Overlijden van Heer Maurits de Grave-Devos MINISTERIEELE CRISIS IN FRANKRIJK Uit WATOU 0^ HUIS GILBERTA AMBTELIJKE BERICHTEN PROEFT CASTAR BIER MINISTER GUSTAAF SAP OVERLEDEN UIT HET LAND TREKKINGEN BURGERSTAND VAN VERMAKELIJKHEDEN GAZET VAN POPERINGHE van uit de naburige Deensche kust kon men gemakkelijk de geweldige aanval gadeslaan en geweldige branden zien oplaaien. De Duitsche berichten integendeel beweren dat slechts een huis werd ge raakt en inbrand sloeg, terwijl al de andere bommen in het water vielen en drie Britsche vliegtuigen werden neer gehaald. ONTSLAG VAN HET MINISTERIE DALADIER-REYNAUD Na een geheime vergadering die tot 3 uur Woensdag morgen duurde, en waar de oorlogspolitiek van het kabi net Daladier uitvoerig werd behandeld, is de Kamer te 3 uur 05 in openbare vergadering bijeengekomen, om te stemmen overr de vertrouwensmotie. Het eerste lid van die motie (de hulde aan Finland) werd bij zitten en rechtstaan met eenparigheid van stem men goedgekeurd. Het tweede lid (de oorlogspolitiek van de regeering) wordt goedgekeurd met 239 stemmen tegen I stem. De Kamer telt 618 leden. Daarvan moet men echter de 73 uitgesloten kommu- nisten afrekenen alsmede 7 leden die met verlof waren. Er waren dus ongeveer 300 onthou dingen. Na deze stemming riep de heer Da ladier onmiddellijk een kabinetsraad bijeen, waarop werd besloten het ont slag van de regeering aan den president der republiek over te maken. VORMING VAN EEN MINISTERIE REYNAUD-DALADIER Nadat M. Lebrun het ontslag der regeering Daladier had aanvaard, be gon hij onmiddellijk met zijn raadple gingen. Na deze gebruikelijke raadplegingen verzocht M. Lebrun de heer Daladier een nieuw kabinet te vormen. Gezien de omstandigheden, verklaarde de heer Daladier deze opdracht niét te kunnen aanvaarden. Daarop ontbood de president den heer Paul Reynaud, wien hij de taak oplegde. M. Reynaud aanvaardde. Donderdag in den vroegen morgen begon M. Reynaud zijn onderhande lingen en tegen den avond reeds was hij met zijn regeeringsploeg gereed. Drie socialisten maken ervan deel. M. Daladier wordt minister van Oorlog. De nieuwe regeering kwam reeds Vrijdag namiddag voor de Kamers. EEN OORLOGSCOMITÉ In den schoot der nieuwe Fransche regeering werd een Oorlogscomité gevormd, dat minstens driemaal per week zal bijeenkomen. Het bestaat uit den voorzitter van den Raad, M. Rey naud M. Chautemps, ondervoorzitter en de Ministers Daladier, Oorlog Mandel, Kolonies Lamoureux, Finan cies en Monnet, Blocus. HET GRENSVERKEER TUSSCHEN BELGIE EN DUITSCHLAND De nieuwe bepalingen zijn in voege. De nieuwe schikkingen door de Duit sche regeering getroffen ten opzichte van het grensverkeer met ons land, zijn sinds 1 5 Maart in voege getreden. Aan de grens worden nog slechts die personen doorgelaten, welke voorzien zijn van een grenskaart en een bijko mende vergunning volgens de laatste voorschriften vereischt. De aanvragen voor deze grenskaar- ten moeten door de in Duitschland ar beidende werklieden aan hun patroons worden aangevraagd, ofwel recht streeks bij het polizeipraesidium te Aken. Voor de handelaars wordt de aanvraag gedaan door de Handelska mer van Eupen. Zooals te voorzien was. hebben de Duitsche overheden een groot aantal grenskaarten en bijkomende vergun ningen aan de aanvragers van de Oost kantons geweigerd sinds het in voege treden van de nieuwe voorschriften. Het tramverkeer tusschen Eupen en de grens wordt voorloopig gehand haafd. Men wacht af welke de invloed van de nieuwe bepalingen op het ver keer zal zijn. AL DE BRONZEN KLOKKEN ZULLEN IN DUITSCHLAND GESMOLTEN WORDEN. In een dekreet afgekondigd in het Duitsch Staatsblad door maarschalk Goering volmachthouder voor het vierjarenplan, wordt gezegd «Ten einde een voorraad metaal te verza melen voor een verlengden oorlog, moeten de bronzen klokken aangege ven en geleverd worden. Het afnemen en het vervoer van de klokken zal geschieden op kosten van het Reich. De toelating om nieu we metalen klokken aan te schaffen en eene vergoeding gelijk staande met de waarde van de klokken zijn ge waarborgd na afloop van den oorlog. De levering van de