Een familie uit den nood! GAZET VAN POPERINGHE sche militaire plannen. Doch zij zijn overtuigd dat bij de eerste gelegenheid een grootscheepsche actie tegen Enge land zal worden ondernomen. Een Balkanblok Sovjat Imperialism Mevrouw Nestor LAHAYE-VAN DEN BERGHE door de Oorlogsinvaliden gedecoreerd De Gulden Medaille der Erkentelijkheid Nationaal Verbond der Verminkte en Invaliede Militairen van den Oorlog Afdeeling Poperinghe HERDENKING WAPENSTILSTAND 1918 11 NOVEMBER 1939 IN ONS LAND EEN ENGELSCH VLIEGTUIG DAALT NABIJ KORTRIJK. De benzine-tanks van het vliegtuig waren doorboord. mr OPGEPAST HET WINTERUUR WORDT HERSTELD UIT HET LAND. STADSNIEUWS. KOVHTEIT TOT OPBEURING VAN DEN POPERINGSCHEN SOLD AAI AMBTELIJKE BERICHTEN BURGERSTAND VAN VERWOESTE GEWESTEN 1922. Trekking van 10 November 1939. VERMAKELIJKHEDEN PROEFT CASTAR BIER DE BURGEMEESTERS VAN BRUSSEL. TE HUREN Wie wordt de Tiende Burgemeester De Liberalen stellen de candidatuur voor van Schepen Vande Meulebrouck DRINKT CASTAR BIER Binnen de grenzen van die onwe tendheid. heeten die kringen de ge ruchten nopens invallen in Belgie en Nederland uitingen van den zenuwen oorlog, welke vooral ten doel hebben Duitschland te discrediteeren bij de neutralen. In die kringen hecht men geen groote beteekenis aan die geruch ten en zij herhalen ook, dat Duitsch land slaat waar men er zich het minst aan verwacht. Men weet dat door Balkanblok de volgende Staten aangeduid zijn n melijk Roemenie, Zuid-Slavie, Bulga rije, Griekenland, Turkije en Albanië (Italiaansch Protectoraat). Men weet ook dat er 'n Balkanbond bestaat, waarvan echter noch Bulgarije noch Albanië deel van uitmaken. Er zou nu spraak zijn onder al die landen een soort coalitie te vormen en Italië schijnt daar veel van te houden, niettegenstaande dat, over enkele maanden, de betrekkingen tusschen Italië, Zuid-Slavie, Griekenland en Turkije niet zeer vriendschappelijk wa ren. Het doel van Italië is, zijn invloed stevig te vestigen op den Balkan, nu Duitschland zich noodgedwongen heeft teruggetrokken en Rusland nog maar de eerste pogingen doet om hier vas ten voet te krijgen. Italië heeft het zoo reeds aan boord gelegd, dat 't Turksch-Britsch-Fransch verdrag, onlangs te Ankara geteekend, dat zooals men dacht, een struikelsteen voor goede verstandhouding tusschen Italië en Turkije zou geweest zijn, nu reeds geen belemmering meer is voor samenwerking. Het geval met Bulgarije is echter moeilijker op te lossen, omdat Bulga rije, dat misnoegd is over het verlies van de Dobroedsjaprovincie aan Roe menie toegekend en ook andere stre ken door het Verdrag van Neuilly af genomen werd, zich eerst tot Italië ge wend had om herziening te bekomen, omdat Italië de eerste van de groote mogendheden is geweest, dat herzie ning der verdragen pleitte. Daar die pogingen niet lukten, be riep Bulgarije zich op Duitschland en nu in den jongsten tijd op Rusland. Het is begrijpelijk dat noch Italië noch de andere landen die de nieuwe coaliteit voorstaan, dit beroep op Rus land vanwege Bulgarije goedkeuren, daar die landen er niet aan houden een filiaal van Moskou aan hun grenzen te zien tot stand komen. Frankrijk en Engeland die ook be langen in den Balkan te verdedigen hebben, ondernemen niets om die co aliteit tegen te werken, omdat zij voor 't oogenblik den Italiaanschen invloed daar minder gevaarlijk achten dan den Duitschen of Russischen. Wil men die coaliteit tot stand doen komen, dan zal men de toetreding van Bulgarije op de een of de andere wijze aantrekkelijk moeten maken en het is niet waarschijnlijk dat zulks mogelijk zal zijn zonder territoriale concessies aan dit land. Tot dusver was geen der betrokke nen daartoe bijzonder genegen. In hoe verre de omstandigheden thans van dien aard zijn dat deze neigingen bij een of meer wel bestaan, dient te wor den afgewacht. Lang zal men hierover niet in onzekerheid hoeven