Ouitscb Vliegtuig neergestort nabij Torhout Gevaarlijke Mentaliteit Hoe staan we tegenover de belastingen Ergens in België Vlaamsch - Waalsche Verbroedering in de praktijk. 1 9 jAAR. NUMMER 48. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ABONNEMENTEN NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS DRINKT CASTAR BIER Zal de Oorlog niet lang duren FINANCIEELE TOESTAND IN HET LAND. ZONDAG 26 NOVEMBER 1939. AZET YAH POPERIKGHE Jaar. per poat Congo Frankrijk Amerika Losse Nummers 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat Ken bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 i leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Naargelang de dagen mekaar opvol gen, vertoonen zich t' allen kante on geluksprofeten om te voorspellen dat Belgie niet uit den oorlog zal kunnen blijven. Fantastische reden worden dan uiteengezet, de eene al dwazer dan de andere. Er zijn er zelfs die van oordeel zijn dat Belgie de wapens zou moeten op nemen tegen Duitschland om het Hit- Ier-regiem te verslagen, maar dat zijn er natuurlijk die geen militaire ver plichtingen hebben, die dapperen zijn vooral kwistig met het bloed van an deren en blijven zelf liefst waar het veilig is. He( volstaat die heeren te zeggen dat het vreemdelingen-legioen in Frankrijk voor hen openstaat, om ze den mond te snoeren, onder volle dige goedkeuring van den gewonen man. Wij willen onze lezers nogmaals at tent maken op het feit dat ze te veel kijken naar 1914 en te weinig naar 1870. Vervolgens dat onze toestand gansch verschillend is van dien van 1914. Geen enkel land kan er belang bij krijgen ook ons Land. tot vijand te tel len nu dat ons leger niet meer te ver gelijken is met het moedige leger van 1914. Diegenen die nu van oordeel zijn dat Belgie er zou moeten tusschenkomen om dezen of genen nabuur te helpen verslagen, zijn gevaarlijke menschen Wij vragen ons in gemoede af Is er één moeder, één echtgenoote of één kind te vinden dat zou verlangen dat ons leger in den oorlog zou gewikkeld worden Wij gelooven gerust van neen. Hetzelfde is waar voor diegenen die deel uitmaken van het aktieve leger. Onze bevolking mag zich gelukkig achten dat, dank zij de sinds jaren ge volgde politiek in ons land, dank zij het flink begrijpen van onzen Koning Leopold III, Belgie tot hiertoe uit den doodendans gespaard bleef en thans meer dan ooit alle kansen heeft om er van gespaard te blijven. Onze bevol king kan niet genoeg denken aan de Koninklijke woorden welke aanmaan den tot voorzichtigheid en tot beza digdheid Daarom willen wij hier de wijze woorden van den Koning her halen, die Hij uitsprak in zijn rede van 4 September 11. Nu meer dan ooit kan een woord, eene daad, een onbedacht geschrift de belangen van het Land schaden. Wij waarschuwen dan ook tegen de zeer gevaarlijke doodgraversmentali teit. Zij bedreigt het goed en het bloed van ons eigen volk. N. W. De Regeering heeft zoo pas een reeks van nieuwe belastingen inge voerd, terwijl zii ook den aanslagvoet van de bestaande heffingen verhoogde. Natuurlijk zal niemand zich hierover verheugen, ook niet de Ministers die ertoe genoodzaakt werden dergelijke onaangename en onpopulaire maatre gelen te treffen. Wij moeten deze even wel met kalmte aanvaarden en hierbij denken aan de oorzaken die ze on afwendbaar gemaakt hebben. Europa is inderdaad in staat van oorlog. Gekneld tusschen twee groote staatsblokken die elkaar een beslissen de strijd leveren, moet Belgie a'les in het werk stellen om het hoofd te bie den aan alle poging die er op bere kend is