Het Accoord van Munchen Door het Oog van een Naald Voor hoi welzijn onzer Stad, Siemi men en Griep DE GEMEENTE VERKIEZINGEN ONDER NUMMER 3. Gratis DRINKT CASTAR BIER ONDER NUMMER 3. UIT HET LAND. PROEFT CASTAR BIER VERMAKELIJKHEDEN dan rug en borst inwrijven met DRINKT CASTAR BIER AMBTELIJKE BERICHTEN EEN GESCHIEDKUNDIG DOKUMENT. ZILLEBEKE. Lijst I, Socialisten. vervolgens naar zijn woning overgebracht. BURGERSTAND VAN Lepla Jules, Ghyselinck Achiel, Lefieuw Ach. De aanstonds bijgeroepen plaatselijke dok- Garreyn Gaston, Grimonprez Cyriel, Warlop er kon slechts den dood vaststellen. De PGPER1NGHE, van 30 Sept. tot 7 Oit. 19o8 Camiel. Vanoudendycke Oscar. Bekaert Ach. man aan hartziekte lijdend, was de laatste weinig diep de voren zijn, die het ge voel van de massa van ons volk ver- deelen. Maar vooral... hoe weinig bederf in Massc! elein Osca de Belgische ziel de misdadige propa- Lijs: 2, Katholieken. de Vinck Baron aagen te erg ontroerd geweest. Het accoord, aangegaan op 29 September 1938 te Munchen, tusschen Duitschland, Groot-Brittannie, Frankrijk en Italië, voorziet Duitschland, Groot-Brittannie, Frankrijk en Italië, rekening houdend met het bereikte princiepsaccoord betreffende de overdracht van t Sudeten- Duitsche gebied, zijn tot een overeenkomst gekomen over de onderstaande voorwaarden en modaliteiten van deze overdracht, en verklaren zich indivi dueel verantwoordelijk voor den uitvoeringswaarborg van dit accoord 1De ontruiming zal beginnen op 1 October. 2. Groot-Brittannie, Frankrijk en Italië zijn het eens, opdat deze ontrui ming zou geëindigd zijn op 1 0 October, en, o.m. zonder vernieling van een enkel aangelegd werk. De Tsjechische regeering gaat de verantwoordelijkheid aan, voor een ontruiming zonder vernieling van de aangehaalde werken. 3. De modaliteiten voor de ontruiming zullen bepaald worden door een internationale commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van Duitschland, Groot-Brittannie, Italië en Tsjecho-Slowakije. 4. De trapsgewijze bezetting van de Duitsche streek door de Duitsche troepen zal beginnen op I October. De vier sectoren, aangeduid op een bij gevoegde kaart, zullen door de Duitsche troepen in de onderstaande volgorde worden bezet: sector nr 1 zal bezet worden op 1 en 2 October sector 2 op 2 en 3 October sector 3 op 4 en 3 October sector 4 op 6 en 7 October. De overige Duitsche gebieden, zullen onmiddellijk worden bepaald door de internationale commissie als hooger vermeld, en zullen tot 1 0 October wor den bezet. 5. De internationale commissie, vermeld onder nr 3, zal de districten be palen, waar een volksraadpleging zal plaats hebben. Deze gebieden zullen door internationale formaties worden bezet tot na de volksstemmingen. Deze commissie zal eveneens de modaliteiten van het plebisciet bepalen, die zullen gericht zijn naar deze van het plebisciet in het Saargebied. Zij zal eveneens den datum van het plebisciet moeten vaststellen, welke datum niet na einde November zal worden bepaald. 6. De definitieve vastlegging van de grenzen zal gebeuren door de inter nationale commissie. Deze commissie heeft het recht, in sommige uitzonde ringsgevallen, aan de vier mogendheden wijzigingen aan te bevelen, wat be treft de ethnografische omschrijvingen van de zonder plebisciet overgemaakte gebieden. 7. Een optierecht is voorzien voor het intreden en het verlaten van de Sudetengebieden door de inwoners. Deze optie zal moeten gebeuren binnen de zes maanden, volgend op het aangaan van de huidige overeenkomst. Een Duitsch-Tsjechische commissie zal de bijzonderheden van de optie regelen, de procedure bepalen voor het uitwisselen van de bevolkingen en de vraag stukken regelen, die uit deze uitwisseling voortvloeien. 