B Een Kijkje op de Internationale Gebeurtenissen XV' PROVINCIAAL CONGRES der Kroostrijke Gezinnen van West-Vlaanderen Inhuldiging van den Plaatselijken Bondsvlag te POPERINGE NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS DUURZAMEN VREDE DE SPANNING ROND DANZIG BLOEMEN 19 JAAR. NUMMER 34. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 20 OOGST 1939. GAZET VAD POPERINGHE ABONNEMENTEN I Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. m Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. ZIEN WE ER NU KLAARDER IN Een handel- of nijveraar is wettelijk verplicht, minstens éénmaal per jaar, zijn stock op te nemen, zijn inventaris 'en zijn balans op te maken. Een voorzichtig handelsman wacht evenwel niet tot het einde van het jaar, om peilingen te doen, die hem moeten toelaten, met min of meer juistheid, te zeggen, hoever het met zijn zaken staat Elk kwartaal, soms zelfs elke maand maakt hij een voorloopigen inventaris op, dat hem aanduidingen moet geven, omtrent de werkwijze in de onmiddel lijke toekomst. In de diplomatieke en de internatio nale politiek, is men, in den huidigen woeligen tijd, verplicht, den inventaris heel wat méér op te maken. We zouden ervan kunnen zeggen, dat men nauwelijks den eenen inven taris heeft opgemaakt en aan een ba lansrekening begint, of heel de balans wordt omvergeworpen door een on voorzien feit, waarmede men, in de toekomst, maar al te zeer rekening zal moeten houden. En bijzonder dan in deze maand Augustus, die er een van hoogspanning blijkt te zijn, weet men nooit, of het geen men heden zegt of schrijft, mor gen nog met de waarheid overeen te brengen zal zijn. En zoo meenen we, na, in den loop der week, elk der voornaamste terrei nen van diplomatische of politieke ac tie, appart te hebben overschouwd, he den, bij het besluit der week, eens te moeten zien, of de huidige toestand ,nog overeen stemt, met wat vroeger geschreven werd. En dan valt al dadelijk op, dat, het optimisme van verleden week, weer vpr weg is. De ontspanning, die zich toen schijn baar afteekende, heeft nu weer plaats gemaakt, voor een zeer bedrijvige wer king, die haar hoogtepunt hadde moe ten bereiken met de rede van den nazi leider van Danzig, den heer Forster, die pas van Berchtesgaden weerge keerd was en van wien men zegde, dat zijn rede, door den Fuhrer zelf opgesteld werd. Wanneer we deze rede overschou- wen met een gerusten geest, dan moe ten we dadelijk zeggen, dat ze ons niets bracht, wat aan een culminatie punt in welken zin ook, kan doen den ken. Indien deze rede werkelijk door den Fuhrer werd opgesteld, of indien, wat wel zeker kan lijken, ze rechtstreeks door Hitier werd ingegeven, dan geeft ze den indruk, dat de Duitsche leider zelf, op dit huidig oogenblik, nog niet goed weet, hoe hij den stier bij de ho rens pakken moet. Danzig moet terug bij het Reich zegt de heer Forster maar om te we ten, dat zulks de Duitsche thesis is en dat deze thesis door de Danzigsche nazi's volmondig toegetreden wordt, behoefden we deze rede niet af te wachten. Dat Danzig niet bang is van de Pool- sche kanonnen en dat, indien Polen zijn kanonnen op Danzig moest rich ten, er van Duitsche zijde geantwoord zou worden, daar waren we ook al sedert lang zeker van. Hetgeen we tot hiertoe niet weten is, of op een gegeven oogenblik, een der partijen geneigd zou zijn, daden te stellen, die de andere verplichten naar de wapens te grijpen. Van Polen weten we, dat het ge noegen neemt met den bestaanden toe stand, waardoor het, volgens Duitsche zijde, al te lang bevoordeeligd wordt, i Polen zal dus, van zelfsprekend, niet tot den overval overgaan, indien niet, in Danzig, op bevel van den Fuhrer, daden worden gesteld, die Polen een deel van de rechten, die het door het I Verdrag van Versailles verkreeg, ont nemen. Of nu