nieuwe klok ken en de betaling der kosten voor koperen gedeelten van het gebouw die eene hervorming moeten ondergaan, zullen geregeld worden. De minister van Ekonomische Za ken van het Reich mag uitzonderingen toestaan Oud-Magistraat in Belgisch Congo Oud- Af gevaat digcie van de Hooge Interallieerde Commissie der Rijnlanden Oorlogsvrijwilliger Oorlogskruis met Palmen Yzerkruis Vuurkruis Vereerd met de Military Medal Medalie van den Oorlogsvrijwilliger-Strijder Medalies van den Oorlog 1914-1918 41, GASTHUISSTRAAT. Op 15 Maart kwam te Watou de droeve mare toe van het afsterven, te St. ldesbald- Coxyde, van onzen medeburger. Heer Maurits de Grave-Devos. De afgestorvene verwierf, na schitterende studies, zijn diploma van dokter in de rech ten en werd later magistraat in Belgisch Congo. Den eersten dag van den oorlog gaf hij zich aan als oorlogsvrijwilliger en gedurende gansch den oorlog onderscheidde hij zich door zijn onverschrokkenheid die van hem een ware oorlogsheld mieken. In hun lijkre- den schilderden Heer Dokter de Necker, uit Veurne, namens de Vuurkruiscrs en Heer Maurice de Hasque, luitenant van den afge storvene gedurende de oorlogsjaren, dit prachtig figuur op meesterlijke wijze. Na den oorlog werd Heer de Grave aan geduid als afgevaardigde van België in be zette Duitschland. De eenvoud en de bescheidenheid beletten deze persoon naar waarde te schatten. Wie hem kende kon hem enkel waardeeren om die mooie deugd van rechtschapenheid en zijn durf om tegen wie het ook zij rechtaf zijn gedacht te zeggen, zonder vrees hoog- geplaatsten te misnoegen. Alles bij hem was eenvoudig. De kleinste man vond bij hem gemakkelijker gehoor als wie ook. Onder buitengewonen toeloop werd hij ten grave gedragen te Koksijde. De militaire overheid had een afvaardiging gestuurd om de militaire eer te bewijzen aan dien oorlogs held, aldus een bewijs gevend van de achting en de waardeering welke zijn heldhaftig ge drag afgedwongen had. Wij geven hierna de lijkreden uitgespro ken op het graf. REDE VAN HEER DOKTER DE NECKER Makker Theophiel BLANCKAERT, Oud- Strijder van het 1Regiment Grenadiers, Wapenbroeder van den overledene, is te fel bewogen ik zal het betrachten hem in zijn droevige taak te vervangen. Geachte Toehoorders, Als een der zeventig overlevende Grena diers, na den beruchten aanval op de puinen der hofstede Den Toren kom ik hier, aan onzen dapperen en onversaagden wapenbroe der een laatste vaarwel zeggen. Twee honderd dertig grenadiers-vrijwilli gers, onder het bevel van den daarna ge sneuvelden Luitenant STR1VET, stonden kort voor den aanval bij de kerk van Stuyve- kenskerke, waar de voorouders van onzen wapenbroeder begraven liggen. In dezen stormloop liep onze makker aan de spits. Wij volgden hem blindelings, om dat wij wisten, dat hij vastberaden en onver saagd, met eene dapperheid die aan verme telheid grensde, ons naar het aangeduide doelpunt zou leiden. Deze stormloop, uitgevoerd over een platte streek gronds, doorzaaid met talrijke grach ten, deed ons onder overmacht bezwijken. Honderd zestig mannen, dooden en ge kwetsten, bleven op het slagveld. Na te hebben gestreden gelijk een held, vertrok alsdan onze makker om met eenige grenadiers de lijken der gesneuvelden en de zware gekwetsten uit de vijandelijke lijnen te halen. Onder een moordend vuur, onvermoeibaar en onverschrokken, volbracht hij deze hel- dentaak en hernieuwde gedurende een gan- sche nacht zijne heldhaftige pogingen, om onze gevallen kameraden naar onze lijnen terug te brengen. Dank aan zijne ongewoon forsche en krachtige natuur, bracht hij meer dan dertig zwaar gekwetste grenadiers naar onze lijnen terug. Zulk wapenfeit, dat de bewondering van zijne wapenbroeders afdwong, liet hem een voudig en bescheiden, zooals hij was. Voor dit te vroeg geopend graf, heb ik, als makker die met hem heb gestreden en geleden, een zijner heldhaftigste en edelste wapenfeiten willen aanhalen. Er zijn er nog vele andere, die een meer gezagvolle stem dan de mijne zal doen herleven. Het weze nochtans toegelaten, aan een eenvoudig oud-grenadier, hier, een laatste groet te brengen, uit