een Gevoel van Ontspanning. Indien hei Oorlog wordt De Eer Een Zaak zonder Prijs NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS met BELGISCHE BEVOLKING BELANGRIJKE REDE DRINKT KING STOUT DRINKT CASTAR BIER 19 JAAR. NUMMER 20. WBEKBL.AD 25 CftNTIBMEN. ZONDAG 14 MEI 1939. POPERIHGHE ABONNEMENTEN I Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. s Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. DE INTERNATIONALE TOESTAND. DUITSCHLAND KAN DE VREDE BEHOUDEN De mensch went zich aan alles. Zelfs tan dood-zijn, zoo 't schijnt. Alwie den lorlog meemaakten, die zullen u ver ellen, dat ze zich, zelfs onder de be- Ireiging van iedere minuut met bom- >ardementen en gas-aanvallen, in een lormalen toestand gingen voelen. Zoomin als welke elastieke kouse rand ook, zijn de menschelijke zenu- ven tot in het oneindige rekbaar. Er :omt een moment, bij den eenen wat rroeger, bij den anderen wat later, dat :'n zenuwstelsel voor iedere sensatie 'an een zelfden aard ongevoelig ge- vorden is. Zooals het water van zout, zoo kun- len de menschelijke hersenen van ver- Iriet en van angst oververzadigd wor- len, en dan blijven ook alle reacties :rop uit. En... in zulken toestand van over- »verspanning en van sursaturatie is de nenschheid thans aan 't komen. De berichten over de wisselingen der nternationale politiek, waarbij het toch >m het geweldigste gevaar gaat, het- velk de menschheid ooit heeft geloo- >en, wekken nog nauwelijks méér sen- atie dan de gewone stadsnieuwtjes. Dat komt nu ook wel hierdoor dat an deze berichten niemand nog een ouw vast kan knoopen. Langzamer- and heeft iedereen het verleerd om an een bepaald bericht nog volle cre- liet te verleenen en vooral om er hy- iothesen voor de toekomst op te bou wen, wanneer we toch reeds zoo me- igmaal ervaren hebben, dat het des nderdaags weer allemaal anders liep. De indruk, die wel het best aan de werkelijkheid beantwoorden zal, mag wezen dat al de verklaringen, van e verantwoordelijke staatshoofden elven zoowel als degene in de pers lie voor officieus gehouden kunnen /orden steeds proefballonnetjes zijn. Afgelegd gepubliceerd met het eer- te doel om na te gaan, wat de tegen- iartij ervan zal zeggen, en welke haar eacties erop zullen zijn. En... naar deze reacties dan, heeft ïdere partij dan haar koers weer ge wijzigd op zoo n manier, dat gééne ;arer zelf altijd vandaag iuist geweten eeft, wat ze morgen zou zeggen en itvoeren. Tenminste... zoo is 't beginnen gaan edert de verklaringen, de bedreigin- en en de ondernemingen van Duitsch- ind in de democratische landen van et Westen zulke reacties hebben ver wekt, als ze verdienden. Munchen is het culminatiepunt ge weest. Zelfs door de overweldiging an Tsjecho-Slowakije, zoo kort daar- a, is de internationale spanning niet weer tot den graad van einde Septem- >er opgedreven kunnen worden. Hierom vooral dan niet wijl de Tsjechen het niet de moeite waard ge- 'onden hebben om zich gewapender hand tegen hun overrompeling te ver betten. ifl Hadden ze 't wel gedaan méér lan waarschijnlijk zouden we thans lidden-in den oorlog zitten. IV Maar zooveel wordt than s door heel Ale wereld wel voor vastsst.aand gehou- e'len en zeker niet het minst door nllitler-zelf dat hem Tot hiertoe n niet verder S toegeroepen is, en ;flat elk volk, hetwelk hij nog van zijn jürijheid of zijn recht of een deel van ijn grondgebied zou willen berooven, tin dat hiervoor tegen hem zou willen echten, op den steun van Engeland en sflan Frankrijk zou mogen rekenen, e- En... dat het dus van nu afaan uit is iet zijn door hemzelf bij iedere gele eenheid zoo hooggeprezen politiek om ;r)uitschlands weerwraak op zijn neer lag in 1918 uit te oefenen, zonder :tén druppel Duitsch bloed te vergie- rjsn. Iedere stap verder, in welke richting ok, zal wel degelijk betaaid moeten worden met bloed, dat het Duitsche ..olk volstrekt met niet