te verkee- ren. De zaak is door den loop der ge beurtenissen sinds 1 September voor alle betrokkenen van te dringend be lang geworden. De Maasbode schrijft Zeer merkwaardig is het dat de Zwe den in verband met den druk welke op Finland wordt uitgeoefend met zeer militaire gedachten omspringen. Zij schijnen te overwegen hoe zij het na buurland met al hun krachten te hulp kunnen komen. Daaruit moet men wel besluiten, dat de Scandinavische lan den, niettegenstaande de geruststellen de verzekeringen, welke zij van Molo- tof ontvingen, toch niet zoo heel zeker zijn van de ontwikkeling welke de ge beurtenissen na een eventueele over weldiging van Finland ook voor hen Zouden kunnen nemen. Zij voelen de agressie in welken vorm dan ook, na deren. Het Russische imperialisme, on verschillig of het tsaristisch was of bol- chewistisch is, zoekt een uitweg naar drie wereldzeeën, in het Westen naar den Atlantischen Oceaan, in het Oos ten naar den Pacific. Dit beteekent een ernstige Slavische maar evenzeer een bolchewistische be dreiging voor geheel Europa. En Mos kou heeft zijn uur zorgvuldig gekozen. Het gaat van agressie naai agressie, voorloopig in Noord Europa, straks op den Balkan, nu door den oorlog geen der groote mogendheden in staat is een daadwerkelijken tegenstand te bieden. Met deze feiten voor oogen staat men eenvoudig perplex tegenover alle frazen, welke Molotof aan de agressie gewijd heeft, tegenover de beschuldi gingen welke hij in dit opzicht aan het adres van Londen en Parijs richt. En het is begrijpelijk, ,dat de Rus in deze deelen van zijn betoog de vol komen instemming van de Duitsche pers vindt. Waarbij opvalt, dat in die journalistische beschouwingen het vre- onder de bescherming van HH. MM. de Koning en de Koningin der Belgen Zaterdag 11, I I November, huldigde de Af deeling Poperinge van het Nationaal Verbond der Oorlogsinvalieden, haar Eere-Voorzitster, Mevr. Nestor LAHAYE-VANDEN BERGHE. aan wie ze, uit dankbaarheid om de onschat bare diensten bewezen aan het Werk der Oorlogsinvalieden, de GULDEN MEDAILLE DER ERKENTELIJKHEID, kwam overhan digen. We hadden Let genoegen deze intieme, doch zeer hartelijke huldiging bij te wonen. Het was I 1.30 uur, toen een vijftigtal Po- peringsche invalieden zich, onder de leiding van Voorzitter Em. Dezegher, omringd door zijn knappe leden van het Comiteit, ten huize van Mevr. Nestor Lahaye-Vanden Berghe aanboden, om aan hun groote Weldoenster, het Eereteeken met Diploma, te overhandi gen. Mevrouw Lahaye heette hen van harte welkom en verklaarde zich ten zeerste ge troffen door den blijk van diepe genegenheid haar betoond door een zoo talrijke schaar Oorlogsinvalieden, van wien ze de onderlinge solidariteit en de verkleefdheid aan hun bond bewonderde. Voorzitter Em. Dezegher, richtte zich da delijk tot de gevierde Eere-Voorzitster, en stelde zich aan als de tolk van den Bond in het algemeen en de Leden in het bijzonder, om, in volgende bewoordingen, hunne waar deering tot hun groote Weldoenster uit te drukken. Geachte Eere-Voorzitster, Het is heden voor ons. Oorlogsinvaliden, een gelukkige dag, en voor mij, voorzitter der afdeeling Poperinge, een gelukkig oogen blik. Voor ons, geachte Eerevoorzitster, be teekent I 1 n November, het stopzetten der slachting. Voor ons beteekent I In November, het ophouden der verschrikkingen en het bloedvergieten. Voor ons beteekent dezen datum ook, den terugkeer tot ouders, zus ters, broeders, tot echtgenooten en kinders. Gij, geachte Eerevoorzitster, weet goed, dat het leger van 1914, het leger der armen was dat wij, frontsoldaten, veel geleden, en veel ontberingen gekend hebben dat wij nog dagelijks lijden, in onze wonden of in onze geknakte gezondheid. Gij begrijpt, dat wij ons lijden verduldig verdragen. Gij begrijpt, dat wij, uit eergevoel, dit lijden verdoken houden gij begrijpt, dat wij er kranig trachten uit te