19 Geen wonder dan ook zoo zij na 5, 6 jaar buiten dienst gesteld worden. Heel anders gaat de zorgdragende landbouwer te werke met zijn alam wanneer het buitenwerk voltrokken is, worden kar, ploegen spade zorgvuldig opgekoschen, ingevet en in ’l droog, onder afdak of hangaar geplaatst, om zoo ongedeerd, den winter door te brengen. Waarom niet dezelfde voorzorg genomen met de hoppestaken Voorzeker is er hier geen spraak al de hopstaken, na den pluktijd, l' n huize te vervoeren om ze daar ergens te herbergen, neen, wij bedoelen enkel deze op het veld zelf aan den verderfelijken invloed van het winterweder te ontrekken en ze daar ter plaatse in ’l droog te zeilen. Hoe zulks gedaan Men logge de slaken len gronde néér op 3 of 4 dikke dwarshouten, zoodanig dal zij den bodem niet raken; len einde eenen regelmatigen hoop te bekomen stelle men aan de beide zijkanten 2 of 3 piketpalen waartegen de staken rusten daarenboven plaatst men dezelfde derwijze dat de lagen goed horizontaal blijven, wat gemakkelijk te bekomen is mits nu 25 staken met het dikste uiteinde langs vóór en dan evenveel langs achter op te leggen. Dit alles wordt beschut met een strooien dak dat men langs don zuidwester kant laat afhellen en 20 lot 30 centimeters boven de slaken aan de piketpalen vasthecht. Desnoods kan men een dubbel dak maken en dit in 't geval de sta- kenhoop eene te grootte breedte zou hebben. Men vervaardigt het dak bij middel van een of meer strooien matten. Het ontschorsen der staken. Belang-, Het ontschorsen der staken is van allergrootst belang. Vele stakenhandelaars en kopplanters schijnen dit weleens te vergelen immers weinig zijn zij die weten in welke mate het ontschor sen werkt op het drogen der staken, op hel weerstandsvermogen van het hout en het vrijwaren tegen verrotting. Wij willen hier dan ook in korte woorden verklaren wat wij hoor den en leerden op dat gebied. Ten einde vast te stellen in hoeverre hel ontschorsen voordeelig kan zijn, werden er over eenige jaren proeven gedaan door het Beheer van Waters en Bosschen waarvan wij hier de uitslagen laten vol gen. I. Invloed van het ontschorsen op het drogen van het sparrenhout. Men nam een zeker getal persen of slaken welke men in vier klassen verdeelde

De Hopboer (1904-1984) | 1910 | | pagina 9