nulling van hei Koning Bihen pionumeni aan aan ïzer van zonnag 24 Juli. Vier Gouden Bruiloften te Poperinghe Z. M. Koning Leopold III, en H. M. Koningin Elisabeth met de Koninklijke Kinderen namen er aan deel. 18 JAAR. NUMMER 31. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 31 JULI 1938. ABONNEMENTEN NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN WETENSWAARDIGHEID. DRINKT GASTAR BIER s-se-s-: JAZET VAK POPERIHGHE Jaar, per post Congo Frankrijk Amerika 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. m Uitgevers-Eigenaars Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen se- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. ÜZERGEDFNKTEEKEN VOOR KONING ALBERT TE NIEUWPOORT, DAT ZONDAG LAATST INGEHULDIGD WERD. Plechtige Onthulling onder een Ontzaglijke Volkstoeloop. Zondag morgen werd dit Gedenk- teeken ingehuldigd door Z. M. Koning Leopold III en H. M. Koningin Eli sabeth. Van in den vroegen morgen heersch- te er te Nieuwpoort een ongewone drukte. Bijzondere treinen en trams, autobussen en cars brachten van over al duizenden en nog duizenden deel nemers toe, meest allen oudstrijders, de borst behangen met hun oorlogs dekoraties. In dichte drommen, met wapperende vaandels, rukten de groo- te scharen op naar de Nieuwpoortsche Sluizen, waar het praalmonument ma- jestatisch-grootsch oprijst., behangen met breede driekleurdraperijen. In de rotond was het ruitersstandbeeld van Koning Albert heelemaal gehuld in Belgische kleuren. Op de hoeken van het voetstuk werd de eerewacht gehou den door officieren, onder-officieren en isoldaten. Op de glooiingen, opklimmende naar het gedenkteeken hadden de vaandrigs post gevat met de 110 regimentsvlag- gen uit den oorlog, en begeleid door afvaardigingen officieren en onderoffi cieren, meest allen reservisten uit den oorlog. Langs de groote baan, over de ha- venbrug, rukten de oudstrijders steeds op in groote massa. Meer dan 1 100 vlaggen werden in dezen optocht ge dragen. De oudstrijders gingen aldus post vatten op de hun aangewezen plaatsen, in den omtrek van het mo nument. Verder, op alle vrij gebleven gronden, verdrong zich eene ontzag lijke massa. Rechtover het praalgedenkteeken, bezijden de groote baan, was een eere tribuun opgericht, met een voorbehou den afdeeling voor de Koninklijke Fa milie. In de tribuun namen de overhe den plaats. Aankomst der Koninklijke Familie. Te 10.30 uur, werd van op de gaan derij der monumentkroon aangemeld dat de Koninklijke Familie in aantocht was. Thebaansche trompetten lieten den vaderlandschen zang Waar Maas en Schelde vloeiën weergalmen, en 1 daarop de Brabangonne Voor de koninklijke tribuun kwamen officieren post vatten, een eere-haag vormende langs dewelke de Koninklij ke Familie de tribuun zal bereiken, voorbij de voorbehouden ruimte, waar 500 groot-invalieden hebben plaats ge nomen. Plots dreunde de lucht van een machtig gejuich Leve de Koning Leve de Koningin Leve de Konink lijke Familie De koninklijke autos kwamen aangesnord. De troepen bo den de wapens, de klaroenen schalden, het muziek speelde de Brabangonne. De koninklijke autos stopten achter het gedenkteeken van het Belgisch le ger. De Koninklijke Familie stapte daar uit en schreed te voet voorbij de troepen, de oudstrijders en de massa, uit dewelke het gejuich onbedaarlijk i opsteeg. De Koning ging het monument van het Belgisch leger groeten, bracht den militairen groet aan de oorlogs vaandels en aan de invalieden. 