Andere Tijden, Andere Wetten Arbeid, Spaarzaamheid, Solidariteit, De Finnen honden moedig stand I Het Verlof onzer Soldaten. Drie voorname deugden 19 JAAR. NUMMER 51. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. zondag 17 december 1939. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN Uitgevers-Eigenaars DUPONT GEBROEDERS Yperstraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN Ons Land te midden van den Storm Zware Tijden... Zware Wetten. Wij moeten ons de tijden niet al te rooskleurig voorstellen. Te midden van den storm, zullen wij het hard te ver duren hebben, tenminste als er niet heel gauw verbetering komt, en daar nog geen enkele gebeurtenis toelaat te veronderstellen dat deze verbetering er binnen afzienbaren tijd zal zijn,doen wij verstandig ons op de zwaarste toe komst voor te bereiden. Valt het dan lichter uit dan wij hadden verwacht, dan is dat altijd nog zooveel gewon nen. Men heeft steeds de thesis voorge houden, dat als ons land neutraal blij ven zou in een West-Europeeschen oorlog, wij ditmaal zouden behooren tot de profiteurs daar wij van de oorlogvoerende landen aan beide zij den van onze grens zouden oversrelpt worden door bestellingen, en onze fa brieken dus met volle rendement zou den kunnen werken. Het ziet er echter meer en meer naar uit, dat men integendeel aan beide zij den dezen oorlog zooveel mogelijk wil voeren krachtens het princiep der au tarchie. Men zendt de weerbare man nen naar het front, en hun plaatsen in het nationale voortbrengstapparaat laat men innemen door vrouwen en ou deren van dagen. Liefst wil men, althans zoo lang mo gelijk, den oorlogsschat le trésor de guerre zooals de Franschen graag hun goudvoorraad noemen, sparen tot men met eigen middelen den vijand reeds voldoende verzwakt acht, om dan, met aanwending van den trésor de guerre den genadeslag toe te bren gen, als de eigen uitputting reeds te ver is gevorderd om nog geheel op eigen krachten aan en achter het front den vijand te overwinnen. Op zijn zachtst genomen beteekent dat voor Belgie het onderhouden van een naar verhouding ontzaglijk leger op oorlogsvoet, voorzien van het noo- dige materieel om dadelijk te kunnen ingrijpen. En wie weet welke evoluties in het oorlogsmaterieel de huidige oor log nog zal meebrengen, zoodat wij misschien nog in den loop van onze onzijdigheid zelf zullen verplicht zijn zekere nieuwigheden natuurlijk dure nieuwigheden bij ons leger in te voeren, om te voorkomen dat wij, in de ure des gevaars, ondanks alle in spanningen, weer, zooals in 1914, toch met een verouderde uitrusting een mogelijken inval zouden moeten trot- seeren. Als wij daar tegenover stellen dat de oorlogvoerenden ons de bestellin gen zoo nipt mogelijk zullen afmeten, en de neutralen al niet veel meer zullen afnemen, gezien de steeds stijgende moeilijkheden bij het verkeer ter zee, dan kunnen wij de bezorgdheid begrij pen van onzen minister van financies, en den aandrang waarmede hij in het parlement van iedereen vraagt, om de ongemeen zware belastingwetten te aanvaarden, die hij van af het eerste oogenblik aan het land wil opleggen. Zelfs kunnen wij begrijpen dat de heer Gutt van zijn standpunt van mi nister van financies uit, meent dat onze nationale economie moeilijker zal in stand te houden zijn in de onzijdig heid dan in oorlogstijd het geval zou zijn. Immers, in oorlogstijd kan een land als het onze steeds rekenen op den volledigen financieelen steun van niemand heeft er belang bij belgie bij het conflict te betrekken. In de laatste 48 uur hebben ver schillende Engelsche bladen in min of meer duidelijken vorm, te verstaan ge geven, dat de kleine neutrale landen heel wijs zouden doen te besluiten ge- meene zaak te maken met de bondge- nooten tegen Duitschland. Ondervraagd of die meening door deze liberale en conservatieve bladen uitgesproken, de meening is van de of- ficieele kringen en dus een wijziging aankondigen ten opzichte van de poli tiek van neutraliteit en onafhankelijk heid van die landen, verklaren de Britsche officieele kringen op de meest formeele wijze, dat Engeland