VAANDELINHULDIGING TE POPERINGE. De Fransch-Britsche Besprekingen te Parijs. Het Ceciliafeest der Koninklijke Philharmonie 18 JAAR. NUMMER 49. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ZONDAG 4 DECEMBER 1938. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS Yperstraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN TER VERSTERKING VAN DE AS LONDEN-PARIJS «WAT NOG TE VERWEZELIJKEN IS, IS MOEILIJKER OM TE BEREIKEN, DAN WAT REEDS VERWEZENLIJKT WERD M. PROEFT CASTAR BIER KOLONIALE LOTERIJ Trekking van de 11e Snede. 12024 32180 36035 70071 13153 44542 00098 77983 319822 472462 489098 DRINKT KING STOUT Chamberlain's Bezoek aan den Hertog van Windsor. DE TERUGKEER VAN PRINS EDWARD NAAR ENGELAND. Zijn Echtgenoote moet eerst Koninklijke Hoogheid worden. BIJ REX HEER LEON DEGRELLE IS NOG STEEDS ZIEK OOK EEN RECORD Tien D'Amour's, waarvan zeven broeders, leden der Koninkl. Philharmonie. Jubilaris ELIE D'AMOUR, na zijn ontvangst op het Stadhuis. Jaar. per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars I Postcheck 484.59 Telefoon 180 I f' Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Na een reis vol hindernissen zwaar weer op zee oponthoud van de trein daarna, terwille van een reizigster, die zich van trein had vergist, en na nog een incidentje in de straten van Parijs, bij den doortocht van de Stad, schij nen de besprekingen, die te Parijs, tusschen de Britsche en Fransche mini sters werden aangeknoopt, vlotter te zijn gegaan, dan men wel kon ver wachten. Dat ligt wel aan het feit, dat wat de ministers van beide bevriende lan den nu gedaan hebben enkel was, wat men in het Fransch heet faire un tour d'horizon d.i. alle belangrijke vraag stukken, die beide landen interesseeren, eens overschouwen, zonder dat men gevolgtrekkingen moet maken of tot onmiddellijke daden overgaan. Want men moet wel bekennen, dat het oogenblik, waarop de Britsche mi nisters dit bezoek aflegden, van een Fransch binnenlandsch standpunt be keken, wel nooit slechter kon uitgeko zen worden. Zoo slecht, dat de meeste Fransch- gezinde bladen in Engeland, juist dezer dagen, den vinger hebben gelegd op de zwakke plek, in het samengaan van frankrijk en Engeland, de onzekerheid nl. waarin men verkeert, aangaande de politiek in Frankrijk, zelfs wat be treft de eerstkomende dagen. Men heeft gelezen, dat Daladier het vertrouwen, indien men zulks nog een vertrouwen heeten mag, van de commissie van Financies der Kamer, bij de stemming, slechts bekwam, door de leden te bedreigen, met het afzeg gen van het bezoek der Britsche mi nisters. Maar indien zulke bedreiging ook al vat kan hebben op parlementsleden die, met het oog op hun latere loop baan en hun eventueele herkiezing, toch uiterlijk blijk moeten geven van belangstelling voor 's Lands belangen, dan heeft het bezoek zelf, den rooden syndicalen kliekjesleiders niet belet, bijzonder in het Noorden, aan de vreemde gasten, het schouwspel te bie den, van een volkomen ontreddering. Terwijl de Britsche ministers op Franschen bodem nog waren, konden ze de Parijsche bladen vol zien met berichten, omtrent de bezetting van fabrieken omtrent opstootjes tusschen politie en werkvolk en allerlei nieuws- jes méér, die niet van aard zijn, om een vreemdeling veel vertrouwen te geven, in zulken bondgenoot. Ondanks het gevaar dat we pas en kele weken, kenden en die ons allen op den rand van den oorlogsafgrond bracht ondanks den werkelijken ach teruitgang van de Fransche invloed over de wereld, schijnt het Fransche volk, of schijnen alvast zijn leiders, niets begrepen te hebben. De duidelijke uiteenzetting van den heer Reynaud, die den toestand voor legde, zooals hij is, en die in het bui tenland zeker haar effect niet miste, schijnt