méér enthou- Piasme vergieten zal dan welk ander olk ook dat van zichzelf. We zouden er kunnen van denken, ),.at de vrede slechts te bewaien is en e wereld eindelijk weer tot rust te rengen door een algemeene aanvaar ing na een consolidatie door een iternationale conferentie van het ;atus-quo. DE VERPLAATSING VAN DE En onder deze omstandigheden dan spreekt het vanzelf dat er slechts oor logsgevaar gewekt wordt door die lan den, welke den bestaanden toestand niet aanvaarden willen, en zich niet neerleggen bij het status-quo. En hieruit ontstaan dan de zoo lijn recht tegenover elkaar staande opvat tingen van het woord uitdaging hetwelk op zichzelf toch klaar genoeg is. Volgens de door de as Berlijn-Rome geschapen mentaliteit is thans uitda ging alles wat de democratische sta ten doen om zich te verzetten tegen zulke land- en voiksinpalmingen, door Duitschland en tralie, als waarvan ze nu al zooveel voorbeelden hebben gezien. Aldus zou elk slot op een deur be schouwd kunnen worden als een uitda ging tot een gast, die ongenood binnen treden wil om 't op zijn beleefdst te zeggen en voor hem dan een ex cuus kunnen zijn om deze deur maar in te trappen Doch... om alle redenen plaats te geven als excuus voeren Duitschland en Italië ook en vooral aan, dat achter de thans door Engeland, Frank rijk en nog andere landen zoo sterk gegrendelde deuren, dingen worden aewaard, waarop Duitschland en Italië recht hebben. Al moge het dan ook een recht wezen, dai zijn reden vindt in hun nood. Op het uitgerekte en oververzadigde zenuwstel van de menschheid heeft het aericht over de we kunnen het noe men de tempering van de as Berlijn- ^ome tot een formeel militair bondge nootschap, geen indruk van eenige be- teekenis meer kunnen maken. Het ligt toch voor de hand, dat deze ormaliteit weinig of v.iets aan den be staanden toestand zal kunnen veran deren. Het zal nu echter tusschen de con tractanten bepaald zijn vastgelegd,wei- te de onderlinge verhoudingen tus schen hun beider gezag en macht in een eventueelen gezamenlijken oorlog zou den zijn. Hoe, wannéér en waar de eene zich aan het bevel van den andere zou moeten onderwerpen En... indien ze, bij het sluiten van dit accoord, ook al berenhuiden verdeeld zouden heb ben, wat ieder hunner er voor zijn paart van krijgen zou, wanneer het beest dan moest geschoten zijn. Maar als er iets merkwaardigs en geruststellends is in de Duitsche en Italiaansche commentaren op deze al liantie, dan is 't wel de bezadigdheid ervan. Want het is niet als een nieuwe oor logsmachine, dat we ze bovenal zien geroemd, maar ...als een nieuwe ver zekering van den vrede Zoo schrijft bijvoorbeeld de Mes- sagero» te Rome, dat Italië en Duitsch land thans een granieten vesting vor men, waartegen iedereen het hoofd te pletter loopen zal, en dat, wanneer al len die den oorlog willen, zulks begre pen zullen hebben, de Duitsch-Italiaan- sche alliantie den vrede in Europa en in de wereld zal hebben gered, en zulks voor langen tijd Laat Italië en Duitschland zooveel granieten muren optrekken als ze willen, wie zal eraan denken om te gen die muren storm te loopen, zoo lang Duitschland en Italie-zelven er niet achter uit komen Als het gevaar voor een wereldoor log alléén maar zou kunnen ontstaan uit een bedreiging aan 't adres der as mogendheden, of uit het inzicht bij wie ook om hun iets te ontnemen zelfs van wat ze zich in den jongsten tijd hebben toegeeigend dan is niets ter wereld zoo zeker, als dat voor een oorlog allerminst te vreezen valt. Laat Duitschland en Italië plechtig verklaren dat zij van alle gewelddadige veroveringen willen afzien en hun de siderata voorleggen aan een interna tionaal scheidsgerecht, en alle vol ken van de wereld zullen willen bij dragen om aan deze wenschen in de mate van de billijkheid te beantwoor den, vooral eraan denkend, dat voor géén hunner zulk offer aan