29 Nu, hoe moei meu daartoe tewerk gaau Het hoofdgedacht is het gewas van het wortelgestel niet te schei den ten einde den groei niet plotselings af te breken en de sappen laten neer te zakken, tot in den kuil waar zij als voorzaad werden bewaard tot hel volgend jaar. Men begrijpt allicht van welk overgroot belang die doenwijze voor onze Belgische cultuur kan wezen als men overlegt dat niet eene cultuur meer uitputtend is en meer opbrengend. Is het niet een woud, een echt bosch dat men jaarlijks op onze hopakkers ziet ontstaan? Een goed honderdtal dagen zijn er enkel noodig om het tot volkomen ontwikkeling te brengen. Heeft men er weleens aan gedacht aan de aanzienlijke hoeveelheden bestanddeelon of voedende materialen die er noodig zijn om zulk plantengebouw te voltrekken De ontleding bewijst dat 1000 kilos droge bellen bevatten 0(5 kilos Asschen 32 Stikstof 11 Fosfoorzuur 23 Polasch 11 Kalk 3 0» Magnesia. 1000 kilos droge ranken behelzen 38 kilos Aschen 15,7Stikstof 4 Fosfoorzuur 11 Polasch 13 Kalk 2,7 Magnesia Nu, hoeveel duizende kilos droge ranken zou eene hectaar niet opleveren Voorzeker zijn er zoo verschillige duizenden. Zoo men dus de ranken aan den bodem teruggeeft, verricht men reeds een loffelijk werk en eene groote besparing van voedsel zoo men het sap naar den moederkuil laat terugdalen en de hop hare natuurlijke dood laat sterven dan handelt men, ons erachtens nog wijzer. Bij de ijzerdraad-leiding is hel plukken aan den voet van den kuil zeer eenvoudigmen maakt de rank aan den horizontalen bovendraad los on de massa loover valt neder boven op den kuil of blok alwaar de plukking aanvangt. Bij de stakenvcldon kan men bijna even gemakkelijk te werk gaan indien men het gewas van den eenen kuil tol den anderen afle/.d of, in den vroegen groei 1 of 2 meters laat zaken het is alsdan voldoende den slaak uil den pul te heffen en de ranken af te slreepen.

De Hopboer (1904-1984) | 1910 | | pagina 19