II NOVEMBER Het Vraagstuk der Koloniën voor Duitschland LEON DEGRELLE verdwijnt van het Tooneei NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, DUPONT GEBROEDERS DE ALKOOLVERKOOP DE BELASTING OP DE KOLONIALE LOTERIJ DRINKT KING STOUT 18' JAAR. NUMMER 45. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ZONDAG 6 NOVEMBER 1938. HGHE ABONNEMENTEN 1 Jaar, per post 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst j veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 f ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Zooals alle jaren, sedert den oorlog zullen de Oud-Strijders uit den wereldoorlog, en met hen gansch de bevolking, de blijde gebeurtenis van den Wapenstilstand vieren. Dit verheugend feit dat een einde maakte aan de onnoemelijke men- schenslachting, is wel waard ieder jaar op hetzelfde tijdstip herdacht te wor den. Wie herinnert zich nog de vroolijkheid der bevolking, ja ik mag zeggen de uitbundige vreugde, bij het vernemen van den Wapenstilstand. De menschen omhelsden elkaar, eender welke politieke overtuiging ze hadden, ze sprongen gelijk kinderen en gaven luidruchtig uiting aan het ge voel van hun vaderlandsliefde. Wie herinnert zich nog de blijde intrede onzer soldaten nadat zij vier jaar in slijk en modder, ons stukje grond, het kleine België, met een onge ëvenaarde dapperheid, verdedigden. Als één man, zonder politiek- of taalonderscheid, was iedereen in 1914 ten strijde getrokken. Wij waren slechts gewapend met geweren van uit Na poleon's tijd en onze kanonnen waren iets beter dan klakkebussen en van zulken zwakken, schier ongewapenden toestand, maakte de Pruisische Ade laar, gewapend tot over de tanden, gebruik, om zijn snoode plannen, mees ter te worden van Europa, ten uitvoer te brengen. Niettegenstaande onze minderwaardige bewapening, niettegenstaande de weinige kans die zij hadden, trokken de Belgen eensgezind ten strijde. Eens gezind dansten en sprongen zij ook op 11 November 1918 en nu 20 jaren later staan we hier weer om die eensgezindheid in de vreugde en in de vrede te herdenken. Laat deze Plechtigheid een bewijs worden van den trouw onzer gansche Bevolking aan den Vrede. VOOR EEN BESTENDIGEN VREDE. ONEINDIG INGEWIKKELDER DAN MEN AANVANKELIJK DACHT Het Derde Rijk wil eerlijk den vrede Een bestendigen vrede. Een vrede die aan bewapeningen zoo weinig mogelijk kost. Maar op voorwaarden die we zeker wel het nauwkeurigst aldus sa menvatten kunnen Dat Duitschland niet slechts al de knikkers terugbekome, die het in den wereldoorlog verspeeld heeft, al zijn verloren gebieden in Europa als over zee maar dat het daarenboven alle plannen verwezenlijken kunne, waar voor het deze weergalooze katastroof heeft uitgelokt. Dat het, kort en goed, zóó volkomen als het in 1918 ook op de knieën werd gedrukt, thans erkend worde als de overwinnaar in den oorlog. In zijn «Kampf» is Hitier daar rond voor uitgekomen en op Europeesch ter rein is het grootste deel dezer revan che al verwezenlijkt. Zelfs al verder dan de oorlogsma kers van 1914 het zich ooit hebben durven voorstellen, want van een inpal ming van Oostenrijk hebben ze voor zeker nooit gedroomd. Nu Hitier het met Tsjecho-Slowakije zóó zonder één kleerscheur klaar heeft kunnen spelen, spreekt het van zelf dat zijn eerste werk zal zijn het koloniale vraagstuk aan te snijden. Dat zal hij nu wel 't eerste uit de voeten willen maken, om te geraken tot de vriendschappelijke verhouding met Frankrijk en met Engeland, waar op hij zoozeer gesteld zegt te zijn.Maar een open vraag is vandaag nog hoe