den vrede zwaarder zou kunnen vallen, dan degene die zij zich thans allen voor hun bewapening te getroosten hebben. D. N. G. Brabant Antwerpen Oost-Vlaand. West-Vlaand. Limburg Henegouw Luik Namen Luxemburg Verschil met 1930 f 91.000 Naar het Noorden en naar het Centrum toe. Ontvolking van het Walenland. De ontvolking van het Walenland ten voordeele van het centrum en van de Noordelijke Provinciën voltrekt zich steeds meer en meer. In het jaar 1 938 is de bevolking van de provincie Antwerpen nog met 9000 zielen gestegen, terwijl die van de pro vinciën Brabant, Limburg en West- Vlaanderen steeg met tusschen de 5 en 6000 eenheden. Uit de onderstaande tabel, ontleend aan de demografische statistiek op 31 December 1938, blijkt dat de bevol king van ons land sinds 1930 met 300 duizend eenheden gestegen is. Maar alleen Brabant en de Vlaamsche pro vinciën hebben bevolking zien stijgen, terwijl Henegouw met 30.000 zielen is achteruitgegaan. Ziehier gezegde tabel Bevolking einde 1 938 1.771.000 1.254.000 80.900 1.192.000 42.800 966.000 64.300 41 7.000 49.000 1.239.000 31.700 972.500 550 356.200 230 219.000 1350 Vooral Brabant, Antwerpen en West Vlaanderen zijn er dus op vooruit ge gaan, terwijl Limburg zijn bevolking met 1 3 heeft zien verhoogen. Deze stijging van de bevolking is teekenend voor het stijgend economisch belang van deze provincie. Men vestigt er in verband hiermede de aandacht op, dat de aangroei van de bevolking in de Vlaamsche provin ciën zal voor gevolg hebben, dat deze aij de verkiezingen van 1943, volgens de nieuwe volkstelling, die in 1940 moet plaats hebben, samen met Bra- Dant 1 0 volksvertegenwoordigers meer naar het parlement zullen zenden, ter wijl er voor de Waalsche provinciën één volksvertegenwoordiger minder zal zijn. MINISTERPRESIDENT DALADIER OVER DE FRANSCHE POLITIEK. HET ZAL VAN DUITSCHLAND AFHANGEN... OF BELGIE EN NEDERLAND IN DEN OORLOG ZULLEN BETROKKEN WORDEN. Reeds zijn de strategen volop bezig te onderzoeken op welke wijze de oor log zich zal afspelen in geval het eer lang tot een conflict zou komen tus schen Duitschland en Italië eenerzijds en Polen, Frankrijk en Engeland an derzijds. De Fransche generaal Niesel schrijft hierover onder meer dat, indien Enge land zijn poging niet bepaald had aan gegeven, het voor de Duitschers een geschikte oplossing zou zijn, eerst Po len te vernietigen, ondertusschen Frankrijk op de Siegfried lijn houdend, n daarna met volle kracht tegen Frankrijk op te treden. Thans nog moet een optreden in dien zin Duitschland toelachen, maar dit land moet er zich op voorbereiden, na Polen te hebben overmeesterd, toch nog met Frankrijk af te rekenen, en dan zal ook de verleiding komen om langs Nederland en Belgie de Magi- not-Linie om te trekken. De huidige militaire macht van Duitschland zou toelaten den strijd op twee fronten tegelijk aan te binden, aldus met man en macht Polen binnen vallend, een defensieve houding ne mend op de Siegfried lijn, en een groot offensief te ontketenen langs Belgie en Nederland. Dit legt, volgens den Franschen ge neraal, Frankrijk de verplichting op een offensief op de Siegfried-lijn te ontke tenen, de Italianen tegen te houden in de Alpen, en in Zuid-Tunis een offen sief te bgeinnen, om de Italiaansche strijdkrachten te verhinderen Egypte en het Suez-kanaal te bedreigen. Het zal van Duitsdhland afhangen zegt de generaal verder, of de oorlog zich zal uitbreiden tot Belgie en Neder land trouw aan de wetten van het in ternationaal recht, zullen wij de neu traliteit eerbiedigen, zoolang de Duit schers hetzelfde zullen doen. Maar, in dien Duitschland deze neutraliteit schendt, en ons tot tusschenkomen dwingt, is het van het grootste belang, dat wij zoo vlug mogelijk zouden kun nen optreden, en daarom moet onze tusschenkomst ook zorgvuldig voorbe reid zijn M. Daladier, de" Fransche minister president, heeft