naam van allen, die hem in ons regiment gekend en gewaardeerd hebben als een onversaagden held en een trouwen wapenbroeder. Beste makker, Maurice, de overlevenden van Den Toren al de grenadiers van den oorlog, alle Uwe strijdmakkers, zeggen U, «Tot Wederziens REDE UITGESPROKEN DOOR DEN EERE-LUITENANT DE HASQUE Geachte Omstaanders, Het is voorwaar voor mij een droevige taak, heden, als vroeger overste van den Heer Maurice de Grave, een laatste hulde te moeten brengen aan de nagedachtenis van dien dapperen oorlogskameraad en trouwe vriend. Ik wil slechts de herinnering aanhalen van de oorlogsjaren, zoo droevig, zoo ellendig voor degenen die aan den grooten strijd deelnamen, doch die U toch een machtigen troost in de ziel lieten het gevoel van in dienst te staan van eene groote en heilige Zaak. de verdediging van het Vaderland en zijne instellingen. Dit grootsch gevoelen, de herinnering aan epische gebeurtenissen en samen getrotseer de gevaren, zijn banden die alle oudstrijders samensnoeren, op eene manier zoo innig en sterk, dat buitenstaanders dit nooit zullen kunnen begrijpen. Maurice de Grave had zich als vrijwilliger bij het leger aangegeven onmiddellijk toen de laffe Duitsche aanval op ons Vaderland gekend was. Hij was toen 31 jaren oud. Reeds had hij achter zich een verleden van Colonialen Magistraat, doch welke prachtige toekomst offerde hij niet op voor de redding van het Vaderland 1 De liefde voor België bezielde hem ter hoogste mate, en toch was hij, indien mo gelijk, nog meer bezield door een andere deugd, de grootste deugd voor een krijgs man de dapperheid. Dapper, dat was hij uitermate, ja zelfs tot onversaagdheid, tot roekeloosheid toe. Ik durf bevestigen dat de ware meening van het woord schrik of vrees hem totaal onbekend is. Die dapperheid was hem overigens inge boren, vermits hij als bloedverwant heeft gehad, een der dapperste generaals van Na poleon, Generaal Van Damme, die den zege praal van Austeriitz bewerkstelligde. Zijn voornaam, Maurice, was hem geschonken geworden in herinnering aan dien vermaar den krijgsman. Onze vriend begon zijn krijgsdaden in September 1914 met een meesterstuk. Met slechts een vijftal makkers sloop hij in de vijandelijke bezetting en kwam terug met enkele krijgsgevangenen, waartusschen een officier. Daarna nam hij deel met de Vrijwilligers- Grenadiers aan den slag van Melle. Kolonel Janssens, zijn toenmaligen kapitein, ver klaarde mij nog onlangs dat zelfs in die keurbende vrijwilligers, m-t het zuiverste vuur van Vaderlandsliefde begeesterd, Mau rice de Grave wegens zijnen moed en zijne doodsverachting uitblonk. Hij nam deel aan den bloedigen Yzerslag; steeds ontsnapte hij aan de duizenden kogels, die als dikke vliegen, hem langs de ooren gonsden, namelijk bij den bloedigen aanval op de hofstede Den Foren Begin 1915, ging hij, wegens zijn bui tengewone taalkennissen, over tot het korps der Belgische Taalmannen bij het Britsche Leger. Hij werd gehecht aan de Belgische Artillerie die de Britsctie troepen tot in Juni 1917 in den Yzertocht steunden de 7C en later 1 3'" regimenten veldgeschut. Daar hielp hij niet alleen de verbindingen verzekeren tusschen Belgen en Britten, een zeer voor name, delicate en gevaarvolle zending, maar zelfs buiten zijne beurt af was hij in de vooruitliggende stellingen. Dat was voor hem als het ware j een sport, eene jacht, eene passie geworden. Doch de Belgische Artillerie moest plaats maken voor de Britsche versttrkingen, met betrek op de geweldige troepenconcentratie die plaats greep rond leper in den Zomer 1917. En zoo kwam het dat toen Maurice de Grave het detachement Taalmannen ver voegde, dat onder mijn bevel, aan achter eenvolgende Britsche voetvolkdivisies gehecht den grooten Derden Slag van Yperen zou medeleven. Weinige menschen weten in België wat die woorden van Derde Slag van Yperen bedui den. En toch, millioenen, ja, millioenen sol daten, van alle werelddeelen, en tienduizen den kanonnen namen er aan deel. Dag en nacht, van midden Juli tot midden Novem ber, bulderde onophoudend de donder der kanonnen, dreunde de grond onder het ge weld der