15 Erembodegem, October 190-1. kwetsen, slechts eenigo koordjes waren gebroken hetgeen gemak kelijk te herstellen was. Vele boeren kwamen zien gedurende het onweder, deze dachten dat alles omver zou gelegen hebben, doch alles bleef goed en de schoone groene kleur der bellen was niet beschadigd. Deze weerstand aan den wind was voor velen genoeg om hunne goedkeuring weg te dragen. Het plukken geschiedde op 2en September, aan den ijzerdraad de getuige, de volgende dagen. De opbrengst droge bellen was 90 kilo op den ijzerdraad, en 82 kilo aan de slaken, dus cene winst van 8 kilo op 80 struiken, of 100 grammen per kuil. Indien men de rekening maakt per heclaar met 2000 struiken, maakt 200 kilo bellen, aan 3 frank per kilo is 780 frank winst. Daarbij betere kwaliteit daar de bellen blootgesteld zijn aan de zon, het licht en de lucht, men vindt daar geenc klein vernepen bolletjes in. De volgende voordooien zijn aan den ijzerdraad verbonden 1° eens geplaatst is het goed lot de hop versleten is, dus mindere onkosten, 2° niet moeten aanbinden met de ladder gedurende den zomer, 3° gemakkelijker om te plukken, men snijdt eenvoudig het koordje door aan den grooten draad en zij valt bij u -1° betere kwaliteit om do reden hiervoren aangehaald, 5° meerdere opbrengst van 10 per honderd. De meeste tegenwerping is de te groote kosten van eerste inrich ting. Immers tegenwoordig koopen de boeren hunne persen of slaken in de openbare verkoopingen, en de notaris geeft krediet tot leu October, natuurlijk mits intrest, want de onkosten zijn 10 fr. zoo dat de eigenlijke koopsom alle 10 jaren eens verdubbeld. Indien do hopboeren deze moeilijkheid willen overwinnen, moeten zij slechts Raiffeisen kassen slichten. Deze zou mits kleinen intrest, het geld voorschieten de aflossing zou men bijv, in 10 jaren doen. Aldus zou de jaarlijksche uitgave zoo hoog niet zijn dan met de tegenwoordige doenwijze en na de 10 jaar als alles terugbetaald is, zou, met nu on dan een weinig herstelling, het opleiden der hop geene onkosten medebrengen. Besluit. Het is dus zeer wenschelijk dat het stelsel der opleiding aan ijzerdraad verder beproefd en uitgebreid worde. X.-B. Alwie verderen uitleg verlangt mag zich altijd tol mij wenden, met genoegen zal ik al de inlichtingen geven. De proefnemer, Frs DE POORTER.

De Hopboer (1904-1984) | 1905 | | pagina 17