i De mannelijke Hopplanten in Noorden van Frankrijk. 8 Het proefveld te Frelinghien. (1) ■I i. (1) Zie voorgaande aflev., bl. 9. Witte Ranh. Deze planten groeiden weelderig, droegen kleiner bellen dan in de hoppestreek, doch deze bevallen redelijk veel lupuline (hopmeol). Groene Rank. Deze prief is nog beter gelukt schoone, wel gesloten en eironde bellen, die veel meer lupuline bevatten dan men er - gemiddeld vindt op de hoppevelden (te Belie). Rootle Rank. Slechte hop de bellen staan geheel open weinig lupuline. Wolznach. Kleine bellen zooals bij de Duilsehe hopsoorten tamelijk rijk aan lupuline de plantengroei is zoo sterk niet als bij de voorgaande variëteiten toch behoort men de proef voort te zetten, - gezien de fijne hoedanigheid van de bekomen producten. In het algemeen genomen was de plantengroei toch zoo forsch niet - als te Belle de opbrengst schijnt maar half zoo groot als op do akkers der eigenlijke hoppestreek. Toch zijn eenige bellen bevrucht geweest, alhojwel er geen mannelijke planten geteeld werden Deze bevruchting heeft men vooral waargenomen bij de Roode Rank en de Buvrinsche hop, geheel weinig bij de Witte Rank de Wolznaohplanten echter bevatten geen zaad. Overigens is het proefveld verre achter in rijpheid, bij de akkers te Belle waar men reeds begint te plukken... Om allen invloed van geteelde mannelijke planten tc ontgaan, had men een proefveld aangelegd te Frelinghien, buiten de hoppestreek, op meer dan 100 km. afstand van de naastbijgeleg.m hopvelden van West-Nieuwkerke fBelgië) en Bolle (Frankrijk). Het was in 1902 beplant met 300 planten Witte Rank, 300 planten Groene Rank took Duilsehe hop, of Buvrines genoemd), 200 planten Roode Rank en 220 planten Wolznach (uil Duitschland). De heer Florimond Lutun, eigenaar van dit veld, heeft deze bemestingsformuul gevolgd In den winter stalmest (hoeveelheid niet bepaald). Later vloeimest (ale/, in verschillende keeren, 140 hl per ha. zwavelzure potasch 330 kg. ijzerslakken 1500 kg. De departementale onderzoeksraad is dezen hoptuin komen nazien den 27 Augustus laatstleden, met het doel vooral de opbrengst te beoordeelen uil het opzicht van afwezigheid van mannelijke planten; de uitslagen, die men te Frelinghien waargenomen had, wilde men dan vergelijken met deze der hopvelden te Belle. Volgens het verslag hebben de keurheeren hel volgende beslaligd - De proef draagt over vier variëteiten (die wij hooger opnoemden).

De Hopboer (1904-1984) | 1905 | | pagina 10