8. De Tsjecho-Slowaaksche regeering, zal, binnen de vier weken, al de Duitschers, die er den wensch voor uitdrukken, uit de militaire en politie- eenheden ontslaan. De Tsjecho-Slowaaksche regeering zal binnen de vier weken al de Sudeten-Duitsche gevangenen, die strafen uitdoen voor politieke misdrijven, in vrijheid stellen. De regeeringshoofden van de vier mogendheden verklaren, dat het vraag stuk van de Poolsche en Hongaarsche minderheden in Tsjecho-Slowakije, het ontwerp zal uitmaken van een nieuwe conferentie van de regeeringshoof den van de vier mogendheden, in geval de betrokken regeeringen niet bin nen de drie maanden tot een overeenkomst zouden komen. Munchen, 29 September 1938. De Britsche en de Fransche regeeringen hebben hoogervermeld accoord onderteekend op de basis van het behoud van het aanbod, bevat in paragraaf 6 van de Britsche-Fransche voorstellen van 19 September betreffende een internationalen waarborg van de nieuwe grenzen van den Tsjecho-Slowaak- schen staat tegen een niet-uitgelokten aanval. Zoodra de kwestie van de Poolsche en Hongaarsche minderheden zal zijn geregeld, zullen Duitschland en Italië eveneens hun waarborg aan Tsjecho- Slowakije toezeggen. De vier regeeringshoofden zijn het eens over het punt, dat de commissie, voorzien door dit accoord, zal bestaan uit den staatssecretaris voor Buiten- landsche Zaken van het Reich, en de Engelsche, Fransche en Italiaansche Gezanten, die te Berlijn zijn geaccrediteerd. Munchen, 29 September 1938. Dit accoord werd onderteekend als volgt De Rijkskanselier, De eerste-minister van Groot-Brittannie. ADOLF HITLER. NEVILLE CHAMBERLAIN. De Voorzitter van Franschen Ministerraad, Het Italiaansch regeeringshoofd, EDOUARD DALADIER. BENITO MUSSOLINI. ganda van Dietsche Nazis en zotte Wal- linganten voor de vernietiging van Bel- gie heeft kunnen uitrichten. En als niemand zich hiervan méér rekenschap gegeven heeft dan de aan stokers van deze propaganda zeiven, die we, zoovelen als ze zijn, hun vlag gen hebben zien oprollen en doodsbe nauwd in hun schelp hebben zien krui pen, laat onze regeering er dan voor zorgen, dat zij voortaan ook in ïun schelp blijven. Dat de roede van t... zitvlak is. behoeft voor ons, Belgen, geen reden te zijn om te hervallen in de fouten, waarvan het thans is bewezen, dat ze ons het leven hadden kunnen kosten. In de wereldhistorie zal de dag van 29 September 1938 wel mogen opge- teekend worden als deze, waarop de Menschheid- door 't oog van een naald gekropen is. Dat is dan het voor alle nageslach ten leerrijk gevolg geweest van den to talen ommekeer, die zich verleden week in de internationale diplomatie heeft voorgedaan. Vroeger maakte men eerst oorlog en ging dan aan de conferentietafel zit ten. Nu is men begonnen met aan de conferentietafel te gaan zitten, en... er is géén oorlog gekomen. Mocht deze les voor alle nog ko mende tijden gelden en voor alle nog denkbare internationale conflicten. Nu heeft men 't eindelijk verstandi ger gevonden, al zijn krachten in te spannen, om de potten héél te houden, dan ze eerst stuk te slaan, en dan zich te gaan uitsloven, om de scherven weer aanéén te plakken. We hebben nu geleerd, wat de we reld hééft aan een op die manier aan- eengelijmden pot, als het verdrag van Versailles van Europa gemaakt heeft. Alle vier de onderteekenaren van 't acoord, waardoor de Menschheid voor een totalen ondergang werd gered. afgelegd Na de ovaties van het Duitsche