het werkelijk lichtzinnige Fran sche volk, niets gezegd te hebben. Dus bestaat ook de vrees, dat de ar tikelen in de Engelsche pers, ook de meest Franschgezinde, de oogen van dit volk niet openen zullen en dan kun nen de Britten zich terecht afvragen, wat ze, in een eventueel conflict, zullen hebben aan zulken bondgenoot wat ze ook, in internationale besprekingen zullen hebben aan dienzelfden bond genoot, wanneer ze tegenover de as Pa- rijs-Londen, de as Berlijn-Rome zien, die kan steunen op twee parate legers, w-elke onder bevel staan van autocra ten, die enkel te bevelen hebben, om gehoorzaamd te worden. Desondanks is het officieele commu niqué over de besprekingen te Parijs in gunstigen zin opgesteld. Het gunstigst zal den Britschen mi nisters wellicht het bericht geweest zijn over een werkelijke toenadering, die, in de laatste weken, tusschen Frankrijk en Duitschland is tot stand gekomen, en die voornamelijk is gebleken, uit de redevoeringen die de nieuwe Fransche gezant te Berlijn en Hitier hebben ge wisseld, bij de aanstelling van den heer Coulondre, ter vervanging van den heer Franqois Poncet. Bijzonder op een oogenblik, dat de Britsche-Duitsche betrekkingen een eer der ongunstige richting ingaan, ter wille van de anti-Joodsche incidenten in Duitschland, in de eerste plaats ter wille van het koloniale vraagstuk, dat Engeland nu directer nog dan de andere naties aanbelangt, kan deze toenadering in de officieele Britsche middens enkel vreugde baren. Ondertusschen hebben de leiders van beide Westersche democratieën niet enkel de politieke zijden van het vraagstuk onderzocht, maar ook de ge meenschappelijke verdediging van hun landen en van hun rijken. En omtrent deze besprekingen zullen wel geen aanduidingen worden gepu bliceerd, elkeen zal 't begrijpen maar ze zullen alvast beide regeerings- hoofden duidelijk hebben gemaakt, dat, in de twee landen, een groot ach terstel is in te halen, wil men met Duitschland en Italië op den voet van gelijkheid praten. En juist dat inhalen is, onder een democratisch regiem, zoo moeilijk, om dat de politiekers méér afhangen van de kliekjes, die ze aan het bewind brengen, dan van de massa, die dik wijls beter haar belangen begrijpt, dan de menners, die haar zand voor de oo gen strooien. Bij de ontvangst ten stadhuize, ver borg de heer Chamberlain de moeilijk heden niet, die zijn Fransch collega en hijzelf op hun weg vonden en, in de naaste toekomst, nog vinden zullen. Wat nog te verwezenlijken is, is moeilijker om bereiken, zegde hij, dan wat reeds verwezenlijkt werd Maar daar voegde' hij heel terecht aan toe, dat de moeilijkheid om te gelukken, de noodzakelijkheid slechts onderlijnde, om wat te ondernemen Waaruit men het besluit kan trek ken, dat de besprekingen, die gevoerd werden, op de staatslieden van beide landen toch den indruk hebben nage laten, dat er een terrein is, waarop ze kunnen verder samenwerken, ter be vestiging van den vrede van hun lan den met de andere groote Europeesche mogendheden, dus ook van den vrede in ons kleine vaderland. Het tegenovergestelde zou overigens den dood van de democratie en den dood van de Westersche beschaving beduiden. Vrijdagavond ging onder groote be langstelling, in het Koninklijk Circus, te Brussel, de trekking door van de I I e Snede 1938 van de Koloniale Loterij. Ziehier de uitslagen Winnen 1 00 frank de nummers ein digend op 4. Winnen 500 frank de nummers ein digend op t 93. Winnen 1 000 frank de nummers ein digend op 015. Winnen 2500 frank de nummers ein digend op 614. Winnen 5000 frank de nummers ein digend op 9332 en 0747. Winnen 10.000 frank de nummers eindigend op 8661 en 8356. Winnen 25.000 frank de nummers eindigend op Winnen 50.000 frank de nummers eindigend op 62606 en 95285 Winnen 100.000 frank de nummers eindigend op 62211 en 25560. Winnen 250.000 frank de volgende nummers Wint één millioen frank, het nummer 114670 •*-. '-» *!