EfiN N1EUWJAARWCNSGB AAN ONZE LEZERS drinkt castar bier sneeuw en ijs. Een moeilijke keus en Griep 19 JAAR. NUMMER 1. ABONNEMENTEN NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN t Congo DUPONT GEBROEDERS WgT 'PEX-CIJFER. SPOORWEGTARIEVEN STAATSMINISTER EMILE VANDERVELDE OVERLEDEN. DRINKT KING STOUT I dan rug en borst inwrijven met WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 1 JANUARI 1939. I Jaar, per post Prankrijk Amerika Losse Nummers 0.25 fr. 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat Ken bedient, en niet aan ons. Men abonneert op alle belgische postkantooren. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. - Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De tijd schrijdt maar altijd door opnieuw klopt de man met de zeis aan onze deur om ons te verwittigen dat wij in ons leven weeral een blaadje mogen omkeeren. We nemen dan ook maar afscheid van 1938 zonder den minsten wee moed. We hebben niet de minste reden om het voorbije jaar te beklagen wat zagen we anders in ons land dan het erger worden van de grootste plaag onzer tijden de werkloosheid Wat zagen wij, wanneer wij over onze grenzen kijken, anders dan be dreiging van den vrede. Nog zijn levendig in ons geheugen de September dagen toen de wereldvrede van den gril van een mensch afhing Werkloosheid t' allenkante En in de fabrieken waar dan toch gewerkt wordt m waar van rust geen spraak is wordt oorlogstuig vervaardigd En nochtans midden al die ellende van het verloopen jaar is een spran kel hoop toen in September laatstleden de oorlog het dreigendst was, heeft ook de stem van de breede volksmassa het luidst om vrede geroepen. Ja, wij mogen het gerust beweren, Europa zou thans ten volle in een moord- dadigen oorlog verwikkeld zitten, had de wil om vrede van de millioenen die aan den lijve gevoeld hebben wat oorlog beteekent, niet zoo luid ge sproken. Op dat plan, en ook op het binnenlandsch politiek terrein heeft de stem van het gezond verstand het luidst gesproken. Nu gaan wij met de beste gevoelens het jaar 1939 tegemoet. Het onmiddellijk dreigend oorlogsgevaar is voor West-Europa afgewend alhoewel onweerswolken nog dreigen. Italië is bezig met in het gebied der Middellandsche Zee kwaad vuur te stoken in Oost-Europa zijn allerhande vraagstukken die kunnen leiden tot een algemeene losbranding. Er is het Oekrajinischs vraagstuk waarachter de oorlog tusschen Polen en Rusland tegen Duitschland gereed staat. Er is het Chineesch-Japansch conflikt waar Rusland slechts den tijd schijnt af te wachten waarop het op het verzwakte Japan zal f. men springen. Tusschei de erfvijanden Duitschland en Frankrijk is het gelukkig tot een ontspanning geraakt, zoodat de haard van oorlog indien hij uitbreekt, zich niet nur- n West-Europa bevindt en wij gespaard zullen blijven. Midden die onzekerheid treedt 1939 aan. 't Oude Jaar is gekist en begraven Vriende lezers, de Gazet van Poperinghe wenscht U een gelukkig jaar. Aan d arbeiders wenschen wij dat de geesel der werkloosheid moge afgewend büiven. Aan de middenstanders en nijveraars wenschen wij dat de handel ei e nijverheid mogen hernemen. Aan iedereen een bloeiende gezondheid en de vervulling van den ouden wensch EEN GELUKKIG EN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR GAZET VAN POPERINGHE I, Ziehier de dexgetallen voor 1 5 De cember jl. in /ergelijking met die van 15 November i 15 Dec. 1 5 Nov. Voor het Rijk 7458 772 Brussel 835 838 Antwerpen 807 813 Gent 766 772 Luik 773 