Bericht aan de Miliciens voor 1940. Komen de Balkans ln het gedrang 7 De Positie van Nederland en Belgie zeer sterk Voor de Gehuwde Gemobiliseerde»! met 4 Kinderen Wij staan er slechter voor dan wij zelf weten Zweden op zijn hoede De Russen gebruiken Gas in Finland I i9 Jaar. nummer so. DUPONT GEBROEDERS Voor Rust en Zelfbetrouwen OUDERDOMSPENSIOEN DRINKT CASTAR BIER WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 10 DECEMBER 1939. fiAZET VAK POPERIHGHE ABONNEMENTEN I Jaar, per poat Congo Frankrijk Amerika Losse Nummers 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. v I NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Men abonneert op alle belgische postkantooren. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. j Postcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. In een blad van de hoofdstad heeft de gekende militaire schrijver, H. C. Requette, nogmaals de positie van de kleine landen aan de Noordzee onder zocht. Vooreerst stelde hij vast dat, zoo de oorlog nog lang duurt, het aantal zenuwzieken op ontzettende wijze zal toenemen, want slechts weinig men- schen zijn bestand tegen stortvloed van alarmeerende berichten, die dikwijls onjuist of overdreven dag in dag uit, soms uur na uur, in verband met den oorlog, uitgestrooid worden. Het wordt tijd, aldus Requette, dat wat meer tucht van den geest tegenover de anarchie gaat gesteld worden Sedert drie maanden staan de oor logsvoerenden op het front van Lotha ringen tegenover elkander. Geen en kele partij valt echter aan, omdat zij beide weten, dat haar opzet zou mis lukken. Een kind kan daar de verkla ring van geven de tegen over elkaar staande legers zijn even sterk. Die sterkte zal slechts met den tijd veran derd kunnen worden, doordat een der partijen haar leger steeds maar uit breidt en hierdoor tot de overmacht komt. Dan kan het evenwicht verbro ken worden. Belgie heeft heden 600.000 man schappen onder de wapenen en Neder land 400.000. Het toevoegen van dit millioen manschappen aan een der oor logvoerende partijen, kan deze partij in de meerderheid stellen. Geen enkele der oorlogvoerende zou dit fenomeen tegen zich willen zien voltrekken. De toestand van Nederland en Belgie had kritiek kunnen zijn, indien beide lan den bij verrassing hadden kunnen aan gevallen worden. Doch dat is niet mo gelijk. Nederland achter zijn water linie, kan niet overrompeld worden en het Belgische leger zal evenmin een overrompeling van zijn eigen bodem toelaten. Het is dus in het eigen belang van de oorlogsvoerenden dat deze bei de neutrale landen met rust gelaten worden. De vijandelijkheid van Ne derland en van Belgie zou voor een aanvaller noodlottige gevojlgen kun nen hebben. V erre van gevaarlijk te zijn, is de positie van Belgie zelfs zeer sterk. Het land ontbreekt alleen maar dat het er zich van overtuigd is hoe sterk het is, want deze onwetendheid kan alleen bepaalde intimidatie-maneu- vers begunstigen. Met een groote vrijheid van uitdruk king en een opmerkelijke koelbloedig heid heeft de Nederlandsche pers, zoo als het hoort, de onrechtvaardige aan vallen van de Duitsche pers weerlegd. De gedachte, om de Nederlanden te betrekken in een systeem van conti nentale blokkade is eenvoudig krank zinnig. Niet alleen is zij regelrecht in strijd met de neutraliteit, doch het is ook een feit, dat voor Nederland, zoo als overigens voor gelijk welk maritiem land ook, het deelnemen aan een der gelijke politiek met zelfmoord zou slaan. In werkelijkheid is het Duitsche op percommando te verstandig, om zich naast de vijanden, welke het reeds heeft, nog Nederland en Belgie