volk voor den Franschen minister-president en de smeekbede van de moeders te Munchen tot hem gericht de hulde de Fransche delegatie aan den rea- listischen geest waarvan de Fuhrer blijk heeft gegeven Alleen met de Sudeten-kwestie were komaf gemaakt. De voldoening voor Hitier bestaat hierin dat Duitschland dit deel van .Tsjecho-Slowakije krijgt De voldoening van Chamberlain en van Daladier hierin dat de overdracht gebeuren zal niet onder den druk van Duitschlands geweld, maar onder een internationaal toezicht, dat de bij deze overdracht betrokken bevolkingen de uitoefening van hun vrijen wil en zoo weinig mogelijk schade zal waarborgen De voldoening van Mussolini dat oo de Hongaren en de Polen voldoening op het punt der likwidatie van Tsjecho- Slowakije zullen kunnen krijgen. En dan kan het een voldoening zelfs voor Benes zijn dat het bestaan van wat er nog van zijn land overschieten zal, door de vier confereerende mo gendheden gewaarborgd zal worden. Vele andere vraagstukken zal de conferentie ook wel in groote lijnen verdienen natuurlijk de hulde en den hebben uitgestippeld, volgens welke dank van heel de wereld maar boven- dan verder ook door loyale samen- al behooren deze hulde en deze dank werking definitieve oplossingen zul- toch naar Neville Chamberlain te gaan Na den grooten Britschen staatsman mag stellig Mussolini de eerste aan spraak maken op zijn aandeel in de blijdschap, die deze dag over heel de wereld heeft gebracht. Laat. omtrent de beweegredenen die hem daartoe hebben aangespoord, nog alle veronderstellingen geoorloofd zijn, het blijft er niet minder óók een his torisch feit van de geweldigste betee- kenis om, dat hij, door op Chamber lains verzoek om zijn bemiddeling bij Hitler, in te gaan, het proces onmidel- lijk een keer heeft doen nemen, waar door alle hoop toegelaten wrerd. En wat nu Hitier en Daladier be treft... wat kan wel van ontzaglijker beteekenis geweest zijn voor de inter nationale verhoudingen van t oogen- blik. dan de getuigenis van waardee ring die zij tegenover elkaar hebben len moeten worden bereikt. En... wat moet intusschen tot de al lerhoogste voldoening van ons. Belgen strekken De zoo schitterende wijze waarop ons volk deze krachtproef tot op het uiterste randje op zijn vaderlandsliefde heeft doorstaan. Niet genoeg, dat onze soldaten reeds op oorlogsvoet gesteld, zulk een prach- tigen geest van moed en vastberaden heid, in kalmte en goed humeur aan den dag hebben gelegd, en dat de bur gerbevolking zonder morren alle last en offers aanvaard heeft, haar door de noodwendigheden van de mobilisatie opgelegd het is het grroote wonder Lijst TE POPERINGHE. Rexisten. Gombert Willy, Ver cruysse Prosper, Langbeen Sylvèi'e. Pillaert Arthur, Cossey Achiel, Truwant Emiel, Olli- vier Henri, Vercruysse Remi, Hermans En- gelbert, Leterme Evarist, Cayzeele Etienne, Vandenbussche Marcel, Covemaeker Léon. Lijst 2, Nationalisten. Deschryver Gil bert, Coghe Maurice, Popelier Gérard, De- marey Daniel, Decraemere Hilaire, Devos Theophile, Decock Médard, Dehaene Joris, Beele Helene, Sohier Theofiel, Mollet Con stant, Maerten Prosper, Lazoore Gérard. TE POPERINGHE STEMT MEN Lijst 4, Socialisten. Clement Jules, An dries Cyrille, Ampen Albert, Poutier Maria Vanuxem Lucien, Leupe Remi, Deraedt Yv. Lebon Theophile, Parein Albert, Pinceel Er- nest, Indervuyst Alphonse, Temperville Hec tor, Lauwers Abel. Lijst 5, Katholieken. Van Walleghem Joseph, Cassiers Julien, Lefebvre Hilaire, De- vos Maurice, Sansen Valère, Igodt Joseph Devloo René, Pattyn Alphonse, Boeraeve Maurice, Ampen Maurice, Vitse