WARSCHAU GEEFT ZICH OVER Wat wil Rusland van de Baltische Landen Naar verwikkelingen in den Balkan Sluitingsuur der Café s Suropa onder de Wapens Wat de Oorlog aan Duitschland reeds kostte NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS BELANGRIJK BERICHT PROEFT CASTAR BIER BERICHT. 19" JAAR. NUMMER 40. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. 3 i OCTOBER 1939. ABONNEMENTEN I Jaar, per po»t Congo Frankrijk Amerika Losse Nummers 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Volgende schikkingen werden thans getroffen met betrekking tot de ope ningsuren van de drankgelegenheden Herbergen, hotels, eethuizen, drank gelegenheden in het algemeen, mogen geopend blijven zonder onderbreking van 3 's morgens tot 22 uur 's avonds. De namiddagsluiting van 14 uur 30 tot 17 uur, wordt slechts op Zondag gehandhaafd. De nieuwe schikkingen zijn in voege getreden sedert Maandag 25 Septem ber, en dit voor het grondgebied. ONZE WEERMACHT IS PARAAT. De tijd dat de soldaten met be bloemde mutsen en zingend hun op roepingsbevel beantwoordden, is den kelijk voor goed voorbij, niet alleen bij ons, maar tevens in alle landen van de wereld. Iedereen weet, wat een moderne oorlog beteekent en welke offers hij vergen kan, niet alleen voor de solda ten in de vuurlijn, maar tevens voor de burgerbevolking, die door de zware vliegtuigen en door de moorddadige bombardiers kan bestoken worden. Niettegenstaande de gebeurtenissen zich in Oogst in een zoo beangstigend tempo hebben afgespeeld, was het Bel gisch leger reeds grootelijks paraat, en de meest-dreigende grenzen waren in een sterke positie van verdediging en afweer gesteld. Spijts de dramatische afscheids-too- neelen en de groote offers, welke aan ons volk worden gevraagd, hebben de opgeroepenen met rustig en kalm ge moed hunnen vaderlandschen plicht volbracht. Iedereen was tot het besef gekomen, dat ons Land geen schuld had aan den bloedigen twist, die zeke re volkeren heeft aangetast en iedereen was tot de bevinding gekomen, dat Belgie geen tweede maal in eenen Eu- ropeeschen oorlog mocht betrokken worden tegen wil en dank. Daarom worden de offers gebracht met een bewonderenswaardige kalmte en met de vaste overtuiging, dat het Belgisch leger sterk genoeg is om dit maal alle onheil van ons grondgebied verwijderd te houden. Het leger, evenals de bevolking, heeft een onwrikbaar betrouwen in het wijs beleid van den Koning, die voor ons land een stricte neutraliteit heeft aangenomen en deze zal weten te handhaven, door alle moeilijkheden heen. Deze buitenlandsche politiek is ove rigens geen improvisatie. Het is het natuurlijke en 't rechtstreeksche uit vloeisel van onze zelfstandigheidspoli- tiek, die sedert jaren reeds gevolgd wordt. Onze neutraliteit, in den huidi- gen oorlog, "moet als 'n axioma wor den aanzien, als een werkelijkheid die overigens uitdrukkelijk door al de om ringende mogendheden werd erkend. Dat de mobilisatie een zware proef is geweest voor ons land, willen wij hier geenszins ontkennen. Dat onze be volking nog talrijke offers zal moeten brengen, niet alleen voor het leger, maar tevens voor het behoud van ons verder economisch bestaan, zal wel door niemand worden ontkend. Maar de toekomst moet met kalme berusting worden voorbereid en daar om worden alle noodige maatregelen getroffen, niet alleen om de militaire maar tevens om de burgerlijke mobi lisatie te voltooien. België moet zich op alles voorberei den, want niemand kan met zekerheid zeggen hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. Iets is van heden af ge