steeds de neutraliteit en de onafhankelijkheid zijn verbondenen, terwijl wij thans slechts voor geldleeningen zouden kun nen te biechten komen in het kamp van die der oorlogvoerenden, die be lang hebben bij onze neutraliteit, voor zoover men daar toveallig ook over geld beschikt en het ons zou willen geven. Wat blijft er dus te doen Het in stinct van zelfbehoud te laten spreken en ons land weerbaar maken om een zoo zwaren tijd te doorstaan als het menschelijk mogelijk verduren kan, en in onze harten al den moed en het op timisme behouden, dat maar eenigs- zins kan gewettigd worden door de hoop, dat het niet tot het uiterste zal komen. Die hoop kunnen wij wellicht wet tigen door de geruchten, dat het wel nooit tot een totalen oorlog tus- schen de geallieerden en Duitschland komen zal, maar dat men veeleer in Europa de handen ineen "zal moeten slaan, om den veel grooteren vijand in het Oosten, het Bolsjewisme, dat van wereldvrede spreekt, maar niets an ders schijnt te zijn dan een nieuwe be dreiging met invasie uit Azie over ons Europa, het meest begeerde deel van de gansche wereld Zooals al de groo- te volksverhuizingen zoover de geschie denis teruggaat, die van de Hunnen, de Mooren en de Vikings, steeds voor doel hadden de kustlanden van de Noordzee, en den Atlantischen Oceaan te bezitten, zoo doet zich thans meer en meer de Russische landhonger voor. Maar laten wij voorloopig in Belgie blijven, en vaststellen dat onze regee ring zich inspant om aan de Belgen van alle politieke schakeeringen te toonen, dat thans het hooger belang, het be staan van ons land en van onze natie haar eenige bekommernis is. Als klaar blijkelijk bewijs van haar goeden wil, moge gelden het bijeenroepen van een nationale conferentie, die zoowel de afgevaardigden van de patroons als van de arbeiders omvat en die verga dert met de opdracht, voorloopig alle onderling gekrakeel te laten varen en vereenigd te zoeken naar het beste mid del om ons economisch potentieel zoo hoog mogelijk op te voeren. Op die manier zullen wij althans geen enkel verwijt tot onszelf moeten richten, als morgen de tijden voor alle Belgen har der zouden worden dan zij hoeven te zijn. Want als er een middel is om de beproeving minder erg te maken, dan zal het wel te vinden zijn in deze vrij willig aanvaarde tucht, waarbij pa troon zoowel als arbeider zich tevre den stellen met het minimum, ten ein de onze verkoopprijzen zoo laag mo gelijk te houden. .De eenige kans die ons nog over blijft om in het buitenland voldoende te kunnen verkoopen om van daar ook de noodige levensmiddelen te kunnen betrekken voor de voeding van onze acht millioen menschen, zal daar wel te zoeken zijn. En als daarvoor zekere offers noodig zijn vanwege de arbei ders, dan zullen zij de eerste zijn om deze offers te aanvaarden. Maar dan moeten zij ook de verze kering hebben, dat niemand zich met hun zweet zal rijk maken en dat al de verwezenlijkte winst zal dienen om de weerbaarheid van het land op het ma ximum te houden. V. D. R. van dit land geëerbiedigd heeft en dit zal blijven doen en dat Engeland geenszins het voornemen heeft zich te beijveren om neutralen te beinvloeden. Alle uitlatingen in de bladen, welke vrij worden uitgesproken in verband met de buitenlandsche politiek van die landen zijn, zoo zegt men, volledig vreemd aan de opvattingen van de Re geering van Engeland. De heer Attlee, leider van de op positie, die erover werd ondervraagd, zeide eveneens dat hij volledig die zienswijze steunde. Aan dit bericht wordt toegevoegd dat de verantwoordelijke kringen te Londen van meening zijn, dat noch de bondgenooten, noch Duitschland, er belang bij hebben Belgie bij een con flict te betrekken. Duitschland helpt alleen zijn Vrienden Het standpunt van Berlijn tegenover Finland, toegelicht. Uit Berlijn wordt gemeld In de Duitsche bladen komt een uit voerige officieele verklaring voor over de houding van Duitschland ten op zichte van het Russisch-Finsche con flict. De inhoud komt op het volgende neer In Duitschland heeft men van ouds her groote sympathie gekoesterd voor de Noordsche