ontploffingen en barstten de schrap- nells in de lucht. Daarbij regende het bijna zonder onderbreking en werd het uitgestrek te, reeds opengeploegde slagveld nog in een niet te beschrijven modderpoel herschapen. Twee honderd duizend Britten en evenveel Duitschers sneuvelden toen rond leper.Voor waar in verre de grootste slag die ooit op Belgischen grond geleverd werd Wij, Bel gische Taalmannen werden als verpletterd in dien reuzenstrijd tusschen twee machtige keizerrijken. Maurice de Grave kon niets anders dan zich onderscheiden in die ontzaglijke gebeur tenissen. Hij streed toen opvolgentlijk met infanterie eenheden van de 30", 56° en 7° Britsche Divisies, later nog met de 14° en 28' Hij had kunnen in de transportkampen het bevel afwachten vooruit te rukken, doch dat zou nooit met zijnen aard overeengekomen zijn. Ook maakte hij zich uiterst verdienste lijk op alle mogelijke manieren in de vuur linie. Hij verving namelijk meermaals de officieren die 's nachts do bevoorradingsko- lonnen aanvoerden, dóór de obusputten vol water en stukken pinnendraad, door den modder van het met lijken en doode paarden bestrooide slagveld, onder bulderend bom bardement, in den piassenden regen, met slijk tot boven de knieën, zonder ander licht dan den ononderbroken gloed der kanonschoten en het vuurwerk in de lucht der barstende schrapnells. Gewoonlijk bleven de helft der manschap pen dood of gewond in den modder achter, doch steeds versmaadde de dood onzen held, en ontkwam hij steeds aan de kogels of aan het rondvliegend staal. Eenmaal in Oktober werd hij in het aan gezicht gewond. Dien nacht was hij wederom met de rationparty door het versplinterde Polygonebosch getogen, van den eenen mod derpoel in den anderen vallend, in de duis ternis en zweepende regen. Verschillende malen hadden zij door vijandelijke spervuren moeten trekken, zonder eenige kans van be schutting in al dit slijk. Toen de geweldig gedunde groep na uren krachtinspanning ter bestemming kwam, ging Maurice de Grave, met modder besmeurd tot aan de schouders en bebloed aangezicht, zich aan den overste aanbieden. Mijn Kolonel, zegde hij eenvou dig, het eten dat ik U heden aanbreng zal nog al hard zijn, vrees ik 1» En in de vleesch- doozen in den zak dien hij op de borst ge- STAD POPERINGE. dragen had, staken obusscherven. Toen in November 1917 onze geliefde Ko ning Albert de overlevenden der 7 Divisie kwam in oogenschouw nemen, dan hoorde ik Generaal Shoubridge, de bevelhebber, aan Z'jne Majesteit den lof maken der Belgische T aalmannen, die met hem rond leper in den slag geweest waren, doch in bijzonder ver- melde hij den naam van den eersten Wacht meester de Grave. Het is dan ook niet te verwonderen dat, wanneer het 9" Bataljon van het Devonshire Regiment, waaraan Maurice bijzonder toe gevoegd was, op het vertrekken stond uit België, er een kleine doch roerende plechtig heid plaats greep. In uiterst vleiende bewoor dingen dankte de Kolonel, op het front der troepen, den Belgischen taalman, waarop alle officieren en soldaten met drie eenstemmige en uitbundige hourrah's antwoordden. En daarna defileerden zij met den militairen groet voor den Belgischen onderofficier laatste hulde aan den strijdmakker die alléén moest achter blijven. April 1918 Ons kwam de mare toe dat Veurne geweldig gebombardeerd werd. Mau rice ontving een hoogdringendheidsverlof van drie dagen om te gaan redden wat er bij hem nog te redden viel. Na zes dagen afwezigheid, zou hij moeten aangegeven worden als deser teur. Denk eens, Maurice de Grave deserteurI En toen juist kwam het bericht dat hij we gens bovenmenschelijke krachtinspanningen, dag en nacht, om have en goed van vrienden en geburen te redden, eene zware ziekte had opgeloopen en dat men hem naar het hospi taal van Couthove-bij-Poperinge gevoerd had. Doch die ziekte redden hem toen van den dood. Want terzelfdertijd ontwaakte de strijd opnieuw in onzen secteur. Mijn detachement, waarvan Maurice dus nog op papier deel maakte, werd aangeduid om de verbinding te helpen verzekeren tusschen de linker Fran sche divisie, de 28°, die den Kemmelberg verdedigde, en de naburige Britsche divisie, ten noorden, de heldhaftige 9" Schotsche. Juist daar brak de Duitsche aanval los van het detachement bleef er een week later bijna niemand over. Ik blijf overtuigd dat Maurice de Grave van die slachtig nooit zou wedergekomen zijn. En gedurende dit he- meUchokkend kanongebulder in de nabijheid, hadden de verplegers van het hospitaal de grootste moeite om dien zieken te temmen, die met meer dan 59 Zl koorts, zich in den grooten strijd wilde werpen. 