wonnen in die uren van gevaar en van bedreiging, heeft ons volk zich eens te meer eendrachtig aangesteld en is tot het volle besef gekomen van zijn nationaliteitsgevoel. Het Belgisch leger staat paraat op de grens en is bereid eiken aanval af te weren. Ook het Belgisch volk is vaardig om de noodige offers te bren gen ten einde 't bestaan van ons Land te verzekeren en is bereid alle hulp vaardigheid te bieden aan de verant woordelijke leiders, die voor eene ont zaglijke taak geplaatst zijn. Ook de Nederlandsche Noorderbu ren zijn beslist, evenals Belgie, alle offers te brengen voor de handhaving van hunne stricte neutraliteit. Ook Ne derland heeft eene weermacht aan de grenzen opgesteld die voor zijn taak berekend is. EEN FRANSCH OVERZICHT. De commissaris-generaal der Voor lichting van Frankrijk heeft verleden week voor de radio een mededeeling afgekondigd, om een Fransch over zicht te geven over den toestand. Hij begon met de vaststelling «De eerste fase van den oorlog loopt ten einde. Zij doet dit voor Duitsch land, zooals de Oostenrijksche de Tsje chische, de Slowaaksche fase, door de handlegging op een nieuwe natie, de zen keer Polen. Maar met dit verschil dat Duitschland voor zich, niet meer een vrede heeft, waarvan het meester is, maar een oorlog, waarvan de lei ding aan het Rijk schijnt te ontsnap pen De commissaris stelde verder vast, dat de stem van Hitier, zooals bij zijn laatste rede, niet meer draagt, terwijl de woorden van Daladier en Chamber- Iain weerklank vinden in de wereld. Hij zegde verder, dat hij juist die rede wenscht te vergelijken met den tekst van de nauwkeurige verslagen, die de leiders van de drie oorloger door Duitschland thans gevoerd, aan Hitier zullen voorleggen na die eerst t fase over den militairen, den econc- mischen en den propaganda-oorlog ne- melijk. Den militairen oorlog. De eerste leider, generaal von Brau- chitsch, zal zeggen De oorlog in Polen loopt ten einde, wanneer de laatste Poolsche soldaat zijn laatsten kogel zal afgeschoten hebben. Dit succes heeft gekost 150.000 man aan dooden en gekwetsten 400 tot 600 neergeschoten vliegtuigen 600 tot 700 gedoode loodsen een verlies aan materiaal, dat maanden zal vergen, om hersteld te worden. Het ergste aan den Poolschen veld tocht is, dat hij ons niet toegelaten heeft de verrichting te verhinderen, die voor ons de zwaarste gevolgen heeft de Fransche mobilisatie, die als een parade is kunnen gebeuren, in volle kalmte. Het is dus niet meer mogelijk het Duitsche volk te verzekeren, dat de oorlog van hem zal afgewend wor den. De verrichtingen van het Wester front hebben plaats op Duitsch gebied en in de nabijheid van onze meest be volkte streken. De oorlog, voor de eer ste maal sedert Napoleon I is aan de poorten van Duitschland. De economische oorlog. De leider van den economischen oor log, generaal Thoma, zal aan Hitier zeggen Wij zijn afgesneden van iedere zee verbinding behalve in de Baltische Zee Onze handelsvloot is onbeweeglijk. Se dert I September is onze uitvoer ver minderd met 50 ten honderd, onze bin- nenlandsche handel met 40 Wij kunnen slechts moeilijk de aankoopen betalen onze munt wordt nergens meer gekwoteerd en onze goudreserve is nul. Wij zijn verplicht veroveringen te doen. Hij zal erop wijzen, dat de bezet ting van Polen de Fransche bedreiging op het Saargebied niet vergoedt. Door de nabijheid van den oorlog wordt de handarbeid in deze streek ontwricht, de uitbating moeilijk. Er is erger. Onze voornaamste fa- briekencentra liggen binnen het bereik der vijandelijke luchtmacht. Het prin ciep