Koninklijke familie van Nederland. Een en ander over de NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS PROEFT CASTAR BIER VOOR OUD-STRIJDERS TSJECHQ-SLOWAKIJE BIJ REX DE DUITSCHE KOLONIES. NIEUWEMUNTIN BELGIE 18 JAAR. NUMMER 48. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ZONDAG 27 NOVEMBER 1938. GAZET 7AN POPERINGHE ABONNEMENTEN Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in "t post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij eik schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE.. Postcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. Per AANKONDIGINGEN regel 1.00 fr. (minimum 3.Ö0 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. ROND HET BEZOEK VAN ONZEN KONING AAN AMSTERDAM Reeds bij menige droeve of blijde gebeurtenis aan het Nederlandsch Hof men denke aan den dood van Ko ningin Emma en Prins-gemaal Hendrik en nog dichterbij, aan het huwelijk van prinses Juliana, en de geboorte van de kleine prinses Beatrix vonden we de gelegenheid, tal van bijzonder heden mede te deelen. over de Konink lijke familie van een land, dat méér dan een eeuw geleden nog, zoo gauw verwant was aan het onze. Een nieuw heugelijk feit het of ficieel bezoek van onzen Vorst aan Amsterdam,roept andermaal onze aan dacht in, op Holland en zijn regeer ders, en we denken, dat het onze le zers, vooral hun, die er af en toe wel eens aan houden een blik te wer pen op de geschiedenis van andere landen interesseeren zal, wanneer we eens herinneren aan den stamboom der Nederlandsche Koninklijke Fami lie, vanaf het oogenblik dat Belgie bij dit land werd gehecht. We bladeren achteruit in het boek der geschiedenis... Na Waterloo... 1815. Napoleon s ster was verbleekt. Pour la première fois, l'aigle bais- sait la tête Waterloo had voor goed een einde gesteld aan het Epos van den Arend, waarover de geschiedenis niet uitge praat geraakt, en dat iedere nieuwe generatie, nog in vervoering brengen kan. Het congres van Weeneri, dat op Na poleon's neerlaag was gevolgd, had, zonder ons te raadplegen, de Belgi sche provinciën toegekend aan Hol land. Het heette een belooning te zijn vanwege de mogendheden, voor den ijver, waarmede dit land zijn nationali teit had weten te verdedigen. Onze provincies beteekenden dus een vergrooting van het Nederlandsch grondgebied. Willem I aan het bewind. In 1815 kreeg Willem I dan ook den titel van Koning der Vereenigde Ne derlanden Deze Vorst, die ook den titel droeg van groot-hertog van Luxemburg, werd den 24 Augustus 1 772 te Den Haag geboren. In 1 791, trad hij in het huwelijk met Frederika-Louisa van Pruisen. In 1 793, had hij deelgenomen aan den strijd tegen de Franschen, en on derscheidde zich in 1 794, zelfs in den slag van Neerwinden. De Belgen en de Nederlanders, kon den het niet goed samen vinden. Het Congres van Weenen had een groote vergissing begaan twee volken, die zoo- Zeer van mentaliteit verschilden, te willen samenvoegen. Na een vereeniging van 1 5 jaar, kwamen de gebeurtenissen van 1830 echter bewijzen, dat het mogelijk was van het Koninkrijk der Vereenigde Ne derlanden, twee goede, alleenstaande staten te vormen. En, zooals de geschiedschrijver Leon van Neck, het in zijn 1 830 illustré doet opmerken «Twee echtgenooten die 15 jaar lang slecht overeenkwamen, besluiten tot een scheiding, en o wonder nu eerst beginnen ze elkaar goed te begrijpen Het jaar 1 830, luidde dus onze on afhankelijkheid in, en Belgie werd een afzonderlijk Koninkrijk, met aan het hoofd Leopold I, van Saksen-Coburg. Nog tien jaar bleef Koning Willem I aan het bewind van het verkleinde Ne derland. De zaken vlotten echter niet goed meer, en de Vorst had er zelfs in moe ten toestemmen, de Grondwet te doen herzien. Dit laatste punt gaf den Nederlanders geen voldoening. Het