Ces Zonderlinge Paasch-Atmosfeer zoowel in Binnen- als in? Buitenland. Verkiezing der Provinciale Senators. Aanstelling van de Nieuwe hamers. HITISR'S HOOGMOEDIG NASTREVEN De Internationale Toestand. Sproeten komen vroeg Sprutol in alle Apotheken. 19 JAAR. NUMMER 16. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 16 APRIL 1939. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN Algemeene Onzekerheid I Uitgevers-Eigenaars DUPONT GEBROEDERS Yperstraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN HOOGER ONDERWIJS CENTRALE EXAMENCOMMISSIE Provinciale raad van West-Vlaanderen 2 kath., 1 soc., 1 V.N.V. Provincale Raad van Oost-Vlaanderen 2 kath., 2 soc., 1 lib., 1 V.N.V. Provinciale Raad van Antwerpen. 3 kath., 2 soc., 1 lib. Provinciale raad van Limburg. 2 kath., 1 V.N.V. Provinciale Raad van Brabant. 2 kath., 2 lib., 3 soc., 1 rex. Provinciale raad van Luik. 3 soc., 1 lib., 1 rexist. Provincial raad van Luxemburg. 2 kath., 1 rex. Provinciale raad van Henegouw 4 soc., 1 lib., 1 kath. Provinciale raad van Namen. 2 soc., 1 kath. Kamer en Senaat zijn Donderdag bijeen gekomen Validatie der kiezingen De zitting hervat DE NIEUWE SENAAT EEN NIEUWEN SENATOR NEEMT REEDS ONTSLAG. Enkele militaire voorzorgsmaatregelen door ons land genomen. Kranige Redevoeringen van Eerste Ministers Daladier en Chamberlain. VIER- TOT VIJFDUIZEND MAN OPGEROEPEN GEEN ABNORMALE TROEPENBE WEGINGEN AAN ONZE GRENZEN VERKLARING VAN DEN HEER DALADIER Vrede in vrijheid en eer J Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Postcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Belgie heeft, pas een paar weken geleden, zijn verkiezingscampagne be sloten met een stemming, die, in al- gemeenen zin en voor allen, die het goed meenen met de hoogere belan gen van het Land, gunstig kon schijnen De ordelievende elementen in het land konden victorie kraaien en het is niet de verkiezing van een Frenssen, of een Grammens, die aan dezen al- gemeenen indruk afbreuk kon doen. Ondertusschen heeft de Koning nochtans niet alleen zijn raadplegin gen begonnen, maar ook reeds een ka tholieke personaliteit, den aftre denden eersten minister Pierlot gelast, peilingen te doen. En nu schijnen, na die eerste week, die peilingen niet bijzonder gunstig uit te vallen. Onder voorwendsel, dat tal van per sonaliteiten, die gehoord zouden moe ten worden, zich aan de zee of in de Ardennen met verlof bevinden, heeft de heer Pierlot, zijn raadplegingen dan maar liever gedurende de Paaschda- gen geschorst zoo heet het ten minste al zijn we van meening, dat al de mi- nistrabelen, in een klein Landeken als Belgie, in minder dan een drietal uren ter plaatse zouden zijn indien een mo gelijk kabinetsvormer hen moest ver zoeken naar Brussel te komen. De waarheid zal wel zijn, dat, na het stemmen van de dagorde, die men kent, door den Algemeenen Raad der socialistische partij, die liefst wat in de oppositie zou willen gaan en geens zins den wenk schijnt te willen invol gen, die, Zondag 2 April, door het kiezerskorps aan het extremisme werd gegeven, de heer Pierlot tot de slot som is gekomen dat er eigenlijk, in de eerste dagen, moeilijk iets te beginnen zou zijn. En daar de Tijd, tenslotte, nog het bestwerkend element is, wanneer men voor groote moeilijkheden staat, zal hij dan maar gemeend hebben, dat een paar dagen nadenken laten aan iedereen, nog het beste was. Zulks heet tijd winnen... maar of nu, aldus tijd winnen... of beter ge zegd verliezen, de oplossing zal bren-, gen aan de financieele moeilijkheden, voor dewelke we staan, valt te betwij felen. Evenals het te betwijfelen valt, of het goed is, dat we, met het oog op den gespannen internationalen toestand beheerd worden door een regeering, die, in feite, ontslagnemend is van het oogenblik af van haar ontstaan en die zich niet eens voor het ontbonden par lement durfde wagen, terwijl het zeker is, dat ze, in haar huidigen vorm, door het nieuwe parlement zou worden om vergeworpen. Onmiddellijk schijnt ons wel geen gevaar te bedreigen, maar