Neutraal Ja... Naar paraat naar alle Kanten Snelle Duitsche opmarsch in Zuid-Noorwegen De Geallieerde Troepen ten Zuiden van Trondheim worden terug ingescheept Ko ning Haakon naar Zweden gevlucht NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS GRENSARBEIDERS OPGEPAST. OUDERDOMSPENSIOEN ZWEDEN LOOFT HET VOORBEELD VAN BELGIE EN NEDERLAND MINISTERIEELE CRISIS OPGELOST DRINKT GASTAR BIER WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 5 MEI 1940. 20 JAAR. NUMMER 18. ABONNEMENTEN Jaar, per po9t16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika (en andere landen) 30 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in België, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in het postkantoor dat hen bedient, en niet aan ons Elk schrijven naar inlichtingen moet verge zeld zijn van een postzegel voor antwoord Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijn bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag s middags. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag Naamlooze artikels worden niet opgenomen AANKONDIGINGEN Gewone berichten, per regel Kleine berichten (minimum) Rouwberichten (minimum) Voor dikwijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst 1.00 fr. 4.00 fr. 5.00 fr. Alle aankondigingen op voorhand te betalen VON RIBBENTROPS AANKLACHT EEN VERGELIJKING MET BELGIE Dat Engeland en Frankrijk gereed stonden om Noorwegen binnen te val len, en Duitschland, van 't oogenblik dat het zulks wist dus het recht had om hen daar vóór te zijn, kunnen wij, als neutralen, von Ribbentrop la ten zeggen. Dit argument is trouwens een mes dat langs twee kanten snijdt. Op de zelfde manier dat zij de eersten hebben willen zijn zouden de En- gelschen evengoed iedere schending van een neutraal land kunnen recht vaardigen. Maar waar de Duitsche minister in zijn mededeeling aan de buitenland- sche persvertegenwoordigers te Berlijn wel ons gevoel van neutrale geraakt heeft, dat is daar waar hij de Noren beschuldigde van medeplichtigheid aan dit Britsche opzet. En zulks dan op grond van zooge zegd in Noorwegen gevonden docu menten, waaruit dan blijken zou, dat de generale staf van dit land de mo gelijkheid van een Duitschen inval had voorzien, en dus, bij het opmaken van zijn plannen voor de nationale verde diging ook rekening gehouden had, met de eventualiteit van een hulpver leening door Engeland. Onze onbevangen meening mag hier zijn, dat, door aldus te handelen, de Noorsche generale staf maar eenvoudig zijn meest elementairen plicht zou heb ben gedaan. Het spreekt toch vanzelf dat, als een staat hoezeer hij ook verlangt om buiten den oorlog te blijven toch op ieder uur van den dag en nacht het gevaar loopt om door eene der partijen in den oorlog te worden be trokken, met het automatisch gevolg, dat de andere partij hem dan komt helpen, in haar eigen belang, dat dan de meest natuurlijke voorzichtig heid hem gebiedt, zich op de beide gebeurlijkheden voor te bereiden. Dat zijn legerleiding zichzelve met denzelfden diepen ernst de vraag te stellen heeft, wat haar te doen staat om zich met de Duitschers tegen een Britschen als om zich met de Brit ten tegen een Duitschen inval te ver dedigen. We zouden er zelfs van denken dat zulke zorg voor paraatheid naar de twee kanten, tot de allereerste plichten van de neutraliteit behoort. En door de oorlogvoerenden ook als zoodanig beschouwd en... gewaar deerd dient te worden. von Ribbentrop schijnt het te be schouwen als een inbreuk door Noor- wegen-zelf op zijn