zien, zelfs in dien wij het niet meer kunnen. Slechts personen, geachte Eerevoorzit ster, welke ons lijden begrijpen en onze op offering van 4 bange jaren hoogschatten, verdienen de Erkentelijkheid der oudstrij ders en der oorlogsinvaliden. Slechts die menschen, zijn onze erkente lijkheid waardig. Slechts voor die menschen, hebben wij, frontsoldaten, eerbied. Het Nationaal Verbond voor Oorlogsin validen, die groote soldatenfamilie van 80 duizend leden, samengebracht door noeste werkers, gesteund door machtige invloeden, en staande onder de hooge bescherming van HH. MM. de Koning en de Koningin, heeft, om hare erkentelijkheid méér luister bij te zetten, een uiterlijk teeken ingesteld, de Me daille der Erkentelijkheid. Deze medaille, geachte Eerevoorzitster, is niet kwistig uitgedeeld zij is niet te koop, maar wordt verdiend. Enkele jaren geleden, werd U, eveneens op een I I n November, om uwe toewijding en onverdroten steun aan de zaak der Inva liden, de Zilveren medaille overhand igd. Heden komt het midden komiteit van het Nationaal Verbond, op voorstel der afdeeling Poperinge, U, de hoogste onderscheiding, waarmede zij hare Erkentelijkheid kan uit drukken, toe te kennen. Deze onderscheiding, waarop generaals, prinsen en prinsessen, goeverneurs van pro vincies en andere hooggeplaatste personna- ges, fier gaan, is U, door ons, uwe Invaliden, in naam van het Midden Komiteit, aangebo den. Draagster der Gulden medaille der Er kentelijkheid, neemt gij, geachte Eerevoc-r- zitster, rang tusschen de Hooge Beschermers van ons Verbond. Terecht moogt gij fier gaan op haar bezit. Uwe kinders, uwe vrienden, uwe nakome lingen, zullen steeds met eerbied tot het Eere diploma opblikken en zich herinneren dat eens, in vervlogen dagen, Erkentelijkheid en Oorlogsinvaliden bestonden. In naam van Uwe Invaliden, geachte Eerevoorzitster, een hartelijk proficiat Heer Hilaire Lahaye, het jeugdige gemeen teraadslid van Yper, stelde zich aan al de tolk zijner moeder en, zich richttend tot de invaliden, zegde hij ondermeer ...Mijn moeder verzocht mij haar in woor- de te willen vervangen en als tusschenper- soon van haar trouwe gevoelens bij U te wi.len optreden. ...ik doe het met genoegen, en ik doe het met eerbied. ...Met genoegen, omdat ik weet, dat mijn Vader-Burgemeester, in leven het met recht zinnige aandoening zou gedaan hebben. ...Met eerbied, omdat deze gelegenheid mij de kans biedt, mijn diepen eerbied tegenover U allen te betuigen tegenover U, dappere oorlogsinvalieden van Poperinge, onvergete lijke helden, wiens onbevreesd optreden tij dens de gruweljaren, ons onafhankelijk Bel gië hielp vrijwaren. ...Mijne Heeren, de JEUGD, waaronder ik mij nog durf rangschikken, gaat fier over U Uwe'wonderbare en vaderlandsminnende of fervaardigheid staat voor eeuwig in haar geheugen gebrandmerkt ...En ik durf er bijvoegen sterk van Uw onvergetelijk voorbeeld, zal de jeugd zich van U, hare oudere broeders, waardig toonen indien de spannende toes'.anden dien wij be leven, ons ten huidigen dage er toe verplich ten. ...Waarde Heeren en Vrienden, den mooi- en blijk van genegenheid dien U tegenover uwe Eerevoorzitster komt te betuigen, ont roert niet alleen zeer diep uwe Eerevoorzit ster, maar grijpt het hart van alle Lahaye's. ...Er ontbreekt in ons midden, ik weet het, een braven grijsaard, een mensch dien, U al len als Burgervader, zooveel jaren bemind en gewild hebt, een mensch die wij als Vader teerderlijk liefkoosden... Hem vooral, zou uw gebaar ten zeerste ontroerd hebben... ...Het Nationaal Verbond der Oorlogsin validen kleefde hem zoo nauw aan het hart, hij hield van U allen, hij beminde U, hij heeft ons zijn liefde voor U in erfdeel overgelaten. Mijne Heeren, wij houden van dit erfdeel... Verder richtte de Heer Hilaire Lahaye zich tot de Voorzitter, heer Em. Dezegher, wien hij zijn vader nooit anders dan Miel- tje had hooren