Hitier zulk bevel zou geven, i moet natuurlijk wel veel afhangen van den twijfel, die bij hem zou kunnen bestaan, omtrent de houding van En geland en Frankrijk en van de zeker heid, die hij zou verkrijgen, van den volledigen steun van Italië. Omtrent de houding van Engeland en Frankrijk kan hij, tot op het huidig oogenblik weinig twijfel hebben. En geland en Frankrijk hebben den vasten wil te kennen gegeven, Polen te ver dedigen, indien het geschaad wordt in een zijner essentieele belangen. En Danzig wordt, tot hiertoe, als een es sentieel belang voor Polen beschouwd. Blijft de volledige steun van Italië. Om hieromtrent volledig te zijn in gelicht, heeft Hitler Mussolini verzocht de twee ministers van Buitenlandsche Zaken eens te laten confereeren. Maar pas is Graaf Ciano in Duitsch- land, of we vernemen, dat hij ook Hit- Ier zal ontmoeten, zoodat we er kun nen uit afleiden, dat het eerste contact al tusschen beide staatslieden of min stens de diplomatische contacten tus schen de beide as-mogendheden, heb ben duidelijk gemaakt, dat de hulp van Italië niet zoo onvoorwaardelijk en volledig zou zijn, als men in Duitsch- land misschien wel gehoopt had. En inderdaad schemert uit alle tele grammen, die door vreemde corres pondenten in Italië worden doorgezon den, dat Mussolini er weinig voor voelt ter wille van Danzig, een oorlog te be ginnen, met de groote democratieën, wanneer Polen toch, in het heele na- oorlogsche, een beste vriend van Italië was. Anderzijds en zonder de gebeur tenissen in het Verre-Oosten te willen voorloopen wijst de toegeving, die Engeland aan Japan heeft gedaan met de vier Chineesche aangehoudenen aan de Chineesche, maar door Japatn gecontroleerde rechters over te le veren, erop dat Engeland, gedurende de eerste dagen alvast, alles wil ver mijden, wat het zou dwingen, een deel van zijn strijdkrachten naar Azie te sturen. Omdat het, begrijpelijkerwijze, lie ver zijn vloot zoo volledig mogelijk in de Europeesche waters behoudt, om op elke gebeurtenis voorbereid te zijn. Maar juist in den twijfel dien Hitier kan hebben, in den volledigen steun van Italië en in de zekerheid, dat En geland en Frankrijk zich hier volledig paraat houden, ligt, zegden we hoo- gen, de kans op het behoudt van den vrede. Niets wijst erop, dat nu reeds de twijfel weggenomen is alles wijst er op, dat de eensgezindheid van de de mocratieën volledig blijft. Zoolang schijnen ons dus de kansen van den vrede, minstens even groot als deze op oorlog. Zoolang zien we dan ook geen reden om van de leuze Wees optimist afstand te doen. M. DOKTER LEY OVER EEN Ik ben er van overtuigd, dat de wereld tot rust zal komen en in staat is, een duurzamen vrede op te bouwen wanneer zij slechts de woorden ter har te neemt, die de Fuhrer haar op het partijcongres van den vrede te Nuren- berg zal toeroepen. Aldus verklaarde Dr Ley, de rijks- organisatieleider, die op het oogenblik ter voorbereiding van het partijcongres in Nurenberg vertoeft, aan vertegen woordigers van de binnen- en buiten landsche pers. Het partijcongres is een plechtige wilsuiting vervolgde Dr Ley, en te vens een bron van kracht voor de natie Echter niet alleen het Duitsche volk luistert toe, wanneer de Fuhrer in Nu renberg het parool uitgeeft, de geheele wereld ziet gefascineerd naar deze unieke uiting van den politieken wil en de eendracht van het Duitsche volk. Kortom het partijcongres is thans reeds tot een forum voor de geheele wereld geworden. Daarna sprak Dr Ley over de voor bereidselen voor het partijcongres van den vrede. De organisatie voor het par tijcongres kent geen stilstand. Elk jaar weer wordt getracht, het congres nog beter en grootscher te doen zijn. Zoo is ook thans weer alles gedaan om dit hoogste feest der natie voor de vele honderdduizenden volksgenooten die naar