ilet wil niet vlotten met Moscou. Eerste Minister Chamberlain bevestigt de aangegane Verbintenissen ten opzichte van Polen. NIEUWS EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS Yperstraat, 2, POPERINGHE. FINANCIEELE TOESTAND IN HET LAND. BELASTINGBETALERS DE GVERDRACHTTAKS I DE KWESTIE VAN DE VREEMDELINGEN IN BELGIE. IN DUITSCHLAND. 19 JAAR. NUMMER 29. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 16 JULI 1939. YAH POPERINGHE ABONNEMENTEN Jaar I 6 fr. 25 fr. per post Congo Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat Ken bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorband te betalen. DE BRITSCH-FRANSCH-RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN. opvordering uit particuliere spaarkas- taald worden, sen beloopt die taks voortaan 30 cen tiemen per 500 fr. j Buitendien worden de particuliere spaarkassen inzake zegelrechten gelijk gesteld met de banken. DE KLEINE LANDEN HEBBEN WEINIG BETROUWEN. WAARBORGSTELSEL. IN HET Op I 5 Maart jl. verraste Hitier voor de zooveelste maal de wereld door de palen van de grenzen van Groot- Duitschland nog een eind verder naar het Oosten te verplaatsen. Het was geen Anschluss maar de instelling van het protectoraat op Bohemen en Mora vie. De indruk in de wereld was dezen keer nog veel dieper, dan vroeger, om dat de woorden van den Fuhrer, dat Duitschland geen verdere territoriale eischen in Europa meer had, nog in de ooren klonken van alle staatslieden, en Berlijn met Londen en Parijs accoor- den bezat, die de inleiding schenen van i en vriendschappelijke toenadering. En de groote landen in Europa kwa men in beweging op dit nieuwe vol dongen feit moest dezen keer geant woord worden met de samenstelling van een front, dat in de toekomst ie- deren nieuwen aanval zou verhinderen. Het eenige wat werkelijk bereikt werd, was een nauwer toehalen van de banden tusschen Frankrijk en Enge land, de overeenkomst met Polen en dan het verdrag met Turkije. Het verdere programma echter, de over eenkomst met Soviet-Rusland, die een krachtig antwoord van gansch Europa van West tot Oost op den nieuwen Duitschen greep naar uitbreiding moet vormen, ging niet... Nog geen maand na den Duitschen intocht in het protectoraat rond 7 April, palmde de asgenoot van het Rijk, Albanië in de actie werd afge keurd, maar het verzet tegen agressie bleef uit. Vier maanden zijn er verloopen se dert den Duitschen opmarsch in Praag en nog steeds is er geen accoord be reikt met Soviet-Rusland Is men dan niet gerechtigd aan te nemen, dat die oplossing, die zoo luide uitgeroepen werd, als redding van den vrede, reeds vooraleer er nog maar iets gebeurd is, meer dan de helft van haar waarde verloren heeft Er werd reeds op gewezen, dat nog een andere factor de waarde van de overeenkomst met Moscou vermindert. Frankrijk en Engeland weten bijvoor beeld wat ze aan elkaar hebben. Ze kennen eikaars kracht en ze zijn zelfs verder gegaan hun strijdmachten zijn ingelijfd in één stelsel, waarbij telkens één man beschikt over een volledig wapen en de acties van al de wapens tezamen samengeordend zullen wor den, vanaf het eerste uur van noodza kelijkheid, door één chef. Wat weet men echter over Rusland? Het grootste aantal van de berichten, die we èr over bekomen hebben, had den enkel betrekking op de letterlijke onthoofding van al de strijdmachten, onder voorwendsels, die we hier niet meer moeten herhalen, maar die er in ieder geval op neer kwamen, iederen schijn van niet ten volle accoord gaan met den Rooden Vojd, met Stalin, uit te wisschen. Herhaaldelijk bovendien komen er nieuwsjes op de proppen, waaruit het blijkt, dat Moscou aan het wikken