1 11 1.03 1,60 Onoplosbare 7.01 Het mineraal gedrelte bevatte Fosfoorzuur (watervrlj) 5.40 Watervrij Het staal dat wij ter ontleding zonden had eenige weken binnen gelegen zoodanig dat het ongetwijfeld een groot deel van zijn water had zien verdampen en natuurlijk droog geworden was. Deze uitslag verschilt tamelijk veel met de twee volgende die wij ergens, in ’t een of ’t ander boekwerk, hebben ontdekt. Ontleding van cernis in 'l laboratorium van Gembloers. Water553,09 Organische bestanddeelen 345,75 Minerale bestanddeelen 101,16 De organische bestanddeelen behelsden Ammoniakale stikstof Oplosbare organische stikstof 5.2 2, 5.5 6 8.19 Een ander onderzoek geeft Stikstof 7,8 °/oo Fosfoorzuur 4,5 Potasch 7,1 n Ten einde de vergelijking der vruchtbaarmakende waarde van den ceruismest met deze van gewonen stalmest mogelijk te maken, geven wij nog de samenstelling, volgens Wolf, van geleerden stal mest. Ziehier dit gehalte Stikstof Fosfoorzuur. Potasch Kalk >0 De vaste uitwerpsels van paarden behelzen Stikstof 5.r> Fosfoorzuur 2.5 Potasch 5. Kalk 3.2 b en hebben dus nagenoeg dezelfde samenstelling. Wij zullen voor althans van geen andere meststoffen gewag ma ken alhoewel wij van meenlng zijn dat vele handelsvetten, alsgrond- bemesting of bijvoegelijke vruchtbaarmaking, bij de keikensteelt groot nut zouden kunnen opleveren. Proeven zullen dan ook kor telings ondernomen worden om dit vraagstuk op te heldereu. Zeggen wij nog enkel dat ceraismest aan zeer genadige prijzen is aan te schaffen de landbouwers van rond Brussel, vooral keikens- boeren en aardbeziënkweekers betalen het 5 frank de duizend kilo gram ter fabriek genomen. Voor planters die te ver afgelegen zijn, kan de verzending per wagon geschieden.

De Hopboer (1904-1984) | 1910 | | pagina 17