onzijdigheid ge maakt dat het zich ook op de eventu aliteit van een Duitschen inval had voorbereid. Maar, draai nu 't geval eens even om, en veronderstel een overrompeling van Noorwegen door de Engelschen, die voor Duitschland zelf een verrassing zou zijn geweest. En de Noren zouden van tevoren ab soluut niets gedaan hebben om het Duitschland gemakkelijker te maken hun te komen helpen om hun grond gebied te bevrijden... Wat zou elke von Ribbentrop dan hebben gezegd Minstens dat de Noorsche regeering en legerstaf zich hier aan een onver geeflijk gemis aan vooruitzicht, aan een misdadige zorgeloosheid plic'ntig hadden gemaakt Een verwijt, dat deze regeering en deze legerstaf even goed van de zijne van Engeland te duchten hadden .m... dat Engeland hun thans, met veel meer recht dan von Ribbentrop, zou kunnen toerichten, nu zoo toch weinig of heelemaal niemendal aan den dag treedt van voorzorgsmaatregelen, door Noorwegen voor een samenwerking met Engeland tegen een Duitschen overval, getroffen. Wel verre van het hun tot een ver wijt te maken, dat de neutralen van tevoren rekening houden met het ge vaar dat hun langs beide kanten be dreigt, zouden de oorlogvoerenden hun zulks als hun eersten plicht hebben op te leggen. Maar natuurlijk altijd onder dit be ding dat zij hierbij te werk gaan zon der eenig idee om vooruit al partij te kiezen, dus geheel handelen uh eigen initiatief, uitsluitend met het oog op hun eigen belang en hun eigen veilig heid, zonder welke afspraak ook, met een der oorlogvoerende partijen. En wij mogen het vooral dan bi) het huidig verloop van den strijd in Scandinavië - voor absoluut zeker houden, dat de Noorsche regeering voor dit verwijt onbereikbaar is. Zoo onbereikbaar als wijzelven in 1914 wanneer men te Berlijn de schen ding van onze neutraliteit, die von Bethmann-Hollweg in vollen Reichstag reeds als een onrecht opgebiecht had, achteraf nog trachtte te ver rechtvaardigen door de ontdekking van een couvert in het archief van ons ministerie van Landsverdediging waar in 't bewijs zou gevonden zijn van afspraken met den Britschen mili tairen attaché Bernardiston. Maar om zulks eenigszins geloofbaar te maken, had men eerst op dit couvert het woord Conversations tot «Con ventions» moeten vervangen. Het bevatte inderdaad niets méér dan verslagen over gesprekken met dezen Bernardiston, gesprekken zooals wel in alle hoofdsteden van de wereld de ministers en stafoversten met de militaire attachés van vreemde landen altijd gevoerd zullen hebben, en ook wel altijd voeren zullen. 1 egenover Duitschland stonden we in 1914 absoluut zuiver. Hadde Frank rijk het eerst ons grondgebied geschon den, dan zou ons leger alle con versaties met Bernardiston ten spijt aan Duitschlands zijde hebben ge staan. Om ons land weer vrij te maken. Om niets méér en niets anders. Zoo zuiver in onze neutrale schoe nen staan we nu weer en zeker wel na de formeele opzegging, in 1936 al, door ons van alles wat nog op eenig militair accoord met Frankrijk kan ge trokken hebben. En wij behoeven er absoluut geen geheim van te maken wel integen deel dat onze regeering en onze generale staf evengoed hun plannen hebben, voor 't geval van een schen ding onzer neutraliteit door Engeland en Frankrijk als door Duitschland. Waren zij, wat dat betreft, langs ééne zijde in gebreke gebleven, dan zou niet slechts ons eigen volk, maar de oorlogvoerenden-zelven, hun met des te méér recht een crimineel gemis aan vooruitzicht kunnen verwijten als zij beiden het méér dan waarschijn lijk