op den hals te halen. Alleen een zeker inferioriteitscom plex, dat misschien zijn oorsprong vindt in de rampzalige inval van een kwart eeuw geleden, kan de vrees van sommige bange menschen verklaren. Niet alleen is de militaire sterkte veel grooter dan vroeger, maar ook de strategische toestand van het land is heel anders. Een kwart eeuw geleden werd Belgie het eerst van al aange vallen, op een oogenblik waarop de Fransche mobilisatie nog maar pas be gon en twee weken later stond het nog gansch alleen tegenover een veel ge weldiger leger. Dat is het verleden. Nu is echter het heel Belgische ver dedigingsstelsel reeds sedert meer dan twee maanden gereed. Bovendien staan aan de grenzen de mogendheden ge reed die de Belgische neutraliteit even eens gegarandeerd hebben. Degene, die Belgie of Nederland zou overrompelen, zou daarvan niets anders dan ongelukken oogsten. Hij zou zich vrijwillig in een toestand van militaire minderheid plaatsen. Duitsch- land bijvoorbeeld zou hiermede ook den handel dooden welke het met de twee nabuurstaten onderhoudt, en die voor het Reich van zeer groote waar de is. Bovendien zou hiermede Duitsch- land den blokkade rond zijn gebied potdicht sluiten om met eigen hand tot vlak bij Hamburg een bruggen hoofd te scheppen, ter beschikking van zijn vijanden. Laat men dat alles, zoo besluit kolonel Requette, goed inzien, wan neer men tegen onze landen een groo- ten mond opzet N. W. ZIJ WORDEN NAAR HUIS GESTUURD VANAF 9 DECEMBER 1939. Het Ministerie van Landsverdedi ging deelt mede 1De wederopgeroepen militai ren, die vier in leven zijnde kinderen hebben, zullen, welke hun militieklasse ook weze, voorloopig naar hun haard stede teruggestuurd worden op 9 De cember 1939, of zoo spoedig mogelijk na dezen datum voor degenen die tij delijk bij hun eenheid afwezig zijn (verlof, hospitaal, enz.) De belanghebbenden zullen ontsla gen worden mits zij een schriftelijke verklaring aan hun eenheidskomman- dant voorleggen. Binnen acht dagen na hun ontslag moeten zij zich, voorzien van hun trouwboekje en van een door den burgemeester hunner gemeente af geleverd levensbewijs voor elk van hun kinderen, aanmelden bij den Komman- dant van het Rijkswachtkanton tot welks gebied hun verblijfplaats behoort 2. Vorenstaande bepalingen zou den eveneens toepasselijk zijn op de militairen van legeren rang die in voor melden gezinstoestand verkeeren en la ter wederopgeroepen mochten worden. N. B. I- De militairen die, mits overlegging van een schriftelijke ver klaring aan hun eenheidskommandant, naar hun haardstede teruggestuurd worden en die het levensbewijs, waar van sprake in de 2de alinea van vo renstaande 1°, binnen acht dagen aan hun kantonkommandant niet bezorgen, zullen als onwettig afwezig bij hun korps beschouwd en als zoodanig ver volgd worden. 2. f De korpskommandanten zullen de naamlijst van de krachtens voren staande bepalingen naar hun haardste de teruggestuurde militairen aan de be trokken Districtkommandanten der Rijksmacht overmaken en de reden, waarom elk van deze militairen ontsla gen wordt, op deze lijst vermelden. 3. - Ik vestig de aandacht van de korpskommandanten op het feit dat vorenstaande bepalingen niet toepas selijk zijn op de reserve-officieren, welke hun militieklasse en hun gezins toestand ook moge wezen. 