hij op dit punt zijn eisch zal formulee ren. Voorloopig hebben de Duitsche pers en de officieuze berichtgevers te Ber lijn bevel ontvangen om het zóó voor te stellen, alsof de Fuhrer volstrekt niets méér zal opvorderen dan dat waarop Duitschland recht heeft dus alléén maar de koloniën, waarvan het door het verdrag van Versailles werd beroofd. We lazen zelfs ergens, dat, indien aan Duitschland andere bezittingen zouden worden aangeboden en men gewaagde daarbij zelfs van Nederland- sche, Portugeesche en Belgische Hitier zulk een aanbod formeel afwij zen zou. Eenmaal dat voor goede munt aan genomen, ziet de kwestie er óp 't eer- 5te gezicht niet meer zoo ingewikkeld uit. Feitelijk is Duitschlands koloniaal bezit, nooit aan iemand ten titel van e'gendom toegekend geworden Het is eenvoudig verdeeld in mandaatgebie den. waarover het beheer ondor toe- Zicht van den Volkenbond aan vel schillende naties toevertrouwd werd. Zoo staan Togo en gedeeltelijk Ka- J ineroen in Centraal-Afrika, thans onder Fransch mandaat Duitsch-West-Afri- ka onder dat van de Zuid-Afrikaansche Unie Duitsch-Oost-Afrika, onder dat van Engeland Ruanda en Urundi, die van Duitsch-Oost-Afrika deel uitmaken onder dat van België dan werden de Duitsche archipels in den Stillen Oceaan, als volgt verdeeld Het Noor delijk deel van Nieuw-Guinea, het zoo genaamde Kaiser-Wilheimsland, en de Bismarck-archipel aan Australië, de Carolinen aan Japan, Samoa aan Nieuw-Zeeland,terwijl de Duitsche con cessie van Kiautsjeoe, op Chineesch grondgebied, thans in handen van de Japanners is. En nu zijn er velen die zeggen, dat géén dezer mandaathouders eigen machtig kan beslissen over teruggave aan Duitschland, maar dat deze kwes tie door hen allen tezamen dient te worden uitgemaakt, en dan vvel naar den zin van den Volkenbond, die hun toch deze mandaten toevertrouwde Maar verondersteld zelfs dat de Vol kenbond nog eenig gezag bezit, die hij tot macht zou kunnen omzetten, dan nog zou hij smite i op moeilijkheden, uit twintig jaren van een geheel ve>- anderd regiem en van een totaal ve-- nieuwd geslacht gesproken en die van daag schier onoverkomelijk schijnen. Want zóóveel is in alle geval reeds volkomen zeker, dat, indien de Vol kenbond tot de teruggave kort en goed van Duitschlands koloriaal bezit mocht besluiten, en indien dan zelfs Engeland en Frankrijk bereid zouden zijn om zich aan dat besluit te onderwerpen, dat er dan feitelijk nog niets gedaan zou zijn. Want sedert de Britsche Dominions in Zuid-Afrika, in Australië en Nieuw- Zeeland, mandaathouders over gewe zen Duitsche bezittingen zijn, is de band die hen aan Engeland verbindt, heel wat losser geworden. Vanuit Lon den heeft men hun feitelijk niets meer te zeggen. Over de vraag, of zij aan het Moederland, ingeval van een oorlog, nog steun zouden moeten verleenen. hebben zij allen in volkomen vrijheid te beslissen. En zoo haast het vraagstuk der te ruggave van Duitschlands koloniën ter sprake kwam, hebben alle Dominions resoluut te kennen gegeven, dat. voor hun part, alle andere hun deel ervan kunnen afstaan maar dat zijzelven er op géén manier over zijn te spreken. Dat heeft zelfs geen enkele regeering zóó duidelijk te kennen gegeven als deze van de Unie der Boerenrepublie ken, die Duitsch-Zuid-West-Afrika niet meer als een mandaatgebied be schouwt, maar als een vastaangegroeid deel van haar grondgebied en wier verklaring op dit punt het best aldus te verstaan is Te Londen kan men zooveel aan het Reich teruggeven als men wil, maar Zuid-West-Afrika zul len de Duitschers dan toch