1 Een fluweelen Hand in een ijzeren Handschoen. Polen zou Twee Weken Bedenktijd hebben. Eendracht tegen de Omsingeling. Na Hitiers Groote Rede. Zoo is ongeveer de algemeene indruk. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS KOLONIALE LOTERIJ WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 7 MEI 1939. ABONNEMENTEN Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Poatcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De Fuhrer is ongetwijfeld diep on der den indruk gekomen van de heil zame reacties die zijn bedreigingen in Frankrijk, in Engeland, in Polen, in Roemenie, in Turkije, in Griekenland en niet het minst in de Vereenigde Staten van Amerika hebben uitgeoe fend, maar... daar wilde hij volstrekt niet het air van hebben. Of juister mocht er het air niet van hebben, want hij heeft zichzelven zoowat in dezelfde positie gesteld als een tourniquet die slechts naar één kant draaien kan altijd vooruit, nooit meer terug. Op hem past geheel en al het woord van den Girordijn Vergniaud Durf verschrikkelijk zijn, of gij zijt verlo ren Met dit verschil, dat Hitier wel ver schrikkelijk zijn moet en het blijven, om zichzelven overeind te kunnen houden. Een Fuhrer die tot bezadigdheid tot kalmte zou aanzetten, laat zich eenvoudig niet indenken. En toch... en toch... liet zich in zijn fameuze rede zeer duidelijk het knarsen van een rem onderscheiden. Het was vooreerst al zeer merkwaar dig, dat deze rede voor een grooter deel pleidooi prod-domo, dan rekwi- sitorium en strafvordering tegen ande re staten was. Van de groote twee uren die hij ge sproken heeft, besteedde hij er ruim één aan de verdediging van Duitsch- land. Zijn thesis blijft nog steeds en zal het al méér en méér worden, naar mate de herinnering aan den wereld oorlog vervaagt dat al de onheilen die thans de menschheid teisteren, hun oorsprong hebben gevonden in de on rechtvaardige straffen,- die de overwin naars in dezen oorlog aan Duitschland hebben opgelegd. Ze hebben Duitschland z'n goud en z'n kolonies ontnomen, zoo riep hij uit, maar hij negeerde daarbij volstrekt de doeleinden die Duitschland-zelf na streefde, toen het dezen oorlog ontke tende, en waarvan het al minder en minder een geheim maakte, naarmate het geluk der wapens het méér scheen toe te lachen Duitsche heerschappij van de Oost zee tot Bagdad, en meesterschap over de Noordzeekust van Helgoland tot Calais. En Belgie ingepalmd, met Antwer pen opnieuw als een pistool op het hart van John Buil gericht. Nog eens moest het woord van Bis marck worden toegepast, dat den verslagen vijand slechts z'n oogen ge laten mochten worden om te weenen Hitier moet wel een schamel idee hebben van de kennis der historie bij zijn eigen volk om de omstandigheden der capitulatie van het Keizerrijk voor de Geallieerden in November 1918 zoo te durven voorstellen als hij in zijn rede gedaan heeft. Wie in latere eeuwen, zijn wijsheid over deze gebeurtenis uit deze rede voering van hem zouden putten, die zullen moeten gelooven, dat Duitsch land maar uit menschlievendheid een eind aan zijn strijd heeft gesteld, en, vertrouwende op de zoogenaamde l 4 punten van Wilson, die het be ginsel van het zelfbeschikkingsrecht voor alle volken huldigen, zijn wapens heeft neergelegd, maar dat dit ver trouwen dan beschaamd geworden is, en de overwinnaars van zijn weerloos heid gebruik hebben gemaakt om het te wurgen. Nu weet iedereen die 't méébeleef- de en niet aan ongeneeslijk geheugen verlies lijdt, dat de Duitsche onder handelaars den wapenstilstand letterlijk op hun knieën aan Foch zijn komen