Bet Barbaarsche Bloedvergieten in West en Oost. Nuttige Inlichtingen over OUDERDOMSPENSIOENEN. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT LANPB0UWKR0N1EK, MAGINOT - LIJN DRINKT CASTAR BIER 18 JAAR. NUMMER 33. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 14 OOGST 1938. ABONNEMENTEN Jaar. per post 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die ras woo nat veranderen, moeten dit aangeven in *t post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk acbrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een poatzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Poatcbeck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voo* zijn*» bijdragen. Bijdragen in te renden tegen Donderdag middag Kleine berichten tegen den Vrijdag middag ^Mmiooie ingezonden artikels worden id de scheurmand gegooid AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarder® Voor dikwijls te herbalen i* klamen. prijzen volgen» overeenkomst. Alle a®nlc ondiging«»n zijn no voorhand te alen IN ONZEN GEKKEN TIJD. MAAR NERGENS HEERSCHT ER OORLOG... Wij hebben verleden week op den droevigen verjaardag van den vierden Augustus, onderlijnd, dat de Wereld oorlog 1914-18 zelfs het eenige goede, dat men ervan verwachten kon de groote les voor het menschdom, niet heeft opgeleverd. Neen, en hij heeft nog erger gedaan dan dat Hij heeft op alles, dat later gevolgd is, een sluier geworpen van hypocrisie, die ons misschien tot hier toe een algemeenen wereldbrand ver meden heeft, maar die aanleiding heeft gegeven tot voorbeelden van bar- baarschheid, meer dan onwaardig van een beschaving, die zoo prat gaat op haar vooruitgang. Want wat er is gebeurd Na de vier rampspoedige jaren, waaronder ons Land mede zoo erg geleden heeft, is men begonnen met het regelen van het internationale leven binnen een kader, waarheen reeds vele eeuwen snakten. Men heeft een Volkenbond opge richt met vaste regels. Men heeft inter nationale verdragen afgesloten, zooals het Briand-Kellogg pact, het pact, waarbij de oorlog buiten de wet geslo ten werd. Men heeft in een woord een onverdeelbaren vrede willen inrichten, waarbij, automatisch, oorlogsgevaar moest uitgeschakeld worden, omdat iedere staat, die zich toch in het avon tuur werpen zou, wist, dat de anderen tegen hem in het harnas konden komen Maar men had één ding vergeten namelijk dat staten en volken, evenals de individu's, niet immer zooveel re kening houden met den geest, waarin een verdrag wordt opgesteld, als wel met de doode letter, die in die teksten neergeschreven werd met zooveel goe de bedoelingen De oorlog was buiten de wet ge steld Als men oorlog maakte, kon men last bekomen met andere lan den Dan maakte men geen oorlog meer. Dan zocht men eenvoudig een achterpoortje om de internationale wet te ontduiken En zoo zien we dan het geweldig bloedvergieten in Spanje reeds meer dan twee jaren duren, met aan de eene zijde Italiaansche vrijwilligers die tegen een regeeringsleger strijden, waarin Russen meevechten, zonder dat er oorlog verklaard is. Zoo zien we Japan China binnenruk ken de eene provincie na de andere binnenpalmen, duizenden dooden op de slagvelden achterlatende en duizen den slachtoffers makende bij den vij and, zonder dat er oorlog verklaard is Zoo zien we nu weer aan de grens van Mandsjoekwo en Soviet-Rusland de regelmatige legers van twee groote mogendheden elkaar bevechten zonder dat zelfs de diplomaten teruggeroepen worden. De onderhandelingen gaan voort... Dat is reeds een classieke uitdruk king geworden, terwijl de kanonnen vuur spuwen, de vliegtuigen met mi- trailleuzen en bommen gansche dorpen uitmoorden en wegvagen, terwijl alle moderne bewapening op een beperkte plaats vereenigd in den strijd gewor pen worden, als bij een algemeene