Maurice, Hardeman Maurice. YPER. Lijst 1Liberalen. Van Al- leynnes Leonce, Vergracht Félix, Lahaye Hi laire, Bailleul André, Vermeulen Hector, Bry xis André, Ommeslagh Raymond, Vander- marliere Léon, Mevr. Casier Alice, echtg Lemaire, Cappoen Firmin, Vanhooff Hector Reyntjes Francis, Renet Léopold, Souxdorf Camille, Brabandts Arthur. Lijst 2, Socialisten. Missiaen Edgard Michiel Maurice, Vankeersbulck Albert, Cal- lewaert Florent, Derycke Jeremie, Vanassche Georges, Vandevelde Emiel, Ingels Omer Opsomer Clothide, Lowier Georges, Duprez Marcel, Candeel Louis, Logie Alida, Bruneel Emiel, Carlier Charles. Lijst 3, Nationalisten. Leuridan Jeroom Notebaert Antoon. Capoen Juul, Verbeke Hilaire, Verstraete Achiel, Lesaffer Pieter Sedeyn Jeroom, Lamoot Gerard, Bouchaert Jules, Blootacker Theo, De Coninck Jozef Devolder Kamiel, Titeca Louis, Bruenin The ofiel Louage Edgar. Lijst 4, Rexisten. Tahon Julien, Desprez Joseph, Vanuxem Maria, Gantois Camiel, Mahieu Gus aaf, Derynck Joseph, Verdoene Daniel, Hoflack Leopold, Kerrinckx Theo- door, Ameel Joseph, Odou Georges, Versavel André, Lommez Maurice, De Dulle Charles, Daelemans Frans. Lijst 5, Katholieken. Vanderghote Jan, Delahaye Gustaaf, Pattyn Gerard, Lemahieu Cyriel, Biebuyck Eugène, Jufvrouw Cornilie Irma, Berghman Germain, Seys Valère, Vier- straete Jerome, Bollingier Jozief, Vervisch Gerard, Vandekerckhove Julien, Deltombe August, Decock Jozef, Muiier Maurice. Lijst 6, Communisten. Segers Urbain, Libberecht Désiré. Lijst 7, Onafhankelijke. Mevr. Jules Withouck-Decreus. ELVERDINGE. Verkozen zonder strijd. Mouchet Battefort de Laubespin Graaf Camille, Theirssen Marcel, Dochy Jéröme, Lowagie Jéróme, Vermeulen Camille, Van- dermarliere Michel, Bertier Isidore, Deco- nynck Valère. ZUYDSCHOTE.Verkozen zonder strijd. Pecceu Remi, Logier Charles, Leuridan Gaston, Decorte Emeric, Tahon Jerome, Du- rant Louis, Dezeure Daniel. Plaatsvervangers. Sampers Camiel, No- tredame Gaston en Tanghe Leon. LOCRE. Verkozen zonder strijd. Louf Victor, Covemaeker Karei, Deberdt Cy riel, Vlaemynck Emiel, Delalleau Jéróme, Delporte Jéróme, Gryson Emiel. WESTOUTER. Verkozen zonder strijd. Vandromme Jules, Rouseré G., Dekeuwer E., Rouseré R.t Specenier G., Decrock J., Heyman P., Samyn Alph., Bervoet Cam. RENINGHE. Verkozen zonder strijd. Pieters Victor, Haghebaert Emeric, Sti cker Theofiel, Delva Maurice, Persoone Gas ton, Demoor Cyriel, Leuridan Julien, Simoen Jeroom, Segers Maurice. PROVEN. Verkozen zonder strijd. d'Udekem d'Acoz Baron Charles, Lermytte Emiel, Lefebvre Valère, Soenen Floribert, Debeer Jules, Ganne Maurice. Top Marcel, Vanacker Camiel, Feryn Georges. WOESTEN. Lijst I, Rexisten. Noppe Firmin, Druant Jéróme, Blanckaert Camiel, Gouwy Henri. Merveillie Petrus, Hondeghem André, Ollevier Michel, Van Eecke Jéróme, Cornette Henri. Lijst 2, Katholieken en VI. Nationalisten. Clicteur Maurice. Vanacker Arthur, Ureel Achiel, Vandenbussche Camiel, Coppenolle Leon, Moerman Jozef, Slembrouck Jozef, De- byzer Georges, Renaut Lucien. OOSTVLETEREN. Lijst I, Katholieken. Vandenberghe Jozef, Depuydt Arthur. Lijst 2. Katholieken. Garmyn Achiel, Morlion Germain, Gesquiere Hector, Bruneel Jeroom, Samyn Karei, Delva Firmin, Pau- weleyn Ernest. Leuridan Maurits, Decroos Jules. KEMMEL. Lijst I, Katholiek-Vlaamsch. Bruneel de la Warande Jacques, Depuydt Omer, Vanhaecke Jules, V ennin Edmond, Soenen Leon. Ennaert Gaston, Singier Fran cois, Larmuseau Paul, Wildemeersch Jules. Lijst 2, Vrijwillige Werklieden. Carre Henri, Duribreux Jules, Deleu Frederic. NOORDSCHOTE. Lijst I, Katholieken. Soenen Achille-Theophile. Allemeersch Camille. Soenen Jules. Vandenbulcke Mar- van deze benarde tijden geweest hoe cel Delrue Cyrille. Ca.lliau Michel. Simoen voor het gemeenschappelijk gevaar, Henri. plotseling alle partijkrakeel tot zwijgen Lijst 2. Katholieken Louwaege René. werd gebracht Mostaert Edmond. Maelfeyt Jules. Lanszweert \w; 'i i i-i Emile, Debacker Jule w aarmee t bewijs geleverd is, hoe Vef#chaeve Henr,. 