eerst hier moeten komen halen Dat zal ook wel ongeveer de taal van Australië en van Nieuw-Zeeland zijn, en er zit dus zeker wel niet zoo veel onwaarschijnlijks in het bericht van den correspondent van den Figa ro uit Londen dat men aldaar vreest, dat een besluit van de Britsche regeering om op Duitschlands eisch tot teruggave van al zijn koloniën in te gaan, een waren opstand in de Domi nions zou kunnen verwekken. Wij zouden denken deze Domini ons zou kunnen aanzetten tot hun to tale afscheuring van het Britsche Rijk en hun installatie als onafhankelijke soevereine staten. ...Wier verzet tegen de teruggave van zijn koloniën Duitschland dus vol strekt niet meer zou kunnen breken door op Engeland een bedreiging met oorlog te doen wegen, als waardoor het zijn slag in Tsjecho-Slowakije thuis heeft gehaald. Maar zelfs tegen den weder-afstand van het gebied, waarover Londen nog meester is, Duitsch Zuid-Oost-Afri- ka heeft zich reeds een zeer sterk protest ter plaatse-zelf daar afgetee- kend. We hebben immers toch verno men, dat afgevaardigden der bevolking van het Tanganyika-gebied, zoowel van de blanke kolonisten als van de inboorlingen, daar enkele dagen gele den bijeengekomen zijn om aan de re geering te Londen hun onverzettelij- ken weerzin voor een terugkeer onder Duitsch meesterschap te beteekenen. ...Zoodat tenslotte Duitschland nog maar enkel Togo en Kameroen zonder slag of stoot zou kunnen terugkrijgen. terwijl Engeland en Frankrijk zich gemakkelijk zouden kunnen desinteres- seeren van de aan Japan toevertrouw de gebieden, nu Japan en Duitschland toch dikke vrienden geworden zijn, die dat varkentje dan gerust onder elkan der kunnen wasschen. En ja, dan zijn daar nog twee ge bieden, die Duitschland zich kan doen teruggeven, zonder méér te eischen dan wat het zijn recht noemt Urundi en Ruanda, waarover ons, Belgen, het beheer werd toevertrouwd En daar aan zullen wij dan méér dan waar schijnlijk ook wel moeten gelooven. Maar, zullen wij ons daar zoo maar zonder méér aan de deur laten zeten Zonder schadeloosstelling of compen satie onder welken vorm ook Onze toestand is daar toch volko men deze geworden van een pachter, die een totaal verwaarloosd,nog braak liggend land, door zijn noesten arbeid tot vruchtbare landouwen heeft ge maakt, en die nu alle gevaar loopt om er door zijn eigenaar te worden afgezet Wij mogen zeggen dat Ruanda en Urundi door de Belgen voor het eerst gekoloniseerd zijn, en zelfs in zekeren zin tot een concurrent voor onze eigen Congo werden gemaakt. Vooral dan door de daar door ons beheer ingevoerde koffiecultuur, waar voor ons gouvernement niet minder dan dertig millioen aan steungeld heeft verleend Dat was misschien nu niet zoo heel intelligent, terwijl in Brazilië jaarlijks duizenden tonnen onverkoopbare kof fie vernietigd moeten worden, maar het blijft toch altijd al een argument van belang om door onze regeering te gen iedere gedachte aan een teruggave zonder méér van dit gebied aan Duitschland op te werpen. R. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE BESTUUR DER POSTERIJEN De verkooptermijn in de postkantoren der bijzondere postzegels Nationale Basiiiek van Koekelberg is verlengd tot 30 November 1938. Ter gelegenheid van de Internationale Ten toonstelling van het Water - Luik 1939, wor den er bijzondere postzegels van 33 et, 1 fr.. I fr. 50 en I fr. 75 uigegeven, op de welke merkwaardige zichten van genoemde tentoonstelling of van het omliggende afge beeld staan. Deze zegels zullen in de postkantoren ge durende het tijdperk van 31 