tegenover de pers de volgende verklaring afgelegd De bladen hebben gemeld, dat de regeering bij den aanvang van de nieu we zitting van het parlement, in de Ka mers, een verklaring over den interna tionalen toestand zou afleggen. Ik ben van meening, dat ik in de bestaande omstandigheden niet mag wachten, maar reeds thans moet zeggen, wat de algemeene zin van deze verklaring zal zijn. Het standpunt van Frankrijk, zooals ik dat heb uiteengezet in mijn radiore de van 29 Maart, is niet veranderd en zal niet veranderen. De gebeurtenissen in het buitenland hebben de gewettigd heid en noodzakelijkheid van onze po litiek van waakzaamheid en vastbeslo tenheid duidelijk bewezen. Die politiek heeft de goedkeuring van het geheele land, zooals ook nog is gebleken uit de besprekingen in de departementeele vergaderingn. Niette min schijnt men in Frankrijk en in het buitenland door onjuiste berichten en tendentieuze commentaren de werke lijkheid der feiten te willen verdraaien en er naar te streven of de vastbe radenheid der regeering en het volk te doen wankelen of buiten Frankrijk onzekerheid te doen ontstaan over de duidelijkheid en juistheid der Fransche politiek. Ik kan mij niet genoeg tegen een degelijke verdraaiing van de waar heid keeren. In werkelijkheid is de internationale toestand op een punt gekomen, dat bo ven de verscheidenheid en het com plex van belangrijke vraagstukken één probleem uitsteekt overheersching of samenwerking in Europa. De definitieve veiligheid van Frank rijk is dus in het gedrang en ook de toekomst der beschaving die wij, met de overweldigende meerderheid der menschen in de geheele wereld, vast besloten zijn te verdedigen. Het Fran sche volk weet dat zijn besluit staat onwrikbaar vast. In de bestaande om standigheden stelde ik er prijs op daar aan te herinneren HET ANTWOORD AAN HITLER VAN DEN POOLSCHEN MINISTER. POLEN WIL TOEGEVEND ZIJN MAAR NIET ONDER BEDREIGING TOERISME. - MEDEDEELING. De Provinciale West-Vlaamsche Vereeni- ging voor Toerisme, onder voorzitterschap van Zijne Excellentie den Heer Gouverneur Baels, heeft onlangs hare algemeene verga dering gehouden. Het overzicht over de verleden bedrijvig heid en de plannen voor komende werking getuigen er voor, dat de Vereeniging ge roepen is om de bestaande krachten binnen de provincie op gebied van toerisme, te ver eenen, en een gezamenlijke actie te verwe zenlijken waarvan de uitslagen moeten ten goede komen van al de met het toerisme verband houdende bedrijven. Uit het jaarverslag citeeren wij inzonder heid het vervaardigen van twee toeristische filmen welke gedurende allerminst vijf jaar zullen vertoond worden in een groot aantal bioscopen van Engeland, Nederland, Frank rijk en elders, en aldus een machtige pro paganda ten bate van onze streek zullen uitmaken. De deelneming aan de Internationale Ten toonstelling van New-York is iets eenigs. Daar waar de meeste federatie s en vereeni gingen voor vreemdelingenverkeer afzijdig zijn gebleven, is West-Vlaanderen aldaar op schitterende wijze vertegenwoordigd. Behal ve de twee toeristische filmen omvat de deelneming een specifiek Wiest-Vlaamsche stand twee groote doeken (gezam. 15 m.) welke het toeristisch West-Vlaanderen ver beelden, nl. de Kust, de Kunststeden en de slagvelden. Een vouwblad zal helpen wijzen op het typische van onze gouw de oude steden en gewesten. Inzonderheid vertrouwt de Vereeniging er op, dat de naar-de-natuur geboetseerde kanlwerkster-pop (onderdeel van den stand) de aandacht op onze kantnijverheid zal ves tigen en op die wijze de belangrijke kanten trafiek met de Nieuwe Wereld zal herstellen. Het verslag herinnert terecht aan de tus- schenkornst van den Heer Gouverneur Baels opdat de Regeering er aan zou denken, groote werken tot moderniseering van onze kust te laten uitvoeren. Het materiaal, dat naar New-York gezon den werd, zal later kunnen bezichtigd