4 Pierre, Bostyn Karei, Garrein Gustaaf, De- croix Hilaire, Malfait Arthur, Robbe Louis. Mahieu Marcel, Verhaverbeke Gaston, Turck Wwe Talpe, Rachel. DICKEBUSCH. Lijst I. Gesquiere Oscar, De Mey Pieter, Gontier Cyrille, Qua- ghebeur Maurice, Six Achille, Homey Jules, Vandamme Jules, Coene Marcel, Gontier Maurice. Lijst 2. Lamerant Henri, Deraedt Ar thur, Grimmonpré Désiré, Bafcop René, Swyngedouw Remi, Bendel Benoit, Suffys Achille, Leroy Auguste, Timperman Jules. Lijst 3, Afzonderlijke. Matton Ivo. VOORMEZEELE. Lijst 1, Katholieken. Bartier Godefroid, Deknudt Polydore, Six Karei, Braem Camille, Depuydt Georges, Le mahieu Emiel, Phlypo Emiel. Lijst 2, Katholieken. Parmentier Ed mond, Pannecoucque Richard, Vermeersch Octaaf, Onraet Omer. Desmadryl Camille, Allaeys Remi. VLAMERT1NGHE. Lijst 1, Katholieken en VI. Nationalisten. Bouton Florentyn Desmarey Gabriel, Six Rafael, Delva Jules, Vandenbulcke Marcel, Lemahieu Jerome, Lo gie Cyriel, Deschepper Hector, Boeraeve Ge rard, Derycke Cesar, Van Elslande Jozef. Lijst 2, Socialisten. Boxoen Cyriel, Van- laeke Odiel, Hennpbel Maria, Vierstraete Alfons, Verbeke Henri, Verslype Alfons Leroy Martha, Casier Jules, Valcke Petrus Buytaert Julien, Voorspoels Gustaaf. ZONNEBEKE. Lijst I, Socialisten. Bourgeois J., Deleu L.. Duthoo G.t Hoflack Edm., Verkamer M., Verfaillie G., Vereecke J., Vandelannoote G., Callandt M., Fierens Edm., Claerebout Ed. Lijst 2, Katholieken. Vandenbulcke N Masschelein C., Durnez P., Graf C., Vanys- acker J., Kesteloot J., Doolaeghe V., Knoc- kaert R., Pauweleyn S., Mestdagh J., Ver- mote G. Lijst 3, Katholieken. Pattyn J., Boscart E., Priem J., Slosse G., Van Walleghem An toon, Cappelle S., Van Walleghem G., Die rinck K., Mestagh G. Mylle C., Verschaeve G ALVER1NGHEM. Geen stemming. Een overeenkomst werd gesloten tusschen katho lieken en liberalen, die elk een onvolledige lijst neerlegden. BECELARE. Een lijst van Katholieken en een lijst van Katholieken, Nationalisten en Socialisten. DIKSMUIDE. 3 lijsten. Katholieken, Nationalisten, Socialisten. MEESEN. Lijst l, Liberalen 2. Socia listen 3. Katholieken. MERCKEM. Drie lijsten Katholieken Afzonderlijke Nationalisten. RENINGHELST. De strijd gaat tusschen vier lijsten. ROUSBRUGGE. Lijst IConcentratie 2. Afzonderlijk 3. Kommunist 4. Afzon derlijk 5. Afzonderlijk. WATOU. Lijst I, Vlaamsche Nationa listen 2. Katholieken. WESTVLETEREN. Slechts één lijst werd neergelegd. Geen kiezing. WYTSCHAETE. Lijst I, Socialisten 2. Gemeentebelangen 3. Katholieken. Om ook kennis te maken met onze Dampo, het voortreffelijke middel tegen elke verkoudheid, ontvangt U bij koop 5 van een groote doos Purol van 7.50 fr. I tijdelijk een doosje Dampo gratis. E Purol en Dampo in alle Apotheken. DE KOSTEN DER MOBILISATIE. Naar thans bericht wordt, zouden de onkosten, veroorzaakt door de mobili satie, op verre na niet het cijfer berei- cen, dat eerst als schatting werd op gegeven. In plaats van 300 millioen te kosten, zouden de door ons land getroffen mi- itaire maatregelen niet veel meer dan I 30 millioen hebben gevergd, wat dan toch nog altijd een rond sommetje is. Er is sprake van deze uitgaven te dekken door bijzondere opcentiemen op zekere belastingen, een regeling, die ons niet bijzonder aanbevelenswaardig lijkt. Men heeft steeds beweerd, dat het maximum voor het heffen van belas tingen in ons land bereikt was, en dit is ontegensprekelijk het geval. Overi gens is het een slechte gewoonte voor- loopige belastingen in te voeren. Die worden veel te gemakkelijk definitief. Men denke aan de crisistaks, die was ook slechts voor één jaar ingesteld. 