenoot, wel over deze maat regelen zeggen EEN EERSTE VEREISCHTE BLIJFT HET VERZEKEREN VAN HET BEGROOTINGSEVENWICHT. Zaterdagmorgen werd in het Mini sterie van Financien een zeer belang rijke vergadering gehouden door de afdeeling van den Hoogen Raad van Financien, die zich bijzonder bezig houdt met de vraagstukken betreffende de Schatkist. Op de dagorde stond het onderzoek van den toestand van de markt der Staatsfondsen en van de mogelijkhe den om tot een leening over te gaan. Op deze zitting waren o.m. aanwe zig de gewezen ministers van financien Gutt, Janssens, baron Houtart, de gou verneur van de Nationale Bank, de h. Janssen, de algemeene bestuurder van de Spaarkas, de h. Van Billioen, de gouverneur van de Société Générale, de heer Galopin, evenals verschillende hoöge ambtenaars vpn het departe ment, zooals de heeren Warland, Van Heurck en Smeers. De afdeeling is tot de vaststelling gekomen, dat de opslorping van het fonds voor de regularisatie van de ren ten in hoofdzaak voorkwam uit de mas sieve verkoopen van renten door de banken in uitvoering van orders van hun klienten, als gevolg van de laat ste financieele moeilijkheden. Een lichte verbetering is sindsdien ingetreden, maar 't fonds heeft thans ongeveer een milliard renten in handen Het komt er op aan de vereischte maatregelen te treffen, om contanten beschikbaar te krijgen, welke onmis baar zijn, om de goede voorwaarden te scheppen, die de uitgave van een leening op langen termijn op de bin- nenlandsche markt mogelijk maken. Wat de kwestie van leeningen in het buitenland betreft, ontmoet de Schat kist ernstige moeilijkheden, als gevolg van het niet verwezenlijken van het evenwicht van de begrooting voor het jaar 1938, en dat deze voorwaarde van hoofdzakelijk belang wordt geacht door de Nederlandsche en de Zweed- sche banken, die in princiep geneigd zijn een leening van 125 millioen gul den aan te gaan tegen 4 Gezien de huidige instabiliteit, zou den de banken verplicht zijn haar voor waarden te herzien. Echter om de uit gaven van de gewone begrooting te kunnen dekken, zal er piinstens ander half milliard noodzakelijk zijn. De hooge ambtenaren stonden afzijdig ge kant tegen het uitgeven van schatkist bons op zes maanden, één jaar of zelfs twee jaar, daar een dergelijke bewer king op dit oogenblik als schadelijk wordt aangezien. Zij zouden de voorkeur geven aan een leening op langen of middelmati- gen termijn. Indien de gansche som van de buitenlandsche leening niet in den voorzienen vorm kan worden verkre gen, zouden zij voorstanders zijn van een leening van 60 millioen gulden, hetzij de helft van het eerst voorziene bedrag, terwijl het overige in het bin nenland zou worden geplaatst. De commissie heeft er zich bij be paald wenschen uit te drukken en zij is tot het formeele besluit gekomen, dat alle middelen moeten aangewend wor den om de saneering van de Schatkist te bewerken en in de eerste plaats het volstrekte evenwicht van de Staatsbe- grooting moet worden verzekerd. Dravik der weiden Kropaar Timotheegras Beemdlangbloem Witte klaver Bastaardklaver I 5 kgr. 1 0 kgr. I 0 kgr. 5 kgr. 3 kgr. 2 kgr. De zaaitijd verschilt volgens de weergesteltenis in onze streken zijn de maanden April en Mei best ge schikt. Men kan zaaien op bloote grond of in een dun gezaaid graangewas - gewoonlijk in haver. Evenals alle andere geteelde gewas sen, moet de weide goed bemest wor den om schoone opbrengsten te kun nen geven. Daarom raden we aan bij 't omwerken van den grond, 70.000 kgr. stalmest toe te dienen en een mengsel van 1200 kgr. metaalslakken en 1200 kgr. Sylviniet-Kainiet. Een tiental dagen voor het zaaien, egt men nog 500 kgr. ammoniaksulfaat onder. De volgende jaren wordt de vrucht baarheid onderhouden door het uit strooien van scheikundige meststoffen metaalslakken in den winter en am moniaksulfaat in Februari of Maart.De hoeveelheden mogen wat kleiner zijn dan hooger werd aangegeven. Gustaaf Gillekens. Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van Ideëen en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. DE GEMEENTEVERKIEZINGEN. Zullen ze niet verdaagd worden Verleden week meldde een Brusselsch blad, dat de heer Spaak het plan zou hebben opgevat de gemeenteverkiezin gen uit te stellen. Intusschen werd dit bericht van offi cieele zijde gelogenstraft. Het Brusselsch blad, houdt echter de bewering vol, dat de regeering wel degelijk het plan gekoesterd heeft om de gemeentelijke verkiezingen uit te stellen, en dat verschillende gemeen telijke overheden werden geraadpleegd o.m. de heeren Max, Huysmans, Neu- jean, Vander Stegen en verschillende burgemeesters uit de Brusselsche ag glomeratie. Maar de regeering zou op dit plan niet zijn ingegaan, omdat het verzet te groot was. Staatsagenten als Candidaat-Gemeenteraadsleden. De regeering heeft zich bezig gehou den met de vraag, of de rijksambtena ren en bedienden candidaturen moch ten aanvaarden bij de a.s. gemeente verkiezingen. In dit verband werden de onder richtingen ingevolge de besluiten van 17 Januari 1921 aan het personeel herinnerd. Onder voorbehoud van de goedkeuring door den bevoegden mi nister mogen zij candidaat zijn, indien er geen voordeel, wat betreft hun ad ministratieven toestand, kan uit voort vloeien. Hun deelneming aan den kies strijd mag ook het vertrouwen van het publiek niet aantasten. Indien beide gevallen betwist worden moet de amb tenaar en candidaat een keuze doen. DE NIEUWE ACCIJNSRECHTEN OP DE BROUWERIJEN Aanleg van een natuurlijke Weide. Zoodra een stuk grond onbewerkt blijft ziet men onmiddellijk allerhande grassen opschieten, waarvan de flora afhangt van de kwaliteit van den grond i In goede gronden treft men niet de- 1 zelfde planten aan, als op zandachtige gronden. In zandachtige kleigrond is volgend zaadmengsel aan te bevelen Kropaar 6 kgr. Ruw beemdgras 1 0 kgr. Gewoon beemdgras 8 kgr. Timotheegras 1 0 kgr. iVossestaart 10 kgr. Beemdlangbloem 5 kgr. Witte klaver 6 kgr. Bastaardklaver 4 kgr. Gewone klaver 4 kgT. Voor een minder goede grond, bvb. zandgrond, bevelen we volgend meng sel aan Langhaver 5 kgr. ^Lammerstaart 9 kgr. Men zal zich herinneren dat op ver zoek van de regeering, de Kamer arti kel 1 van de nieuwe wet op de doua nen- en accijnsrechten, dat namelijk betreffend de accijnsrechten op de brouwerijen, heeft voorbehouden. Thans heeft de regeering met de vertegenwoordigers van de brouwerij en onderhandeld en een nieuw barema werd voorgelegd, dat door de brou- wersgroepeeringen in algemeene ver gadering werd goedgekeurd. Ziehier het nieuwe barema der ac cijnsrechten op de grondstoffen door de brouwerijen gebruikt, en dat thans aan de goedkeuring van het parlement zal worden onderworpen Tot 40.000 kilogram fr. 2.00 100.000 fr. 2.22 200.000 fr. 2.32 500.000 fr. 2.36 1.000.000 - fr. 2.38 2.000.000 fr. 2.50 3.000.000 fr. 2.60 4.000.000 fr. 2.62 5.000.000 fr. 2.63 10.000.000 fr. 2.70 Meer d. 10.000.000 fr. 2.90 Het aantal kilogram is het jaarlijksch verbruik aan grondstoffen. Ook de kleine brouwerijen hebben zich met deze regeling accoord ver klaard. Zij hebben echter niettemin aangedrongen op een verlaging van de schaal aan de basis, zoodanig dat het 'verschil in accijnsrechten voor de kleine ondernemingen minder gevoelig wor den zou. (VERVOLG) Aangezien deze wet met een nieuw delict te voorzien van het art. 4. van het Dekreet van 20 Juli 1831 op de pers heeft afgeleid dat elke beleediging tegen openbare ambtenaren of agenten van de openbare macht op dezelfde wijze zal vervolgd en ge straft worden, de verjaring uitgezonderd, als de beleediging tegenover particulieren die enkel een overtreding uitmaakt gesanc- tionneerd met politiestraffen. Aangezien art. 1 2 van voornoemd Dekreet met te besluiten dat de vervolgingen in zake de door het art. 4 voorziene overtre dingen verjaard zijn .na drie maand niets anders heeft kunnen beoogen dan beleedi- gingen die een overtreding uitmaken. Dat aldus de toepassing ervan, niet kan worden uitgebreid op de mondelinge beleedi- gingen in het openbaar geuit tegenover per sonen met openbaar karakter, beleedigingen als delicten beschouwd buiten de bedoeling van het vernoemd artikel 4 vallen. Aangezien ten andere de verklaring van de nieuwe wet daarenboven verrechtvaar- digd wordt door de voorafgaandelijke ver handelingen en de besprekingen gevoerd in de Kamer die die wet heeft gestemd