ons land in den oorlog mede te sleepen en het eenzelfde lot op te leg gen, als wij tijdens de jaren 1914- 1918 gekend hebben. Doch wien zal het ontgaan dat, als Belgie totnogtoe er in geslaagd is den vrede te bewaren, dit precies grooten- deels te wijten is aan de aanzienlijke verbetering van zijn militaire voorbe reiding, aan de sterkte van zijn leger, aan de doelmatigheid van zijn bewa pening, aan de stevigheid van zijn ver dedigingsstelsel Wie is er zich niet van Pewust dat dg pvergropte risico's waaraan een e- Ventueele indringer zich zou bloot stel len, hier ook een doorslaande rol spe len Nochtans ligt het voor de hand dat de mobilisatie van verscheidene hon derdduizenden manschappen, hun uit rusting, voedselvoorziening, onderhoud het bouwen van versterkingen en for ten, het aankoopen van materieel, enz. enz., ontegensprekelijk veel geld kos ten en moeten betaald worden. En ook het geld valt zoo maar niet uit de lucht dat dit alles slechts met de opbrengsten van belastingen en met leeningen kan betaald worden. De/e middelen zullen aangewend worden. Maar, opdat de leening die trou wens niets anders is dan een verzachte vorm van de belasting kans krijgt te slagen en kan gesloten worden onder voorwaarden die voor den Belgischen belastingbetaler niet te zwaar wegen, is het volstrekt noodzakelijk dat, voor af uit de belasting alles gehaald wordt dat maar eenigszins mogelijk is, De Regeering zal ook niet nalaten de publieke uitgaven tot het uiterste te beperken en overal te bezuinigen waar het eenigszins mogelijk is. DE BELASTING, VERZEKERINGSPREMIE. Zooals, zeer terecht, werd gezegd is de belasting ten deze niet anders dan een verzekeringspremie, weliswaar wat hoog naar verhouding tot de be kende risico's die het land tegen de avonturen van den oorlog en zijn na sleep moet waarborgen. Belasting zal trouwens zelfs niet te vermijden zijn in de veronderstelling dat dergelijke gedachten in het brein van de Belgen mocht kunnen opkomen door af te zien van de verdedigingswerken en ons aldus aan de aanvallen van den over weldiger bloot te stellen. Voorbeelden uit het jongste verle den hebben inderdaad aangetoond hoe deze het overwonnen land behandelt, de bevolking afperst, het beste uit het land wegschuimt, en de bevolking tot armoede brengt. Zoodat, uit aiie oog punten, de landsverdediging een nood zaak blijkt en alle burgers tot plicht hebben die landsverdediging van de middelen te voorzien om ze doelmatig te maken. BELASTING BETALEN IS EEN BURGERPLICHT. Wij moeten er inderdaad den na druk op leggen wil men het land redden, wil men den oorlog van ons grondgebied afkeeren, wil men de vrouwen en kinderen de vreeselijke luchtbombardementen sparen, wil men het gemeenschappelijk vermogen on geschonden in stand houden, dan moet de Regeering ook de noodige middelen daartoe verkrijgen. Zonder geld, geen oorlog heeft men wel eens gezegd doch geld is evenzeer onontbeerlijk om den vrede te vrijwaren. Wij moeten er dus in berusten betalen is de plicht het is een noodig offer voor 's lands heil. De opgeroepene die zijn ouders, zijn vrienden, zijn vak of zijn zaken moest vaarwel zeggen en aan de gren zen de wacht houden de opgeëischte die zijn vaak onmisbaar materieel in dienen moest, zij allen brengen nog veel zwaardere offers, waarnaast het geen van den belastingschuldige ge vraagd wordt, betrekkelijk gering schijnt. HET VOORBEELD VAN DE ANDERE LANDEN. Overigens stelt de Belgische Regee ring geen hooge eischen aan onze land- genooten, als men, wat van hen ge vergd wordt, vergelijkt met