r Ui Pinden ser la; aan sea Nl- 1 r 28 Dit j iar weeral worden onze hopvelden door het Zwart - over vallen. Gelukkiglijk hebben het meerendeel der planters doeltreffende middels aangewend om den geduchten vijand te bestrijden niettemin is de oogst ten grooten deele mislukt zooveel te meer dat op het einde van den bloeitijd eene tweede ziekte, het u Schimmel plotse lings ontstond en aanzienlijke schade veroorzaakte. Daartegen ook is remedie te naaste jaar zullen de hopbonden wiens leden vooral u Witte [tank - en Groene Bel kweeken over Sulferaars dienen te beschikken. Edoch, kon men die plagen voorkomen in plaats ze te moeten bestrijden dit ware voor de hopteelt van allergrootst belang. Zonder te willen beweren dat zulks volstrekt mogelijk is, meenen wij te mogen vooruilzetten dat de voornaamste oorzaak die aanleiding geeft tot het ziek worden der plant te zoeken is in haren zwakken toestand de plant versterken met haar de noodige zorgen toe te passen is eene gegronde waarborg tegen de plaag. Welaan een der doelmatigste middels is te vinden in het plukke.n aan den kuil, dat is plukken aan den voel der plant, zonder ranken af te snijden of van hel wortelgestel te scheiden. Wij weten dat zulks niet altijd en overal mogelijk is, doch vele planters kunnen het zonder moeite begaan en, om te beginnen, allen zouden wel doen van het op eenige kuilen, te beproeven. Het plukken der hop aan den kuil zonder de ranken af te snijden levert het groote voordeel op, dat het sap der ranken en bladeren terug tot de wortels kan overgaan en zoo de plant ten grooten deele versterkt. Deze doenwijze is eene halve bemesting waard zeggen de vakmannen. Wij zijn van gevoelen dat, even als men in Engeland reeds doet, er middel bestaat de schuinsche leiding ook aan de staken toe te passen die doenwijze zou zelfs voor gevolg hebben de staken onderling te verbinden en zoo het neervallen meer beletten.

De Hopboer (1904-1984) | 1910 | | pagina 18