de voorbe reidselen die zelfs onze Noorderburen, sedert Zaterdag, nemen, wijzen er wel op, dat het de hoogste tijd zou zijn, dat wij aan een vaste en sterke re geering zouden geraken. Over de maatregelen, die men in Nederland neemt, kunnen we zeggen dat dergelijke besluiten door ons niet genomen moeten worden, om de een voudige reden, dat al de vereischte maatregelen bij ons, op een bijna be stendige wijze, in de laatste maanden werden vastgelegd en uitgevoerd. Ondertusschen is er nog niet veel méér klaarte gekomen in den interna tionalen toestand. Elkeen schijnt het er over eens, dat niet het verlangen om Albanië, als dusdanig, in te nemen en te veroveren, Mussolini ertoe gebracht kan hebben, gewapenderhand tegen het politie- en gendarmen-leger van Koning Zogou op te treden. Economisch brengt Albanië Italië niets bij, wat het nog niet door de bestaande verdragen bezat en als le vensruimte moesten de Italiaansche legers het land niet bezetten, om er, voor de Italiaansche onderdanen, alle gemakkelijkheden van inwijking te be komen... deze hadden ze al, in de meest ruime mate. Buiten de redenen, die reeds werden opgegeven, nl. de omsingelingspolitiek zooals ze in Duitschland wordt ge noemd, van Engeland te breken, door de Staten te bedreigen, die ge neigd zouden kunnen zijn, om zich te laten op sleeptouw nemen door Enge land, in dezes politiek tegen Duitsch land en de as Rome-Berlijn buiten ook de betrachting, om vasten voet te nemen in den Balkan en meteen de Adriatische Zee te beheerschen, ver mits nu deze zee, op haar smalste ge deelte, waar ze nauwelijks 75 kilome ter breed is, volledig onder een Ita- liaansch kruisvuur genomen kan wor den, meent men ook nog een andere beweegreden gevonden te hebben voor den aanval op Albanië. Sedert, misschien wel al te licht zinnig, de kreten Corsika, Tuni- sie in de Italiaansche Kamer opgin gen, heeft Mussolini zich niet enkel re kenschap kunnen geven van de onver deeldheid van het Fransche volk, daar waar het gaat, om de verdediging van het heele Fransche grondgebied, maar hij moet ook vernomen hebben, dat Italië absoluut niet bij machte is, met eenige kans op succes, een aanval op T'unisie te wagen. Volgens de ingekomen verslagen, zouden er, voor zulke operatie, niet minder dan 300.000 man aan de grens van dit gebied moeten kunnen samen getrokken worden, daar waar men, maximum, op een derde van deze ef fectieven kan steunen. Om zijn prestige hoog te houden en om de fascistische troepenleiders te overtuigen, dat alles wat de as Rome- Berlijn opbrengt, niet naar Duitschland gaat, zou dan deze expeditie uitgevon den zijn, die, eenerzijds, niet al te veel geld, noch bloed zou kosten en die toch den indruk zou wekken, bij het Italiaansche volk, dat ook Italië wat aan de as Rome-Berlijn te winnen heeft. In Amerika in 't bijzonder, schijnt men in deze daad, die Italië weinig moet opbrengen, terwijl ze het verzet van heel de wereld moet aanwakkeren, een bewijs te zien, dat financieel en economisch, de plannen van de autar- chische staten, schipbreuk hebben ge leden en dat deze zich genoodzaakt zien, ook op gevaar af, erdoor ten onder te gaan, nu operaties te begin nen, waarbij ze zich niet meer kunnen beroepen op eigen recht, maar die hun opgedrongen zijn, omdat een langer wachten, op een keering. in den toe stand, den ondergang van hun regiem zou beteekenen. De Amerikaansche middens, die dezen uitleg verspreiden, nemen mis schien wel al te zeer, hun wenschen voor werkelijkheid, maar zeker is het, dat de steeds verhaaste drang, die in de laatste operaties van Duitschland en Italië tot uiting komt, de alluren aanneemt van een spelletje van onder of boven, een spelletje op leven en dood, maar dat voor hen des te ge vaarlijker wordt, naar gelang de open bare wereldopinie, zich méér en méér tegen hen kant. M. in het voorjaar, koop tijdig een pot 1' ZITTIJD 1939. De afgevaardigde van de regeering zal op het Provinciaal Bestuur (Bureel 12) te Brug ge, van 20 tot en met 30 Mei 1939, Zonda gen en