hetgeen den belastingsplichtigen in onze nabu rige staten op de schouders weegt. Van alle buurstaten is Belgie het land waar belastingen het laagst zijn. In Duitschland, in Frankrijk, in En geland, in Nederland, in Zwitserland, enz., zijn zij in ruime mate hooger dan wat zij bij ons zijn. In Italië is er sprake van 50 be lasting op alle vormen van eigendom, zoowel roerende als onroerende in Engeland is het gemiddeld aanslagcij- fer van de inkomstenbelasting met 5/6 tot 7/6 per pond sterling verhoogd, dit wil zeggen dat het gemiddeld on geveer 35 van het inkomen beloopt. In Frankrijk heeft de Regeering, on verminderd de andere reeds overzware lasten, een nieuwe buitengewone na tionale belasting ingevoerd, van 5 in het algemeen en van 15 voor alle personen van het mannelijk ge slacht, van 1 8 tot 49 jaar die niet on der de wapens zijn en niet hebben deel genomen aan den oorlog 1914-1918 deze maatregel geldt voor alle inkom sten zijn alleen vrijgesteld zij die min der dan 7.000 frank (gewoon bedrag) of zelfs minder dan 2.500 frank per jaar, als het landbouwers betreft, ver dienen. Overal worden ook de indirecte be lastingen buitengewoon sterk verhoogd het bestek van dit artikel laat het niet mogelijk de talrijke voorbeelden die ons voor de oogen staan aan te halen. NIET MOPPEREN De omstandigheden leggen alle Bel gische belastingschuldigen zekere offers op, veel geringer trouwens dan hetgeen in andere landen geëischt wordt. Laat ons dus niet tegenpreutelen. Laat ons, den toestand indachtig, alles doen om dezen niet moeilijker te maken en de taak van de Regeering te vergemakke lijken door vrijwillig te aanvaarden wat zij van ons verwacht. Zij vraagt het voor het welzijn van ons land en van ons allen. M. v. V. MUZIEK. J. A. BLANCKAERT, I* Prijs aan het Koninklijk Muziekconservatorium van Gent, meldt dat zij leerlingen voor piano en notenleer aanvaardt. In de geschiedenis van ons land heb ben zich reeds meer dan eens omstan digheden voorgedaan, waarin de saam- hoorigheid tusschen Vlamingen en Wa len tot uiting is gekomen. Men kan zelfs zeggen dat de moei lijke oogenblikken, welke we thans doormaken, meer doen voor de geest van solidariteit en broederschap tus schen onze beide volksgroepen dan alle schoolsche lessen en alle getheoretiseer. In het leger staan Vlamingen en Wa len thans zijde aan zijde. Duizenden jongens uit de Vlaamsche gewesten zijn in Wallonië ingekwartierd, terwijl duizenden Walen zich in Vlaanderen bevinden. En Walen en Vlamingen voelen zich er thuis. Om daarvan overtuigd te zijn vol staat het de Vlaamsch- en Franschtali- ge pers te doorbladeren. Zoo lazen wij onlangs nog in een Waalsch weekblad volgend verslag over de afscheidsplechtigheid, die in een klein Waalsch stadje plaats had ter gelegenheid van het vertrek der eenheid die er ingekwartierd lag. Tij dens deze plechtigheid sprak de bur gemeester een redevoering uit, waarin hij onder meer verklaarde Tijdens uw verblijf alhier zijn er ware hartelijke betrekkingen ontstaan tusschen de bevolking en de soldaten, waarvan het grootste gedeelte noch tans uit Vlaanderen komen dat is het beste bewijs dat Vlamingen en Walen, wat sommigen er ook mogen van zeg gen, met elkander kunnen overeenko men en als broeders leven in een een drachtig Belgie Wat zich daar voordeed is geen uit zondering. Te Luik, te Namen, te Charleroi, in de Borinage en elders werden de Vla mingen door de bevolking met open armen ontvangen. Ook in talrijke Vlaamsche steden gaf de aanwezigheid van Waalsche soldaten aanleiding tot verbroedering