zelf nog heelemaal van de wissel lende kansen in hun bloedig spel zul len willen laten afhangen, of zij, ja of neen, tot de schending van nog méér neutrale gebieden en welke dan zullen overgaan. D. N. G. TENTOONSTELLING In De Werkman vinden wij een zeer belangrijk artikel van de hand van E. M. De Grensarbeiders kunnen, in hun doen en laten niet voorzichtig genoeg zijn, dit in hun eigen belang. De Vereeniging zonder winstbejag «Voor onze West-Vlaamsche Kunst», onder voor zitterschap van den stichter den Heer Gou verneur Baels, brengt hiermede ter kennis, dat zij in de groote rookzaal van den stede lijken schouwburg van Kortrijk, een tentoon stelling van Schilder- en Beeldhouwwerk heeft ingericht, welke open blijft van 27 April tot en met 1 9 Mei a.s. alle dagen van 0 a 12 u. 30 en van 15 u. tot 17 u. 30. Zij noodigt hierbij tot een bezoek uit, al wie met de kunst begaan is, en nog de ar beidskracht van de begaafdsten onzer zonen waardeeren kan. Zij dringt er vooral op aan dat al wie nog kapitaalkrachtig is, de kun stenaars steunen zou door den aankoop van een schilderij of een beeldhouwwerk. Het tentoongestelde werk, alsmede dat gene wat naderhand op nieuwe lijsten zal worden gebracht, heeft de keuring onder staan. Hoewel zij in de aanneming van het werk niet te streng is opgetreden, heeft de vereeniging zooals zij dit herhaaldelijk in vroegere persberichten heeft gemeld, vooruit en vooral de kunst willen dienen op grond van dit principe werd dan ook de schifting gedaan. Ondanks de ongewone tijden vraagt de vereeniging dat al wie koopen kan, optimist en menschlievend zou blijven om het lot van onze kunstzonen te helpen verzachten. Ten einde den verkoop te kunnen verhoo- gen, gaat deze tentoonstelling met een be perkte tombola gepaard. Er is vrije toegang. Hieronder volgt dit artikel De Fransche overheden beklagen zich bitter, over de gevallen van spi- onnage die ze ontdekken en over het indragen in Frankrijk, van verboden kommunistisch drukwerk. Ze beschuldigen wel niet openlijk de grensarbeiders, maar ze beweren dat velen onder hen, bewust of onbe wust, veel kwaad doen aan Frankrijk, door onvoorzichtige uitlatingen in ge sprekken, van hetgeen ze in Frank rijk zien. Ze hebben ook reeds ondervonden, dat grensarbeiders in het bezit waren van verboden kommunistische circu- lairen of brochures, als ze de grens overtrokken. En men kan begrijpen dat de Fran sche overheden daarover misnoegd zijn en er ernstig aan denken, het dagelijks overgaan der grenzen, aan de grensarbeiders te verbieden. We vestigen daarop zeer speciaal de aandacht der grensarbeiders We vragen hun, er ernstig aan te denken, dat Frankrijk in oorlog is, tegen een zeer machtigen vijand dat het in onze streek krioelt van Duitsche spionnen, die overal rond de grens arbeiders zitten, om te hooren wat ze in Frankrijk zien We vragen hun niet uit het oog te verliezen, dat Frankrijk een strijd op leven en dood voert, ook tegen het defaitisme door de kommunisten rond gestrooid We vragen hun, niet mede te hel pen, bewust of onbewust, aan de spionnage der Duitschers, en de dé- faitische kampagne der kommunis tische landverraders. We geven de grensarbeiders, en dit in hun eigen belang, voor raad, te zwijgen als een graf, over wat ze in Frankrijk hooren en zien We vragen hun te vermijden, kom munistische en zelfs andere drukwer ken, al ware het maar een enkel exemplaar, mede te nemen, als ze naar hun werk gaan. Verscheidene grensarbeiders werden reeds hun papieren ontnomen, zonder dat ze weten