776 Provincie Antweien 787 792 P-ov Brabant 777 781 Prov. ^Vest-Vla nderen 754 759 Prov. Oost-Vlaanderen 756 760 Pro** Hepegouw 783 787 Pro v. .uik 771 775 Pro w. Lin bi rg 770 774 Pi jv. Luxemburg 751 755 sr'rov. Namen 760 762 I De indexstabilisatie voor het Rijk be draagt thans 98.2. Chrer het geheel van de gevolgde ar tikelen, stelt men vast, dat er 35 artikels verminderd zijn in verhouding tot November, 1 7 c/< zijn gestegen en 43 P/c hebben niet de minste vermin- tfering ondergaan. De daling van het index-getal schijnt en gevolg te zijn van het... goede wder, dat wij 'reeds vergeten zijn, mar waarvan wij niettemin hebben g<ioten in de eerste helft van de maand Pcember. Gewoonlijk is het index-getal voor Qcernber gelijk aan dit van November e! als er dit jaar een verschil van 4 pinten valt aan te teekenen, dan spruit zJks voort uit het feit dat de eieren gevoeliger in prijs daalden dan ver acht werd, en van den anderen kant boter minder in prijs steeg, allebei gevolg van het zachte weer in het j^gin van de Decembermaand. De eieten hebben het index-getal met 3 piaten doen dalen, en ook de boter heeft er nog een puntje bijgedaan. Ook jdjjnt de verwachte prijsvermindering van het varkcnsvleesch op weg. Maar, indien de koude aanhoudt, men zich voor de maand Januari ja(1 een nieuwe stijging verwachten. DE STRENGE WINTER. We hebben ons niet kunnen aanpassen. Al het ongenoegen dat we in dezen tijd aan den Winter beleven,komt hier uit voort dat het zoo vele jaren geen Winter geweest is. Wij hebben in onze streken geen ge legenheid gekregen om ons leven aan te passen aan strenge koude, iaan sneeuw en aan ijs. We meenden er zoowat op te mogen rekenen, dat de harde Winters tot het verleden behoorden. Met zeer geleerde gezichten werd ons verteld.dat de golf stroom warmer is geworden. Andere beoefenaars van de meteorologie een wetenschap die ongeveer even be trouwbaar is, als de kansberekening bij de Koloniale Loterij verzeker den, dat periodes van koude Winters en heete Zomers terugkeerden met tus- schenpoozen die verschillende genera ties overspanden, en dat het nu nog wel weer een paar menschenleeftijden duren zou, aleer we weer in een pe riode van sneeuw en ijs zouden terug- keeren. Het was intusschen wel een feit, dat het onderscheid tusschen de seizoenen zich verweg had uitgewischt. Een weer tje voor de Azuren Kust in Februari en volle Zomer in Maart zooals dit jaar was nauwelijks minder zeld zaam dan Baafmisweer in Augustus. Zoo is 't gekomen, dat we geen re kening meer gehouden hebben met sneeuw en met ijs, bij de zoo snelle ontwikkeling van onze openbare dien sten en vooral van onze verkeersmid delen te halveeren, tot groot ongerief van velen en met gevaar van ontredde ring van heel ons economisch leven. Als ouderen van dagen zich niet herinneren, dat de strengste Wintel s zooveel stagnatie van het trein- en het tramverkeer veroorzaakten, dan heb- j ben ze natuurlijk wel eraan te denken, dat er in dien tijd ook lang niet zoo veel treinen en trams waren. En wat j het vervoer door vleeschelijke paar denkracht betreft, dat ondervond toen nog heel wat méér hindernis door de sneeuw en 't ijs, dan het autoverkeer thans. Maar het is zeker, dat, ware de Win ter blijven voortgaan met ieder jaar met dezelfde felheid terug te keeren wij onze middelen tot bescherming er tegen ook geleidelijk in dezelfde mate zouden hebben ontwikkeld. Deze anderhalve week van nog eens werkelijken eigenlijk normalen Winter, heeft ons geleerd, dat