Feestdagen uitgezonderd, tusschen 10 en 12 uur, de inschrijvingen opnemen van de kandidaten die, gedurende den eersten zittijd 1939 Juli-Augustus) zich ten over staan van de door de Regeering ingestelde C-ntrale Examencommissie wenschen aan te melden, met het oog op het bekomen van een wettelijken academischen graad. Al de examens moeten volgens het stelsel der wet van 21 Mei 1929 worden afgelegd. De inschrijvingen moeten persoonlijk of door een gevolmachtigde genomen worden. Schriftelijke aanvragen om inschrijving wor den streng geweigerd. De kandidaten die, bij brief, den afgevaar digde om inlichtingen verzoeken, dienen er j een postzegel voor het antwoord bij te voe- I gen. Woensdag vergaderde de Provinci ale Raad om over te gaan tot de ver kiezing van 4 provinciale senatoren. Werden verkozen I 2 katholieken HH. Neels en De Smedt. De h. Vancoillie wordt niet verkozen. 1 socialist H. Missiaen uit Yper. I V.N.V. H. Vandenbulcke uit Vlamertinge. De Provincieraad van Oost-Vlaan deren vergaderde Woensdag morgen om over te gaan tot de verkiezing der provinciale senatoren. Werden verkozen 2 katholieken HH. Orban uit St. Niklaas en Gabriel uit Gent. 2 socialisten HH. Toch uit Gent- brugge en De Mets uit Aalst. 1 liberaal H. De Wilde, Baesrode. 1 V.N.V. H. De Beuckelaere. Woensdag morgen kwam de pro- cieraad van Antwerpen in buitengewo ne zitting bijeen voor het verkiezen van de provinciale senatoren. Volgende personen werden gekozen 3 katholieken HH. Smits, Dessain en Fehrenbach. 2 socialisten HH. Barnich en Her man Vos. 1 liberaal H. Godding. De provinciale raad van Limburg vergaderde Woensdag morgen om 3 provinciale senatoren te verkiezen. Worden verkozen 2 katholieken Janssens en Van Honsebrouck. 1 V.N.V. H. Lysens. De Provinciale Raad van Brabant II—n—nMM—lillll ■MilBBIH— kwam Woensdag bijeen in besloten vergadering, waarin volgende kandi daten tot provinciaal senator verkozen werden 2 katholieken HH. Leyniers en Van Overberghe. 2 liberalen HH. Henricot en Lou- maye. 3 socialisten Vinck, Donvil en Forton. 1 rexist Brunet. De katholieken verliezen 1 zetel. De provincieraad van Luik verkoos Woensdag de volgende provinciale se natoren. 3 socialisten HH. Loggen, Ernard en Jamoulle. 1 liberaal H. Petit. 1 rex H. Mignolet. De katholieke kandidaat behaalde evenveel stemmen als de liberale, doch de liberale kandidaat werd verkozen daar hij ouder is. De provincieraad van Luxemburg verkoos Woensdag als provinciale se nators 2 katholieken HH. baron Orban de Xivry en Gelderoux. 1 rexist Kolonel Vigneron. lot provinciale senators werden er Woensdag door den provincieraad van Henegouw verkozen 4 socialisten HH. Van Laerhoven, Bouilly, Casterman en Goblet. 1 liberaal H. J. Tirou. 1 katholiek H. baron Gendebien. Woensdag verkoos de provincieraad van Namen ais provinciale senators 2 socialisten HH. Mollet en Ber nard. 1 katholiek H. Legrand. Heel Europa ligt overhoop... Hoe kan het anders De landen die Duitschland al den Westen begrenzen, zijn met schrik be vangen. Moeten ze Hitier doorlaten, of moeten ze hun kleine legers in nut- teloozen tegenstand zien vernietigen Tegenwoordig zijn er 80 miljoen Duitschers binnen het Reich. Nog 30 miljoen Duitsch-sprekenden en van Duitschen aard blijven nog buiten het Reich. Denkt Hitier dat het zijn plicht is van ook die 30 miljoen onder zijne hoede te brengen Men kan zich dan aan erge toestan den verwachten. Memel met 100.000 Duitschers viel ook in lijn. Memel is 1 099 vk. mijlen groot en werd door het verdrag van Versailles aan Duitschland afgenomen en aan Litauen gegeven. Dantzig volgt met haar 400.000 in woners en 754 vk. mijlen uitgestrekt heid. Hare haven is beroemd en de Polen die langs daar hunnen uitweg hebben naar de zee, zijn daarmee ver legen. Dantzig maakte deel uit van Duitsch land vóór den oorlog. Ze werd een vrije stad verklaard door het verdrag van Versailles en onder Poolsche dou- ane-toezicht gesteld. Komt dan de Poolsche Corridor of de streep land die van Duitschland afgenomen werd om aan Polen