Eindelijk een Nieuwe Regeering VAN 0M800FHUJ GESPROKEN Doch... voor hoelang I Het Conclaaf vastgesteld op 19 JAAR. NUMMER 9. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS M Pierlot vormt een Tweeledig Ministerie. 6. Binnenlandsche Zaken en Volks gezondheid, M. Eekeleers, Socialist. DRINKT KING STOUT BIJ REX DRINKT CASTAR BIER 1 VI a tl r t a. s. WEEKBLAD 26 CENTIEMEN. ZONDAG 26 FEBRUARI 1939. ABONNEMENTEN Jaar, per post 16 Congo 25 Frankrijk25 Amerika30 Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. fr. fr. fr. fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. DE NIEUWE REGEERING. Hieronder geven we de lijst van de nieuwe Ministers 1Eerste Minister en Landbouw M. Pierlot, katholiek. 2. Justitie, M. Deschrijver, Katho liek. 3. Openbare Werken en Verkeers wezen, M. Marck, Katholiek. 4. Ekonomische Zaken, M. Richard, Katholiek extra-parlementair. 5. Buitenlandsche Zaken, M. Sou dan, Socialist. 7. Arbeid en Sociale Voorzorg, M. Wauters, Socialist. 8. Financies, M. Gutte, Liberale ex tra parlementair. 9. Openbaar Onderwijs, M. Blan- quaert, Socialist extra parlementair en professor te Gent. I 0. Landsverdediging, Generaal De- nis, onafhankelijke extraparlementair. 1 1Kolonies, M. Heenen, extra-par lementair, gewezen Vice-Gouverneur- Generaal van Congo. De Conferentie bij den Heer Pierlot De leiders van de drie traditoneele partijen hebben Vrijdagnamiddag ver gaderd in de woning van den heer Pierlot. Waren aanwezig van liberale zijde, de heeren Max en Henricot, voorzitters der parlementaire linkerzijden Devè- ze en Hymans, Staatsministers van socialistische zijde, de heer Spaak, ont- slaggevend eerste minister de heeren Fischer en Vinck, voorzitters der parle mentaire socialistische linkerzijde van katholieke zijde de heer Van Cauwe- laert, voorzitter van de Vlaamsche rechterzijde der Kamer de heeren Carton de Wiart en Van Overbergh, voorzitters der parlementaire rechter zijden. De liberale mandatarissen verlieten het eerst de vergadering, weigerende een verklaring af te leggen. Een hunner zegde slechts dat er nog een straaltje hoop op een overeenkomst bestond. De socialistische afgevaardigden leg den meer optimisme aan den dag. «Wij hebben, aldus verklaarden zij, de mogelijkheid van de liberale deel name aan de regeering onderzocht. De heer Pierlot zet zijn raadplegingen nu voort De katholieke parlementsleden wa ren met den heer Pierlot in gesprek gebleven na de vergadering. Tijdens deze vergadering moet men andermaal gesproken hebben over de zaak Martens. De katholieken meen den dat zoowel de beschuldigingen als de weerleggingen, door de eere-jury, waarvan vroeger sprake, moesten wor den onderzocht, maar de liberalen moeten hebben aangedrongen op het ontslag van den geneesheer uit Deynze Deze mogelijkheid werd dan ook door de vergadering overwogen en daarop is men uiteengegaan. Vrijdag avond verklaarde de heer Pierlot het volgende Ik meen nog steeds ernstige kan sen tot slagen te bezitten. Ik blijf dus in de bres, maar indien ik Zaterdag geen resultaat bereik, zal ik mijn po gingen niet langer voortzetten. Alles wat ik u nog zou kunnen zeg gen zou slechts nadeelig kunnen zijn voor het resultaat der gesprekken met de personaliteiten van de verschillende groepen met dewelke ik onderhandel. De Liberale Voorwaarden. De liberale voorwaarden voor de deel name aan de regeering, schijnen thans zeer duidelijk te zijn gesteld als volgt 1Ontslag van Dr. Martens als lid van de Academie. Een eereraad zou volgens de libera len een kaakslag zijn voor de magistra ten, die destijds Dr Martens hebben veroordeeld. De nieuwe feiten zijn vol gens de liberalen, overbodig, daar het dossier Martens rijk genoeg is voorzien Verder werd voor de benoeming van Dr Martens de Faculteit der Medecij- nen te Gent niet eens geraadpleegd. Dat achten de liberalen voldoende. 