afsmeeken, nadat hun «Oberste Kriegs- herr», met een lafheid zonder voor gaande in de geschiedenis, de vlucht genomen had, en, zoowel op het front- zelf als in de Heimat de soldaten aan het muiten waren geslagen en hun ne officieren de wapenen en onder scheidingsteekenen ontrukten. Als ge Hitier thans hoort smalen op de verraders die en dan heet het bij hem onder den druk der Joden de wapenstilstandvoorwaarden aan vaard, en nadien het vreddstractaat onderteekend hebben dan moet ge gelooven, dat hij daarvoor nooit te vinden ware geweest, hadde hij, als vandaag, het Duitsche volk vertegen woordigd Neen Wat zou hij dan wel gedaan hebben Géén wapenstilstand hebben gevraagd, of zeker geweigerd hebben, dezen op zulke condities te aanvaar den En dan Dan hadde Foch zijn troe pen doen vooruitrukken tot Berlijn toe desnoods tot aan de Russische grens, en dan waren vredesvoorwaarden in 't Schloss te Berlijn ofwel in het Versailles van den Grossen Fritz te Potsdam gedicteerd geworden. En dan waren ze zeer waarschijnlijk ook nog zooveel zwaarder geweest als deze verlenging van de vijandelijkhe den den Geallieerden méér gekost zou hebben. Het bijzonderste in de verdedigings rede van Hitler is echter de bekentenis geweest dat alles wat hij tot uitbreiding van zijn grondgebied heeft onderno men, hem opgelegd is geworden door den Nood. Het groote woord is er zelfs nu ein delijk toch uitgekomen Door den honger. Maar met dreigementen is hij dit maal opvallend omzichtig geweest. Het éénig werkelijk en onmiddellijk beden kelijke in zijn rede was zijn eisch tot Polen om wederafstand van Danzig en het recht voor Duitschland tot door tocht over den corridor onmiddel lijk gevolgd door de opzegging van het Duitsch-Poolsch niet'Jaanvalsverdrag. Maar dan langs een anderen kant toch ook weer gemilderd door toezegging van andere voordeelen en waarborgen aan Polen. En, al laat men te Warschau ook al verstaan, dat men over geen enkele wijziging aan den huidigen toestand zal te spreken zijn, toch gaan in de pers van Engeland en van Frankrijk wel stemmen op, om Polen af te raden, zich hier zoo ontoeschietelijk te toonen Tegen het leggen van een Duitsche autostrade bv. over den «corridor» zou Polen zijn verzet kunnen opgeven, in dien het de verzekering en de mid delen hadde om te verhinderen, dat het Reich dezen, of een anderen weg, voor een militaire operatie tegen Li- tauen en de andere Baltische graan schuren zou kunnen gebruiken. Frankrijk, Engeland en de Vereenig de Staten kunnen zich ergeren aan den gemaakt minachtenden, zelfs lichtelijk beleedigenden toon, dien de «Fuhrer» tegenover hen heeft aangeslagen, maar formeele bedreigingen aan hun adres hebben ze van hem ditmaal niet moe ten hooren. Als hij het vlootaccoord met Enge land heeft opgezegd, dan kan zulks de Britsche openbare opinie koud laten, die weet, dat hij Engelands voorsprong op zee toch niet meer inhalen kan. En deze overweging zal Hitler-zelf dan ook wel hebben aangezet tot het bren gen van zijn hulde aan Engelands ver diensten als koloniale groot-mogend- heid en tot het uiten van zijn hoop, dat voor de teruggave van zijn vroe gere overzeesche bezittingen het Reich nooit met de Britten zal moeten vech ten. Hitier zei duidelijk, dat hij nog alles verwacht van onderhandelingen, maar dat Duitschland nimmermeer ongewa pend naar een conferentie zal gaan en zonder de zekerheid vooruit, dat het er zijn zin zal krijgen. Bijzonder merkwaardig was in zijn toespraak nog zijn excuus voor de overrompeling van Tsjechie dat het een waar arsenaal geworden was in het hart van