4. - De bepalingen van dezen om zendbrief zijn zoowel van toepassing op de militairen weduwnaars als op de gehuwde militairen. Bij de berekening van het aantal kinderen komen ook al de kinderen in aanmerking, zelfs die welke uit een vroeger huwelijk gespro ten zijn. 5. - De bepalingen van dezen om zendbrief zullen niet toegepast worden op de militairen van lageren rang die, alhoewel aan voormelde voorwaarden beantwoordend, niet verlangen naar hun haardstede teruggezonden te wor den. 6. - De militairen, die krachtens de bepalingen van dezen omzendbrief voorloopig naar hun haardstede wor den teruggezonden, zullen administra tief terug overgaan naar de depot- en parkeenheid of de depot-eenheid van het betrokken korps om bij algemeene mobilisatie (phase E) aldaar wederop- opgeroepen te worden. Dit zou waar zijn indien men moest gelooven wat het Russisch blad Iz- vestia over ons land schrijft In verband met de onderbrekingen van de graanleveranties, zijn de bak kerswinkels in België slechts om de drie dagen geopend Wij staan er dus slecht voor. Wel dra zullen sommige welingelichte buitenlandsche bladen foto's publicee- ren over de bestorming van magazij nen, over gruwelijke straattooneelen met uitgehongerde menschen. Intusschen zullen wij dezen avond nog eens met voldoening gaan kijken naar de uitstalramen waarin geurige lekkere brooden, kramieken en kadet jes onzen eetlust zullen wekken. Dat we zulks nog kunnen, na drie maanden oorlog, moet ons verheugen. Wanneer wij even een blik werpen op de kaart van Europa, zien wij ons klein landeke genepen tusschen groote oor logsvoerende mogendheden. Dank zij de wijze leiding van onzen Vorst en de zakelijke buitenlandsche politiek van onze Regeering, is België nog een vredeseiland midden een woesten oceaan. Waar België vroeger zoowat het klassieke Europeesch slagveld was ge worden waarop internationale geschil len werden uitgevochten, leeft ons volk thans zonder de oorlogsgruwelen te kennen. De oorlogsverschrikkingen uit ons land te houden, moet thans onze voor naamste bekommering zijn. Iedere daad die wij stellen, ieder woord dat we spreken, moet door dit streven in gegeven worden. Dat legt ons natuurlijk sommige be perkingen op, beperkingen èn van ma- terieelen èn van moreelen aard. Het kan soms onaangenaam zijn, wie zal het betwisten maar wat heeft dat te beteekenen, vergeleken met de ellende die de onderdanen der oorlog voerende mogendheden hebben door te bijlen O ik weet wel, ge zult mij tegen werpen dat er hier ook reeds allerhan de restrictie-maatregelen ingevoerd werden, dat sommige waren in prijs gestegen zijn, dat het hapert op som mige gebieden, dat... en hier komt ge met het kapitaal argument voor den dag... dat we weldra nieuwe belastin gen zullen mogen afdokken Koken moet kosten en de staatshuis houdkunde is er tot hiertoe nog niet in geslaagd iets uit niets te voorschijn te tooveren. Er moet veel geld gevonden worden om in de verdediging van het land te voorzien. Op de buitenlandsche markt kan het thans niet gevonden worden. Een leening in het buitenland zou ten andere onze politieke onaf hankelijkheid in het gedrang brengen. Benevens de noodzakelijke bespa ringen die de Regeering moet doen, zal elke staatsburger willens nillens een of fer moeten brengen voor het heil van het land. Daarover mogen we niet kla gen. Zie maar liever eens hoe het er in andere landen aan toegaat. Zie en vergelijk Zonder paradoxaal te spreken Wij zijn nog van de gelukkigen. Houdt U deze waarheid steeds voor den geest. M. v. V. Het Ministerie van Arbeid en So ciale Voorzorg deelt volgend bericht mede dat op de werkloozen die onder de wapens zijn geroepen betrekking heeft. A. Werkloozen bij een werkloozen- kas of een mutualiteitsvereeniging voor lijfrente aangesloten. De werkloozenkassen en de mutua- liteitsvereenigingen voor lijfrente die ten voordeele van thans onder de wa pens geroepen