28 September 1918 Hij had zich weder om zeer verdienstelijk gemaakt als taalman en observateur (waarnemer) in de vooruit geschoven posten vóór Zonnebeke, waar hij met de Britsche loopgraafmortieren was, die het Belgische bombardement met hun zware torpedos kwamen versterken. Wanneer de voorbereiding genoegzaam geoordeeld werd, zou daar het Belgisch voetvolk vooruitgaan. En door een buitengewoon toeval was het juist het 2° Regiment Grenadiers dat voorbij rukte 1 Maurice ziet er kameraden in terug die hij in 1914 gekend had. In hem borrelt het bloed van zijnen voorzaat weder op I Hij aarzelt geen oogenblik hij verlaat de nutte loos geworden mortieren en snelt zijne vrien den achterna. Hij raapt een geweer op en ammunitie van eenen gesneuvelden, en rent vooruit. Het was een lawaai als ware het ein de der wereld nabij alles huilde, ratelde, donderde, siste rond hem. Vooruit, vooruit Al schietend, en zijn schot is doodend, ge raakte hij tusschen de enkele overlevenden der eerste bestormingslinie en met hen rukte hij, een der allereersten, de puinen van het stukgeschoten Passchendaele binnen 1 Het is een wondere zaak hoe zekere sol daten, en van de dappersten, geheelhuids uit den oorlog komen, terwijl de dood hun tien duizenden malen langs de ooren voorbijfloot. De hand der Voorzienigheid beschut hen voor een doel of om een reden, die ons onbekend is. Die reden zou ik toch kunnen vinden. (ik die geloof in de bovennatuurlijke kracht van het gebed) in de opofferingen en ge beden van nauwe bloedverwanten en vrien den, opdat bij het laatste oogenblik van dien held, de zegenende en vergevende hand van Gods priester niet ontbreken zou. Zulke dood verdiende die goede, trouwe kameraad. Want hij was rechtschapen als de lemmer van een degen schijnheiligheid en bedrog kon hij niet dulden. Het zuivere staal van zijn karakter was niet bevlekt door laf heid noch leugen. En ik ben ervan overtuigd dat na den laat- sten strijd van dien krijgsheld den dood strijd zijn Patroon, die juist de Schuts heilige is der Soldaten, hem met voorliefde, als een echte, goede, dappere Krijgsman, bij de hand genomen heeft om voor hem bij den Oppersten Rechter ten goede te spreken. En de goede God zelf, die als een zijner bijzon dere titels, dien draagt van Sabaoth, God der legerscharen, zal zeker aan dien rusteloozen oud-strijder den eeuwigen vrede schenken I Amen Maurice van wegens uwe vroegere strijd makkers Au Revoir 1 Den 19 Maart 1940. Maurice de HASQUE, Eere-Luitenan^ MOBILISATIEVERGOEDING UITBETALING Heden Zaterdag-namiddag, van 2 tot 4 uur, veertiendaagsche uitbetaling. De belanghebbenden dienen er op te let ten dat er verplichting bestaat regelmatig de vergoeding te komen ontvangen. Alle drie maanden moeten de uitbetalingsstukken op gezonden worden, dus nu ook einde Maart. Alle verachterden, die recht hebben, moeten dezen Zaterdag komen, of er bestaat gevaar dat zij het achterstal van het eerste kwartaal niet meer zouden ontvangen. MILITIE LICHTING 1941 ZITTINGEN VAN HET WERVINGSBUREEL Voor het onderzoek der militianen, lich ting 194 IPoperinge, zal het Werfbureau zitting houden te leper, Nijverheidschool, Onze Lieve Vrouwstraat, op Dinsdag 14 Mei en Vrijdag 17 Mei 1941. RANTSOENEERINGSZEGELS Bij bevel van den heer Minister van Ravi tailleering, worden de RANTSOENZEGELS ten titel van Voorzorgmaatregel uitgedeeld. De afgifte dier zegels geschiedt ten stad- huize, Bureel voor ravitailleering, van heden af tot en met 23 Maart ten laatste, telkens van 8 Zl tot 12 uur en van 2 tot 4 uur 's namiddags. De zegels worden afgeleverd op vertoon der rantsoenkaarten. Een persoon per gezin mag