Europa, en dat hij, door zijn snel ingrijpen, heeft belet, dat dit arsenaal tot ontploffing kwam Maar we doen best te gelooven, dat deze clause maar in zijn redevoering werd gelascht, met de opsomming van de duizenden kanonnen, vliegma chines, tanks en van de millioenen ge weren en pistolen, om tot de we reld te kunnen zeggen En bedenkt nu maar eens, dat al dit tegen ons ver vaardigd oorlogstuig thans in onze handen is De algemeene indruk van deze rede mag zijn, dat Hitler de deur voor alle onderhandelingen open gelaten heeft, maar het meest bedenkelijke zit dan in zijn bekentenis van den honger van Duitschland, die allicht als verontschul diging bij voorbaat van een Not kent kein Gebot bedoeld kan zijn. En dat het Duitsche volk nimmer werkelijk honger als excuus voor een nieuwen wereldoorlog kunne aan voeren, dat behoort de eerste der zor gen van de politiek der democratische staten te zijn. Aan den werkelijken nood, aan de ware levensbehoeften van dit volk dient tegemoet gekomen. ...Al moge Duitschland nu ook best te vergelijken zijn aan een particulier, die z'n laatsten cent heeft uitgegeven en thans met een ledige schappraai zit om zichzelven een coffre-fort te kunnen koopen. D. N. G. HOOGER ONDERWIJS CENTRALE EXAMENCOMMISSIE 1' ZITTIJD 1939. De afgevaardigde van de regeering zal op het Provinciaal Bestuur (Bureel 12) te Brug ge, van 20 tot en met 30 Mei 1939, Zonda gen en Feestdagen uitgezonderd, tusschen 1 0 en 12 uur, de inschrijvingen opnemen van de kandidaten die, gedurende den eersten zittijd 1939 Juli-Augustus) zich ten over staan van de door de Regeering ingestelde Centrale Examencommissie wenschen aan te melden, met het oog op het bekomen van een wettelijken academischen graad. Al de examens moeten volgens het stelsel der wet van 21 Mei 1929 worden afgelegd. De inschrijvingen moeten persoonlijk of door een gevolmachtigde genomen worden. Schriftelijke aanvragen om inschrijving wor den streng geweigerd. De kandidaten die, bij brief, den afgevaar digde om inlichtingen verzoeken, dienen er een postzegel voor het antwoord bij te voe gen. DE DUITSCH-POOLSCHE WRIJVING. Volgens den correspondent van de Daily Mail te Berlijn, zou Hitier aan Polen een tijdsruimte van twee weken toestaan, om de voorstellen in de vijf punten van de rede van Hitier vervat, aan te nemen. Indien na het verloop van die tijd spanne de Poolsche regeering volhardt in haar houding, zullen haar zwaardere eischen worden gesteld. En indien Warschau daar geen re kening mee houdt zal er, zoo oordee- len de Duitsche middens, in Polen zelf een agitatie ontstaan, die het den Fuh rer mogelijk zou maken, al zijn- voor genomen plannen uit te werken, zonder dat er een internationaal conflict zou door ontstaan. Zooals men weet heeft Kanselier Hit- Ier zich als volgt uitgelaten over de Poolsche kwestie De Eischen ten opzichte van Polen Danzig en de Poolsche Corridor. Enkelen tijd geleden heb ik aan de Poolsche regeering de twee eischen be kend gemaakt die Duitschland tegen over dit land heeft en die de volgende zijn 1. Danzig wordt een vrije staat in het kader van Groot-Duitschland 2. Duitschland wil een weg door heen den Poolschen corridor, die voor al dank zij een spoorweg een verkeers ader voor het Rijk moet worden, die het in alle omstandigheden zou mo gen gebruiken. Als tegenprestatie beloofde ik aan Polen het volgende 1Alle economische rechten, welke Polen in Danzig heeft, zouden geëer biedigd worden 2. Polen zou een vrije haven krij gen, waar het in alle omstandigheden toegang zou hebben 3. De bepaalde erkenning van de