tusschen Vlamingen en Walen. Vlaamsche arbeiders noodigden er Waalsche gemobiliseerden uit om met hen aan de gezinstafel het avondeten te gebruiken winkeliers verkochten aan de soldaten mondbehoeften onder den prijs, 's Morgens en 's avonds brachten vrouwen warme koffie en bo terhammen voor de mannen van de wacht. Wij zouden tientallen van zulke voorbeelden kunnen aanhalen. Wanneer eens rustiger dagen voor ons aanbreken, zullen onze soldaten ongetwijfeld naar hun haardsteden te- rugkeeren, versterkt in hun geloof in de onverbreekbare banden die èn Wa len èn Vlamingen vereenigen. Leve België Amerikaansche fabrikanten weigeren bestellingen voor millioenen dollar. Volgens de «Journal of Commerce» van New-York, zouden gedurende de afgeloopen weken voor een waarde van millioenen dollar aan oorlogsor ders, die schommelen van bestellingen op machine-onderdeelen tot vliegtui gen, geweigerd zijn. Dit zou zijn oorzaak vinden in het feit, dat de fabrikanten onwillig zijn, om nieuwe fabrieken te laten bouwen, omdat men bevreesd is, dat de oorlog binnen het jaar beëindigd zal zijn. Het blad meldt verder, dat men in sommige fabrieken het dubbele aantal bestellingen heeft gekregen, dan men kan uitvoeren. Zelfs de vliegtuigfabrikanten zouden zoo wordt gemeld, zich tijdelijk terug trekken van sommige groote orders van buitenlandsche koopers aangezien voor het uitvoeren hiervan het noodzakelijk zou zijn, dat de fabrieken aanzienlijk uitgebreid zouden moeten worden. BELGISCHE LOTENLEENING 1933 Trekking van 18 De reeks 2 70. 7 I De volgende 45 25.000 frank November 1939 0 wint 500.000 fr. reeksen winnen elk GEMEENTECREDIET VAN BELGIE De voorloopige titels van de Lotenleening 1938 vervallen. Aan de houders van de voorloopige titels van de Lotenleening 1938 van 600 millioen van het Gemeentecrediet wordt herinnerd, dat zij deze titels zonder uitstel moeten verwisselen te gen de definitieve obligaties, dewelke uitsluitend deelnemen aan de trekking van 4 December 1939, zooals aan al de volgende trekkingen. Vanaf heden zijn dus de voorloo pige titels vervallen van alle recht op deelname aan de trekkingen, en zij zijn niet meer leverbaar op de Beurs sinds 13 November 1939. DE NIEUWE VERBRUIKSBELASTINGEN Benzine. Het Bestuur der Douanen en Accijn zen maakt de belanghebbenden er op attent dat, overeenkomstig een minis terieel besluit verschenen in 't Staats blad van 1 5 dezer, de stocks van meer dan 1.000 liter benzine welke den 1 5n November 's morgens voorhanden wa ren bij invoerders, raffinadeurs, depot houders, groot- of halfgroothandelaars onderworpen zijn aan een verbruiksbe lasting van 50 centimes per liter op de hoeveelheid welke 1 000 liter overtreft. Koffie. Anderzijds is op de gebrande of on gebrande koffie, welke den 1 5 Novem ber 's morgens in bezit was van invoer ders, depothouders, branders, alsmede van voortverkoopers in 't groot of in 't klein, een verbruiksbelasting ver schuldigd van 1.20 fr. per kilogram voor de hoeveelheid welke 500 kilogr. gebrande en van 1 frank per kilogram voor de hoeveelheid welke 500 kilogr. ongebrande koffie te boven gaat. De betalingsvoorwaarden. De personen die den 1 5n November s morgens meer dan 1.000 liter ben zine of meer dan 500 kilogram gebran de koffie of meer dan 500 kilogram on gebrande koffie in bezit hadden, moe ten daarvan aangifte doen ten kantore of hulpkantore der douanen of der ac cijnzen over hun gebied. De desbetreffende belasting dient al daar betaald in derden, uiterlijk op 30 November, 31 December 1939 en 31 Januari 1940. Gasoil. Geen