en wegen is, welke tijdelijke overhelling, die naar de Westersche •mogendheden, of die naar de autori laire staten 't meest voordeel bren gen kan. Hoe kan men een waarborgstelsel bouwen op zulke onvaste basis, erger dan drijfzand, terwijl dan bovendien in de landen, die het accoord toch be reiken willen, velen in het diepste van het hart het treurig vinden, dat ze be roep moeten doen op een regiem.waar van ze de invoeringen in eigen land schuwen als de pest En toch zou er voordeel bij behaald zijn, kan men vinden, indien de over eenkomst dadelijk ware gesloten ge worden, zonder gesjacher met het algemeene princiep, op te treden tegen elke agressie. Thans blijkt méér en méér, dat men ie veel geloof heeft gehecht aan de woorden van vrede, die Litwinoff, sedertdien afgedankt, zoo dikwerf te Geneve in den mond had. Rusland zoekt in heel deze aangelegenheid niet het minst mee den vrede te helpen ver zekeren, maar wel profijt te trekken uit het feit, dat Londen en Parijs ge meend hebben, Moscou noodig te hebben. Vooreerst kwam de eisch van waar borg der Baltische staten. Londen gaf toe, maar oordeelde dan, dat de lan den aan den anderen kant van Duitschland evenzeer moesten gewaar borgd worden, en sprak over waarbor gen aan Nederland en Zwitserland. Maar dan moest Moscou weer méér hebben. Zelfs de plotselings opnieuw oprij zende bedreigingen rond Danzig kon den Moscou niet tot een beetje grooter haast brengen. Is het dan verwonderlijk, dat de klei ne staten, zoowel de Baltische als Ne derland en Zwitserland er feestelijk voor bedanken, betrokken te worden in een combinatie, die in niets voor deel schijnt te kunnen brengen en die maar enkel nieuwe spanningen met Duitschland en Italië kan veroorza ken Het verzet van die kleine staten gaat er dan vooral om, dat zij niet tegen wil en dank willen geholpen wor den dat zij geen troepen in hun land willen zien verschijnen, om hen zooge zegd tegen een aanval te beschermen, als ze die niet zelf geroepen hebben. Nederland heeft het nogmaals offi cieel aan Frankrijk en Engeland laten weten en de Zwitsersche bladen be amen den Nederlandschen stap en schrijven over de waarborgen zij zijn buiten ons om besloten zij raken ons niet Ons land heeft zich trouwens in heel deze aangelegenheid niet te mengen. Nu blijkt maar eerst met welk door zicht Koning Leopold in 1936 han delde, toen hij de nieuwe politiek van Belgie vastlegde. Men gaat voort met onderhandelen met Moscou. Nochtans moeten Parijs en Londen wel degelijk ondervonden hebben, dat het veel méér op hun vast beraden houding aankomt, op het dui delijk laten blijken van hun wil ge noeg te hebben van verrassingen, dan op het afsluiten van onzekere overeen komsten, waarbij ze die houding langs den een of langs den anderen kant moeten laten verzwakken. Er is een oogenblik van ontspanning ingetreden, maar ze hebben gelijk, En geland en Frankrijk, wanneer ze ook geen minuut hun paraatheid en de ver dere uitbreiding van de middelen tot verweer stop zetten. Enkel op die wij ze is het mogelijk voorloopig in Euro pa de zoo wankelende vrede te behou den. Ze moeten daarbij voornamelijk echter alleen op de eigen kracht en de eigen vastberadenheid rekenen. W. VOOR ONZE VERHOOGING VAN Zooals bekend zijn de koninklijke besluiten betreffende de nieuwe belas tingmaatregelen in het Staatsblad ver schenen. Deze nieuwe maatregelen werden van kracht met ingang van 10 Juli, en zijn dus thans reeds in voege. De registratie- en zegelrechten. Het eerste betreft de registratie-, hypotheek-, erfenis en zegelrechten. Het minimum van de evenredige re gistratierechten wordt gebracht van 3 op 20 fr., dat van de