we er vrijwel machteloos tegenover staan. Het ontbreekt onze openbare dien sten aan nagenoeg alle wapens om aan een ernstig koude-offensief het hoofd te bieden. En moest dit offensief hetwelk op 't oogenblik gestaakt schijnt nog een week worden doorgedre ven, gewis zou dan de Schelde toelig- gen en de helft der bevolking op een of andere manier tot werkloosheid ge doemd. Zooals in den Winter van 1890-91. Deze Winter was wel zeer fel de strengste waarvan de oudsten van da gen nog heugenis hebben maar als zoo'n wonder werd hij toch niet aan zien. VOOR EEN NIEUWJAAR. WIJZIGINGEN AAN DE VERHOOGING VAN HET PERSONENVERVOER, DOCH HERINVOERING VAN DE HEEN- EN TERÜGBILLETTEN. DE PRIJS DER ABONNEMENTEN NIET VERHOOGD. HET GOEDERENVERVOER. Wij hebben vroeger reeds gemeld dat de Tarieven van de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwe gen wijzigingen zouden ondergaan. We vernemen nu dat die wijzigin gen vanaf 1 Januari zullen toegepast worden. Ziehier een overzicht der bijzonder ste veranderingen Reizigerstarieven. A. De prijzen van de biljetten van de 3 klassen, zoowel deze aan vol len, als deze aan verminderden prijs, zullen met 18 ten honderd worden ver hoogd. Als tegenhanger wordt nochtans een heen- en terugbiljet ingevoerd. De prijs van dit biljet is gelijk aan deze van twee enkele biljetten aan vol len prijs verminderd met 20 t. h. Het gebruik van de heen- en terug biljetten zal dus de dragers doen ge nieten van een vermindering die onge veer 6 t.h. van de huidige prijzen be draagt. De geldigheidsduur van dit heen- en terugbiljet bedraagt vier werkdagen. Niets wordt veranderd aan de ver minderingen die om welke reden ook aan zekere categorieën van reizigers, ten persoonlijken titel, worden toege staan. De verminderingen, waarvan de reizigers genieten die zich in groep of per bijzonderen tjrein verplaatsen zul len behouden blijven. Deze verminde ringen zullen toegepast worden op de normale prijzen der enkele reiskaar ten. B. Abonnementen. De prijs van de abonnementen geldig op gansch het net, deze van 5 en 15 dagen in begrepen, worden niet verhoogd. Dientengevolge zullen de prijzen van de algemeene abonnementen voor handelsreizigers insgelijks ongewijzigd blijven. De abonnementen voor beperkte af standen zullen een verhooging onder gaan die schommelt met de afstanden. Om op den herhaalden wensch van het klienteel in te gaan, heeft de Na tionale Maatschappij een werkabonne- ment ingevoerd dat goedkooper is dan het gewoon abonnement. Het is echter alleen voorbehouden aan de bedienden en werklieden wier jaarlijksche bezol diging niet hooger is dan 24.000 fr. De titularis van het weekabonnement zal slechts één heen- en terugreis per dag mogen afleggen. Dit abonnement is niet geldig op de Zon- en Feestda gen, noch op de werkdagen tusschen 11 en 14 uur, behalve op de Zater dagen. De prijzen van de schoolabonnemen- ten worden insgelijks aan een verhoo ging onderworpen die verandert vol gens de afstanden. De studenten en de leerlingen die, om hun lessen te volgen zich minder dan zes maal per week verplaatsen, zullen zich een abonnement voor 6 verplaatsingen kunnen aanschaffen, of wel een billet met 75 vermindering dat hun op vertoon van een kaart van bijzonder model wordt afgeleverd. Het weze verstaan dat het abonne ment alsmede het billet met 75 vermindering, slechts zullen benuttigd mogen worden op de dagen waarop de lessen worden gegeven. Een minimum ontvangst van 10 frank wordt ge- eischt voor de enkele en van 1 