belasting is verschuldigd voor de gasoil welke den 1 5n November 1939 in voorraad was. De bezitters van gasoil zijn dus niet gehouden hun voorraad aan te geven. Aansteektoestellen. Er wordt insgelijks aan herinnerd dat de aansteektoestellen (vuurslagen, gas- aanstekers, enz.) onderworpen zijn aan een verbruiksbelasting van 10 frank per voorwerp en dat zij, ten blijke van de betaling dezer belasting, dienen voorzien van een fiscaal stempelplaatje gesoldeerd op het voornaamste deel der toestellen. Fiscale stempelplaatjes zijn verkrijg baar, mits betaling van 10 frank per stuk, ten accijnskantore (Tabak), Ha merstraat, 5, te Brussel. 375.890 365.022 224.052 381.169 129.494 381.449 205.712 358.608 344.1 15 1 16.869 I 70.773 384.015 197.528 352.135 270.415 349.428 163.353 332.867 1 19.635 318.828 399.270 213.603 108.271 232.871 316.837 253.131 218.047 305.196 250.848 21 1.912 303.193 268.396 306.337 170.178 337.456 293.545 159.450 188.1 77 386.887 236.593 224.633 145.986 239.843 338.331 224.588 VERWOESTE GEWESTEN 1923. Reeks 390519 nr 5 en reeks 85296 nr 5 winnen elk 100.000 frank. Reeksen 202862 nr 2 I 3401 nr 3 I 53330 nr 3, winnen elk 50.000 fr. De volgende reeksen winnen elk 1 0.000 frank 157136 n. 1, 56583 n. 5, 361970 n. 5 372302 n. 3, I 79404 n. 2, 13518 n. 5 215871 n. 2, 3881 12 n. 1, 338168 n. 4 296547 n. 4, 55588 n. 4, 249270 n. 3 259844 n. 3, 324218 n. 5, 253563 n. 5 De andere nummers der bovenver melde reeksen zijn uitkeerbaar met 5 75 of met 550 frank volgens dat zij al dan niet hervormd werden. Totale Oorlog op Zee DUITSCH VLIEGTUIG VALT TE PLETTER NABIJ TORHOUT Woensdag, kort na den middag, wer den de inwoners van Torhout uit hun woning gelokt, door zwaar motorge ronk en geknetter van mitrailleuzen. Een gevecht werd in de lucht geleverd tusschen een Duitsch vliegtoestel en een jachtvliegtuig dat men dacht een Bel gisch toestel te zijn. Ter hoogte van de Hooge Schuur, werd het Duitsch toestel gedwongen te dalen, en de piloot sprong uit de ma- chien met zijn valscherm. Het groote vliegtuig, voorzien van drie motoren, scheerde de kruin van een boom weg en vervolgens een paal van de electri- sche en een van de telefonische leiding, waardoor een der vleugels ten halve werd afgebroken. Het toestel vloog nog een 300-tal meter verder, in een zaaierij, waar het, toen het den grond raakte, moet ontploft zijn. Brokstukken werden in het ronde geslingerd tot twee honderd meter in den omtrek, terwijl de romp twee der inzittenden bedolf. Een motor, met het lijk van een derden persoon, lag een vijftigtal meter van de romp weggeslingerd. De loods daalde met zijn valscherm De loods was behouden neergeko men, doch was door kogels gekwetst aan de hand en den voet. Hij begaf zich naar de hofstede van den landbou wer Bruynooghe en vroeg water Hij vertelde dat hij in een gevecht ge wikkeld was geweest boven Calais, met Fransche en Engelsche jagers, waarbij twee zijner kameraden waren gedood en een derde gekwetst, zoodat hij als eenige valiede persoon overbleef. Hij wist niet dat hij op Belgisch grondge bied was en toen de achtervolgend jachttoestel hem verplichtte te dalen, werd hij bewust van zijn toestand en maakte toen gebruik van zijn val scherm. Lijken en wrakstukken lagen verspreid Stukken van landkaarten, foto's en apparaten werden verzameld en naar het dichtstbijgelegen garnizoen over gebracht. Duizenden personen zijn naar de plaats van het gebeurde getogen, welke weldra door burgerwacht, poli tie en rijkswacht werd afgezet. De lij ken werden voorloopig naar het doo- denhuis