na ge hoord te hebben den verslaggever, wiens meening door den Heer Minister van Rechts wezen werd gedeeld die verklaard heb ben dat de gewone regels van de strafrech terlijke proceduur van toepassing waren in zake verjaring op het nieuwe lid gevoegd bij het art. 448 van het strafwetboek, hetzij de jewone regeling der delicten. Aangezien bijgevolg de vordering nopens de feiten onder B vermeld, onder toepassing vallend van art. 21-22 van de wet van 17 April 1878, evenmin zal verjaard zijn. II. OVER DEN GROND DER ZAAK. A. Aangaande de Publieke Vordering. Aangezien beschuldigde de algemeenheid ,*aii zijn beschuldigingen en beleedigende uit drukkingen ten opzichte van M. Marcel-Hen- i Jaspar ten dien tijde Minister van Verkeer, uitgesproken, zoowel te Antwerpen op 9 Oc- .ober 1936 als te Anderlecht op 29 Septem ber en I 1 October en te Brussel op 25 Oc tober van hetzelfde jaar, niet ontkent Aangezien door hem aan laatst vernoemde bepaalde feiten werden ten laste gelegd die betrekking hebben eenerzijds op de uitoefe ning van zijn beroep en anderzijds op zijn tusschenkomst in het beheer van de Samen werkende Vennootschap Constructa Aangezien de Tuchtraad van de advoca- tenorde twee op 26 October 1935 en op I Maart 193 7 uitspraken heeft gedaan over de beschuldigingen wegens de te kort- koming door burgerlijke partij aan de be roepsplichten haar door de Balie opgelegd Aangezien de Tuchtraad na een gron dig en streng onderzoek omtrent de beschul- Lgingen van Degrelle tegen M. Marcel-Henri aspar in zake zoogezegde commissieloonen em door de Vennootschap Constructa uitbetaald onder vorm van honorarium en die zouden bewimpeld geweest zijn door on juistheden in de comptabiliteit of een dub- ele comptabiliteit, heeft besloten voor het eerste feit dat M. Marcel-Henri Jaspar geen honorarium heeft ontvangen dat tegenstrij dig is met het reglement van de advocaten- orde, en wat het tweede feit betreft dat hij an zijns gelijken niet heeft gelogen met hen onwetend te laten over zekere feiten tegen hem opgeworpen, dat er dus geen redenen bestonden om M. Marcel-Henri Jaspar te ver volgen voor de feiten hem te laste gelegd Aéngezien, ingevolge deze twee uitspraken waarbij het Hof zich moet aansluiten, de hoogerbedoelde beschuldigingen als laste rend moeten worden beschouwd, zoo zij ge uit werden met de uitdrukkelijke bedoeling van te schaden. Aangezien, van den anderen kant, de beschuldigingen wegens verduisteringen, val- sche bilans en valsche comptabiliteit, door Degrelle ten laste gelegd van M. Marcel-Hen ri Jaspar in zijn hoedanigheid van beheerder van de Samenwerkende Vennootschap Con structa moet vastgesteld dat het beheer van deze vennootschap aan een lang en streng gerechterlijk onderzoek is onderworpen ge weest die op een beschikking van buitenver- volg ngstelling is uitgeloopen in datum van I 5 December 1 936 Aangezien het den beschuldigde onmoge lijk is geweest zoowel voor het hof als voor den eerste rechter het bewijs van zijn be schuldigingen te staven dat indien het vast- s.aat dat het bilan van het dienstjaar 1932 door de Algemeene Vergadering van de Ven nootschap Constructa gestemd den wer- kelijken toestand van de Vennootschap niet weergaf vermits ten onrechte een winst werd aangegeven terwijl er werkelijk een verlies was. een onjuistheid dus die het gevolg is van een af te raden onachtzaamheid vanwe ge de bestuurders van de vennootschap, het nochtans geenzins bewezen is dat M. Mar- ce 1-Henri Jaspar op de eene of ander manier zou medegeholpen hebben aan het opmaken van dit bilan of op de hoogte zou zijn ge weest van de vervalsching op het oogenblik dat hij het gestemd heeft dat daarentegen gansch het gedrag van de burgerlijke partij deze veronderstelling bevestigt, vermits het bewezen is dat zij zich tegen de openbaarma king van het bilan heeft verzet en haar ont slag ingediend als beheerder, zoodra zij in den vreemde waar zij verbleef verno men had dat het bilan den juisten finantieelen oestand van de vennootschap niet weergaf. Aangezien de kwaadwilligheid en het in zicht te schaden, noodzakelijke voorwaarden voor laster, hier klaarblijkend zijn, dat dit kwaad inzicht voorkomt uit de