feit, dat Willem 1, na den dood der Koningin, in 1837, een nieuw huwelijk wenschte aan te gaan met gravin Henriette d'Oultre- mont, vergrootte het misnoegen en de bestaande ontgoochelingen. In 1840, zag hij zich dan ook verplicht, afstand te doen van den troon. Hij trad daar na in het huwelijk met gravin d'Oul- tremont en trok naar Berlijn, waar hij overleed den 12 December 1843 Willem II. In 1840 werd Willem 1 opgevolgd op den troon, door zijn zoon Willem- Frederik-George-Lodewijk, die regeer de onder den naam van Willem II. Hij werd geboren te Den Haag den 6 December 1 792, studeerde aan de Hoogeschool van Oxford, en werd zelfs vleugeladjudant in 't Engelsch leger. Hij begaf zich naar Spanje, om er onder de bevelen van den Engelschen generaal Wellington deel te nemen aan den oorlog tegen Frankrijk, en onder scheidde er zich als een dapper strijder Na den val van Napoleon, keerde prins Willem over Engeland terug naar zijn vaderland. In den slag van Water loo, waaraan hij deelnam, werd hij zelfs aan den schouder gekwetst. Te Parijs waarheen hij zich begaf om er tegenwoordig te zijn bij den ze ge-intocht der Verbondenen,^ontmoet te hij Tsaar Alexander van Rusland. De 23-jarige prins moest er thans aan denken een huwelijk aan te gaan. De Tsaar had een zuster, Anna Pau- lowna, een dochter van den, als waan zinnige omgebrachten Tsaar Paul (film «De Patriot») en hij moedigde den Hollandschen prins zelfs aan, zijn aan zoek te doen Het huwelijk had den 16 Februari 1816, met grooten luister plaats. Het dankbare Holland schonk hem het do mein van Soestdijk, waarover de laat ste jaren weer veel gesproken werd, en waar prinses Juliana en prins Bern- hard ook thans verblijven. Een ander geschenk nog, bestond uit een paleis ('t huidige Paleis der Academiën) te Brussel en 'n domeinpark te Terveuren In 1830, zien wij Willem te Brussel, waar hem voorgesteld wordt zich te plaatsen aan het hoofd van de Belgi sche beweging. De prins kon zich na tuurlijk niet tegenover zijn vader stel len, en weigerde, waarna hij terug naar Nederland trok. Na den troonsafstand van zijn vader, kwam hij dus aan het bewind. De Schatkist verkeerde evenwel in een beroerden toestand, en een gedeel te van de bevolking, vroeg andermaal een herziening van de Grondwet. Deze herziening kwam den 1 4 October I 848 tot stand. Koning Willem II stierf den 7 Maart 1849 te Tilburg, na een korte, doch zeer bewogen regeering. Willem III. Willem-Alexander-Paul, werd den 19 Februari 1817 te Brussel geboren, als zoon van Willem II en Anna Pau- lowna. Den 18 Juni 1839, trad hij in 't huwelijk met prinses Sophie-Frede- rika, een dochter van den Koning van Wurtemberg.Zij schonk hem drie zoons Willem, Maurits en Alexander. Het lot wilde evenwel, dat geen van deze drie prinsen ooit regeeren zou. Prins Mau rits was heel jong gestorven. Prins Willem verloor, naar verteld wordt, 't leven bij een tweegevecht te Parijs, in 1879. De laatst overgeblevene prins Alexander, was ziekelijk, en overleed in het Paleis Kneuterdijk in 1884. Intusschen was ook de Koningin, den 3 Juni 1877, gestorven. Koning Willem III besloot een 2e huwelijk aan te gaan. Hij verloofde zich met prinses Emma-Adelaide-Wil- helmina van Waldeck, en 't huwelijk had te Arolsen, op 7-1-1879 plaats. Den 31 Augustus 1880, werd een dochter geboren, die later zou regee ren onder den naam van Koningin Wilhelmina. De troonsopvolging was dus weer verzekerd. In 1889, veroorzaakte de wankele gezondheid van den Koning groote onrust en bet tot stand brengen van 'n regentschap werd noodig geacht Een staatsraad stelde de jonge Ko ningin Emma als regentes aan. De opgetreden verbetering ir> den gezondheidstoestand van den Koning was van korten duur. Hij overleed den 23 November 1890, op het jachtslot Het Loo benoorden