te Torhout overgebracht, ter wijl de gekwetste naar het militair hos pitaal van Breedene werd gevoerd. Naar men eerst meldde was het een Belgische vlieger van het veld van Breedene, die de jacht op het Duitsch toestel had gedaan. Later werd bevon den dat het een Engelsch jachtvliegtuig was, van het type welke in het Belgisch leger wordt gebruikt, wat de verwar ring deed ontstaan. Inderdaad, kort na den middag, kwam Woensdag een Britsch jachttoe stel, op zeer geringe hoogte over Pope- ringe gevlogen, komende uit de rich ting van Torhout en vliegend naar de jFransche grens toe. Het ging hier heel waarschijnlijk om het toestel dat de Duitsche luchtreus had geveld. Op verschillende onderdeelen van het neergestorte Duitsch toestel stond de datum 24/2/39 vermeld, wat ver moedelijk de datum is van het indienst- treden van het luchtgevaarte. De loods zou ook verklaard hebben dat hij met dit toestel gestreden heeft in Polen. Hij is 2 7 jaar oud en afkomstig Van Leip zig. GROOTE FINANCIEELE OFFERS IN FRANKRIJK. Iedereen ondergaat de gevolgen van den huidigen toestand. Verleden week werd de Fransche burgerbevolking vergast op een reeks onprettige verrassingen. De lasten, die de oorlogsvoering aan de staatsfinan- cies oplegt, moeten zooveel mogelijk gedekt worden, wil de overheid het gebruik van inflationistische methoden voorkomen. Zij, die niet aan het front staan, moeten dus wel op andere ma nier de gevolgen van den huidigen toe stand aan den lijve ondervinden. De regeering volgt bij het nemen van al zijn maatregelen een in enkele woor den te omschrijven politiek uiterste bezorgdheid voor het materieele en 't geestelijke welzijn van de gemobili seerden en hun gezinnen, maar drasti sche heffingen voor hen, die in de ge lukkige omstandigheid verkeeren, hun leven niet behoeven te wagen. Eenige dagen geleden had yeeds het tabaksmonopolie de prijzen voor siga ren, sigaretten, tabak, enz., met 20 a 25 verhoogd. Eenige commercieele noodzakelijkheid heeft hiertoe waar schijnlijk niet bestaan, want het mono polie maakte zeer belangrijke winsten en het verbruik van rookmaterieel was sedert het begin van den oorlog in verband met de zenuwspanning op ongehoorde wijze toegenomen. De bedoeling schijnt echter eenvoudig ge weest te zijn, wat meer geld in de staatskassen te doen vloeien. Dit motief is in den huidigen toestand op zichzelf reeds meer dan voldoende. Hierbij is het echter niet gebleven. Het Journal Officiel heeft een ver hooging van de belasting op radiotoe stellen aangekondigd, die voor gewo ne toestellen van particulieren van 50 op 90 frank per jaar gebracht wordt. Een ander wetsdecreet bepaalt, dat met ingang van 1 December de post- en te lefoontarieven over de geheele lijn ver hoogd zullen worden. Het binnenlandsche briefport zal één frank in plaats van 90 ctm bedragen. De frankeering van een brief naar een der bij de postunie aangesloten landen komt van 2.25 frank op 2.50 frank. De andere posttarieven, de frankeering van postwissels, het recht op postche ques, enz., ondergaat een dienovereen komstige verhooging. De telefoon die wordt eveneens duurder locale ge sprekken worden met I frank inplaats van met 80 ctm. belast, terwijl de in tercommunale 1 5 a 20 'F verhooging ondergaan, al naar den afstand. Alleen de telegrammen en de internationale telefoongesprekken lijken tot dusver buiten beschouwing te zijn -gebleven, doch, zich baseerend op zekere voor- gaanden, schijnt men te mogen aanne men, dat dit wel niet lang zal duren.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1