2. De liberalen wenschen drie mi nisteries in plaats van twee. In een regeering van 14 ministers DE POPERINGSCHE ACCORDEONISTEN Lokaal Café des Allies Yperstraat, 3. hadden zij er drie, zeggen zij, en er is geen reden, om in een regeering met één minister minder, juist een liberaal minder te nemen. 3. Openbaar Onderwijs moet aan een liberaal blijven. 4. Geen waarborgen mogen worden verstrekt voor de scheiding van het ministerie van Openbaar Onderwijs. Tijdens het hooger aangehaald ge sprek, werd reeds een ontslagbrief van Dr Martens opgemaakt, waarin te ver staan gegeven werd, dat later de Aca demieleden hem zouden kunnen co- opteeren. Dr. Martens was Vrijdag te Brussel, en weigerde ontslag te nemen. Uiteenzetting van den Heer Janssen. De katholieke afgetreden Minister van Financies, heeft tijdens de verga dering van het Katholiek Directorium gezegd, dat over korten tijd het land weer beroep zal moeten doen op de geldmarkt en dit voor bedragen van verschillende honderden millioenen. In dien de regeering vertrouwen inboe zemt, kan het land jaarlijksch in Belgie zelf een half miljard leenen, maar een socialistisch-katholieke regeering zou leiden tot een herhaling van de toe standen van 1926, en zoowel het ver trouwen in het binnenland als in het buitenland ten zeerste schokken. De Koning bemoeit er zich mede. Zaterdag namiddag verschenen in Koninklijk Paleis de Staatsministers P. Hymans, Max en Devèze, liberalen, die met den Vorst een onderhoud hadden dat een uur duurde. Zij weigerden echter, eenige verkla ring af te leggen. Daarna ontving de Vorst, de heer P.-E. Janson, liberaal. Even later kwa men de heeren Wauters, socialist en minister Marck, katholiek, eveneens in het paleis aan. Deze drie personaliteiten verlieten het paleis en ook van hen viel niets nieuws te vernemen. Even later verliet de Vorst het pa leis en begaf zich naar het kasteel van Laeken. Zondag morgen zou de heer Pierlot zijn onderhandelingen voortzetten. De Liberalen handhaven hun Standpunt. Zondag morgen had de heer Pierlot dan telefonische gesprekken met de heeren, die Zaterdag door den Ko ning in audiëntie werden ontvangen. Het bleek dat de liberalen hun stand punt handhaafden Martens of de Li beralen. Van den anderen kant bleven ook de Martensvrienden op hun standpunt. Van een spontaan ontslag was geen kwestie, en ook dacht men niet aan een intrekking van de benoeming. Wel dacht men nog steeds aan den eereraad,waarover reeds vroeger kwes tie, wijl men van oordeel bleef, dat geen reg!eering aan het bewind zou kunnen blijven met deze kwestie als een hypotheek, drukkend op ieder van haar dagen. De Socialisten aanvaarden het aanbod van Portefeuilles. Maandag morgen heeft de heer Pier lot de heeren Wauters, Eekeleers en Soudan, de socialistische parlementai ren, die hij een portefeuille aangebo den heeft, opnieuw ontmoet. De drie socialistische kandidaat-mi nisters aanvaardden de hun aangebo dene portefeuilles. DE NIEUWE MINISTERS Eerste Minister Hubert Pierlot De heer Hubert Pierlot werd gebo ren den 23 December 1883 en werd senator verkozen in 1926. Hij is ad vocaat en reserve-luitenant van de gre nadiers. Als kabinetshoofd van den eer sten minister van 1919 tot 1920 was hij verslaggever van talrijke wetsont werpen van militairen aard. Hij was minister van Binnenlandsche Zaken en minister van Landbouw in de tweede regeering van Zeeland.Als parlements lid vertegenwoordigt hij de provincie Luxemburg. In 1935 was hij voorzitter Vanaf Maandag 27 Februari 1939, zullen wekelijks lessen gege.en v/oraen van Sol- fiee en Accordeon. Deze lessen zijn kosteloos en beginnen om 6 Yz uur 's avonds. AUe verdere inlichtingen bij den secretaris Julien Houwen, Noordstraat, 14, Pop. van de Katholieke Unie. Minister Eeckelers De heer Willem Eeckelers werd ge boren op 2 September 1883 te