her haling voor den grooten dag. En trots al het barbaarsche bloed vergieten in het Westen en het Verre Oosten heerscht dus naar juridischen term de meest volledige vrede op onze wereld. Bovendien stellen we vast, dat zelfs de staten, van wie men naar de wijze, waarop het regiem zich gelast met de opvoeding van de jeugd, mogen aan nemen, dat ze oorlogszuchtig zijn steeds weer aarzelen, om een algemee nen wereldbrand te ontketenen, en dit, alhoewel de redenen tot het verklaren van een oorlog, zooals dit in vroe gere jaren gebeurd is, reeds met tientallen voorgekomen zijn. Nemen we maar één voorbeeld het bombardeeren van de Deutschland waarbij een veertigtal dooden vielen Er volgde geen oorlogsverklaring.maar een eenvoudige strafexpeditie tegen 'n onschuldige stad... en alles bleef daar na bij platonische protesten. Daar waai men het niet verklaren van een oorlog uitleggen kan door het feit, hiervoor aangehaald, dat de sta ten, terwijl ze bijvoorbeeld mee blijven doen aan niet-inmenging op inter nationaal gebied, een omweg zoeken, om de internationale wet te ontduiken, is de uitleg voor het aarzelen tot het algemeen maken van een oorlog, an ders. De ontketening van den geweldigen bewapeningswedloop, die na een pe riode, waarin men op het verstandiger worden, der menschheid kon hopen, heeft zijn goeden kant gehad. De verklaring van een Tsjecho-Slo- waaksch overheidspersoon, voor enkele dagen gedaan, is daar de beste karak teriseering van De vijand mag we ten, dat hij voor één bom geworpen op Praag, vaarwel zou mogen zeggen aan verschillende van zijn groote ste den.. Inderdaad heeft onze vooruitgang 't zoo ver gebracht, dat iedere staat aan de macht van zijn eigen bewapening uitrekenen kan, dat de bliksemoor- log waarover men zooveel gerept heeft, niet vermijden kan, dat het ei gen land en het eigen volk mee ten onder gaat, tezamen met den vijand. Gelukkig weerhield tot hiertoe dit bewustzijn allen van een oorlog in Eu ropa en bleef men steeds hoe dicht erbij ook op den rand van den af grond staan, waarin én vijand én vriend mee zou verslonden worden. Het nadeel van dezen toestand is, dat van sommige kanten dit bewust zijn, dat men ook bij de anderen ge voelt, uitgebuit wordt dat sommigen tot zichzelf zeggen, dat men deze of gene schending nog wel wagen kan, omdat de anderen toch niet durven reageeren... met de kans, dat men toch eenmaal tot een hopeloozen toestand komen kan. Het is een geluk, dat twee groote mogendheden, als Engeland en Frank rijk, misschien gedeeltelijk tot behoud van eigen belangen, maar in ieder ge val met het gevolg, dat ze den alge meenen toestand verbeteren, de han den in elkaar geslagen hebben, en al- zoo een macht vormen, die de aarze ling, om tot vijandelijkheden over te gaan, in Europa ruimschoots aandikt. Iedereen moet eraan medewerken, om te komen tot het vermijden van gevaarlijke incidenten, tot het werke lijk verbeteren van onze «beschaving»! Opdat we niet meer dien luguberen humor terug zouden vinden, dien we nu ontmoet hebben een teekening stelt twee schipbreukelingen voor op een vlot en in de lucht een machtig vliegtuig. Het onderschrift luidt Ge red We naderen de beschaafde we reld daar is reeds 'n bombardements vliegtuig Want Het is in die kleine uitingen van den sarcastischen volks geest, dat men het duidelijkst den heerschenden geestestoestand erkennen kan W. Seizoenwerken in Augustus. Landbouw In streken met kleine culturen zaait men rapen na den rog- geoogst. Het is goed, vooraleer te ont- stoppelen, een mengsel uit te strooien van 200 kgr. superfosfaat. 