werkloozen, maande- lijksche afhoudingen verrichten, zullen ervoor zorgen de stortingskaarten van de bij hun instelling aangesloten werk loozen, in regel te houden en er maan delijks in het vak waarin het zegel nor maal zou dienen geplakt, de vermel ding gemobiliseerd te schrijven, en tevens, indien het mogelijk is, de hoe danigheid van den verplicht-verzeker de bij het leger soldaat onder officier officier B. Werkloozen die zelf voor de overmaking hunner stortingskaart aan de Lijfrentekas zorgen. De werkloozen thans onder de wa pens geroepen die voorheen de maan- delijksche minimum storting van 5 fr. rechtstreeks bij de Lijfrentekas verrich ten, worden ertoe uitgenoodigd hun stortingskaart in regel te houden en maandelijks in het vak waarin het ze gel normaal zou dienen geplakt, de vermelding gemobiliseerd te schrij ven, en tevens, de hoedanigheid bij het leger te vermelden soldaat onderofficier officier Bij voorkomend geval zal een fa milielid ervoor zorgen dat voormelde formaliteiten worden nagekomen. Een speciale oproep wordt, ander zijds, de onder de wapens geroepen verplicht verzekerden toegestuurd op dat zij, zoo geregeld mogeljk, zouden doorgaan met hun maandelijksche storting bij de Lijfrentekas te verrich ten. 'Illllllllllllllllllllllllllllllililllllllllllllllllllilliliilllllllllllllllllllllllllllr liiluiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiaiuuitiiiiinutiiiiiiL MUZIEK. J. A. BLANCKAERT, I' Prijs aan het Koninklijk Muziekconservatorium van Gent, meldt dat zij leerlingen voor piano en notenleer aanvaardt. Gasthuisstraat, 41, POPERINGE. Met het doel aan de miliciens zooveel mogelijk voldoening te schenken in zake de aanwijzing voor het regiment hunner keuze, heeft de Minister van Landsverdediging be sloten de permutaties van miliciens tusschen de regimenten voor de indiensttreding en onder de volgende voorwaarden toe te laten. De miliciens die van regiment willen ver anderen moeten zulks per aangeteekenden brief aanvragen bij den commandant van het Aanvullings- en Opleidingsdepot voor hetwelk zij zijn aangewezen. De handteeke- ning van den aanzoeker dient gelegaliseerd. De aanvragen moeten ingediend worden zoo dra de miliciens de kaart ontvangen hebben, waarbij er hun wordt medegedeeld voor welk regiment zij zijn aangewezen. De aanvragen zijn niet meer ontvankelijk 30 dagen voor den datum welke vastgesteld is voor de op roeping onder de wapens bij het regiment waar de miliciens verlangen te dienen. Bij uitzondering zullen de aanvragen om per- muttatie voor de regimenten waarvan de mi liciens op 3 Januari eerstkomende onder de wapens worden geroepen, ontvankelijk zijn tot 15 December 1939. De permutaties worden toegelaten bij wij ze van compensatie, 't is te zeggen dat het aantal miliciens die de toelating bekomen om een regiment te verlaten, niet grooter mag zijn dan het aantal miliciens die vra gen om naar hetzelfde over te gaan. De be langhebbenden moeten van hetzelfde taal- reg.me zijn. In geval dit getal mocht over- I troffen worden, zal de keuze gedaan worden met inachtneming, vooral, van het aantal in leven zijnde kinderen van het gezin. Wat betreft de miliciens die in aanmerking komen om voor het reservekader te worden opgeleid, deze mogen slechts permuteeren in het wapen waarvoor ze werden aangewe zen en voor een regiment met hetzelfde taairegime. Mogen buitendien niet permuteeren de uit de provincie Luxemburg afkomstige mi liciens die aangewezen zijn voor de Arden- ner Jagers, noch de miliciens die ingedeeld zijn bij de Compagnie van het Grenswielrij- dersregiment te Luik of bij de Vestingsregi menten te