Het Hepkeestenkweeken binnen en buiten den Hopakker. 21 ook meer wêerstand aan de cryptogamische ziekten, dus aan de ver rotting. M. Marchal, leeraar aan het Hooger Landbouwgesticht te Gero- bloers, heeft dit derde voordeel van het ontschorsen daargesteld. Wij vestigen de aandacht der belanghebbenden op de grocte voor- deelen en de ontegensprekelijke waarborg' welke het spoedig ont schorsen der harsboomen oplevert. De teelt der hopkeesten binnen den tuin, aan het hoofd der kuilen die inden loop van 't jaar moeten bellen geven is, ons inziens, af te keuren bet afzonderlijk kweeken van hopkeesten aan kuilen of i i- gelegde ranken waarvan men geene hopbellen betracht is integen deel zeer aanbevelingswaardig. Wij keuren de eerste doenwijze af voor de volgende reden 1° Omdat zij den kuil of hopstronk verzwakt, 2° de ziekten en bet ongedierte aanlokt, 3° het rijp worden verachtert, 4° minderwaardige producten levert. Ten einde vele keesten te geven wordt de hop gewoonlijk in het late opengedaan, dus op het oogenblik dat reeds het sap in bewe ging is gekomen dit zondigt voorzeker tegen de voorschriften der levensleer ’t zijn overigens de klocksle en de vroegste scheuten die onder h«t mes bezwijken, juist diegene welke zouden dienen uitge stoken te worden om de variëteit te verbeteren. Is dit niet gansch verkeerd handelen Toch moeten wij bekennen dat het hopkeeslenkweeken een niet van de hand te wijzen onderneming is, op voorwaarde dat men enkel keesten betracht maar niet terzelvertijd hop en keesten. Sinds jaren werden er proefnemingen aangelegd in dien zin en met den besten uitslag bekroond. Reeds in het jaar 1900 werd er te Smt- Niklaas, in de tuinen van het plaatselijk Werk van den Akker eene proef genomen, waarover wij hier dan ook eenige bijzonder heden willen mededeelen. Een stuk grond van 170 vierkante meters uitgestrektheid werd met 168 hopstruiken beplant, dus een kuil per vierkanten meter- Welnu in 1901 verschaften die 168 hopkuilen de volgende opbrengsten in ■^Mslsn

De Hopboer (1904-1984) | 1910 | | pagina 11