Dienst Her Proefvelden op Hop. 13 Benevens een twintigtal proeven op de bemesting werd er, dit jaar, op de kosten van 't Ministerie van Landbouw, een proefveld aangelegd over hel opluiden der hop aan ijzerdraad. Wij deelcn hier het verslag mede van den proefnemer zooals hij het ons inzond. Proef op ijzerdraad bij M. Frans De Poorter te Erembodegem. Alhoewel in al de streken der wereld waar Hop gekweekt wordt, het opleiden aan ijzerdraad veel wordt toegepasl, is deze manier van opleiden onbekend in de omstreken van Aalst. In de vergadering van den studiekring voor hopteelt te Aalst gehouden op 2CU Februari 1904, wierd er besloteneen proefveld aan te vragen, met hel doel de voor-en nadoelen van ijzerdraad met de oude doenwijze aan persen of staken te vergelijken. De proef zou uilgcvocrd worden door ondergeteekenden, onder toezicht van den staatslandbouwkundigen M. Miserez, en op de kosten van hel depar tement van landbouw. Het hopveld dat voor de proef uitgekozen wierd was gelegen te Erembodegem te midden der gemeente en paalde aan twee straten, zoodat hel bij uitstek geschikt was voor eencproef die van zoo groot belang was dit begrepen onze hopboeren van in het begin, en, al verwijt men al cens onze boeren van den vooruitgang met onver schilligheid te bejegenen, hier was do belangstelling overgroot. De beproefde variëteit was Groene bol en elk deel der proef was 8 rijen van 10 struiken, die zich in gelijke voorwaarden, van ouder dom, grond, bemesting enz. bevonden Vooraleer tot het plaatsen van den ijzerdraad over te gaan, werd erdoor den proefnemer, in gezelschap van don heer Miserez, eene studiereis naar Poperinghe ondernomen, met het doel de daar in gebruik zijnde stelsels te onderzoeken, en er het beste uit te kiezen Hierin werden wij geholpen door den eew heer De Jaegher leeraar in het Collegia te Poperinghe die ons welwillend onthaalde en de beste hopvelden aanwees Ik herdenk hem hier met dankbaarheid. Het stelsel dal ons best toescheen, was met schuinsche opleiding naar de volgende rij, daar do rijen 2 meters van elkander staan moe ten de ranken 2 meters verder groeien, zoodat nu de groote draag- dradon 7 meters hoog zijn, do hop ei' 9 meters moet groeien, en met twee leiddraden per struik aan iedere leiddraad 2 of 3 ranken. De stijlen welke de ijzerdraden moesten ondersteunen waren larixen omtrent 0,50 dik op 1 meter hoogte en 8 meters lang, van boven 0"'25 dik. Eer do staken in den grond geplaals werden, zijn zij geverwd, met goudron of teer op lm50 hoogte om het verotten tegen te werken. Do groote draagdraden zijn gegalvaniseerde ijzerdraden nummer 5, de trekkers die de hoekstijlen op hunne plaats houden zijn van

De Hopboer (1904-1984) | 1905 | | pagina 15