een uitweg te geven naar de zee. Gelukt het aan Duitschland den Corridor weer te nemen, dan zullen weer veel Joden op den dool gaan. In die streep wonen nu 175.000 Duitschers... Duitschland heeft nooit de hoop opgegeven van den Corridor weer te krijgen, die nu Oost-Pruisen, Memel en Dantzig af sluit. In feite beoogt ze niets anders dan het afgenomen land door het Verdrag van Versailles, weer te nemen. Litauen heeft 35.000 Duitschers, Latvia heeft er 75.000 en Esthonia 30.000. Als nu deze drie kleine Repu blieken, reeds onderduims en in het stille door de Nazis bewerkt, verklaren dat ze onder Hitier willen staan, ware dat weeral troef. De 3.000.000 Duitsch-sprekenden in Zwitserland blijven integendeel hou den aan hunne onafhankelijkheid en zoo zou Zwitserland blijven bestaan. En 't slaat mee in den Westen want al die landen hebben een zeker getal Duitschers. Hongarije heeft er 600.000, Roemenie 700.000 en Joe- go-Slavie 750.000. Alzoo zouden er eenige miljoenen bijgevoegd worden bij Duitschland, en terzelfdertijd zeer vruchtbare stre ken en belangrijke nijverheidscenters. Weinig is er gesproken der 200.000 Duitschers in Zuid-Tyrol die na den oorlog naar Italië zijn gegaan. Den kelijk wil Hitier niet in den weg staan van Mussolini. Mussolini stelt zich aan den kant van Hitier en laat het klaar te verstaan geven dat in geval van oorlog hij met Duitschland zal meevechten. Feitelijk zijn alle landen van Europa druk bezig met hunne krachten te meten, bereiden zich voor 't ergste en vragen zich af waar dat zal eindigen. Engeland zal waarschijnlijk cons criptie invoeren. Chamberlain is in 't voordeel van conscriptie. Dagbladen in Engeland schrijven van nu reeds over dienstplicht. Nooit geen woord wordt er geschre ven over het Groothertogdom Luxem burg, dat ook een gemakkelijke prooi kan worden. Scandinavië alleen, in heel Europa, blijft in volstrekte vrede. Noch in Zweden, noch in Noorwegen hoort men van bewapening en van groote sommen voor groote legers, of zee macht, bestemd. Tijdens den wereld oorlog, bleven ook die landen totaal buiten strijd. Thans hoort men dat Japan van kant wil blijven. Japan is vereenigd met Italië, Duitschland, Hongarije en Mandchoerie tegen communisme, maar dat wil niet zeggen dat Japan anders wil tusschenkomen. In de salons van de Kamer heersch- te vanaf den middag een ongewone drukte. Meest al de Kamerleden wa ren op post en de ouderen schep ten er behagen in de nieuwen te verwelkomen, rond te leiden, voor te stellen en in te wijden in de gebruiken en geplogendheden van het parlemen taire midden. Er zijn vele nieuwe leden meer dan vijftig, 't zij het vierde van de 202. Onder de nieuwe zijn er eenige die de speciale nieuwsgierigheid der an deren opwekten zooals Leo Frensen, de Antwerpsche Tech- nokraat open gebruind gelaat, om kranst met een weelderigen kunste naarshaarbos en met een langen waai- erigen baard. Een zwarte schepbril op het voorhoofd opgetrokken, nu en dan neervallende op den omvangrijken neus, maar zoo dadelijk weer opgehe ven op het breede voorhoofd. Frensen draagt een lijvige papiertasch, welke reeds opgepropt schijnt met dokumen- ten. De Technokratische vertegenwoor diger heeft zijn plaats gekregen op de kommunistische banken. Leon Degrelle, fijntjes op zijn Zo- mersch uitgedost, de zwarte haren glimmend plat in streep gestreken, glinsterende koolzwarte oogen in den stouten kop. Hij zit met zijn drie vrienden op de bovenste bank, tus schen V.N.V. en de Rechterzijde. Vier man Dat is alles wat er overblijft van de Rexgroep van twintig leden. De grelle zit koest rond te kijken. De an dere leden gunnen hem een nieuwsgie rigen blik. Florimond Grammens, de karakte ristieke vierkantige kop met den rech ten haarbos en het stoppelig punt baardje, bleek en hoekig gelaat, schijnt er inderdaad, zooals gemeld werd, niet al te wel te pas uit. Hij zit op den uitersten hoek van V.N.V., nevens de Rechterzijde. De Voorzitter verklaart den buiten gewonen zittijd van 1939 voor geo pend, geeft lezing van enkele