evenredige hy potheekrechten wordt gebracht op 10 j fr. De vaste registratierechten worden verhoogd van 3, 15, 30 en 45 fr. op onderscheidenlijk 5, 20, 50 en 75 fr. De schenkingen onder levenden, die aanleiding gaven tot ontduikingen van erfenisrechten, worden voortaan belast met dezelfde progressieve rechten als de nalatenschappen. De jaartaks op de vereenigingen zon der winstbejag wordt gebracht van 0.11 op 0.15 f Het vaste recht op de opvorderin gen van geld belegd in banken wordt op 40 centiemen gebracht voor de De overdracht van handelszaken. Bij een tweede besluit worden ac- ten van overdracht van handelszaken, voor dewelke tot dusver geen verplich ting inzake registratie gold, voortaan onderworpen aan de wetten op de re gistratie. Het registratierecht van 1.50 t.h. en het overschrijvingsrecht van I of 2 t.h. worden echter met twee derden ingekrompen voor de acten van sa menstelling van burgerlijke maatschap pijen of handelsvennootschappen, en waarvan de voornaamste inrichting zich in Belgie of in de Kolonie bevindt. I Bevordering van den woningbouw. i Het registratierecht van 9 t. h. en I het overschrijvingsrecht van 2 t.h. die I geheven worden op de acten van ver- I krijging van gronden bestemd tot het bouwen of van gebouwen bestemd om gansch te worden afgebroken worden tot beloop van de helft teruggegeven op voorwaarde dat de acte verleden wordt na het inwerkingtreden van on derhavig besluit en vóór 1 Juli 1940, en dat het nieuw gebouw voltooid is binnen den termijn van twee jaren. De eerste overdracht ten bezwaren- den titel van een gebouwd onroerend goed, die vastgesteld wordt door een vóór I Januari 1950 verleden acte, geniet een korting met de helft van het registratierecht van 9 t.h. en van het overschrijvingsrecht van 2 t.h. op voorwaarde dat het gebouw opgericht werd en voltooid tusschen 10 Juli 1939 en I Juli 1941 of voltooid binnen de twee jaar na den aankoop van den grond. Taksen met het zegelrecht gelijkgesteld De Overdrachttaks, de factuurtaks, de weeldetaks en de taks, op de roe rende verhuringen en op het vervoer worden verhoogd met een tiende, zoo dat in het bedrag van die taksen de halve deciem wordt opgenomen, die er op 19 Januari 1939 aan toegevoegd werd voor het dekken van de kosten van de voormobilisatie. Gelijkloopend met de verhooging van 0.25 t.h. welke het gewoon bedrag der overdrachttaks ondergaat, wordt een zelfde verhooging, te weten 0.25 t.h. toegepast op het verlaagd bedrag (0.50 t.h.) toepasselijk op de verkoo- pen in het groot welke door de samen werkende vennootschappen voor den groothandel aan haar leden, de klein handelaars, gedaan worden. De forfaitaire taks geheven bij de slachting van vee wordt eveneens ver hoogd. Sommige transacties, die het be drijf in de zeehavens aanbelangen, ge nieten een gunsttarief inzake factuur taks 1.10 in plaats van 2.75 Voor granen en oliezaden, waarvan de bedoelde transactie tot dusver heele- maal vrijgesteld waren van die fac tuurtaks, geldt voortaan een taks van 0.55 Ziehier de veranderingen Het bedrag van 2.50 t.h. .wordt ge bracht op 2.75 t.h. 5 t.h. op 5.50 t.h. 2.50 p. d. op 2.75 p. d. 1 p. d. op 110 p. d. 7 t.h. op 7.50 t.h. 9 t.h. op 10 t.h. 0.60.t.h. op 0.70 t.h. 1 t.h. op 1.10 t.h. 1.25 t.h. op 1.35 t.h. Verhooging der belasting op de motorvoertuigen. De verkeersbelasting op de motor voertuigen wordt uitsluitend ten be hoeve van den Staat verhoogd 1Met tien frank per reeks of breuk van I 50 cm3 cylinderinhoud betreffen de de motocycles, de motorrrijwielen met of zonder zijspanwagen en de rij wielen met hulpmotor het supplement wordt op 20 fr. gebracht per reeks of breuk van I 50 