Apeldoorn. Koningin Emma. Velen zullen zich nog de statige, doch vriendelijke figuur herinneren van Koningin Emma. Zij was de 2e dochter van Vorst Georg-Viktor von Waldeck en Pyr- mont (1831-1893) en van Vorstin Helena, een geboren prinses van Nas sau. Prinses Emma werd den 2 Augus tus 1858 te Arolsen geboren. Zij was twintig jaar oud, toen ze met den ruim veertig jaar ouderen Koning Willem III in het huwelijk trad. Na den dood van haar gemaal, bleef zij dus als regentes de Nederlanden regeeren, tot de meerderjarigheid van haar dochter. Vooral het begin van het regent schap van koningin Emma, kenmerkte zich door talrijke politieke moeilijkhe den en Het jaar 1897, bracht een ster ken vooruitgang van de linksche par tijen in het Nederlandsch Parlement. Toen evenwel den 31 Augustus 1898 de meerderjarigheid van Koningin Wil helmina uitgeroepen werd, was de or de in het land hersteld. Alom geacht en bemind, leefde de oude Koningin teruggetrokken in haar Paleis van Den Haag, waar ze den 20 Maart 1934, na een kortstondige ziek te, den geest gaf. Koningin Wilhelmina. Voor de eerste maal in de geschie denis van Nederland, zou een vrouw regeeren. Het Nederlandsche volk heeft het zich dan ook nooit beklaagd, want zel den wist een Vorstin, met zooveel waardigheid, met zooveel intelligente een land te besturen, en de algemeene sympathie van haar onderdanen te win nen. Koningin Wilhelmina-Helena-Pau- lina, prinses van Oranje-Nassau, herto gin van Mecklenburg, werd, zooals ge zegd, den 3 1 Augustus I 880 geboren. Toen haar stiefbroeder Alexander (ge sproten uit het eerste huwelijk van Ko ning WilhelmlII) overleed, ontstond dus voor haar het vooruitzicht, eens Koningin te worden, want sinds den 29 Maart 1814, was voor Nederland de vrouwelijke troonsopvolging voorzien (wat niet het geval was voor Luxem burg, dat zich in 1 890 na den dood van Willem III van Holland afscheidde,om dat het nu eenmaal niet wenschte be stuurd te worden door een vrouw. Het werd dan geregeerd door hertog Adolf van Nassau (-J-I905) die opgevolgd werd door zijn zoon Willem -f- 1912) Na dezes dood was de mannelijke op volging uitgeput. Groot-hertogin Marie Adelaide volgde hem op, en sinds haar troonafstand in 1919, regeert groother togin Charlotte). Daar de vader der aanstaande Ko ningin overleed toen ze slechts 10 jaar oud was, was Het Koningin Emma, die met groote wijsheid het regentschap waarnam tot aan de meerderjarigheid in 1898, van haar eenige dochter. Den 1 6 October I 900 verloofde de jonge vorstin zich met Hertog Hein- rich Wladimir van Mecklenburg zoon van hertog Friedrich-Franz (overleden in 1893) en van dezes derde vrouw, een prinses von Schwarzburg-Rudol- stadt. Het huwelijk werd voltrokken te Den Haag, den 7 Februari 1901. Innig hoopte het land op een troons- opvolger. Het is evenwel slechts in De cember 1 908, dat Minister Heemskerk in de Tweede Kamer het blijde nieuws verkondigde, dat Koningin Wilhelmi na moeder worden zou. In de daarop volgende Lente, werd prinses Juliana geboren. Prins gemaal Hendrik is, zoo als men zich herinneren zal, in Juli 1934 overleden. Enkele maanden geleden, vierde gansch Nederland het 40-jarig regee- ringsjubileum van koningin Wilhelmina Prinses Juliana. Prinses Juliana, die den 30 April 1 909 werd geboren, is bijzonder popu lair in Nederland. Dat komt vooral door haar vriendschappelijken omgang en haar eenvoud. Alhoewel geroepen, om eens den troon van Nederland te bestijgen, had deze prinses een zonnige jeugd, en werd ze opgevoed als ieder ander gezond kind. Met geestdrift kan prinses Juliana, die een knappe studente was, nog spre ken over haar heerlijken schooltijd Uit de uitslagen, die ze aan de Leidsche Hoogeschool behaalde, blijkt haar gToote intelligentie. Haar vriendinnen en ze had er vele