Bergh. De Antwerpsche gewezen schepen van Onderwijs zetelt sedert 1919 in de Kamer. Minister Gutt De heer Camille Gutt werd op 1 4 November 1884 te Brussel geboren, studeerde in de rechten aan de univer siteit aldaar en was tot in 1914 als advocaat en journalist werkzaam. Tij dens den oorlog was hij secretaris-ge neraal van de Belgische Bevoorradings commissie te Londen. In 1919 werd hij aangesteld als secretaris-generaal van de Belg. Commissie voor Herstelbeta lingen. Verder was hij kabinetshoofd van den heer Theunis, toen deze het departement van Financiën beheerde en werd hij in I 934 minister van Fi nanciën van de regeering Theunis, die in Maart 1935 door de eerste regeering van Zeeland werd opgevolgd. Minister Soudan De heer Eugène Soudan werd op 4 December 1 880 te Ronse geboren en is sedert 1919 volksvertegenwoordiger van het arrondissement Audenaerde. Hij was minister van Rechtswezen in de eerste regeering van Zeeland en minister van Financiën in de regeering Janson. Minister Wauters Minister Wauters is 48 jaar oud. Hij bestuurt het dagblad Le Peuple Tevens is hij professor aan de univer siteit te Brussel. In de regeeringen van Zeeland en Janson was hij minister van Volksgezondheid. Minister De Schryver De heer De Schryver werd in 1 898 te Gent geboren. Hij is advocaat bij het Beroepshof van Gent en werd op 5 April 1925 tot plaatsvervangend volksvertegenwoordiger gekozen. In vervanging van den heer Cuelenaere tot senator verkozen, werd hij effectief kamerlid op 7 Maart 1928. Hij was achtereenvolgens minister van Land bouw van 13 Maart 1935 tot 13 Juni 1936 en minister van Binnenlandsche Zaken van 13 Juni 1936 tot 24 No vember 1937. Minister Blanquaert De heer Edgard Blancquaert werd in 1894 geboren. Hij studeerde aan de universiteiten van Gent en Brussel en promoveerde tot doctor in de Ger- maansche philologie. Hij maakte den oorlog mee, deels aan den Yzer en deels in Congo. Een tijd lang was hij atheneum-leeraar te Gent en in 1925 werd hij docent aan de rijksuniversiteit aldaar. Hij werd in 1930 tot gewoon hoogleeraar benoemd. Verder is hij lid van de Kon. Vlaamsche Academie en van den Vlaamschen Cultuurraad. Als zoodanig was hij mede-ondertee kenaar van het ontwerp tot splitsing van het ministerie van Openbaar On derwijs. Minister Richard De heer Raoul Richard werd op 5 Juni 1885 te Namen geboren. Hij stu deerde aan de hoogeschool van Leu ven, waar hij de diploma's van mijn ingenieur en ingenieur-electrieker be haalde. Hij werd beheerder van ver schillende maatschappijen der Sofina- groep. Verleden jaar werd hij tot di recteur dezer onderneming benoemd Hij is tevens beheerder van de Natio nale Maatschappij van Spoorwegen, Minister Heenen De nieuwe minister van Koloniën werd geboren te Hasselt, op 20 Janu ari 1 880. Zijn eerste termijn in Congo was ten einde in April 1911. Aan de Afrikaansche veldtochten nam hij deel als beroepsofficier, eerst aan het hoofd van een compagnie, la ter van een bataillon en ten slotte als brigade-staf-overste. De heer Heenen nam eveneens deel aan de reis die Koning Leopold, toen Kroonprins, ondernam naar Congo in 1925. In 1926 was hij gehecht aan het kabinet van den minister van Kolo niën. Hij keerde naar Congo terug als vice-gouverneur-generaal, en bestuurde de provincie Katanga. Hij werd zeer populair in de kolonie, te oordeelen naar de verschillende sympathie-betoo gingen, bij zijn vertrek ingericht. Te rug in België, nam hij opnieuw actie ven dienst bij het leger en hij werd luitenant-kolonel bij de grenadiers. De nieuwe minister is voornamelijk op de hoogte van de administratie van Congo. PRIJSKAMP VOOR UITVINDINGEN Zij eraan herinnerd dat een belangwek kende prijskamp voor uitvindingen uitge schreven wordt door de Foire de Paris waar bij de Belgen worden toegelaten. Vijf en twintig duizend Fransche franken