1 e mid den van steeds machtig gejuich schreed de Koninklijke Familie dan naar de eere-tribuun. Z.M. de Koning in groot uniform met het Groot-Lint der Leopoldsorde H. M. Koningin Elisabeth in zwarte klee- dij Prinses Josephine-Charlotte en Prins Baudewijn in blanke kleederen en Prins Karei in groot uniform, waren vergezeld door M. Baels, goeverneur van West-Vlaanderen luitenant-ge neraal Tilkens, hoofd van het Militaire Huis des Konings, enz., enz. Wanneer de Koninklijke Familie in de tribuun had plaats genomen werden de vreemde afgevaardigden en de overheden aan den Koning voorgesteld Bij het geschal der Thebaansche trompetten, trad een diepe stilte in. Rede van H. M. De Praetere. H. De Praetere, ondervoorzitter van het Uitvoerend Komiteit, hield een prachtige redevoering. Eerst en vooral, zegde hij, nemen wij de gelegenheid te baat om eens te meer de diepe eerbiedige genegenheid van alle oudstrijders te betuigen aan Zijne Majesteit en aan gansch ons doorluchtig Vorstenhuis. Onze nederige hulde gaat tevens aan den Prins en de Prinses van Piémont, hier vertegen woordigd door Zijn Excellentie ambas sador Preziossi. Wij groeten eerbiedig hunne excel lenties de afgezanten en gevolmachtig de Ministers hier tegenwoordig, de hee- ren Maarschalk Pétain, Generaal Wi gham en Kolonel Fuller die onderschei- delijk de Fransche, Engelsche en Ame- rikaansche legers vertegenwoordigen, waarvan afdeelingen onder het hooger bevel van Koning Albert deelnamen aan het Vlaanderen-offensief van Sep tember tot November 1918. De redenaar dankte dan al de hooge personaliteiten die zich hebben aange sloten bij de oudstrijders om de nage dachtenis van hunnen glorievollen en onvergetelijken aanvoerder, Koning Albert te huldigen. Het Komiteit dankt allen die ons ge holpen hebben. Het Komiteit heeft de eer het Ge denkteeken voor Koning Albert aan den Yzer, aan de Regeering, uiting der natie, toe te vertrouwen. Een grootsche ovatie begroette deze redevoering. Een aangrijpend oogenblik. Majoor Albert, voorzitter van het Uitvoerend Komiteit, hield dan dezelf de rede in de Fransche taal. Op het slot zijner rede richtte hij in beide landstalen, tot de oudstrijders het bevel Oudstrijders, in naam van Koning Albert, geeft acht Oudstrijders, officieren, soldaten, overheden, burgers, rezen recht in een minuut diepe ingetogenheid van druk kende stilte. Dan weergalmden salvo schoten en weerklonk de Brabanqonne terwijl de driekleurdraperijen van het gedenkteeken vielen en een eskadriel vliegmachienen boven 't monument cirkelde. Het was een aangrijpend mo ment van innige ontroering. Inzegening van het Monument. Z. H. Exc. Mgr. Lamiroy, bisschop van Brugge, ging dan over tot de in zegening van het gedenkteeken. De Koninklijke Familie verliet de tribuun en schreed binnen de rotonde van het monument, waar Z. M. de Koning een prachtige kroon aan den voet van het ruiterstandbeeld neerleg de. De Koning, de Koningin en de Prinsen werden begroet door Mgr. La miroy. Er volgde dan een bloemen- en kronenhulde van de vreemde afvaardi gingen en van het Diplomatiek Korps. De Koning bleef er een lange poos in onderhoud met de leden van het Komiteit. H.M. Koningin Elisabeth nam dan afscheid van den Koning, Prins Karei, en van de Prinsjes, om per auto naar Oostende terug te keeren. De Koning groet de menigte. De Koning begaf zich vervolgens op de gaanderij boven de kroon van het monument, van waar Hij de me nigte groette, terwijl deze in gejuich losbrak. Bij het verlaten van het Monument schreed de Koning, vergezeld door de Prinsen en de overheden tusschen een dubbele haag van regiments- en oud- strijdersvlaggen terug naar de tribuun, van waar de Vorst het défilé der Oud- Strijders in oogenschouw ging nemen. De Optocht der Oud-Strijders. Deze optocht werd geopend door de indrukwekkende groep der I 1 0 re- gimentsvlaggen uit den oorlog, bege- eid door een sterke schare oudstrijders reservisten in