I fl-. 1 1 fr 200 250 80 54 bevredigen, toch anderen zijn er die meenen en zeggen i goed is goed, 't is waar, maar beter wint nog Wij zijn van dit getal. De prijs der hop is sedert eenige jaren niet zoo loonend. Trouwens al is de opbrengst per hectaar bij ons de grootste, toch heeft zijniet belet dat de hopplanters deze laatste jaren oneindig veel te lijden kregen van wege de geringe verkoopsprijzen hunner produkten en nog meer andere omstandigheden, zoodanig dat er bitter weinig aan het hopkweeken verdiend werd, ja dat, op menig jaar, de inkomsten ver beneden de uitgaven bleven, ’t Is overigens enkel daaraan toe te schrijven dat de uitgestrektheid onzer hopcul- tuur zoo zeer afgenomen is in 1880 verbouwden wij 4180 hectaren, thans, in 1909, schatten- wij ze op 2600 voor gansch het rijk. Men ziet genoeg dat het niet voldoende is groote opbrengsten te verwezenlijken om met een gegeven teelt wel te varen. Het is zelfs niet altijd voldoende van daarenboven nog tamelijke prijzen te ma ken, want hoptelen is kostelijk en men heeft schoon veel te ont vangen van zijn produkt als men zich verplicht ziet om hetzelve te kweeken en te bereiden van ook veel uit te geven, zoo gebeurt het niet zelden dat er weinig of niets overblijft De hopteelt vergt veel uitgaven. Moeten wij het hier herinneren, Beste Lezer, wat het verbouwen van een hectaar hop in het Land van Aalst zoo wel kost? Ziehier cijfers die ons door verschillige verstandige boeren opgegeven wer den. 1. Pacht en lasten 2. Opzetten en opendoen dit laten wij onverlet omdat de hopkeesten ook iets opbrengen 3. 25000 kgr. stalmest ingewerkt 4. 325 hectoliters ale o) scheikundige vetten 5. Hakken 6. Aanbinden der ranken enz. dit zullen wij hier ook in rekening niet brengen omdat de oude staken ook iets waard zijn 7. Besproeien (eenmaal) 8. Plukken 9. Drogen 10. Staaksel 50 370 120 330 Te zaman per hectare frs 1451 Wie kent er teelten van landbouwvruchten welke meer uitgaven vergen Veronderstellen wij dat de hop goed lukt en 1 1/2 pond per kuil of blok oplevert dit maakt ons eene opbrengst van 1800 kgr. hop, aan den prijs van 50 frank de 50 kgr. gerekend, zij 1S00 frank per hectaar. Trek daarvan de onkosten af van zakken, leveren en wegen het goedgewicht, den aftrok op den zak en wat weel ik al, en zeg ons dan wat er overschiet

De Hopboer (1904-1984) | 1910 | | pagina 10