cm3 cylinderinhoud, als bedoelde voertuigen tot vervoer van goederen of om 't even welke andere voorwerpen dienen 2. Met tien opcentiemes voor de an dere motorvoertuigen. Wat betreft de belastingplichtigen die de verkeersbelasting voor 1939 reeds betaald hebben, moet de bedoel de bijbelasting uit eigen beweging ten laatste binnen den termijn van één maand vanaf den door den Minister van Financies te bepalen datum be- Belasting op de rijwielen. Er wordt uitsluitend ten behoeve van den Staat, een belasting van tien frank ingevoerd op elk aan een pro vinciale rijwielbelasting onderhevig voertuig deze belasting wordt tot I 5 frank verhoogd wanneer het voertuig meer dan één zitplaats heeft. m mrwnw «r wnr n «war ft?-*'-" besturen en in de bureelen worden j- j mannen aangeworven, die, na genees kundig onderzoek, naar de openbare werken worden gezonden. Het aanwerven van al deze am bachtslieden brengt de onderneming leiders in de grootste verlegenheid, bijzonder de kleine, die slechts over weinig arbeiders beschikken. Talrijke beroepen zijn erg getroffen, bij voor beeld de barbiers en de kelners, waar- Aan de Gouverneurs schrijft de Minister dat zij er op moeten waken, dat de gemeenten streng toezicht uitoefenen. Minister Devèze heeft aan de pro vinciegouverneurs een schrijven gericht waarin hij de aandacht trekt op de be drijvigheid van de vreemdelingen in ons land, en het toezicht door de plaat selijke besturen daarop uit te oefenen. Meer en meer stelt men vast zegt het schrijven, dat talrijke vreemde lingen zich zonder regelmatige vergun ning in Belgie komen vestigen, en dat sommigen een bedrijvigheid aan den dag leggen, van aard om onze eco nomische en sociale organisatie te sto ren. Rekening houdend van den huidigen politieken en economischen toestand, hebben de openbare machten tot plicht de grootste waakzaamheid aan den dag te leggen ten opzichte van al de vreem delingen, die zich in het land ophou den. De regeering vraagt dus in dit op zicht uwe medewerking, en vooral die van de gemeentebesturen. Aan deze laatsten behoort het in derdaad om de vreemdelingen op te sporen, die zich op onwettige wijze vestigen, zelfs ten tijdelijken titel, op ons grondgebied,en onmiddellijk daar van den heer Minister van Rechtswe zen in te lichten toezicht uit te oe fenen op degenen die er regelmatig gevestigd zijn en er zich van te verze keren, dat zij geen ander beroep uit oefenen, djan datgene, waarvoor zij toelating verkregen in Belgie binnen te komen te eischen dat de verblijfs vergunning waarvan zij zich hebben voorzien regelmatig worde vernieuwd of verlengd ten slotte, dringend al diegenen aan te geven waarvan de handelingen van aard zouden zijn om te schaden aan de stoffelijke en zede lijke belangen van de gemeenschap. Ik dring met kracht aan opdat de plaatselijke overheden er de hand zou den aan houden die aanbevelingen toe te passen en ik hoop. Heer Gouver neur, dat gij hun aandacht daarop zult willen trekken. Anderzijds zal het uw taak zijn de plaatselijke overheden aan te duiden, welke die aanbevelingen niet zouden naleven. Ik, van mijn kant, zal niet nalaten u die overheden aan te duiden welke, naar mijn kennis bewijs zouden leveren van zwakheid wat de vreemdelingen politie betreft. Te dien opzichte, acht ik het noodig u te laten weten dat uw collega der provincie Limburg een onderzoek heeft ingesteld aangaande de handelwijzen van vreemdelingen die in de nijver heidsmiddens van zijn provincie ver blijven uit dit onderzoek is gebleken dat een groot aantal onder hen, die de toelating ontvangen zich als mijnwer ker in Belgie te vestigen, optreden als handelaars. Ik zal niet