waren dol op haar. Tot aan haar huwelijk, bewoonde de prinses een villa te Katwijk, want haar Moeder had er aan gehouden, dat ze zich zelfstandig zou gevoelen. In September 1936. werd de verlo ving bekend gemaakt, van de prinses met prins Bernhardt-Leopold von Lip- pe-Biesterfeld en enkele maanden daar na. in Januari 1937. had met grooten luister het huwelijk plaats van die twee jonge menschen, waarvan men terecht zeggen mag, dat ze een huwelijk uit liefde hebben aangegaan. Groot was dan ook de geestdrift, wanneer in Januari van dit jaar, de prinses 'n dochtertje ter wereld bracht dat Beatrix genaamd werd, en waar van de doopplechtigheid enkele maan den geleden, door onzen Koning, tij dens een vorig bezoek aan Holland, als Peter werd bijgewoond. Toen reeds was onze Koning het voorwerp van hartelijke sympathiebe tuigingen van onze Noorderburen. Het officieel bezoek, dat hij thans aan Hol land brengt, zal die geestdrift ander maal tot uiting doen komen. N. G. - A. "S"Ic*«JpV -IqJ EEN AUTOSTRADE DWARS DOOR VAN MEER DAN 1000 KM. LANG. Zij zal Duitschland met Roemenie verbinden. In de Fransche regeeringsmiddens maakt men zich ongerust over wat er nu gebeurt in rsjecho-Slowakije en over de nieuwe rol, die de regeering van Praag tracht te spelen in volle te genstelling met haar rol van vóór de maand September, zoo schrijft een Brusselsch confrater. Het meest ernstige feit is de open baarmaking in dithyrambische bewoor dingen door de Praagsche dagbladen van den aanleg van een groote auto strade dwars doorheen de Tsjecho-Slo- waaksche republiek. Het ontwerp werd in den loop der vorige week goedgekeurd door de re geering Sirovy en zal binnen afzienba- ren .rijd. daorgevperd worden. Die autostrade zal zich uitstrekken over meer dan 1000 kilometer iengte van de westelijke naar de oostelijke grens van den staat. Zij zal aldus op den snelsten en meest rechtstreekschen weg Duitschland en Roemenie eenerzijds, en Polen ander zijds verbinden, vermits het laatste ge deelte van de autostrade een splitsing omvat, die naar beide landen voert. In andere termen, zegt men te Parijs zal deze baan, die bestemd is voor de Tsjecho-Slowaken, eveneens aan de Duitschers dienstig zijn, om door te dringen in de twee landen, wier rijk dommen sedert langen tijd de begeer te van het Rijk opwekken Poolsch Oekranie, langswaar men in Russisch Oekranie komt, voornaamsten graan zolder van Rusland, en de petroolbek- kens van Roemenie. De Tsjechische bladen wijzen er voornamelijk op, van wat een groote waarde deze verbinding is. nu door de nieuwe grenzen de spoorwegen groo- tendeels in de handen van Duitschers en Hongaren zijn overgegaan. De Duitschers zijn echter onvoor zichtig genoeg geweest, te onderlijnen dat deze autostrade aangelegd wordt in gemeenschappelijk overleg tusschen Duitschers en Tsjechen. Gezien het ge bruik, dat de Duitschers van den nieu wen verkeersweg kunnen maken, was misschien die aanduiding wel overbo dig. Daarbij komt dan nog, dat de aan leg van de baan niet is toevertrouwd aan gewone ingenieurs, maar wel aan militairen. Een brigade-generaal Vaclav Nosek hoofd van het Tsjechisch eerste Genie korps is toezichter op de werken. Om het plan van de autostrade overheen de Duitsche grens samen te ordenen met de reeds bestaande Duit sche autostrade heeft de generaal reeds een van zijn Duitsche collega's ontmoet. Dat wordt ook medegedeeld in de Praagsche bladen. En een officieuze Fransche personali teit zegde daarover Wij willen ons wel onthouden van elke pessimistische veronderstelling, maar hier spreken de feiten ander halve maand na het naspel van de Su deten, is Tsjecho-Slowakije niet alleen lijdzaam geworden ten opzichte van Duitschland, maar 't is bezig een werk tuig te worden voor de politiek van den Fuhrer, om hem toe