Nurenberg komen, tot een be levenis te doen worden. REDE VAN DEN GOUWLEIDER ALBERT FORSTER. Gauleiter Forster heeft te Furth in Duitschland in aanwezigheid van on geveer 20.000 geestdriftige toehoor ders een rede gehouden. Hij verklaarde o.m. Men zou wel zeggen, dat Danzig het politiek middelpunt van de wereld is geworden. Tientallen journalisten, vooral Engelschen en Franschen, be vinden zich sedert weken te Danzig om verslag uit te brengen over de gebeur tenissen. Men moet er echter op wijzen, dat deze journalisten zich niet bezig heb ben gehouden met wat Danzigers te zeggen hebben over hun toekomst. Het ware beter geweest, dat die Franschen en Engelschen zich in 1919 zoo druk, als vandaag, bezig hadden gehouden met de kwestie van Danzig en het Oosten. De oplossing van het vraagstuk zou heden, 20 jaren na den oorlog, niet meer noodig zijn, indien men in 1919 te Danzig en in de andere van het Rijk ontnomen provincies, het princiep hadde toegepast van het recht der vol ken, om over hun lot te beschikken, zooals in Oost-Pruisen, dan zou die ne telige kwestie reeds lang zijn opgelost. En heden is men nog niet tot beter inzicht gekomen, men wil de Danzig sche bevolking nog steeds dit recht niet toekennen. Welnu, Danzig verklaart beslist aan de Franschen en Engelschen dat de toekomst van Danzig hen van nabij noch van verre aangaat. De Danzigers bemoeien zich immers niet met de zaken van Engeland noch met deze van Frankrijk. De kwestie van Danzig en het Oos ten zou reeds opgelost zijn geweest, in dien de Engelschen zich niet in de maand Maart tot Polen hadden ge wend, om dit land tegen Danzig en Duitschland op te hitsen. Engeland en Frankrijk moeten be grijpen dat de banden van het bloed sterker zijn dan de tractaten door de macht opgedrongen. Wat de Polen betreft, waarvan het meerendeel ongeletterden en analpha- beten zijn, men zou hen alle politieke werking moeten verbieden. Europa zou er zich best bij bevinden Het beste antwoord op al hun ge schreeuw is het volgende Het Rijk telt 80 millioen Duitschers. Het beschikt over het machtigste leger ter wereld, voorzien van de meest mo derne wapens Het wordt geleid door een Fuhrer die weet wat hij wil en die besloten is de eer, de vrijheid en de rechten van Duitschland te vrijwaren. Hij besloot Ik put nieuwe krachten in deze schoone betooging en ik zal te Danzig verklaren dat de hereeniging van ons grondgebied bij het Reich verwezen lijkt zal worden, er kome van, wat er wil. EEN OPEN BRIEF VAN HET VREDESFRONT, AAN DEN HEER ALBERT FORSTER. Wij willen niet terug naar het Derde Rijk Een open brief, gericht tot den heer Albert Forster, gauleiter der nationaal- socialistische partij, gepubliceerd door het uitvoerend comiteit van het Vre- desfront te Danzig (een der geheime organisaties dezer stad) werd overal verspreid. Het schrijven heeft als hoofding, in zware letters Wij willen niet terug naar het Ille Rijk en verklaart De ijskoude houding onzer bevol king tegenover de drieste soldaten der Heimwehr, uit het buitenland gekomen de wanhoop onzer handelaars, tenge volge de totale vernietiging van den buitenlandschen handel en de angst bij onze vrouwen teweeggebracht door de aanwezigheid van het zware geschut op ons grondgebied, dit alles is het beste bewijs der algemeene veroordee ling van uw werk, dat hiervoor aan sprakelijk is. Wij, Danzigers, hebben genoeg van de niet te verzadigen veroveringspoli tiek van Hitler, die alle rechten der verdragen met de voeten treedt wij de oude handelaars, ambachtslieden, arbeiders en boeren van Danzig, wij hebben genoeg van al die bevolen pa rades Wij hebben genoeg van die vrij willige giften die dikwijls een derde daarstellen van ons reeds zoo karig in komen, van de bewaking waaraan zij die zich ter kerke begeven zijn bloot gesteld wij hebben