zijn ter beschikking der Jury om verdeeld te worden onder de uitvinders die blijken geven van vindingrijkheid en uitzonderlijke begaafdheden. Bij J. Gevers, Aalmoezenierstr., 70, Ant werpen kan men kosteloos een fotoafdruk der inlichtingen bekomen betreffende de voorwaarden en aanvragen tot deelname. Deze moeten uiterlijk vóór 15 Maart inge diend worden men dient dus onverwijld de hand aan het werk te slaan. Aan den prijskamp van verleden jaar heb ben 23 Belgen deelgenomen. Prijzen werden behaald door onze landgenooten L. BOU- LANGER v<jor zijn verkokkingsoven met lagere temperatuur J. FLECHY voor zijn toestel tot het fotografeeren van de kracht van den wind J. MOSSAY voor zijn uitvin ding voor het verhinderen van het losgaan der moeren J. TASSIAUX voor zijn ver vormbare hangmat J. JESPERS voor zijn toestel tot het nemen der maat voor kleer makers, enz. Uitvinders aan 't werk. Een Nieuwe Rex-Partij De afgetreden rexisten hebben de volgende verklaring aan de pers me degedeeld In verband met ons uittreden uit de Rex-beweging logenstraffen wij uit drukkelijk alle geruchten en persbe richten, volgens dewelke wij op onze beslissing zouden teruggekeerd zijn of willen terugkeeren wij blijven op ons stuk staan. Wij bevestigen nogmaals dat wij nimmer bedoeld hebben ons met Dr. Martens te solidariseeren, zooals het verkeerdelijk voorgesteld werd. Het is ons inzicht, met de vrien den, die ons standpunt bijtreden, sa men te blijven en onze gedachten door een orgaan te verspreiden Deze verklaring is onderteekend door Paul De Mont, Odiel Daem, André Cox, Achiel De Waele, A. Beun Charles Convent, De Bruyn. Volgens den heer De Mont zou het nochtans niet in de bedoeling van de afgescheurde rexisten liggen, een nieu we partij te stichten. Wat zullen zij dan doen Van tijd tot tijd krijgen wij het Rexistisch modderbladje onder de deur geschoven. Bij voorbaat weten wij wat er onder de Rubriek Poperinge vermeld staat. De zeer beruchte proza van den afgestorven Schepen kent eenieder te Poperinge. Het perscomiteit van Rex, waarachter sommige intellectueelen zich schuilen, meent te recht den woordenschat van den vermaarden leerhan delaar te moeten aanvullen. Maar het blijft er vingerdik opliggen Heimwee en wrok van afgunstige en onbeschofte lieden die niet kunnen verkroppen dat zij bij de volksraadpleging afgekeurd werden. Dit wekelijksch uitmaken, die potsierlijke scheldwoorden en verdacht makingen laten ons toch zoo koud. Uit die moddercampagne zullen wij zeker geen wapen smeden om een antwoord op te dienen. De gevoelens die wij ten opzichte van de Gombertianen koesteren is een waar medelijden om die dolende sukkelaars. Zij hebben van het Zwijnenvleesch geëten en zijn ervan gestorven, de schuimende Champagne kon hen zelfs niet verhelpen na de verkiezingen zoo hoorden wij onlangs een Pope;ingsche zwanzer spotten. Wij vernemen toch echter dat Rex Pops zich aan nieuwe verdacht makingen bezondigt, en daar andere Politieke personages in de zaak be trokken zijn meenen wij een terechtwijzing te moeten doen. Zoolang Gombert en C' zich aan ons persoon bezeerden, antwoordden wij met de diepste misprijzende onverschilligheid. Die lage Politiekers weten toch zeer goed dat zij het pleit verloren hebben en zij door de Poperingsche bevolking weggejaagd werden. De wijze leider zal wel eerstdaags een juridische studie laten ver schijnen over de stemverrichtingen, opneming der stembrieven en hertelling (soort Vade mecum voor niet ingelichte getuigen). Maar dit neemt niet weg dat geheel de kliek van het stadhuis afgerold is met een pak van 1000 voorkeurstemmen. Nochtans gaat de Rextaal zijn reeds lang versleten gang Omkooperij. nog omkooperij... steeds omkooperij». Waarlijk de Rexbeweging schijnt gemaakt te zijn geweest om de Politiek der Gombertianen te dienen. De Gombertianen waren Rexist