Duitsch-Poolsche grens, zooals die nu bestaat 4. Een niet-aanvalspact tegenover Polen geldig voor een termijn van 23 jaar 5. Polen zou begrepen worden in de eerbiediging der onafhankelijkheid, die we ook aan Hongarie geuit hebben. Op deze voorstellen heeft de Pool sche regeering niet willen ingaan. We kregen slechts een klein belachelijk antwoord, waardoor ons beloofd werd dat zou gezocht worden naar een vergemakkelijking van ons verkeer door den corridor Ik moet, ging Hitier voort, natuur lijk niet zeggen, dat we daarop niet kunnen ingaan. Danzig behoort bij Groot-Duitschland. Danzig is nu eenmaal een Duitsche Stad, zegde Hitler, die behoort bij Groot-Duitschland en ik blijf dan ook bij mijn eisch Danzig en den door gang langs den corridor Laten zij niet vergeten, dat ik geen democratisch staatsman ben, maar wel een realistisch nationaal-socialist DE POLEN BEREID TOT DE VERDEDIGING VAN HUN LAND. Al de cinema's van Warschau ver- toonen, sedert een paar dagen, bij den aanvang van elk programma, een klei ne propagandafilm, die slechts enkele minuten duurt, doch die getuigt van den geestestoestand der Poolsche open bare meening en den wil der overhe den, de moreels voorbereiding der na tie te volmaken. De film begint met klaroengeschal, waarop de woorden weerklinken Wij vragen niets aan wien ook, maar wij zullen geen duimbreed van ons grondgebied afstaan Hierop volgt dan de eigenlijke film men ziet er zwaar geschut dat salvo's afvuurt op onzichtbare stellingen, tanks die in volle snelheid oprukken, ruiterij charges, luchtafweergeschut in volle actie en andere soortgelijke militaire verrichtingen. De film eindigt op de woorden De macht van ons leger is onze beste verdediging DE BRITSCHE WAARBORG AAN POLEN. De kwestie is volkomen duidelijk. De Britsche gezant te Warschau, al dus Reuter, heeft een onderhoud gehad met den Poolschen minister van Bui- tenlandsche Zaken, kolonel Beek. Beide diplomaten hebben met elkan der van gedachten gewisseld over de indrukken van Hitler's redevoering, in het bijzonder wat het gedeelte betreft, dat over Polen handelt en de Duitsche voorstellen in zake Danzig bevat. Verklaard wordt, dat het vraagstuk van de toepassing van den Britschen waarborg aan Polen niet ter sprake is gebracht. In gezaghebbende kringen wijst men er op, dat het vraagstuk van de garan tie volkomen duidelijk is en dat er niets gebeurd is, dat deze waarborg verandert of verzacht. Men erkent, dat Polen geen oorlog wenscht en dat het uitsluitend, om een ernstige aangelegenheid besluiten zou, zijn nationale strijdkrachten te benut ten. Indien het tot een dergelijk besluit mocht komen, zoo verklaart men, dan zullen Engeland en Frankrijk Polen helpen. DE SPANNING ONDERHOUDEN. HITLER OPNIEUW AAN HET WOORD Trekking van de Vierde Snede 1939. Zaterdagavond had te La Louviere de trekking plaats der Vierde Snede 1939, van de Koloniale Loterij. De uitslagen Winnen 100 fr., de nummers eindi gend op 1. Winnen 500 fr., de nummers ein digend op 10. Winnen 1000 fr., de nummers ein digend op 058. Winnen 2.500 fr., de nummers ein digend op 654. Winnen 5.000 fr., de nummers ein digend op 2075 en 9052. Winnen 10.000 fr., de nummers ein digend op 5651 en 1944. Winnen' 25.000 fr. de nummers ein digend op 77162, 57074, 83505, 67456, 20934, 86538, 73242, 58099. Winnen 50.000 fr., de nummers ein digend op 28231 en 52208. Winnen 100.000 fr., de nummers eindigend op 33345 en 88058. Winnen 250.000 fr., de nummers eindigend op 221748, 111011, en 130435. Wint één millioen fr., het nummer 136383. Eendracht tegen de omsingeling In dezen