noemen tot de Secretaris, heer Alb. Debeir, tot de Schatbewaarder, heer Urb. Vannieuwenhuyze, tot anderen en nog anderen. Van allen huldigde hij hun heldhaf tige houding tijdens den wereldoorlog, en zegde hen Vrienden, onze erkentelijkheid gaat naar U allen In de modder en de slijk hebt gij gedurende maanden en jaren ge ploeterd in de loopgraven hebt U geleden en gestreden en het beste van uw krachten gelaten verminkt, gegazeerd, geknakt werd U, en met liefde hebt U dat alles geofferd voor Vorst en Vaderland In naam zijner moeder richtte hij nog tot allen een hartelijk dankwoord en vroeg het glas te heffen voor een lang en v-reedzaam leven van onzen geliefden Vorst en ons duur baar Vaderland. De droevige herinneringen aan al het leed en de smarten door den oorlog over de we reld gezonden, troffen diep alle aanwezigen en menigeen kon een traan niet weerhouden. Diep getroffen zien we nog een groot ver minkte, zijn foto overmaken aan Mevr. de Eerevoorzitster, foto genomen op het front, terwijl de ongelukkige zijn vreeselijke ver minking had opgeloopen. Menig akelig anecdoot uit de gruwelijke oorlogsjaren kwam nog in herinnering, ter wijl het stilaan tijd werd, waarop de Pope- ringsche Invaliden hun Feest van den Wapen stilstand verder gingen vieren. deselement weer naar voren komt, of schoon Molotofs rede allerminst op herstel van den vrede gericht schijnt te zijn al heeft de sovjetminister ook verklaard, dat hij de politiek van Duitschland om den vrede te doen te- rugkeeren met alle krachten zal steu nen. Op welke wijze dit gebeuren kan of moet, onthult Molotof niet. Of worden tegelijkertijd, met de Britsch-Russische handelsbesprekingen ook politieke ge sprekken gevoerd, welke een veel ver der strekkende beteekenis hebben In elk geval is en blijft het zonderling dat Londen, zij het ook bezorgde, vriendschappelijke betrekkingen met Moskou onderhoudt, terwijl anderzijds Ankara een schakel tusschen de twee landen schijnt te zijn. Hoe hier alle tanden van zoo onge- lijk-vormige raderen in elkaar grijpen en dan via den Balkan nog met Rome, is een mysterie, waarin heel veel poli tici zich verdiepen zonder dat veel licht in de duistere zaak kunnen brengen. Wel blijkt daar uit dat de diploma tieke fronten in dezen tweeden grooten oorlog binnen 25 jaar nog allerminst scherp afgebakend zijn. En in dit feit ligt wellicht weer de verklaring voor de stilte op de strijdende fronten, waar kalme nachten op kalme dagen volgen. Vrijdag is een Engelsch vliegtuig uit eigen beweging nabij de grens op Bel gisch grondgebied, in de streek van Kortrijk neergedaald. De bemanning van 't vliegtuig werd geinterneerd. De betrokken Engelsche vlieger is de genaamde Dumm, die met een eskadril Fransche vliegers een luchtgevecht had geleverd in de buurt van Tourcoing, tegen een aantal Duitsche vliegers. Daar de benzine-tanks van 't vlieg tuig werden doorboord, kon de loods niets anders doen, dan een landing maken, en hij daalde naar wat hij meende het Fransch grondgebied te zijn. Maar hij kwam terecht op de groote baan tusschen Kortrijk en Aalbeke. De landing van het jachtvliegtuig ge beurde in uitstekende voorwaarden. Het toestel, zoowel als de vlieger ble ven onbeschadigd de doorschoten tanks daargelaten, natuurlijk maar de vlieger werd door de gendarmerie geinterneerd. Door de Regeering werd besloten in den nacht van 18 op 19 November e.k. tot het winteruur terug te komen. Daar in Engeland en Frankrijk ook het winteruur terug wordt ingebracht, hadden de spoorwegen erop aangedrongen dat ook in ons land dit zou geschieden teneinde de nog bestaande verbindingen met de buursta ten regelmatig te kunnen behouden. Het Bestuur van het N.V.I., Afdeeling Po peringhe, bedankt zijne leden voor hunne talrijke opkomst, en het bijwonen der Solem- neele Jaarmis, tot lafenis der ziel onzer ge sneuvelde en overleden makkers, alsook die onzer gevallen medeburgers ook voor hunne tegenwoordigheid bij het neerleggen der bloe men aan het Standbeeld, en het bezoek ge bracht aan de graven onzer gesneuvelde en overleden Makkers op het Stedelijk Kerkhof waar volgende redevoering, in naam van het Bestuur van den Invaliedenbond van Poperin ghe, door de Voorzitter, Heer Em. Dezegher, werd uitgesproken Getrouwe Makkers Oud-Strijders, Frontsoldaten, Vandaag vieren wij ons vredesfeest. 