150 a 200 kgr. chloorpotasch en 150 a 200 kgr. ammoniaksulfaat per Ha. Op vaste gronden zullen we incar- naatklaver zaaien, om zoo vroeg mo gelijk groenvoeder te hebben na den winter. Potasch werkt zeer gunstig op klaver en op alle vlinderbloemige planten. Daarom zullen we per Ha. 300 kgT. chloorpotasch en 100 kgr. ammoniaksulfaat uitstrooien om de planten in 't begin vlug te doen door groeien, we zullen er ook 300 kgr. superfosfaat bijvoegen.Om langer over klaver te kunnen beschikken zullen we zaaien op verschillende perceelen ge wone, halflaten en late klaver. Om beeten te bemesten, die in de volgende Lente moeten gezaaid wor den, zullen we op den stoppel der graangewassen in den Herfst, 300 kgT. metaalslakken en 800 kgr. Sylviniet- Kainiet uitstrooien per Ha. Deze mest stoffen worden öndergeploegd. In de Lente wordt deze bemesting aangevuld door 250 kgr. chloorpotasch, 300 kgr. superfosfaat en 600 kgr. ammoniaksul faat per Ha. Veeteelt Aan de paarden mag men geen nieuw hooi voederen. In de wei den moeten de dieren over een lom merige plaats en drinkwater kunnen beschikken. Om vliegen en paardenvliegen te verdrijven, zullen we de dieren be sprenkelen met een afkooksel van no tenbladeren. De stallen zal men half duister hou den om de vliegen te verjagen. Hoenderteelt De eieren die nu ge legd worden, kunnen reeds dienen voor de bewaring. Niet bevruchte eieren bewaren ge makkelijker dan andere. Om te bewa ren legt men de eieren in een bad van I kgr. sodasilicaat of potaschsilicaat per 10 liter gekookt water dat men daarna laat afkoelen. Om het ruiven te vergemakkelijken bij het gevogelte zullen we beslag voe deren met vleeschmeel en solfer ver mengd. We zullen veel groen voederen en bijzonderlijk koolbladeren. G. Gillekens. DE DUITSCHE Drie maanden vroeger gereed dan voorzien. Met versneld tempo werd er door gewone arbeiders aan gewerkt. Reeds werd er op gewezen, dat voor het werk aan de versterkingen in het Westen van het Duitsche Rijk geen soldaten, maar gewone arbeiders wor den gebruikt, al werken die uit den aard der zaak onder militair toezicht. Een bericht, volgens hetwelk de na de invoering van den algemeenen dienst plicht voor groote herhalingsoefenin gen dit jaar voor het eerst opgeroepen reservisten in het Westen aan het werk zouden worden gezet, kon dus onmo gelijk juist zijn. De Berlijnsche correspondent van de «Times» heeft dezer dagen nog eens een overzicht gegeven, waarin hij te recht opmerkt, dat het werk aan de versterkingen aan de Westzijde niet vandaag of gisteren is begonnen, maar dat in den laatsten tijd het tempo aan zienlijk is versneld. Voor een juiste be oordeeling van de zaak kan het zijn nut hebben de uitdrukkingen niet vandaag of gisteren en aanzienlijk versneld eenigszins toe te lichten. Met deze verdedigingswerken is uit den aard der zaak zoo spoedig moge lijk na de herbezetting van de voor heen gedemilitariseerde zone een begin gemaakt. Niet gisteren beduidt dus ongeveer twee jaar geleden. Er is ge regeld aan gewerkt in een tempo, het welk de voltooiing in het volgend voor jaar, dus in het voorjaar van 1939, te gemoet liet zien. Dit tempo is thans zoodanig versneld dat deze voltooiing reeds einde September of begin Octo ber van dit jaar kan worden verwacht. De man van de Times zegt en dat is de reden, waarom zijn be richt te Berlijn de aandacht heeft ge trokken dat in Duitschland de bla den en de openbare sprekers geen ge legenheid voorbij laten gaan om het publiek te verzekeren, dat de groote democratische mogendheden een pre ventieven oorlog tegen Duitschland wenschen, en dat daarom het Duitsche publiek de hoop van de regeering, dat het Sudeten-Duitsche vraagstuk een vredelievende oplossing zal vinden,niet te hoog aanslaat. Voor men deze verklaring voetstoots aanvaardt, zal men in allen gevalle moeten onderscheiden. Ontegenzegge lijk pleegt de Duitsche propaganda er op te wijzen, dat er in Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk groe pen bestaan, die min of meer openlijk voor een preventieven oorlog ijveren. Dit is echter iets heel anders, dan dat de verantwoordelijke regeeringen van die landen zulk een preventieven oor log zouden wenschen. In verantwoordelijke Duitsche krin gen zal men dan ook wel nauwelijks iemand vinden, die denkt dat de regee ringen der Westelijke mogendheden zulk een preventieven oorlog wenschen of ook dat zij, zonder dien te wenschen zich er door bovengenoemden tenslot te zwakke oppositiegroepen toe zouden laten dwingen. Men kan dus gerust zeg gen, dat te Berlijn door geen ernstig mensch aan een preventieven oorlog wordt geloofd. Nu is echter zulk een preventieve oor log weer iets heel anders dan oorlogs bedreiging als gevolg van moeilijkhe den in Zuid-Oost-Europa, welke voor de westelijke mogendheden, in het bij zonder voor Frankrijk, de casus foe deris zouden kunnen brengen. Stel lig wenscht Duitschland zulke moeilijk heden vermeden te zien. Op zich zelf is het niets bijzonders, laat staan alarmeerends, dat Duitsch land sedert twee jaren de westelijke rijksdeelen aan het versterken is, want het doet daarmede niets, wat niet an dere mogendheden in dezelfde omstan digheden ook zouden hebben gedaan. Het bijzondere is alleen, dat het maatregelen heeft getroffen om met die versterkingen, die een defensief karak ter hebben, een maand of dre vroe ger gereed te zijn dan anders het ge val zou zijn geweest. Gesteld nu eens, dat die zoogezegde Duitsche Maginot-lijn al klaar geweest was, voordat de Tsjechische kwestie actueel was geworden, zou men dan in het voorhanden zijn van die linie een verontrustende of juist een geruststel lende omstandigheid hebben gezien Waarschijnlijk het laatste. Dat zij thans eerder gereed komt, dan aanvankelijk in de bedoeling lag, kan dus in allen gevalle worden ver klaard als een maatregel, dienende om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn een maatregel, die dus niet a.ar- meerender behoeft te zijn dan derge lijke maatregelen, die overal worden getroffen. EEN STUKJE PAPIER. Meer dan 18-honderd jaar geleden woonde bij den Keizer van China een man, I sai Lin genaamd, die het papier uitvond. Zijne uitvinding werd in geheel de wereld verspreid, en wat zou men op onze dagen doen zonder papier In feite is het een wonder dat de wereld zoolang heeft rondgedraaid zonder een stukske papier. Nergens is er meer verbruikt dan in Amerika. De Vereenigde-Staten ge bruiken den helft van al het papier van de wereld, meer dan driemaal zooveel per inwoner als Engeland. En jaren achtereen worden er meer en meer artikelen van papier gemaakt en men weet altijd HOF het papier te verwerken. Het duurde nochtans tot in 1840 vooraleer men papier begon te maken van houtbrij. Voordien was er niets anders gebruikt dan vodden en oud papier. En met de groote machienen die het papier zoo wondersnel maken, is het papier zeer gemeen geworden en men hecht er zelfs geen prijs aan. De papierfabrieken kunnen nu in een uur tijds 10.000 maal meer papier ma ken als de oude Chineezen. Papier is zooveel gebruikt dat men nu 7000 soorten van papier heeft kun nen maken. Men is er zelfs toe gekomen van papier te maken dat niet kan bran Jen. Die methode kan naar het schijnt op alle slach papier toegepast worden. En nu dat men sulfaat gebruikt in het papiermaken, kunnen allerhande en zeer goedkoope houtsoorten gebruikt worden. Iets dat moest gevonden wor den als men de bosschen niet letterlijk wil uitgeroeid zien. KONINKLIJK MUZIEKCONSERVATORIUM TE LUIK. CESAR FRANK PRIJS. De aanstaande wedstrijd voor den César Frank Prijs zal plaats hebben in de Maand Mei 1939. De ined»-d<nger3 moeten een onuitgegeven, nog n et üit- gevoerde symphonie indienen, die no_ geen prijs heeft bekomen in een vor.