van den Duitschen staf was vroe ger altijd, door een haastig offensief, het front te verwijderen van het nijver- heidshart van Duitschland. Het is de zen keer niet Frankrijk, zooals in den vorigen oorlog, maar Duitschland, dat zich in de slechte positie bevindt. De aandacht wordt er dan op ge trokken, wat Frankrijk in 1914 reeds dadelijk moest missen, terwijl het nu gereed is en ongeschonden Eindelijk zal de bevoorrading zeer moeilijk worden èn zal de Duitsche burger en soldaat zich moeten tevreden stellen met de twee derden van wat de tegenstrevers zullen hebben... De propaganda-oorlog. De Fransche commissaris der Voor lichting gaat dan voort De derde leider, Goebbels, zal aan Hitier zeggen Wat de propaganda betreft, heeft de oorlog in Polen ons een slechten dienst bewezen. Het gaat niet om de werk-*/ijzen van onze diplomatie voor den orlog in Polen. De wereld heeft ons cezelfde procédés vergeven na de nede laag van 1918. Zij zou ons deze vergeven na een overwinning. Maar uw onsamenhang heeft ons de vreemde sym rathieën voor uw regiem en uw persoon doen verliezen. 1 ot Munchen hebt gij met hardheid ma ;r met logiek den strijd voor het to talitair regiem gevoerd. Wij hadden niet alleen een leider, maar ook een deel. Sedert een jaar is er geen enkel hi'leriaansch princiep, dat gij zelf, Hit- Ie;, niet hebt overtreden. Zuiverheid van het Duitsche ras (•ij voegt er een derde Slavische ras sen bij De strijd tegen de Soviets In plaats van ze terug te jagen tot den Oeral, zooals ge eenmaal zegdet, brengt ge ze tot aan de Duitsche grens. Ik beknibbel U niet ik kan zelfs zeggen, dat Rus land het eenige land van de wereld is, waar gij, Hitier, vandaag zoudt kun nen vluchten, indien het noodzakelijk zijn moest. Maar ge moet erkennen, dat ge geleid wordt door een toestand gij leidt hem niet meer De Fransche commissaris-generaal doet Goebbels dan nog zeggen, dat het ongelukkig niet meer mogelijk is thans den afkeur van de neutralen en den haat van de vijanden op Hitier alleen te werpen. Door uw haast om den to- talitairen oorlog door te voeren, door haar gewilligheid u te volgen in uw tegenspraken en uw meineeden, is het duidelijk, dat het Duitschland zijn lot aan uw lot verbonden heeft. De wereld maakt geen onderscheid meer. Dat wordt nu ook reeds in Duitschland zelf gezegd, en dat geeft Duitschland geen vertrouwen. Op den twintigsten dag van den oor log, dan wanneer keizer Wilhelm II aar zijn volk sprak van een frisschen en vroolijken oorlog, kunnen de nieu we D litsche leiders nog slechts spreken over em reeds ouden oorlog, zonder lichtpunten. DE PENSIOF.NKAARTEN EN DE STORTINGSBORDERELLEN. De werkgevers die arbeiders in dienst hebben die thans onder de wapens zijn geroepen en aan wien ze geen loon meer uitbetalen, z.'jn niettemin ver plicht op de stortingskaarten dier loon- trekkenden maandelijks in het vak waarin het zegel normaal zou dienen geplakt, de vermelding gemobili seerd te schrijven en tevens, indien het mogelijk is, de hoedanigheid van den verplicht-verzekerde bij het leger soldaat, onderofficier of officier. De werkgevers zullen steeds op de stortingsborderellen die zij maande lijks aan de verzekeringsinstellingen toesturen, de namen der gemobiliseer de bedienden opgeven, zelfs indien de bezoldiging niet meer wordt uitgekeerd Zij zullen in de kolom Opmerkin gen het woord gemobiliseerd vermelden en, indien het mogelijk is, de hoedanigheid van den betrokkene bij het leger vermelden, zooals hierbo ven aangeduid. BELGISCHE VROUWEN DIE DOOR HUWELIJK DE NATIONALITEIT VERLOREN, ZULLEN NOG