waarom. Dat ze indachtig zijn, dat spionage ook tegen-spionage uitlokt, en dat ook Frankrijk de grensarbeiders in Belgie begint te bewaken, en zorgvuldig na gaat, of hun gesprekken geen inlich tingen bevatten voor de Duitsche spionen. Grensarbeiders werden in bezit ge vonden van een enkele kommunistische brochuur denzelfden dag nog wer den ze hun grensarbeiderspapieren ont nomen. Men kan dat streng vinden. Maar vergeet niet dat Frankrijk in oorlog is. En laat ons maar zeggen, dat Frank rijk zich breed toont in het dagelijks laten overschrijden van de grens, door de grensarbeiders. Denkt er aan, dat het minste briefje of pakje, die binnen of buiten Frank rijk gaat, aan de strengste censuur onderworpen is, en dat daarvoor door den Franschen Staat tienduizenden beambten aangesteld en betaald wor den dien millioenen frank per week kosten terwijl van een anderen kant, dagelijks tienduizenden grensarbeiders de grens overgaan, op wie elke censuur onmogelijk is Vergeet niet, grensarbeiders, dat de Fransche overheden heel goed weten, dat in Vlaanderen een zekere katego- rie menschen, zich erg anti-fransch- gezind uitlaten, wat een bron te meer is, van wantrouwen tegen de Vlaam- sche grensarbeiders Grensarbeiders, we drukken er nog maals op wilt ge niet zien, dat Frank rijk het dagelijksch intreden in dat land, aan de grensarbeiders verbiede, zwijgt als een graf over hetgeen ge in Frankrijk hoort en ziet, vooral wat het leger aangaat en wacht er u wel van, drukwerken, gelijk dewelke mede te nemen, als ge naar uw werk gaat En wat meer is, als ge ondervind, dat iemand te veel belang stelt in hetgene ge in Frankrijk hoort of ziet, aarzel niet hen aan te klagen bij de politie, of zelfs bij uw vakbondsekre- taris. 't Zal mogelijks een spioen zijn. 't Is in uw eigen belang dat we u dat vragen E. M. Wij voegen er enkel nog bij Grensarbeiders gedenkt dat Frank rijk in oorlog Het Ministerie van Arbeid en So ciale Voorzorg spoort de personen die ertoe niet verplicht Z'jn bij de Lijfren- tekas stortingen te verrichten, drin gend ertoe aan vrijwillig, als vrije ver zekerden, de vereischte inspanning te doen ten einde zich een ouderdoms pensioen te verzekeren. Deze oproep wordt, meer inzonderheid, tot de jeugd gericht. Het bedrag der stortingen is bepaald op een jaarlijksch minimum van 120 fr. wat de mannen betreft en op een jaarlijksch minimum van 60 fr. wat de vrouwen betreft. Deze bedragen zijn echter slechts minima de verzekerden hebben er groot belang b'j hoogere stortingen te doen, daar het bedrag van het pensioen in rechtstreeksche verhouding staat tot het bedrag der stortingen en de regelmatigheid ervan. Ziehier twee voorbeelden 1Indien een man van den leef tijd van 18 jaar af, jaarlijks een stor ting verricht van een frank vestigt hij zich, op den leeftijd van 65 jaar, een jaarlijksche rente van fr. 8,926. Inge val hij geregeld jaarlijks 240 fr. stort dit is 20 fr. per maand wat nog geen 5 fr. per week is zal hij een jaarlijksche rente van fr. 2.142,24 be komen waarbij een Rijksbijdrage dient gevoegd, gelijk aan de helft van het beloop dier rente zoo dat een totaal pensioen van 3.212,36 fr. zal worden verkregen. 