1 I November is voor ONS een DATUM, een mijlpaal in ons leven, I 1 November be teekent voor ons het einde der groote slach ting, het ophouden van bloedvergieten en opschrikkingen de terugkeer naar Ouders, Zusters, Broeders, Echtgenoote en Kinders. Helaas, velen onzer frontmakkers hebben I I November en zijne zoete herinneringen niet kunnen beleven 't zijn deze, gevallen met 't wapen in d'hand, strijdend, niet om andere volkeren te onderdrukken, maar om de vrijheid hunner naardstede onze Oorlogs- dooden... zij die weggerukt werden met in hun blik het visioen der groote moorderij, en in hun hart de hoop dat hun offer niet zou nutteloos zijn zij die vielen, een plaats banend voor hen die volgden zij die getrof fen werden op post, wakend op de rust hun ner makkers zij die bezweken, roemloos door 't gas al dezen stierven koen, eenvou dig, onbekend soms, omdat het Land moge leven en bloeien. Helaas, de stem dezer dooden is niet bij machte geweest de menschelijke driften te beheerschen noch te stuiten. Opnieuw zijn millioenen jongelingen, in den bloei der ja ren, tegen elkaar opgeruid. j Opnieuw zullen de klokken van steden en dorpen, rouw verkonden, en ontelbare Moeders, hunne kinderen beweenen. Nederige martelaren eener heilige zaak, deze der vrijheid. Gij die deze dreigende ramp niet gewild hebt, en ze met uw leven hebt bekostigd, gij die deze aarde met een zuiver geweten hebt verlaten gij die boven de lage hartstochten zweeft gij die de belooning der rechtvaardigen bekomen hebt op dezen dag van Uw feest, bidden wij, en smeeken den Oppersten Meester, opdat Hij het bloedbad zou doen ophouden, dat Hij nieuwe slacht offers zou sparen dat het Recht over het menschdom moge regeeren, in VREDE Na deze ontroerende plechtigheid, togen wij allen samen naar de woning onzer acht bare Eere-Voorzitster, Mevrouw Nestor La haye-Vanden Berghe, waar men haar de GULDEN MEDAILLE overhandigde, groot onderscheidingsteeken toegekend aan de wel doenster van het N.V.I. Afdeeling Poperin ghe, waar ons een gullig onthaal te beurt viel. A.D. Op een andere plaats in ons blad geven wij breedvoerig verslag over deze plechtige overhandiging. De Redaktie. Reeds lang verkeerde deze familie van brave menschen in nood, niet tegenstaande de man hard werkte om in het onderhoud der zijnen te voorzien. Het hielp hem niet spaar zaam te zijn, terwijl zijn vrouw, die aan rheumatiek leed, handen vol geld uitgaf voor geneesmiddelen zonder de verlangde verbetering te vinden. Een vriendin gaf haar toen een verstandige raad Neem Aspi rine, zegde zij, en ge zult verwon derd staan over de weldoende resultaten van dit uitstekend genees middel Inderdaad, reeds de eerste proefnemingen waren meer dan bevredigend en het geregeld gebruik van enkele Aspirine tabletten deden deze vreeselijke pijn verzachten en spoedig verdwijnen. Aspirine is ook het beste middel bij hoofdpijn en tegep alle andere pijnen. ZONDAGRUST. Alle Apotheken open tot 't middags heden Zondag nanoen alleen Apotheek LEURIDAN, Bertenplaats. BERICHT. Ten gevolge der verhoogde prijzen van het Leder en andere Schoenbe- noodigheden, heeft het Bestuur van den Schoenmakersbond de eer de Bevolking van Poperinge en Omstreken kenbaar te maken dat vanaf den 1 October 11. alle werk aan Schoenen voorloopig met 20 verhoogd zijn geworden. Het Bestuur. DAAR ZIJN ER NOG die aan Hoofd pijn, Migraine, Rhumatiek en Griep willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinge, in