landen. Gedurende de jongste decennia werd deze sympathie steeds eenzijdiger. Na het verdrag van Versailles had Duitschland van de zij de der Noordsche staten aanspraak op meer sympathie en ondersteuning dan het er gevonden heeft. De Noordsche staten geraakten geheel in het vaarwa ter van de Britsche status quo-politiek. Na de omwenteling van 1933 hoor de Duitschland uit het Noorden alleen nog maar aanmatigende critiek. Ter wijl Denemarken en de Baltische sta ten bilaterale niet-aanvalspacten slo ten, wilden de andere Noordsche staten daarin niet treden, blijkbaar op insti gatie van Engeland. Onder deze omstandigheden is het naief om aan te nemen, dat Duitsch land helpt degenen, die hem helpen. In vredestijd onmisbaar voor het be staan en het welzijn van een land, moe ten zij in oorlogstijd nog meer gehul digd worden. Want, zonder in het conflict gemoeid te zijn, leven wij toch in oorlogstoe stand. Totnogtoe bevinden wij ons niet tusschen de Maginot-linie en de Sieg- fried-linie, maar wij leven er niet ver van af, wij voelen ze dichtbij. In het Westen ook, komen de onderzeesche mijnen tegen onze kust aanspoelen.Wij leven midden de oorlogsfeer. Wij moe ten hart en geest, of om het in één woord te zeggen, ons moreel gaaf hou den tegenover het gevaar dat ons be dreigt. Laten wij denken aan de heldhaftige houding van het Belgische volk vóór den inval van 1914-1918, aan zijn roe rende nationale eendracht, zijn tucht volle wilskracht, zijn gehechtheid, aan" de saamhoorigheid. Die deugden wa ren het waarop het steunde om in ont bering te lijden en toch het hoofd hoog te houden. Arbeid, Spaarzaamheid, Solidariteit. Elk van ons heeft tot plicht zijn da- gelijksche taak met verdubbelden ijver in noesten arbeid te volbrengen. Onze industrieelen hebben tot taak de productie en de afzet-mogelijkhe- den te organiseeren om nieuwe gebie den voor onzen ruilhandel open te slui ten en te veroveren. Onze bedienden en arbeiders hebben tot plicht hun werkkracht tot het uiterste te spannen en dienstig te maken. Wij wenschen dat de bedrijvigheid die thans in verscheidene groote be drijfstakken heerscht, haar weerslag vindt op de andere gebieden van han del en nijverheid, en het land aldus in staat stelt de afgrijselijke werkloosheid den kop in te drukken en alle staats burgers werk te verschaffen. Want, om in onze voeding te voor zien, hebben wij goud noodig. Wij moeten inderdaad graan, koffie, cacao, olie, in het buitenland koopen. Voor onze nijverheid, ons transport wezen en ons leger, moeten wij motor- benzine en rubber invoeren. Menschen- voeding, machinevoeding worden met goud betaald. Dat goud krijgen wij slechts in ruil voor kolen uit onze mij nen, en fabrikaten door onzen arbeid gewonnen. De noodzaak van onver poosd werken zal niemand ontgaan. Het gaat er niet alleen om, voor elk van ons zijn brood in het zweet zijns aanschijns te verdienen Voor hem die zijn kapitalen belegt komt het er niet alleen op aan winst te maken en rijk te worden I Door arbeid, spaarzaamheid en so lidariteit moeten wij de weerkracht van ons land tot het hoogste punt op voeren. Voor onze voedselvoorziening en onze bevoorrading. Voor de vrijwaring van onze onaf hankelijkheid elk op zijn post als soldaten van een en dezelfde heilige zaak het heil van ons volk. Arbeiden beteekent verhooging van 's lands rijkdom, versteviging van onze economische onafhankelijkheid, verde diging van onze vrijheid. Een natie, die midden oorlogvoeren de buren leeft, kan zijn onzijdigheid en ongeschondenheid dan alleen be schermen, als zijn economische, geeste lijke en moreele krachten, alle tot het uiterste gedreven en vereend zijn. hierbij een groote rol. In vredestijd is spaarzaamheid een deugd, in oorlogstijd is zij een gebie dende plicht. Wij moeten ons dagelijksch brood, onze koffie en onze benzine met zuur gewonnen Belgisch goud betalen. Is het niet zinneloos dit te verspil len Nemen wij het land niet de wapens uit de hand op het oogenblik waarop het millioenen per dag uitgeeft voor zijn militaire verdediging Verspilling beteekent ondermijning van 's