2. Indien een vrouw jaarlijks, van den leeftijd van 1 8 jaar af, jaarlijks een storting verricht van 1 fr. vestigt zij zich, op de leeftijd van 65 jaar, een jaarlijksche rente van fr. 1 7.908. Ingeval bedoelde persoon slechts 1 20 fr. per jaar stort dit is 10 fr. per maand minder dan 2.50 fr. per weekzal zij dus een ouderdomspen sioen bekomen dat de Rijksbijdrage in begrepen, 3.223,44 fr. zal beloopen. Twee echtgenooten die aldus op ge bied van voorzorg een inspanning zou den hebben gedaan, zouden ertoe ko men de inkomsten van het gezin tot een aanzienlijk bedrag op te drijven, en zouden, wanneer zij een gevorder den leeftijd bereiken, tegen de. gevol gen van tegenslagen zijn gevrijwaard. Dat het barema gunstiger is voor de vrouwen is hieraan te wijten dat door de stortingen van de mannen niet al leen hun persoonlijk pensioen wordt gevormd, maar, daarenboven, wan neer zij gehuwd zijn, in geval van overlijden, een weduwerente ten gun ste van hun overlevende echtgenoote. Een van de weinige lichtpunten in den somberen toestand van nu noemt Stockholms Tidningen de eensge zindheid, waarmee het Zweedsche volk zich achter de landsverdediging schaart en de vastbeslotenheid om, als dit noo- dig zal zijn, die verdediging te ge bruiken. De nog ongekrenkte-neutrale staten hebben leering getrokken uit de droeve ervaringen van Denemarken en Noor wegen en willen niet dat hun hetzelfde overkomt. Nederland en Belgie, aldus het blad, hebben reeds van het begin van den oorlog af alle maatregelen genomen, om hun paraatheid te verbeteren. Hun weermacht is geheel gemobiliseerd, el ke man is op zijn post, elk kanon is in stelling. Hun regeeringen, die herhaal delijk den wil getoond hebben, om in een kritieken toestand met elkaar sa men te werken, hebben aan beide zij den duidelijk en ondubbelzinnig te verstaan gegeven, dat zij voor hun ei gen belangen wenschen op te komen en niet van zins zijn eenig ingrijpen te aanvaarden, ook al komt dat gecamou fleerd in den vorm van waarborgen van bijstand en van beloften van hulp tegen aanvallen van de andere zijde. Naar wat er in Noorwegen gebeurd is, heeft men in deze landen ook zorg vuldig zijn blikken gericht op het bin- nenlandsche front en maatregelen ge nomen om aanslagen met paarden van Troje en vreemde werktuigen van het type Quisling te verhinderen. De Nederlandsche regeering is zoo ver gegaan, dat het heele rijk in staat van beleg is verklaard en de handha ving van de orde in handen van de militaire overheden is gelegd. De oude tegenzin van de Neder landers tegen militarisme en politie staatsmanieren kennende mag zulks wel sensationeel genoemd worden zegt het blad. Dit toont hoe ernstig dit in dividualistische en vrijheidslievende volk de mogelijkheden, die in den toe stand besloten liggen acht, en hoeveel beteekenis het er aan hecht om op tijd elk gaatje dicht te maken, waardoor een gevaarlijke, ontbindende propa ganda binnen zou kunnen sluipen en den wil tot weerstand op het beslis sende oogenblik aan zal kunnen tasten. Het blad bespreekt voorts Zwitser land als een misschien nog beter voor beeld van hoe een klein land zich voor bereiden kan tegen gevaren van bui tenaf en van binnenuit en gelooft te mogen vaststellen, dat de kleine neu trale staten nu gewapend zijn als nim mer te voren en met de nieuwe voor beelden voor oogen ook goed bereid zijn tot den eenigen strijd, dien zij willen voeren den strijd voor de ei gen veiligheid en onafhankelijkheid. DE REGEERING PIERLOT BLIJFT AAN. Snel Verloop der Onderhandelingen Wat wij verleden week als een waarschijnlijkheid voorzagen, is intus- schen werkelijkheid geworden de Koning heeft he1, ontslag van de regee ring niet willen aanvaarden. Een Brief van den Kening. Na het onderhoud met de heer Fly- mans, voorzitter van de liberale Ka- mergroep, en het tweede gesprek met den heer Pierlot, heeft de Koning den