doozen van 7.00 en 12.00 fr. WERKLOOSHEID. De stand der werk loosheid in onze stad was, voor de vorige week Mannen Vrouwen Totaal Maandag 428 19 447 Dinsdag 431 18 449 Woensdag 432 19 451 Donderdag 422 19 441 Vrijdag 424 19 443 Zaterdag 2137 94 2231 HUIS CAMILLE VERHAEGHE In tegenstelling met sommige geruchten, laat ik de geachte kliënteel weten, alsmede het geacht publiek, dat ik den handel van mijn overleden Echtgenoot, met zorg zal voortzetten. Trouwe en genadige bediening der kliën teel zal, zooals het bij den duurbaren afge storvene het geval was, steeds mijn leus zijn. Wwe Cam. VERHAEGHE-BONDUELLE Loskaai (Statie) POPERINGHE. AANGEREDEN. Woensdag namiddag, rond 3 Zi uur, werd de 7-jarige Deroo Gil bert, wonende Valkenberg, langs den Abee- lesteenweg, dichtbij het Zwynland, omverge reden door den wagen van landbouwer Ver- cruysse Norbert. De ongelukkige werd de rechter bil en linker schouder gebroken. Een bijgeroepen geneesheer deed de knaap naar het gasthuis overbrengen. GEVONDEN.Lederen wit kinderschoen tje. Lederen handzak. Godsdienstige medaille. Bruin lederen linker manshand schoen. WESTOUTER. Brand. Aan de wijk «Het Poperingsche Kruis», die de grensschei ding Meteren-Westouter vormt, is 's nachts brand uitgebroken in de bergplaats van de hoeve van H. Paul Notteau. In deze berg plaats lagen vijf mannen te slapen, die voor dat het onheil was uitgebroken, nog twee nachtronden hadden gedaan. Plots laaiden hooge vlammen uit de bergplaats, die gretig voedsel vonden in het stroo. De mannen, ver rast door de snelle uitbreiding van het vuur, namen in allerijl en halfgekleed de vlucht. Een onder hen, de 28-jarige Pleubaut André afkomstig van Duranville, vond echter den dood wegens verstikking. De hoeve kon ge vrijwaard en het vee gered worden. De scha de bedraagt ongeveer 35.000 frank. VEURNE. Verkeersongeval. Zon dag morgen, rond 10 Zl uur, had op den hoek der Groote Markt een verkeersonge luk plaats. Twee jongens, die op een rijwiel gezeten de groote Ooststraat uitgereden kwa men en de Noordstraat wilden inrijden, kon den niet hun gewonen draai nemen om de laatstgenoemde straat in te rijden en hier door ploften zij ten gronde. Op hetzelfde oogenblik kwam een auto van over de Markt ge reden. Gelukkiglijk behield de bestuurder van den auto zijn tegenwoordigheid van geest cn kon schielijk stoppen, zoodat de auto dicht de twee knapen kon stoppen. Enkel het a. iterwiel van hun rijwiel was erg bescha digd. WULPEN. Kindje verbrand. Door een oogenblik onachtzaamheid der echtge noote Mevr. Elie Bruneel, is haar tweejarig dochtertje in een ketel kokend water ge vallen. De rug en het onderlichaam van het kleine slachtoffer werden deerlijk gewond. De toestand van het kindje is ernstig. GOEDEN UITSLAG De opvoering van Mobilisatie verleden week, heeft een goede stuiver in de kas ge bracht, en daar de kosten op een minimum gebracht worden* daar alle medewerking kosteloos geschiedt, kan omzeggens heel de opbrengst benuttigd worden voor onze Sol daten. REEDS 375 PAKJES werden opgezonden en de talrijke ontvangen brieven getuigen hoe welkom de pakjes en hoe dankbaar onze Soldaten hierover de Po peringsche Bevolking zijn. NOG 50 PAKJES zullen in de eerste dagen door de zorgen van het Komiteit verzonden worden. Dat eindigt de eerste ronde. MAAR ONZE JONGENS WACHTEN op een nieuw pakje en het Komiteit begeert hun tegen Kerstdag voldoening te kunnen geven. Er is nog voorraad in kas, maar niet vol doende voor eene heele tweede zending. En toch mag niemand achtergelaten worden Middels moeten gezocht worden en het Ko miteit is van gedacht dat het beste middel is EEN TWEEDE OPVOERING DER REVUE «MOBILISATIE» De opvoering was een succes en velen nog begeeren het ook te zien. Om aan dezen al- gemeenen wensch te voldoen, zal een tweede opvoering aangevuld en verbeterd - gegeven worden op Dinsdag 5 December in Palace