lands weerstandsvermogen. Door spaarzaamheid sluiten wij een verzekering tegen altijd mogelijke ont beringen. Duitschland heeft alles gerantsoe neerd en heeft nog zoo pas besloten zijn verbruik te verminderen Frank rijk dat aan niets tekort heeft, maar dat zijn veestapel wil beschermen, heeft twee dagen zonder vleesch en één dag zonder rundvleesch ingevoerd. En wij zouden weigeren spaarzaam te zijn Wij zouden een zorgeloos en kwistig leven blijven leiden Arbeid, Spaarzaamheid, Solidariteit. Ook de SPAARZAAMHEID speelt HET SOLDATENVERLOF VAN VIJF DAGEN PER MAAND NAAR VRIJE KEUZE. Dat SOLIDARITEIT van alle staats burgers van eenzelfde land in het uur van het gevaar noodig is, beseffen wij allen. Solidariteit is de tractische omzet ting van het zuiver begrip van het ge meenschappelijk belang. De soldaat vervult zijn burgersplicht aan de grens, de burger moet hem in kantoor, fabriek en werkplaats vervul len. In Duitschland is 5 van de vol wassen bevolking aan het front in Frankrijk 7 in Belgie is ongeveer I 5 van de arbeidsbekwame bevol king gemobiliseerd. De niet-gemobiliseerde burgers mo gen zich aan hun plicht niet onttrekken. Met 8 millioen Belgen zijn wij zeker niet te veel om het vaderland te ver dedigen. Het leger rekent op de krachten van de burgers, evenals de burgers op het leger rekenen, om het gemeenschappe lijk goed te vrijwaren de onafhanke lijkheid van ons grondgebied, onze vrijheid. De solidariteit, de samenwerking van alle staatsburgers, zal eerbied van het buitenland afdwingen. De geschiedenis van deze laatste ja ren heeft het ons geleerd een land waar tweedracht heerscht, staat open voor verovering. Het goed dat ons meest aan het hart ligt, de vrijheid, bewaren wij alleen door nationale eendracht. Deze nationale eendracht zal des te steviger zijn naarmate de solidariteit die ons bindt meer weerstand zal bie den. Tegenover het gevaar moeten onze jongens aan de grens weten dat de heele bevolking achter hen staat, hen steunt en met hen bereid is de offers te brengen die het vaderland van allen eischt. Eendrachtig, solidair, manhaftig, om den rampspoed af te weren. Eendrachtig, solidair, manhaftig, om er het hoofd aan te bieden mocht het eenmaal op ons neerstorten. Zooals onze ouders in 1914, staan ook wij paraat voor de verdediging van ons heiligste goed. M. v. V. DE NIEUWE BESLISSING. De Minister van Landsverdediging heeft een nieuwe regeling voor het sol- datenverlof van 5 dagen per maand onderzocht. De Minister heeft de volgende op lossing voorgesteld Er zijn drie soorten van verloven. Elke soldaat kan de regeling kiezen, die hem het best bevalt. 1. Een verlof van vijf achtereen volgende dagen per maand 2. Een verlof van twee dagen en een van drie dagen per maand 3. Een verlof van één dag per week De uren van terugkeer in het kan- tonnement worden door den bevel hebber van het kantonnement vastge steld. 4. Indien sommige militairen den wensch uiten hun verloven van twee of drie maanden samen te voegen tot een verlof van tien of van vijftien da gen, dan kan hun voldoening worden geschonken. De vertrekken zullen verdeeld wor den over al de dagen der week. Het Ministerie van Landsverdedi ging heeft de volgende regeling getrof fen voor de afreizen Zij, die vijf dagen ineens nemen, mogen daags te voren te 9 uur ver trekken en ook de gewone treinen ha len. Zij, die twee of drie dagen verlof nemen, mogen daags te voren te 14 uur vertrekken en moeten in beginsel de verlofgangerstreinen nemen. Zij, die één dag per week nemen, vertrekken daags te voren te 18 uur en mogen den gewonen trein halen. Het uur van terugkeer in de kan- tonnementen wordt door de korps oversten vastgesteld. Anderzijds mogen de militairen de verloven van twee of drie maanden bijeenbrengen. Rusland wordt uit den Volkenbond gesloten Een hevige zeeslag in den Oceaan I De Volkenbondszitting te Genève EEN ULTIMATUM AAN SOVIET-RUSLAND Drie punten op de dagorde De Volkenbond heeft Maandagna middag om 4 u. 45 zitting gehouden, tijdens dewelke de volgende punten definitief op de dagorde geplaatst wer den 1Het onderzoek van het