de rantsoenkaarten voorleggen, deze laatste nochtans zal in het bezit moeten zijn zijner eenzelvigheidskaart. Alle veranderingen van adres of burger lijken stand moeten aangegeven worden. Belangrijke opmerking. De rantsoen- kaart der onder de Wapens geroepenen, moe ten ingediend worden. De Secretaris, De Burgemeester, M. Couttenier. Dr J. Van Walleghem. Dinsdag morgen viel als een donderslag in de politieke middens, de droeve mare van het schier plotse overlijden van den Heer Gustaaf Sap, minister van Ekonomische Za ken, Middenstand en Bevoorrading. De minister woonde Maandag avond nog de vergadering bij van den Kabinetsraad en trok bij afloop der vergadering, naar zijn ministerieel kabinet in de Lambermontstraat. Hij verklaarde zich zeer vermoeid en voel de zich ongesteld uit hoofde van wat hij meende een verkoudheid te zijn. M. Sap wijdde nog een nader onderzoek aan het steenkolenvraagstuk, waaraan hij hoopte dat de Nationale Gemengde Mijn- kommissie, welke Dinsdag morgen moest ver gaderen, een bevredigende oplossing zou vin den. Het was rond 8 uur 's avonds, dat M. Sap in zijn woning toekwam. Ofschoon hij ver moeid leek, zag hij er nog vrij goed uit, zoodat niets een spoedig einde liet veron derstellen. Hij bracht den avond door in ge zelschap van zijn vrouw. Kort na zich ter rust te hebben begeven, werd hij echter on wel en klaagde over beklemming in de hart streek. Hij stond op en wandelde enkelen tijd in zijn kamer. Zijn toestand verergende begaf hij zich weer naar bed, terwijl men op zoek ging naar een geneesheer. Het duurde vrij lang eer een dokter kon worden bereikt, en toen deze aankwam bleek dat minister Sap reeds aan de gevolgen van hartvang was overleden. M. Sap was geboren te Kortemark, op 2 1 Januari 1886. Hij behaalde zijn diploma van onderwijzer te Torhout en studeerde verder aan de Hoogeschool te Leuven. Hij werd li- cenciaat van den hoogeren graad in handels- en konsulaire wetenschappen en daarna doc tor in politieke en sociale wetenschappen. In 1913 werd hij professor aan de Han delsschool der Universiteit van Leuven, in 1919 professor aan de faculteit van Rechten derzelfde Hoogeschool. Tijdens den oorlog werd hij secretaris van den Heer minister Helleputte, hij trad in de Kamer in I 91 9 en vertegenwoordigt er sedertdien het arrondis sement Tielt-Roeselare. In 1932 werd de heer Sap minister van Openbare Werken en in 1934 minister van j Financies in de regeeringen de Broqueville. Later liet de heer Theunis hem van kant bij de samenstelling van zijn ministerie, waar- op de heer Sap een verwoede campagne in zette, waarin hij het fel aan den stok kreeg met den heer Van Zeeland, die intusschen eerste minister was geworden. Deze heftige campagne liet de heer Sap door zijn partij- genooten in de Kamer uitjouwen, en later werd hij formeel uit de katholieke partij ge- stooten. Maar de heer Sap beschikte over het ka tholieke Vlaamsche dagblad De Standaard en wist zich aldus te handhaven. Hij werd terug minister bij de vorming van de regee ring Pierlot, waarin de heer Sap de porte feuille van Ekonomische Zaken, Middenstand en Bevoorrading hield. Hij is een felle kamper geweest, en nu hij heengaat, vraagt men zich af wie zijn plaats zal innemen. STADSNIEUWS. ZONDAGRUST. Alle Apotheken open tot 's middags heden Zondag nanoen alleen Apotheek 1NGHELRAM, Yperstraat. Maandag 25 Maart (2' Paaschdag), 's namiddags alleen Apotheek CREUS. DAAR ZIJN ER NOG die aan Hoofd pijn, Migraine, Rhumatiek en Griep willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinge, in doozen van 7.00 en 12.00 fr. MELKDROPPEL. Bericht. De raad pleging van Maandag, tweede Paaschdag, wordt verschoven tot daags daarna. Van dezen datum voort zal de raadpleging van Heer Dokter Van Walleghem gehouden worden van 2 tot 3 uur en deze van Heer Dokter De Wulf van 3 Zi tot 4 Zl uur. Het Bestuur. WERKLOOSHEID. De stand der werk loosheid in onze stad was, voor de vorige week Mannen Vrouwen Totaal Maandag 400 15 415 Dinsdag 3 73 16 389 Woensdag 376 13 389 Donderdag 391 12 403 Vrijdag 377 14 391 Zaterdag 388 12 400 2305 82 2387 ETALAGEN. Het Bestuur van den