5 frank voor heen- en terugbilletten. De weekabonnementen zullen niet verhoogd worden. C. Reisgoed. Een verhooging van 10 zal voorzien worden op de vervoerprijzen van het reisgoed. Goederentarieven. De prijzen van de algemeene klas sen 6, 7, 8 en 9 worden met 10 verhoogd, deze van de bijzondere ta rieven 105, 124, 136, 138, en 141 met 15 Worden nochtans van elke verhoo ging ontslagen, de goederen welke ver zonden worden of ontvangen door de clienten die zooals uitdrukkelijk is voorzien in het nieuw bijzonder tarief 100, de verbintenis aangaan 1aan het spoor, zoo bij vertrek als bij aankomst, en voor verder dan 20 kilometer, al hun stukgoed en al hun zendingen der vijf eerste klassen toe te vertrouwen en 2. aan het spoor, door hun trafiek bij vertrek bedoeld sub I een ont vangst van minstens 5.000 frank per trimester te bezorgen. Deze ontvangst van 5.000 frank zal mogen voortko men van al de goederen voor dewelke de vracht al of niet bij vertrek word-t betaald. De verbintenis in bijzonder tarief 100 voorzien, mag slechts aangegaan worden door een persoon of firma wier inrichting gevestigd is op het grondge bied van de Belgisch Luxemburgsche Unie, tenzij dat ze bediend wordt door een Nederlandsche statie van de lijn Mechelen-T erneuzen. De voordeelen van het bijzonder ta rief 1 00 slaan op de vervoeren afkom stig of ter bestemming van de staties, die de inrichtingen van den inschrijver bedienen en die in de overeenkomst staan vermeld. De toepassing van het bijzonder tarief 100 kan steeds bij voorkeur door den toezender-inschrij ver worden geeischt. Opdat op dezen eisch van voorkeur worde ingegaan, moet de afzender op den vrachtbrief, op de daartoe bestem de plaats, de melding «Tarief nr 100» doen voorkomen. Deze melding moet insgelijks in den geleidebrief worden overgenomen. Internationaal Vervoer. Voor den uitvoer, worden de niet verhoogde prijzen in tarief 100 voor zien, toegepast op kolen en de agglo meraten, alsmede op de goederen die vallen onder toepassing van de bijzon dere tarieven nrs 1 24, 1 36, I 38 en 141 zelfs als de afzender de getrouwheids clausule niet heeft onderteekend. Alle bijkomende inlichtingen wat de formaliteiten van toepassing van deze nieuwe schikkingen betreft, zijn ver krijgbaar bij al de handelsvertegen woordigers der Nationale Maatschap pij der Belgische Spoorwegen alsook op de Directie, Bureel 13)4, Leuven straat, 17, te Brussel, Tel. 12.30.50. Zij was 18 jaar geworden en moeder had haar voor haar feestdag een nieuw kleed beloofd. Maar wat te kiezen tusschen al de verschillende kleurige stofjes Dat was werke lijk een moeilijke keus Van het grootste belang wordt ech ter een keus doen wanneer men een geneesmidel moet koopen. Dit moet U weer gezond maken en het pro duct waaraan U uw vertrouwen geeft moet het ook volkomen ver dienen. Aan deze Voorwaarden vol doen de Aspirine tabletten die reeds 40 jaren lang steeds en altijd weer bewijzen hebben gegeven eener goede uitwerking en beste verdraag baarheid. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE De patron had koude gevat tijdens een wandeling in het Park van Elsene. De heer Emile Vandervelde, de so cialistische leider, is Dinsdagmorgen om 5 uur 30 overleden aan de gevol gen van een bloedopdrang in het hoofc opgedaan tijdens een wandeling in het park van Elsene. Zondag na de wandeling, was hij het ontbijt gaan gebruiken in het so cialistisch lokaal te Brussel. De heer Louis De Brouckère, voorzitter van de 2e Internationale, en intieme vriend van de heer Vandervelde, nam deel aan het eetmaal. 