6 HET VRAAGSTUK DER KOLONIES Heeft Duitschland aan Engeland een deel van Belgisch-Congo gevraagd Een Parijzer dagblad meldde Woens dag dat Duitschland aan Joego-Slavie een aanbod had gedaan, strekkend tot het sluiten van een handelsverdrag, dat het monopool aan den Duitschen han del in Joego-Slavie zou verleenen. Ook meldde het blad dat Duitsch land aan Engeland zou hebben voor gesteld de Portugeesche kolonies en een gedeelte van Belgisch-Congo aan Duitschland af te staan. In de bevoegde kringen te Berlijn verklaart men dat deze berichten to taal valsch zijn. STADSNIEUWS. ZONDAGRUST. Alle Apotheken opeu tot *8 middags heden Zondag nanoen alleen Apotheek KESTELYN, Gasthuisstraat. DAAR ZIJN ER NOG die aan Hoofd pijn, Migraine, Rhumatiek en Griep willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 7.00 en 12.00 fr. WERKLOOSHEID. De stand der werk loosheid in onze stad was voor de vorige Mannen Vrouwen Totaal GEBOORTEN Ghesquiere Lena, d.v. Al- bert en Vandevoorde Bertha, Komstraat. Peutevinck Jenny, d.v. Henri, en Dierchy Alice, Br^jkedreef. Gruwier Monique, d v Gaspard, en Recour Alicia, Pollinckhove. Suffys Pierre, z.v. Julien, en Dierckx Maria Provensteenweg. Alderweireldt Willy, z. v. Joseph, en Papegaey Jeanne, Berats Reke. De Creus Albert, z.v. Julien, en Baert Godelieve, Noordstraat. Degrauwe Noel, z.v. Michel, en Deschuytter Agnes, Renin- ghelst. Dupont Nicole, d.v. Paul, en Ge- lein Erna, De Panne. Notebaert Godelieve d.v. Jerome, en Declercq Joanna, Doorn straat. Derycke Maria, d.v. Gerard, en Vandevelde Julia, Oostvleteren. Vanden- broucke Maurice, z.v. Désiré, en Demolder Laura, Brielen. Vermeulen Marc, z.v. Je rome, en Delva Germaine. Casselstraat. Cocq Norbert, z.v. Henri, en Hernaert Go delieve, Abeelestatiestraat. Vandenameele Hector, z.v. Germain, en Fruconnier Nelly, Watou. OVERLIJDENS Verdonck Mare, 3 jaar, Werfstraat. Bailleul Elie, 68 j., ongehuwd Boeschepestraat. Gouwy Emile, 76 j., wed. Dejonghe Maria, Boeschepestraat. HUWELIJK Bondue Achille, ijzerweg werker, van Vlamertinghe, en Delboo Flora, huish. van Pop. HUWELIJKSBELOFTEN Baes Michel. bierhandelaar, en Verhulle Irma, dienstmeid, beiden van Pop. Gillioen Ernest, elektrie- ker, van Pop., en Decorte Mariette, kleer maakster vari Oostvleteren. Lacour Geor ges, landb. van Pop., en Devos Martha, z.b. van Reninghelst. Bortier .Albert, aarde werker van Pop., en Bafcop Irma, dienstmeid van Oostvleteren. Na de Mobilisatie. EEN BRIEF VAN KONING LEOPOLD III PROVEN 3e KWARTAAL 1938. Verbenck Arthur. in onze week Maandag 283 8 291 Dinsdag 286 8 294 Woensdag 274 8 282 Donderdag 275 8 283 Vrijdag 278 10 288 Zaterdag 281 8 289 TUINBOUWBOND, POPERINGE. Op Zondag 9 October Algemeene Vergadering in ons lokaal bij A. Ostyn, Casselstraat. Dagorde Uitbetaling der Prijzen aan de mededingers der Tentoonstelling. Tom bola. Het Bestuur. BIJZONDERE VERGOEDING vanwege den Staat, voor de Militairen met soldij, die gemobiliseerd zijn geweest. De aanvragen worden opgemaakt ten stad- huize op vertoon van het trouwboekje(voor de gehuwden) en van het militair zakboekje. De uitbetaling zal naderhand geschieden door de zorgen van den Gemeente-Ontvanger