KUNNEN OPTEEREN. Ziehier een belangrijke mededeeling voor tal van Belgische vrouwen, die door haar huwelijk de Tsjechische, de Oostenrijksche, Engelsche of Fransche, enz. nationaliteit verworven hadden en niet ten gepaste tijde een verklaring van cptie hebben ingediend. Velen wenschen nu opnieuw de Bel gische nationaliteit te vrekrijgen. Het departement van Rechtswezen werkt aan de voorbereiding van een ontwerp van wet tot openstelling van nieuwe optietermijnen. De belanghebbenden dienen dus voorloopig geen verdere stappen aan te wenden. DE VERDEELING VAN POLEN Verbazing te Berlijn over de Afbakeningslijn Op sommige plaatsen moeten de Duitschers 150 Kilometer terug Havas meldt uit Zurich Hier zijn berichten uit Berlijn toege komen, waaruit blijkt dat de Duitsche openbare meening, reeds van de wijs gebracht door de nieuwe pro-bolsje wistische politiek, met nog grooter ver bazing kennis heeft genomen van de nieuwe afbakeningslijn. Zoo hebben de Duitschers dus ge vochten, om aan de Russen het ge schenk te doen van meer dan de helft van Polen. Op sommige plaatsen zullen zij 150 kilometer achteruit moeten komen. Van de 16 voivodes (provincies) van Polen gaan er zeven in het geheel naar de Soviets en drie gedeeltelijk, met de meerderheid van de petrool- putten. Deze afbakeningslijn is voorloopig, zegt men. In dat geval kan ze slechts voorloopig zijn voor de Duitschers, want de Russen zullen zeker niet méér afstaan, wat ze nu gaan bezetten. De uiteindelijke lijn zal hun dus nog voor- deeliger zijn. Men weet, dat Molotof verklaard heeft, dat Moscou de Polen helpen zou, om hun staat herop te richten. Men moet er zich dus aan verwachten, dat deze nieuwe Poolsche staat onder Russisch protectoraat zal geplaatst wor den. Men begrijpt, dat in die voorwaar den Berlijn geaarzeld heeft dit accoord openbaar te maken, in de vrees van den moreelen terugslag, die het zoowel op de troepen, die voor Stalin vochten, als op de zuivere nazi's, die de bolsje wisten aan de poorten van Branden burg zien, hebben moet. Havas meldt hierover nog uit Mos cou De afbakeningslijn toont aan, dat Rusland wil samenwerken met Duitsch land door het te helpen het Poolsch gebied te behouden, terwijl Duitsch land de meerderheid van zijn krachten naar het westelijk front kan overbren gen. Men meende hier, dat Rusland zich in een zeer voordeelige positie bevond om te onderhandelen, maar men dacht niet dat Duitschland zulke groote con cessies doen zou. Soviet-Rusland is thans gebuur van Oost-Pruisen, Hongarië, Slowakije en Duitschland is volledig afgesloten van Roemenië. Zoo is dus de Soviet-Unie meester van den Balkan en heeft niet meer te vreezen, dat Duitschland op gevaarlijke wijze de Zwarte Zee be nadert. Zij is sterk ingericht in Centraal Europa. EEN PAAR OORDEELEN OVER HET DUITSCH-RUSSISCH SAMENGAAN In de Parijsche Matin is een arti kel verschenen van de hand van Jean Fabry. Hij roept de aandacht in op het feit van de stichting in Galicië van de twaalfde of dertiende Sovjetrepubliek en zegt Daar is de knoop van het dra ma. Overal waar de ellende en het lij den, die de oorlog medebrengt, een kans tot revolutie zullen bieden, zullen de Soviets komen. De wereldrevolutie volgt stap op stap den wereldoorlog. Daarop moet men denken in Euro pa. Duitschland kan zich naar andere oorlogsdoeleinden wenden. Maar voor taan zal men in zijn spoor nog steeds Rusland vinden. Dit hoopt, zooals Po- temkin eens te Parijs verklaarde, dat het Europa der Soviets uit den oorlog ontstaan zal. Een nieuwe oorlogsfaze begint, waar de diplomatie den voorrang