nalaten u op tijd en stond op de hoogte te brengen van de uit slagen van dit onderzoek. Maar, van nu af aan vraag ik u, in uw provincie over te gaan tot een gelijkaardig on derzoek en mij de vaststelling te doen kennen die ge zoudt gemaakt hebben. (get.) De Minister, Albert Devèze. van de twee derden opgeroepen zijn. Anderzijds leggen de Duitsche over heden de grootste bedrijvigheid aan den dag, om den oogst van 1939 zoo snel mogelijk onder dak te brengen. De Hitleriaansche jeugd, de arbeids dienst, de studenten, het leger, de par- tijvereenigingen, alles wordt te werk gesteld voor den landbouw, om de mo gelijkheden van bevoorrading van het Duitsch volk aldus uit te breiden. SBB ENGELAND VOLLEDIG AAN DE ZIJDE VAN POLEN. DE BURGERLIJKE MOBILISATIE Voor de verwezenlijking van een groot werkenprogramma. Uit Berlijn wordt vernomen dat de Duitsche burgerlijke mobilisatie, met het oog op de verwezenlijking van het groot programma werken, dat van na tionaal belang verklaard werd, wordt snel doorgedreven. In al de ondernemingen van het Reich, bij de vaklieden, in de openbare Maandag heeft de Engelsche Eerste Minister Chamberlain in het .Lagerhuis zijn lang verwachte verklaring inzake Danzig afgelegd. Deze verklaring had den volgenden inhoud Ik heb reeds vroeger verklaard, dat de regeering een nauw contact hand haaft met de Poolsche en Fransche rgeeringen over deze kwestie. Ik heb voor het oogenblik niets toe te voegen aan de inlichtingen, die het huis reeds heeft gekregen omtrent den plaatselijken toestand. Misschien ech ter is het nuttig, dat ik een overzicht geef van de elementen dezer kwestie, zooals zij de Britsche regeering voor komen. Naar het ras is Danzig een bijna geheel Duitsche stad, doch de welvaart van zijn inwoners hangt in zeer groote mate af van den Poolschen handel. De Weichsel is de eenige waterweg van Polen naar de Oostzee en de haven aan de monding is daarom van vitaal stra tegisch en economisch belang voor Polen. Een andere, in Danzig gevestigde mogendheid, zou, wanneer zij dat wenschte, Polen's toegang tot de zee kunnen blokkeeren en aldus econo misch en militair Polen in een wur- genden greep kunnen nijpen. Zij, die verantwoordelijk waren voor het op stellen van het huidige statuut der Vrij stad, waren zich deze feiten bewust en deden hun best om dienovereen komstige voorzieningen te treffen. Hoe de huidige spanning ontstond. Bovendien is er geen sprake van on derdrukking der Duitsche bevolking te Danzig. Integendeel, het bestuur over de Vrije Stad is in Duitsche handen en de eenige beperkingen, die haar op gelegd zijn, zijn niet zoodanig, dat daardoor de vrijheden van haar bur gers worden besnoeid. Ofschoon de huidige regeling misschien verbeterd zou kunnen worden, kan zij zelf niet worden beschouwd als in den grond onrechtvaardig of onlogisch. En in feite was de handhaving van den status quo gewaarborgd door den Duitschen rijkskanselier zelf tot 1914, door het tien jaar loopende verdrag, dat hij met maarschalk Pilsoedski sloot. Tot Maart j.l. schijnt Duitsch land van gevoelen te zijn geweest, dat, terwijl de positie van Danzig uiteinde lijk een herziening noodig zou hebben, de kwestie noch dringend was, noch waarschijnlijk leiden zou tot een ern stig geschil. In Maart echter, toen de Duitsche regeering een aanbod naar voren bracht in den vorm van zekere deside rata, begeleid door een perscampagne begreep de Poolsche regeering, dat zij weldra zou kunnen komen te staan te genover een unilaterale oplossing, waartegen zij met al haar krachten weerstand zou moeten bieden. Zij zag de gebeurtenissen voor zich, die ge schied waren in Oostenrijk, Tsjecho