uniform, officieren en on derofficieren. Dan volgde het machtig eger der oudstrijders met hun wappe rende vlaggen compacte groepen van oud-soldaten van Koning Albert, kra nig opmarcheerende de groepen der nvalieden, Vuurkruisers, Fraternellen oorlogsweduwen, strijderskinderen, de crijgsgevangen, politieke gevangenen en weggevoerden. Het was een indrukwekkende défilé, door den Koning fier begroet en door de massa geestdriftig toegejuicht. Na dit défilé namen de Koning en de Prinsen afscheid van de overheden om per auto naar Oostende weer te teeren, een laatste maal begroet met de Braban^onne en met een geestdrif tige ovatie van de massa. De Vorst en de Prinsen reden in open auto. Onderweg Nieuwpoort-Oos- tende werden zij op schier gansch den doortocht onafgebroken toegejuicht. Enkele gegevens over het Monument. Het monument is een cirkelvormige bouw van 32 m. doormeter. Twintig balkvormige zuilen, met een vlakke doorsnede van 2 m. op I m. dragen een ringvormige architraaf van 100 m. omtrek. Dat alles rijst op uit een kruisvormig terras van 2500 m2. Het ruitersstandbeeld van den Koning is 4 m. koog en staat op een voetstuk van 4 m. in bet midden van den zuilenkring. Gansch bet monument zal worden afgewerkt door breede toegangen in trapvorm. Dit gedeelte van bet werk kan slechts worden aangevan gen als de nieuwe brug zal gelegd zijn en als het wegennet een vasten vorm zal gekregen hebben. De ringvormige bekroning van den zuilen kring is van een wandelgang van 2.50 m. breedte voorzien, bereikbaar door een wen teltrap en door een lift. Van daaruit heeft men een prachtig vergezicht over de Ijzer- vlakte. De vloer van het monument ligt op 4.75 m. ongeveer boven den grond van Veurne-Ambacht. Op de gaanderijk zal het oog dus de vlakte overschouwen op een hoogte van 26.25 meter ongeveer. Ter ver gelijking zij gezegd dat het licht op den vuurtoren op 30 m. hoogte staat. Orientatietafels laten toe de voornaamste geschiedkundige plaatsen van den Ijzerslag gemakkelijk te situeeren. Op de binnenzijde van de ringkroon zijn twee gedichten in gulden letters gekapt. De Vlaamsche tekst is van August Van Cauwe- laert, de Fransche is van Maurice Gauchez, beiden oud-strijders. Hier volgen deze teksten Van de eerste zon begroet', en laatst van zon omblonken, Op 't helste en hoogste duin. Tot één gestalte in brons, én beeld én ros geklonken. Op grond van grauw arduin. Daar waar uw krijgers 's vïjands storm de poort verboden, Die de open zee bestaart, Waar op uw traag gebaar en woord de watren vloden, En golfden over de aard'. Daar heeft uw dankbaar heir, dit Koningsbeeld verzonnen In de eer van bronzen dracht Opdat bet rij ze en staar naar alle Horizonnen Voor ieder nieuw geslacht. I Op Donderdag 21 Juli 1938, Nationalen Feestdag, werden, door hel Stadsbestuur, de Echtelingen-Jubilarissen van Poperinghe, plechtig op het Stadhuis ontvangen. Thans waren er vier gelukkige paartjes die 50 jaren reeds door het huwelijk ver bonden waren. Deze zijn Alois VITSE-Florence SAELEN, wonende Casselstraat, 1 88, gehuwd te Poperinghe den 5 Mei 1886. Jules DEROO-Emma DOBBELAERE, wo nende Abeelesteenweg, 28, gehuwd te Po peringhe, den 22 April 1887. Albert GOEMAERE- Lucie PAPEGAEY, wonende Casselstraat, gehuwd in I 888. Henri DERAEVE-Julie VANDEVOORDE, wonende Beratsreke, gehuwd te Poperinghe den 24 Mei 1888. Wegens gebrekkelijkheid konden deze laat- sten ongelukkiglijk op de ontvangst ten Stadhuize niet aanwezig zijn. Het Stadsbe stuur heeft er nochtans voor gezorgd dat ook aan hen een geschenk aangeboden werd. De Heer Burgemeester Vandooren ver welkomde de achtbare Jubilarissen en .venschte hen van harte geluk. Hij drukte de hoop uit dat zij nog menig jaar