beroep van Finland 2. De hernieuwing van de leden van den Raad 3. Het verslag der Commissie voor de uitbreiding der economische werkzaamheden van den Volkenbond. De vergadering gaat onverwijld over tot het eerste punt der dagorde het beroep van Finland. De vertegenwoordiger van Finland aan het woord De heer Holsti, vertegenwoordiger van Finland, néémt plaats op de tri buun, te midden van de algemeene toejuichingen der vergadering. Spreker dankt de vergadering voor de welwillendheid waarmede zij het beroep van de regeering van Helsinki beantwoord heeft en geeft verder uit leg over den tegenwoordigen toestand tusschen Finland en Rusland. Het Finsche volk, verklaart hij, strijdt inderdaad voor niets minder dan voor zijn bestaan, alsook voor de hoog ste politieke idealen der andere vol ken. Hij besluit met den wensch uit te drukken dat de wereldsympathie zich zou hervormen in practische hulp ten gunste van zijn land. Doet uw plicht, roept spreker uit, het Finsche volk doet de zijne met het beste te geven wat het heeft zijn bloed Een verzoek aan Rusland om de vijandelijkheden te staken Na de redevoering van den heer Holsti, benoemt de vergadering een Commissie van dertien leden, die spe ciaal voor taak hebben het beroep van Finland te onderzoeken. In deze commissie zetelen afgevaar digden van de volgende landen Uru guay, Frankrijk, Groot-Brittannië, Bo- livië, Ierland, Egypte, Portugal, Vene zuela, Siam, Zweden, Noorwegen, Ca nada en Indië. Deze commissie heeft onmiddellijk haar eerste zitting gehouden. Op voorstel van den vertegenwoor diger van Zweden en bij eenparigheid heeft de commissie besloten de Soviet- regeering te verzoeken vóór Dinsdag avond te laten weten of zij er in toe stemt de vijandelijkheden stop te zet ten en vredesonderhandelingen met Finland te openen, onder het toezicht der Volkenbondsvergadering. Deze beslissing onderbreekt de te Genève begonnen besprekingen niet. Antwoord binnen 24 uren verwacht Het telegram van de commissie van 1 3 dat verzonden werd, omvat, vol gens berichten uit bevoegde bron, de vier volgende eischen 1De vijandelijkheden moeten on middellijk worden gestaakt 2. De bemiddeling van den Volken bond moet worden aanvaard 3. Een afgevaardigde moet volmacht krijgen de zittingen van den Volken bond bij te wonen (zooals bekend zijn de Soviet-afgevaardigden de afgeloo- pen dagen van alle zittingen wegge bleven) 4. Binnen 24 uren moet een ant woord naar Genève worden gezonden. Indien deze vier eischen niet binnen 24 uur worden ingewilligd, zal de Vol kenbond zijn beslissingen dienovereen komstig treffen en wel a) Soviet-Ruslond als onweltigen aanvaller bestempelen b) maatregelen voorstellen nopens actieve hulp van de Volkenbondsleden aan Finland c) het voorstel van de Zuid-Ameri- kaansche staten om de Soviet-Unie uit te stooten op de agenda plaatsen. De Finsche afgevaardigde heeft zich tegenover de commissie van dertien reeds bereid verklaard, indien de So viet-Unie bevestigend antwoordt, zich zonder voorbehoud aan de bemidde ling van den Volkenbond te onder werpen en de vijandelijkheden te sta ken. HET ANTWOORD VAN RUSLAND DE SOVIET-UNIE WEIGERT. Men weet dat het tijdbestek, dat de Volkenbond aan de Soviet-Unie liet, om te antwoorden, Dinsdag om 20 u. ten einde liep. Op dat uur was er geen antwoord toegekomen. De Volkenbond besloot echter de Soviet-regeering nog eenige uren te ge ven, om te antwoorden op zijn tele gram met den oproep tot het staken van de vijandelijkheden. Het antwoord is toch nog Dinsdag avond toegekomen. Het was volstrekt weigerend. Ziehier den tekst van het telegram dat te Geneve ontvangen werd De regeering van de Soviet-Unie bedankt U, heer Voorzitter, voor Uw vriendelijke uitnoodiging, om deel te nemen aan de bespreking van de Fin sche kwestie. Tegelijkertijd brengt de regeering van de Soviet-Unie U ter kennis, dat zij niet in staat is deze uitnoodiging 1 Jaar. per po*t 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't poat- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine be richten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1