Slowakije, het Memelgebied en bijge volg weigerde zij het Duitsche stand punt te aanvaarden en deed zelf voor stellen voor een mogelijke oplossing van vraagstukken waarbij Duitschland geinteresseerd is. Zekere defensieve maatregelen werden door Polen geno men op 23 Maart jl. en het antwoord werd op 26 Maart j.l. naar Berlijn gezonden. Ik verzoek dus nauwkeurig acht te slaan op de tijden en de data. Er is in Duitschland ronduit verklaard, dat het de waarborg der Britsche regeering was, die de Poolsche regeering aan moedigde om over te gaan tot het op treden, dat ik beschreven heb. Men zal echter opmerken, dat onze waarborg niet werd gegeven voor 31 Maart. Te gen 26 Maart j.l. was er zelfs geen ge wag van gemaakt bij de Poolsche re geering. De ontstane vrees. De jongste gebeurtenissen in Danzig hebben onvermijdelijk de vrees doen opkomen, dat het in de bedoeling ligt om zijn toekomstigen status te regelen door unilateraal optreden, ingericht met heimelijke methoden, aldus Polen en de andere mogendheden voor een voldongen feit plaatsende. Onder der gelijke omstandigheden zou, zoo wordt opgeworpen, iedere actie, die door Po en werd ondernomen om den toestand te herstellen, voorgestfeld worden als een daad van aanval van zijn kant en wanneer zijn actie gesteund werd door andere mogendheden, zouden zij be schuldigd worden Polen te helpen en aan te hitsen tot het gebruik van ge weld. De Poolsche onafhankelijkheid. Wanneer het vervolg der gebeurte nissen in feite zou zijn, zooals in deze ïypothese wordt verondersteld, zal men uit hetgeen ik eerder gezegd heb, aegrijpen, dat de kwestie niet zou cunnen worden beschouwd als een zui ver locale aangelegenheid, betrekking ïebbende op de rechten en vrijheden der Danzigers, welke tusschen twee laakjes op geenerlei wijze bedreigd worden, doch terstond ernstiger kwes ties zouden doen opkomen, welke het -"oolsche nationale bestaan en de Pool sche onafhankelijkheid raken. Volledige bijstand aan Polen. Wij hebben den waarborg gegeven, zoo verklaarde de heer Chamberlain, dat wij onzen bijstand zouden verlee- nen aan Polen, in geval van een duide lijke bedreiging van zijn onafhanke lijkheid, welke het van vitaal belang zou achten om te weerstaan met zijn nationale strijcfkracfhten en wij zijn vastbesloten om deze verplichting ten uitvoer te leggen. In zijn rede voor den Rijksdag op 28 Maart j.l. zeide de Duitsche Rijks kanselier, dat wanneer Polen wenschte te komen tot nieuwe verdragsregelin gen betreffende zijn betrekkingen met Duitschland, hij dit denkbeeld slechts zou kunnen toejuichen. Hij voegde er aan toe, dat iedere toekomstige rege ling van dien aard gebaseerd zou moe ten zijn op een volstrekt duidelijke verplichting, gelijkelijk bindend voor beide partijen. De Britsche regeering is er zich van bewust, dat de jongste ontwikkelingen in de Vrije Stad het vertrouwen heb ben verstoord en het op het oogenblik moeilijk hebben gemaakt de atmosfeer te vinden, waarin redelijk overleg kan overheerschen. Tegenover dezen toestand blijft de Poolsche regeering kalm en de Engel sche regeering hoopt, dat de Vrij Stad met haar oude tradities wederom moge bewijzen, gelijk zij tevoren in haar ge schiedenis heeft gedaan, dat verschil lende nationaliteiten tezamen kunnen werken, wanneer haar werkelijke be langen samenvallen. Intusschen ver trouw ik, dat alle betrokkenen hun vastbeslotenheid zullen uitspreken en toonen, dat niet toegestaan zal worden dat welke incidenten ook met betrek king tot Danzig een zoodanig karaktei zullen aannemen, dat zij een bedrei ging kunnen vormen voor den vrede in Europa.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1