korten zin kunnen de rede voeringen worden samengevat, die Hit- Ier Maandag in het Olympisch Stadion te Berlijn, voor de Duitsche Jeugd en nadien in den Lustgarten uitgesproken heeft. Het Derde Rijk viert ook het Feest van den Arbeid op I Mei zeker om niet te veel de millioenen socialisten en communisten uit hun gewoonten te stooten, die tot het nazisme zijn be keerd en de rede van den Fuhrer ving dan ook aan met een verheerlij king van het werk. Alléén moeten de geachte toehoor ders hem goed begrijpen. Hun arbeid mag hun nooit direct tot persoonlijk voordeel strekken. Zij moeten werken voor de gemeenschap. De vrijheid van het volk heeft de plaats ingenomen van de vrijheid van het individu zoo zeide hij. Zoo ZOU hij ook kunnen probeeren, gevangenen wijs te maken dat zij zich over hun opsluiting in een cel troosten kunnen met de gedachte, dat het pri son in z'n geheel vrij is. Maar hij had toen reeds dingen ge zegd, die zich gemakkelijker in een ge zond verstand laten opnemen. Zooals bijvoorbeeld deze economi sche wijsheid dat het geld slechts een bon is, recht gevend op een voortbreng sel, en dat, indien deze niet door een voortbrengsel is gedekt, hij het cijfer dragen kan van tien, van honderd of zelfs van vele millioenen mark, maar dan toch geen Pfennig waard is. Door welk axioma uit te spreken, de Fuhrer meteen heel de economie van de autarkie veroordeelde, zooals hij zelf haar doet toepassen, en krachtens dewelke dan de Staat maar voortdu rend in den geldnood voorziet door markbiljetten bij te drukken, die in het buitenland volstrekt geen waarde heb ben, juist omdat zij door geen- of al thans toch ontoereikend door Duitsche voortbrengsels zijn gedekt. Wat bijzonder moet opvallen in deze toespraak van Hitier ditmaal hoofd zakelijk voor binnenlandlsch gebruik dat is de nadruk, dien hij herhaalde malen legde op de noodzakelijkheid van ééndracht onder het Duitsche volk. Hij sprak schand over de eeuwige tegenpruttelaars en betoogde dan, dat tot behoud van alles wat hij aan het Duitsche Rijk aan grondgebied en aan burgers heeft bijgebracht, de ge meenschapszin en de solidariteit vol strekt noodzakelijk zijn. En later meen de hij nog als zijn vast, geloof te mogen uitdrukken, dat de Duitsche Natie niet meer in haar verdeeldheden en haar krakeelen van vroeger zal vervallen. En, alsof de Fuhrer de noodzakelijk heid der nationale eendracht aldus nog niet diep genoeg in de hersenen van zijn jeugdige toehoorders had geha merd, voegde Goering nog een krachtig koepiet op hetzelfde thema aan zijn rede toe, hetwelk op dezen breedklin- kenden zin eindigde Indien dit volk van tachtig mil lioen zielen aan dezelfde gedachte blijft gehecht, zal nimmer nog iemand het Reich in gevaar kunnen brengen Waarom een zoo sterk accent gelegd op de noodzakelijkheid van de eensge zindheid bij een volk, dat door zijn stemmingen althans zoo zegt Hitier het toch altijd zelf 98 tot 99 pro cent getuigenissen zonder voor gaande of weerga in de wereld, van na tionale samenhoorigheid gegeven heeft. Zouden we dan toch moeten geloo ven, dat er voor den Fuhrer zeiven thans redenen ontstaan om aan de hechtheid van deze nationale solida riteit te gaan twijfelen En zou het begin van dezen twijfel en deze onrust dan al niet te zoeken zijn in de zoo beteekenisvolle betoo gingen van dankbaarheid die, in Sep tember jl. den heeren Chamberlain en Daladier, als vredebrengers, te Godes- berg en te Munchen, vanwege het Duit sche volk ten deel zijn gevallen Als Hitier het had over de eeuwi ge tegenpruttelaars bedoelde hij dan I niet die Düitschers