te laten zijn programma veel sneller af te werken «A« «A» «."mi m--Z •-"# •y» ri* V» *r» M S- *r* -T* LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE De Heropening van de Termijnen voor Invalieden-Pensioenen. Het geneeskundig college zetelt vanaf 1 December Het college van geneesheeren, sa mengesteld in verband met de herope ning van de termijnen voor de aanvra gen van Invalieden-pensioenen, zal te Brussel zetelen in het militair gasthuis, vanaf 1 December 1938. Het college bestaat uit dokter lui tenant-kolonel Scheyvaerts, voorzitter, majoor-dokter Van der Veeren en eer ste kapitein-dokter André. Als plaatsvervangende leden werden aangeduid dokter luitenant-kolonel Sil- levaerts, plaatsvervangend voorzitter reserve-dokter majoor De Pauw en ge- pensionneerd Ie dokter kapitein Jans sen, plaatsvervangende leden. Vermindering voor Oud-Strijders op de Autobussen. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat het mogelijk toekennen aan de Oud-Strijders van een vermindering van 50 ('/c op de tarieven der open bare autobusdiensten, het voorwerp uitmaakt van een onderzoek dat nog niet ten einde is. Al de uitbaters werden door de zor gen van het betrokken ministerie en door bemiddeling van de gouverneurs der provincies er over geraadpleegd of zij met de gevraagde korting instem men. Tot heden toe hebben al de uitba ters nog niet bevestigend geantwoord. Nochtans wordt bij elk van hen aange drongen om hun instemming met den voorgestelden maatregel te bekomen. Ondertusschen is het niet mogelijk de korting enkel op de autobuslijnen van de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen te doen toekennen, daar deze maatschappij haar instem- jnipg afhankelijk maakt van de uitbrei ding van den voorgestelden maatre gel tot al de autobuslijnen. sel. Vast staat daarentegen wel, hoe men tot dergelijke plannen gekomen zou zijn. HOE GAAT HET METEN Een Plan tot Stichting van een nieuw Duitsch Koloniaal Rijk. M. Pirow is naar Europa getrokken en in een van zijn koffers bevindt zich, naar verzekerd wordt, een plan tot stichting van een nieuw Duitsch Kolo niaal Rijk. Niet, dat Hij aan Duitsch land de oude kolonies wil teruggeven. Hij moet verklaard hebben, dat het plan hem in de eerste plaats is ingege ven door zijn liefde voor Zuid-Afrika en zich overigens zeer goed met de be langen van het Britsche Keizerrijk in overeenstemming laat brengen. Zijn voornaamste argument zou zijn Geeft den Duitschers iets, liefst zoo ver mo gelijk van ons verwijderd, dan zullen zij in de nabijheid niets eischen. De plannen, waarmede M. Pirow, naar Londen getrokken is en daar de instemming van bepaalde kringen, die op een of andere wijze aan de koloni ale verlangens van Duitschland willen voldoen, natuurlijk zonder dat Enge land zich daartoe opofferingen behoeft te getroosten, zouden hebben gevon den, hebben betrekking op het weste lijke deel van Afrika. Daar zou eenieder zijn steentje kun nen bijdragen om de Duitsche behoef te aan kolonies te bevredigen. De Por- tugeezen zouden slechts een deel van Angola behoeven af te staan. De Bel gen en de Franschen een stuk van den Congo en misschien zou men ook Spaansch-Guinea daarbij kunnen trek ken. Daarmede is men reeds in Kame roen aanbeland, dat, daar het grootste deel aan Frankrijk behoort, den Duit schers natuurlijk niet langer onthouden mag worden. Een brug naar Togo te slaan, is in tusschen moeilijker, want daartusschen ligt het dichtbevolkte Engelsche Nige ria. Doch misschien stellen de Duit schers zich voorloopig tevreden met een koloniaal rijk. dat minder woestij nen. maar meer vruchtbaar land en meer menschen omvatten zou dan hun vroegere koloniale bezitting in Afrika. Dit zouden in grove trekken de plan nen van M. Pirow en Londen zijn. Zij wijken wel sterk ad van de