27 per baal. Indien con vreemdeling, al uitlandsche hop vervoerende, .lor stede vernachten wil. moet hij daarvan de keurmeesters verwit tigen zijn goed mag hij geenszins van zijn wagen lossen, op straf van verbeuring en boet. Even is T aan alle ingezetenen van Poperinge verboden in andere hopkwarlieren eenige hommel te gaan laden om daarmee door de stad te komen. (Art. 15). 5. Krachtens dezelfde verordening is h< t zakken of hel inpakken der hop ook geregeld (art. 16 en volg.). Alle hop, binnen het rech terlijk-gebied van Poperinge gewassen, zal gebaald worden door twen gezworen zakkers, die voor loon 4 schellingen, van elk hon derd pond, zullen ontvangen. Voor alle zekerheid zullen de zakkers al de balen, die zij gezakt hebben, met een bijzonder merk, hun door de keurmeesters lerhandgestcld, leekenen. Vinden de zakkers ergens gemengd of vervalschl goed, dan worden zij gehouden daarvan, zonder uitstel en vooraleer te zakken, kennis te geven aan de keur meesters. Van oudsher placht men do hop te pakken in balen van zwart of grauw ko, ihaar ofwel van zuiver lijnwaad. Hetgeen met goed gevolg sinds lang was gedaan, is nu, bij art. 20. tot een wet geworden. Het duurde echter niet lang of 't werd blijkbaar dat deze inpakking behoorde gewijzigd den 25 Mei 1665 staat de sledelijke Raad toe dat hel baalgoel mag half haar en half werk of stoppe zijn, mits slechts een pond en half per el te wegen zelfs stond men, den 10 November 1702, reeds toe paklinnen van zuiver stoppe ook te aan- veerdeu. G. Alle Poperingsche hap moei naar de schaal Dit was de grondslag der verordening geweest in 1573 dit werd thans opnieuw bevestigd zoodat alle hop moet ter keuring aangeboden worden. Trouwens het 21° artikel luidt Niemand, wie hjj zij, zal vermo gen eenige hommel uit te leveren, hetzij aan ingezetenen of opgeze- tenen dezer slede, noch ook eenige verzenden, weder dezelve hier blijft of niet, tenzij bij dezelve brengt ter weegschale, en dezelve aldaar doet warrandeeren door de warrandeerders dit op boete van 0 pond par. per baal. Wat het verzorgen der producten aanging, stonden de zaken nog even slim als in 1621 Ongetwijfeld ter oorzake van diversche frauden en onbehoorlicken handel is de stapel alhier verflauwd vermits eenige personen zich bemoeien met te vercoopen uyt- landtsch of ghemengelt goed ofte 't gone niet goed en opregt en was voor l’operijnsche hoppe Dit diende belet, en 't waar Pope- ringsch goed bekend gemaakt Weshalve de wethouders een stren gen maatregel voorschrijven, namelijk dat drie verschillende zegels

De Hopboer (1904-1984) | 1908 | | pagina 17