welke wel voor hun Vaderland leven willen, maar er liever niet voor willen sterven En andere Düitschers, die zich be ginnen af te vragen, of zij dan nooit eens uit den nood geraken zullen, en of het leven wel het leven waard is, als 't van de schoolbank tot aan het graf één wroeten moet zijn voor een gemeenschap waarin tenslotte niet één enkeling het eens volkomen naar zijn zin heeft Vreest hij dat het de nieuwe gene ratie tot welke hij sprak, niet al te aanmoedigend en enthousiasmeerend in de ooren zal geklonken hebben, wanneer hij haar te verstaan gaf, dat niemands werk voor gevolg zal kun nen hebben, hem boven de anderen te verheffen, en dat hun lot, wat ze zich ook inspannen, toch nooit een ander zal zijn dan dat van de burgers in den bijenkorf, die het ideaal van na- tionalen gemeenschapszin verwezen lijkt De leuze Allen voor één, één voor allen heeft Hitier voor zichzelven verwezenlijkt, maar gaat hij eraan twij felen, of alle Düitschers nog lang de schoonheid en vooral het profijt ervan op hun standpunt zullen blijven inzien? Tot de oudere geslachten zal het in alle geval al minder en minder moeilijk doordringen, dat zij 't 'onder 't Keizer rijk niet weinig beter hadden In ieder geval... zoo iets moet de Fuhrer wel duchten en vooral moet hij vreezen, dat bij de massa van zijn ei gen volk, de afkeer en de vrees voor een oorlog niet minder zijn dan bij de ngelschen, de Franschen en bij heel de rest van de wereld, als we toch weer eens gehoord hebben, hoezeer hij zijn toespraken thans afstemt in den defen- sieven toon. Als hij thans een zoo nadrukkelijk aeroep doet op ééndracht, dan ver wacht hij hiervoor veel minder van den reldenmoed van het Duitsche volk dan van zijn schrik. Het spookbeeld, waarmee hij dit volk tegen alle tweespalt waarschuwt en waardoor hij hoopt, aan alle critiek op zijn regiem het zwijgen op te leg gen is... de omsingeling van Duitschland. En dan moet het Duitsche volk van ïem gelooven dat deze omsingeling ten doel heeft, Duitschland aan te val len en te vernietigen. De bedrijvers van de omsingeling znjn opnieuw aan het werk, zoo riep hij uit. Het zijn voor het grootste deel dezelfde lieden die reeds in 1914 den haat kwijlden. Het is hetzelfde uitschot van internationale kwaadvuurstok^-s, dat den jongsten oorlog heeft uitge broed Aldus herneemt de Fuhrer de legen de van zijn keizerlijken voorganger over de opgedrongenheid van een oorlog, dien deze zelf wilde, en veertig jaar lang had doen voorbereiden om Frankrijk te overvallen, dat zijn eerste soldaten nog bijna op hun kou sen naar het slagveld zenden moest terwijl Engeland zelfs nog geen solda ten had Concrete bedreigingen heeft Hitier echter niet in zijn toespraak tot de jeugd ingelascht. Ook niet aan 't adres van Polen. Toch ligt daar het nevral- gieke punt van 't oogenblik. Tot zoover blijkt de toestand thans geëvolueerd te hebben, dat, indien Po len ook nog tot enkele toegevingen be reid mocht zijn, het zich toch nimmer eenige behandeling als Tsjecho Slova- kije zal laten welgevallen, en dat het voor zijn verzet tegen de Duitsche ex- pansiezucht nu niet slechts op de hulp van Frankrijk en van Engeland, maar ook op deze van Rusland rekenen mag. En indien op die manier dan de omsingeling van Duitschland onge veer zal voltrokken wezen, dan kan zulks niets anders beteekenen dan een vergrooting van de kansen op het be houd van den vrede die door de massa van het Duitsche volk-zelf onge twijfeld even vurige verlangd wordt als door welk ander volk ter wereld ook. R.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1