30 stuk kosten dit maakt een verlies van 11 centiemen per jaar. Welnu, het ereosoteeren zal misschien nog geen 11 centiemen kosten en de staak zal duren 10, 15 jaar, ja misschien wel 20 jaar. Het verbeteren van de hopasten is eene andere belangrijke zaak nu dat wij in de ledige dagen zijn, zou elke hopboer, met weinig geld, bijvoorbeeld, eene luchtschouw kunnen plaatsen en eene buis om den rook weg te leiden ’t is zoo een eenvoudig werk! Zou hij ook niet kunnen een weinig ijzerslakkon en kaïniet in zijne hop uitstrooien iets dat toch zoo goedkoop is Hoe wel zou hij er niet mèe varen Als de grond te nat is waarom niet gedraineerd? Daardoor zal hij in den zomer zoo niet versteenen en ook beter zijn vocht houden. Waarom niet een klein ijzerdraad veld opgericht met gecreosoteerde palen? Sens geplaatst, 't is voor eeuwig en dan zult gij vaarwel zeggen aan de, staken. Het is eigenlijk niet meer te vroeg om er van nu af al aan te denken maar de voor- deelen van den ijzerdraad zijn toch zoo oneindig groot nog niet meer als de hop op het veld te kunnen afplukken is een onzeggelijk gemak. Xu het grootste voordeel is dan toch dat er van den kuil niets weggenomen wordt als de bellen al het overige mag wederom naar den plant gaan. Zie cens, hoe voordeel ig voor de bemesting der hop Wannes. Ja, ja, er zitten daar veel nuttige dingen in. maar, Pier lief, ik heb nog altijd voor mij genomen van mij aan mijn oud geloof te houden en te dóen gelijk mijne ouders en voor ouders het gedaan hebben dit is nog van 't zekerste, dunkt het mij... Pier. Mis, Wannes, mis, jongen, honderdmaal mis! Dit Heken is uit, geloof mij. Bezie eens de nijverheid wat vooruit gang overal. Sla uwe oogeu rondom u in alles komt progres cn verbetering, en zouden wij, landbouwers, hoptelers. mogen stil staan of blijven waar wij zijn? Neen, neen dat niet, laat ons proeven doen op alles wat hop betreft, laat ous naar de voor drachten gaan die in den winter gegeven worden, laat ons geenen moed 'verloren geven. Werken, dit moét onze leuze wezen, nog werken en altijd werken... Wannes. Maar meent gij dat ik een luiaard ben Pier. Verre van daar, man, waart gij geen wroeter geweestjgij had het nooit zoo verre gebracht als nu; als ik spreek van werken, wil ik vooral zeggen dat wij moeten werken met verstand en overleg. Lezen, lepreu en proeven dat is ook

De Hopboer (1904-1984) | 1908 | | pagina 20