feestzaal, te 7 /i uur. Kaarten zijn van heden af bij de Komi- «eitsleden te verkrijgen. AANDOENLIJK GEBAAR En we willen deze mededeelingen niet slui ten zonder volgend aandoenlijk feit te ver halen dat deze week gebeurde Eenige Leden van het Komiteit hadden het op zich genomen steunlijsten bij de inwoners aan te bieden. Een hunner kwam in een werkersgezin waar Vader opgeroepen is en Moeder tehuis zat met de kindjes. Hij deed de reden van zijn bezoek uiteen met tranen in de oogen zegde de vrouw Mijnheer, ik Lad eenige franken en ik zond ze dezen mor gen naar mijn man 's Avonds werd bij zelfde Bestuurslid aan gebeld een kindje uit bovengemeld gezin reikte hem met Moeders complimenten een omslag met geldstukken erin. Bij opendoen vond hij er een briefje Als 't U belieft, 2 fr. voor het pakje van den Soldaat en 40 stukjes van 5 centiemen Zeker was de spaarpot der kindjes open gebroken geweest om de Soldaten te kunnen helpen. Ziedaar een treffend staaltje der edelmoe digheid waarmede voor onze Soldaten ge zorgd wordt. Het weze een spoorslag voor allen hier, om het werk van het Pakje van den Soldaat te steunen voor zij die weg zijn, om zich als waardige zonen en vaders te gedragen. MOBILISATIEVERGOEDING Vernieuwing der Aanvragen Om voort te kunnen genieten van de ver goeding, moet men een nieuwe aanvraag indienen. Wie zulks nog niet gedaan heeft, gelieve zich aan te bieden ten stad- huize, op een der hierondervermelde zittin gen, voor het opmaken zijner aanvraag hij moet drager zijn van het trouwboekje en van de belastingsbiljetten. ZITTINGEN op Maandag-voormiddag 20 Nov., voor de letters A, B, C Dinsdag-voormiddag, 2 I Nov., voor de let ter D Woensdag-voormiddag, 22 Nov., voor de letters E, F, G, H, I, J, K, L Donderdag-voormiddag, 23 Nov., voor de letters M, N, O, P, Q, R Vrijdag-voormiddag, 24 Nov., voor de let ters S, T, U, V, W, Y, Z. OPENBARE VERGADERINGEN, MEETINGEN, TOONEELVERTOONINGEN Er wordt aan de bevolking der stad be kend gemaakt dat, gezien de uitzonderlijke omstandigheden waarin ons land verkeert en leeft, het aan elke politieke maatschappij, bond of vereeniging, alsmede aan elke too- neelmaatschappij van stad of vreemd aan de stad, voortaan verboden is openbare verga deringen, meetingen of tooneelopvoeringen te houden of te laten houden, zonder voor- afgaandelijke toelating van het stadsbestuur, hetwelk, vooraf in bezit zal moeten gesteld zijn van den korten inhoud van het onder werp welke er zal behandeld worden. IDENTITEITSKAARTEN VOOR KINDEREN Er wordt opnieuw herinnerd aan de be volking dat de identiteits- of eenzelvigheids kaartjes der kinderen beneden de VIJFTIEN jaar, NIET door het stadsbestuur moeten ge stempeld worden. ALARM-SIREEN Gezien de onderrichtingen welke de ge meentebesturen van hooger hand ontvingen, bij welke nog slechts de alarm-sireen mag gebezigd worden voor civiel-alarm, zal voor taan het ontstaan van brand aan de bevol king bekend gemaakt worden bij middel van klaroengeschal en klokkengeluid. Zoo het dus moest gebeuren dat de sireen in werking gesteld wordt, moet de bevolking eruit besluiten dat het civiel-alarm gegeven is voor bescherming tegen luchtaanvallen, enz. SLUITINGSUUR DER CAFE'S Het stadsbestuur deelt de bevolking van Poperinghe mede dat, om reden van den bij- zonderen toestand, het reglement op het sluiten der Cafés en drankgelegenheden, door den gemeenteraad vastgesteld ter zit tingen van 15 Juni en 30 December 1902, streng zal toegepast worden. Dit reglement voorziet bij artikel 4 het sluiten der café s, drankgelegenheden, enz., OP MIDDERNACHT. Dus niet op EEN uur! 