's Avonds was de heer Vandervelde naar de cinema gegaan en toen hij weer thuis kwam, werd hij door een ongesteldheid aangegrepen. Rond half elf geraakte hij buiten kennis, en hij is overleden, zonder tot het bewustzijn terug te keeren. DE DEN LEVENSLOOP VAN PATRON Sinds zijn zestiende jaar was hij een overtuigd socialist. Emile Vandervelde werd geboren den 25 Juni 1866 te Elsene-Brussel. Ofschoon hij stamde uit een begoede familie (zijn vader was vrederechter te Elsene, en van zeer gematigde libe rale gezindheid), sloot hij zich reeds, op zijn zestiende jaar aan bij de Li- gue Ouvrière van de stadswijk, waar hij woonde, en toen in 1885, de Belgi sche Werkliedenpartij werd gesticht, was Vandervelde een van de voor naamste stichters, samen met De Boeck en Anseele. algemeen ontwapening. Sinds 1925, was hij leeraar aan de Brusselsche Hoogeschool, en in Octo ber 1927 trad de heer Vandervelde in het huwelijk met de Brusselsche doc tores Mevrouw Beekman. Deze was zijn tweede vrouw. Zijn eerste vrouw, Mevrouw Lala Vander velde was een Engelsche, de geschei den echtgenoote van den heer KufFe- rath, de gewezen bestuurder van den Muntschouwburg. Uit dit eerste huwe lijk waren geen kinderen gesproten. Zijn tweede vrouw, Mevr. Beekman is de dochter van de gekende schrijf ster Beekman, en de gescheiden echt genoote van een geneesheer, bestuur der van het sanatorium van Tombeek, en medewerker van meerdere socialis tische instellingen. In 1935, trad bij andermaal in de Regeering, als Minister zonder Por tefeuille van de eerste regeering van Zeeland, later als minister van Volks gezondheid, in de tweede regeering van Zeeland, welke hij om principieele redenen, verliet den 28 Januari 1937, omdat hij zich met de politiek van den heer van Zeeland, dien hij niet links genoeg oordeelde, niet kon vereenigen. De heer Vandervelde was tot op zijn laatsten dag voorzitter van de Belgi sche Werkliedenpartij, die zijn ontslag tijdens het jongste congres aangeboden nog steeds niet had aanvaard. Zijn partijgenooten hadden nog pas zijn mandaat als voorzitter van de so cialistische Kamerfractie vernieuwd, nadat zij de heer Wauters hadden aan gesteld als zijn co-adjutor, om hem te helpen bij het volgen van de Kamer debatten. De «patron» leed inderdaad sinds vrij langen tijd, aan een steeds toenemende hardhoorigheid, en zoo zag men hem met n steeds omvang rijker wordend apparaat in het parle- Hij verwierf het doctoraat in de rech- ten aan de Brusselsche Universiteit, op ment verschijnen, om ondanks alles den jeugdigen leeftijd van 19 jaar, jtoc" de debatten te kunnen volgen, maar slechts zelden trad hij op in' s P°**"ckc legeilStrefcrs nebben rechtskundige aangelegenheden, tenzij vanzelfsprekend nooit daarop gezin- in politieke processen. Zijn politieke opleiding ontving hij van den grooten liberalen leider Paul Janson, vader van staatsminister Janson en de grootvader van den huidigen eersten minister, den heer Spaak. Sinds 1894, zetelde hij onafgebro ken in de Belgische Kamer, en onge veer even lang was hij de leider van speeld, Degrelle moest komen, om daarin verandering te brengen, en in zijn blad, geregeld den heer Vander velde af te beelden met den traditio- neelen hoorn. Bekend staat, dat Koning Albert, den heer Vandervelde tot zijn vrien den rekende, hem herhaaldelijk raad pleegde, en groot vertrouwen in hem de socialistische partij, waar alleen in koesterde. de jongste jaren zijn gezag