er genoeg van, als gevaarlijke misdadigers bespied te worden in de openbare pleinen en straten. Wij hebben er genoeg van, in de onderrichtkampen of in de vergaderin gen te hooren spreken van het verne- gerde Frankrijk,besmet door geslachts ziekten, van de achterlijkheid van het Slavische ras, van de marxistische driestheid der Scandinavische landen die gedoemd zijn te verdwijnen, en van het rottende, diefachtige Engeland Het is mogelijk, heer Forster, dat die onophoudende beleedigingen aan het adres van andere volken een nood zakelijkheid voor uw partij zijn, want sedert eenige jaren heeft het nationaal- socialisme, van de menschen, dieren en machines gemaakt, raderen van een oorlogsmotor dien zij niet tot stilstand kan of wil brengen. Daarom verklaren wij plechtig voor de heele wereld dat wij dit dwaze spel met het vuur, verwerpen. Wij wil len niet dat het vuur, hetwelk den na- zis noodzakelijk schijnt, heroplaaie ter oorzake van Danzig wij willen niet dat het bloed in onze straten vergo ten worde wij willen niet terug naar het Derde Rijk. Trek u terug, heer Forster, en geef hierdoor aan de 400.000 inwoners van Danzig, de gelegenheid die geloofsbe lijdenis af te leggen in den loop eener grootsche betooging, vrij van alle ter roristisch optreden. Nogmaals, aldus besluit de brief maak u weg wij zullen u niet veel meer dezen raad geven, want we zullen op tijd en stond, van woorden naar daden overgaan. Links Heer Burgemeester Van Walïeghem overhandigt de nieuwe vlag aan den Heer R. Devloo, voorzitter van den plaatselijken Bond der Kroostrijke Gezinnen. Boven rechts de personaliteiten in de kerk, tijdens de wijding van de nieuwe vlag. On der rechts de personaliteiten tijdens de kongreszitting in de feestzaal van het Stadhuis. Zondag hield het Provinciaal Verbond der Kroostrijke Gezinnen van West-Vlaanderen zijn XVe Congres in onze Stad, feest dat ge paard ging met de Inhuldiging van den Plaat selijken Bondsvlag. *8 Morgens om I 0 uur werd den Congres dag ingezet met een Plechtige Hoogmis in de Dekanale Hoofdkerk van Sint Bertinus. In de St. Bertinuskerk stippen wij de aan wezigheid aan van den Z.E.H. Mahieu, Vi caris generaal, vertegenwoordiger van Mgr. Lamiroy, die de nieuwe vlag der plaatselijke afdeeling zal inwijden verders, Z. Exc. minister De Vleeschauwer kamerleden Al- lewaert, Deman en Vanderghote ex-minis ter Van Caeneghem Bribozia, arrondisse- mentskomissaris van Verviers Devos, arron- dissementskommissaris van Tielt Fransen, professor ter Universiteit van Gent Eerw. Pater Fallon, S.J. de heeren Depraetere, Decock, Devloo, Notredame, Bourgeois, enz. allen leiders van de Groote Gezinnen, verder het Schepenkollege bestaande uit de heeren Burgemeester Dr. Van Walïeghem en de Schepen Cassiers, Lefebvre en Sansen. De plechtige Hoogmis werd opgedragen door Z.E.H. Hanssens, pastor-deken, terwijl de kanselrede gehouden wordt door E. H. Quaghebeur van het Klein Seminarie van Roeselare. Als leidmotief van zijn prachtige kansel rede, had hij gekozen De Zegen Gods over de Groote Gezinnen Daarna werd een optocht gevormd voor afgegaan door de Harmonie Ste Cecilia. Aan het Stadbeeld der Gesneuvelden had een Bloemenhulde plaats en bloemen worden er door Kamerlid Allewaert en Voorzitter Devloo neergelegd. Na deze korte plechtigheid worden de Kongressisten opgewacht op het perron van het Stadhuis door de HH. Burgemeester, Schepenen en Gemeenteraadsleden. De Heer Burgemeester Van Walïeghem, Kamerlid Al lewaert en Voorzitter Devloo voerden er het woord waarna de heer Burgemeester het nieuwe Vaandel, uit naam van het Stadsbe stuur, overhandigd aan den heer Devloo. Het prachtig Vaandel is uitgevoerd naar een teekening van den Poperingschen Kunst schilder Heer Jules Boudry en afgewerkt door het Huis Allerweireldt-Comeyne in onze Stad. In