- »-♦ i i i t i i a at,.. l t l I l 6* i* *r* *~M* Het bezoek, dat M. Chamberlain aan Pa rijs heeft gebracht, moge dan in politiek opzicht volgens de gestelde verwachtingen verloopen, in niet-politiek opzichte zorgde de Britsche Eerste Minister voor een verras- s ng door zijn bezoek aan de Rue de Rivoli, waar de Windsors hun intrek genomen heb ben. Na deze ontmoeling heerscht in de omge ving van d«n hertog en de hertogin een op timisme, dat ook spreekt uit de verschillende geruchten, die de ronde doen omtrent een aanstaand bezoek van het hertogelijk paar aan Engeland, hetzij met Kerstmis, hetzij in het voorjaar. Hoewel een en ander niet be vestigd wordt. United Press verneemt, dat de hertog zijn gesprek met den Engelschen Eersten Minister grootendeels benut heeft, om er nog eens den nadruk op te leggen, dat hij er op staat, dat aan zijn vrouw dezelfden rang toegekend wordt, als die, welken de echtgenooten van zijn broers hebben en dat hij aandringt op een koninklijk decreet, waarbij aan de her togin den rang van koninklijke hoogheid wordt verleend. M. Chamberlain moet gezegd hebben, dat Koningin Mary gaarne haar zoon spoedig in Engeland zou zien terugkeeren. De hertog bleef echter vasthouden aan de eischen, wel ke hij gesteld heeft ten aanzien van de her togin. M. Chamberlain is een practisch man, zoo verklaarde men in de omgeving van den her tog. Hij wenscht den vrede, en niet alleen den politieken. Misschien zou het nog niet zoo kwaad zijn, aldus oordeelde men, wanneer de her tog met Kerstmis naar Engeland ging al dan niet in gezelschap van zijn gemalin - en dat de lijst van onderscheidingen, welke aan het begin van het nieuwe jaar afgekon digd wordt, dan aan de hertogin de waar digheid zal verleenen, welke de hertog voor haar opeisdht. Om een dergelijk besluit af te kondigen is niet veel tijd noodig. Het kan in 24 uur geschieden. Chamberlain s bezoek was voor al van belang, omdat bij een dergelijk ko ninklijk besluit ook het kabinet een rol van beteekenis speelt. De Britsche Eerste Minister zou zeer sympathiek tegenover de wenschen van den hertog staan en men acht de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat Chamberlain den hertog beloofd heeft deze kwestie bin nenkort met de leden zijner regeering te bespreken. Het onderhoud tusschen Chamberlain en den hertog van Windsor heeft te Londen levendige belangstelling gewekt, zoo schrijft de Yorkshire Post Men gelooft stellig dat de hertog, gewezen Koning van Engeland, het vaderland zijn diensten heeft aangebo den het leven, dat hij op het oogenblik leidt, schijnt hem allerminst te bevallen. Volgens dit blad zou M. Chamberlain den hertog den raad gegeven hebben de zaak niet te forceeren. Daarentegen zou M. Cham berlain, zooais gezegd, beloofd hebben, deze kwestie na zijn terugkeer te Londen ter hand te nemen. Te Brussel, moest Zaterdag het pro ces voorkomen, door den heer M.-H. Jaspar ingesteld tegen den heer Léon Degrelle, wegens herhaling, op een meeting, in het Sportpaleis, te Schaar beek, van lasterlijke uitlatingen, waar voor de heer Leon Degrelle reeds eer der werd veroordeeld op klacht van den heer M.