ongegrond heid van de beschuldigingen en de lichtzin nigheid waarmede zij werden geuit, uit de opvolgentlijke herhalingen en de grove be leedigingen van Degrelle tegen de burgerlijke partij ter gelegenheid van deze beschuldi gingen. Dat, zoo we moeten aannemen dat de han delingen en het gedrag van politiekers streng mag beoordeeld worden, we die vrijheid niet mogen dulden dan voor zoover de dader van zoo'n kritiek te goeder trouw is, Aangezien uit deze overweging blijkt dat de beschuldiging A door een onderzoek voor het Hof bewezen is Aangezien de beschuldiging B eveneens bewezen is. Aangezien de eerste rechter te recht be sloten heeft dat de feiten onder litt. A en B vermeld de uitvoering zijn van éénzelfde mis dadig inzicht Aangezien de uitgesproken straf wettelijk is maar overdreven schijnt Aangezien de beschuldigde geen vroegere veroordeelingen wegens misdaad of delict heeft opgeloopen, het artikel 9 van de wet van 3 I Mei I 888 terecht toegepast werd, vermits de omstandigheden zoodanig zijn dat we kunnen verhoopen dat hij zich zal bete ren. B. Aangaande de Burgerlijke Vordering. Aangezien het vaststaat dat de lasterlijke beschuldigingen en de beleedigingen door be schuldigde tegen de burgerlijke partij geuit haar in haar eer hebben gekrenkt en van na tuur zijn haar aan het openbaar misprijzen bloot te stellen dat om die reden herstel verschuldigd is aan de burgerlijke partij in de mate hierna aangeduid. Gezien de artikelen herhaald tijdens het vonnis, waartegen beroep, daarenboven de artikelen 2 1 1 van het wetboek van strafrecht pleging, 24 van de wet van 15 Juli 1935, 1036 van het wetboek van Burgerlijke Pro ceduur, behalve de artikelen 24-25-26 en 28 van de wet van 17 April 1878, 12 van het dekreet van 20 Juli 1831 op de drukpers OM DEZE BEWEEGREDENEN. HET HOF Beslissend bij tegenspraak en verwerpend alle andere besluiten op I de middelen afgeleid uit de verjaring zegt dat de vorderingen niet verjaard zijn 2) de strafvordering vernietigt het von nis waartegen beroep voor zoover de beschuldigde tot vier maand gevang en hon derd frank boete werd veroordeeld. Hier verbeterend veroordeelt DEGRELLE. Léon-Joseph-Marie-Ignace tot EEN MAAND gevangenisstraf en HONDERD franken boete, vermeerderd met 60 deciemen en gebracht op zeven honderd frank. Bes'ist dat bij niet-betaling binnen het wet telijk termijn die boete zal kunnen vervangen worden door een vervangende gevangenis straf van een maand. 3) Betreffende de burgerlijke vordering vernietigt het vonnis waartegen beroep voorzoover het de burgerlijke partij toe gelaten had voor rekening van beschuldigde het vonnis te doen inlasschen in 20 dagbla den die te Brussel verschijnen en 5 in den vreemde uitgegeven en de lijfsdwang op 6 maand had gebracht om de terugbetaling van de publiciteitskosten te verzekeren. Hier verbeterend laat de burgerlijke par tij toe op kosten van beschuldigde en onder rubriek Rechterlijk Herstel den tekst, re denen en schikkingen van huidig arrest te publiceeren in acht dagbladen uitgegeven te Brussel door de burgerlijke partij te bepalen. Stelt de lijfsdwang op twee maand om de terugbetaling van de publiciteitskosten te verzekeren Beslist dat dit zal moeten gebeuren bin nen de maand van heden af te rekenen. Bevestigt daarenboven het vonnis waar tegen beroep voor wat betreft de straf vordering en de burgerlijke vordering. Verleent van deze gezegden akte aan de burgerlijke partij. Veroordeelt beschuldigde tot de kosten en onkosten van beroep waarvan de eerste gebracht op 27 frs 18 ets. Beslist dat de lijfsdwang voor den eersten Rechter uitgesproken om de terugbetaling der onkosten te verzekeren tegenover de pu blieke partij zal vermeerderd worden wat den duur betreft voor de kosten van beroep. Zoo werd geoordeeld en in openbare zit ting uitgesproken den zeven en twintigsten April 1938 (negentien honderd acht en der- tig)- Waren tegenwoordig de Heeren Van Ne- rem, voorzitter Senny en Hector Simon, raadsheeren Bayot, advocaat-generaal Ha- ge, greffier. die allen, behalve de advocaat- generaal, de minuut van dit arrest hebben onderteekend. [YPERSTRAAT, 42, POPERINGHE.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1