eenigszins Omgekeerd waren de twee personen aan het tanen ging, ofschoon hij steeds waarvoor de heer Vandervelde den omringd bleef door de onverdeelde grootsten eerbied koesterde Koning sympathie van al de partijgenooten, Albert en president Masaryck. Hij ver die allen, met den grootsten lof en den telde van Koning Albert, dat hij dezen grootsten eerbied, over hem spreken. no°it ging opzoeken na een besluit Den 4 Augustus 1914, bij het uit- te hebben genomen, maar steeds vóór breken van den wereldoorlog, werd de f>'j een besluit nam, en dat hij graag heer Vandervelde benoemd tot staats- beroep deed op het ruime inzicht van minister en in Januari 1916 werd hij t den grooten Vorst. minister zonder portefeuille. Moesten wij in Belgie een repu- Den 4 Augustus 1917 werd hij mi-i bliek stichten, ik zou de eerste zijn, nister van de Intendantie bij de toen- om te stemmen voor Koning Albert als malige regeering te Le Havre, en dit i president, placht hij soms te zeggen. ambt bleef hij vervullen tot op 2 1 No-Hij was ook de eerste Belgische par vember 1918, toen hij overging naar lementair, die onzen Congo bezocht. Rechtswezen. j Met hem verdwijnt een heel stuk Den 24 October 1921 trad hij uit van onze vaderlandsche geschiedenis, de regeering Carton de Wiart, en kor-want bij schier alle gebeurtenissen en ten tijd nadien, werd hij als opvolger 1 besluiten heeft de patron een rol van Ramsay Mac Donald verkozen tot gespeeld, hetzij een actieve aan het voorzitter van de 2e Jnternationale. j hoofd van 'n ministerieel departement. Dit ambt vervulde hij nog toen hij den hetzij 'n passieve als hoofd van een 17 Juni 1925 in de regeering Poullet- Partij, die veel aan hem te danken Vandervelde trad, als minister van heeft. Buitenlandsche Zaken. Zijn opvolger in de Kamer. In de daaropvolgende regeering H. I De opvolger van den heer Emile 1V,a?.T?1 st^den 25 MeiiVandervelde in de Kamer is de heer behield hij hetzelfde ambt. i j j iii .Leo Meysmans, oud-ondervoorzitter lijdens zijn ministerschap bracht zijn yan dp |^amer houding tegenover Mussolini er de Ita liaansche regeering toe, den Gezant van Brussel terug te roepen. In den Zomer van 1927 was Van- De teraardebestelling. Een wensch bij testament uitgedrukt, door den overledene is, dat zijn be- dervelde, toenmaals voorstander van grafenis zoo eenvoudig mogelijk zou toegevingen aan Duitschland, ook tegeschieden, en geen officieel karakter vinden voor een onpartijdig onderzoek i dragen zou. van de kwestie van de zoogenaamde Deze begrafenis had plaats te Brus- vrijschutters tijdens den oorlog, die i sel. Vrijdag namiddag om 2 uur. de Duitschers als voorwendsel hadden Er werd slechts een enkele rede ui>- aangewend voor hun moordpartijen in j gesproken door den heer de Brouckère verschillende steden van ons land. Het J voorzitter van de Socialistische Arbei- is intusschen niet tot dat onderzoek dersinternationale, die trouwens sprak gekomen, en den 21 November 1927 als intiem vriend van M. Vandervelde. werd de heer Vandervelde als minister j van Buitenlandsche Zaken opgevolgd door den heer Hymans. Onmiddellijk na zijn aftreden ver klaarde de patron zich partijganger van de ontruiming van het Rijngebied, en hij behoorde mede tot diegenen die het Diktat van Versailles, dat hij nochtans in 1918 als Belgisch afge vaardigde mede had onderteekend,wil den 1 en. Tevens ijverde hij voor WOtl Doos 5 fr. Pc'lftfr Jr Cil2H.\,,a£ti<ilKbn V »n 31 m

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1