October 1938 tot 30 September 1939 worden verkocht» in de plaats van de gewone zegels met overeen stemmend bedrag. Zij blijven geldig tot 30 September 1940 HET ONTWERP VAN DE ALKOOLWET. De heer Pholien, onze minister van Rechtswezen heeft Maandag voor de vertegenwoordigers van de pers een uiteenzetting gehouden over de wet op den alkooi. Dit ontwerp werd op 22 Oct. neer gelegd op het bureel van den Senaat. Het was sedert eenigen tijd klaar. Het is uit fair play dat de regeering het ontwerp niet heeft willen neerleggen vóór de gemeenteverkiezingen van I 6 October, want zij is van oordeel, dat het vraagstuk veeleer een maatschap pelijk, dan een politiek karakter heeft. De herziening van de wet. De regeering streeft er naar het al- koolverbruik te doen afnemen maar in wettelijke voorwaarden. De wet kan slechts versterkt worden door haar om te zetten in een algemeen verbod en men weet hoe een dergelijke politiek in sommige landen is uitgeloopen. In een ander geval zou men de in- dividueele vrijheid moeten beperken, de onschendbaarheid der woning op heffen en den eerbied voor het eigen dom. Het is trouwens onmogelijk straffen toe te passen die niet in verhouding zijn met het misdrijf. Het ontwerp dat thans aan de ka mers wordt voorgelegd, steunt op het princiep van de gecontroleerde vrij heid. De voorgestelde proef die er in be vat is zou over drie jaar loopen. Alleen de herbergiers, voorzien van een vergunning, zouden het recht heb ben ter plaatse te verbruiken alkooi te verkoopen. De vergunningen zullen door den staat worden toegekend. Om in aanmerking te komen zullen de belanghebbenden zekere zedelijke waarborgen moeten geven en de loka len zullen aan bepaalde eisphen op het gebied der hygiene moeten voldoen. Het aantal herbergen. Op dit oogenblik bestaan er I 04.000 gelegenheden waar drank geschonken wordt. De vergunningen zullen naar verhou ding van de bevolking worden toege kend, naar men vermoedt zullen er van 18 tot 20.000 zijn. Eén vergunning per duizend inwo ners zal toegekend worden aan de ge meenten met meer dan I 00.000 inwo ners één per 750 in gemeenten van 50 tot 1 00.00© inwoners één per 600 in de gemeenten met 20 tot 50.000 in woners en één per 500 inwoners in de andere gemeenten. Dit cijfer zal niet onmiddellijk wor den bereikt de regeering heeft het steLel van de aanbesteding noch dit van de aanduiding door het lot aan vaard. Het Nederlandsch systeem, dat de regeering in Belgie denkt toe te pas sen, zal door de volgende beperkingen worden aangevuld de candidaat zal zijn herberg moe ten begonnen zijn vóór I Oogst 1938 alleen de beroepsherbergiers zullen worden toegelaten zij die nog een bijkomend beroep hebben zullen uitgesloten worden de vergunning zal niet overgankelijk zijn de moreele personen die ophouden te bestaan voor het einde van de toe passing der wet zullen ook het voordeel van de vergunning verliezen de prijs van de vergunning zal be paald worden naar gelang de openings taks, die op haar beurt verschilt met den omvang van de schenkgelegenheid de plaats, enz. de opbrengst van de vergunningen zal dienen voor den strijd tegen het alkoolverbruik bij niet-uitbating gedurende drie maanden vervalt de vergunning. Het ontwerp laat den herbergier toe alkool in voorraad te hebben in het pri vaat gedeelte van zijn woning, voor zoover dit niet grenst aan het lokaal dat voor het publiek, is geopend. In de wet wordt als een overtreding aanzien de verkoop of het overlaten om ter plaats verbruikt te worden van alkoolhoudende dranken, voor zoover geen vergunning