wor- '~n. Het is meteen een grootere stap naar de komende werking deelneming aan jaar beurzen en tentoonstellingen, nauwer con tact met de buurstaten, verdere aanwerving van het daartoe noodige materiaal. Terloops weze aangehaald dat de inrichting in 1940, van een groote tentoonstelling van toeristische schilderijen en kunstwerken van West-Vlaamsche Kunstenaars, in overweging genomen wordt. Door het bijzonderste verschil dat de redevoeringen der staatsleiders al ler democratische landen met deze der dictatoriale landen vertoont, onder scheidde zich ook deze van kolonel Beek, den Poolschen eersten minister Door de waardigheid van haar toon. Door het totaal gebrek erin aan belee- digingen en dreigementen. Door een nationale fierheid, die iedere zelfover schatting uitsluit. Principieel wija|t kolonel Beek de aanspraken van Hitier op Duitschland niet geheel en al af, en ook wil hij oor hebben voor de moeilijkheden die de afscheiding van Oost-Pruisen door den Poolschen corridor voor 't Reich meebrengt. Maar, indien hij over deze punten tot onderhandelen bereid is, zal hij er niet voor te vinden zijn, om zich toege vingen te laten afdwingen met het mes op de keel. Hij wil onderhandelen, in een geest van vredelievendheid, maar die dan ook wederkeerig moet zijn. Concrete voorstellen heeft de Pool- sche staatsman niet gedaan en in som mige Engelsch perscommentaren wordt zulks wel als een leemte in zijn rede aangevoeld. Maar indien hij ook al niet gezegd heeft, wat Polen wel wil, dan heeft hij toch met volkomen toe reikende duidelijkheid te verstaan ge geven, wat Polen niet wil. Nooit zal willen Dat het opnieuw van de Baltische Zee afgesloten, van een uitweg naar de wereldzeeën beroofd wordt. Wat wel degelijk voor de bedoeling van Hitier kan worden gehouden, wan neer hij Danzig met het omliggende gebied weer volkomen onder Duitsche soevereiniteit brengen wil, en dwars over den weg van Polen naar de zee, een baan wil leggen, die ongetwijfeld wel in de eerste plaats een strategische beteekenis zou moeten hebben, een ware versperring voor Polen zou moe ten zijn, waardoor het van elke hulp door Engeland zou afgesloten worden als Duitschland dezen weg niet min der dan vijf en twintig kilometer breed hebben wil Wij hebben reeds de verdiende be teekenis gehecht aan het feit, dat Hit- Ier in zijn rede, ten opzichte van den Poolschen corridor ditmaal niet het argument aangevoerd heeft van de Duitsche broeders, die uit vreemde ver drukking verlost moeten worden. Dat mag doen veronderstellen, dat hij niet het middel heeft gevonden om te loochenen, dat de menschen in die streek, onder de Pruisische en Duitsche regiemen van geslachten-en-geslachten lang, Poolsch van naam, van taal en van zeden waren gebleven, en alle re den meent te hebben om op geen ple bisciet onder dit volksdeel aan te drin gen. Kolonel Beek zei, dat hier veeleer sprake kan zijn van Duitsche inwijke lingen in een Poolsch land, dan van een Poolsche doordringing op oud-Duit- schen bodem, en wat het stellig geheel Duitsch-gebleven en thans van het Rijk gescheiden Oost-Pruisen betreft, hoor den we eens een anderen Poolschen staatsman zeggen dat Duitschland Oost Pruisen maar te beschouwen heeft als een kolonie, en dat ieder land, om zijn kolonies te bereiken, toch ook over an dere grond- of zeegebied trekken moet 1 We hebben er toen al van gedacht, dat zulks wel een al te simplistische kijk op den toestand was, en dat het altijd onbegonnen werk zou zijn, door Duitschland dit standpunt te willen doen deelen. Beek zeide, dat den Duitschers bij 't oversteken van den corridor geen moeilijkheden in den weg worden ge legd, en ons is 't ook wel voorgekomen, alsof deze moeilijkheden vrijwel onbe- teekenend zijn... zoolang het de ver bindingen per spoor betreft, wan neer men deze Poolsche paranthesis in Duitschland doorreid De trein uit Berlijn staat