samen zou den mogen doorbrengen en dat zij nog lang van hun geschenk, een prachtigen zetel, zou den mogen genieten. De Jubilarissen dankten uit ter harte, en daarna werd hen hulde gebracht door een gansche schaar kinderen en kleinkinderen, die een gelegenheidsgedicht opzegden en de gelukkige oudjes bloemen aanboden. Menigeen der aanwezigen was er zienlijk door aangedaan. Wij bieden aan de Jubilarissen onze beste gelukwenschen aan, en drukken de hoop uit dat zij nog menig jaar in goede gezondheid zouden mogen doorbrengen, tot zoet genot van gansch hunne families. Naguère, ici, le Roi retint ses - régiment» Et des qu'il eut parlé, terrés dans cette plaine Les pieds dans 1'eau, vêtus de boue et hors d'haleine lis ont change l'Yser en rempart d'Occident. Le courage du chef leur pénétrait le torse II vivait calmement sa légende avec eux Et la Reine penchée au chevet de ses preux Pour l'Honneur qu'il prónait ressuscitait leur force. L'Ombre du Souverain sur la Flandre des champs Règne a jamais debout dans les grands vents du Nord. La mer et le soleil, Roi, Te couronnent d'or, Et seul, beau comme un Cid, Tu survis dans nos chants. HET RUITERSSTANDBEELD. Het ruitersstandbeeld stelt den Koning voor, blootshoofd, als een held der legenden. De houding is ongedwongen, de blik staart in de toekomst. Het beeld is meer een sym bool dan een natuurgetrouw portret. Op het voetstuk staat in beide lanstalen gebeiteld «De Oudstrijders van 1914-1918 aan Koning Albert. Op den achtergond verbeeldt een groot paneel rechtstreeks in den baksteen uitge houwen op allegorische wijze de heerlijke rol van Koningin Elisabeth. Zij die de be stendige gezellin was van den Koning in de zware jaren der beproeving. Op de buitenzijde der bekroning zijn tien panneelen in baksteen gebeiteld. Het zijn allegorische voorstellingen van onze provin ciën, van de Kolonie, van onze stoffelijke en ntellectueele bedrijvigheid. Ziehier de be handelde onderwerpen De Ardennen, de Zee, de Wildernis, de Haven, de Mijn, de Landbouw, de Metaalnijverheid, de Textiel nijverheid, de Wetenschappen, de Kunsten. HET MATERIAAL. Het gedenkteeken rust op grondvesten met 196 betonpeilers van 15 m. legnte en 75 m3 balken in gewapend beton. Op grondvesten van klein graniet werd gebouwen met baksteenen van groot formaat vervaardigd uit klei van de aarde uitgedol- ven langs het IJzerfront te Diksmuide, Steenstraete, St. Joris, in den Doodengang, enz. in vele steener; ziet men metalen, glazuur voortkomende van scbrapnell en obusscherven. Al het gebezigde koper werd geleverd door de Kolonie. De bouwwerken werden uitgevoerd door de Firma G. Mommaerts en Cie, waarvan de afgevaardigde - beheerder insgelijks oud- strijder is. Binnen in den zuilenkring kan het gedenk teeken verlicht worden, wat *s avonds zal ge schieden tijdens *t toeristische seizoen of bij bezoek. Door een lift of een trap zal men de rond gang boven in de kroon bereiken. Een gering inkomgeld zal gevergd worden ten bate van het Nationaal Werk voor Oud-Strijders. Nu bet werk. vier jaren begonnen, bijna voltooid is, houdt het Comité eraan zijn op rechten dank te sturen aan al diegenen waarvan de verkleefde medewerking toege laten heeft een zware taak te volbrengen. MViVAV DE BESTE TIJD OM TE SLAPEN. Slaap is de rusttijd die het lichaam noodig heeft om spieren, zenuwen en organisme te ontspannen en gezond te houden. Velen zijn zich niet bewust, dat van goeden nachtrust een groot deel der gezondheid afhangt. Gaan we echter een tijd lang laat naar bed door dat wij veel lezen, uitgaan, in rooke- rige zalen vertoeven, waar de lucht door de aanwezigheid van veel men- schen niet zuiver is, dan voelen we ons bij het opstaan niet