14 I dezelfde dikte. De leiddraden zijn gegalvaniseerde ijzerdraad nummer 15 zij zijn in den grond vastgemaakt aan haken gemaakt van den dikken ijzerdraad, voor iedere struik hop is oenen haak waar de twee leiddraden aan vast zijn, van boven aan de gestel- of draagdraden zijn de leiddraden vast met een koordje van 5 of 6 centi meters lang, allen 1 meter van elkander verwijderd; deze koordjes zijn noodig voor het gemak van af te doen. Om de ranken weg lo leiden van de eene rij naar de andere gebruikt men katoendraden deze zijn vastgemaakt van onder aan den eersten haak, en op l"'5O hoogte aan den leiddraad der volgende rij. Men bewaart 6 ranken per struik, welke den kaloendraad volgen eens dezen ten einde gaan er 3 ranken aan eiken leiddraad. Den lle" Mei werden de draden geplaatst, doch de ranken waren reeds tamelijk lang dit was zeer moeilijk voor het uitvoeren der werken, dit zou dienen in don winter gedaan te worden. Den zelfden dag werden de ranken aan de katoendraden geleid, 5 of G in getal en de overtollige scheuten uilgetrokken. Het was niet noodig de ranken vast te binden hunne eigene spankracht was genoeg om op de draden te klimmen. De staken of persen aan de getuige waren reeds eenige dagen geplaals op de gewone manier, het waren schoone en sterke larixen van 8 tot 9 meters lang en 0™30 lot 0,35 centimeters dik, beter kon den er geen gevonden worden. Het aanbinden der drij klockste ranken geschiedde op 10“" Mei. Zoohaast de hop aan het groeien was vermeerderde de belangstelling der boeren geweldig, de bezoeken werden talrijker, te meer daar iedereen vrijen toegang in hel proefveld had. Op 20e" Mei zijn er reeds bezoekers uit de naburige gemeenten. Op 25cn Mei is de aanblik uitnemend schoon de ranken zijn de katoendraden ten einde, en moe ten aan de leiddraden komen, elke draad krijgt er dus 2 of 3. De groei is weelderig op de beide perceelcn, tusschen de bezoekers worden levendige gesprekken gevoerd, eenigen keuren de nieuwe doenwijze goed andere betwijfelen er het nut van. De ranken groeien gemakkelijk aan den draad terwijl de hop aan de staken alle weken eens moet aangebonden worden, is aan den draad niets te doen slechts twee zijn eens met de ladder moeten aangeleid worden. Op 1™ Juli zijn er reeds eenige boven aan den draad, verder is de groei gelijk op de beide perceelen er zijn eenige bladluizen, doch niet genoeg om de besproeiing te beginnen. Het eerste bloeisel verscheen rond 15™ Juli door do aanhoudende droogte wordt de eerste rij langs den gracht geel, aan den draad, aan de staken houdt zij zich beter. Den 15™ Augusli was een harde slag voor de hopboeren, het hevig tempeest richtte groote schade in de hopvelden aan, de slaken werden gebroken of sloegen elkander aan stukkende meeste bellen die volgroeid waren gelijk al de vroege soorten hel waren, vertoonden twee dagen nadien bruine vlekken, gelijk zij geschonden waren. Op hel perceel met ijzerdraad integendeel was geene schade, de draden bewogen zich, zonder elkander tg

De Hopboer (1904-1984) | 1905 | | pagina 16