in de statie 'van het vroegere Konitz, dat thans zijn oorspronkelijken naam van Chojnioe teruggekregen heeft, en nu kunnen er twee soorten reizigers zijn zij die op Poolsch gebied afstappen moeten, en zij die naar Oost-Pruisen of verderop willen rijden. De eerste stappen uit en hebben zich natuurlijk aan de passen-controle, in het spoorweggebouw-zelf, te onder werpen. De anderen echter blijven rus tig zitten en worden heelemaal niet lastig gevallen. Alleen komt voor iede- ren wagon-uitgang een soldaat post vat ten, die er wel op let, dat geen enkele reiziger zichzelven in Polen smokkelt. En als de trein dan zijn vaart herno men heeft, dan gaat de tocht ongeveer vijf kwartuurs lang door een troostloos landschap van heide en mastebosschen. Totdat ge het woud zich langzamer hand uitdunnen ziet en ge u plotselings ziet rollen over een kolossale brug, die met een dozijn geweldige bogen een vloed, ruim zoo breed als de Schelde vóór Antwerpen overspant, maar waar op wij geen spoor van schip of schuit ontvwaren Een nog wilde rivier, zoo als de Loire en, we dachten er van zooals de Congo. Dat is dan de Weichsel, en als kolo nel Beek dezen de eenige groote stroom van Polen noemde, deze, waardoor thans Polen's verbinding met de Bal tische zee verzekerd wordt, dan kunnen we wel veronderstellen, dat, de regee ring te Warschau de Weichsel wel een heel wat minder verlaten uitzicht zal gegeven hebben, dan hij vertoonde on der het beheer van Duitschland, voor wie deze waterweg toch weinig of geen waarde had. Maar indien de verbinding per spoor voor Duitschland over den Poolschen corridor ons dus niet zoo lastig moest voorkomen, dan waren we toen al wel bereid en zijn we 't thans nog veel meer om ons te laten wijs maken, dat aan de verbindingen over land voor het autoverkeer door de Polen heel wat méér moeilijkheden in den weg worden gelegd. Doch dan toch nooit zoo veel, zullen de Polen meenen als hunzelven door de Duitschers berokkend zouden wor den in een corridor welke dezen dan dwars over hun corridor zou den leggen. Indien kolonel Beek toch met volko men recht mocht zeggen, dat Danzig sinds eeuwen zijn welstand, zijn reden van bestaan zelfs aan de Poolsche han delaars te danken had, en er alle be lang bij heeft, de éénige haven van het zoo groote Poolsche Rijk te blijven, dan zou men toch moeten gelooven, dat de Poolsch-Duitsche tegenstellin gen toch gemakkelijk genoeg te over bruggen moeten zijn, wanneer van weerszijden maar de vaste wil voorop staat om een minnelijke en voor beide partijen profijtelijke schikking te vin den. Danzig is een Duitsche stad, die Duitsch wil blijven. Welnu... zij blijve Duitsch, zonder onder Poolsche heer schappij te moeten staan. Maar zij worde geen steunpunt voor Duitsche militaire actie, noch een kanon, voort durend op de door de Polen gebouwde haven van Gdynia het oude Gdin- gen gericht. En wat de verbinding te land tus schen Oost-Pruisen en de rest van Duitschland betreft, verbetere Polen zelf de autobanen in West-Oostelijke richting, zichzelven altijd het recht voorbehoudend om te beletten zoowel dat zij voor smokkel- als voor militaire doeleinden zouden worden gebruikt. De toon van kolonel Becks rede geeft te kennen, dat hij over oplossingen in deze richting te spreken is, maar in dien daar ook al geen koppigheid en vooral geen bedreiging in weerklonk, dan toch zeer vastberaden het besluit van Polen om zich niet op de knieën te laten drukken, en zich tegen iederen aanval te verweren, met de vaste over tuiging, dat het bij de Westelijke de mocratieën, en in de eerste plaats dan bij Engeland, hulp en steun zal vinden wanneer het deze landen maar vast overtuigen kan, dat het in zijn toe gevendheid zoo ver is gegaan als zijn nationale eer en de zorg voor zijn le ven en zijn bestaan het maar konden veroorloven. R.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1