Duitsche eischen, die neerkomen op een integra le teruggave van de oude Duitsche be zittingen. Hoe men meent dat een dergelijke onrechtvaardige oplossing door Berlijn om van Brussel en Lissabon nog maar te zwijgen, zou kunnen worden aan vaard, blijft voorloopig nog een raad De naamlooze vennootschap Les Presses de Rex de uitgeefster van «Le pays réel» en van de andere rexis- tische schimpblaadjes, verkeert in zoo- danigen bloei, dat thans een vergade ring der aandeelhouders is bijeenge roepen die zal te besluiten hebben over de vermindering van de nominale waarde van dit huidig kapitaal, waar van blijkbaar meer dan de helft verlo ren is, van 1.100.000 fr. op 440.000 fr., zonder terugbetaling aan de aan deelhouders, dit terwijl de stichters- aandeelen worden afgeschaft, eveneens zonder vergoeding. Een nieuw kapitaal van 1.641.000 frank zal worden bijeengebracht door nieuwe aandeelen van 500 frank, die 5 percent eerste dividend zullen op brengen, en dan nog 90 c/ van het superdividend. Maar de nominale waarde van deze aandeelen zal onmid dellijk op 200 frank worden terugge bracht. Van den anderen kant wordt be vestigd dat de heer Degrelle eerlang zijn bezigheden weer zal opnemen, ter wijl het rex-orgaan van Gent als af vallig wordt beschouwd. D. R. Voor 1500 millioen pasmunt in voorbereiding. Wijzigingen aan het uitzicht der bestaande geldstukken. Het Staatsblad kondigt een besluit af waarbij 4e oude pasmuntstukken zullen, naar gelang de uitgifte van nieuwe muntstukken, buiten omloop worden gesteld. Deze nieuwe muntstukken zullen on derstaande kenmerken dagen De pasmunt van 5, 10 en 25 cen tiemen bestaat uit een legeering van koper, zink en nikkel met ten minste 15 t.h. van laatsgenoemd metaal. Zij wegen onderscheidenlijk 2 '/2, 4 en 6 Zi gram zij hebben een door snede van 19.22 en 26 millimeter. Zij dragen in het midden een doorboring van 2 |/2, 3 en 3 '/2 mm. doorsnede. Zij dragen op de beeldzijde Ons naamcijfer L III met de Koningskroon er boven en het jaartal eronder. Op de keerzijde staat het inschrift Belgie-Belgique en de aanduiding van de waarde ze verbeeldt een reeks van drie schilden met de wapens der negen hoofdplaatsen van pronvincies, schilden die aldus verdeeld zijn Op het stuk van 5 centiemen, de wa pens van de steden Arlon.Gent en Luik Op het stuk van 1 0 centiemen, deze van de steden Antwerpen, Hasselt en Namen. Op het stuk t an 25 centiemen, deze van de steden Brugge, Brussel en Mons. De muntrand is glad. De deelmunt van 50 centiemen, 1 frank en 5 frank zijn uit zuiver nikkel ze wegen 2 /i, 4 /i en 9 gram ze hebben een doorsnede van 18,21 /i en 25 millimeter. Op de beeldzijde staat de Belgische leeuw, het jaartal en de waarde. Op de keerzijde staat het inschrift «Belgie-Belgique» ze verbeeldt een reeks van drie schilden met de wapens der negen provincies, aldus verdeeld Op het stuk van 50 centiemen, de wapens van de provincies Oost-Vlaan deren, Luik en Luxemburg. Op het stuk van 1 frank, deze van de provincies Antwerpen, Limburg en Namen. Op het stuk van 5 frank, deze van de provincies Brabant, West-Vlaande- ren en Henegouw. De muntrand is geribd voor de 5 frank stukken is daarenboven diep ge graveerd, in de ribben het inschrift Belgie-Belgique voorhanden. De hierboven beschreven munt is wettelijk gangbaar tot 50 frank, onder particulieren, voor de nikkelen deel munt, en tot 5 frank, onder particulie ren, voor de pasmunt. Ze wordt geslagen bij geliike hoe veelheden met 'n Nederlandschen of Franschen tekst vooraan. Practisch komt het hier op neer dat de stukken van 5, 1 0 en 25 centiemen dezelfde afmetingen als vroeger heb ben, maar zullen de gaatjes kleiner zijn en de stukken van 1 frank en 5 frank zullen merkbaar kleiner worden.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1