avant la let- tre t.t.z. alvorens de Rexbeweging tot stand kwam, omdat zij nooit anders dan Modderpolitiek en Schandalenopzoeking gekend hebben. Het land door werd Degrelle en zijn vernielingswerk van de hand ge wezen. Poperinge heeft den brutaler kazakkedraaier en zijn evolueerende bondgenooten naar de maan gezonden. De Vereeniging met schandalenbejag Gombert en C° die steeds de principieele begrippen van Omkooperij aangekleefd hebben, denken dat andere partijen ook den strijd onder dit motto voeren. Neen, Heeren Rexisten of Gombertianen De plaatselijke leider der Werkliedenpartij hebben wij niet omgekocht omdat die politieke tegenstre ver en de gemeentebelangers niet vatbaar zijn voor de lagere gevoelens die in uw midden heerschen. Wij hebben gedronken noch geschonken op de kosten van ons kiesbudget Vóór noch na de verkiezingen Wij weten heel goed dat voor een voortvluchtige alle middelen om er te geraken goed bevonden werden. Maar bij ons zijn er geen judassen, geen Politieke lafaards meer. Dat eenieder te Poperinge het zijre bijgedragen heeft om van een onge- wenschten brutalen schepen verlost le zijn is vanzelfsprekend. Doch zulks gebeurde zonder dat wij het rexprii.cipe van omkooperij dienden aan te werven. Poperinge zal het allerlaatste lasterend wapen van een Politieken schurk die nog de nagedachtenis van onzen naasten bloedverwant wil schenden aan de kaak stellen. Wij zouden staaltjes bij de vleet uithalen die den gewezen scfhepen schaakmat zouden zetten. Wij doen het liever niet, uit eerbied voor de nage dachtenis van Vader die het recht hreft in vrede te rusten. Het zal volstaan van enkel op het volgende te wijzen, nl. dat het ons zonderling en onbegrijpelijk voorkom' dat, hij die uit ONS HUIS VERBAN NEN EN DOOR AL DE ONZEN VERLATEN WERD nog steeds meent de eenige eerlijke Politieker te zijn ARTHUR LAHAYE. DE KEUZE VAN DEN NIEUWEN PAUS. Het Conclaaf tot het kiezen van een i nieuwen Paus zal, naar thans is vast gesteld, op 1 Maart beginnen. Niet alle kardinalen zullen aanwe zig zijn bij de opening. Ongeveer 250 personen zullen worden ingesloten in een deel van het Vaticaan, waarbij in begrepen de Sixtijnsche kapel. De Zuid-Amerikaansche kardinalen Cópello en Da Silvieira Cintra, alsme de kardinaal O'Connell, de aartsbis schop van Boston, zullen tijdig voor de plechtige opening van het Conclaaf in Rome kunnen zijn. De maalboot «Neptunia» zal name lijk reeds op 28 Februari te Napels aankomen, 1 5 uur voor den officieelen tijd van aankomst. Reuter meldt voorts, dat wegens de wel nauwe, maar toch delicate betrek kingen tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering heel waarschijn lijk, weer een Italiaansche kardinaal tot Paus zal worden gekozen. De «Relazioni Internazionali» schrijft De keus zal uitgaan naar een «goeden herder», die een «homo novus» is ten aanzien van de wereldsche machten, een kardinaal derhalve, die in zijn vo rige werkzaamheid niet met eenigen politieken factor in conflict is geraakt. De kardinalen zullen, volgens het blad zich tevens uitspreken over de keuze van een kardinaal-staatssekretaris. Hier mede zou een toestand uit het verleden terugkeeren, waarin onderscheid ge maakt werd tusschen het geestelijk ge zag van den Paus en de politieke ver antwoordelijkheid van den staatssecre taris, zooals het geval is geweest ten tijde van Pius VIII met kardinaal Con- salvi, en van Leo XIII met kardinaal Rampolla. De eerste kardinaal, die thans per vliegtuig t'e Rome is aangekomen om er deel te nemen aan een Conclaaf is de patriarch van Lissabon, kardinaal Concalves Cerejeira, die Zaterdag om half zes, komende uit Lissabon, in de luchthaven van het Lido is geland. De kardinaal is 5 1 jaar en tien jaren geleden kardinaal geworden. Het is jde jongste der kerkvorsten.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1