6 Redevoering uitgesproken door Mijnheer Miserez, ter gelegenheid der prijsuit reikingen aan de bekroonde tentoonstel- lers van de plaatselijke prijskampen. MIJNHEEREN. Den 28tn der loopen Ie maand December, zal het twee jaar geleden zijn dat de Heer Minister van Landbouw, op de aanvraag van M. Woeste in de Kamer, en van M. Martens in het Senaat, de extrapar lementaire hopcommissie tot het leven riep. Het was tijd dat er iets gedaan werd. De hopteelt immers scheen alsdan in eenen noodlot- tigen toestand te verkeeren en sommigen zelfs voorspelden dat haar einde nabij was. Deze commissie, volgens de inzichten van den H. Minister, zou voor doel hebben alle middels op te zoeken die in staat zouden wezen des hopplanters lol te verbeteren. Samengesteld uit vakmannen die daarenboven alle belangen vertegenwoordigden men weet immers nog dat de hopteelt, de hophandel en de brouwerij in eene zelfde maat vertegenwoordigd waren -en onder het wijs beleid van den achtbaren oud Minister van Landbouw, M. Leo De Bruyn, ving weldra de oiTiciêete hop commissie hare werkzaamheden aan. Al de leden waaruit de com missie samengesteld was deden, van in den beginnen af, hunne persoonlijke gedachten kennen nopens de hopcrisis en de middels welke hun best van aard schenen te zijn om de nationale hopteelt herop te beuren. Ten einde zoo goed werk mogelijk te verrichten, werden niet alleenlijk, buiten de commissie een zeker getal perso nen die met de zaken goed bekend waren aanhoord, maar eene oproep werd ook nog gedaan aan de planters zelve die, door den mond van hunne afgevaardigden, in de onderzoekzittingen van Aalst en Poperinghe, hunne wenschen kwamen uiten en hunne zienswijze bloot leggen. In 't bezit van al die nuttige wenken en gedachten ondernam nu de commissie een grondig onderzoek alle vooruitgezette desidera ta's buiten deze die in hare bevoegheid niet waren, werden gemikt en gewogen, getreuzeld en gerangschikt. De uitslagen van dit onderzoek leverden de slof van het verslag dat de hopcommissie den 30 November 1904, aan den Heer Minister van Landbouw over maakte en dat als leiddraad moest dienen o n de hopcrisis in België op te lossen. Men kent reels den inhoud van dit verslag. Wij zullen ons bepalen met de voornaamste punten ervan aan te halen. De com missie is van gevoelens dat, om tol eene degelijke verbetering van 's planters bestaan te geraken 1’ de eigentlijke teelt en bereiding der hop moeten verbeterd en volmaakt worden 2° de verkoop der bereide producten moet op eenejmeer billijke en doelmatige manier gedaan worden ten einde vooral de loffelijke

De Hopboer (1904-1984) | 1906 | | pagina 8