-H. Jaspar. Deze laatste had opnieuw klacht ingediend. Mter A. Salkin, raadsman van den here Jaspar, was ter zitting aanwezig. De heer De Muylder, voorzitter, deed echter mededeeling van een brief van Mter Dubois, raadsman van den heer Degrelle, waarin deze een verdaging vroeg wegens den gezondheidstoestand van den aangeklaagde. Bij dezen brief was een getuigschrift gevoegd van een geneesheer uit St. Raphael, waar de h. Degrelle verblijft, luidende dat deze zich niet zonder gevaar zou kunnen verplaatsen en nog verschillende we ken te St. Raphael zal moeten verbl'j- ven. In dez£_ omstandigheden werd het proces uitgesteld tot 21 Januari 1939. D. R. DE DEELNEMERS BIJ DE VLAGOVERHANDIGING AAN HET STADHUIS. Op Zondag 27 November jl. vierde het Nationaal Verbond van Belgische Strijders, afdeeling Poperinge. op plechtige wijze zijn Vaandelinhuldiging, welke gepaard ging met allerlei feestelijkheden. Rond 9 1/2 uur vertrokken de talrijke op gekomen leden uit hun lokaal naar het Stad huis, alwaar het Verbond zijn Vaandel ging ontvangen. De groote zaal van het Stadhuis was alge heel bezet, toen de plaatselijke overheden hun intrede deden. Waren aanwezig de Heeren Vandooren Ju- lien. Burgemeester Bossaert Achille en Van- cayseele Maurice, Schepenen Couttenier Maurice, Stadssekretaris Van Nielandt, Po- litiekommissaris Baron Charles d'Udekem d'Acoz, lid van het Nationaal Werk der Oud- Strijders Donnay Alexander, Voorzitter van de Verbroedering der Gendarmen Clabau Alidore, Stichter en Voorzitter van het Na tionaal Verbond N.V.B.S.Hauspie Maurice, Eere-Voorzitter Van Haste Maurice, Onder- Voorzitter en al de leden van plaatselijke af deeling. Verder nog verscheidene afgevaar digden van onze zusterafdeelingen uit Noord- Frankrijk, enz. De Heer Burgemeester hield eene lofwaar dige toespraak tot al de aanwezigen, welk met algemeen applaus werd onthaald. Het driekleurig Vaandel, waarop ons ste delijk wapen met Fransch Oorlogskruis prijkt werd aan Voorzitter Clabau Alidore over handigd, die, met oprechte fierheid, de vlag in ontvangst nam. Hij dankte hartelijk al de overheden die met hunne aanwezigheid deze plechtigheid hebben willen vereeren en al degene die heb ben bijgedragen tot het aanschaffen van het vaandel. Voorzitter Clabau Alidore dankte eveneens zeer oprecht de Poperingsche Weekbladen die bij elke gelegenheid hunnen bladen ter beschikking stellen van den Bond en hunne kostbare medewerking spontaan verleenen als het geldt de belangen der Oud-Strijders. Deze Vlag. zinnebeeld der Belgische Na tie. zegde hij, hebben wij lief omdat uit baar plooien wuiven, onze gevoelens van eerbied, fierheid en bewondering. 'Rondom dezen standaard zullen wij ons scharen, broederlijk vereend met eerbied voor eenieders overtui ging, buiten en boven alle politiek, in een geest van grootheid voor ons Vaderland en verknochtheid aan het Vorstenhuis Na de overhandiging vertrokken allen naar de St Bertinuskerk, om de H. Mis en Wij ding van het Vaandel bij te wonen. Nadien trok de stoet naar het stedelijk Gedenkteeken, alwaar een roerende hulde werd gebracht aan onze diepbetreurde mak kers, gestorven voor de vrede. Een prachtige Bloemenkrans, die de broe derlijke gevoelens jegens onze roemrijke dooden verzinnebeelde, werd door den Heer Clabau Alidore neergelegd en als vroom aan denken een minuut ingetogenheid bewaard. Dan begaf de bloeiende vereeniging, met vlaggen voorop, kranig en fier, zich naar hun lokaal, alwaar een fijn feestmaal werd opge diend in de ruime zaal. Een bloemtuil werd den Heer Clabau aangeboden door den Eere- oorzitter, Hauspie Maurice. s Avonds was het bal, met jazz, zeer tal rijk bijgewoond, en den jeugdigen accorde onist Oscar Denys behaalde er veel succes. Zoo eindigde die schoone dag in de hoop dat wij er nog vele zulke zouden mogen be leven. Volgend telegram werd aan Zijne Majesteit de Koning gestuurd Nationaal Verbond van Belgische Strij ders, Poperinge. in algemeene vergadering ter gelegenheid overhandiging vaandel, biedt Uwe Majesteit, eerbiediglijk zijne gevoelens van verknochtheid aan het Vorstenhuis. Geteekend: Baron d'Udekem d'Acoz, Voor zitter Alidore