- gen wedstrijd en waarin noch zang. noch voordracht voorkomen. Het bekroonde werk zal voor de eerste maal uitgevoerd worden lij Jens een der gToote concerten van het Ko ninklijk Muziekconservatorium te l uik in den loop van het volgend seizoen. De handschriften dienen gedepo neerd te worden op het sekrelar.aat van het Koninklijk Muziekconservato rium te Luik, uiterlijk 31 Maar' 1939. De componist van het bekroonde werk zal een som van 4000 frank ont vangen. Kunnen mededingen alle Belgen of Veel oude menschen klagen nog al tijd over het feit dat men hen weigert hun ouderdomspensioen te geven of terug te geven, na het onderzoek da' bevolen werd over drie jaar. Er zijn vier soorten van pensioenen die ajs volgt kunnen ontleed worden 1. Ouderdomsrent, of Lijfrent, of kortaf Rent om het pensioen te be duiden dat door de Lijfrentkas wordt betaald, volgens het bedrag der stor tingen die gedaan werden. Deze Rent is gevormd voor een deel door de persoonlijke stortingen, voor een deel door de werkgeversbijdragen en voor 'n deel door staatsgelden Rijk'b'jdrage of Rijkspremie genoemd die aan de rent wordt toegevoegd in verhouding van de persoonl'jke en van de patroonsbijdrage. De Rent wordt altijd en in alle om standigheden aan de storters uitbetaald al waren ze zoo rijk als de zee diep is. Tegenwoordig hebben de renten nog niet veel te beduiden, doch in de toe komst zal de Rent van een normaal werkend loonarbeider ongeveer 3600 fr. 's jaars bedragen 't zij 1200 fr. voortkomende van eigen geld, 1 200 fr. van de werkgeversbijdragen en 1200 fr. van staatsgelden. 2. De ouderdomsrentetoeslag dien wij kortweg de Toeslag zullen noemen, is het pensioen dat gratis door den Staat geschonken wordt aan de rente niers die de opgelegde stortingen elk volgens zijn geboortejaar regel matig verricht hebben. De Toeslag, die zuiveruit van 't geld der be asting- betalers voortkomt wordt slechts ver leend aan deze die, volgens de wet, als min-begoederde personen worden aanzien. De Toeslag zal trapsgewijze verminderen volgens de geboortejaren naarmate de storters meer gelegen heid zullen gehad hebben om zich eene behoorlijke Rent te vormen. De toe slag wordt, per Postcheck, betaald door den Rijksontvanger, bij wien hij ook moet aangevraagd worden. 3. De Weduwrent is 'n pensioen dat door de Lijfrentkas wordt betaald aan de overlevende echtgenoote van al hare storters, vanaf de maand volgen de op het overlijden des mans en zulks hun leven lang. De Weduwrent is ge vormd door de persoonlijke stortingen des mans in de Lijfrentkas, met bij voeging der patroons- en staatsgelden. Al de weduwen wier man sedert het jaar 1926, eenige storting in de Lijf rentkas deed, hebben dus recht op de ze weduwrent zij moeten ze aanvra gen bij de Lijfrentkas, best door tus- schenkomst van de Pensioengilde die 's mans stortingen heeft overgemaakt. 4. De Weduwrentetoeslag is een ...uk pensioen dat aan de Weduwrente wordt toegevoegd, om alzoo tot «en behoorlijk bedrag te geraken. De we duwrentetoeslag komt ten laste van 't Fonds voor Weduwen en naar den staat van welstand gezien, doch de wettelijke stortingen volgens 's mans geboortejaar bepaald moeten gedaan geweest zijn. Hij duurt ook levensiang doch in geval van hertrouwing wordt hij niet meer uitbetaald. De weduwrentetoeslag wordt samen met de weduwrente zelf, door de Lijf rentkas uitgekeerd bij welke instel ling zij ook samen moeten aangevraagd worden. MOET EEN LANDBOUWER PENSIOEN BETALEN VOOR ZIJN WERKMAN Er gaat geen week voorbij of er ko men menschen met klachten in verband met de in den titel opgeworpen vraag. Landbouwers klagen de toeziener van de ouderdomspensioenen heeft hen de lijst gevraagd van hun werkvolk over de laatste jaren. Ze hebben geen pensioen gestort, de