volgenden brief tot den eersten minis ter gericht Mijn waarde Eerste-Minister, Op het oogenblik dat het Leger een waakzame wacht optrekt aan onze grenzen en de internationale toestand aan alle Belgen den plicht oplegt hun ne eendracht nog nauwer toe te halen past het niet een ministerieele crisis te openen op de kwestie van binnenland sche politiek. Ik zou tegen 's Lands hooger belar ingaan moest Ik het ontslag van de re geering aanvaarden zoo pas na de stemming van den Senaat, waarbij de instemming van bijna de algemeenheid der Natie met Onze buitenlandsche pi - litiek werd bevestigd. Ik verzoek u dus zonder verwijl de taak voort te zetten welke de Regee ring had op zich genomen en welke 's Lands heil vergt. Bij herhaalde verzekering van Mijn vertrouwen, noem Ik Mij Uw toegenegen, LEOPOLD. De Regeering trekt haar Ontslag terug Na dezen brief ontvangen te hebben heeft de heer Pierlot om I 4 uur zijn collega's in den ministerraad opnieuw bijeengeroepen, en na een korte be raadslaging, werd de volgende mede deeling aan de pers verstrekt Den Wil door den Koning uitge sproken eerbiedigend, heeft de regee ring besloten, haar taak voort te zet ten. De minister van buitenlandsche za ken heeft een uiteenzetting van den internationalen toestand gegeven. En de Hervorming van Onderwijs Natuurlijk hebben de ministers in den Kabinetsraad ook nog beraad slaagd over de aanleiding van de cr'sis, namelijk de Hervorming van Open baar Onderwijs. Naar een minister verklaarde, za! deze hervorming, zooals zij door de regeering voorgenomen was, doorge voerd worden. BRITSCHE TROEPEN ONTRUIMEN DE STREEK VAN ANDALSNES. De Verbinding Oslo-Bergen verwezenlijkt door de Duitschers Volgens het Duitsche legerbericht, ontwikkelen zich de krijgsverrichtingen tusschen Oslo en Trondheim tot ach- tervolgings-gevechten. De Britsche troepen ontruimen haastig de streek van Andalsnes. De Duitsche troepen bevinden zich op 40 km. van die stad. Bij Dombaas zijn ontzaglijke Brit sche voorraden in handen gevallen van de Duitschers. Driehonderd Noren, die den Brit schen aftocht moesten dekken, werden krijgsgevangen genomen. Onder den indruk van die gebeur tenissen, heeft de Noorsche opperbe velhebber uit de streek van Moeren en Romsdal aangeboden te kapitulee- ren en zijn troepen bevolen allen weer stand te staken. De spoorlijn Dombas-Ulsberg is on geschonden in handen van de Duit schers gevallen. De Duitsche troepen welke uit Bergen naar het Oosten en die welke uit Oslo naar het Westen oprukken, hebben hun verbinding ver wezenlijkt. Het aantal krijgsgevangenen en de oorlogsbuit stijgen voortdurend. Duitsche vliegtuigen hebben eenen Britschen kruiser aangevallen en zwaar beschadigd, een koopvaardijschip tot zinken gebracht en zes andere bescha digd. Zes Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. KONING HAAKON NAAR ZWEDEN GEVLUCHT En de Noorsche Regeering eveneens Donderdag-avond werd uit Berlijn het opzienbarend nieuws gemeld dat Koning Haakon en de Noorsche re geering naar Zweden gevlucht zijn. DE ENGELSCHEN VERLATEN ANDALSNES. Officieele Bevestiging. Donderdag avond heeft het Britsch ministerie van Oorlog volgende me deeling verstrekt De geallieerde machten, die in den loop der voorgaande dagen, verrich tingen hebben uitgevoerd ten einde de vijandelijke opmarsch te stuiten ten Zuiden van Trondheim, hebben zich teruggetrokken ten overstaan van toenemende belangrijke machten. Zij zijn erin geslaagd terug in te

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1940 | | pagina 1