Clabau. Op Woensdag 30 November 1938 ontvin gen wij volgend telegram C De Koning was zeer getroffen door de gevoelens van hulde en trouw uitgedrukt in uw goede boodschap. Zijne Majesteit betuigt zijn innigen dank aan Heeren Baron d'Ude kern d'Acoz. Clabau en al de leden aanwezig op algemeene vergadering. Geteekend Adjudant Generaal. Hoofd van het militair huis des Konings. Medegedeeld) deren, met bloemen werd bestoken. Begeleid door trommels en trompetten, ging de Heer Jubilaris de l.em aangeboden bloemen neerleggen aan den voet van het Gedenkteeken onzer Gesneuvelde Soldaten. Voorwaar een schoon gebaar, dat de toe schouwers diep ontroerde. 's Avonds om 5 V% uur had het Jaarlijksch Banket plaats, dat d.t jaar nog drukker bij gewoond werd dan andere jaren. Allen lieten zich de goede spijzen smaken onder het drin ken van een lekker glas. Zondag laatst werd door de Koninklijke Philharmonie het Ste Ceciliafeest gevierd. Dit jaar had dit feest een bijzonder karakter, ter gelegenheid van het 50-Jarig Jubileum van Heer Elie D'Amour, die sedert 1888 Weckend Lid is dezer Muziekmaatschappij. Om 10 uur 's morgens, onder het spelen van prachtige stapmarchen, begaf het mu ziek zich, onder geleide van Heer Chef Mo- reau, en vergezeld van talrijke eereleden, ten huize van den achtbaren Jubilaris, al- waar het Bestuur en de Muzikanten een har- e ijk proficiat wenschten aan den Vriend Elie D'Amour, die er omringd was van zijn Familieleden. Vervolgens bracht men den Feestdagwensch aan den geachten Eere-Voorzitter, Heer Nes tor Lahaye, die allen op zijne bekende gul hartige manier ontving, en den Jubilaris als een toonbeeld der Koninklijke Philharmonie aanprees. Stoetsgewijze trok men alsdan naar het Stadhuis, waar den gevierden Jubilaris plech tig werd ontvangen door Burgemeester Van dooren, Schepenen Bossaert en Vancayseele en verscheidene Raadsleden. De Heer Burgemeester verklaarde zich ge lukkig de Koninklijke Philharmonie, met ha ren verdienstvollen Jubilaris, Heer Elie D'A mour, op het Stadhuis plechtig te kunnen ontvangen. Hij wenschte den Feesteling har telijk geluk, drukte de hoop uit dat Hij nog vele jaren van eene goede gezondheid zou mogen genieten te midden zijner achtbare Familie en nog menige jaren als werkend lid der Koninklijke Philharmonie, waaraan Hij met hart en ziel verkleefd is, moge verbonden blijven. De h. Burgemeester bedankte ook het Be stuur en de Muzikanten met hun ievervollen Bestuurde^, voor de waardeerbare medehulp welke zij aan het Stadsbestuur en aan de be volking verleenen bij het opluisteren van alle openbare feesten. Poperinghe is eene stad, waar Muziek en Tooneel steeds in eere ge houden worden blijven wij deze goed faam getrouw. De h. Burgemeester overhandigde daar op het gebruikelijk geschenk door 't Stads bestuur aan den Jubilaris gejond. Jubilaris D'Amour, diep ontroerd, bedankte om het gulhartig onthaal en het prachtig ge schenk en wist een woord van dank en lof toe te sturen aan zijn gewezen Chef, den Heer Van Elslande. die op de plechtigheid tegenwoordig was. De Heer Voorzitter Crousel bedankte in korte woorden het Stadsbestuur voor den steun welke het altijd aan de Muziekmaat schappijen heeft verleend, wat eens te meer wordt bewezen bij deze plechtige ontvangst. Daarna gaf het muziek, voor een volge- geloopen zaal, een prachtig Aperitief-Con cert, dat den grootsten bijval verwierf. Het waren oprecht vier uitgelezen stukken, de welke onder de kundige leiding van Heer Chef Moreau, op schitterende wijze werden uitgevoerd. De talrijke toehoorders spaarden dan ook hun toejuichingen niet. Na deze korte plechtigheid begaf men zich verder, om rond »2 Vx uur het lokaal te be reiken. nadat langs den doortocht verschei dene malen den