bestaat, en gedurende de uren die door de regeering zullen bepaald worden. De verkoop van alkool zal toegela ten zijn gedurende 7 '/2 uur per dag. De wet zal aan de regeering toelaten zekere wijken uit te sluiten (de nabij heid van fabrieken of van scholen) en de vergunningen te schorsen tijdens woelige perioden. Een droge dag per week. Het wetsontwerp voorziet dat één droge dag per week zal worden ge houden, terwijl de regeering ook tijde lijk en dit voor een periode van vier maanden, het aantal schenkvergunnin- gen zal mogen verhoogen in de bad steden (twee weken met-Paschen,twee weken rond Kerstdag en drie maanden tijdens de vacantieperiode) Het schenken van alkool, als een toeslag bij het loon, zal als een misdrijf worden aanzien. Het gratis schenken van een glas al kool _op een niet-publieke plaats zal niet als een misdrijf worden aanzien het misdrijf zal het karakter hebben van gemeenrecht en niet het karakter van een fiscale overtreding. Het bewijs voor het misdrijf zal door het aanvoeren van getuigen kunnen bewezen worden. Een schikking van de wet zal toela ten de overtreding vas te stellen in de private kringen en in de geheime schenkgelegenheden. De straffen bij de wet voorzien gaan van een geldboete tot de sluiting. De sluiting van het lokaal zal plaats hebben onafgezien als de uitbater een werkelijke of een moreele persoon zal zijn. Wat het ontwerp van wet betreft dat door het Departement van Financies wordt voorbereid dit zal de princiepen huldigen van het ontwerp Legrand (fis cale etiketten, voorgeschreven fles- schen, enz.). De Fuhrer met Ziekenverlof. PROEFT CASTAR BIER GECUMULEERDE PENSIOENEN. Zaterdagmorgen heeft de h. Spaak een afvaardiging ontvangen van ver schillende groepeeringen van oud-strij ders, die hem kwamen spreken over de geruchten die de ronde doen met betrekking tot de bedoelingen van de regeering inzake invaliditeitspensioenen De eerste minister heeft hen geant woord, dat de voorgenomen taks op de gecumuleerde pensioenen slechts de in- valieden zou treffen, die buiten hun in validiteitspensioen om nog een inko men genieten, dat in aanmerking kwam voor de aanvullende personeele belas ting en dat de regeering in ieder geval tot dergelijken maatregel slechts zou overgaan na raadpleging van de groote oud-strijdersorganismen. De staten-generaal van de oud-strij ders zullen voor deze gelegenheid op Maandag 7 November bijeengeroepen worden en zullen dan hun antwoord aan den eersten minster doen toeko men. DRINKT CASTAR BIER TREKKING VAN DE Tiende ^nede 1938 In den Stadsschouwburg te Leuven had Zaterdag avond de trekking plaats van de 10e snede van de Koloniale loterij. Winnen 100 frank, de biljetten ein digend op 51, 31, 38, 09, 62, 47, 93, 52, 88 Winnen 200 frank, de biljetten ein digend op 52. Winnen 1000 frank, de biljetten ein digend op 790. Winnen 2000 frank, de biljetten ein digend op 527. Winnen 5000 frank, de biljetten ein digend op 839. Winnen 10.000 frank, de biljetten eindigend op 3617, 2904, 9514, 5713, 9164. Winnen 20.000 frank, de biljetten eindigend op 28979, 78870, 5S453. 34967, 41591, 76244, 17859. Winnen 50.000 frank, de biljetten eindigend op 56069, 56260. Winnen 100.000 frank, de biljetten 457083, 364176, 521331, 226186. 248725, 463988, 392888, 151920. Vint 1.000.000 frank, het biljet 219.832. ♦i» 49 »S 49 isr •<-• "4."1 •-Ï." v.