heeft op het militair beleid. Niemand weet nu, waar de partij ,die pas in gang gezet is, zal gespeeld worden, noch wie er de partners zullen van zijn... De hulp van Rusland aan Duitschland Anderzijds bespreekt Sefton Delmer in de Daily Express de hulp, die Rusland aan Duitschland brengen kan op zeer pessimistische wijze. Hij zegt ervan, dat met het slecht uitgerust stelsel van vervoer, volledig versleten, de Russen zelf nog niet zoo veel eten bekomen kunnen als de Duit schers er nu hebben met hun oorlogs rantsoenen. Als Stalin Hitler helpen wil met voe dingsmiddelen, kan hij het enkel doen door nog zwaarder te drukken op de Russische economie, tot ze er onder bezwijkt. Hitier heeft benzine noodig. Rus land brengt petrool voort deskundi gen verklaren echter, dat de opbrengst zoo antiek is, dat ze slechts ternauwer nood volstaat voor de eigen behoefte. Delmer bespreekt in dezelfde ter men de Russissche auto's, het feit, dat indien Rusland gemecaniseerde troe pen wil hebben, het zijn landbouw moet opofferen, het gebrek aan rubber in beide landen... Hij besluit De eenige kans, die Hitier zou kunnen hebben om van Stalin hulp te bekomen, is het zenden naar Slalin van groote hoeveelheden Duitsch ma terieel, talrijke Duitsche ingenieurs en organisators. Zij zouden Rusland effi cient maken. Zulk werk zou echter veel jaren vragen, zoo men al aanneemt dat Stalin, de voorstander van de af- zonderingspolitiek, aan Duitschers toe laten zou Rusland te koloniseeren. Op den tijd, dat de Duitschers een nieu wen staf zouden opgeleid hebben, zou de oorlog geëindigd zijn of zou Stalin besloten hebben ze allen te dooden in een der periodieke zuiveringsproces sen EEN BRITSCHE OPINIE DUITSCHLAND WENSCHT OOK IN HET WESTEN EEN KORTEN STRIJD. Nu de Poolsche kampagne blijkbaar haar einde nadert, heeft men er zich te Londen toe gezet om de balans van de eerste oorlogsweken op te maken. Het kan niet worden ontkend, dat de snelle ineenstorting van Polens weerstand een groote teleurstelling is geweest. Indien de Polen in staat zou den zijn geweest om het een maand langer uit te houden, dan zou wellicht gedurende een deel van den winter de tegenstand kunnen zijn verlengd, en zouden misschien ook de Russen niet zoo spoedig hebben ingegrepen. Thans is men wel gedwongen de .aandacht op het Westelijk front samen te trekken. Duitschland wenscht klaar blijkelijk een korten oorlog en zou het zoo mogelijk willen vermijden om in een langen militairen strijd met Groot- Brittannie en Frankrijk te worden ge wikkeld. Ook Engeland wenscht den oorlog niet langer te doen duren dan noodig is, doch niet ten koste van zijn over winningskansen. De strijd aan het Wes telijk front gedurende den vorigen oorlog heeft de les opgeleverd van de nutteloosheid van voorbarige offensie ven en frontaanvallen, die nimmer een werkelijke kans van sukses hadden en waardoor de reserve aan meihschenma- teriaal der geallieerden ^ernstig werd uitgeput. h Men is hier van meening dat deze fout niet opnieuw moet worden be gaan. Het langzame tempo, waarin zich de operaties in het Westen ont wikkelen, moet dan ook als een op zettelijke taktiek worden beschouwd. Volgens de meening van hen, die het meest bevoegd zijn tot oordeelen, zal deze taktiek waarschijnlijk eerder tot een beslissend sukses leiden. Hierop wijst ook Scrutator, die in de Sunday /Times schrijft Indien Hitier terugschrikt bij het vooruitzicht van een langdurigen oorlog, is dit mis schien een goede reden waarom wij dit niet moeten doen... De overwinning in den oorlog bestaat niet uit de ver liezen, die