verkwikt. Hetzelfde is het geval indien wij vóór het naar bed gaan moeilijk te- verteren spijzen hebben gegeten, die te hooge eischen stellen aan de verte ringsorganen gedurende de uren, dat zij zich moeten ontspannen en tot rust moeten komen. Tusschen geestelijken en lichamelij- ken arbeid en tusschen avondeten en de slaap moet een behoorlijke rustpoos zijn, wil men althans opstaan met het gevoel dat men werkelijk is uitgerust. Kinderen hebben veel slaap noodig willen zij goed groeien en gebrek hier aan maakt hen nerveus en onrustig. Het is langzamerhand een gewoonte geworden van vele menschen om steeds later naar bed te gaan en te meenen, dat zij vóór een bepaald uur niet kunnen inslapen. Men hoort dan de klacht uiten dat men uren wakker ligt, indien men vroeg naar bed gaat, doch dit is niets anders dan het gevolg van een onrustig en ge jaagd leven, waarin geen plaats is voor regelmaat. Slaapt men eerst om 12 of 1 uur in, dan komt men een belangrijk stuk nachtrust te kort. Wie om 7 uur op moet staan zal uiterlijk om 1 1 ure in bed moeten liggen opdat het organis me de acht uren rust krijgt, die het noodig heeft om zonder storingen zijn arbeid te kunnen blijven verrichten. Huisvrouwen die des avonds lang zitten werken omdat zij in de avond uren het best kunnen opschieten, mee nen het te kort aan nachtrust door een middagdutje te kunnen inhalen. Deze meening is echter niet juist, hoe goed het ook moge zijn om mid den op den dag het werk te onderbre ken voor een flinke rusttijd. Wil men gezond blijven en sterke zenuwen ver krijgen dan is het beste middel om vroeg naar bed te gaan, want de beste slaap is die vóór middernacht. WIJSHEID VOOR AUTORIJDERS 1Bij ieder geval waar de oor zaak niet aan den wagen ligt, is er altijd een autobestuurder die in fout is. Indien iedereen er voor zorgde dat hij het niet zij, zouden aanstonds alle on gevallen verdwijnen. 2. Doe alsof alle overwegen steeds gesloten waren, zelfs indien ze open zijn en denk steeds dat een trein in aantocht is, zelfs wanneer hij voor bij is. 3. Alle overwegen zijn als auto- vallen te beschouwen. Denk er om dat zij gelijk andere vallen steeds open zijn. 4. De voorzichtigheid leidt tot hoogen ouderdom, maar de dwaze roekeloosheid naar het kerkhof. 5. Rijdt langzaam omwille van uw eigen huid, niet omwille van de gendarmen. 6. Laat dien snelheidsbezetene maar voorbijsteken, wellicht raapt ge hem verder wel op 7. Laat zonder schaamte voor bijrijden allen die willen, een tijdelijke afstand is beter dan een afstand voor eeuwig 8. De straatweg is nat. Het is 't oogenblik om u te herinneren dat gij slechts stof zijt. 9. De remmen zijn een uitvinding van de Voorzichtigheid, de Hoogmoed echter verzon den versnellingsknop. 1 0. Wanneer men zelf stuurt is de beste rem een schrikachtige vrouw. 1 1Een dwaas vindt nog steeds een dwazer die hem voorbij rijdt. 12. Denk steeds aan een voet ganger die met den rug naar u toe voor u op den weg is, dat hij doof is en van hem die in uw richting aankomt dat hij blind is. 1 3. Hoed u voor te wakkere kin deren en ingeslapen voerlieden. 1 4. Wantrouw steeds het vee dat drinken gaat en de mensch die gedron ken heeft. «JU y Vj.- w.- vg.' tg.' DE KLEINSTE GEMEENTE. De vier kleinste gemeenten van ons land zijn Zoetenaaie, in de provincie West-Vlaan deren, Herten, in Limburg, Treloux, in Luik, en Niverlée. in Namen. Zoetenaaie telde in 1912 vijf en twintig inwoners en in 1937 zes en dertig, dus I 1 meer. Te Herten be droeg het aantal inwoners in 1912, vijf en zeventig in 1937 was dit cijfer tot 53 ge daald. Te Treloux zijn deze cijfers respectie velijk 88 en 79 en te Niverlée 83 en 88.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1