* 12» Met hoeveel omhaal de rexisten ook al ieder berichtje, waaruit zij dachten eenig politiek of electoraal voordeel te kunnen halen, wisten wereldkundig te maken, toch hebben zij altijd met een merkwaardige discretie hun tegensla gen in hun eigen pers behandeld. Zoo hebben wij destijds gezien, dat met ronkende titels werd aangekondigd dat de geruchten, omtrent het verdwij nen van het Vlaamsche orgaan van de partij De Nieuwe Staat valsch en van allen grond ontbloot waren, maar als De Nieuwe Staat kort daarna dan toch is verdwenen en door een weekblad vervangen, dan hebben wij vruchteloos naar de mededeeling daar van in de rexistische pers gezocht. Zoo-krijgen wij thans een nog sen- sationeeler bericht te lezen in Le Pays réel die in den laatsten tijd overigens geheel van gedaante is verwisseld, en van het vlammende strijdorgaan een onschuldig informatie-blad is gewor den Léon Degrelle, de eenige, de on vervangbare, de führer, verdwijnt van het tooneei Sinds enkelen tijd was de arme stak kerd, die van zijn schoonvader enkele dagen vóór de gemeente-verkiezingen een villa heeft cadeau gekregen, die eventjes één miljoen 200 duizend frank heeft gekost, reeds lijdend aan een borstkwaal, en deze heeft hem thans verplicht zich voor onbepaalden tijd uit de beweging terug te trekken. Ziehier hoe Le Pays réel dit nieuws, onder den onschuldigen en bij zonder neutralen titel Communicati on ofte mededeeling aan zijn le zers kond maakt ln overweging nemend dat het herstel van zijn gezondheid een lang durige afwezigheid noodzakelijk maakt, heeft Léon Degrelle aan sena tor Paul De Mont, gevraagd, hem tij dens zijn herstel te vervangen, er aan toe voegend dat dit mandaat de toe lating omvatte in zijn plaats alle ver- eischte maatregelen goed te keuren. Senator De Mont, bekleed met het vertrouwen van Léon Degrelle, en van den anderen kant de volledige mede werking bekomen hebbend van de verantwoordelijke leiders van de Be weging (groote B zetter) en van de parlementaire groepen, heeft aan vaard. Hij zal het directorium van Rex voorzetelen, dat bestaat uit ne gen leden. Hij zal teekenen Voor den Leider van Rex Tot nader bevel zal enkel deze, handteekening Rex op geldende wij ze binden Men lette wel dat dit laconisch be richtje in den rexistischen moniteur in den mooisten jezuietenstijl beteekent dat Léon Degrelle er voor goed van onder pijlt. Dat is geen overdracht van macht, dat is een abdicatie. Staat er niet te lezen, dat de nieuwe Führer alle vereischte maatregelen treffen kan, en verder dat zijn handteekening alleen bindend is voor Rex In goed Ne derlandsch beteekent dat eenvoudig, dat Degrelle, zonder de instemming van den nieuwen Führer niet terugko men kan, en men mag hieruit dus met een gerust geweten besluiten, dat hij dan ook niet terugkomen zal. Als een Heiland in zijn eigen pérs begroet, zien wij den grooten Führer thans afdruipen langs het diensttrapje. Waar is de tijd, dat ieder van zijn ge dragingen, ieder van zijn handelingen werd beschreven en geillustreerd in die zelfde pers, die thans over zijn heen gaan nog nauwelijks een Communi-. cation over heeft, zonder een woord van hulde, zonder een schuchteren wensch zelfs voor spoedig herstel Niet eens een beleefdheidsformuul heb ben de rexisten nog voor hun Führer over. De vraag is thans, waar zal de lekke rexistische schuit worden heen ge stuurd En zeer ver zullen we dan he: antwoord op die vraag niet moeten zoeken. Waar gaat het met het rexisme thans heen Wel, heel eenvoudig de richting uit, die men reeds vóór de ver kiezingen van 1936 heeft voorspeld de verloren geloopen schapjes zullen thans zoo gauw mogelijk terugkeeren naar den warmen, heerlijken katholie ken stal. D. R. -

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1