de Trouwzaal wordt hierna een eere wijn opgediend, waarna in de groote feest zaal van het Stadhuis het Kongres doorging. Om 1 I uur gaf het muziek der Accorde onisten van Poperinge, een puik Concert, hetwelk veel toehoorders lokte en een al- gemeenen bijval genoot. HET KONGRES. Voor een welgevulde zaal opent de heer Allewaert, Voorzitter, het Kongres, en be dankte de opgekomenen hij wijst op het heuglijke feit dat het provinciaal verbond in 't afgeloopen jaar met 300 leden gestegen is. Hij vermeent dat voor aanstaande jaar men waarschijnlijk 30.000 aangesloten families zal tellen in West-VJaanderen. Hierop neemt de h. Kamoen, uit Blanken- berge, het woord en ontwikkelt zijn verslag over familie stemrecht Hij geeft een overzicht over de verschil lende kiesstelsels die elkaar opvolgden cijnskiesstelsel, stelsel gesteund op bekwaam heid van kiezer, daarna een samentrekking van de twee en dan het stelsel van tegen woordig, dat in 1919 na Loppem tot stand kwam. Thans wordt er beijverd om aan de groote gezinnen die toch medezeggingschap hebben in de maatschappij een familiestemrecht te geven. Drie stelsels kunnen in acht genomen wor den a) vader en moeder ieder een stem en een bijkomende stem voor iedere jongen aan vader, en voor ieder meisje aan de moeder b) vader en moeder een stem en een bij komende stem voor ieder kind aan den vader c) vader een stem en eene bijkomende stem voor de moeder en voor ieder kind. De volgende moties werden door den heer Kamoen ingediend Motie over het Familiestemrecht. De Kroostrijke Gezinnen, overtuigd van de wanverhouding, die er thans bestaat tus schen hun kiesmacht en die van de kleine gezinnen, vragen met aandrang een kies stelsel, gesteund op het gezingsbeginsel Het Familiestemrecht Standpunt van de Kroostrijke Gezinnen op Internationaal Gebied. De Kroostrijke Gezinnen hebben vrede met de tegenwoordige Belgische politiek van volledige Onafhankelijkheid en Zelfstandig heid en vragen aan de Regeering dat ze zou volharden en van deze politiek geen duimbreed zou afwijken T>. De tweede verslaggever was de h. D'Hae ne uit Geluveld. Hij handelde over De voorkeur voor Kroostrijke Gezinnen bij het begeven van plaatsen De heer D'Haene wijst op de rechtvaar digheid van dezen eisch. De ouders die reeds zooveel last kenden mogen de bekommernis niet meer hebben om hunne kinderen te plaatsen. Vooral de oudste kinderen moeten rap kunnen geplaatst worden. Daarna kwam de Heer Hilaire Depraetere, Landelijk Voorzitter van het Fonds voor Weduwen en Weezen der Kroostrijke Gezin nen, als derde verslaggever aan het woord. De heer Depraetere gaf vooraf een overzicht van de reeds gevoerde werking voor de We duwen en Weezen in West-Vlaanderen, waar uit wij aanteekenden dat op 6 jaar tijd 600.000 frank werd uitbetaald aan 800 we duwen met 3.800 weezen. Aan de hand van enkele roerende dankbrieven van weduwen betoogde spreker dat dit werk in stand dient gehouden te worden. Hij wees er echter op dat de huidige bijdragen niet meer volstaan, en brak een lans opdat de bijdrage van 3 op 5 frank per gezin en per jaar zou ge bracht worden. De heer Depraetere besloot zijn flink toe gejuicht betoog met volgende motie Het Prov. Verbond der K. G. van West- Vlaanderen in Kongres te Poperinge, drukt vurig den wensch uit dat alle K. G. zich bij het Fonds voor Weduwen en Weezen zouden aansluiten, en door de bijdrage van 5 frank per gezin en per jaar de leefbaarheid van dit edel werk zouden verzekeren. Deze Congreszitting sloot rond 12.30 u. HET FEESTMAAL. Om I uur werd een Feestmaal opgediend aan omtrent 400 dischgenooten in de Feest zaal van het Bisschoppelijk College. Aan de eeretafels waren de verschillende personaliteiten van 's morgens aanwezig. Lieten zich verontschuldigen, Mgr. Lami roy, Bisschop van Brugge Goeverneur