men den vijand toebrengt, en zelfs niet uit de verhouding van toe gebrachte en geleden verliezen. Het is zaak ,hem er van te door dringen dat het uitgesloten is, dat hij de overwinning kan behalen. Reeds zijn de Duitschers er half van overtuigd, aldus de schrijver, dat zij geen langen oorlog kunnen winnen. Indien wij daarom den oorlog geduren de een geruimen tijd voortzetten zon der eenigerlei ernstigen tegenslag, dan zijn wij reeds halverwege nabij de overwinning. Indien wij trachten de positie te forceeren, dan zouden wij hiermede den vijand aanmoedigen. In dien wij anderzijds een gestadigen druk blijven uitoefenen en af en toe onzen tegenstander een verrassing be zorgen, houden wij de vrees van den vijand wakker, dat wij hem ten slotte de nederlaag zullen toebrengen. Als de tijd komt, zegt Scrutator, zullen wij bij onze aanvallen volko men op de hoogte zijn om de punten te kiezen waar het sukses het waar schijnlijkst is ITALIE'S HOUDING BLIJFT EEN RAADSEL. Het eigen belang voorop. Zaterdag heeft Mussolini gesproken, onverwacht, ofschoon men er te Rome algemeen op wachtte. De rede van Mussolini heeft echter weinig opheldering gebracht, aldus de korrespondent van de Telegraaf Hij vergelijkt zich met een loods, die in den storm vaart. Dien valt men niet met vragen lastig, zegt hij. Maar de vragen laten zich moeilijk tot zwijgen brengen en in de rede van Mussolini zoekt men naar een ant woord. Men wordt echter niet veel wijzer dan men reeds was. Italië neernt geen enkel initiatief tot militaire ope raties. Deze verklaring, door den Ita- liaanschen ministerraad den eersten September afgelegd, blijft van kracht. Zij beoogt het konflikt te lokaliseeren en Mussolini meent, dat zij daarom aan alle volkeren welkom moet zjin. Met die verklaring werd daarom ook geen partij gekozen vóór Duitschland, doch ook niet tegen Duitschland. Eerst in de passage van Mussolini's rede, die dan volgt, kiest Mussolini partij voor Duitschland. Maar voor het Duitsch land dat den oorlog in Polen gewon nen heeft en bereid is tot den vrede. Kiest Mussolini ook partij voor het Duitschland, dat zich gedwongen zou zien den oorlog tegen Engeland en Frankrijk voort te zetten Men kan zeggen, dat hij reeds vroeger voor dat Duitschland partij gekozen heeft, door namelijk een militaire alliantie met Duitschland aan te gaan. In elk geval acht Mussolini het noodig, dat het Ita- liaansche volk zich militair op iedere mogelijkheid voorbereidt. Eén ding staat vast Italië steunt iedere mogelijke vredespoging. Het voelt niets voor den oorlog, die zooals de «Tribuna» schrijf^in het stadium waarin het treden zou, als hij thans wordt voortgezet voor overwin naars zoowel als voor overwonnenen een ontzettende ramp beteekenen zou. Wat ook zeker is Italië houdt voor alles het oog gericht op de eigen be langen. Mussolini liet ztch hierover niet uit, maar in het artikel dat Gayda naar aanleiding van Mussolini's rede uit de pen gevloeid is, staat letterlijk Ita lië beschermt zijn vitale nationale be langen, die in de botsing der tegen strijdige interessen meer dan ooit in het oog gehouden worden en op het eerste plan van iedere aktie staan Gayda schrijft dit nu voor de twee de maal, tertwijl vóór hem Faritwoci het gesc'nreven heeft. Het wordt o.a. bevF^tigd door de politiek, die Italië ter, aanzien van den Balkan voert, een pc.litiek die er ongetwijfeld op gericht is Vr0or het geval, dat het niet tot vre de kcomt, maar Italië afzijdig kan blij ven, c\!e Italiaansche handelsbetrekkin-

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1