Luik en te Namen, tenzij, voor deze laatste korpsen, een milicien die in de onmiddellijke nabijheid van de forten woont, mochte vragen om er naar over te gaan. Ten slotte zijn de individueele permuta ties afgeschaft. De miliciens mogen dus geen permutant meer voorstellen. De miliciens worden door den Comman dant van hun Aanvullings- en Opleidings depot of gebeurlijk door de Korpscomman danten ingelicht omtrent het aan hunne aan vraag gegeven gevolg. Het is nutteloos dat zij verzoekschriften richten aan het Depar tement, dat dezelfde onbeantwoord zal moe ten laten, wijl het zich in de onmogelijkheid bevindt tusschen beide te komen. De aandacht van de miliciens wordt in 't bijzonder gevestigd op het feit dat de per mutatie geen recht uitmaakt, doch eene gunst is welke slechts bij evenwicht tusschen de aanvragen kan worden toegestaan en dat zij slechts één enkel regiment mogen aan vragen. RUSSISCHE BEDREIGINGEN TEGEN ROEMENIE Een artikel in het orgaan van de Komintern Het laatste nummer van het tijd schrift De Communistische Interna tionale schrijft De volken van Estland, Letland en Litauen weten, dat de verdragen met de Soviet-unie hen van den oorlog ge red hebben en hun een veiligen waar borg hebben gegeven van hun onaf hankelijkheid tegen de imperialistische mogendheden. De belangen der volken van Roemenië en hun vrije en vreed zame ontwikkeling zijn verbonden met de onmiddellijke afsluiting van een pact tot wederzijdschen bijstand met de Soviet-unie, gelijk aan de pacten, die door de Oostzeelanden zijn geslo ten. Een blik op den binnenlandschen politieken en economischen toestand van Roemenië, geeft de overtuiging, dat de vriendschappelijke betrekkin gen met de Soviet-unie een vitale nood zakelijkheid zijn Het orgaan vervolgt In de aan gehechte provincies de Boekowina, Transylvanië, de Dobroedza en Bessa- rabië, heeft Roemenië een politiek van nationale onderdrukking en wreede uit buiting der volksmassa's uitgevoerd Het artikel verklaart dat het de taak is van de Roemeensche communisten om te werken tegen den imperialis- tischen oorlog en voor het zelfbe schikkingsrecht, dat zoo ver moet kun nen gaan, dat afscheiding van Roeme nië mogelijk is. De Komintern waarschuwt ook Turkije Het orgaan van de Komintern be vat, behalve het artikel betreffende de verhouding tot Roemenië, ook nog een waarschuwing aan het adres van Tur kije. Het orgaan is van oordeel, dat de Fransch-Britsche imperialisten het pact van wederzijdschen bijstand met An kara gebruiken om Turkije te betrek ken in een oorlog in den Balkan. Zoo als gewoonlijk, aldus de schrijver, trachten de Fransch-Britsche imperia listen andere volken te gebruiken om hun kastanjes uit het vuur te halen. Zij streven er thans naar de oorlogszone naar den Balkan uit te strekken, om daar een nieuw front te vormen tegen Duitschland. Zij wenschen van Turkije een strategische basis te maken voor de verwezenlijking van deze plannen, aldus het artikel. ZWEDEN OP ZIJN HOEDE Alle verloven afgeschaft in het leger Men meldt uit Stockholm dat voor bereidingen getroffen werden met het oog op een mogelijke ontruiming van de Zweedsche hoofdstad. Al de verloven in het Zweedsche le ger werden afgeschaft. Talrijke vrijwilligers uit Zweden tusschen 3,000 en 4,000, zegt men bieden zich aan om te strijden in de Finsche rangen. Stockholm alleen le verde er 1,500. Gedurende de laatste vier en twintig uren bereikten de giften ten gunste van Finland's bewapening een bedrag van een Half miljoen kronen. ZWEDEN ROEPT VIJFTIEN KLASSEN BINNEN Men meldt uit Stockholm dat Dins dag vijftien klassen onder de wapens