Baels, Generaal Lemercier de hh. Van Isacker, Jan De Volder, Lommez, Gosseries, Senator Bossuyt, bestendig afgevaardigde Vanden- berghe, enz. De heer Allewaert die eerst het woord voert, wijst erop dat, tot nu toe geen aan vang gemaakt werd met de Familievergoe ding op de niet loontrekkenden en onder streept het belang van een Familiaal Statuut zooals dit thans wet is in Frankrijk. Hij vraagt dan ook dat de regeering dit vraag stuk zou onderzoeken, omdat het van zulk aktueel belang is. De heer Depraetere komt hierna aan d-2 beurt, verontschuldigd de niet-aanwezige personaliteiten en bevestigt de wenschen van den heer Allewaert uitgedrukt aan den heer Minister. Hij bedankt ten zeerste het Stads bestuur var» Poperinge om de hartelijke ontvangst en sluit met aan de Heeren De vloo, Notredame, en gansch het plaatselijk bes'uur der Kroostrijke Gezinnen hulde te brengen om de welgeslaagde inrichting van het Kongres. De heer Devloo, voorzitter van de Pope- ringsche afdeeling, bedankt al dtve die het hunne bijgebracht hebben tot het welslagen van dezen grootschen dag. Eerwaarde Pater Fallon S.J., heeft enk Ie woorden ten beste voor do talrijke gezinnen. Hierop neemt minister De Vleeschauwer het woord en ontleedt hel standpunt van de regeering ten overstaan van den kindertoe slag der niet-Ioontrekkenden. Binnenkort, verschijnt hieromtrent het koninklijk besluit waardoor de vader van die wet, zooals men mij is gaan noemen, ten minste een leefbaar kind ter wereld zal gebracht hebben. Over het Familiaal Statuut zal de Heer Minister hier niet gewagen, dit uit Ministe- rieele Voorzichtigheid Z. E. H. Kan. Mahieu, Vikaris-Generaal, verheugd zich, als Poperingenaar, op dit feest te kunnen tegenwoordig zijn en besloot de reeks met te verklaren, uit naam van Z. Exc. de Bisschop, dat deze laatste de wer king van den Bond ten volle goedkeurt en de Kroostrijke Gezinnen zegent niet met een Kinderzegen, maar met een Vaderzegen PRACHTIGE STOET. Te 3 uur trok een schoone stoet door de straten van onze stad. Een 40-tal vlaggen van Kroostrijke Gezinnen, kleurrijke en zin nebeeldige wagens, drie muziekmaatschap pijen, en duizende leden van den Bond. De stoet werd in oogenschouw genomen door de personaliteiten op de Groote Markt. FEESTVERGADERING. Na den stoet ging de feestvergadering door op de koer van het College, waar de talrijke aanwezigen opeen gepakt stonden. De heer Achiel Decock, provinciaal se cretaris, zette de spreekbeurten in met een jaarverslag. Hij wees op de groote vooruit gang van den Bond, die in het verloopen jaar 300 leden bijwon. Wij noteerden nog het Woningfonds in West-Vlaanderen dat reeds 1201 leeningen uitbetaalde van 9 mil joen 534.094 frank. Daarop kwam de heer Van Canegem, de voorzitter van het Vlaamsch Centraal Ko- miteit aan de beurt. Hij heette zich geluk kig om de trouw van West-Vlaanderen aan den Nationalen Bond en vroeg een blijvende eendracht. Eindelijk kwam minister De Vleeschauwer aan de beurt, die nogmaals een spoedige bewerkstelling beloofde van de nieuwe wet op de familievergoeding, hij verklaarde nota genomen te hebben van de wenschen uitge drukt noppens Weduwen en Weezenfonds, Familiaal Statuut, Belgische Onafhankelijk- heidspolitiek, Familiestemrecht, voorkeur bij begeven van plaatsen. 's Avonds werd dit feest besloten met drie prachtige Muziekconcerten, gegeven door het Muziek van Proven de Harmonie Ste Cecilia en de Koninklijke Philharmonie onzer stad. Deze Concerten werden zeer druk bijgewoond, de uitvoeringen waren opper best en de talrijke toehoorders spaarden hunne toejuichingen niet. DAT MAAK JE ZELF I met ons SPECIAAL DUPLEX-KREPPAPIER in 34 natuurgetrouwe kleuren te verkrijgen bij Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, Poperingbe.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1