Kris ten Middenstandsbond van Poperinge, brengt hulde aan de winkeliers die, niettegenstaande de moeilijke tijden, al hun krachten inspan den om flinke en aantrekkelijke étalages te maken. Het bestatigt met voldoening dat de vroeger gehouden étalagVj-prijskampen nu nog goede vruchten opleveren. Het publiek wordt dringen aangespoord een bezoek te brengen aan de winkeliershui zen x>nzer stad, die getuigen van moed en optimisme. Proficiat, Poperingsche Handelaars. WEDSTRIJD VOOR SLACHTVEE. Op de groote jaarlijksche wedstrijd voor Slacht vee te Anderlecht, heeft onze stadsgenoot, Heer Karei Degroote, zich eens te meer weten te onderscheiden. Hij behaalde name lijk de 4 Prijs in de kategorie Inlandsche Ossen met minstens vier en hoogstens zes tanden, wegende ten minste 650 kilo. Hij bekwam daarbij nog de 3' Prijs in de Kate gorie Vaarzen aller afkomst. GEVONDEN. Paternoster. Hand schoen. Geldbeugel. VERLOREN. Nikkelen beursje met bre- lok. MUZIEK. J. A. BLANCKAERT, I* Prijs aan het Koninklijk Muziekconservatorium van Gent, meldt dat zij leerlingen voor piano en notenleer aanvaardt. Gasthuisstraat, 41, POPERINGE. VITRIEN UITGEREDEN. Donderdag nacht, rond 10 Zl uur, kwam een soldaat, komende van Rousbrugge en rijdende naar Yper, per moto met side-car door de Gast huisstraat gereden. Aan den draai bij de herberg Damier de Comines had hij zich misrekend, met het ongelukkig gevolg dat hij met zijn zwaar machien tegen den gevel van den winkel van M. Alf. Rouseré aan botste en het vitrien inbeukte. De soldaat werd licht gekwetst aan den pols. De rijks wacht stelde het onderzoek in. BELGISCHE LOTENLEENING 1933. Trekking van 18 Maart 1940. De reeks 303.482 wint 500.000 frank. De 45 volgende reeksen winnen elk de som van 25.000 frank 212239 184849 268557 283789 304523 209376 231359 271069 286074 299453 315419 363930 379019 315008 377287 278174 145219 108646 171822 271360 386414 381804 216296 293515 114960 268954 286616 317246 318503 104256 120180 120618 297487 108371 175524 183896 370299 322470 100858 119399 148703 267757 319999 376093 383240 VERWOESTE GEWESTEN 1923 Trekking van 20 Maart 1940 reeks 147.235 nr 3 reeks 357.069 nr 4 De reeks 325.780 nr 2 De reeks 308.863 nr 4 De reeks 309.864 nr 4 De andere obligaties melde reeksen zijn uitk 550 frank, volgens dat vormd werden. De De wint 500.000 frank wint I 00.000 frank wint 50.000 frank wint 50.000 frank wint 50.000 frank van al de bovenver- eerbaar met 575 of zij al dan niet her- NATIONAAL VERBOND VAN BELGISCHE STRIJDERS Nieuwe Amnestie-Wet In het Staatsblad van 17 Januari 1940, is de nieuwe Amnestie-Wet verschenen, waar bij sommige oud-strijders, die tijdens den oorlog 1914-18 veroordeeld werden, de do tatie en de frontstreeprente, mits voorafgaan de aanvraag, terug bekomen. Deze wet geld eveneens voor de weduwen, weezen en ascendenten. Ingezien het kort tijdperk 3 maand voor het indienen der aanvragen, kunnen de leden en belanghebbenden, die amnestie ver langen, zich best dadelijk wenden op het sekretariaat, Veurnesteenweg, 14 Poperinge, ten einde het smeekschrift in het voorge schreven tijdperk, t.t.z. vóór 17 April 1940, in te dienen. Vergadering en Bolling Eerlang zullen de leden, in regel met hun bijdrage, de uitnoodiging toegestuurd wor den voor de aanstaande algemeene vergade ring, met belangrijk dagorde en de bolling voor de damen, die beide zullen plaats heb ben in de zaal van ons lokaal. Het Bestuur, POPERINGE, VAN 15 TOT 22 MAART. GEBOORTEN Candaele Germaine, d.v. Camiel en De Rycke Agnes, Leysele. Ver- eyek Monique, d.v. Henri en Depeser Alicia, Beveren-Yzer. Callens René, z.v. Isidoor en Decae Magdalena, Alveringhem. Bu- taye Nicole, d.v. Maurice en Bonduelle Irma, Werfstraat. Pyck Willy, z.v. Jerome en Haelewyn Rachel, Westvleteren. Lodri- guez Raoul, z.v. Albrecht en Depoorter Jo anna, Houthem-Veurne. Sanders Estelle, d.v. Albert en David Jeannette, Boeschepe- straat. Guillebert Lea, d.v. Valere en De Gryse Jeanne. Krombekestraat. OVERL1JDENS Nouwynck Carolus, 69 j, echtg. Bouw Silvia. Westvleterensteenweg. Sohier Jules, 86 j., wed. Meersseman Euge nia, Krombekesteenweg. Desomer