I 17 2. Kracht van den geur. Om zich van de geurstcrkle der hoppe rekenschap te geven riekt men geweldig aan eenige bellen, welke men op voorhand in de holte der hand stuk gevreven heeft, ten einde er de lupulienklicren van te verbrijzelen. 'L Is ook goed de bellen tegen elkander te vrijven.De geur welke er uit de verbrijzelde bellen eener goede hoppe ontsnapt is min of meer levendig of scherp. Men zegt dan, dat ze min of meer sterk is. Onnoodig te zeggen, dat de geur zoowel onder het opzicht der fijnheid als onder dat der strafte, voor den brouwer, van een over wegend belang moet wezen. De smaak welke door den verbruiker in weerde wordt genomen, hangt hoofdzakelijk af van de aroma der hop. Kleur Pluk en sorteering Droging Rijkheid in lupulien Geur of aroma Men moet onderscheid maken tussclien de sterkte en de fijnheid van het aroma de sterkte wordt aangegeven door de intensiteit en vluchtigheid van den geur, dien de lupuline afstaat, maar de fijnheid zoekt men in een verbinding van de min of meer zoete, zachte en aangename geuren, die als ’t ware samensmelten en elkander aan vullen. Meer nog dan de sterkte van het aroma verraadt do fijnheid de plaats, waar de hop van daan komt. De gamma van de aroma’s is zeer lang. Onnoodig te zeggen, dat hoe aromatischer een hop is, hoe beter zij voor de bierfabricalio zal zijn, want fijnheid van aroma is de beste waarborg voor een goed fabricaat. 1. Fijnheid van hel aroma. Ziedaar de voornaamste punten waarop er bij het onderzoek der hoppe dient gelet te worden. Eenieder zal lichtelijk begrijpen, dat al de booger aangestipte punten, niet allen even belangrijk zijn. Eenegoede pluk is voordeeliger dan eene schoone kleur, maar heeft niet zooveel belang als eene wel verrichte droging. Ziedaar waarom in de keuringen men zich bedient van eene punten schaal, die aan elk bestanddeel eene evenredige waarde toekent. De volgende schaal werd tot hiertoe gebezigd 10 punten maximum. 20 30 20 20 100 is het ideaal en wordt nooit verleend.

De Hopboer (1904-1984) | 1907 | | pagina 60