veront schuldigingen en gaat dan over tot de uitloting van de zes kommissies, welke belast zijn met de validatie der man daten. De zitting wordt daarop geschorst. Na een uur schorsing werd de ver gadering te 4 uur hervat. De verslaggevers van de zes kom missies legden hun besluiten voor. M. Godding (lib.) neemt ontslag en wordt vervangen door M. Boeckx. Voor Audenaerde-Ronse wordt door M. Legros (Rexist) de verbreking van de verkiezing gevraagd omdat daar de rexistische lijst geweigerd werd. Bij rechtstaan en zitten verwerpt de Kamer de besluiten van M. Legros. Voor het arrondissement Verviers wordt door M. Freres (kath.) burge meester van St-Vith, den eed in het Duitsch afgelegd Ich Schwöre, die verfassung zu beobachten De Kamer beslist daarna uiteen te gaan tot Dinsdag a. s. Donderdagnamiddag heeft de nieu we Senaat zijn eerste vergadering ge houden. De meeste van de rechtstreeksche gekozenen en van de provinciale se natoren bevonden zich in de zaal, waar de zetels bestemd voor de gekoöp- teerde senatoren onbezet bleven. Onmiddellijk werd overgegaan tot de benoeming van de vaste kommissie voor het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwe gekozenen. Deze kommissie, samengesteld uit 21 leden vatte onmiddellijk haar werkzaamheden aan, nadat de verga dering, die slechts enkele minuten duurde, werd opgeheven. De volgende openbare vergadering wordt gehouden Dinsdag 18 dtezer, 14 uur. M. Benoni Vermeulen, Vlaamsch Nationalistisch gekozene op de lijst Kortrijk-Yper, heeft reeds ontslag ge nomen als Senator vooraleer zelfs in de Hooge Vergadering te hebben ge zeteld. M. Vermeulen verklaarde dat hij als kopman op de lijst was gekomen enkel om genoegen te doen aan zijn politieke vrienden. Hij verkiest af te zien van zijn zetel van senator om zijn ambt van bestendig afgevaardigde van West-Vlaanderen te kunnen blij ven waarnemen. Zijn opvolger is de heer Jer. Leu- ridan, advokaat te Yper. De h. Leuridan heeft thans ontslag genomen als lid der Kamer van Volks vertegenwoordigers. Zooals men weet werd hij als dus danig gekozen in het Arrondissement Veurne-Dixmuide-Oostende. De heer Leuridan zegt vaarwel aan zijn Kiezers van het Veurne-Ambacht. Donderdag middag berichtte men te Brussel welke soldsiten in ons land onder de wapens geroepen werden het zijn specialisten van de genie, de tachementen van den vernielingsdienst, van het luchtafweergeschut, van het geschut van de forten van Namen en Luik, en zekere reserveofficieren, om de kaders van deze eenheden aan te vullen. In totaal bedraagt het aantal opgeroepenen vier tot vijf duizend. Op het departement van Landsver dediging volgt men met de grootste kalmte het verloop der internationale gebeurtenissen en men meldde dat er aan de overzijde van onze grenzen, geen abnormale troepenbewegingen plaats vonden, dat dus niets wees op een mogelijk gevaar voor ons land. In de provincies Luxemburg, Luik en Namen, hebben de reizigers kunnen vaststellen, dat alle wegen bewaakt zijn en dat vooral aan de verschillende bruggen, wachtposten staan opgesteld. De bruggen zijn inderdaad ondermijnd en alle forten bezet. De Fransche regeering heeft Don derdag de beslissingen afgekondigd welke door den ministerraad in ver band met den gespannen internationa len toestand werden genomen. Deze beslissingen werden aan de pers medegedeeld door den heer Dala dier, voorzitter van den raad, die er aan toevoegde Ik heb de politiek van Frankrijk uiteen gezet in mijn radiorede van 29 Maart laatst. Ik zegde alsdan dat Eu ropa vol beroering was en dat Frank rijk, besloten den vrede te handhaven in vrijheid en eer, vooreerst zijn nati onaal verweer moest versterken en zijn banden van solidariteit toehalen met al de volken, die bereid zijn zich te keeren tegen de aanranding. Wij hebben de militaire maatregelen getroffen welke de grenzen van frank rijk en zijn rijk tegen elke verrassing waarborgen. Sprekend over den toestand in de Middellandsche Zee en in den Balkan, I

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1