Ortwin, 5 Zi m., Boeschepestraat. Carpentier Wil- ly, I Zl m-. Dasdreef. HUWELIJK Dewulf Henri, leurder en Teche! Rachel, huishoudster, b.v. Pop. HUWELIJKSBELOFTEN Lermyte Achil. les, landwerker en Deman Rosalia, huishoud ster, b.v. Pop. Degros Henri, werkman van Pop. en Verhaeghe Margarita, werkster van Watou. t Beleefde uitnoodiging aan Familie, Vrien den en Kennissen tot de GEZONGEN JAAR MIS, welke zal opgedragen worden op Zon dag 24 Maart (Paschen), om 8 uur, in Sint Bertinuskerk, voor Vrouw AGNES LEGRAND, echtgenoote van Heer URBAIN D'AMOUR. Van wege Echtgenoot en Kind. Dank bij voorbaat. Beleefde uitnoodiging aan Familie, Vrien den en Kennissen tot het bijwonen van de JAARMIS die zal gezongen worden op Zon dag, 24 Maart, om 9 uur, in St. Bertinuskerk, voor Heer en Vrouw Hilaire DALLEQUIN-VANDROEMME. Van wege de Kinders. Met dank bij voorbaat. Beleefde uitnoodiging aan Familie, Vrien den en Kennissen tot het bijwonen van de JAARMIS die zal gezongen worden op Maan dag 25 Maart, (2 Paaschdag), te 9 uur, in St. Janskerk, voor Vrouw IRMA DOBBELAERE. Van wege Echtgenoot en Kinders. Met dank bij voorbaat. Beleefde uitnoodiging aan Familie, Vrien den en Kennissen tot het bijwonen van de JAARMIS, welke zal gezongen worden op Maandag, 25 Maart (2' Paaschdag), om 9 uur, in St. Bertinuskerk, voor H. en Vr. CH. LIEFOOGHE-CAMBRON, en overleden Zoon HENRI. Beleefde uitnoodiging aan Familie, Vrien den en Kennissen tot het bijwonen van de GEZONGEN MIS op Maandag (2' Paaschdag) 25 Maart, om 9 Vi uur, in O. L. Vrouwkerk, voor Heer REMI HAUSPIE, echtgenoot van Vrouw VALENTINE BEHEYT. Van wege Echtgenoote en Kinders. Met dank bij voorbaat. De Familie Sohier de Familie Meersse man, noodigen Ued. vriendelijk uit op de LIJKDIENST en BEGRAVING, op Maandag, 25 Maart, om 9 94 uur, in de Decanale kerk van St. Bertinus, van hun dierbaren Vader, Schoonvader, Grootvader, Schoonbroeder, Oom, Kozijn en Bloedverwant Heer JULIUS-BENEDICTUS SOHIER, Weduwnaar van Vrouw EUGENIE MEERSSEMAN. Vergadering in O. L. Vrouw Gasthuis, om 9 Zl uur. BEDANKING René en Camille Quaghebeur en Familie, bedanken vrienden en kennissen om de tal rijke blijken van genegenheid betoond bij het afsterven, de lijkdienst en begraving van hun diepbetreurde Zuster LOUISE QUAGHEBEUR. Meteen worden allen uitgenoodigd tot het bijwonen der EERSTE ZESWEKENMIS, op Donderdag, 28 Maart, om 9 */2 uur, in Sint Bertinuskerk. BEDANKING De familie Albert Desomer-Dequeker be dankt vrienden en kennissen om de talrijke blijken van genegenheid betoond bij het af sterven, den lijkdienst en de begrafenis van hun diepbetreurde lieveling en eerste kindje ORTWIN DESOMER zoontje van Albert Desomer en Marguerite Dequeker. Die door vergetelheid geen rouwbrief mocht ontvangen, gelieve de familie te ver ontschuldigen. BENOEMING Bij Koninklijk Besluit van 1 9 Maart 11., is benoemd tot plaatsvervangend rechter van het kanton Hooglede, Meester Lahaye Hilaire advokaat aan de Balie van leper. Wij bieden aan Mevrouw Nestor Lahaye, echtgenoote van onzen betreurden Burge meester, en aan de Familiën Lahaye en Van- houtte, onze welgemeende en hartelijkste ge- lukwenschen, alsmede aan het jeugdig ge meenteraadslid van leper. PASCHEN-ZONDAG 24 MAART 1940 GROOTE PRIJSKAMP VOOR HANENGEKRAAI In 't Zwynland bij Ferd. Temperville, gegeven door de maatschappij De Lustige Dagwakers». 150 frank prijzen. Palm aan het grootste getal hanen (lidkaarten vertoo- nen). Palm aan de verstkomende maatschap- tij. Inschrijving vanaf 2 u. Begin om 2 Zl u' PASCHEN-MAANDAG 25 MAART 1940 GROOTE PRIJSKAMP VOOR HANENGEKRAAI In de Lente bij Joseph Hoevenaghel. gegeven door de maatschappij De Lustige Dagwakers». 125 frank prijzen. Palm aan het grootste getal hanen (lidkaarten vertoo- nen). Palm aan de verstkomende maatschap tij. Inschrijving vanaf 2 u. Begin om 2 Zl u' DE VRAAG DER WEEK Ergens te Velde... De piot verveelt zich en ligt droomend uitgestrekt. ...hadde ik maar een «Parker»... PARKER de ideale vulpen het met'' van het Huis der Vulpen», Yperstraat. te Poperinge,

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1940 | | pagina 2