Er moet geen aanvraag ingediend worden voor de gemobiliseerden, die volledig werk loos waren, of die als openbaar ambtenaar of bediende hun wedde of loon voortgetrok ken hebben gedurende den mobilisatietijd. MELKDROPPEL, POPERINGHE. Van Maandag aanstaande, 10 October, zullen de raadplegingen gehouden worden van I '/2 ure tot 2 Yi en van 3 tot 4 ure. Het Bestuur. LEISELE. Heropgeroepen reservist ver ongelukt. Georges Dhulsters, wonende te Oostende, was in verband met de getroffen militaire maatregelen opgerdepen geweest om zijn eenheid te vervoegen. Hij was aan geduid om op den uitkijk te staan op den kerktoren van Leisele. Vrijdag avond had hij gedaan met zijn dienst en zou naar be neden komen langs twee ladders. De jonge man verloor het evenwicht en plofte naar beneden. Hij werd opgenomen met een dub bele schedelbreuk en overleed kort nadien. De ouders, wier eenig kind hij was, werden met alle omzichtigheid op de hoogte gebracht. PASSCHENDALE. Van ontroering ge storven. De 43-jarige Alid. Seys, land bouwer, oorlogainvalied, had zich naar Yper begeven om zijn opgeeischt paard terug te halen, maar kwam onverrichterzake terug. Rond 9 u. 30, na aan een bolspel te hebben deelgenomen, verliet hij de Dorpsplaats om zich.naar zijn woning te begeven. Om 1 I u. i 30 vonden een paar personen Alidor nabij j het klein Engelsch kerkhof, naast de Yper- straat. Hij lag roerloos ineengedrukt. Eerst werd de ongelukkige naar een herberg en Dankbaarheid en vertrouwen in het Leger In een dagorde, door luitenant ge neraal Denis, minister van Landsver dediging overgemaakt aan het leger, haalt deze een brief aan, hem toege stuurd door Koning Leoold, en luidend als volgt ...Mij'n beste minister, Het brengen van het leger op ver sterkten vredesvoet is gebeurd met een orde, een kalmte en een vaderlands liefde die de openbare meening ten zeerste heeft op prijs gesteld. In de ernstige oogenblikken die wij hebben doorgemaakt, beantwoord de deze maatregel aan den wil van het land, want- tegenover de machtsont plooiing van de buurstaten, bewees zij de vastberadenheid van België om den oorlog van zijn grondgebied verwij derd te houden en zijn onafhankelijk heid te doen eerbiedigen. De bedachtzaamheid van de ge nerale staven, de toewijding van de officieren, de goede wil van de gegra- deerden en de soldaten, de vaderland- sche zin van iedereen, hebben aange toond, zoo naar binnen als naar buiten, dat het leger klaar was en vastbesloten het hoofd te bieden aan alles, wat de omstandigheden zouden vereischen. Ik vraag u dus, beste minister, wel mijn tolk te willen zijn bij de officieren en de soldaten, zoowel van de reserve als van het actieve leger, en hen in mijn naam de erkentelijkheid van de natie en het vertrouwen dat wij in ons schoon leger stellen, uit te drukken. Geloof steeds in mijn toegewijde gevoelens. (get.) LEOPOLD. DE DAGORDE ZAL VOOR HET GANSCHE LEGER AFGELEZEN WORDEN Al de straffen ingetrokken en één dag extra-verlof De dagorde, door Minister Denis overgemaakt aan het leger, zal in al de eenheden worden voorgelezen. Om aan zijn tevredenheid uiting te geven, heeft de minister besloten, dat al de straffen in het leger, op datum van 5 October, zullen worden inge trokken, terwijl aan het gansche perso neel een bijkomende dag verlof zal worden toegekend. Deze zal worden geregeld in iedere eenheid, naar ge lang de noodwendigheden van den dienst. GEBOORTEN Decoene Odette, d.v. Hec tor en Deniere Rachel. Camerlynck Hugo, z.v. Marcel en Verhille Angèle. Lans- zweert Frans, z.v. Robert en Corselis Alice. - Borrey Michel, z.v. Guillaume