controleur bec.j- fert dan de stortingen welke over ai de jaren hadden moeten gedaan zijn en vraagt hen binnen de 10 dagen ait bearag te storten. Als het over verscheidene jaren en verscheidene werklieden gaat. dan kan dit bedrag nogal hoog oploopen en zoo zijn er landbouwers die meer dan 2000 ~-n i—cau-mas»-»-*. lis zoodanig genaturaliseerden, die den taris van het Koninklijk Muziekcon- .eettijd van 40 jaar op 31 staart 19 39 servatorium te LUIK. niet overschreden hebben. Het reglement van den wedstrijd, kan aangeschaft worden bij den secre- fr. moeten betalen. Aan het betalen van die achterstal lige sommen valt niet te ontkomen, er is wel een wetsvoorstel ingediend om hierin mildering te brengen, maar dit zal waarschijnlijk nooit wet worden. Als men niet goedschiks belaalt wordt de zaak overgemaakt aan het gerecht en dan komen er nog meer dere straffen en onkosten bij. Reeds tientallen malen werd beweerd Het is toch onze schuld niet, het is toch geen kwade wil, we wisten niet dat de boeren ook onder deze wet vielen, enz. Het kan allemaal waar zijn, en het is in vele gevallen waar, maar de on wetendheid wordt door de wet niet aangenomen. We zullen hier eenvoudig en in het kort de zaak uiteenzetten met het stel len en beantwoorden van een paar vragen. Eerste Vraag Moet een landbouwer pensioen be talen voor zijn personeel Het antwoord is kort en klaar Ja Wat verstaan we hier door perso neel Al wie voor den boer werkt, 't zij als inwonend knecht of meid, 't zij als daghuurwerkman of vrouw. Dus al het volk dat buiten de eigen familieleden op de hoeve gebruikt wordt. Tweede Vraag Wat moet er betaald worden Dit hangt af van het verdiende loon. Verdiende loon Bedrag der per week storting Minder dan 50 fr. 5 fr. Van 50 tot 75 fr. 7 fr. Van 75 tot 100 fr. I 0 fr. Van 100 tot 125 fr. 13 fr. Van 125 tot 1 50 fr. 1 6 fr. Van 150 tot I 75 fr. 19 fr. Van I 75 tot 200 fr. 22 fr. Meer dan 200 fr. 25 fr. Als loon wordt hier niet alleen in aanmerking genomen datgene wat uit betaald wordt in geld maar er moet ook rekening gehouden worden met andere voordeelen, zooals eten, inwo nen, enz. Hiervoor moet, volgens de wet, ge rekend worden Eerste maaltijd (ontbijt) 1 fr. Tweede maaltijd (noenmaal) 3 fr. Derde maaltijd (avondmaal 2 fr. Inwonen (per dag) 4 fr. Een knecht of een meid, die stand vastig op de hoeve verblijven, moeten hiervoor als bijkomend loon 300 fr. in de maand (10 fr. per dag) aange rekend worden. Een meid verdient 250 fr., wat moet er gestort worden als pensioen Loon 250 fr. en 300 fr. kost en in woon is 550 fr. er moet per maand voor pensioen geplakt worden I 3 fr. Een daghuurman verdient I 5 fr. per dag en de kost, hij slaapt thuis hij verdient dus 1 5 fr. en 6 fr. (voor de kost) is 21 fr. 't zij per week 1 26 fr. er zal moeten betaald worden 1 6 fr. Derde Vraag Wie moet betalen De wet zegt elk de helft, de helft voor den landbouwer, de andere helft mag afgetrokken worden van het loon. In gevallen van nalatigheid moeten de achterstallen volledig door den landbouwer worden betaald. Tot slot een goeden raad Landbouwers, stel L' zoohaast mo gelijk in regel, en houdt U in regel. Door het niet betalen van het pensioen benadeeligt ge grootelijks de belangen van uw werkvolk en verder is de wet daar en wordt ge gepakt, moet ge al les betalen in plaats van nu maar de helft. Een woordje voor de landarbeiders het is uw goed recht dat er voor uw pensioen betaald worde. Zoo uw boer nog niet in regel is, vraag het'hem dan dringend zich in regel te willen stellen, toon hem desnoods dit artiicel. Velen denken nog te veel dat he: pensioen, dat de regelmatige stortingen van geen groot belang zijn. Pas echter op voor de ontgoochelingen op 65 jaar.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1