's nachts, zooals het bij gedoogzaamheid in I de gewone tijden geschiedde. De overtreders zullen de politiestraffen oploopen door gezegd reglement bepaald. POPERINGE, VAN 10 TOT 17 NOV. 1939. GEBOORTEN Peutevinck Maria, d.v. Henri en Dierchy Alice, Brijkedreef.Thee- ten Gilbert, z.v. Georges en Pauwels Eme- rence, Yperstraat. Gouwy Jean, z.v. Albert en Vanspranghe Jeanne, Bruggestraat. Meeuw Yolanda, d.v. Henri en Devos Ber- nadette, Stavele. Wybo Leona, d.v. Mi chel en Lanssens Bertha, Ypersteenweg. Morisse Stefaan, z.v. Aloise en Peel Maria, Yper. Coutigny Michel, z.v. André en Verhaeghe Anna, Vlamertinghe. Beun Gaston, z.v. Petrus en Dewulf Martha, Maur. De Wulfstraat. Verstraete Fran<jine, d.v. Camille en Couwet Silvie, Switch Road. Robyn Noël, z.v. Alidor en Baes Martha, Vlamertinghe. Verhille Henri, z.v. Hector en Verbrugge Maria, Reninghelst. Van- dermarliere Roza, d.v. Jerome en Beugnies Albertine, Yperstraat. Van Eecke Geor ges, z.v. Germain en Vercruysse Alixe, Noordstraat. OVERLIJDEN Sansen Maria, 7 I j., echt. Vandecasteele Adolphe, Yperstraat. HUWELIJK Scherier Germain, kleerma ker van Stavele en Couwet Elza, naaister van Pop. HUWELIJKSBELOFTE De Gryse Joseph, metsersgast en Vandesteene Maria, werkster, b.v. Pop. BEDANKING De Familie ROMMENS-OUTERLEYS, be dankt Familie, Vrienden en Kennissen, om de blijken van deelneming, betoond bij den Lijkdienst en Begraving van Mejuffer ANNA-MARIE ROMMENS, dochter van wijlen Heer Félix en Mevrouw Zélina Outerleys. BEDANKING Heer Adolphe Vandecasteele-Sansen en Kinders, bedanken Familie, Vrienden en Ken nissen, om de blijken van deelneming betoonj door hun aanwezigheid bij den Lijkdienst en Begraving van hun teergeliefde Echtgenoote en Moeder, Vrouw MARIA SANSEN, echtgenoote van Heer ADOLPHE VANDECASTEELE. De reeks 146.014 nummer 9, wint 250.000 frank. De reeks 146.014 nummer 17, wint I 00.000 frank. De andere nummers der bovenver melde reeks, alsook de obligaties van de reeks 15 7.774 zijn uitkeerbaar met 312.50 of met 300 frank, volgens dat zij al dan niet hervormd werden krach tens het Koninklijk Besluit van den 1 1 Mei 1935. ZONDAG 19 NOVEMBER 1939. HERBERGKERMISSEN Au Café des Sports bij Ferdinand Louis, Yperstraat. In den Ouden Rozendaal bij André Guillebert, Veurnestraat, 43. Maandag Kan deel. In de Bruggestraat bij Camille Bra- bandts, Bruggestraat, Poperinge. In 't Roosje bij Camille Vanhee, Crom- bekestraat. |^ERBERG «GEELHUIS inet grooten Kof. Zich wenden Brouwerij Zwynlannd Poperinge. Aan het hoofd van de stad Brussel hebben zich, sinds 1830, reeds negen burgemeesters opgevolgd. De eerste was de h, N.-J. Rouppe, geboren te Rotterdam in 1 767 en over leden op 3 Augustus 1838. Hij was tot burgemeester benoemd geworden op 22 Oktober 1 830. De h. Van Volxem werd benoemd op 22 December 1840, maar gaf reeds in Juni 1841 zijn ontslag om een mi nisterportefeuille te aanvaarden. Hij werd opgevolgd door de heer Wijns de Raucourt, benoemd op 19 Juni 1841 en die acht jaar burgemees ter bleef. Dan komt de h. de Brouckère aan de beurt, benoemd op 5 Oktober 1 848 en overleden op 20 April 1860. Volgen dan elkander op h. Fon- tainas van 29 December I860 tot 19 Juli 1863; h. J. Anspach van 1 Januari 1864 tot 9 Mei 1879 h. Vanderstrae- ten benoemd in Juni 1879 maar die reeds op I 7 December van hetzelfde jaar ontslag nam. H. Karei Buis werd benoemd op I 7 December 1881 en werd op 16 De cember 1 899 opgevolgd door heer De Mot. Deze overleed op 23 November I 909 en op 7 December van dat jaar werd de heer Adolphe Max tot zijn opvolger aangesteld. De vraag is thans wie Brussel's tien de Burgemeester worden zal. Na afloop van den Brusselschen ge meenteraad van Maandag zijn de libe ralen te Brussel vergaderd en hebben bij algemeenheid van stemmen, den heer Van de Meulebrouck, schepen van openbare werken, tevens genees heer, als candidaat voor de opvolging van den heer Max als burgemeester van Brussel voorgesteld. Algemeen was men van meening, dat de heer Robert Catteau, schepen van Onderwijs, tot candidaat zou aan geduid worden. De heer Van de Meulebrouck heeft gevraagd om te mogen nadenken.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 2