en Degrae- ve Lia. Alleweiredt Guido, z.v. Leon en Hossey Irma. Verhille Gilbert, z.v. Robert en Demolder Ida. Parrein Robert, z.v. Michel en Ryckeboer Martha. Scharre Frans, z.v. Henri en Bourrée Martha. De- wippe Willy, z.v. Henri en Vermeulen Mag- dalena. HUWELIJKEN Vandenbussche Michel van Elverdinge en Vermeulen Paula van Pro ven. Huyghe Albert van Poperinge en Devos Maria van Proven. Deneulin Mau rice van Houthem (leper) en Clarebout van Proven. Desomer Robert van Proven en Bruyère Jeanne van Rijssel. Gardner Wal. ter en Savaete Maria, beiden van Proven. Vanrenterghem Richard van Ruisselede en Vermeulen Marguerite van Proven. STERFGEVALLEN Verfaillie Georges, 63 j., ong.Melis Blanka, 60 j., echtg. v. Declerck Hector. Mahieu Mariette, 30 maanden, d.v. André en Plancke Margareta. Caneele Prudence, 76 j., wed. Derycke Seraphin. Huyghe Lucie (van Westvlete- ren), 63 j., ong. RENINGHELST. JULI. OOGST, SEPT 1938. GEBOORTEN Bulteel Manuel, z.v. Jero me en Wostyn Agnes. Vandepitte Esther d.v. Gaston en Roose Gilberta. HUWELIJKEN Lampaert Gaston, land bouwer te Westvleteren met Haelewyn Irma, alhier. Noliet Charles van Komen met Ca merlynck Maria, alhier. Ozeel Roger, landwerker, met Timperman Blanche, beiden alhier. Timperman André, landwerker v. Dikkebusch, met Maesen Simonne, alhier. OVERLIJDENS Vandooren Marie-Louise 65 j., huish., echtg. Zyde Camiel. Vion Felicie, 59 j., huish., echtg. v. Verdonck Auguste. Rousen Gaston, landbouwer, 29 j., echtg. van Vrammout Maria. ZONDAG 9 OCTOBER 1938. EERSTEN TAP. ln den Kalkzak bij Dehouck Theophiel Komstraat, Poperinge. STAD POPERINGHE. Door Sterfgeval. TOTALE VERKOOPING UIT TER HAND VAN 20 ALLERBESTE REISDUIVEN, van wijlen Heer Maurice Labaere, Crombekestraat, POPERINGHE. Ook te verkoopen 2 Duivenman- den en een aantal Duiventeelen. Do os 5 fr. Pot 10 fr. /n alle Apotheken. STAD POPERINGHE. GEMEENTEVERKIEZING VAN ZONDAG 16 OCTOBER 1938. Het College van Burgemeester en Sche penen heeft de eer aan de kiezers der ge meente mede te deelen dat de datum der Gemeenteraadsverkiezingen, welke eersst op Zondag 9 October was vastgesteld, bij de wet van 4 October 1938 op Zondag 16 Oc tober 1938 is gesteld. Den Gemeenteraadskiezers werdt verzocht zich naar de hun reeds aangewezen lokalen te begeven om deel te nemen aan de stem ming, die Zondag 16 October 1938, van 9 tot 14 uur. zal gehouden worden. De oproepingsbrieven en de bons voor kostelooze reis, welke met het oog op de stemming van 9 October 1938 opgemaakt werden, blijven geldig voor de verkiezingen van 16 October 1938. De kiezer die geen oproepingsbrief mocht ontvangen of hem verloren hebben, mag hem afhalen of kan er een duplicaat van bekomen op het Secretariaat van de Gemeente tot den 16 October 's middags. Het College vestigt bovendien de aandacht der kiezers op de navolgende bepalingen var. artikel 4 van het koninklijk besluit van October 1938 In de gemeenten waar de aanwijzingen van getuigen niet alle op Dinsdag 4 October 1938 werden ingediend, zal de voorzitter van het kiescollege Dinsdag 1 1 October, van 14 tot I 6 uur, zetelen om de aanwijzingen of de aanvullende aanwijzingen in ontvangs' te nemen. Zoo het geval zich voordoet, za ovregegaan worden of opnieuw overgegaar worden tot de ij artikel 25 der gemeente kieswet voorziene loting. Hoe ook, de aanwijzingen van getuige^ welke reeds regelmatig zijn gedaan, blijver behouden. Poperinghe, den 5 October 1938. Namens het Schepencollege Bij bevel De Secretaris, De Burgemeeatt M. Couttenier. J. VANDOOR^

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 2