werden geroepen. De meeste opgeroepenen zullen naar de Zweedsch-Finsche grens worden ge zonden. DE RADIO-UITZENDINGEN IN SOVIET-RUSLAND De Nieuwe Rotterdamsche Cou rant bericht uit Berlijn Moscou is de hoofdstad van de wereld. Daar woont de groote Stalin. Stalin is de eenige hoop voor de be vrediging van de volken. Hij zal aan Finland de vrijheid en het geluk bren gen. Het communisme maakt zich op om de geheele wereld te veroveren. En ever deze wereld zal alom de roode vaan wapperen Deze woorden werden Dinsdag door het roode-station Moscou uitgezonden en wel niet alleen in het Russisch maar ook in het Duitsch. Men ziet, dat het voor de buren van Rusland nauwelijks een onderscheidt maakt of de we reldrevolutie nog het eigenlijke doel van Rusland is dan wel dat de gedachte van de wereldrevolutie als versiering en vermomming van imperialistische doeleinden dient. Voorts verklaart Moscou dat de Rus sen overal zegevierend oprukken en geeft het romantische schetsen van hel dendaden der Russische troepen. In zooverre overal als er geen nadere bepaling bijstaat die gelijk te stellen is met nergens heerscht tusschen de berichten uit Finland en uit Moscou volmaakte overeenstemming. DE VERSCHERPTE BRITSCH-FRANSCHE BLOKKADE IN WERKING Officieel uit Londen De schepen van de Britsche en Fran sche vloot hebben een draadloos be richt ontvangen, waarin gemeld wordt dat de verscherpte blokkade van Duitschland, als tegenmaatregel voor den Duitschen mijnoorlog in werking is getreden. Van nu af aan, zullen alle schepen worden aangehouden, en alle goederen van Duitsche herkomst of van Duit sche eigenaars zullen in beslag worden genomen. FRANSCH BLAD MELDT AANSTAANDEN OPSTAND IN DUITSCHLAND Volgens inlichtingen, die hij uit Duitschland bekomen heeft, kondigt de bijzondere afgevaardigde van het Parijsche blad Le Journal te Zurich aan, dat de Gestapo zich bezig houdt met voorbereidingen, die konden laten veronderstellen, dat een putsch zou be proefd worden binnen enkele weken tegen de huidige leiders van het land. DE FRANSCH-BRITSCHE SAMENWERKING. De Maginot-lijn is de vesting voor de Vrijheid van Europa. Sir John Simon, Britsch minister van Financies en lid van het Britsch oor logskabinet, hield een radiorede in Frankrijk. Hij sprak zijn sympathieën uit voor het Fransche volk, zegde naar Parijs te zijn gekomen om het stelsel van finan- cieele en economische samenwerking tusschen beide landen te regelen. Die samenwerking is noodig voor de toekomstige eenheid der beide landen. Zij werd reeds met Het vorige bezoek bevestigd. Die eenheid is grooter dan met den vorigen oorlog. De groote lijnen zijn getrokken en de taak is thans de vraag stukken, die zich af en toe stellen op te lossen. Belangrijke aankoopen van grond stoffen en vliegtuigen moeten in het buitenland gebeuren, wat noodzakelijk maakt een streng toezicht op de scheepvaart uit te oefenen. Toch wer den maatregelen getroffen om moei lijkheden aan Frankrijk, tengevolge dezer maatregelen zooveel mogelijk te sparen. Groote moeilijkheden zijn te over winnen en de inspanning van heider landen, vergt groote offers. Spreker maakte den lof van de Ma- ginotlijn die de vesting is voor de vrij heid van Europa. Frankrijk mobiliseerde 5 millioen manschappen, waarvan er drie en half millioen op het front zijn. Op den volledigen steun van Enge land, op alle gebieden, kan gerekend worden. De inspanning van Engeland is vol ledig. Spreker wees er op wat Engeland met den vorigen oorlog deed. Ditmaal, zal niet minder gedaan worden. Reeds voor den oorlog had Lnge-

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1