Jubilaris, door vriendenkin- De Heer Voorzitter Crousel stelt de reeks der spreekbeurten in. Na de gebruikelijke minuut stilte, tot nagedachtenis van de af gestorven leden binst het verloopen jaar, doet hij een warmen en dringenden oproep tot de muzikanten en leden der Philharmonie opdat de wekelijksche herhalingen nog druk ker zouden bijgewoond worden. Hij dankt verder de muzikanten om hun goeden wil. De muzikale vooruitgang die de Pi.iiharmonie weet te boeken, is het bewijs dat de muziekleiding in beste handen zit en de muzikanten in hun streven naar steeds beter volharden. De jubilaris die gedurende vijftig jaar de muziekmaatschappij en zijn instrument ge trouw gebleven is, dient als voorbeeld be schouwd te worden. Elie D'Amour is de bra ve, nederige, knappe en tuchtvolle muzikant die de Philharmonie eer aandoet. De hartelijke woorden die de Heer Voor zitter tot de jubilaris richtte, werden door de zaal geestdriftig toegejuicht. De Heer Crousel deelde vervolgens mede dat de Philharmonie voortaan zal deelnemen aan de wedstrijden die door het Provinciaal bestuur zullen uitgegeven worden. Eerst dient de muziekmaatschappij ge klasseerd te worden. Te dien einde zouden de verschillende maatschappijen van de Provincie, die het ver langen uitdrukken van zich te laten klassi- ficeeren, aan een ziftingsproef onderworpen worden. Spreker sloot met een heildronk op den gelukkigen jubilaris en den grooteren bloei der maatschappij. De rede van den Heer Voorzitter werd warm toegejuicht. De Heer Elie D'Amour dankte den Heer Voorzitter en al zijn vrienden. De eer die hem met de Ceciliafeesten aangedaan werd zal hij nimmer kunnen vergeten. Hij richtte zich vervolgens tot den Heer Moreau, muziekleider, Z1JN CHEF zooals de goede Elie hem noemt. Met zijn gewezen Chef, de Heer Van Els- lande, hadden zijne vrienden en hij veel eerste prijzen behaald waarom zouden zij onder de beste leiding van den nieuwen Chef hetzelfde succes niet kennen. Wij vragen en kel één dingen, zegde Elie, dat alles eerlijk en rechtvaardig zou gebeuren»!! Spreker maant zijn vrienden aan tot nog meer oefening, meer toewijding, en de be looning kan niet uitblijven. Deze woorden werden door de rechtstaan de zaal op de meest geestdriftige wijze ont haald. De zaal roept Vriend Arthur Lahaye aan het woord, en wij kregen alsdan een spreek beurt waardoor de Heer Arthur Lahaye ons gedurende meer dan een half uur wist te boeien. Iedereen wachtte natuurlijk op een politieke uiteenzetting waardoor onze eerste candidaat en gekozene het standpunt van de Gemeentebelangers zou uiteenzetten. De Heer Lahaye, in duidelijke woorden, schetste ons de onbevangen houding die hij op politiek terrein zou aannemen. Poli tiek vol eerlijkheid die geen ander doel mag hebben dan Poperinge grooter en welvarend. Spreker, na hulde gebracht te hebben aan den jubilaris, zijn gewezen muziekmeester, komt terug op de woorden door den Heer D'Amour Elie zelf uitgesproken. Hij ontleedt die woorden op politiek gebied. EERLIJK HEID. RECHTVAARDIGHEID, VERSTAND HOUDING tusschen de leden der Politieke partij en tusschen alle Poperingenaars van goeden wil. Spreker gaat verder, verklaart dat de Ge meentebelangers nog geen definitieve houding bepaald hebben, maar dat HIJ zich gedragen zal naar het besluit der meerderheid in de Partij. Wij leven onder een democratisch regiem, zegt hij. Wij zijn democraten en kennen de tucht van dit regiem dat daarenboven GRONDWETTELIJK is, en met de mensche- lijke waardigheid overeenstemt. Men heeft hem voorgesteld als een dicta tor om van de andere epitheten niet te spre ken, maar de schimperij en beleedigingen der tegenpartijen zullen hem nooit kwetsen. De

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1